Frankrijk. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Rusland. Turkije. Australië. jeikt. Hij prees de staatkunde van het Drie voudig Verbond, bevestigde het bestaan van de entente met Rusland voor de handhaving van het Balkan-schiereiland en wees op dï noodzakelijkheid voor Europa om zich aaueen te sluiten om tegen den commercieelen wed ijver der overzeesche landen te strijden. De delegatie en de commissie voor Buiten- landsche Zaken namen moties van vertrouwen in de regeering aan. De begrooting voor Buitenlaudsche Zaken werd goedgekeurd. Volgens een nader bericht zeide Golu- chowsky over het drievoudig verbond in hoofdzaak het volgende In dit verbond zijn de rechten en ver plichtingen gelijkelijk verdeeld. Het berust op de meest gezonde grondslagen^ en het heeft in de moeilijkste tijden zóó duidelijk zijn nut bewezen als een bolwerk van den vrede, het heeft op zulk een methodische wijze de taak, die het zich gesteld had, uil- gevoerd, dat het vertrouwen moet inboezemen zelfs aan hen, die het aanvankelijk met wantrouwen gadesloegen. De rede maakte door de beslistheid der verklaringen van den minister een uitstekenden indruk. In 't bizonder werden de passages opgemerkt, die betrekking hebben op de over eenstemming tusschen Oostenrijk en Rusland en op een vereeniging van Europa tegen Amerika. Wat generaal Weyler te Corunna tot de gedelegeerden, die hem aan boord vau de Montserrat kwamen begroeten, gezegd heeft, is in zooverre bevredigend dat hel de re geering buiten de noodzakelijkheid stelt den exgouverneur van Cuba voor den krijgsraad te dagen. Dat hij het commando niet wilde overdragen, dat hij zich te Gibara militaire eer heeft laten bewijzen, dat hij de kaarten en plannen voor den veldtocht heeft meege nomen het is, zegt de generaal, alles onwaar; En dit is zeer goed mogelijk de Cubaansche partij in Amerika is, gelijk wij vroeger meer malen in de gelegenheid waren te constateeren, voor geen leugen vervaard en haar belang biengt het mee den generaal zoo zwart mogelijk te maken. Dat deze niettemin voor het kabinet Sa- gasta en misschien voor de rust van zijn land een gevaar blijft, valt niet te ontkennen. Zijn speech tot de conservatieven te Coruua bewijst het De dood van Cauovas heeft, zoo zeide hij, aan de staatkundige en handelsbe langen van de Antillen een zwaren slag toegebracht. Toen hij mij opdroeg den opstand te dempen, heb ik als soldaat, zonder mij met politiek bezig te houden, gehoorzaamd en hier komt de onduldbare grootspraak van Weyler weer aan den dag „ik heb den opstand in bijna al de provinciën nage noeg geheel gedempt." Hij ried voorts, het terrein van de politiek b tredende, den con servatieven aan „de machtige partij te vormen wélke noodig is voor het behoud van de monarchie." Welke monarchie? zou men geneigd zijn te vragen, die van Alfonso of die van Don Carlos? Want de Carlisten ziju druk bezig betoogingen voor te bereiden en in hun bladen openbaart zich allengs meer de begeerte om Weyler naar zich over te halen. Deze heeft echter, het moet gezegd worde u, hen tot nog toe niet aangemoedigd. Slechts is het voor de regeering onaangenaam, dat hij besloten heeft zich te Barcelona te ontschepen. Daar immers, onder de protectionisten van Catalonié, heerscht de ergste, ontevredenheid over de nieuwe douane-politiek van de regeering ten opzichte van Cuba en de geestdriftige ont vangst, welke den generaal daar zeker zal tebeurt vallen, is tegelijk een betooging tegen het kabinet. De Imparcial en andere bladen vallen dan ook reeds de regeering hard over haar toe gevendheid jegens den terugkeerenden gene raal. Spanje is het land der pronunciamento's, zelfs de tegenwoordige monarchie heeft aan zulk een wijze van bestuursveratidering den troon te danken, en een generaal beteekent er nog steeds heel wat meer dan in een ander land. De ministerraad heeft, gelijk telegrafisch gemeld wordt, de militaire autoriteiten aan geschreven bijzonder op hun hoede te ziju en met gestrengheid de voorschriften te handhaven welke het leger verbieden zich met politiek te bemoeien. De positie van het kabinet Sagasta wordt versterkt door de gunstige berichten van de Filippijnen, waar de opstand, wel plotseling, geheel uit heet te zijn. Laat ons hopen, dat dit inderdaad het geval is. Een telegram uit Washington meldt, dat de Amerikaansche kruiser Vesuvio het vrij - buiters-stoomsch. Dauntless heeft opgebracht. Uit Madrid worden nadere in lichtingen gevraagd. Over artikel 8 van het definitieve vredes- tracstraat hebben de afgevaardigden van Turkije en Griekenland een accoord getroffen en over de schadeloostelling aan particulieren wegens malerieele schade, is men 't ook bijna eens, zoodat de onderteekening van het tractaat verwacht wordt tegen morgen of overmorgen. Ruslaud heeft nu door tusschenkomst van den gezant een mondeling vertoog gericht tot de Porte, waarin werd aangedrongen op beta ling der achterstallige oorlogschatting. Rusland meent dat, nu Turkije overgaat tot nieuwe bewapingen, welke niet geboden zijn door den politieken toestand, nok wel een deel kan worden afgedaan van het achterstallige. De Porte heeft geantwoord, dat er ten aanzien van de bewapeningen niets besloten is en de gezantschapsraad öchadowsky, die naar Belgrado gaat, kreeg de Osmanje- orde. De Nordd. Allg. Zeitung, sprekende van den moord op Duitsche zendelingen in China, bevestigt dat de schout-bij-nacht Diedrichs de Chineesche troepen te Kiao-Tsjaoe heeft gesommeerd zich terug te trekken. Na de landing der Duitsche troepen hebben de Chineezen al hun stellingen opgegeven, die door de Duitsche landiugstroepen bezet werden. In een onderhoud tusschen den Duitschen keizer, admiraal Kuorr, den rijkskanselier en den staatssecretaris van marine Tirpitz, is in beginsel besloten, dat eeu vlootdemonstratie tegen Haïti zal worden gehouden. De oandidaat voor het presidentschap van Uruguay Herrera, heeft in de Kamer bij de toelichting van zijn motie, waarin den tegenwoordigen president Questas wordt aangezegd van het presidentschap af te zien, Questas hevig aangevallen. Het heet. dat Questas in geval deze motie aangenomen wordt de Kamer zal ontbinden. Plet bericht dat Herrera door een pistoolschot gewond is, wordt weer tegengesproken. In Montevideo heerscht groote opgewondheidhuizen en winkels zijn gesloten en de troepen werden in de kazernes geconsigneerd. Volgens een bericht uit Zanzibar is majoor Macdonald's binnenlandsche expeditie den lüen October in Usoga aangevallen door muiters van de Soedaneesche troepen, die door 150 Mohammedanen van Boeganda werden geholpen. Na een gevecht van een paar uur werden de muiters verslagen. Zij had len honderd dooden en gewonden. De verliezen aan Engelsche zijde zijn 16 dooden, waaronder een officier en 30 gewonden. De muiters, die drie Britsche officieren hadden vermoord, wisten te ontsnappen. Mac Donald hoopt den opstand in enkele weken te onderdrukken. Uit Mombassa zijn Indische troepen vertrok ken om zich zoo spoedig mogelijk met de expeditie Mac Donald te vereenigen. In de Fransche Kamer heeft Méline Zaterdag een redevoering gehouden over de oorzaken van de crisis in den landbouw. Deze is in de eerste plaats te wijten aan de v roitdurende waardevermindering der landbouwproducten, in de laatste twintig jaar. En deze prijsver laging is weer het gevolg van de verbetering der verkeersmiddelen, het dalen van de vrachten, en de overproductie. Vervolgens sprak Méline nog over het laubouwcrediet en de speculatie, .e i stelde de practische maat regelen der regeering tegenover de „lucht- kasteelen van het collectivisme." Mei 388 tegen 6 stemmen heeft de Kamer besloten, Meline's rede te laten aanplakken. De zaak Dreyfus. Over de zaak Dreyfus blijven stroomen inkts vloeien, doch uit de deels dolle, deels oncon troleerbare verhalen die de ronde doen, is het onmogelijk op ie maken, wat er eigenlijk gebeurt, wat waar en wat gelogen is, terwijl het resultaat der enquête van generaal Pel- lieux, welke trouwens nog niet afgeloopen is, streng geheim gehouden wordt. De Agence Havas is gemachtigd alle verklaringen te logenstraffen, welke den minister-president en den minister van oorlog worden toegeschreven, In de Figaro wordt een schrijven van Forni- zeiti gepubliceerd, waarin deze de geschie denis van Drcytus' verblijf in de gevangenis van Cherche-Midi verhaalt en de overtuiging uitspreekt, dat Dreyfus onschuldig is. Hier volgen enkele mededeelingen uit dat schrijven, Van den 18en tot den 24 October kwam majoor du Paty de Clam, die Dreyfus op het ministerie van oorlog aangehouden had, met eeoe bijzondere machtiging van den minister van oorlog om hem te ondervragen Hij heeft hem twee verhooren doen ondergaan en dicteerde hem telkens hoofd stukken van zinnen uit het bewuste stuk, teneinde de overeenkomsten tusschen de handschriften vast te stellen. Onderwijl was Dreyfus voortdurend zeer overprikkeld. Hij had geen oogenblik rusten als hij door lijden uitgeput zich gekleed op zijn bed wierp, werd zijn slaap door verschrikkelijke nachtmerries gekweld. Gedurende deze foltering, die 9 dagen duurde, gebruikte hij alleen bouillon en wijn met suiker; ander voedsel raakte hij niet aan. De instructie duurde langen tijd en was zeer nauwgezet, zoolang ze duurde geloofde Dreyfus zoo weinig aan zijn terechtstaan en nog minder aan zijn veroordeeling, dat hij herhaaldelijk zeide: Welke schadeloosstel ling zal ik vragen Ik zal om het kruis (van 't Legioen van Eer) verzoeken en mijn ontslag nemen. Majoor Fornizetti herinnert ten slotte, dat den dag na de veroordeeling, kapitein De- mange het vertrek van den advokeat binnen trad, hem de armen opende en hem aan zijn borst drukkend, weenend zeide Mijn zoon, uw veroordeeling is de grootste schanddaad uit deze eeuw De „Rappel" verhaalt dat keizer Wilhelm vóór de veroordeeling van Dreyfus aan Ca- simir Perier gaschreven heeft en hem op zijn eer als mensch en desnoods als keizer ver klaarde, dat Dreyfus Frankrijk niet voor re kening van Daitschland had verraden. De keizer werd door de veroordeeling van Dreyfus zeer gekrenkt en liet door den Duitschen gezant bij den president der republiek in- formceren of er werkelijk stukken ep Duitsck grondgebied waren in beslag genomen. Ca- simier Perier, die de ernstigheid van de zaak inzag, gaf een bevredigend antwoord, doch vatte van toen af het voornemen op om onder 't eeiste 't beste voorwendsel het bewiud te verlaten. In een interview met een redacteur van de Temps spreekt Bernard Lazare beslist tegen dat Dreylus vóór of na zijn veroordeeting bekentenissen gedaan heeft. Kapitein Lebrun Renau 1 heeft dit bevestigd. De Patrie deelt mede,dat het syndicaat-Dreyfus op 't punt staat nog een officier aan te geven, chef van een bataljon infanterie van dezelfde promotie als majoor Esterhazij, doch eenige jaren jonger dan die. De Brand te Londen. Sedert L666, zegt men, heeft er zulk een verschrikkelijke brand te Londen niet gewoed als Vrijdagmiddag. Even over eenen is de brand uitgebroken in het huis No. 30, Hamsell-street, naar men beweert tengevolge van een gasontploffing. In het huis wordt een winkelzaak uitgeoefend door Waller. Brown Co., en de meisjes van het atelier moesten zich over de daken heen in veiligheid brengen, zoo snel stond het heele huis in volle vlam. Hamsell-street is een smalle straat in het groote blok win kelhuizen dat de wijk ten oosten van Alders- gate-street uitmaakt, begrensd ten noorden door de Barbican, ten zuiden door Cheapside, ten oosten door Red-Cross-street. Slechts weinige minuten na het uitbreken van den brand sloegen de vlammen naar de naburige en de tegenoverliggende huizen over, en achtereenvolgens verspreidden ze zich door Jewin street en Crescent, Wells-street, Austra lian avenue, Monkwell-street, St. Nicholas square en den westkant van Red-Cross street. De meeste van die straten zijn smal en de huizen zeer hoog, en de vlammen sprongen van het eene blok op het andere over, te gemakkelijker omdat er veel winkels en ma gazijnen bij waren, gevuld met licht brandbare stoffen zijde, veeren, papier, enz. Tegen twee uur was het al een ontzaglijke brand. In Jewin Crescent stonden de brandweerman nen tot aan hun knieën in net water, en voortdurend werden zij in lutn verrichtingen gehinderd door het vallen van groote massa's steenen en stukken van muren. Daar het vuur niet verminderde, werden al meer en meer sp-iilen ontboden, en te vijf uur waren er 41 aan het weik. Duizenden personen kwamen naar het vreeselijke schouwspel kijken, maar de orde werd goed gehandhaafd. De chef van de Londensche brandweer, Wells, leidde zelf het blusschingswerk. Toen de duisternis begon te vallen, zag het einde van Jewin-street, naar den kant van Red-Cros street, er uit als een outzaglijke vuurhaard, eu van de hooge gebouwen, die reeds uiige brand waren, stonden niets meer dan stukkeu muur, nu en dan afbrokkelend. Alle pogingen van de brandweer, die een uiterst moeilijk en gevaarlijk werk had toch kregen slechts twee brandweermannen kwetsuren konden het vuur eerst tegeuhoudeu toen het Jewin Crescent, Jewin street, Red Cross street, Hamsell street en Edmund street geheel verwoest had. Volgens een ruwe schatting zijn meer dan 100 winkelhuizen en andere gebouwen ver brand. Ook de oude kerk van 'St. Giles, in Oripplegate was bijna een prooi der vlammen geworden. De dichter Milton is hiei begraven en de jonge Cromwell is er getrouwd. Ge lukkig is de brandweer er door verdubbelde pogingen in geslaagd, dat gebouw uit de twaalfde eeuw te redden, maar aan het dak is veel schade toegebracht, een venster met gebrand glas is gesprongen, en ook de voor gevel en Milton's monument hebben geleden. Een poos lang was men bang voor Barbers' Hall in Monkwell street, en het beroemde schilderij van Holbein dat daar bewaard wordt, is tijdelijk in veiligheid gebracht, en eerst later weer op zijn plaats gezet. Hei was niet gelukt, den gastoevoer af te snijden en toen het donker was, zag men op verschillende plaatsen vuurzuilen uit den grond springen, maar dit had toch ook het voordeel dat de brandweer bij dit licht beter haar werk kou doen. Eerst tegen twaalf uur was alle gevaar geweken, maar 's morgens brandden de puin- hoopen nog. Een Londensche correspondent seint nog De brandschade wordt geraamd tusschen een mil ioeu en vijf millioen pond sterling: In elk geval is zij kolossaal, vermoedelijk niet minder dan twee millioen. De assurantie maatschappijen lijden de zwaarte der schade. Zij moeten deels om te kuunen betalen hare reserve realiseereu, hetgeen de beurs alvast disconteert door consols en andere prima- waarden, waarin zulke reserves, zooals bekend is, belegd zijn, te verkoopen. De prijs der struisveeren is aanzienlijk gerezen. BERLIJN, 20 November. De Norddeutsche Algemeine Zeitnng kan tegenover de onnauw keurige berichten in de bladen, op grond van stellige informatiën medededen, dat blijkens een telegram van den chef der kruisersdivisie, schout-b j-nacht Diederichs, alle te ICiao tsjou in garnizoen liggende Chineesche troepen, na een aanmanning en de ontscheping van het Duiische corpsdandigstroepen, zonder bloed vergieten deze stad hebben ontruimd en Kiao-tsjou door het corps landingstroepen is bezet. De Chineesche soldaten, ten getale van omstreeks 1200, trokken met hunne geweren af. Veertien daar o;gestelde Krupp- kanonnen zijn door Diederichs iu beslag ge nomen. De Deutschland, die nu naar Haïti gezonden wordt, is eigenlijk een pantserschip tweede klasse, maar nadat het onlangs ver bouwd, was, heeft men het in de eerste klasse gerangschikt. Het meet 7700 ton, heeft een bemanning van 644 koppen, en is gewapend met acht 26 cM. kanonnen. De Charlotte en de Gneisenau hebben 915 man aan boord en 38 snelvuur-kanonnen. Te Port-au-Prince gelooft men niet aan een bombardement, dat het leven en de belangen van de Duitschers en d# overige Europeanen en Noord-Ameri kanen veel meer in gevaar zou brengen dan die van de Haïciërs men denkt echter wel dat er troepen aan wal gezet zullen worden. Tegenover de Duitsche soldaten zou de regeering van Haïti kunnen stellen 3200 man infanterie en 1000 man artillerie ongerekend 5 a 600 man vau de garde en 2000 »gen- darmes" op 't papier wel te verstaan hoe hel er in werkelijkheid met die strijdmacht uitziet, is niet te zeggen. De correspondent van de N. R. C. schreef Donderdag Door den storm van eergisteren en gisteren is zeer veel schade berokkend. Vooral de arme lieden aan de Caleerenhaven op Wassili Ostrow zijn tot diepe ellende gebracht. Hun laaggelegen woningen zijn geheel door 't water vernield, hun huisraad is weggespoeld, zoodat honderden dakloos geworden zija. Menschenlevens zijn, zooals lot dusverre be kend is, niet te betreuren. De doema heeft tot voorloopige leniging van den nood een crediet van 10,000 rbl. aan eene weldadig heidscommissie toegestaan. Gisteren heeft het gemeentebestuur reeds voor een bedrag van 1400 rbl. sprijzen en kledingstukken onder de noodlijdenden verdeeld. Ook in het centrum der stad heeft eeu watersnood groote schade aangebracht; alle kelders, rijke ma gazijnen, zijn geheel overstroomd. De kelder- bewoners konden 't water met pompen niet keeren, en moesten hun have en goed in den steek laten. Op de kust van Esthland bij Baltischport en bij Reval zijn verscheidene schepen ge strand. Voor zoover zeker te constateeren is, zijn de gestrande schepen twee Noorsche dnemastschoeners, de Deensche stoomboot Castar en de Engelsche stoomboot Lesly (bij Hungerburg gestrand). Op 't oogenblik is 't weer stil weder met dreigende sneeuw lucht. Op het schiereiland Keitsek, de oostelijke punt van de Krim, zijn nieuwe naphiabronnen ontdekt op het goed Karlent, eigendom van de staatsbank Op 't zelfde goed zijn zeer rijke ijzerlageu ontdekt. Diphtheriiis heeft zich in Petersburg zoo uitgebreid, dat ze spoedig het karakter van een epidemie gaat aannemen. Verschillende scholen zijn gesloten. KONSTANTINOPEL, 18 November. Ge volg gevende aan haar verklaring van onlaügs richtte het Russisch gezantschap gisteren een vertrouwelijke nota aan de Porte betreffende de achterstallige oorlogsschatting. Het ge zantschap herinnert dat Rusland niet op betaling heeft aangedrongen in de moeiffike uteu, die de Porte beleefd heeftmaar nu'de Porte gaat besluiten om nieuwe wapenen aan te schaffen, hetgeen door den tegenwoordigen stand van zaken niet wordt gerechtvaard?gdf komt Rusland een deel van de hem ver schuldigde achterstallige som opeischen met hetzelfde recht als Oostenrijk-Hongarije' zich onlangs beklaagd heeft. De Russische zaakgelastigde kreeg echter later bencht dat de Porte nog niets had besloten ten aanzien van het koopeu vau nieuwe wapenen, en tevens outving de zaakgelastigde het grootkruis van de Osmaniéj -- De Grieksche gemachtigden ter vredes conferentie hebben voogesteld. de schadeloos stellingen aan particulieren af te koopen voor 21/4 millioen drachmen in eens. Dit voorstel is door de Turksche gemachtigden in over weging genomen: wordt het niet aangenomen, dan wordt dit artikel uit het vredesverdrag gelicht, en de zaak afzonderlijk geregeld waarbij Griekenland dan niet meer dan' 3,600,000 frs. zal hebben te betalen. MELBOURRE, 21 November. Een brand zoo groot als er nog nooit een in Australië geweest is, is vanochtend in een der straten in het midden der stad uitgebroken. Een sterke wind verspreidde de vlammen, die een groot blok winkels, voor het meereudeel van

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2