Nummer 94. Zondag 28 November 1897 Tweede Blad. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Britsch-lndie. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. Zaak—Dreyfus. In October '94 werd, zooals men weet, de artillerie-kapitein Dreyfus beschuldigd van landverraad hij zou aan een vreemde mo gendheid (Duitschland) spionnendienst bewe zen en geheime militaire stukken verkocht hebben. In December van 't zelfde jaar werd Dreyfus door den krijgsraad deswege tot degradatie en levenslange deportatie naar hel Duivelseiland veroordeeld. De Figaro heeft thans uit Berlijn een schrij ven ontvangen, meldende, dat een der geacht- ste militaire attachés van een vreemde mo gendheid betoogt, dat de compromitteerenae stukken, waarop Dreyfus veroordeeld is, nooit in Duitsch bezit zijn geweestdoch het werk van een falsaris zijn. (Dit stemt overeen met het oordeel der Strarsburger Post). Er is dus geen sprake van verraad, doch van de streek van een schurk, die stukken vervalscht en de Fransche regeering voor het hoog loon, dat hij voor zijn ontdekking kreeg, bedrogen heeft. Er is een belangrijk feit gebeurd. In de rue Yvon Villarceau heeft een huiszoeking plaats gehad bij kolonel Picquart. Deze had daar twee jaar geleden een appartement op de vierde verdieping en een meidenkamertje op de zesde gehuurd. De huisbewaarder verzette zich, daar de huurder afwezig was doch toen toonde een „gedecoreerd heer", die den commissaris van politie vergezelde, een biief, geadresseerd aan den minister van oorlog, van den volgenden inhoud Laat een huiszoeking doen op een kamer van de 6e verdieping in de Yvon-Villarceau- stiaat. Daar zult ge veel over de zaak Dreyfus vinden. De brief was geteekend Een patriot. De huisbewaarder maakte toen geen bezwaar meer. De huiszoeking duurde ongeveer vier uur en volgens den Temps nam de gedeco reerde heer alleen een paar brieven mee. Bij het heengaan moet hij gezegd hebben: Door wal we gevonden hebben wordt 't geen we reeds wisten in alle opzichten bevestigd. Kolonel Picquart wordt vandaag aan boord van de Rhóne" te Marseille verwacht; hij zal met Mathieu Dieyfus en majoor Esterhazy geconfronteerd worden. Er zijn maatregelen genomen om te beletten, dat kolonel Picquart zich met iemand kan onderhouden. In de Dépêche de Toulouse komt een lang artikel voer, waarin de geheele inhoud van hei dossier van Scheurer-Kestner wordt rae- degeeld. Plet blad vertelt o. a. dat kolonel Picquart door verglijking van het schrift van het bekende borderel met dat van majoor Esterhazy tot de overtuiging kwam, dat deze en niet Dreyfus er de maker van was. ij deelde zijn opinie aan generaal Gonse mede en, toen hij later ten gunste van Dreyfus optrad werd Picquart naar Tunis overge plaatst. De conclussie van Scbeurer-Kestner's dossier zou dus zijn, dat Esterhazy het borderel gemaakt heeft, waarvoor hij door het ministerie van oorlog is betaald, en dat andere stukken, waaruit Dreyfus' schuld zou moeien blijken, ook door Esterhazy vervaardigd zijn Scheurer-Kestner verzoekt de Temps te verklaren, dat hij nooit met president Faure over de zaak-Dreyfus gesproken heelt. De huiszoeking bij kolonel Picquart zou geleid hebben tot de ontdekking van de »ge- sluierde dame», die Esterhazy gewaarschuwd heeft. Ze moet Beaumont heeten en in hetzelfde huis van de rue Yvon Villarceau wonen In de Courier du Soir wordt er op gewezen, dat meer en meer de meening ingang vindt, dat men met een complot te doen heeft, 't welk vooral ten doel had de Fransche regeering geld at te troggelen, en waarin een der bij de zaak betrokken personen de hand had. Ook zou 't thans bewezen zijn, dat, ook al is er verraad gepleegd, Duitschland er niet mee gemoeid is. Het Fremdenblatt te Weenen publiceert een schiijven van graaf Nikolaas Maurits Esterhazy, hoofd van den Hongaarschen tak, waarin gezegd wordt, dat de Fransche tak der Esterhazy's sedert 1876 uitgestoiven is Majoor Esterhazy stamt af van gravin Marie- Anne Esterhazy, geboren in 1741, die een morganatisch huwelijk aanging met een officier, die Walsin heette. De Walsins zijn nooit door de Esterhazy's erkend. De post van Madagaskar, te Marseille ontvarcen, maakt melding van ernstige ge- ïtchi r- on d* wc: kust Verscheiden offi cieren en vele Senegaleezen zouden daar gesneuveld zijn. Het Journal verzekert echter dat deze gevechten, op 15, 16 en 17 October geleverd, volstrekt niet zoo ernstig zijn afge- loopen als men naar de voorloopige berichten zou denkeu. Er is een ernstig spooi wegongeluk ge beurd bij Ronrnay, op de lijn van Toulouse naar Tarbes. Een goederentrein is door een gebrek aan den remtoestel van een helling gegleden en op een stilstaanden personentreiu geloopen, twee wagons werden geheel ver pletterd, acht andere zwaar beschadigd Dertien menschen werden gedoo 1, acht zwaai gewond, een van dezen stierf op weg naar het hospitaal. Op het eigen jachtgebied van koning Humbert, aan de Fransche grenszijn jachtopzieners slaags geweest met Fransche stroopers. Vier Franschen, met geweren gewapend, zijn door hen aangehouden en toen zij weigerden hun wapens at te geven en wegliepen, hebben de jachtopzieners op hen geschoten. Twee van de Franschen werden gedood, eeu gewond en gevangen genomen de vierde ontsnapte. In het Fransche departement der Alpes- Maritimes verwekte dit voorval niet geringe ontsteltenis. De ItaÜaansche regeering is echter dadelijk krachtig tegen de jachtopzie ners opgetredenzij zijn gearresteerd en de gevangen Fratischman is vrijgelaten. Het jachtgebied was niet afgesloten, maar er waren palen met duidelijke opschriften, dat de jacht er verboden was. Sommige ItaÜaansche bla den beweren dat de Franschen het eerst geschoten hebben. MADRID, 25 November. De regeling der douane voor de Antillen (Cuba enz.) sluit de instelling van een gemengde commissie in, die de tarieven zal opstellen. Het Spaansche parlement zal deze dan nog moeten goedkeu ren. Aan de protectie wordt een breed veld gelaten. Bij verschillen zullen de Cortes uit spraak doen. De president van den ministerraad heeft meer dan honderd telegrammen ontvangen, waarin verzocht wordt met het geven van het eigen beheer der douane uog te wachten. De minister van koloniën erkende dut er vele ontevredenen zullen zijn, maar, zeide hij, het is nu eenmaal niet mogelijk de heele wereld tevreden te stellen. Het ministerie van kolo niën zal waarschijnlijk worden opgeheven. Nadat de hervormingen zullen zijn toegepast, zullen de Cortes zich er over uit te spreken hebben. Minister Moret heeft geweigerd extracten uit de nieuwe regeling mede te deelen, maar een der bladen zegt niettemin de hoofdtrekken te kunnen mededeelen, welke zouden zijn als volgt: De burgerschapsrechten zullen worden vastgesteld in navolging van de be palingen dieuaangaande in de Spaansche constitutie, de uitvoerende macht zal worden uitgeoetend door een gouverneur-generaal die door Spanje wordt benoemd, met het recht van veto op de wetgevende macht. De Senaat zal bestaan uit 35 leden, waarvan er 17 voor het leven door Spanje worden benoemd en 18 bij getrapte verkiezing worden verkozen Om Senator te kunnen zijn, moet men op het eiland wonen en 4000 dollars inkomen hebben. De Kamer bestaat uit tö leden. De regeering van het eiland zal bestaan uit 4 ministers, door den gouverneur te be noemen. De begrootingen zullen worden be sproken en goedgekeurd door hel parlement van het eiland. Het moederland behoudt zich eenige rechten voor betreffende oorlog, marine en justitie. De quaestie van de schuld zal bij nadere onderhandelingen opgelost worden. De oorsprong en de gestelde waarborgen zullen geëerbiedigd worden. Het plan van den verderen veldtocht in het grensgebied van Voor-Indië en Af- ganisten is als volgt Uit het kamp te Bagh als middelpunt, zullen vliegende colonnes de omringende valleien afloopen. Vooral het land van de Mazozai's en het Kuram-iistrict zal doorkruist worden. Tusschen den 26en dezer en den 4en December wordt al de zware bagage, enz. naar Shinwari teruggebracht. Alle officieren van den staf en de officieren van administratie worden ook teruggezonden, voor zoover zij niet noodig zijn in het hoofdkwartier. De voornaamste troepenafdeeling gaat den 8en December op marsch met zoo min mogelijk bagage, en met rantsoen voor zes dagen. Deze afdeeling moet snel vooruittrekken door de Bara-vallei, terwijl de brigade van gene ra.il Ha't de Mastura-vallei doortrekt om met de colonne van generaal Hammond bij Pesha war in voeling te komen. Op een goedgele gen plek, waarschijnlijk bij Barkai, althans zoo dat het gemakkelijk uit Bara en uit Pes hawar te bereiken is, wordt dan een vast kamp gebouwd, waar de troepen de winter kwartieren kunnen betrekken indien de Afridi's weigeren zich te onderwerpen. Naar dat kamp begeven zich (over Shinwari, Kohat cn Pes hawar) ook de officieren die nu met de ba- gagë terugkeeren. Uit den epiloog van den brand te Londen vermelden wij nog het volgende: Zeventien straten hebben meer of minder door het vuur geleden. Het zal op zijn minst een week duren voordat alles behoorlijk af gekoeld is en een begin kan worden gemaakt met de ruiming. Zoolang moeten de straten aan het verkeer onttrokken blijven. Zij liggen vol puin, ijzeren staven, kromgebogen en verdraaid,verkoolde balken, afgewisseld met meertjes, waarin half verbrande goederen drijven. Een warnet van vernielde electri sche geleidingen, telephoon- en telegraaldra- den, verhoogt nog den naargeestigen indruk van het geheel. Btj dezen brand is gebleken, dat de oude eikenhouten posten beter bestand zijn tegen het vuur dan de nieuwerwetsche ijzeren stijlen die ouder den invloed van het vuur spoedig week worden tengevolge waarvan de gebouweD zeer spoedig instorten. Er zijn door deze ramp vier duizend men schen broodeloos geworden. Er zal een inschrijving ten bate der slachtoffers worden geopend. WEENEN 26 Nov. De zitting van het Huis van Afgevaardigden is om één uur geopend, maar onmiddellijk weer gesloten om het tumult. Een telegram uit Belgrado bericht dat 500 Albaneezen in de districten Ipak en Diakowa in opstand zijn gekomen. Bij een treffen met de troepen zijn aan beide zijden ernstige verliezen geleden. BOMBAY, 24 Nov. De pest, die te Poona en te Surat met onverminderde hevigheid voortwoedt, heeft ook haar intree gedaan te Belpoum eu te Ahmednagar. Twee derden van de bevolking van laatstgenoemde plaats is gevlucht Te Bombay hebben zich gisteren 26 nieuwe gevallen en 10 sterfgevallen voor gedaan. WAALWIJK 27 Nov. 1897. Uitvoering der Waahvijkschc Gyinn istiek Vereeniging. Woensdagavond 1.1. gaf de W. G. W. hare eerste winteruitvoering. Bij den aanvang werd den aanwezigen heeren door den directeur een woord van wel kom toegeroepen, en ook bleef een woord van dank niet achterwege aan heeren donateurs, door wier steun de W. G. V. zich tot een zelfstandige vereeniging had kunnen consti tueeren. Prachtig weid er gewerkt en allen stonden er verwonderd overhoeveel die jongelui sedert de laatste uitvoering hadden bijgeleerd. De sterkste toeren aan rek en ringen, op brug en met gewichten, werden door hen ten uitvoer gebracht. Eenieder heeft zich dien avond kostelijk geamuseerd, daaraan valt niet te twijfelen wat bereids door den directeur was gezegd: de gymnasten, hun best zouden doen om het publiek een zoo aangenaam mogelijken avond te verschaf ten, deden zij ook; ,t was er werkelijk prettig en amusant. Jammer, dat nog zoovelen schitterden door hunne afwezigheid; de ingezetenen van Waal wijk moesten door hunne tegenwoordigheid van hunne sympathie doen blijken met deze vereeniging, eene vereeniging van beoefenaars van deze edele sport. Een woord van lof komt toe aan alle tur ners, maar vooral aan den ijvervollen en ver dienstelijken directeur den heer Princen, die zich zoo enorm veel moeite heeft moeten geven, om de turners zoo ver te brengen. Onder alles muntten o. i. uit de vrije orde oefeningen op de plaats, in 4 afdeelingen, waarin door allen zoo zuiver en stipt op commando werd gewerkt, dat geen enkele fout werd begaan. Dat was eerst prachtig turnen. De gymnasten schenen daarbij on vermoeid. Zij, die tegenwoordig waren, hebben veel genoten en zullen een volgende maal zeker niet afwezig zijn en dan zeker hunne vrienden en kennissen, die nog nooit van zoo iets hebben geprofiteerd, medebrengen. Naar wij vernemen hebben de werkende leden, na de uitvoering nog een gezellig samenzijn gehad. Rectificatie. De directeur van de Tramweg-Maatschappij „de Meijerij» verzoekt ons het volgende te melden „In verschillende bladen wordt medege deeld, dat ouder de gemeente Veldhoven een persoon zou overreden zijn door een der wagens van de Tramweg Maatschappij „de Meijerij." Dit is geheel bezijden de waarheid. Wellicht is dit bericht de wereld ingekomen naar aanleiding van het volgend voorval Verleden Dinsdag werd een man vervoerd van Steensel naar Veldhoven, die zich reeds onwel schijnt gevoeld te hebben, alvorens hij op de tram plaats nam. Een voorbijganger zag hem op 't achterste balkon staan van het tweede rijtuig, terwijl hij met de armen on zekere bewegingen maakte. Zoo kreeg de man een steunstang te grijpen, waarna hij op de trede plaats nam om zich daarna op den bodem van het voertuig neer te zetten. Dan is hij van deze trede op den weg ge vallen waar bovengenoemde persoon hem heeft opgebeurd, zonder echter op zijne vragen eenig antwoord te verkrijgen. De man is per kar naar een café gebracht in de gemeente Veldhoven, waar hij na eene kleine verfris- sching gebruikt te hebben, weer in zoover herstelde, dat hij gevoegelijk naar huis kon vervoerd worden. Noch conducteur noch reizigers hadden iets van dit alles opgemerkt. Vrijdag is de man overleden. Wij willen gaarne van de gelegenheid gebruik maken om hier te berichten, dat door onze Tramweg Maatschappij nog geen enkel ongeluk is veroorzaakt. Vccsinokkclcn Dinsdagmorgen omstreeks 4 uur begaf zich een bende van 100 man, begeleidende een 40 tal koeien, te Koewacht over de grenzen. Pas waren ze een 10 minuten op Belgisch grond gebied of ze werden door een aantal amb tenaren overvallen. Nu ontstond er eene algemeene verwarring. De meesten maakten met hunne koeien rechtsomkeert, doch de stoutmoedigsten vluchten verder. Slechts urie koeien vielen in handen der ambtenaren. Dezen gingen om assistentie en, bijgestaan door ambtenaren uit Stekeue en eenige gendarmen achtervolgden zij de vluchtelingen. Dezen waren echter in de duisternis verdwenen. Toch slaagden zij er in nog een viertal koeien aan te houden, die reeds bij een herbergier te Sinay gestald waren. Duur paard. Op de paardenmarkt dezer dagen te Ze venbergen gehouden,kwam een oud vrouwtje bij een koopman om een paard te koopen en vroeg hoeveel ie er wel veur most hebben. f 85, antwoordde de koopman. Het vrouwtje Ik geef oe zeuven gulden. Het einde was dat na lang loven en bieden de koop gesloten werd voor... II gulden! Schelmen aait het werk Gisteravond is trein 241 van de Hollandsche Spoor, van Amsterdam naar Rotterdam, aan een zéér ernstig gevaar ontsnaptOnder de gemeente Ketel bemerkte de spoorwegarbeider J. L. Esbeuk ongeveer half elf iets op de rails. Toen hij op ouderzoek uitging en het voorwerp naderde, werd hij aangevallen door eeu 3 tal personen, die hem een mouw uit zijn jas trokken, met een mes dreigden en hem een snede over het gelaat gaven. Hij wist zich echter los te wringen en snelde naar het nabijgelegen blok om den trein een onveilig signaal te geven, datteistond daarop door den machinist Raak werd opgemerkt. Toen de trein tot de plaats gestoomd was, zag men twee dwarsliggers een meter van elkaar op de rails liggen, die daar gelegd waren met het kennelijk doel den trein te doen ontsporen. Nadat die weggenomen waren kon de trein met eenige vertraging verder gaan. Van de daders, die onmiddellijk in de duis ternis verdwenen, is nog geen spoor ontdekt. Ongelukken. Te Maastricht is gisterenavond een agent van politie bijna het slachtoffer van zijn plicht geworden. Mei een anderen agent op sur veillance zijnde, zagen zij, dat een persoon bezig was met het stelen van steenkolen uit een vaartuig, dat in het kanaal lag. Zij liepen op het schip aan en terwijl de eene agent den dief aangreep, struikelde de andere over hel touw, waarmede hel schip was vastge maakt, en viel in het water. De eene agent, het gevaar ziende waarin zijn collega verkeerde, liet den dief los en haastte zich den kameraad te redden, wat eerst na veel inspanning en met behulp van nog een in middels toegeschoten agent kon geschieden.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5