Nummer 96. Zondag 5 December 1897. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belaie. Frank vijk. Spanje. Duitschland. Oostenrijk-Hongarije. China. Britsch-i udie. Vervolg Nieuwsberichten. Zij die zich voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren, ontvangen de nog deze maand verschijnende nummers GRATIS. De troonrede, dezer dagen door den Duit- schen keizer gehouden, ging voornamelijk over de uitbreiding der vloot, (reeds in het vorig nummer medegedeeld) en over de hervorming van de militaire strafpiocedure. Aan het slot der rede wordt gezegd, dat het vermoorden van de Duitsche zendelingen, aanvallen op onder 's keizer bescherming staande, hem zeer ter harte gaande zending stations in China, noodig gemaakt hebben, dat het Oost-Aziatische eskader te Kiaochou troepen aan land heeft gezet, om volledige boetedoening te verkrijgen en zekerheid te hebben, dat dergelijke beklagenswaardige voorvallen niet meer zullen voorkomen. Wat de politieke betrekkingen met het buitenland betreft, deze waren zeer gunstig. De glansrijke, hartelijke ontvangst te Peterhof en te Boeda pest leverden hiervoor opnieuw kostbare waarborgenalle teekenen geven het recht tot de verwachting van verdere vreedzame omwikkeling van Europa en het Duitsche Vaderland. Dat is naar omstandigheden kort en zake lijk Dat het voorstel tot uitbreiding der marine de eerste plaats zou innemen in de boodschap was, in aanmerking genomen 's keizers per soonlijke wenschen, te verwachten dat over de strekking van de militaire strafprocedure Diets naders wordt gezegd, is conform aan de gewoonten en gebruiken en dat het Duitsch Chineesche conflict niet meer in den breede wordt besproken, strookt wel 'i meest met de iutentiën der regeering, die een angstvallig stilzwijgen bewaart over de plannen in deze. Nu had Wilhelm II evenwel nog een ver rassing in reserve nadat hij de troonrede had voorgelezen en het document had terug gegeven aan den rijkskanselier, richtte hij opnieuw het wooid tot de vergaderden „Voor twee jaren heb ik van deze plaats uit op het geheiligde veldteeken van mijn eerste garderegiment den eed gedaan dat ik het iijk, zooals ik dat van mijn grootvader heb overgenomen, in stand zou houden en deszelfs eer in het buitenland zou verdedigen en beschermen. Gij allen zijt daardoor mijne eedgenooten gewotden. Ik bid in naam van dat rijk, voor het aangezicht des Almachtigen Gods Hij moge u bijstaan bij uw arbeid mij te helpen om de eer des rijks, welke ik hoog genoeg heb geacht om daarvoor mijn eenigen broeder in de waagschaal te stellen, ook in de toekomst naar buiten te verde digen." Voor wie 't niet weten mocht en in zijn onbekendheid met den eigenlijken staat van zaken aan allerlei vreeselijks en geweldigs mocht gaan denken, zij hier bericht, dat prins Heinrich 's keizer broeder als schout bij-nacht de leiding van de tweede divisie heelt aanvaard, welke naar Kiaoschou is veitrokken om er onder admiraal Diederichs het Duitsche gezag te doen gelden Dat supplemenije van Duiischlands keizer tot de troonrede, dat, om één uur ten beste gegeven, eerst na half vijf door de telegraaf werd verspreid wordt druk besproken en gereleveerd wordt door onpartijdige onbevoor oordeelde berichtgevers, dat 's keizers woor den op de weinige, te midden van de prinsen, generaals cn hofbeambten in 't niet verzin kende volksvertegenwoordigers, niet den min sten indruk maakten een ijskoude stilte volgde enzelfs de rijkskanselier scheen verbaasd te zijn Dus schijnt Wilhelm II met zijn truc weer eens volslagen fiasco te hebben geleden een gevolg wel van het al te veelvuldig gebruik van dat theatraal gedoe 's Keizers toespeling op de benoeming van prins Hein rich, „zijn eenigen broeder", tot eskaderchef in verband met het incident met China, heeft te minder zinomdat de prins op eigen verzoek het commando heeft gekregen en omdat de landing van Duitsche troepen waar lijk niet van groote beteekenis is Wat nu den offers aangaat in 't belang van het rijk en deszelfs eer en waardigheid, dient gereleveerd, dat sinds den dood van keizer Wilhelm I de rijksschuld is toegenomen met andeihalf milliard, bijna uitsluitend voor leger en marine-doeleinden 1 In 1888 beliep de raarine-begrooting 4G millioen nu, in het loopende dienstjaar, dus geheel onafhankelijk van het allernieuwste uitbreidingsplan, 117 millioen, terwijl het leger-contingent is ver meerderd met 91000 man sinds 1888! In elk geval is Wilhelm II lang niet gelukkig geweest in zijn beroep op de offervaardigheid en de goede gezindheid der volksvertegen woordigers („eedgenooten» zegt Wilhelm II)!: hocvelen toch in Duitschland moeten zoon of broederdie geen soldaten van beroep zijn zooals prins Heinrich, voor de eer des rijks afstaan Wellicht komt het wetsvoorstel tot uitbrei ding der vloot reeds Maandag a.s. in den rijksdag aan de orde en er wordt alvast rekening gehouden met de kans op ontbinding van het wetgevend lichaam Esterhazyzaak" zooals zij het noemt. „Het is", zegt het blad »het begin van de gerech tigheid en de waarheide, en het komt de Figaro voor, dat zij de beginselen waarop het recht berust, een flinken stap vooruit gebracht heeft. De Norddeutsche Ztg. meldt uit goede bron, dat het zenden van een Amerikaanscheu kruiser naar de wateren van Haïti, niet moet opgevat worden als een betooging van de Vereenigde Staten. De Amerikaansche regee ring heeft te Berlijn laten weten dat het zenden van dit schip alleen de bescherming van Amerikaansche burgers ten doel had. Ofschoon de berichten uit Duitsche bron te verstaan geven, dat de moeielijkheden tusschen Duitschland en Haiti op bevredigende wijze zullen beslecht worden wordt anderzijds verzekerd, dat de regeeriug van Haiti op de eischen van Duitschland een ferm antwoord heett gegeven. Volgens het Fondsenblad zal de kamer het wetsontwerp van De Vricndt en Coremans, strekkende om het Nederlandsch tot tweede offlcieele taal van België te verklaren, voor den tweeden keer in behandeling nemen. Men weet dat de senaat in het ontwerp een wij ziging heeft aangebracht, die er aile waarde aan ontneemt. Zaak Dreyfus. Zooals Woensdag reeds medegedeeld was, bevat de Figaro een nieuw artikel van Emile Zola, waaraan het volgende ontleend is Er is ten minste één waarheid, die ik nu reeds door gansch Frankrijk wensch te verspreiden Deze dat men het rechtvaardige, edelmoedige Frankrijk een wezenlijke misdaad laat begaan, 't Is dus Frankrijk niet meer, daar men het zoo kan bedriegen, kan op hitsen tegen een rampzalige, die sinds drie jaren onder afgrijselijke omstandigheden voor een misdrijt boet, dat hij niet begaan heeft Ja, daar ginds, op een verloren eiland, onder de stekende zon leeft een wezen, dat men afgezonderd heeft van de menschen. Niet alleen isoleert hem de groote zee, doch elf bewakers houden hem nacht en dag opge sloten in een levenden muur. Elf manuen heeft men werkloos gemaakt om er één te bewaken. Nooit is een moordenaar, een woe dende krankzinnige zoo nauw ingemetseld. En de eeuwige stilte, en de langzame dood strijd, onder de verwachting van gansch een volk. Durft ge nu zeggen, dat die man niet schuldig is Ja, dat zeggen wij.... De brief, waarin Esterhazy aan generaal de Pellieux verzoekt voor den krijgsraad gebracht te worden, luidt als volgt „Generaal, Dt marteling, die ik, een onschuldige, sedert twee weken ouderga, gaat de menschelijke krachten te boven. Ik geloof dat gij alle bewijzen voor het schandelijke complot, dat tegen mij gesmeed wordt, in handen hebt, maar die bewijzen moeten aan het licht komen in een gerechtelijk debat, dat zoo volledig mogelijk behoort te zijn eu waarover het volle licht moet schijnen. „Noch het uitblijven van een vervolging tegen mij, noch de weigering om mijn inbe schuldigingstelling te overwegen, zouden mij nu het eerherstel kunnen verschaffen, waar ik recht op heb. Als officier, in het openbaar beschuldigd van hoogverraad, heb ik het recht om te komen voor den krijgsraad, den hoog- sten vorm van r'e militaire justitie; alleen een vonnis, dat van den krijgsraad uitgaat, bezit de macht om door mij vrij te spreken, de ellendige lastertte brandmerkentegenover de openbare meeniug die zij tegen mij durven inroepen. Ik verwacht van uwen hoogen rechtvaar digheidszin dat ik voor den krijgsraad te Parijs gebracht word." "ESTERHAZY. De Figaro zegt, zich zeer te verheugen over deze wending, »rle tweede phase van de MADRID, 2 December. In den minister raad, gepresideerd door de regentes, heeft Sagasta verklaard dat de operation in de provincie Pinar Rio het bestaan aan het licht hebben gebracht van een sterke haard van den opstand, niettegenstaande Weyler verze kerd had dat in dat gebied de vrede hersteld was. Generaal Barnal heeft bevel ontvangen de vijanden krachtdadig te vervolgen. Op de Philippijuen is de vredestoestand nog niet volledig verkregen. De gouverneur zet de onderhandelingen voort over de onderwerping der opstandelingen. Sagasta zeide voorts, Diet te gelooven dat de Cai listen zich in avonturen willen werpen. Hij verzekerde dat de Vereenigde Staten zich zeer welwillend betoor.en tegenover Spanje. MADRID2 December. Een particulier telegram uit Havana geeft bijzonderheden over het gevecht te Guira in de provincie Santiago. De Cubanen vielen Guira aan en kwamen na vele. verliezer, binnen de stad. De bezetting verloor vijftig man. Ook aan de Imparcial wordt uit Havana geseind, dat de Cubanen zich van Guira hebben meester gemaakt. HAVANA, 2 December. Troepen opstan delingen zijn op de kust van Pinar del Rio verslagen. De Spanjaarden maakten zich van een kamp en stellingen van de Cubanen meester. Deze trokken zich met medeneming van dooden en gewonden terug. De Kölnische Zcitung leidt met een heftigen aanval op „den kortzichtiger. aurtsphilister en kleinzieligen verkiezingspoliticus Eugen Rich ter" een gedicht in van Georg Herwegh over de Duitsche vloot, dat een vervaarlijk hoog dravend pleidooi is voor de uitbreiding en hel herstel van de Duitsche zeemacht. Het begint met de opwekking Erwach' mein Volk, mit neuen Sinnen Bliek' in des Schicksals goldnes Buch, Lies aus den Sternen dir den Spruch Du solist die Welt gewinnen Erwach', mein Volk, heisz deine Töchter spinnen Wir bratichen wieder einmal deutsches Linnen Zu deutschem Segeltuch. In »de voren die Columbus heeft getrokken zal Duilschland's toekomst ontkiemen": eer. Duitsch rijk van den Po tot den Sond dat zal ontstaan als »geen kruideniersweeg schaal, als ponden, Europa's lotsbestemming weegt." Imperialisme en Jingoïsme bloeien, zooals men uit het lied van dezen vrijheidsbard kan zien, niet alleen aan de overzij van het Kanaal. KAISERSLAUTERN, 1 Dec. Volgens de Plalzische Presse zijn door een mijngasont- ploffing in de mijn Frankenholz bij Homburg in de Palts dertig menschen omgekomen en veertig gekwetst. Over de ongeregeldheden te Praag Woens dag en Donderdag, wordt nog gemeld: De toestand kwam vrijwel overeen met anarchie. Winkels en kantoren werden op klaarlichten dag geplunderd, en bijna in 't gezicht van de troepen, die niet sterk genoeg waren. Veel soldaten werden gebruikt om de Duitsche fabrieken instellingen, enz. te beschermen. De beweging was nu klaarbiij- kelijk evenzeer tegen de joden als tegen de Duitschers gericht. De vensterruiten van alle synagogen werden ingeworpen, en op straat danste het gepeupel om de brandende hoopen goed uit de winkels van joden. De weten schappelijke instrumenten van de Duitsche universiteit zijn vernield, en belangrijke ar chiefstukken uit het Kiesky paleis verbrand. Voor Duitschers was het gevaarlijk, zich op straat te vertoonen. Van het vallen van den avond af werden de straten bewaakt door 12 bataljons infan terie en een eskadron huzaren. Alle verkeer was gestremd, dejwinkels en de huizen waren gesloten. In weerwil van liet militair vertoon trok een groote troep Tsjechen naar de Duitsche wijken om huizen en winkels te plunderen. Uit een Duitsch café werden de meubels op strant gebracht, opeengestapeld en in brand gestoken; toen de soldaten kwamen werden zij met steeuen, glazen, enz. geworpen. De commandeerende officier liet zich echter door een commissaris van politie overreden om de troepen geen gebruik te laten maken van hun wapens. Even over negen had echter toch een botsing plaats tusschen de troepen en de oproerlingen in de voorstad Ziskow waar het gepeupel een patronenfabriek wilde bestormen. De soldaten die het gebouw bewaakten schoten op de aanvallers, en mins tens twee personen werden gedood. Ook de bureaux van de Duitsche bladen werden herhaaldelijk aangevallen. Tegen elf uur kon het grootste deel van de troepenmacht teruggetrokken worden, maar den heelen nacht door bleven sterke afdeelin- gen over straat patrouilleeren. De betoogingen der Tsjechische bevolking tegen de Israëlieten waren alleen gericht tegen de Duitsche joden. Volgens het Extra-Blatt vielen er 4 dooden en 150 zwaar gekwetsten. PRAAG2 December. Het meerendeel der winkels is reeds gesloten, en de koffiehui zen volgen dit voorbeeld De troepen kam peerden vannacht op de straten, en trokken omstreeks 8 uren 's morgens weder naar de kazerne. Dadelijk daarna vormden zich opnieuw groepen, die weder aan het plunderen en vernielen sloegen. Te 9 uren werd door de politie van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Enkele agenten werden zwaar gewond. De politie beantwoordde de aanvallen, waarbij vijftig personen getroffen werden. De politie bleek onmachtig om de onlusten te bedwingen. Er wordt nu versterking van troepen verwacht. Op dit oogenblik (in den loop van den voormiddag) is de stad in rep en roer. De troepen spoeden zich in allerijl naar de plaat sen waar de botsingen het ergst zijn. Zij hebben geneeskundigen bij zich, en ambulan ces worden medegebracht. In de voorstad Zizkow is brand uitgebroken. Een groot aantal Duitsche gezinnen verlaten de stad. 2 December. In de stad is het nu (tegen middernacht) kalm. Patrouilles doorkruisen haar De afgekondigde krijgswet is op ver schillende plaatsen aangeplakt. Ook te Pilsen zfin onlusten voorgekomen. Een uit ongeveer 3000 personen bestaande menigte trok zingend door de straten naar de Duitzche Turnhalle, waar de ruiten ingeworpen werden. De menigte werd met de blanke sabel uiteengedreven. Ofschoon het telegram uit den koker komt van Central News, is het bericht over onder handelingen tusscheu Engeland en China over den afstand van grond aan de Chineesche knst tegenover Hongkong toch zoo uitvoerig en zoo bes'.isl gesteld, dat wij er wat meer over meedeelen dan het korte berichtje van hedennacht. Reeds in October zouden door sir Claude Macdonald, den gezant, en sir Robert Hart, den inspecteur-generaal van de Chineesche douanemet de regeering te Peking de onderhandelingen aangevangen zijn, en eerst daags zou men de onderteekening van de overeenkomst mogen verwachten. De Engel- ^che deskundigen in marinezaken zijn 't sedert lang hierover eens dat de verdedigbaarheid van Hongkong veel te wenschen overlaat, en dat dit eiland, met zijn prachtige dokken en rijke arsenalengemakkelijk een prooi van den vijand zou kunnen worden, bij een plot seling uitgebroken oorlog. In plaats van een steunpunt voor de Engelsche marine zou Hongkong dan een gevaarlijk punt worden in 's vijands handen tenzij men een gedeelte van de vloot, die toch een andere taak heeft, voor de verdediging van het eiland wilde afzonderen. Thans bezit Engeland op de kust tegenover Hongkong slechts een kleine landtong het Kau-loen schiereiland, waar o.a. een arsenaal en een sterrenwacht gevestigd zijn. De nieuwe grenszooals die door Engeland verlangd wordt, zou uit de Deep-baai loopen langs de Tai-sa-ho (rivier van Sjamtoen) voorts naar den top van do Mirs-baai, en vaudaar naar het zuiden alle rotsachtige eilandjes om Hongkong heen aan Engeland brengend. Terwijl Engeland thans op het vasteland slechts een oppervlakte bezit van een tiende der oppervlakte van het eiland Hongkong zon het grondgebied op het vasteland indien deze grensregeling werkelijk verkregen werd omstreeks tienmaal zoo groot zijn als dat eiland. Een spoorwegongeluk op groote schaal had plaats in Mysore op de Southern Mahralle Railway-line, toen de mailtrein. komende van het station stad Bangalore naar Mysore een punt naderde, gelegen tusschen Chennapatem en Mudigeri, waar zich de Mulloorbrug be vindt, gebouwd op zeven bogen, elk van acht voeten overspanning. De locomotief, een 2e;

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5