LEDER- Van Vollenhovens STOUT, Con/ectie, MET en ZONDER BIJLEVEK FRANS DE C0RT1E, Advertentiën. GEBROEDERS B. HWemmers MAGAZIJN van A. J. GEREIS, Heeren-Kleeding, Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. BEZOOIEN. Vraagt en drinkt Van eene nette, accura te en vlugge bediening kan men als altijd, verze kerd zijn. WAAS.WÏJS. UITVOERINGEN. en HANDLEIDING KUNSTBLOEMEN. Blocniensyniboliek. p. f 0/85- een uilvoerigc Kleuren- en Prijs f 0.75fr. p Op de Markt. Inrichting voor het LEVEREN van EN VOOR der daartoe noodige STOFFEN. kl. waggon en drie 3e kl. waggons voor vrou wen stortten daar in een gapende diepte, veroorzaakt door een uit een naburigen tank komenden watervloed, die de vijfde en zesde boog geheel weggenomen had. De ontploffing van den ketel in den vloed koud water moet ontzettend geweest zijn. Men denkt dat er 150 levens verloien zijn gegaan. Het lijk van den machinist is gevonden en naar Bangalore gebracht. Het toonee! van de stortende waggons in den door banjer snelv'ietenden stroom was afgrijselijk Toch zijn er nog menschen goed afgekomen o.a. drie heeren van Bangalore, die in het eerstvolgende rijtuig zaten dat is staangebleven. Zij hebben meegewerkt om nog menig drenkeling te redden. Zeventig menschen uit den trein zijn gered, waarvan 14 gewond. Natuurlijk is onmiddellijk van alle zijden de noodige hulp gezonden. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerendc hulpkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f 3112 23 terugbetaald f 3552 54 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1406. WAALWIJK. Zondag 5 dezer, 's middags 12 uur, zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Stil ruht der See. Pfeil. 2. Landkennung. Grieg. 3. De Nomen. Gevaert. WAALWIJK, 4 December 1897. Lezing. De heer Mr. Smeenge, lid der Tweede Kamer, te Hoogeveen. zal op Vrijdag 17 dezer, alhier eene lezing houden over de plannen van de droogmakiug der Zuiderzee. Den gevierden spreker, die ook reeds hier een goed bekende is, wenschen wij het bes e succes toe, met de behandeling van dit nationaal vraagstuk. Een trouwe opkomst van belanghebbenden, vertrouwen we zal zeker niet ontbreken. St. Nicolaas. Gisteren, na afloop der jaarmarkt, (zooge naamde St. Nicolaasmarkt) maakte de H. Man een tocht door onze gemeente. Wat men te zien kreeg was verre van fijn; 't was veel eer een carricatuur; ook begrijpen we niet hoe iemand er toe kan komen verlof te geven voor het houden van zoo'n openbare voor stelling. St. Nicolaas, met een neus, die misschien een goed effect zou kunnen maken op een bal masqué van den zooveelsten rang, en uitgedost in alles behalve bisschoppelijke kleedingwas gezeten op een mager wit muildier; 't geheel maakte een armzalig figuur. De gausche voorstelling moest blijkbaar dienen om de kinderen te amuseeren, maar dan hnd men het anders dienen aan te leggen. De H. Nicolaas, zooals die ons uit de legende bekend is, reed rond in prachtige kleeding op een vlug rijdier, de kinderen verblijdend door ruime uitdeeling van geschenken. Hi-r echter trok de carricatuur van den H. Man rond in schamele kleeding, op een armzalig rijdier, dat tusschenbeide door z'jn berijder met den bespottelijk spitsen neus, met zijn z.g. bisschopsstaf tot sneller gang werd aange spoord door middel van slagen en stompen op zijn achterdeel. Michelde legendarische knecht van den H. Man, in plaats van dezen te volgen en in zijnen naam geschenken onder de kinderen uit te deelen, ging hier vooraf met een har monica onder den arm, om ten behoeve van zijn patroon aan de huizen giften op te halen. Nu, dan liever geen voorstelling van St. Nicolaas, dan zoo'n ellendige parodie Voor Vogelliefhebbers. Als eene bijzonderheid op 't gebied van avicultuur verzoekt men ons mede te deelen, dat in het koffiehuis van C. Rekkers aan de haven alhier een putter in een kooitje zit, die daar 10 December a.s. reeds 10 jaar zal hebben doorgebracht en steeds zijn eigen eten en drinken, naar putters gewoonte, tot zich heeft genomen en nog neemt. 't Is natuurlijk te danken aan de goede zorgen der huisgenooten dat het beestje al dien tijd voldoende vau eten en drinken voorzien is geweest, en dat het altijd geholpen is geworden als het soms, bij het ophalen daarvan, in gevaar kwam van verongelukken, 't Schijnt bepaald een zeldzaam feit dat een putter zoolang in leven blijft. Het beestje is nog steeds in genoemd koffiehuis te zien. Curieuze briefkaart. Nu en dan leest men in de dagbladen wel eens berichten over hel bezorgen van brieven of briefkaarten met onduidelijk adres, die aantoonen dat de ambtenaren der posterijen voor geen kleine moeilijkheid staan. Nu in Waalwijk en Drunen schijnen de postambtenaren op dit gebied ook heele kranen te zijn. Door hunne zorgen namelijk is aan het juiste adres te Druneu bezorgd eene door IC. d. H. te Baardwijk verzondene briefkaart, te Waalwijk gepost, .welke briefkaart geen adres bevatte maar ook aan de adreszijde geheei beschreven was. De inhoud luidt als volgt van ilde druinen muissen waassen makt nu gun muis voor mijn nu ik kom in het kort bij u Wel is ik moet de muis wassen nog betalen dan zui!t gij Wel weten wie ik ben Skoos de h.... de baariwijk hel is voor nijn doe u de muis bij g(J)aan kogels Zondag hat hat de muis gebragt tiu maakt maar iseen muis voor mijn van dvoor ik bij u ben geweest ik kon in het kort bij u bezorgt de briefkaart de druinen bij van d Tentoonstelling Parijs. De commissaris generaal voor Nederland bij de tentoonstelling te Parijs in 1900 maakt bekend, dat door hem van den directeur- generaal dier tentoonstelling de uitnoodigiug is ontvangen mede te werken tot het doen deelnemen van Nederland aan de retro spectieve tentoonstelling over de negentiende eeuw. Het doel dezer retrospectieve tentoonstelling is, aan elke groep en voor zooveel mogelijk aan elke klasse waaronder de tentoon te stellen voorwerpen worden gerangschikt, een overzicht te verbinden van hetgeen in deze eeuw op het gebied van wetenschap kunst industrie en handel door elke uatie is bijge dragen om het tegenwoordig standpunt te bereiken. Zie verder de Ster. (no. 283) Storm op de kust. Men schrijft uit Maassluis Eeu eigenaardigen aanblik bood Donder dagmorgen van ons havenhoofd gezien de Nieuwe Waterweg aan. Een geheele vloot van bomschepen kwam binnen, mecrendeels van Scheveningen. Al deze schepen hadden de jongste stormen doorgemaakt en menig hart heeft zich zeker wel in angst bevonden over de opvarenden en gevreesd zijne dier baarste betrekkingen nooit terug te zien. Over het algemeen zijn de berichten recht treurig wat het verlies van visscherijgereed- schappen betreftgeheel zouder schade komt schier niemand binnen, maar het meerendeel heeft de gebeele vleet, dus nagenoeg alle netten verloren. Scheveningen heeft ook dit jaar dus weder een belangrijke materieele schade: maar om trent het verlies van menschenlevens is ge lukkig niets verder te berichten dan hetgeen reeds vroeger gemeld is. Naar opgaven uit Lowestoft zijn daar van het bomschip Sch 500 „Vrouw Adriana". schipper Beekhuizen, reeder de heer A. De Mos, van welk vaartuig de boeg door een slagwater verbrijzeld werd, een 4-tal (Chiel Kens, D. Bal, H. Wester.luin en de jongen L. Jongejan) der opvarenden te Lowestoft aangebrachtdoch gelukkig heeft zich één der opvarenden gered en is hier heden aan gebracht. Deze man dankt zijn leven aan de gelukkige omstandigheid, dat hij zwemmen had geleerd, welke kunst hoe ongelooflijk het ook klinken moge slechte weinigen onzer zee lieden verstaan. Even na het ongeluk zag hij in de nabijheid een andere bom aan de vleet liggen. Hij begreep dat door het inslaan van den boeg het schip in ieder geval toch zinkeu moest. Tijdig het vaartuig te verlaten, was dus de eenig aangewezen weg tot behoud, maar er behoort moed toe, om in den nacht hei v/as omtrent éen ure in dikke duisternis, bij zulk stormweder en zulke hemelhooge zeeön, zich aan de golven toe te vertrouwen om te trachten een ander vaartuig te bereiken. Gelukkig werd de man spoedig opgemerkt en kwam men hem te hulp om aan boord te komen. Dit schip was de Schevingsche bom No. 34. schipper C. Den Duik, van den reeder den heer Jac. Jenezon. Men kan zich de vreugde van het gezin van den man voorstellen, toen het heden morgen her telegrafisch bericht ontving, dat de man en vader behouden was en heden te huis kon worden verwacht. De geredde heet M. v. d. Linde en is woonachtig te Noordwijk aan Zee. Vermist en dus verongelukt zijn de stuurmau Jan Beekhuizen, Jan Bruin. G. De Niet, M. v. d. Linde en C. Bruin. De Noordwestenwind heeft het zwaar beschadigde schip naar de kust gedreven, waar het gisteren te Katwijk landde. Diefstal. In den nacht van Maandag op Dinsdag hadden te Heinkenzand twee personen de brutaliteit om. door een raam open te schuiven, te klimmen in den stal en het koetshuis van den pastoor. Zij haalden het rijiuig naar buiten, spanden het paard ervoor en gingen een rijtoertje maken. Toen het gespan werd thuis gebracht, merkte de koster onraad en maakte leven, waarop de rijlustingen op de vlucht togen, paard en rijtuig in den steek latende. De politie heeft de brutale lui opgespoord en tegen hen, zekeren J, B. en J. v. M proces verbaal opgemaakt. Tweede moordaanslag te Amsterdam. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is een dienstmeisje, Johanna Hupser, in de Swee- linckstraat bij de Ceintuurbaan lastig gevallen en bedreigd door een persoon, die door zijn uiterlijk in menig opzicht overeenkomt met den dader van de aanranding Zaterdagavond te 6 uur op Cato Ramus gepleegd. Johanna Hupser had in de Sweelinckstraat aardappelen gehaald, toen zij opgemerkt werd door een persoon van middelbare grootte, die haar al van de Van der Helststraat gevolgd was. Hij sprak haar aan, maakte allerlei rare praaijes en zij antwoordde een paar maal met ,,ga weg" enz. De man begon ten slotte verbazend te vloeken, zoodat zelfs de men schen op straat bleven staan. Op den hoek van de Sweelinckstraat en de Ceintuurbaan haalde de man, na met twee handen onder zijn jas gevoeld te hebben een mes te voor schijn, waarschijnlijk naar de buiging zijner handen te oordeelen een knipmes. Hij deed daarmede een steek naar haar rug. Was zij blijven staan dan had het mes haar zeer zeker in het linker gedeelte van den rug moeten raken. Een heer, die voorbijliep, bleef op het zien van dit tooneekje staan en vroeg het hevig verschrikte meisje, of zij den man kende. Zij antwoordde daar ontkennend op, waarop do heer aanbood haar te vergezellen naar haar woning, Ceintuurbaau 173, ten huize van de familie Bresser. De man had zich inmiddels verwijderd. Zijn signalement luidt aldus Tamelijk groot en gezet zware donkere knevel, gekleed met platte pet, lange donkere jas, en witgekleurde broek. Hel meisje verklaarde dat zij den man zeer go;d zou herkennen. Ook de heer, die haar thuis bracht zou dat naar hare meeniug, wel kunnen. En (leze? Een inzender maakt in de Telegraaf mel ding van nog eene aanranding die Zaterdag avond omstreeks 10 uur in het Sarphati-park op eene dame gepleegd zou zijn, en waar een man haar met een mes dreigde. De familie heeft dit feit verzwegen doch zou er heden den officier van justitie mee in kennis stellen. Ougelttkkcn. Een droevig ongeluk gebeurde Donderdag middag aan wachtpost 16 van den spoorweg tusschen Oudenbosch en Rozendaal Een 12-jarige jongen die boodschappen was gaan verrichten, werd door den sneltrein Amster damParijs overreden en op vreeselijke wijze verminkt. Stukken vleesch werden tusschen de locomotief gevonden. Donderdagochtend is te Bergen-op-Zoom, de 19-jarige P. Schoonen, in de zoutziederij van den heer Kok aldaar in een pan met kokend zout gevallen. Voor dood werd de jonge man er uit gehaald. 1 ij is naar het Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is hope loos. Woensdag is een vierjarig meisje te Lage Zwaluwe in een korst brood gestikt. CAPELLE. Van 1530 November. GEBORKNArie, zoon van Hendrik van Over steeg en Adriana Wagenmakers. Cornelis, z. van Antonius Verwijmeren en Adriana van den Wijngaart. Jacomijna, dochter en Joachim z. van Dirk Verhagen en Jo hanna Pruijssers. Pieternella d. van Cor nelis van der Schans en Adriana Rijken. Jan, z. van Jacobus Hendrikus Vos en Gijsberdina Hendrika Boeser. Jan Phi- lippus Wouter, z. van Arie Leendert Sneep en Geertruida Cornelia Uijthoven. Tho mas, z. van Antonie Johannis Verhagen en Maria de Rooij. OVERLEDENJacoba van der Leij, 57 jaar. Antje de liooij, 77 jaar echtger.oote van Cornelus Boezer, Anna van Peer, 4 ra. GEHUWD: Marinus Jan Willem Dekker, 25 j. en Lena Wouterina Meijer, 22 j. Johan nes van der Schans, 28 j. en Lena Rosen- brand, 21 j. Hendrikus van der Schans, 24 j. te Loonopzand en Elisabeth Mes, 18 j BAARDWIJK. GEHUWD: Hendrik Pullens, 34 j. en Johanna van Helvoirt, 31 j. Petrus Cornelis de Leeuw, 25 j. en Antonetta van Reijen, 28j. Marcelis Arnoldus de Nijs, 34j. en Maria Anna Goossens, 36 j. GEBOREN Johanna Antonetta, d. van Cornelis Pullens en Cornelia Philomina van der Mee. Petrus Johannes, z. van Nicolaas Adri- anus Leijtens en Johanna Timmermans. Antonia Jacoba, d. van Johannes Adrianus van Helvoirt en Cornelia Brok.Johannes, z. van Josephus Staal en Alida Mans, Johanna Maria, d. van Pranciscus Kools en Adriana Maria van Drunen, Elisabeth Maria, d. van Johannes Adrianus Leijtens en Christina de Kloe. OVERLEDEN Johannes Kogels, echtgenoot van Adriana Momraersteeg77 j. Elisabeth Leijtensechtgenoote van Johannes van Mier, 74 j. WAALWIJK, 3 Dec. 1897. De jaarmarkt werd heden druk bezocht. Het weder was gunstig. Over 't algemeen is de handel in hoornvee wat vlugger en de prijzen zijn iets beter. Op de stallen werd zoowel in de Lang straat als in 't Land van Heusden en Altenavoor nagenoeg rijpe prima knlfbeesten goede prijzen besteed.Voor vet vee is ook nog al vraag. Bij flinken aanvoer ter jaarmarkt van heden werd besteed kalfbeesten golden f 110 f205. Dito vaarzen f 95 f 170 Jonge varkens aangevoerd 100 stuks, ver kocht van i'6.a f 9.1272. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 972 kg. van f 0.S4 ft f 1.06 per kg. Eieren f ö1/* a 7,per 100 stuks. De laatste dagen werden op de voornaamste Etiropeesche markten weer betrekkelijk veel huiden verkocht maar hoofdzakelijk voor onmiddelijke behoeften. De vertraagde slach ting in La Plata heeft aldaar werkelijk een momenteel te kort teweeggebracht zoodat er eenig; partijtjes nieuwe slachting zelfs boven Europeesche prijzen zijn afgedaan. Hoewel inderdaad de voorraad in de eerste hand niet groot is schijnen er in de tweede nog heel wat huiden aanwezig te zijn, af te leiden althans uit het vele aanbod der tusschenhand uit Hamburg, Frankfort en vooral uit Havre. Dat er ook in O. Ind. ruuder- en buffelhuiden voor zoo'- eo overleder geen gebrek bestaat blijkt uit rle aangekondigde inschrijving van p. m. 50,000 stuks huiden op 7 dezer te Amsterdam. In schors en alle andere looimiddelen was het de laatste dagen tamelijk stil. VERSCHENEN ter STOOMDRUK KERIJ //AURORA/' St. Luciën- steeg 14te Amsterdam en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar: VOOR HET MAKEN VAN Groot roy. 8°, 110 bladzijden met circa 150 illustratiën en Knipmodellen in den tekst. Bewerkt door den heer AI. PEISER. Directeur der Nederl. Kunstbloemenfa- briek Amsterdam. Als gratis bijlage dit is een der beste geneesmiddelen voor hendie bloedgebrek hebben. Vraagt uwen dokter en raadpleegt de analyse. Verkrijgbaar te Waalwijk bij den agent Dames- Onder minzame aanbeveling UEd, Dienaar,

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6