Nummer 97. Woensdag 8 December 1897. 20e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, m mm 11 SS It d H. M. Koningin Wfelmina H. H. Je Koningin-Regentes, wm m m BH ZLi Dreyfus op het Duivelseiland, lé'Si Leest OOI ANTOON TIELEN, Landkaart van Nederland FEÜJLLETOJS. De Wraak eener Vrouw UITGEVER: Waalwijk. Zijdie zich voorj fipWy het volgend kwartaaj op dit blad abonneeren, ontvangen! de nog deze maand verschijnende) nummers GRATIS. co Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pho- tografieën vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 cM. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon voorkomende op de vierde pagina van dit blad aan ons Bureau af te halen; franco per postzendiDg wordt 15 CGïltS extra, voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijgewerkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85 x 71 cM., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. Be Administratie. Daar er tegenwoordig zooveel over den ex-kapitein Dreyfus geschreven wordt, zal bel onzen lezers niet onaangenaam zijn iets naders te vernemen omtrent zijn gevangen schap en ballingsoord. Zonder eenig vermoeden te hebben van den sinds eenigen tijd met ongehoorde hef tigheid woedenden strijd over de quaestie van zijn schuld of onschuld, leidt de gede gradeerde Eransche kapitein Dreyfus op het Duivelseiland een troosteloos eentonig leven, dat nog harder is dan dat der overige ge deporteerden. Het Duivelseiland behoort tot de Geluks- eilanden )lles du Salut), welke een groep van drie eilanden vormen, gelegen op 27 mijlen afstands (9 uren gaans) van noord oostelijk Cayenne (Eransch Guyana) tegenover de Kouronrivier, waarvan ze ongeveer drie uren gaans verwijderd liggen. Al deze eilan den, heetten tot het begin der voorgaande eeuw Duivelseilanden, doch de eerste landverhui zers, die zich in Guyana neerzetten, waren zoo opgetogen over het bekoorlijke schouwspel, dat deze eilanden op een afstand aanboden, dat zij den naam van Duivelseilanden verander den in den onverdienden naam van Geluks- eilanden, welke ze tot heden behouden heb ben. Een er van heeft echter de benaming behouden, welke het meer dan eenig ander toekomt, daar niets een denkbeeld kan ge ven van de naarheid en dorheid van dit vervloekte oord. Terwijl op de beide andere eilandenhet Koningseiland, de zetel van den commandant, waar zich het hospitaal de kazernede beul en de guillotine be vinden en het St. Jozefseiland, waar de gevaarlijke of weerspannige boeven opgesloten zitten, het leven bijna dragelijk is, was het Duivelseilanddoor zijn ligging zoowel als door het gebrek aan plantengroei tot 1895 zoozeer onbewoonbaar geachtdat alleen melaatschen er zich schenen te kunnen ves tigen. En op de verkoolde puinhoopen der leprozenhutten is bet gebouw gezet, bestemd voor Dreyfus en zijn bewakers, verdeeld in evenveel kleine gebouwtjes als voor den dienst noodig was. Op dezen vervloekten grond, waarin slechts enkele kokospalmen groeien, kan bet gras niet opschieten, want de teelaarde ia zelfs niet dik genoeg voor een bosje peterselie. Overal zand en rots. Den geheelen dag een brandende zon; van de avondschemering tot den dageraad een ongezonde vochtigheid gunstig voor bet ontstaan van myriaden, gittige, voor 't meerendeel onzichtbare in secten: Muskietenroode mieren, chico's (zandvlooien), zonder nog te gewagen van schorpioenen, reuzenspinnen, duizendpooten, vula'safschuwelijke beesten, waaraan de rotsspleten tot hol dienen en welker steek meestal doodelijke gevolgen heeft. Alle drie de eilanden zijn koraalformaties; met steile wanden steken ze uit de zee op en zij zijn overal ontoegankelijk, met uitzonde ring van een kleine plaats aan den zuidrand van bet Koningseiland, waar de eenige aan legplaats voor booten is. Van bet Konings eiland loopt onder water een lange zandbank van ongeveer 100 nieter naar het Duivels eiland en aan beiden kunnen booten landen om levensmiddelen naar het eiland te bren- gen' Van bet Koningseiland en in 't bijzonder van bet commandantsbuis kan men bij dag en bij nacht alles zien wat er gebeurt bij de woning van Dreyfus. Mocht de veroordeelde trachten dit on herbergzame oord te ontvluchten, dan zouden andere niet minder geduchte vijanden voor hem opdagen en zijn ontsnapping beletten. Laat hij zich in 't water storten, de haaien zullen toeschieten en in 't voorbijgaan zijn van schrik verlamde ledematen weghapper». Heeft de vluchteling het geluk eenige va demen ver te zwemmen zonder haaien te ontmoeten, dan moet hij onvermijdelijk in 't gezicht van 't Sint-Jozefs- of 't Konings eiland komen en zal dan ongetwijfeld op gemerkt en naar zijn gevangenis terugge bracht worden. Doch er is geen gevaar voor, dat Dreyfus ontvluchten zal. Immers hij wordt bewaakt op een wijze, waarvan men zich in Europa geen voorstelling van maken. Hij staat on der het toezicht van 11 bewakers: één hoofd surveillant en tien ondergeschikte surveil lanten. Dezen houden nacht en dsg bij Dreyfus de wacht en verlaten hem geen oogenblik. Ze zijn altijd met hun tweeën en worden om de twee uur afgelost. Tot de maand Juli van dit jaar was Dreyfus' hut op het lager gedeelte van het eiland gelegen; later is ze naar een bergvlak overgebracht, hetzelfde dat door Delescluze bewoond is, toen dit vermaarde communelid na den Staatsgreep van 1851 naar Guyana werd gedeporteerd. De hut van Dreyfus is tien meter lang en drie meter breed en verdeeld in twee bijna evengroote vertrekken. Het eene dient den ex-kapitein tot verblijfplaats en heeft slechts twee openingen twee vensters, die op een soort plein uitzien; het geeft door een deur in den wand toegang tot het an dere vertrek dat voor de bewakers dient. Als Dreyfus dus wil uitgaan, moet hij voor de oogen van deze laatsten passeeren. Vóór de hut is een terrein afgeschoten dat een oppervlakte heeft van nauwelijks veertig vierkante meter en geheel afgesloten door een stevig hek. Slechts door een deur kan men deze omheining binnenkomen, zoo- schen. En waarom is mijnheer Beaulieu zelf niei gekomen zeide Medina. Dat zou ik u niet kunnen zeggen, antwoord de RaymondHector, dien ik van morgen ont moette, schijnt niet geheel en al in orde te zijn, want verbeeld u, hij verzocht mij bovendien u dit fleschje te overhandigen, er bij voegende, dat gij wel zoudt weten wat dat beteekende. Medina nam het fleschje met een koortsachtige beweging over en zette het op zijn schrijftafel. Ja, ja; zeide hij een weinig verlegen: ik herinner mij dat welik ben op dat fleschje bij zonder gesteld, ik zou zelf niet kunnen zeggen waarom hij had het van mij medegenomenik heb het toen terug gevraagd en Nu ja, dat is natuurlijk. Niet waar Maar wat moet ik hem van die honderddui zend gulden zeggen O 1 daar is geen haast bij. ik zal het eens nazien Wij zullen er wel eens over spreken. Pardon! pardon! mijnheer Medina, ik geloof dat u mij niet goed hebt begrepen... ik heb u gezegd, en ik wil het nog wel eens herhalen dat Beaulieu mij heeft opgedragen zijne schuldbeken tenissen op te eischenik nam op mijhem daaromtrent een afdoend antwoord te geven., welke redenen hebt gij om u er tegen te verzetten, zeg ze mij en zoo ze afdoende zijn, zal ik er mij gaarne mede tevreden stellen. Het zij zoo, antwoordde Medina, ik verwacht te trouwens ook niet anders van u. Welnu de reden is deze, dat ik als bankier, die stukken zoo maar niet uit handen mag geven. Hebt u geen andere bezwaren Neen, volstrekt niet. In dat geval, zullen wij het gemakkelijk eens worden. Hoe dan Wel door u bij afgifte der schuldbekenten- tennissen eene gelijke som in bankbiljetten te overhandigen. Zoudt gij dat dan doen Natuurlijk met het grootste genoegen 1 Maar misschien weet gij niet, dat... Nu wat dan Ja., ik zou niet gaarne iets ten nadeele van mijn cliënt zeggen, maar de schuldbekentenissen zijn nu juist niet heel solide. (Wordt vervolgdt) Waaltllsche rn Laiigstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau va* Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 32 Geef u zeiven eene houding, door deze courant van mij te koopen, betaal mij met een goudstuk, en terwijl ik geld zoek om u terug te geven, kunnen 'wij wat praten. Raymond deed wat hem door Lefiot gezegd werd. Terwijl deze laatste al zijne zakken stond te doorzoeken, zeide hij zeer snel sprekende: Uitstekend nieuws, Mousseline is te Trou- ville. Hebt gij haar gezien Nog beter Ik heb haar hierheen ge bracht. Hoe hebt gij dat aangelegd P Ja! dat is niet zonder moeite gegaan, maar ik ben er ten slotte toch in geslaagd zij is mij gevolgd, zonder juist te weten waarvoor ik haar noodig had. En sedert wanneer is zij hier? Sedert gister avond ik heb hier dicht bij eene kamer voor haar gehuurd en haar beluofd dat gij haar zoudt komen bezoekendat heeft haar volkomen gerust gesteld. Arm meisje 1 Koml welk gevaar loopt zij Maar als de anderen iets vermoeden? Dan zal ik ze wel trotseeren. Zeg dat niet, sedert eenige uren volgen de gebeurtenissen elkander snel op; onze vijanden hebben eenig vermoeden van den strik, dien wij hun spannen: zij weten nog niet waar het gevaar zich bevindt, noch van welken aard het is maar- zeer qeker, gevoelen zij dat er iets dreigt en zij zijn op hunne hoede. Goed 1 goed, daar zullen wij nog wel over spreken; voor het oogenblik moeten wij voorzich tig zijn en iedere samenscholing vermijden, laat ons ieder zijns weegs gaan, tot later waarde prins! Lefiot verwijderde zich bij deze woorden en Raymond vervolgde zijn weg naar de woning van Medina. Een kwartier later lie', hij zich bij den vermaar den bankier aandienen. Ricordi, Colonna en de hertog bevonden zich op dat oogenblik bij dezen laatste. Zij hadden vun Spavento vernomen, dat Mousseline te Trou- was aangekomen en zij meenden nu met elkander in overleg te moeten treden over het gedrag, dat zij in deze omstandigheid behoorden aan te nemen. Maar het bezoek van Raymond, was iets zoo onverwachts, dat Medina hem geen belet wilde geven. Hij verzocht dus zijn handlangers in eene aangrenzende kamer te gaan, en gaf orde Raymond binnen te laten. Deze trad dadelijk binnen. Welkom, mijn waarde heer, zeide Medina, Raymond tegemoet gaande, het doet mij genoegen u te zien; zoude ik het geluk mogen hebben, u van dienst te kunnen zijn? Hij bood Raymond een stoel aan en toen deze gezeten was, nam hij tegenover hem plaats. Mijn bezoek, zeide het jonge mensch na ge groet te hebben, geldt twee verschillende zaken die niets met elkander gemeen hebben. Hal ha! en wat zijn dat voor zaken De eerste gaat mij persoonlijk aan het be treft een betrekkelijk belangrijke som, die mijn iutendant dezer dagen hier zal bezorgen en die ik wensch te plaatsen bij een rechtschapen man, die mij niet alleen zekerheid van eene solide beleg ging, maar bovendien kans op eene behoorlijke rente biedt. En gij hebt daarbij aan mij gedacht, zeide Medina glimlachend. Juist. Dat vertrouwen vereert mij, mijn waarde heer en wees er van verzekerd, dut ik geheel tot uw dienst ben. Hoe groot is de bedoelde som Ongeveer één millloen. Duivelszeide de bankier, wiens oog van begeerigheid schitterde. Raymond vervolgde Mijne ouders bezaten uitgestrekte bezittin gen, die bijna niets opbrachten,.. Bij hun dood, vond ik het wel wat al te onnoozel om die on vruchtbare gronden, die onbewoonde en onbe- woonbare kasteeleu te behouden en ik besloot dus ze te verkoopen. Dat is zeer verstandig gesprokenen ik beu er van overtuigd, dat gij daardoor uwe in komsten verdubbeld hebt. Zeg liever mijnheer, dat ik ze vertienvou digd heb. De bezitting, die bij verkoop de som opbracht, waarvan ik u sprak, gaf mij nauwe lijks zesduizend gulden rente Het is ongeloofelijk 1 En indien ik mijne overige bezittingen op dezelfde voorwaarden kan verkoopen, zal ik voor het jaar ten einde is, een kapitaal van drie of vier millioen gevormd hebben. Het is de moeite waard I riep Medina op geestdriftigen toon gij begrijpt de zaken goed, mijn waarde heer, en hoe jong ook, zie ik dat gij van de nieuwere denkbeelden doordrongen zijt. Ik kan dus op u rekenen, zeide Raymond op vertrouweüjken toon. Ik herhaal, dat ik geheel tot uw dienst ben en gij kunt er zeker van zijn, dat gij gemakke lijk 7 a 8 percent rente van uw kapitaal zult genieten. Dat is meer dan ik verlang Er ontstond een oogenblik stilte en Raymond scheen zich gereed te muken om op te staan, toen Medina hem terughield, Pardon, zeide hij, maar spraakt gij nog niet van een andere zaak, die gij wemichtei te behan delen. Raymond sloeg zich voor het voorhoofd. Dat is waar ook 1 antwoordde hij, u hebt gelijk, dat zou ik waarlijk vergeten Dat komt omdat die zaak mij persoonlijk nitït aangaatnu ik zou ze dan ook even goed morereu of op een anderen dag met u kunnen hespreken. Misschien is het beter om beidie zaken maar in eens af te handelen. Gij hebt gelijk.. Welnu de zaak is deze; de heer Hector Beaulieu mijn vriend is uw schul denaar en is bij u voor honderdduizend gulden gedebiteerd. Inderdaad ik geloof... maar is het wel hon derdduizend gulden?., antwoordde Medina. O 1 de som komt er weinig op aan., maar die schuldbekentenissen, die de heer Beaulieu wel wat al te lichtvaardig geteekend heeft wensetat hij zoo spoedig mogelijk terug te ontvangen en nu heb ik mij belast ze bij u te komen opei-

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1