Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Turkije. China. Amerika. BINNENLAND. dat D fey fas noch het land noch de zee ziet en in werkelijkheid in een kooi opgesloten zit. Welk leven leidt de veroordeelde Een allertreurigst leven. De wachthebbende bewakers mogen hem nooit toespreken, tenzij in dringende noodzakelijkheid. Alleen de hoofdbewaker mag met Dreyfus spreken, doch alleen over dien>tzaken. Geheele dagen zelfs weken heeft de veroordeelde doorge bracht zonder met een tnenschelijk wezen een woord te kunnen wisselen. Bij zijn aankomst te Guyana had hij zich etn zwart bord aangeschaft, waarop hij al gebraïsche vergelijkingen maakte, doch spoe dig heeft hij van deze ontspanning afgezien; tegenwoordig leidt hij een zuiver dierlijk leveu hij eet, drinkt en slaapt. Hij schijnt van de wereld afgestorven en bracht hij geen uren door met lezen of brieven schrijven dan zou men bij het zien van den man niet vermoeden, dat hij iets geestelijks behouden heeft. In de kleine ruimte, die hem voor zijn wrandclingen gelaten is, heeft hij getracht een tuintje aan te leggen ijverig werd door hem zijn perkje bezaaid, besproeid en ge harkt, doch, daar op dien steenachtigen bo dem niets groeide, heeft hij zijn tuinieren gestaakt. Thans vermaakt hij zich met stokjes te vervaardigen uit de twijgjes, die hem in handen vallen. Het volgende dieet is Dreyfus voorge schreven versch vleesch (i50 gram) driemaal per week en de andere dagen 200 gram geconserveerd vleesch of 200 gram gezouten spek met 750 gram brood, 100 gram ge droogde groenten en 10 gram zout. Daar hij niet tot dwangarbeid veroordeeld is, geeft de administratie hem niet den wijn, de tafia en de koffiedie aan de andere veroordeel den wordt uitgedeeld; daarentegen en dit schijnt een genot staat ze hem per maand vijf gram peper toe. Dreyfus zorgt echter voor zich zelf. Voor het maandgeld, dat men hem uit Frankrijk stuurt (500 francs zegt men) verschaft hij zich in de hoofdplaats van de kolonie bezendingen comestibles en dranken uit Frankrijk zijn hem verboden fijne wijnen, cognac en conserven Ook laat hij sigaren komen en rookt onafgebroken. Over de wijze, waarop de gevangene zijn lot draagt, werd eenigen tijd geleden in een half officieuze m. dedeeling het volgende gezegd De banneling is zich volkomen bewust van de onverzoenlijke gestrengheid zijner bewakers; hij is oud geworden en vervallen; zijn haren zijn bijna wit en hij is steeds akelig onderworpen en meegaand. Zelden gaat hij uit; hij rookt, schijnt steeds in ge peins verzonken en kijkt dof, stompzinnig, haast met betraande oogen voor zich uit. Alles wijst er op, dat dit bestaan niet lang kan duren verveling en niets doen zullen dezen man spoedig dooden. De inrichting van het eiland tot verblijf van den banneling heeft 30000 gld. gekost; de algemeene kosten van bewaking, onder houd correspondentietelegrammen enz. bedragen 25000 guld., zoodat Dreyfus in de drie jaren van zijn verbanning, volgens officiëele gegeveus, reeds meer dan 100000 gld. heeft gekost. Elke bewaker krijgt boven zijn bezoldiging nog 700 gld. als gratificatie. Ten slotte een merkwaardige bijzonderheid: De regeering heeft opgemerkt, dat de ex- kapitein Dreyfus, die sterfelijk is, den een of anderen dag in de andere wereld reken schap zou moeten afleggen. Wie weet, of men haar dan niet zou beschuldigen, zijn dood valschelijk opgegeven en een ander lichaam begraven te hebbendat bij zijn leven nooit Ereyfus heette. Bijgevolg heeft de minister van koloniën alle 'middelen naar Guyana gezonden, die noodig zijn voorhet balsemen van Dreyfus een en ander gepakt in.... de doodkist, welke ter overtuiging van politieke tegen standers, het toekomstig lijk van den ge vangene naar Frankrijk zal terugbrengeu. Men kan niet zorgzamer zijn Onder het weinig vertrouwbare, dat er aangaande het Chineesch-Duitsche geschil gepubliceerd is (de regeeriug van Duitschland was niet bijster scheutig met mededeelingeD of aanduidingen) was ook ditDuitschland zou zich bepalen tot een eenvoudige demon stratie, wat machtsvertoon ter zee dus. En wat gebeurt er nu? Het expeditie-corps zal 1200 man tellen, terwijl de marine-artillerie de noodige batte rijen levert. Dit machtsvertoon strookt vol komen met Duitschlands hooge eischen aan China, welke geenszins te beschouwen zijn als een eenvoudige eisch om genoegdoening voo den moord op zendelingen in Kiao- Tschau Nu heet 't dat de keizer des Hemelschen Rijks zou verklaard hebben liever zijn kroon te verliezen, dan Duitschlands eischen in te wifligen (het kabinet te Berlijn vraagt speciale voorrechten aangaande de exp'.ohaiie der kolenmijnen in Kiac-Tschau). Van een scheidsgerecht is er te Peking gesproken en zelfs moet de regeering al 't mogelijke hebben gedaan om Rusland over te I alen tot tus- schenkomst, doch czaar Nicolaas houdt zich maar van den domme rondweg is verklaard dat hij zijn volkomen vrijheid van handelen ten aanzien van Korea wil behouden. Groot-Briltannië heeft alle belang bij de openstelling van de provincie Kiao-Tschau voor den handel, doch de exploitatie der kolenmijnen zou de begeerige, naijverige en geslepen John Buil natuurlijk niet willen zien in Duitsche handen, zelfs is hij bij bevoor deeling van Germanje met uitsluiting van alle anderen, voornemens om een kleinigheidje aan te houden in de provinciën van Yang Tse, en er zijn Engelsche bladen die vertel len dat lord Salisbury tekst en uitleg heeft gevraagd over de bezetting van Kiao-Tschau, tegen welke aanmatiging van Engeland Rus land en Frankrijk zelfs zouden hebben ge protesteerd. i oe 'tzij, Chiua's keizer is diep te beklagen van een scheidsrechter, te benoemen door Nederland of Belgie, zooals hij voorstelt zal natuurlijk wel niets komen en wel zal hij zijn kroon niet verliezen, doch een gedeelte, zij 't ook betrekkelijk een kleine gedeelte van zijn grondgebied, zal hij er wel bij inschieten. Uit Duitschland's preparatieven blijkt wel, dat men te Berlijn een blijvende vestiging op Chineeschen bodem in 't oog heeft. Voor de zooveelste maal blijkt weer eens, dat een dergelijke ongerechtvaardigde, onwettige, im- moreele geweldpleging de sympathtie der menigte heeft zelfs van de vrijzinnige bladen zijn er slechts weinig, die protest aanteekenen tegen de overweldiging van een staat, waarmee men op voet van vrede verkeert. Dat Rusland zich strikt neutraal houdt, versterkt Duitschlands meening, dat ongestraft en ongehinderd een Chineesche haven kan worden genaast, doch men vergete niet, dat Rusland zelf een oog op dezelfde haven had geslagen en dat 't dus geenszins van harte gaat. Zoo'n „voorloopige bezetting" is feitelijk een andere naam voor een definitieve inbe zitneming en dat wekt immer verbittering, niet bij lui, die minder ruim van geweten zijn, doch die 't zelf graag zouden hebben 't Heet dat generaal Blanco 't op Kuba denkt kbar te spelen met de troepenmacht, die nu op 't eiland is (hij wil nu op dezelfde wijze te werk gaan als de insurgenten) doch zonder de noodige fondsen kan de nieuwe gouverneur-generaal 't toch ook niet rooien Hij rekent op 40 millioen peseta's per maand voor oorlogskosten (dat is 11/2 mil lioen per dag tot Juni toe. Dan hoopt h'j met de pacificatie der vier westelijke provin ciën gereed te zijn en de beweging in de twee oostelijke provinciën gelocaliseerd te hebben met de 115,0U0 man, die nu onder zijn bevel staan Terwijl Spanje's gezant te Was'ntngton bericht heeft aan de regeering te Madrid, dat sinds 't begin van den opstand de regee ring der Vereenigde Staten nimmer gunstiger gestemd is geweest tegenover Spanje dan nu, heet 't dat in de boodschap van president Mac Kinley aan het Congres, alleen melding zal worden gemaakt van de door Spanje aan Kuba te verleenen autonomie. Een exposé van den staat van zaken zou gevolgd worden door de formeeie mededeeling, dat de Ver eenigde Staten in de gegeven omstandighe den geen reden hebben tol inmenging. Tot dusver is baron Von Gautsch, Oosten rijks nieuwe minister-president, lang niet fortuinlijk. Badeni's nalatenschap valt moeilijk té beheeren, nadat hij eerst alles in de war heeft gestuurd. Terwijl Badeni audiëntie verleent aan de leiders van het groote grondbezit van Bohemen en aan de Jong-Tsjechische leiders die hem huldigen als een vorst, weet Gautsch niet wat hij moet beginnen de rechterzijde wil niets toegeven, de partijen staan op wat zij haar rechten heeten en als de heeren rechts on verzoenlijk blijven, kan Von Gautsch den lui links geen lokmiddelen oftreeren zelfs niet de voorloopige intrekking der taalverordeniugen voor de Duitsche districten Uit Cettinje wordt bericht, dat het onjuist is, dat vorst Nicolaas van Montengro den mogendheden heeft laten weten, dat hij voor nemens was militaire maatregelen aan de grens te nemen met 't oog op de pogingen tot op roer der Albaneezen. Zaak—Dreyfus In de Fransche kamer heeft Zaterdag de afgevaardigde Castelin de regeering een vraag gesteld over de zaak-Dreyfus, waarna de vraag door den afgevaardigde Sembat in een in terpellatie is veranderd. In antwoord op de vraag van de Castelin en een rede van De Mun legde de minister van oorlog Billot de verklaring at, dat hij volgens eer en geweten, als soldaat en als chef van het leger Dreyfus schuldig achtte. Iu het debat verklaarde Millerand Wordt Esterhazy naar een krijgsraad verwezen, dan is dit een huichelachiige herziening van het proces-Dseyfus. Voorts merkte Millerand op, dat Scheurer-Kestner zijn stukken aan de regeering had gegeven waarop Méline ant woordde: De heer Scheurer heefi de regeering geen enkel stuk gegeven en de regeering heeft hem verklaard dat hij den minister van de zaak moest saisisseerco. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen met 313 tegen 65 stemmen L)e kamer, het gezag van het gewijsde eerbiedi gende, sluit zich aan bij de hulde door den minister van oorlog aan het leger gebracht, brandmerkt de leiders van de veifoeilijke campagne en gaat over tot de orde van den dag. Men verzekert, dat Scheurer-Kestner in den senaat over de zaak Dreyfus heeft geinter- pelleerd. In de kamer heelt Méline gezegd, dal de regeering nooit een stuk uit het dossier van Scheurer in handen heeft gehad. Dat is gelogeD, zegt de Aurore, het blad van Clé- menceau. Scheurer-Kestner is vier en een half uur lang in het cabinet van den minister van oorlog geweest, voor wien hij zijn dossier open gelegd heeft. Scheurer-Kestner heeft Méline opgezocht en met hem over de zaak Dreyfuz gesproken. Als Méline op 't Lu xembourg een dergelijke bewering durft herhalen zal hij van Scheurer-Kestner een formeel démenti ontvangen. In den Figaro staat een derde artikel van Emile Zola, die o a. zegt: Het eerste bedrijf is afgeloopen het scherm is gevallen voor het afschuwlijk tafereel. Laten we hopen dat het schouwspel van Maandag ons zal opheffen en troosten. Ik heb gezegd, dat de waarheid in aan tocht was en dat niets haar meer zou tegen houden. Er is een eerste schrede gezet, er zal een tweede gezet worden, dan nog een en dan de beslissende. Dat is mathematisch zeker. De krijgsraad, die zich met de zaak-Ester- hazy bezig houdt, bestaat uit een brigade generaal, president, en zes rechters: twee kolonels, twee oversten en twee majoors. HAVANA, 6 December. De Spanjaarden hebben La Guira de Melena hernomen. De officieele courant te Havana maakt een arrest openbaar, dat machtiging verleent tot de uitgifte van gedvvongen-leenings-biljetten voor den oorlog. De regeering zal elke maand bepalen, hoeveel er uitgegeven moet worden. De gouverneur-generaal van Cuba heeft aan den Spaanschen minister van koloniën dit telegram gericht „Ik sein heden aan onzen vertegenwoordiger tc Washington het volgende „Ik heb geen vreemde hulp noodig voor dit eiland en zijn bewoners. De regeering tracht uit haar eigen hulpbronnen tot algemeene voldoening van het land iu de behoeften van Cuba te voorzien. Deze behoeften verminde ren eiken dag, dank zij den ijver van het hulp comité alsmede van de burgerlijke en militaire overheid,» Uit New York wordt gesiend dat de voor zifter van het revolutionaire comité van Cuba aan president Mc Kinley een reeks van stukken in net belang van de onathankelijkheid van Cuba heett overhandigd, eu dat Mc Kinley bi sïoten heeft, er kennis van te nemen. De Correo, het blad van de Carlisten, maakt heden een protest van de partij open baar. Het stuk is iu zes afdeeliugen verdeeld. Het handelt voornamelijk over Cuba het zelfbestuur wordt afgekeurd, en in 't bijzonder ook de aan Cuba te geven bevoegdheid om zelf de douane te regelendientengevolge, zegt het manifest, worden alle handelsbetrek kingen met het moederland verbroken, en de nationale nijverheid sterk benadeeld, ten gunste, van Amerika. In het manifest worden voor de verschil lende provinciën van Spanje aangespoord, de oude privilegiën terug te eischen en iu som mige gevallen ook zelfbestuur te verlangen. De bestuursleden van de verschillende werkliedenbonden, die bij het geschil in het machinevak in Engeland betrokken zijn hebben de overtuiging uitgesproken dat de werklieden met groote meerderheid de voor stellen der patroons zullen verwerpen. Is dat zoo dan zullen dadelijk toebereidselen worden gemaakt voor een nationale conferentie van bestuursleden van alle vakveereenigingen iu het Vereenigd Koninkrijk, om krachtigen steun te verkrijgen voor de werklieden bij het tegenwoordige geschil betrokken. BERLIJN, 6 Dec. Toen de keizer gisteren den president van den rijksdag ontving, wees Z. M. op het beteekenisvolle der taak, die den rijksdag de volgende dagen wachtte. Z. M. legde nadruk op zijn beslisten wil om aan de zeudingsmissies voortaan al den bijstand te verleenen dien zij behoeven. Uitvoerig sprak hij over de toestanden in China en in het voorbijgaan over de gebeurtenissen op Haiti. De groote beteekenis van het wetsontwerp tot uitbreiding van de zeemacht nogmaals in het licht stellend, sprak Z. M. het vertrouwen uit, dat de rijksdag overtuigd zou worden van de noodzakelijkheid der aangevraagde uit breiding. Hel bericht der Vossische Zeitung over de aanzienlijke versterkingen, die naar Sjan- toeng gaan, wordt door de officieuse Nord- deuische Allgemeine Zeitung bevestigd. Aan marine-infanteristen gaan vier compagnieën, uit 23 officieren en 1200 onderofficieren en manschappen bestaande,verder één compagnie artilleriematrozen ter sterkte van 4 officieren en 200 minderen. Behalve veldstukken nemen zij ook machine-kanonnen mee. Admiraal v. Diederich heeft bevel ontvangen, geen vreemde oorlogsschepeu in de Kiao-tsjou baai tos te laten. De Duitsche regeering zendt 160 mariniers naar Port-au-Prince. Over de bedoeling van de Duitsche re geering met het zenden van oorlogsschepen naar Haiti is volgens de Post aan de andere groote mogendheden volledige opheldering gegeven; de regeering te Berlijn zou daarbij verzekerd hebben dat zij niet denkt aan het bezetten van eenig punt, en alleen schade loosstelling verlangt wegens de behandeling van Ltlders de eisch tot schadeloosstelling zou overigens hoog genoeg gesteld zijn om dc kosten van het zenden der oorlogsschepen te dekken. Mocht de regeering te Port-au- Prince weigeren dan zouden eerst de forten, daarna zoo noodig ook de openbare gebou wen in de stad beschoten worden. NEW-YORK, 6 December. Een telegram van heden uit Port au Priuce bericht dat er vanmorgen twee Duitsche kruisers ziju aan gekomen, met een ultimatum, waarin aan Haïti acht uur tijd werd gelaten om de scha devergoeding voor het gevangen nemen van Lüders te betalen. Men denkt hier dat de regeering van Haïti doen zal wat van haar wordt verlangd. De Paus werkt aan een nieuwe encycliek over de sociale quaestie. De Warschauer studenten, die onlangs hebben meegedaan aan de opstootjes ter gelegenheid van de steenlegging van 'tMoer- awjof-gedenkleeken zijn op de volgende wijze gestraft. De dtie belhamels zijn voor drie jaar achtetuitgezet, d.w.z. dat geen universi teit in Rusland hen opnemen mag, gedurende drie jaren27 voor twee jaar, 50 voor één jaar en 40 zijn verbannen van de universiteit Warschau met het recht overal elders dadelijk weer te kunnen intreden. Het vonnis werd geveld door de universiteitsrechtbank. KONSTANTINOPEL, 6 December. De ministerraad, heden bijeen, heeft het vredes verdrag goedgekeurd, dat dus aan de sanctie van den Sultan zal worden onderwoi pen. De bezegeling wederzijds wordt binnen een dag of veertien verwacht. Volgens berichten uit Tientsin is het in het noorden v.in China weer onrustig. De gouverneur van Je-ho eu zijn Tartaarsche troepen moeten in verscheiden gevechten door opstandelingen verslagen zijn, en de stad Ping-tsoean is in handen van de opstande lingen gevallen, wier aantal op 80ü0 geschat wordt. Men vreest dat als generaal Ni-eh, commandant in de provincie Ts:i-li, die nu ook tegen de rebellen opgerukt is, wijken moet, de opstandelingen zich meester zullen maken van den spoorweg van Sjan-hai-kwau naar Tientsiu. WASHINTON, 6 December. Iu zijn Boodschap verklaart Mc. Kinley dat de Staten met alle natiën in vrede en vriendschap leven. Hij verzoekt het Congres in de eerste plaats zijn aandacht te schenken aan het vraagstuk der geld-Circulatie en keurt de voorstellen goed van deu secretaris voor de schatkist betreffende dit punt en dat van de Banken. Uitvoerig staat hij bij Cuba stil. Hij erkent dal Sagasta op loyale wijze getrcht heeft te hervormen en vrede te stichten. Men moet nu aan Spanje gelegenheid laten om zijn verwachtingen tot vervulling te brengen. Zijn de Vereenigde Staten eventueel genoodzaakt met den gewapenden arm tusschen beide te komen, het zal slechts ziju, in geval de geheele wereld de noonzakelijkheid erkent. De presi dent beveelt de definitieve annexatie van Hawaï aan. Er wordt onderhandeld met verscheidene Europeesche kabinetten van Europa en Amerika over regelingen van wederzijdscha beschikkingen. De president gelooft dat eenige grieven, die de haudelsre- latiën raken, van beide zijden zullen kunneu weggenomen ofalthans verzacht. Voorts spreekt hij de hoop uit, dat Wolcott's bemoeiingen tot een eventueele internationale overeenstem ming in de zilverquaestie zullen kunnen leiden. ■°*cae—ar, WAALWIJK, 7 December 1897. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den gemeente-

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 2