PERHOTenROBBENS, Notaris RANT, BILJART Advertentiën, voor f150. Gemengd Nieuws. Burgerlijke stand. ïïandelsb erichten Toeslag 15 December 1897, Toeslag 17 December 1897, raad op Donderdag 9 December a. s. des avonds ten 7 ure. Aan de orde I Ingekomen stukken. II Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school en teekenschool. III. Idem van een havenmeester. IV. Idem van een lid van het armbestuur. V. Idem van een lid van het gasthuisbe- sttiur. VI ld. van een der lid pi. schoolcommissie. VII. Idem 2 ambtenaren van den burger lijken stand. VIII. Verkoop van een stukje land aan Kroot. IX. Machtiging tot verpachting van het marktgeld over 1898. X. Bezwaaischriiten hooldelijken omslag over 1897. Benoeming. De nachtwaker J van Laarhoven alhier, is met ingang van 1 Januari benoemd tot agent van politie te Tilburg. Miltvuur. Bij den landbouwer Kroot, aan den Meerdijk alhier, is eene koe aan miltvuur gestorven. Het cadaver is dadelijk verbrand eti in de grond gestopt. St. Nicolaasavond. Op St. Nicolaasavond heerschte in de Waalwijksche straat de gewone, ja zelfs eene meer dan gewone drukte; misschien was dit voor een groot deel aan den Zondag toe te schrijven. Groote ongeregeldheden vielen niet voor, maar wel werden eenige kleine verwondingen toegebrachtenkele ruiten ingeworpen en door eenige rumoerige jongelui van de eerste broek, vooibijgangers lastig gevallen. Over 't algemeen is anders de St. Nicolaas avond in onze gemeente goed afgeloopen. Naar we vernemen heeft in het naburige Baardwijk eene vechtpartij plaats gehad, met niet heel ernstige gevolgen. Doodgereden. Zondagmorgen tien uur had de 15 jarige jongeling Jan Marcelissen stoker aan de tramwegmaatschappij TilburgWaalwijk, het ongeluk onder zijne machine terecht te komen, met het treurig gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Zijn lijk werd dadelijk naar het Tilbnrgsche gasthuis overgebracht. Verpletterd. Maandagmiddag viel te-Lage-Zwaluwe, aan de fabriek van de firma de Jong een baal geperst vlas van 100 kilo, die opgeheschen werd, naar beneden, doordien de ketting brak. Zekere S. de J geraakte daaronder en werd meer dood dan levend er onder uitge haald. Zijn toestand is hopeloos. Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Te Amsterdam is overleden de heer Jhr. H. C. J. M. van Nispen tot Sevenaer, rector van de St. Hubertus-kapel en president der St. Josephs Gezellenvereeuiging. De Eerw. heer van Nispen werd in 1863 tot priester gewijd, waarna hij gedurende drie jaren te Beverwijk kapelaan was in die functie werd hij aan de Catharina-kerk te Amsterdam verbonden, en later tot rector der Hubertus- kapel benoemd. Het groote geestelijke werk zijns levens is de stichting, met Mr. v. d. Biesen en den heer Schmitz, van de St. Josephs-gezellenver- eeniging naar het voorbeeld van den Keulschen pater Kolping. In den eesten iijd moest de vereeniging zich behelpen mei een huis in de tweede Wete ringsdwarsstraat, totdat het nieuwe gebouw aau de Siadshouderskade, voor een goed deel op zijne kosten gebouwd, voltooid was. Zijn arbeid tot zedelijke en maatschappelijke verheffing van den werkmansstand vond er kenning in zijne benoeming tot ridder iu den Nederlandsche Leeuw. Jhr. VanNispen onder scheidde zich door groote werkkracht, sober heid, liefdadigheid en uitgebreide keunis. Dat de kunst eu in het bijzonder de bouwkunst hem lief was, is van algemeene bekendheid. Zijne meeningeu op dit gebied verkondigde hij niet alleen voor eigen kring. Zoo trad hij eenige jaren geleden als spreker op in de algemeene vergadering der „Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst." Oplichterij. De heer B, winkelier iu de Lijnmarkt te Utrecht, betrapte Zaterdagmiddag een juffertje, dat bij hem in den wiukel was op diefstal vau eene portemonnaie en andere voorwerpen. Hoewel zij aanvankelijk alle schuld ontkende was zij ten slotte toch genoodzaakt de ont vreemde voorwerpen voor den dag te breDgen waarna men haar liet gaau. Bij nader onder zoek kwam men echter tot de ontdekking, dat er nog meer voorwerpen en sieraden werden vermist, zoodat men besloot de politie met het gebeurde iu kennis te stellen. Het gevolg hiervan was. dat de juffrouw kort daarna in hechtenis werd genomen en dat de politie tevens een aantal nieuwe portemonuaies, lederen naaiétuis, broches enz., die nog in haar bezit werden bevonden, in beslag nam. (U. D.) Een lcclijkc vergissing Uit 's Heerenberg wordt geschreven Het gebouw der koninklijke maréchausse alhier ■is onder één kap gebouwd mei een herberg. Iu deu nacht van 1 op 2 December kwamen met den laatsten trein uit Emmerik een Ne derlander, die vroeger in de buurt van 's Hee renberg gewoond had en een Duitscher. Beiden maakten een uitstapje uit de kolen mijnen naar Nederland. Goed aangeschoten kwamen zij de grens bij 's Heerenberg over, en de Hollander bracht zijn kameraad naar de herberg naast de woning der marechaussee. Zijn herinnering liet hem echter een weinig in den steek en, in plaats van aan de tapperij, klopte hij aan de woning van den brigadier- commandant. Niemand deed open, aangezien allen reeds naar bed waren. Toen trachtten de heeren door een raam binnen te komen waardoor de brigadier wakker werd en vroeg wat zij wilden. Nog steeds meenende, dat het de waard was, die tot hen sprak begonnen zij tegen de deur te schoppen om binnen gelaten te worden. Een kleine ruk aan de bel was voldoende om de drie boven slapende manschappen wakker te krijgen en toen de deur openging en de beide dronken kerels wilden binnen komen om „Schnaps" te drinken, vielen z:j in handen van vier (linke dienaren der politie. Hoe het onthaal was bij de uit hun slaap gewekte en daardoor weinig gestichte mannen laat zich goed begrijpen. De reizigers kregen logies in het daarvoor bestemde hok. De Duitscher werd 's morgens over de grens gebracht, de Nederlander deu volgenden dag ontslagen. Bij dezen laatste werd bij fouilleering ge vonden een ijzeren pin in den vorm vaneen wig, met twee scherpe punten, zeer geschikt om iemana een gevaarlijke wond toe te brengen. De Duitscher verklaarde nooit meer in Nederland te komen en verweet zijn mak ker, dat hij hem in zulk eeue nette herberg had gebracht. (Z. C.) Vuurwerk op het IJ. Vanwege de Staten van Noord-Holland zal, tijdens het verblijf van HH. MM. de kouiu- ginnen te Amsterdam, bij gelegenheid der plechtige inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, op het IJ voor die gemeente een groot vuurwerk worden ontstoken, dat door Haie Majesteiten te midden der Staten in oogenschouw zal worden genomen. Atjeh Daar de Aijeher van nature geen goed waker is, heeft hij nu een ander middel bedacht, om zich tegen onze overvallen te hoeden en wel door het plaatsen van honden als schildwachtdeze dieren blijken goed te zijn afgericht, zijn zeer waakzaam en ruiken iemand reeds op een heelen afstand. De nood maakt slim. Zoo ook hier. Door de gestadigde overvallen, waaraan gedurende het laatste jaar de Atjehers hebben blootgestaan door onze troepen, meer speciaal door de marechaussee, het niet genoeg te waardeeren keurkorps, is het vernufi van den slecht wachthoudenden Atjeher verscherpt. Honden worden tot schildwacht afgericht. Ook hierin dus is de vijand ons vooruit. Onze africh- liogskunst van honden op het oorlogsterrein is indertijd mislukt. Wellicht waren de voor den velddienst gebezigde soorten van te edel ras. De Atjeher gebiuikt de gewone of huis steiloor. Trouwen op Nieuw Guinea. Is de dag bepaald, of liever de nacht dat verloofden op Nieuw-Guinea zullen vereenigd worden, dan zorgt de vader en wanneer die is overleden, zijn oudste broeder of de man zijner zuster er voor, dat hij een goeden voorraad eten en tabak heeft. De jongeling wordt des avonds door zijne vrienden naar het huis van zijne bruid gebracht, waar bloedverwanten en vrienden reeds aanwezig zijn. De verloofden slapen op één matje, rug aan rug, in gezelschap van hunne vrienden en vrieudinnen. Te middernacht vertrekt de jongeman, zoogenaamd heimelijk, met zijn vriendin. In den morgen maakt de bruid sagopap en roept haar aaustaande, waarop deze met zijne vrienden te voorschijn komt. Alsdan staat de bruid op en geeft hem een houten bak met sagopapneemt hij dien aan en eet hij de sago, dan is het huwelijk ge sloten. Men behangt alsdan de bruid met haar bruidstoilet, bestaande uit koralen, enz. en brengt haar voor haar schoonouders en uieuwe familie. Over en weder worden er geschenken gewisseld. Habis perkara, Bur gerlijke stand noch Kerk verdieueu er een stuiver aan. Dussen.Heden zijn de instrumenten, bestemd voor Dussens fantare korps, gearriveerd, dewelke zijn aangekocht door den ZeerEerw. Heer H. C. Baekers pastoor alhier die beschermheer is van het gezelschap; voor waar eene goede bescherming. Wie kan er beter den titel van beschermheer hebben, dan onze geeerbiedigde pastoor; hij verdient door zijnen ijver voor eendracht en meer andere goede inzichten allen lot. Liet gezelschap heeft zijn thuis bij den heer Kamp, die voor dergelijke vermaken speciaal is ingericht Moge de muziek in aller harien door ijver worden opgeluisterd; en steeds door eendracht meer macht verkrijgen. Tegenwoordigheid van geest. Het volgende zeer merkwaardige geval kwam, blijkens me- dedeeling aan het Hbdlonlangs in Atjeh voor. Een kanonnier van het Indische leger nam twee ma anden geleden, een bad in de Atjeh- rivier. dicht bij de Demmeni-brug. Opeens voelt hij zijn knie gegrepen en beseft dat een krokodil hem beet heeft. Geen oogenblik verliest hij zijn tegenwoordigheid van geest. Hij steekt fluks een zijner handen in den geopenden bek waarmee het dier de knie omvat hield, en krabt het met de nagels in de keel. Nog eenige malen sleurt het monster hem mede, maar laat eindelijk los en de kanonnier redt zich op den oever. Hij werd in het hospitaal opgenomen en de zware wonden terstond ontsmet en verbonden. Maar er kwam koorts bij, zoodat de geneeskun digen het noodzakelijk achtten het gewonde been aan de heup af te zetten. Deze operatie is met goed gevolg volbracht en de flinke militair was bij het afzenden van den brief buit n gevaar. Jammer, dat zulk een kranig man zijn been moet missen en voor den dienst ongeschikt is geworden. Vau de Cliiuecselie staatsexamens hoort men vaak zeer zonderlinge verhalen. De Ost- Asiatische Lloyd deelt er thans een mede dat aan het ongelooflijke grenst. Er werd te Hangtschauin de provincie Tschekiang, een provinciaal examen gehouden voor den Tschuengraad. Dit examen duurde negen dageD en er hadden zich niet minder dan 9000 caudidaten aangegeven. De candidaten werden die negen dagen opgesloten in de daarvoor bestemde hokjes van het examengebouw, zooals de gewoonte is. Maar die hokjes schijnen niet al te comfortabel te zijn ingericht. De negende dag was buitengewoon heet, en toen 's avonds daarop een zware regenbui volgde, werden een groot deel der candidaten kletsnat. En toen den volgenden dag de hokjes geopend werden vond men 27 aspiranten dood en 3000 ziek Verkeerd verstaan. Zedere stad, die zich de weelde van eene tentoonstelling gunde, zonder rekening te houden met hare financi- eele kracht, ontving dezen zomer het bezoek vae een vorstelijk persoon, die het Hollandsch niet zonder een klein Duitsch accent uitsprak. De voorzitter der tentoonstellings commissie stond naast de hooge gasten, die naar de aubade luisterden, door honderden kinderstem men jubelend gezongen. De vorsielijke persoon wendde zich tot den president en vroeg, op de kinderen wijzend, die op het tentoonstellingsterrein stonden „Hoeveel Schule (scholen) hebt gij hier wel De voorzitter der weinig lucrative onder neming, die in plaats van Schule, schulden verstond, antwoordde verbouwereerd „Ja, dat zal met een dikke vijftig duizend niet ophou den." Tableau! Men moet ziek weten te helpen. Van den overleden Franschen dichter Verlaine bericht een Fransch tijdschrift weder een aardige streek Verlaine kwam eens als „rondreizend muzenzoon» op zijn voetreis door een dorp in het zuiden van Frankrijk, waar de eenige herbergierster zoowel door haar domheid als door haar hebzucht en gierigheid bekend was. Verlaine had reeds ongeveer twee uur ge- waudeld en het in Marseille genoten ontbijt was niet langer meer voldoende. Hij had honger en dorst, maar geld had de dichter niet. Voor de dorpsherberg gekomen, over legde hij of hij de gierige waardin iets zon afbedelen, of..... daar kwam hem een prachtig denkbeeld te binnen. Als hij het ten uitvoer kou brengen, was hij gered dal wil zeggen: gesterkt met eten en drinken en met frischee krachten om verder te wandelen, voorzien. Verlaine ging binnen en wendde zich ver legen tot de waardin: »Kunt gij mij wel zeggen wat een diamant van de grootte van een hazelnoot ongeveer waard is? De waardin aarzelde en nam den halfverhongerden dichter van boven tot beneden eens op. Haar be- geerigheid was opgewekt. De man moest zeker een liamant hebben gevonden of gestolen in ieder geval wilde zij hem hebben. Dadelijk noodigde zij hem uit te gaan zitten Met vleierige en mooie praatjes gelukte htt haar den dichter spijs en drank op te driugen. Verlaine at als een uit gehongerde wolf. Toen hij klaar was, begon de waardin weder te onderzoeken wat er met den diamant, dien hij geschat wilde hebben, aan de hand was. Waar hij hem had Bedaard antwoordde Verlaine Ik heb er geen, maar vanmorgen heb ik in Marseille een prachtigen in een uitstalkast gezieD. en was ik nieuwsgierig te weten hoeveel die wel ongeveer waard is." De waardin schuimbekte van woedezij was in haar eigen strik gevangen, want zij had Verlaine waar getuigen bij waren tot eten gedwongen. U j- SPRANG. van 1530 Nov. GEBOREN Elibertu9 Adriaan, z. van Gerrit Vos en Elisabeth Ophorst.— HUW.-AANG1FTE Marijnus Nieuwenhuizen, jm oud 41 j. en Josijna de Rooij, oud 32 j. weduwe var. Willem Braspenning GEHUWD: Karei Versteeg, jm. oud 36j.metAli- da Cornelia van Zeist, weduwe van Johannes Ophorst, oud 28 j,Hendrikus Dalraeijer, jm. oud 28 j. van Waalwijk met Jaeoba Antonetta van Dongen, jd, oud 31 j. Pieter Braspenning, jm. oud 29 j. met Alida van der Scnans, jd. oud 20 j. DRUNEN. Maand November. GEHUWD: Arnoldus Petrus Honet, 30jnren met Petronella Agnes van de Leur, 31 j. A- drianus Jozen, 28 j., met Maria Dielissen 22 j. GEBÜHEN Antonetta, dochter vrn Adrianus van Loon en Maria van Sluisveld. Nicolaas Jo hannes, zoon van Hendrikus Pelrn9 Spiljard en Johanna Koks. Marius Antonius, z. van Johannes Franciscus Vesters en Adriana Klerks - Hendrikus, z. van Wilhelmus Koozen en Anna van Gestel. Maria, d. van Jonas Marinus van Herwijnen en Geer trui Nieukoop. Huiberdina, d. van Ja cobus Vrijhoevrn en Maria Johanna van Delft. Hendrikus Johannes, z. van Ma rinus van den Avoort cn Anna E'isabeth van der Lee. Adriana Wilhelmina, d. van Chrisliaan Trommelen en Antonia Ti miners. Simon, z. van Cornelis van lb 1 veil en Johanna Bergmans. OVERLEDEN Cornelis van de Wiel. 40 j. Elizabeth Brok, 20 maanden.Maria Brok, 22 j. Marius Antonius Vesters, 14 dagen ROTTERDAM, 29 Nov. Binnenland9ch Granen. Tarwe vond geheel tot onveranderde prijzen plaatsing. Per hec. f 6,25 a 8.25, extra puike nog daarboven en per 100 kilo f9.75 A 1'10.30. Canada werd verkocht van f6.40 tot f 6 85. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.75 A 5.50. Dito mindere f 0,A 0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f8,60 a 8.75; mindere f7,40 a 8,25; beste Zomer f4.10 a 4,90; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.25 A 3.30. Mindere f0.a 0. Paardenboonen. De beste f 5.25 A 5 80. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 5,25 a 7,25; Mindere f 0.A 0. Witte boonen. De beste f6 25 A 8.00. Mindere f 0.A 0. Blauwe erwten. De beste f5.90 a 6.50 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 0.a Zomerzaad f0,af 0. Kanariezaad f4.50 tot f6.50 DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 96 K.G. Prijs van f0.90 a 1,10; markt gezet op f 1.00. Eieren f 1.45 per 26 stuks. Bij akteverleden voor den Notaris F. C. UMMELS te 's-Bosch, den 3en December 1897 is door de Heeren MARTINUS DOMINICUS MARIA PERNOT, sigarenfabrikant, en NORBER- TUS JOSEPHUS RUBBENS, zonder beroep, beiden wonende te 's-Hertogenbosch, aangegaan eene vennootschap van koophandel onder de firma ten doel hebbende het te 's-Hertogenbosch uitoefenen eener Sigaren-fabriek en van den handel in Tabak en Sigaren. Deze vennootschap is aangegaan voor zes jaren, zullende ingaan 1 Januari 1898 en eindigen 31 December 1903. Na verloop van dat tijdvakwanneer zij niet vóór 1 Juli 1903 door den eenen vennoot aau den anderen is opgezegdzal de vennootschap voor onbepaalden tijd voortduren en zal ieder der vennooten het recht hebben om de vennootschap te doen ophouden één jaar na opzegging aan zijnen mede-vennoot. Beide vennooten zullen de teekening der firma hebben; echter voor het opnemen van gelden, het koopen, verkoopen en bezwaren van onroerende goederen, het teekenen van orderbriefjes en borgtochten en het accep— teeren van wisselbrieven zal de handteekening van beide vennooten worden vereischt. te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat de vaste goederenbehoorende aan M. LAROS, te Kaatsheuvel c.s. door INZET en VERHOOGING staan als volgt: Koop 1, aan f2100. Koop 2, aan f 200. Koop 3, aan f 180. Koop 4, aan f 210. 's avonds 7 uur, ter herberge van C. VAN DEN ASSEM, te Kaatsheuvel: Dat het Dubbelhuis met erf le Waalwijk, behoorende aan P. VAN BUUL te Vlijmen en C. VAN EGGELEN te Nieuwkuik, door INZET cn verhooging staat aan f2800. 's avonds 7 uurter herberge van VAN KREGTEN aan de markt te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris worden gehoogd. TE KOOP voor bovenstaanden prijs een gebruikt doch uitstekend loopend biljart wegens plaatsgebrek. Brieven franco lett. U bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 3