Nummer 102. Zaterdag 25 December 1897. 20e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Attentie. Nieuwjaafs-Adveitentien, KEKSTMIS. ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw UITGEVER Waalwijk. In verband met de invallende feestdagen zal De Echo van het Zuiden de volgende week slechts ééns ver schijnen, en wel Nieuwjaarsoch tend. Voor dat nummer bestemde stukken worden ingewacht tot uiterlijk 's middags 12 uur op Vrijdag 31 December. De Uitgever. Evenals andere ja— ren zal ook nu we derom in ons nummer van 1 Januari aanstaande, gelegenheid bestaan tot het plaatsen van tegen den prijs van 30 cent. Vanaf HEDEN tot VRIJDAG 31 December, 's middags 12 uur, kan de inzending geschieden. De Redactie. De Echo van het Zuiden, Wulvljksrkr m Langstraalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden i' 1, Franco per post door het geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie» 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegevenworden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau va» Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 36 Wat gij daar van Hector zegt, hernam Ray mond, is toepasselijk op al de jonge lieden uit onzen kring. Hoe is het mogelijk, dat zij kunnen verkeeren en behagen scheppen in gezelschapper:, die zich door allerlei losbandigheden kenmerken? Men vraagt zich dit af, zonder er evenwel een bevredigend antwoord op te vinden. Deugt de opvoeding niet? Is het voorbeeld, dat zij krijgen hen noodlottig? Wie zal het zeggen! Zij achten niets meer, ja ik geloof, dat zij zichzelven niet meer achten 1 Ludovicus Malon glimlachte. Gij spreekt bewonderenswaardig over ande ren, mijnheer, zeide hij na een oogenblik, maar indien mij iets verwondert, is het wel dit, dat gij in dezelfde wereld verkeert, waarin u niets schijnt aan te trekken. Raymond maakte een goedkeurend gebaar. Gij hebt gelijk, antwoordde hij; ik laak mijne vrienden en maak mij schijnbaar aan dezelde ondeugden schuldig als zij. Maar wat mij aangaat mijnheer, zult u spoedig begrijpen dat mijn toe stand geheel van hen verschilt, en om mijn ge drag te verklaren, is het mischien niet onnuttig er u aan te herinneren, dat Brutus lang voor gek werd aangezien, door hen, die hij wilde mis leiden. Het is dus een masker, dat gij draagt zeide Ludovicus verwonderd. Een masker... Ja, Maar met welk doel Binnen eenige uren, hoop ik dat u mij in mijne ware gedaante zult zien, mijnheer. Ludovicus wilde nog iets zeggen, toen Hector terugkwam. De zaak is in orde riep hij, zich over het portier buigende, En wanneer zal het duel plaats hebben? Stilte overal. Zoover het oog kan doordringen en het oor vermag te speuren, bijna niets dat aau leven doet denkenroerloos en onbewogen staat ieder voorwerp, als hadde het den vorm aangenomen waarin liettotaan het einde der dagen de gestalte der eenmaal bloeiende aarde zal bewaren Een stempel van vol maakte rust is op het landschap gezet. 't Is Kerstmorgen. Scherp en duidelijk, met vriendelijk ge luid klinkt de kerkklok van 't naaste dorp. De frissche klank, die in de verte van een andere spits wordt herhaaldschijnt een wekstem ten leven te zijn want overal be gint men zich te reppen om bij het tweede klokgeschal gereed te zijn. En onderwijl blijft maar die klepel in bewegingrechts links komen er meerveel verder dan wij kunnen waarnemen, in alle richtingen, tot aan, tot ver over de grenzen van ons land, klinkt in de lucht hetzelfde gelui het zegt heden, aan ieder die het hoort en verstaatLiefde - vrede De stedelingen, die hunne aandacht zoo Jicht verdeelen over allerlei dingen van groo- ter en kleiner belang zij kunnen zich bijna geen voorstelling vormen van de be koring, die uitgaat van dat klokgelui op Zondagmorgen, doch meer bijzonder op de Christen feestdagen. Het geluid is op die dagen en vooral in de stilte van Kerstmis niet anders dan gewoonlijk, de kunstvaar digheid van den man aan het touw blijft vroeg Raymond. Morgen, Colonna zal om zes uur bij u komen ik meende, dat gij niet zoudt weigeren mijn getuige te zijn en heb dus maar over u beschikt. Het is goed. Dat is al wat ik weten wilde. Hector sprong op den bok. En nu naar het hotelzeide hij tot den koet sier, een sigaar aanstekende. IX. EEN DUBBEL TWEEGEVECHT. Den volgenden morgen tegen tien ure bevond de hertog van Palmares zich in zijne kamer in gezelschap ven Medina, in afwachting van de tijdingen omtrent het duel, dat dien morgen tusschen acht en negen moest hebben plaatsgehad. Van tijd tot tijd ging hij naar het venster en keek naar liet st rand of hij Spavento, Colonna of dokter Benoit ook zag aankomen. Spavenlo en Colonna waren de secondanten van lticordi, Raymond en de jonge de Presles van de Beaulicu. De hertog wist, dat dit duel geen gewoon ge vecht zou zijn. Heclor en Ricordi waren in het hanteeren van den degen, het wapen dat gekozen was, even bedreven er was dus veel kans, dat er een doode zou vallen. Zoodra hij dan ook had vernomen, dat Ludovicus Malou Beau lieu moest bijstaan, had hij het billijk geoordeeld, dat Benoit Ricordi zou helpen. Zoodoende stonden de partijen gelijk. De hertog was zeer ongeduldig. Het had reeds tien uur geslagen en nog was er niemand terug. Hoogstwaarschijnlijk was. er dus iets bijzonders voorgevallen. Maar wat? Plotseling vernam men buiten voetstappen en de hertog haastte zich om aan het venster te komen. Ilij gaf een gil. Het was Ricordi. Eindelijk zeide hij, met een zucht van ver lichting.... de uits'ag van het duel is ons gunstig. Ricordi is niet gewond, nu zullen wij wel verder zien. De deur werd geopend en Ricordi trad bin nen. Zooals de hertog reeds had opgemerkt, was hij niet gewond, maar te oordeelen naar de bezorgde dezelfde Maar men hoort niet hetzelfde de stemming is anders, de ziel is meer toe gankelijk voor indrukken dan gewoonlijk. Overschrijd maar eens den drempel van het dorpskerkje, hoe opgewekt klinken de een voudige liederen, en als ge wilt toeven om den voorganger de zoo bekende maar altijd nieuwe profetie van liefde van vrede, van welbehagen te hooren herhalen, dan zult gij ondervinden dat zijn woorden ook u aan doen evenzeer als de aandachtig luisterende schare. Eilosofeerende wereldverbeteraars zijn mis schien van oordeel, dat dit alles niet veel beteekent. Maar ga met deze hoogwijze lieden niet verder dan hun erg oppervlakkige op vatting van Kerstviering. Een van drieën of zij begrijpen van de uwe niets en praten van kinderlijke overleveringen, waaraan men niets heeft in deze practische dagen of zij spotten met den ernst, waarmede gij opkomt voor het goed recht eener geloofsovertuiging, die in het Christendom een kracht, in het Godsrijk iets wezenlijks ziet, verre verheven boven het tastbare en machtiger dan stof felijke wapenen. In het derde geval, en dat is niet het minst bedenkelijke, noemen zij het een schadelijke waan, dat het liefdebeginsel, door den Meester als souverein en tevens als onwraakbaar scheidsrechter geplaatst bo ven alle menschelijke verhoudingen,'in staat zou zijn de kwalen weg te nemen, waaraan de maatschappij lijdende is, en het indivi dueel leven te zuiveren van de smetten, die het verontreinigen. uitdrukking van zijn gelaat, moest er een onge luk gebeurd zijn. De hertog en Medina liepen hem tegemoet. Welnu 1 zeiden zij tegelijkertijd met hetzelfde angstige gelaat. Welnu., antwoordde Ricordi... het is afge- loopen. En BeaulieuP.. Is gewond., aan den rechterschouder en aan den linkerarm. En gij Geen schram. Maar helaas is dit niet het eenige nieuws, dat ik u heb mede te deelen Wat dan Wat is er gebeurd? Dat zal ik u zeggen. Ricordi kon nauwelijks ademhalen hij schonk zich een glas madera in, dat hij gulzig door zijn keel goot en wendde zich daarna weder tot den hertog Wat ik u heb mede te deelen, vereischt eenige voorafgaande verklaringen zonder deze, zondt gij de vreeselijke gebeurtenis moeielijk kunnen begrijpen. Eene vreeselijke gebeurtenis? Wij waren van morgen om zeven uur ver trokken en reden den weg uaar Villers od. Spa vento had den weg onderzocht en kenae ver scheidene plaatsen die voor een tweegevecht ge schikt waren. Hij wees ons dan ook den weg. Tegen acht ure kwamen wij op de aangewezen plaats. Het duurde niet lang of liet gevecht begon Hector stoot goed, maar ik stoot beter. Ik wond de hem eerst aan den schouder en daarna aan den linkerarm, en daar hij nogal veel bloed ver loor, werden de twee dokters geraadpleegd, die verklaarden, dat het gevecht moest eindigen. Al les was dus afgeloopen, en wij wilden weder in ons rijtuig stappen, toen, ik weet niet om welke reden Colonna en Raymond twi3t kregen, en dat wel zoo hevig, dat Raymond op een oogenblik zich zei ven vergat en zijn hand ophief om te slaan. Om te slaan zeide Medina. Colonna werd rood van woede en vloog op zijn tegenstander toe. Mijnheer, zeide hij, buiten zich zeiven, ge schijnt te willen vechten welnu gij zult naar wensch bediend worden morgen als gij ver kiest. Morgen 1 viel de jonge Raymond in, in lachen uitbarstendemaar mijn waarde heer,. Laten wij bij het vernemen dier bewerin gen, zij dagteekenen niet van gisteren doch zijn in onze dagen veelvuldiger en stouter dan ooit, niet vergeten, dat zij vol strekt niet zonder grond zijn Wij, die ons Christenen noemen, en aan dien naam het recht ontleenen Kerstfeest te vieren, wij geven den bestrijders van het Christendom geduchte wapenen in handen. Wat wonder, dat zij er zich van bedienen Is niet vaak ons leven van Christenen in tegenspraak met het //Vrede op aarde, in menschen een welbehagen7' Al wat niet gericht is op de erkenning der Goddelijke liefde als hoogst] geluk, wat niet boven alle andere dingen den vre de bevordert, den vrede in de kleine kringen der gezinnen, der maatschappelijke groepen, op ruimer schaal in de betrek kingen der volken, dat is niet Christelijk. Al wat de aankweeking van een welbehagen in den weg staat, dat is geen Christendom. En als men nu, ouder dien naam, bij voorkeur heeft aangekweekt wat er mee verbonden kan worden, maar er nooit mee vereenzelvigd mag zijn is dat [de schuld van het Christendom Of moeten wij het niet veeleer wijten aan zijn belijders, die den eigen gevonden vorm van hooger waarde achten dan den hemel- schen inhoud hun van God gegeven Wanneer we Kerstfeest vieren willen, dan kunnen en mogen we het niet anders doen dan als Christenen. Is een waarachtige Kerststemming de onze morgen kunt gij al te Toulon (bedoeld wordtin de strafgevangenis aldaar) zitten. Toulonwaar om Toulon Was dit scherts of sprak het jonge mensch in ernst 1 Er werd mij geen tijd gelaten om er lang over te denken. Colonna greep een der degens, Raymond maakte zich van den an deren meester en zij stonden reeds gereed. En hebben zij gevochten vroeg de hertog. Zooals u zult zien antwoordde Ricordizij kruisten de degens, trachtten elkander te raken, vielen uit, kortom, maakten alle mogelijke scherra- oefeningen. Dat alles duurde ruim vijfminuten zonder dat zij iets vorderden toen meende ik tusschenbeiden te moeten komen. Waarom Ik zag dat Colonna zeer vermoeid was; bovendien wist ik dat hij een meester op de pistool wasdaar hij beleedigd was, moest nem toegestaan worden een ander wapen te kiezen. Men luisterde naar mij. Raymond was zeer wellevend; Er werd overeengekomen, dat de twee tegenstanders vijfentwintig pas van elkander zou den staan, met de vrijheid om elkander tot op tien pas te naderen. Toen deze voorwaarden wa ren aangenomen, werden de afstanden gemerkt en, gal Benoit een teeken om te beginnen. Colon na kon zich niet inhouden. Hij was zich van zijn meesterschap bewust en verheugde er zich reeds bij voorbaat ia, zijn onbeschaamden tegenstander te dooden. Hij deed ongeveer tien passen, stond toen stil en legde zijn pistool aan. En Raymond zeide Medina. Raymond I antwoordde Ricordi, hij had zich niet bewogen 1 Met een strak gelaat hield hij zij ne pistool ter hoogte van de slapen, hij zag Co lonna naderen en bleef koud en onaandoenlijk. Toen hij Colonna zag stilstaan en de pistool aan leggen, bewoog er geen spier in zijn gelaat en het schot ging af, zonder dat hij een enkele be weging gemaakt had. Èn toen Toen I.. De kogel van Colonna raakte een knoop van zijn vest en scheurde de mouw van zijn jas, dat was alles. En was hij zelf niel gewond In het minst niet. Maar van af dat oogen blik werd het een vreeselijk tooneel. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 1