Nummer 102. Zaterdag 25 December 1897 Tweede Blad. v Lezing over Texas. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Vervolg Nieuwsberichten. Donderdag Zooals wij in ons blad van reeds mededeelden, heeft dinsdagavond de aangekondigde lezing van den heer John Oudendijk, over Amerika en de kolonie „Nederland" in Zuid-Oostelijk Texas (Noord- Amerika), voor een flink bezette zaal plaats gehad. De heer John Oudendijk begon zijne ine- dedeelingen met te zeggen, dat men niet moest denken, dat men hier te doen had, met iemand, die gekomen was om volk naar Amerika te lokken, en ook niet om socia- lislische ideeën te verkondigen. „Ik ben zelf katholiek en geneer mij niet dat hier te getuigen." „Ik ben alleen hier gekomen, uit overtui ging en zuivere belangstelling in den land bouwer en ambachtsman. Ook ben ik geen marktschreeuwer of charlatan, maar een een voudige boerenjongen tot mijn 25e jaar zelf boer geweest in een plaatsje in Noord- j 'olland Door een samenloop van omstan digheden, was ik zoo ongelukkig niet alleen mijne toekomstige erfenis te verliezen, maar was, ik wat men noemt/ geheel op zwart zaad gezet. Na 24 uren geheel zonder eten, alleen een beetje garst in water gekookt, in Amsterdam te hebben doorgebracht, nam ik dienst op de schepen, die van Amsterdam naar New-York varen, en kwam op Engel- sche booten, als hofmeester. Door het op en neer varen en het bezoe ken van verscheidene streken, kwam ik tot de overtuiging, dat Amerika een uitmuntend land was om zich neer te zetten en vooruit te komenen ik verklaar gearne dat ik aan Amerika mijne toekomst te danken heb, ik verdien thans 100 dollars per maand. Ik ga 8 Februari weer naar Amerika terug, en zooals ik vernomen heb gaan er dan reeds 42 huisgezinnen uit Vechel, Echt en andere plaatsen met mij mede. Ik zeg u dit alles, niet om u te verleiden ook daarheen te gaan, maar wil u in 't algemeen maar zeggen, hoe het daar is. Door eene ondernemende maatschappij, waarin voor 4/ó Ilollandsch kapitaal zit, was aangelegd de Kansas City Pittsburg Gulfspoorweg, in den staat Missouri naar Port Arthur in den staat Texas, aan den Golf van Mexico. De stad „Nederland" is de hoofdplaats, er verschijnt een flollaudsche courant en er wordt Hollandsch gesproken. Dikwijls wordt Texas verward met Zuid- Ameiika, maar daar kom ik ten sterkste te gen op. 'Vanaf Venezuela deugt er niets daar is wel een regeering, het zijn allemaal slecht gegrondveste republieken maar Texas is toegetreden tot de United States of Amerika. Het klimaat is er prettig; een heel ver schil met hier, de zomers zijn er warmer dan hier, macr dat hindert niet, winter is er onbekend, een paar nachten vorst om- s'.reeks December en Januari en dan is 't nog niet zoo koud als hirr van nacht, (de nacht van Maandag op Dinsdag). Vooral door nieuwelingen worden er dik wijls te veel vruchten gegeten kramp en bloeddiarihee, is dan het gevolg, ook de gele koorts, waarvan de mensch zelf de oorzaak is, ook door het te veel gebruiken van whisky. De godsdienst is er prachtig vrij ieder gelooft daar wat hij wil, heele- maal geeh tweespalt, de staat bemoeit er zich in 't geheel niet mede. Zondags is daar alles gesloten, met uit zondering van stations en hotels. De menschen zijn er over 't algemeen meer ontwikkeld, daD hier en de oorzaak moet zijn, schoolplicht tot 14e jaar. Het ware te wenschen, dat zulks ook hier het geval was. De vrouwen zijn mijns iuziens wel wat te veel geëmancipeerd, een eerste uitspanning voor liaar is, een wedstrijd in 't zwemmen. Ze hebben haar eigen sociteiten, waar de dagbladen gelezen worden, gekaart, gebab beld, sigaren gerookt, en een glaasje whisky of likeur gedronken wordt. Het is alles be halve nangeranm, wauneer moeder de vrouw tegen 12 of 1 uur uit de soos thuis komt' De Amerikaansche vrouwen hebben echter twee voordeelen op de Hollandsche ze dra gen ten eerste geen corsetten, en ten tweede platte hakken ouder de schoenen. De belasting is er best. In Holland wordt men uitgezogen, maar in Amerika is alles vrij, behalve spiritualiën, tabak en sigaren. Dat kan Amerika doen, omdat het alles genoeg heeft, en wat er dan ook nog in komt, moet duur betaald worden. Werke loosheid is er dan ook niet. Aan dë wer keloosheid in Amsterdam, zegt spr., heeft de regeering wel eenigszins schuld, want b. v. vroeger moest het hout uit Noorwegeu hier gsschaafd, gezaagd, geploegd worden enz., maar tegenwoordig komen deuren en kozijnen alles kant en klaar hierin ons land, en geen cent invoerrecht wordt betaald. Er is in Amerika werk genoeg, maar men moet een getuigschrift van zijn vorigen baas met gelegaliseerde handteekening kunnen vertoonen; blijkt 't echter dat men z'n vak niet verstaat dan zegt de baas „You don't understand your business", er uit Die lui, of verslaafd aan den drank is, kan gerust hier blijven men moet study wezen, mensch zijn. Armenverzorging kent men dan ook in Amerika niet; de leus is daar „help yourself" Kosthuizen zijn er genoeg te krijgen, waar men degelijk eten krijgt; alleen varkensvleesch krijgt men er niet, ondat het ossenvleesch goedkoop genoeg is. Varkensvleesch is er niet lekker, omdat de varkens gevoed worden met geweekte maïs. De varkens (voorna melijk het spek) stuurt de Amerikaan naar Europa; zoo doet hij met de margarine, de goede boter houdt hij zelf. Margarine is geen eten de muizen willen het nog niet, je kunt het zelf probeeren zet eens in een kamer, waar muizen zijn, twee scho teltjes met boter onder een kast, 't eene met echte boter, en 't andere met margarine gaat 's morgens kijken en ge zult zien, dat ze bedanken voor de margarine. Spr. liet hierna eenige kaarten van Texas, en den platte grond der stad „Nederland" zien. Een practische boer, zoo gaat spr. verder, komt in Amerika veel verder, dan een theoritische. 't Scheelt veel waar die boer komt; in 't Zuid-Oosten vindt men veel prairieland, en men is eerder 25 jaar getrouwd, dan z'n land behoeft bemest te worden. De aardappelen zijn in Amerika duur; f 12 per mud. In de Noordelijke streken, waar het lang winter is, heeft men gauw gebrek aan aardappelen, en daarom kunnen de boeren uit Texas hunne aardappelen te gen hoogen prijs verkoopeu. Steenbakkerijen vindt men veel in Kansas- City, daar is niets als zware klei. De grond soorten zijn geschikt voor alle beroepen maar de hoofdteelt in Texas-is aardappelen en maïs. 1 Hectare grond kost f115, 10 II. f 11 00. Hiervan betaalt men direct 1/5 en de rest na 5 jaren plus 7 pCt. rente met den bouw van aardappelen heeft de boer in één jaar de koopsom te pakken. Ieder boer neemt er gewoonlijk een paar akkers af voor vegetables De reiskosten, zegt spr., zijn niet hoog, Men betaalt 3e klas, van Rotterdan, via Antwerpen, naar Galveston, en verder per spoor naar de stad Nederland f80, 1ste klas f 150. De reis naar Galveston duurt 13 of 14 dagen, dan 6 uur sporen tot Port-Arthur, vandaar '11/8 uur naar „Nederland,, Voor f80 kan men natunrlijk geen champagne, cognac en 's avonds een moppie muziek ver langen, zegt spr. maar ik weet uit onder vinding, dat het eten er goed iseen gek gezicht is het voor een Hollander dat men de aardappelen ongeschild op tafel krijgt maar de Amerikaan zegt, wij willen de pit met bloem wat de Hollanders niet doen die eten alleen de pit. Hier in Holland, heeft men wel eens de gewoonte te zeggen, ,,'t Is maar een boer", maar heel Nederland leeft van den boer; als 't hem niet goed gaat, gaat het niemand goed. De Hollanders worden opgegeten door de belasting; Mijn vader kreeg vroeger voor de Edammer kaasjes f 9 en betaalde toen 60,80 belasting36 jaar later kreeg hij A. f 42 per 100 pond voor de Edammer kaasjesmaar de belasting was toen geste gen tot f 681. Hij was beter af toen hij maar f 9 voor de kaas kreegen dan zeg ik „Leve Amerika. Beeren en ambaehls lieden, die hier den strijd om het bestaan te zwaar voelen, prac tische boeren en ambachtslieden, geen jene verkinderen of luiaards, roep ik gaarne toe: „Gaat naar Texas" Uit Vechel, Schijndel, Echt, Tegelen en Noord-Holland hebben zich, zooals ik reeds zeide, verscheidene boeren aangemeld, om onder mijn leiding 8 Eebr. a. s. te vertrekken en ik ben ervan overtuigd, dat het hun goed za! gaan, dat mocht ik over acht jaar ster ven,zij na mijn dood met eere over mij zullen spreken. Spr. zegt herhaaldelijk geen knecht te zijn van de Port Arthur Land Company, doch in 't waarachtig belang van den boer en ook van den ambachtsman op te treden. Brochures over die streek voor hem die emigreerden voor ieder die iets van Amerika weten wil, a 10 cent, zijn mij ook hier heen toegezonden. Vroeger wilde ik er geen verkoopen, want ik ben geen boekjesver- kooper, maar toen vroeg men ze aan het kantoor te Amsterdam. Wilt ge er eenmij goedwilt ge er geen mij ook goed; ik heb er geen cent voordeel aan, het eenige wat ik van de Port Arthur Land Company krijg, is een kilometerboekje; dat is toch geen hoog loon. 't Zal me een genoegen doen, als ik 8 Februari uit Waal wijk niemand naar Texas zie vertrekken, dan zal blijkeu dat het hun hier ook goed gaat; er zijn er echter overal genoeg, die moeten emigreeren. Ik bedank allan voor de mij verleende at tentie en zal iedereen met genoegen details van alles geven en dan ik wensch Waalwijk den besten zegen. (Daverend applaus). Zou 't werkelijk komen tot een samengaan tusschen Duitschland, Rusland en Frankrijk in 't Uiterste Oosten met hebzuchtige bedoe- linhen zooals in 1895 bij den vrede van Simoneseki tegen Japan's eischen en zou Engeland weer buiten de zaken worden ge houden of zou John Buil zich schadeloos trachten te stellen in Afrika? Toen in 1895 de vrede van Simoneseki gesloten werd, bevond China zich in geen zeer benijdenswaardige positie. De Japansche vloot beheerschte de Chineesche wateren Japansche troepen hielden de beide sleden Wei-Ha-Wei en Port Arthur bezel, die den ingang der Golf van Petchili geheel in de macht hebben, en waren gereed om op te rnkken tegen China's hoofdstad. De Chinee sche krijgsmacht was gedemoraliseerd en tot geen tegenweer in staat. China moest zich feitelijk aan elke vredesvoorwaarde, welke door Japan gesteld mocht worden,onderwer pen. Doch toen China weerloos stond tegenover de Japanneezen, verscheen Rusland en met Rusland verscheen Frankrijk Duitschland voegde zich bij de twee vorige en met hun drieen hebben zij Japan gedwongen zoo weinig mogelijk profijt te trekken van zijn overwin ning en de bescheidenheid te betrachten in het stellen zijner eischen. Voor dit zonderlinge Drievoudig Verbond hebben de Japanneezen eerbiedig het hoofd moeten buigen. Het rijk van den „Zoon des Hemels" was voorloopig van totalen ondergang gered door de goe dertierenheid dier drie Europeesche mogend heden. Die goedertierenheid strekte zich echter nog verder uit. China zat in financieelen nood en ook daaruit werd het door de mogendheden gered. Het bericht, dat China's regeerig geprotes teerd heeft bij Rusland tegen het bezoek van deEngelsche „Daphne" aan Port Arthur, wordt ondanks alle loochening gehandhaafd en als doel van de Japansche vloot, die Nagasaki heeft verlaten, wordt genoemd de bezetting van VVei-hai-wei, de oorloghaven tegenover Port- Arthur, welke tijdelijk Japansch bezit is geworden na den oorlog, tegen betaling van 16 millioen pond sterling wordt de haven weer Chineesch bezit. De Kubaansche insurgenten hebben iets heel doms uitgehaald, om niet erger te ge tuigen van de executie van luitenant-kolonel Ruiz, adjudant van maarschalk Blanco, den nieuwen gouverneur-generaal, die de (luitenant kolonel) zich tot hen begeven had als onder handelaar, alleen en onbeschermd. Ruize had een brief ontvangen van den leider de insur genten Arangueren ter verkrijging van een onderhoud of wel hij was gegaan op last van zijn onmiddelhjken chef om den insurgenten de autonomie aan te bieden of juister de aanneming van de regeeringsvoorstellen te bepleiten. Hoe 't zij, luitenant-kolonel Ruiz keerde niet terug hij was gefusilleerd, met of zonder medewerking van den aanvoerder Mayia Rodriguez. Nader is gebleken, dat Iluiz bij zijn komst in het iusurgenten-kamp ontvangen werd door Aranguren, die hem omarmde. Ruiz. onform aan zijn zending, verdedigde de autonomie en gaf de hoop te kennen dat de insurgenten met hem naar Havanna zouden terugkeeren. Daar na volgde de executie ecti schandelijke moord feitelijk. Natuurlijk is de agitatie in Spanje groot- Sinds Canovas' dood is er zoo'n beroering niet geweest en voor de liberale regeering is 't een kiitiek geval: generaal Weyler's ba'baarschhed en tegenover de insurgenten komen in een geheel ander licht, lijken er gerechtvaardigd door,terwijl alletoegevcndheid en zachtheid nu veroordeeld worden. Sagasta heeft maarschalk Blanco reeds doen weten, dat hij alle onderhandelingen met de insur genten, met de rebellen, moest afbreken de oorlog wordt onverpoosd en zonder genade vooi tgezet. Generaal Woodford, de gezant der Veree- nigde Staten, heelt zijn verontwaardiging uilgesproken over den gruvvelijken moord eD verklaarde, dat de consul-geueraal der Unie, Lee, der regeering te Washington eeD omstandig rapport zal doen toekomen over het gebeurde een mooie gelegenheid om eens precies op de hoogte te komen van het gebeurde 1 't Heet nu, dat de generaal der insurgenten Alejandro Rodriguez, in het kamp van den leider Arangueren kwam, toen deze juist met kolonel Ruiz naar Havanna zou vertrekken om over de autonomie te onder handelen. Rodriguez, die de verantwoorde lijkheid voor de schanddaad waarsch'- niet alleen wilde dragen, stelde een h samen en deed, in overleg met d gueren zoowel als Ruiz fusillep* De socialist Demblon heeft dezer dagen in de Kamer, naar aanleiding van dc beraad slaging over de dotatie aan den graaf van Vlaanderen, den broer van den koning, weer erg zwart gemaakt, merkwaardigerwijze met weinig oppositie van de rechterzij, die om een grap van hem zelfs smakelijk meelachte. Zooals men weet, is de graaf van Vlaande ren schatrijk en zit in tal van voordeelige ondernemingen. Mildheid is niet zijn zwak. Deze bekende gegevens nader uitwerkende, hield Demblon een lange redevoering, waarin bij begon met te zeggen dat hij als republi kein natuurlijk geen dotatie bewilligde aan een man, die toch al zooveel geld verdiende. Bovendien achtte hij den graat van Vlaande ren niet hoog en vond hem een nietsdoener, die zelfs niet den schijn had van iets uit te voeren, „zooals de Koning". De dotatie was een premie op het nietsdoen van een man, die nooit iets gaf, behalve een enkelen keer fr. 26, en niet eens de nationale nijverheid beschermde, want hij deed zijn bestellingen in Duitschland, enz. enz. Een van de mooiste zinnetjes was„De graaf van Vlaanderen is wijnhande aar gelijk zijn broer handelaar in ivoor", en verder „De graaf van Vlaanderen doet niets dan dagelijks het park rondrijden dat kan een jongen op een stokpaardje ook." HAVANA, 22 December. In de gevechten van de laatste tien dagen hebben de opstan delingen 303 dooden verloren, 17 werden er gevangen geromen en 400 onderwierpen zich de Spanjaarden kregen 36 dooden en 227 gewouden. Blanco heeft aan Galvez opgedra gen, een regeering samen te stellen. Het nieu we bestuur begint den len Januari. Wat Engeland tegen de vestiging van Rus land en Duitschland in China zal ondernemen, weet men nog niet. De Ind. Beige verneemt Doking dat Engeland voor zich dezelfde zal eischen, die aan de andere zijn toegestaan. Er moet inder- i zijn over een gemengde be- ;-Hai-Wei door Engeland eu ijk is de inhoud van een

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 5