Frans v. Gerweny Confectie, II en ZONDER 3IJLEVERING FRANS DE GORTIE, Advertentiën, Steeds verkrijgbaar Heeren-Kleeding-, Duitschland. BINNENLAND. Handelsberichten. Laatste Berichten. Gewone kachelkolen 75 ct. Nootjes 75 ct. Puik zuivere nootjes 80 ct. Antracit 921|3 cent. Per mud franco thuis. Van eene nette, accura te en vlugge bediening kan men als altijd, verze kerd zijn. WèAhWlSK. I E. UITVOERINGEN. ■:i k contant met 2 percent korting. Steenkoolhandel, Stationsstraat. Inrichting voor het LEVEREN van EN VOOR der daartoe noodige STOFFEN. v I telegram uit Shanghai uit Engelsche bron, meldende, dat het Britsche eskader voor Chetoo een tegenbetooging zal houden, als waarschuwing dat de Engelsche regeering niet zal dulden, dat tot de verdecling v&n China wordt overgegaan zonder haar te raadplegen. Men gelooft, dat Japan in overleg met En geland handelt in deze zaak. LONDEN, 23 December. (Part.) Aan de Pimes wordt uit Peking geseind DeChinee- zen voorzien Port Arthur van levensmiddelen en bouwen er de forten weer op onder toe- zicht van Russen en met Russen en met p.ussisch geld, hetgeen op een duurzame be zetting van dc haven door Rusland duidt. l)e Èussisch-Chineesche bank heelt China 120,000 Berdan-geweren aangeboden met be taling over vijl jaar. China heeft het aange- nomen. Aan de Times wordt uit Kobo geseind: De bezetting van Port Arthur heef de Ja- pansche regeeriug zeer getroffen. Het ministe rie houdt langdurige samenkomsten, waarbij hooge militairen tegenwoordig zi;n. Met de belastingvoorstellen heeft de regeering moeite, het parlement is er tegen. KABOEAN (Borneo), 23 December. Een expeditie van 50 man Borneosche politie heeft den 13n de sterkte van het opstande I lingenhoofd Mat Saleh aangevallen, maar moest terugtrekken. De adjudant Jones en zes Sikhs werden gedood, zeven gewond. BERLIJN, 23 December. (Part.) Het op perbestuur van de pers te Petersburg heeft een circulaire aan alle Russische kranten gericht, met bevel zich te onthouden van hekelende opmerkingen over ot aanmerkingen op het Duitsch-Chineesche geval, en niet te vergeten dat de verstandhouding tusschen Duitschland en Rusland van den meest vrieud- schappelijken aard is. In de steenkolenmijn Kaiserstuhl 2 bij Dortmund heeft een ontploffing vau mijngas plaats gehad. Donderdagnacht om twee uur waren, volgens de Dortmundcr Zeitung, in het geheel reeds 16 dooden en 7 zwaar gewonden uit de schacht Kaiserstuhl 2 aan de oppervlakte ge bracht. Schrikkelijke misdaad. De jury-rechtbank van Bayreuth heeft dezer dagen drie doodvonnissen uitgesproken over een echtpaar en een dochter, die met onmen- schelijke wreedheid den man der dochter hadden vermoord. Reeds bij het huwelijk op 10 October 1896 rees er ongenoegen tusschen den man en zijn schoonouders, omdat hij niet 12,000 Mk., zooals deze verwacht hadden, maar slechts 5000 Mk. mede ten huwelijk bracht. Voort durend gaf dit reden tot twisten en in Oct. van dit jaar, toen de gemeenschap der goe deren van de echtgenooten van kracht was geworden, vatten vader, moeder en dochter het duivelachtig besluit op om den man te vermoorden. Den 9en November werd de afgrijslijke daad volvoerd. Terwijl de man rustig lag te slapen, sloop z'in schoonvader naar het bed en sneed hem met een pas geslepen slachtersir.es den hals door. Het slachtoffer was doodelijk getroffen, maar kon nog naar de woonkamer vluchten. Daar werd hij aangegrepen door zijn vrouw en zijn schoonmoeder, die hem op den giond wier pen en vasthielden, totdat dc vader hem den halsslagader geheel doorgesneden had. De volgenden morgen maakten beide vrou wen groot rumoer en riepen zij onder een stortvloed van tranen uit, dat de ongelukkige zelfmoord had gepleegd. De ware toedracht der zaak kwam echter spoedig aan het licht. De drie schuldigen werden gevangen ge nomen en zijn ter dood veroordeeld. WAALWIJK. Matinée op Zondag 26 Dec., 'smid. 12 u.e, te geven door de lledertafel „Oefening eti Vermaak", op de zaal Musis Sacrum. (Zie programma's). ure WAALWIJK, 24 December 1897. Verplaatsing. Verplaatst met ingang van 16 Januari '98 de adsisteut M. H. van Wijk, van het post- j en telegraafkantoor te Oschnaar dat te Waalwijk. IJswedstrijden tc Tilburg. Maandag a.s. wordt op het prachtige terrein J van onze ijsclub dat 10 hectaren groot is, een groote provinciale wedstrijd gegeven voor hardrijders op de schaats. Prachtige j kunstvoorwerpen zijn hiervoor disponibel i gesteld, de meest bekende rijders uit Noord- brabant hebben reeds hunne medewerking beloofd, zoodat een zeer spannende wedstrijd ons wacht. Het bestuur van de ijsclub is jiu onderhandeling getreden met den Algem. Ned. Schaatsenrijdersbond om aan dezen wedstrijd tevens het kampioenschap va I Noordbrrbant te verbinden. Geldigheidsduur retourkaart Omtrent het gebruik der retouj )ns nog gemeld Aanvangende 1 Januari 1898 zijn de retourkaarten lo. in binnenverkeer S.S. en N. C. S. 2o. in verkeer met de op Duitsch grondgebied gelegen stations (inclusief Cleve) 3o. in verkeer tusschen de op Duitsch grond gebied gelegen stations Elten en Emmerik onderling 4o. rechtstreeksch verkeer met H. S. M. 4o. in rechstreekseh verkeer met de op Nederlandse!) grondgebied gelegen N. B. 1). S stations; 6o. in rechtstreeksch ver keer met de Geldersche Stoomtramweg Mij. (via Dieren), alsmede 7o. in binnenverkeer met de H- S. M., eene maand geldig. Deze bepaling geldt niet voor het verkeer tusschen de op Belgisch grondgebied gelegen stations der Maatschappij onderling, noch voor hel verkeer tusschen op Nederlandsch grondgebied gelegen stations eenerzijds en bedoelde Belgische stations anderzijds. Onder eene maand wordt ten deze verstaan het tijdsverloop van af den dag van afgifte der retourkaart tot en met den dag die in de yolgende maand een datum draagt die één lager is dan de datum van aangifte. B. v. eene retourkaart af^egveti 5 Januari is geldig tot ei niet 4 Febr. of, eene retourkaart afgeven 28 Febr. is geldig tot en uaet 27 Maart. Verder wordt opgemerkt, dat eene retourkaart afgege ven op den In eener maand, geldig is tot en met den laatsten dier zeilde maand en ver volgens, dat eene retourkaart afgegeven 30 Januari geldig is tot en met 28 Februari (in een schrikkeljaar tot en met 29 Februari) en eene retourkaart afgegeven 31 Januari eveneens tot en met 28, resp. 29 Februari. De retourkaarten, die voor sommige relaties worden afgegeven tegen lagere vracht dan de normale en die thans een korteren geldig heidsduur hebben, behouden dien korteren geldigheidsduur. Killomctei sboekjes. Door de Staatsspoorweg-maatschappij wor den 1 Januari ook kilometerboekjes 3e klasse voor 5000 kilometers ingevoerd. De prijs dezer boekjes is f 70 (dus f 5 minder dan voor 5 boekjes voor 1000 K M.), de geldigheidsduur is één jaar, de waarborgsom f5. De afgifte dezer boekjes geschiedt voorloopig slechts gedurende de maanden Januari Februari en Maart 1898 na afloop der drie maanden zal worden beslist of de uitgifte zal worden ge staakt, dan wel of daar mede ook na dien tijd zal worden voortgegaan. Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid is aanbesteed 1° het aanbrengen van eene verdediging langs den rechteroever van het riviervak Hel eind Dongemond, onder Waspik en Dussen, prov. Noord-Brabant, behoorende tot het onderhoud der werken tot verlegging van den Maasmond ingekomen waren 32 inschrijvings- biljetteu hoogste inschrijver A. Blokland, te Werkendam, die aanneemt 2981 strekkenden meter oeververdediging te maken voor het vastgesteld bedrag van f 30,000, Slavernij in Indic. Van Regeeringswege wordt in Nederlandsch- Indie een onderzoek ingesteld en worden maatregelen voorbereid tot volledige uitvoering van de afschaffing van de slavernij in de Buitenbezitting. (Tel.) Een stcm-ninehine. Nuar aaleiding van het denkbeeld, door dr. Kuyper geopperd, om stemglaasjes in te voeren, vernemen wij dat een onzer indus t ieelen een toestel heeft uitgevonden, waar door de kiezer geheel mechanisch kan stemmen en waarbij alle waarborgen gegeven worden tegen vergissing of fraude. Wij zullen weldra gelegenheid hebben hieromtrent nadere bizonderheden meden te deelen. De uitvinder laat de toestellen in Engeland aaurr.aken binnen korten tijd zal een proef plaats hebben, die door den lord-mayor van Londen en verschillende autoriteiten zal worden bijge woond. (Hbl.) Zons—verduisteringen. In 1898 zullen drie zons verduisteringen en drie maansverduisteringen plaats hebben, de eerste op 22 Jan, 18 Juli en 13 Dec, de laatste op 8 Jan., 3 Juli en 25 Dec. De zons-verduistering van 22 Jan. en al de maans verduisteringen zullen in ons land zichtbaar zijn. Een politie-vcrgrijp. De heer H gepensionneerd Oost-Iadiseh ambtenaar, wonende op een bovenhuis aan de Franklinstraat te 's Gravenhage, was sedert eenigen tijd lijdende aan zwaarmoedigheid, waardoor hij zelfs den kleinsten tegenspoed als een zaak van buitengewoon gewicht be schouwde. In het begin der vorige week had hij den voet verstuikt en trok zich dat onge val zoodanig aan. dat hij aan ééu zijner be kenden zelfs moet verklaard hebben, dat het zijn dood zou zijn. Donderdag 16 December j.l. waren de heer en mevrouw H. den geheelen dag alleen thuis geweest, doordat een dieustbode, die dien dag in hun dienst zou treden, was weggebleven. Rustig was de avond vootbij gegaan eb op den gewonen lijd begaven beiden zich te bed. In het holst van den nacht werd mevr. II. gewekt door het overgaan der straatschei en toen zij haar man wilde wakker maken, lat hij zou kunnen gaan zien, wie de liike bezoeker was, kwarii zij lot haar de ontdekking, dat de plaats naas :n haar echtgenoot verdwenen Intusschen had het geschel zich eenige malen herhaald en mevr. H., waarschijnlijk in de meening, dat het in verband stond met de verdwijning van haar man, begaf z ch naar beneden, waar zij twee politie-agenten aantrof, die haar waarschuwden, dat de straatdeur open stond. Zij deelde toen den agenten het verdwijnen van haar echtgenoot mede, waarna zij zich bereid verklaarden haar te helpen zoeken en met haar de woning binne ïgingen. Bovengekomen gelastten zij mevrouw H. zich onmiddellijk aan te kleeden en met hen mede te gaan naar het naastbij zijnde politiebureau. Mevrouw H„ nog steeds deukende, dat een en ander haar licht zou verschaffen omtrent de geheimzinnige verdwijning, kleedde zich, waarbij de agenten zoo onkiesch waren zich niet uit haar kamer te verwijderen en wer 1 door hen, als ware zij een arrestante, naar het bureau gevoerd. Daar werd zij in verhoor genomen door een inspecteur, die haar o. m. vroeg of zij vuur wapens bij zich had, of haar man zulke wapenen droeg en of zij ook schietgerij in haar woning had. Op deze vragen antwoordde mevr. H. ontkennend en vroeg den inspecteur ten slotte, om welke reden hij haar dat ver hoor deed ondergaan. Op zeer onheusche wijze moet deze ambtenaar haar daarop heb ben geantwoord en vervolgens last hebben gegeven haar op te sluiten in een lokaal, waarin dakloozen, laudloopers enz. nachtver blijf wordt verleend. Na daar eenigen tijd te hebben doorgebracht werd mevr. H., nadat zij had verzocht om een afzonderlijk verblijf, in een arrestanten-hok opgeslotea als een gemeene misdadiger. Éindelijk, tegen 5 uur in den morgen, werd haar medegedeeld, dat zij in haar woning kon terugkeeren, doch slechts onder voorwaarde, dat zij haar huis niet zou verlaten dan met toestemming der politie. Nogmaals verzocht zij de reden van haar gevangenhouding te mogen weten, maar men liet haar zonder eenige verklaring gaan. Nog steeds ongerust over het verdwijnen van den heer H. en met een flauwe hoop, dat hij tij dens hare aiwezigheid in de echtelijke woning zou zijn teruggekeerd, kwam mevrouw H. in de Franklinstraat terug, maar van haar man was nog geen spoor te ontdekken. In den groot sten angst bracht de ongelukkige vrouw den nanacht geheel alleen door in de woning, waar alles haar herinnerde aan haar echtge noot, van wien zij thans begon te vermoeden, dat hem een ongeluk zou zijn overkomen. Haar vrees bleek niet ongegrond i ongeveer halfnegeu werd het lijk van haar man thuis gébacht het was kort te voren uit een der grachten van de residentie opgehaald. Het Haagsclic Duel Naar aan de N. Rott. Ct. medegedeeld wordt, waren de duellisten tot dusver intime vrienden. Het tnoet ontstaan zijn ten gevolge vau eene vrouwenquaestie. De eerste uitdaging moet aanvankelijk door den uitgedaagde zijn afgewezen doch toen de uitdager eenige dagen later op een sociëteit moedwillig het glas van zijn tegenstander omverwierp, moest er bloed vloeien. Het duel heeft des ochtends om half zes in het stikdonker plaats gehad. De één kreeg een sabelhouw aan zijn oor, de ander werd aan den hals, volgens eene andere lezing aan zijn buik, gewond. Wegens de duisternis moesten ook de ge tuigen zich op eerbiedigen afstand houden, wilden ook zij geen houw krijgen. Geen vau de zes heeren, bij de affaire be trokken (twee duellisten plus vier getuigen), is militair en dus bevoegd om de wapenen te dragen. Er valt dus ook overtreding van de wapenwet te constateeren. En der getuigen, een jeugdige arts, ver leende op het terrein der bloedige ontmoeting de „eerste hulp bij ongelukken' Ook dat moest op den tast gebeuren. Te midden van de duisternis keerde het gezelschap huiswaarts. Diefstal. Bij een landbouwer, onder Lunteren. werd den laatsten tijd herhaaldel'jk diefstal gepleegd zonder dat men, zelfs bij gestrenge bewaking, dag en nacht, den dief ontdekken kon. Alleen de dienstbode beweerde den dief herhaaldelijk te zien, maar kwam men op haar hulpgeroep toesnellen, dan was hij plotseling verdwenen. Zelfs de politie bleek onmachtig het raadsel op te lossen. Thans is het eindelijk gelukt de daderes te ontdekken in de dienstbode. Ze werd nauwkeurig nagegaan en op heeterdaad be trapt. Vooi de politie heeft zij volledig be kend. De ontvreemde goederen, als rijsteraeel, steenkolen enz. werden verbrand of door haar verborgen. Men gelooft, hier eer met een manie, dan met de de zucht zich te verrijken, te doen te hebben. Baardwijk. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn ten nadeele van A. M. alhier 7 kippen en een haan gestolen. De politie doet onderzoek. Capelle, 24 Dec. De collecte, ten behoeve van den arbeider P. alhier deze week ge houden, heeft 177,50 opgebracht. Uit het naburige Vrijhoeven wordt f 50 verwacht. Deze week is door het vallen eener hanglamp, begin van brand ontstaan ten huize van de wed. M. Waarts. Door de tegenwoor digheid van geest van een der zoons werd hei vuur gelukkig in zijn voortgang gestuit en aldus misschien groot onheil voorkomen. Helmoud. Men schrijft Er heerscht hier in de laatste jaren een groote levendigheid in de bouwvakken, een natuurlijk gevolg van de gestadige vergrooling van vele fabrieken en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van peisoneel. Houderden arbeidswoningen zijn aan alle zijden vau de stad bijgebouwd. Toch is de uitbreiding der s'ad wel het sterkst over de brug van de Zuidwillemsvaart in het zuidwestelijk gedeelte. Daar is in weinig jaren lijds een geheel nieuw dorp verrezen. En daar de behoefte aan meer woningen zich nog steeds doet gevoelen kun nen ambachtslieden het geheele jaar door op een goed weekloon rekenen. Doch ook voor de fabrieksaibeiders is het tegenwoordig geen slechte tijd. Thans nu de machine steeds meer en meer handenarbeid overbodig maakt, is het wel eigenaardig op te merken, dat reeds geruimen tijd op de katoendrukkerij der firma Van Vlissingeti meer handdrukkers werken, dan in jaren het geval was. De cacaofabriek, voor een paar jaar hier ge bouwd, moet al vergroot worden. Dag en nacht wordt ('aar gewerkt, om aan alle orders te kunnen voldoen. En al is het natuurlijk in alle takken van nijverheid, welke hier verte genwoordigd zijn, niet even d-uk, toch is er overal wel zooveel werk, dat alle handen bezig gehouden kunnen worden. Van Werkeloosheid is hier dan ook geen sprake. En wie niet kan werken, vindt ruimschoots hul]) en steun bij de hier zooveel goed doende afdeelingen de Vinceutius- en Elisabethvereenigingen. Zonder tegenspraak mag Helmond, dat in alle opzichten sterk vooruitgaat, dan ook onder de meest welvarende plaatsen van ons vader land genoemd worden. WAALWIJK, 24 Dec. 1897. Ter veemarkt weinig aanvoer en handel traag. kalfbeesten golden f 110 f160. Dito vaarzen f 90 f 145 Jonge varkens aangevoerd 25 stuksver kocht van f 6.a f 9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1815 kg. van fl.Q4 f 1.16 per kg. Eieren f 4.a 6,per 100 stuks. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 96 K. G. Prijs van f0.70 a 1,15; markt gezet op f 0.98. Eieren f 1.25 per 26 stuks. RaadcYcrgadering. Openbare vergadering van den gemeente raad op Woensdags 29 December, des voorm. elf ure. Aan de orde 1. Ingekomen stukken 2. Benoeming van een havenmeester; 3. Benoeming van 4 leden der gascomraissie; 4. Wijziging begrooting van 1897. <B!y—a—gwa—m Dames- Onder minzame aanbeveling UEd. Dienaar

Echo van het Zuiden | 1897 | | pagina 6