Nummer 2. Donderdag 6 Januari 1898, 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Geïllustreerd Zondagsblad, Een woord van dank. ANTOON TIELEN, PREMIE, FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw Staatkundig overzicht. UITGEVER- Waalwijk. verkrijgbaar gesteld voor de lezers van ons blad. Prijs per 3 maanden 30 CENT, franco per post 371/2 cent. Deze Illustratie is dan ook voor de lezers van ons blad een premie bij uitnemendheid. „ONSCHULDIG VEROORDEELD." WOONPLAATS NAAM: De Echo van het Zuiden, faalwybsche en Langstnalsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. Franco per post door het geheele rijk f 1,55. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent par regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het past ons een woord Tan dank te brengen aan de vele honderden, die ons de plaatsing hunner advertentien gedurende het afgeloopen jaar opdroegen en ons daar door een blijk van vertrouwen en krachtigen steun schonken. Het moge hun welgaan in zaken; I)e Echo van het Zuiden, krachtig door het steeds toenemend aantal lezers zoowel in Waalwijk als in de andere ge meenten van de Langstraat en omgeving zal steeds trachten aan zijne roeping te be antwoorden, getrouw aan de leus: //door on verdroten arbeid steeds grooter.'' Verschijnt elke week in 8 a 10 pagina!s met tal van lllustratien en belangwekkenden tekst. Deze Illustratie verheugt zich in eene toenemende belangstelling. Te verwonderen is dit niet, want een zoo uitgezochte keur van fraaie novellen en gra vuresgezonde humor en onschuldige scherts zooals die in den familiekring past, werd nog nimmer voor zulk een lagen prijs (30 cent per 3 maanden) aangeboden. Uil 11. OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 38 En heeft men u geantwoord. Neen. En zijt gij toen naar binnen gegaan Neem mij niet kwallijk, dat durfden wij niet te doen en bovendien.... de deur was ge- sloten. t Maar gij hadt ze kunnen laten openen. De eigenaar keek verwonderd op Maar mijn heer, riep hij uit, een gesloten deur open laten maken, zonder dat de politie er bij is, neen, dat is te gevaarlijk. Wij hebben door het sleutelgat gekeken. En wat hebt gij toen gezien Dat is moeilijk te zeggen maar het ge leek wel of er eene vrouw op den grond lag uit gestrekt. Raymond stond verschrikt op. Maar wij moeten in die kamer doordringen zeide hij op zenuwachtingen toon. Arme vrouw 1 misschien kan zij nog gered worden. Wellicht is het ook reeds te laat. Raymond haastte zich naar Ludoricus Mulon en na hem in weinige woorden verteld te hebben wat er gebeurd was, begaven beiden zich, verge zeld door Desbois naar de woning van Mousse- line. Toen zij boven op bet trapportaal waren, ston den zij stil. Welnu, zeide Raymond tot Ludovicus, aarzelt gij Ja, antwoordde de jonge dokter; sedert vele jaren is dit de eerste maal, dat ik ontroerd ben. Dat verwondert mij.... Gij zult dadelijk weten waarom. En nadat Ludovicus met kracht tegen de deur geduwd had. sprong deze uit het slot. Zij gingen dadelijk binnen, maar nauwe lijks hadden zij eenige stappen gedaan, of een Maar de uitgevers willen de premie nog schooner maken In het vervolg zullen zij daaraan meer dere malen een EXTRA BLAD kosteloos toevoegen. Dus nog meer lectuur Nog meer gravu res In 't bijzonder meer afbeeldingen van actueele voorvallen en treffende gebeurte nissen. Pennevruchten van schrijvers van betee- kenis zullen worden opgenomen. De uitgevers stellen voor nieuwe inteeke- naren op het Geïllustreerd Zondagsblad gratis beschikbaar een boeiende roman} getiteld een boekdeel, groot 155 bladzijden, in twee kolommen gedrukt en bevattende een ver haal, dat den lezer geheel weet mede te sleepen. Wie deze illustratie nog niet bij zijne courant ontvangt, verzuime niet onderstaand inteekenbiljet in te vullen en aan ons in te zenden. De prijs is zoo gering, dat bet voor niemand onzer lezers een beletsel kan zijn zich de geregelde toezending van deze uit muntende premie te verzekeren. Be Ondergeteelcende verlangt gere geld te ontvangen het tegen den prijs van 50 centsper 3 maanden, franco per post 571/2 ets. ontzettend schouwspel vertoonde zich aan hun oog. De kamer waar zij zich bevonden, zag er zeer eenvoudig uit. Een bedeenige stoelen, eene linnenkast, in het raidden eene tafel en naast de tafel een leuningstoel. Er scheen niets veranderd te zijn de meubelen stonden alle nog op hun plsats, aan den voet van de tafel, lag het levenlooze lichaam van Mous seline. Haar lichaam lag op den vlber uitgestrekt, met het hoofd tegen den schoorsteen. Een der handen hield zij tegen het hoofd, dc andere was als in eene laatste stuiptrekking tusschen hare tanden geklemd. Ludovicus Malon naderde het lijk, en ter wijl hij Desbois, die dichterbij wilde komen, met een gebaar terughield, nam hij alles, wat later tot ontdekking zou kunnen leiden, nauwkeu rig op. Alvorens tot een nauwgezet onderzoek over te gaan, wendde hij zich tot den heer Desbois. Mijnheer, zeide hij, gij hebt zeer voorzichtig gehandeld, door niet dan van andere personen vergezeld, in deze kamer te komen. Maar er rust een nog veel ernstiger plicht op u, namelijk om onmiddellijk den commissaris van politie te waar schuwen en hem te verzoeken onverwijld hier te komen. Maar ie die arme vrouw dan dood O dat verzeker ik u haast u dus en geef den commissaris mijnijk aartje. De heer Desbois spoedde zich heen en Ludovicus en Raymond bleven'alleen. De deur was nauwelijks gesloten of de jonge dokter richtte zich tot Raymond en op eene tafel wijzende, waarop inkt en papier lag, zeide hij Mijnheer, wees zoo goed, aan die tafel te gaan zitten en alles op te schrijven, wat ik u zal dicteeren Het geringste is hier van belang en het is noodig, dat er niets wordt verwaar loosd. Raymond gehoorzaamde, nam eene pen in de hand en zag Ludovicus Malon aan. Deze luatste lag bij de doode neder geknield en had een der handen opgelicht. Zij is toch wel dood vroeg Raymond angstig. Vau groote politieke beteekenis is 't niet, wat er zoo hier en daar is gesproken ter gelegenheid der Nieuwjaarsrecepties in de hoofdsteden der Europeesche rijkcD, doch wat er gezegd is, kan dan toch zeer bevre digend en gerusts.eliend worden geheeten. Nergens ook maar een zweempje van oor logszin of van revanchelust en wanneer dus die traditioneele verzekeringen mochten wor den beschouwd als een vertrouwbare profetie voor 1898 zou dit jaar kunnen gelden als het jaar des vredes bij uitnemendheid Doch we weten hetde onweerswolken vertoonen zich in den regel heel kleintjes aan den verren horizon en de nalatenschap, welke 1897 ter regeling laat aan 1898, kan nog heel wat verrassingen brengen l Czaar Nicolaas, die eerst 12 dezer te zijnent Nieuwjaar viert, heelt den president der re publiek een hartelijken telegrafischen geluk- wensch gezonden, aldus luidende „Op den drempel van een nieuw jaar wil ik u, ook uit naam van de keizerin, de ver zekering geven van de oprechte wenscheu die wij voor u persoonlijk en voor het be vriende Frankrijk koesteren. Gij kent de gevoelens, die ons bezielen en den onuit- wischbaren indruk,dien uw bezoek aan Rusland bij ons heeft achtergelaten. Nicolaas." De president der republiek antwoordde daarop: >De wenschen, die uwe keizerlijke majesteit en H. M. de keizerin op dezen dag voor mijn land koesteren, zullen alle Franschen in het diepst van hun ziel treffen. In hun naam zeg ik uwer majesteit hartelijk dank. Ik ben haar erkentelijk voor de herinnering, welke zij tot mij persoonlijk heeft gericht en ik geet haar opnieuw de verzekering van mijn zeer oprechte vriendschap. Felix Faure." Men ziet't is niet opzienbarend, 't ver klaart niet nader hoe 't precies tusschen de democratische republiek en het autocratische czarenrijk geschapen is, doch 't is vriendelijk en beleefd zoo'n formaliteit, welker ver- De jonge dokter schudde het hoofd. En, zich over het lijk verder heenbuigende, antwoordde hij met de kalmte van iemar.d die gewoon is aan dergelijke onderzoekingen ongetwijfeld, er zijn verscheidene onwederlegbare bewijzen voor haar dood. Er blijft ons evenwel nog over om te on derzoeken, welke de oorzaak van den dood de zer ongelukkige vrouw is en welke misdadige middelen er gebruikt zijn om dit doel te bereiken. Maar zoudt gij dan aan eene misdaad geloo- ven zeide Raymond. Ongetwijfeld antwoordde Ludovicus. En hebt gij daar bewijzen voor Die moeten wij juist trachten te vinden. Ludovicus Malon zette zijn onderzoek voort. De jonge dokter was lang niet aan dezelfde aandoeningen onderhevig als zijn vriend. Gewoon aan dergelijke onderzoekingen, was het alsot hij toor een studievoorwerp geplaatst, bezig was zijn leerlingen les te geven. Hij lichtte het hoold van het lijk op, onder zocht de handen, die in de dikke haren verward waren, scheurde hare kleederen om schouders en borst van nabij te bezien en lichtte het hoofd niet op, alvorens hij het slachtoffer van alle kan ten onderzocht had. Welnu I zeide Raymond, die het onderzoek met de levendigste belangstelling gevolgd had. Welnu antwoordde Ludovicus, het is uitge maakt, dat de arme Heloïse vergiftigd is. Denkt gij dat? Deuken Ik ben er zeker van... en zoo er nog eenige twijtel mocht overblijven, weet ik een onfeilbaar middel om die geheel weg te nemen. En welk middel is dat? De dokter antwoordde niet. Hij scheurde de kleederen van Mousseline nog verder open en streek met zijn duim eenige malen over hare borst boven het hart. Zie 1 Zie 1 herhaalde hij op een opgewonden toon... De ellendelingen, zij waren zeker bang, dat zij nog bij zou komen zij hebben gebruik gemaakt van het vreeselijkste vergif, dat tot nu toe bekend is. Raymond was opgestaan en den duim van Lu dovicus volgende, bemerkte hij een klein, zwart bijna onmerkbaar vlekje, juist op de plaats waar de dokter ziju duim hield. vulling geen bijzondere beteekenis heeft, doch welker nalating allicht aanleiding geeft tot allerlei leelijke praatjes en gewaagde veron derstellingen. Te Rome heeft de teruggeroepen FraDSche gezant Billot (Barrère volgt hem op) de ge leidelijke verbetering gereleveerd in de relatifin tusschen Frankrijk en Italië sinds 1889, toen Crispi's agressieve politiek in verband met de in 1888 uitgebroken tarievenoorlog, een gewapend conflict duchten deed. Bij gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie te Budapest verklaarde de minister-president baron Banffy, dat de regeering alle beloften van haar program heeft vervuld. Zij acht zich gerechtigd om alle aanvallen, waaraan per soonlijke geschillen ten grondslag liggen, af te slaan. Zij betreurt het dat de overeen komst met Oostenrijk niet tot stand is geko men, maar dit feit is geschied zonder dat de regecring daarin aandeel heeft gehad. De ondervinding stelt Hongarije ten plicht de economische banden met Oostenrijk niet te verbreken, niettemin heeft deze neiging hare grenzen. De minister-president is overtuigd, dat hij in overeenstemming met de belangen des lands heeft gehandeld. Hij keurt ten sterkste de voorvallen in de kamer af en spreekt de overtuiging uit dat hij erin zal slagen, met den steun van den vorst en de liberale partij, een oplossing te vinden, die een eind zal maken aan de moeilijkheden. Feitelijk rekent de regeering van Hongarije er opdat de uiterste linkerzijde heden de obstructie-taktiek zal staken en zoo het «Aus- gleichsprovisorium* niet zal behoeven te worden gedecreteerd buiten de kamer om. Aan de regeering van Oostenrijk is voor alle zekerheid een nota gericht, waarin verklaard wordt dat Hongarije geen verandering zal brengen in den bestaanden toestand zoo lang Oostenrijk het reciprociteitsverdrag handhaaft. In Spanje heeft generaal Weyler's protest tegen Mac Kinley's Boodschap aan het con gres, door den ex-gouverneur-generaal van Kuba, gericht tot de koningin-regentes, heel Wat is dat? vroeg hij verward. Zonder twijfel zult ge wel eens gehoord hebben, antwooordde Ludovicus, van eene stof, waarmede de inboorlingen van Amerika hunne pijlen vergiftigen. Het is zwart, harsachtig en oplosbaar in water. Dit vergif heeft de bijzondere eigenschap dat het de beweegspieren verlamt, ter wijl het ae gevoelszenuwen onaangetast laat, het wordt curare genoemd. En gij denkt?... begon Raymond. Er is geen twijfel mogelijk. Maar hoe verklaart gij dat dan P Ludovicus Malon, die weder was neder geknield, hield het hoofd tusschen de handen als om na te denken. Eensklaps keek hij op en riep uit: O ja 1 dat is het... de misdaad moet gistera vond tusschen negen en tien uur gepleegd zijn de arme vroaw was juist aan het eten, ziehier nog de overblijfselen van haar maal. Men heeft in een der schotels ongetwijfeld slaappoeder ge strooid. Daar aan de tafel heeft zij waarschijnlijk nog eenige regels geschreven, want de rechterhand is met inkt bevlekt, daarop heeft de slaap haar be vangen zij is ingeslapen met het hoofd in de handen en toen heeft de moordenaar haar door boord. Wie kan dat gedaan hebben Als wij dat nu maar wisten. In ieder geval is de moordenaar geen gewone ellendeling, hij heeft zijn plan vooruit beraamd en is hier geko men met de vergiftige naald. Een prik boven het hart en het was gedaan met de ongelukkige He loïse. Ziehier mijnheer, wat er gebeurd is en gij kunt gelooven, dat ik mij niet vergi6 I Raymond bewaarde een oogenblik het stil zwijgen. Vergeef mij, dokter, maar hebt u mij daar zooeven niet gezegd, dat Mousseline voor haar dood nog geschreven moet hebben. Ongetwijfeld, aütwoordde Ludovicus dit wordt bewezen door... Ik vraag naar geen bewijs, maar wel naar hetgeen zij geschreven heeft. U zult het toch zeker met mij eens zijn, dat het in deze omstan digheden van veel belang is, dit stuk terug te vinden. Gij hebt gelijk. Waar kan het gebleven zijn? (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1