BUITENLAND., Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschlaud. Italië. China. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. UITVOERINGEN. wat beroering veroorzaakt. Het feit zelf van Weyler's doen, gebaseerd op een oud en ook wel verouderd recht, van de 17e eeuw, toe- gekeud aan elk soldaat om zich rechtstreeks te richten tot den vorst des lands (hier de koningin optredende voor den minderjarigen Alphonsus XIII) valt niet binnen de disci plinaire macht van den minister van oorlog, doch tegen openbaarmaking door de pers kon de regeering optreden. Te laat evenwel om de verspreiding te beletten de Nacional, de Epoca, de Correo Espanol, de Siglo Futuro en nog een paar andere bladen publiceerden den tekst van Weyler's protest in extenso. Zes bladen in 't geheel zijn in beslag geno men. In elk geval speelt Weyler tegenover de regeering een leelijke rol en weet hij zijn tijd wonder wel te kiezenjuist is de autonomie afgekondigd; juist toont men te Washington wat meer welwillendheid en wat minder be moeizucht; juist heeft de nieuwe minister van buitcnlandsche zaken van Spanje een nota in bewerking ter beantwoording van Amerika's jongste nota. Nu vertelt de Nacional wel dat de generaal part noch deel heeft aan de publicatie van zijn protest (de directeur van het blad zou, alleen- in Weyler's kamer zijnde, het in klad op Weyler's. bureau liggende geschrift, een voudig hebben overgepend, wat in elk geval hoogst onbescheiden zou geweest zijn van dien directeus!) doch Weyler provoceert evenzeer de regeering van zijn land als de Vereenigde Staten 't is de laak van Sagasta en zijn collega's om met alle ten dienste staande middelen een pronunciamento te voorkomen en om Mac Kinley alle recht tot protest te ontnemen. Vrijdagavond heeft Weyler bij Romero Robledo gedineerd er is natuurlijk heel veel georeerd, in de eerste plaats door den praat gragen en eerzuchtigen generaal, die Romero vierde als waren patriot: die de vernederende politiek gispte; die 't opnam voor de ge hoonde soldaten en die de partij van Romero de eenige ware heettewaarna Romero Robledo van zijn kant iu een langen heildronk de autonomie voor Kuba gispte en Weyler's lof bezong. De ministerraad van Spanje heeft goedge keurd de candidaturcndoor maarschalk Blanco aaubevolen voor het koloniaal mi nisterie. De benoemden zijn Galvez, president, Govinjustitie en binnenlaudsche zaken Montoro, financiën, Zayos, onderwijs, Rodri guez, nijverheid. Dolz, publieke werken. De minister van koloniën is belast met de be groeting van het nieuwe Kubaansche mi nisterie. - c De minister van kolomen van Spanje meent, dat de verkoop der hypothecaire cedulla's van Kuba 100 millioen zal opleveren. De minister van financien denkt 100 millioen te krijgen door een nieuwe uitgifte van schat kistbiljetten, onder garantie van de douane- ontvangsten. Daar de benoodigde gelden worden* geschat op -10 millioen per maand krijgt men op de bovenomschreven wijze voldoende fondsen om de zitting van het parlement af te wachten. Véle kolommen druks worden in de groote bladen van Europa gevuld met nieuws uit het Uiterste Oosten." Veel zaaks is'i niet, gissingen voorspellingen beschouwingen loocheningen en een idéetje eigenlijk nieuws! l)e Duitsche zendelingen te Tsao-chan op het schiereiland Shantung hebben zich nu bij den gezant van het Duitsche rijk te Peking, barou Von Heyking, beklaagd, dat de be velhebber van het Chineesche garnizoen hen dreigend heeft toegesproken of zich op drei- eenden toon over hen hetft uitgelaten. Baron Von Heykiug eischte van de Chineesche regeering het ontslag van den betrokken bevelhebbermet mededeeling van een afschrifi van het telegram van den «Tsung- li-Yamen" waarin het ontslag wordt aange kondigd voor Donderdagavond 6 uur. De Tsung-li-Yamen" vroeg uitstel tot 8 uur des avonds, waarop de Duitsche gezant dreigde Peking te zullen verlaten. Gelukkig is de afzetting van den Chinee- schen bevelhebber geschied Duitschland zou anders een nieuw eskader naar China hebben moeten zenden voeren zijn commando wordt overgenomen door generaal Elles. Reeds een dag of twaalf geleden moet de Porte aan Bulgarije drie berats uitgereikt hebben nadat echier het patriarchaat en Servie heftig daartegen geprotesteerd hadden, heeft de Porte de openbaarmaking der berats belet. Om Servie tevreden te stellen zullen den Servischen onderwijzers in Monastir en Dibre bijzondere concessies gedaan worden, terwijl het patriarchaat financieel bevoordeeld ^I^Een Mexikaansche kanonneerboot moet een detachement zeelieden op het eiland Clipperion in den Grooten Oceaan aan land hebben gezet en daar de vlag der Vereenigde Staten door de Mexikaansche kleuren vervan gen hebben. Er staat dus een conflict tusschen Mixico en de Vereenigde Staten voor de deur. Uit Calcutta wordt bericht, dat de Zakka Khels den weg van Ali-Musjid naar Lundi Kotal afgesloten houden. De Britsche troepen worden nog hevig beschoten. Generaal sir William Lockhart keert over drie maanden met verlot naar Engeland terug; gedu-ende zijn afwezigheid zal generaal sir A. P. Palmer het bevel over de Tirah-expeditietroepen Uit Toulouse wordt gemeld dat het dorp Monlauban, tengevolge van de doorbraak eener versperring, door 2000 kubieke meter kiezelzand is overstroomd. 12,000 kubieke meter kiezel die daar gedurende 40 jaar boven het doipzijn saamgebracht, dreigen te gaan verzakken. Aan goederen is reeds veel schade toegebrachtof er persoonlijke onge lukken gebeurd zijn weet men niet. Ruiz Rivera, een der aanvoerders van de Cubaansche opstandelingen, die gevangen genomen en naar Spanje getransporteerd was, is eergisteren te Barcelona aangekomen. Hij werd te voet cu zwaar geboeid, tusschen rijen soldaten in, door de straten van Barce lona naar de vesting Monjuich gevoerd. Het publiek hield zich kalm, en Rivera ook, maar hij protesteerde toch tegen deze onwaardige behandeling. In Engeland is groote ontroering teweeg gebracht door den dood van sir Henry Havelock-Allau, ie op den weg van Ali- Musjid naar Jamrud door de Afridis is ver moord. De kolonel had, van Lundi-Kotal komende, zijn escorte verlaten en was alleen naar Jamrud gereden. Eerst werd zijn paard gevonden en daarna het lijk van den berijder zelf. Sir Henry Havelock Allau wa3 de zoon van den vermaarden generaal Havelock, die zich onderscheiden heeft bij den oorlog tegen de Cipayers. Hij werd in 1830 in Bengalen geboren, nam deel aan de krijgsverrichtingen tegen Oude en Cawnpore, en aan den strijd tegen Nana-Sahib, waarin hij het Vicioria- Kruis verdieude, in 1863 was hij in Nieuw- Zeeland, in 1867 in Canada en van 1869 tot 1872 in Ierland. Sir Henry Havelock-Allan was lid van het Lagerhuis voor Zuid-Oost- Durham. Zijn zoon Henry Spencer Moredon Havelock-AHan erfde den baronetstitel. Het eerste detachement van het Lin colnshire regiment zou morgen uit Kaïro naar Soedan vertrekken, de rest Vrijdag. Men weikt ijverig aan den spoorweg tusschen Keneh en Assoean, die binnen twee of drie weken klaar kan zijn, waai dooi dan Kaïio en Assoean in rechtstreeksche verbinding per rail gebracht zijn. De spoorweg van Wadi Haifa naar Berber kan pas in April gereed komen. Drie kanonneerbooten varen den Nijl "op en neer ten zuiden van Berber, en een ver sterkt kamp is aan de samenvloeiing van de Atbara met den Nijl opgericht bij Ed Damer, waar ook vier kanonneerbooten kruisen. De Nijl valt echter zoo sterk dat de operatier» op de rivier niet wel hervat kunnen worden voor Mei. LONDEN, 3 Januari. Een Engelsch batal jon te Gribraltar en een op Malta hebben bevel gekregen naar Egypte te vertrekken. Twee bataljons, uit Indie op weg naar Enge land, zullen in Egypte aan wal gaan. Het gerucht loopt hier, dat het besluit van de Britsche geering om het zenden van troepen naar Egypte en naar Chartoem te bespoedigen het gevolg is van berichten, die melden, dat een Fransche expeditie Chartoem nadert, en dat Menelik haar steunt. Op een overweg tusschen Oberhausen en Sierkrade is, naar uit Dusseldorp gemeld wordt, een rijtuig met 17 personen door een trein gegrepen en verbrijzeld. De opper- jachtopziener von het koninklijke domeiu te Homburg, Merrem, en een ander persoon werden gedood en nog verscheidene zwaar of licht gekwetst. Er heerscht veel ellende in Italië, daar de wiuter er buitengewoon streng is. Het minis terie is voornemens zoo spoedig mogelijk openbare werken te laten uitvoeren om arbeid te verschaffen. Het aantal vergrijpen tegen xlen eigendom neemt onrustbarend toe. Naar aanleiding van 's Pausen diaman ten priester feest, heeft keizer Frans Jozef hem een prachtige cassette met 50000 fl. in goud gestuurd. De koningin van Spanje zond een gouden kelk, de sultan een briljante ïing, president Faure zes Sèvresvazen. Het bureau Dalziel zendt weer allerlei be richten uit Sjanghai, over onderhandelingen tusschen Engeland en Japan over China. Deze twee rijken zouden gemeenschappelijk controle over China uitoefenen. Engeland zou dc financiën, de douane, de marine en de spooi wegen, Japan het leger en den bergbouw onder zijn bestuur nemen. Voorts meld dat bureau dat Engeland kolenschepen en proviandschepen requireert voor het eskader dat bij Port Hamilton kruist. De kruisers Ie klasse Edgar en Grafton zijn met den meesten spoed van Hongkong naar het noorden gestoomd. De Edgar had eigen lijk afgeloste manschappen naar Engeland moeten brengen. Alle booten van de Russische torpedofioitielje zouden Wladiwostok velaten hebben, vermoedelijk met bestemming naar Port Arthur. Al deze berichten moeten natuurlijk onder voorbehoud aanvaard worden. .«M.I I Wl-'I ■■■IIT-W II I r I M I Aan het postka* toor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 4587,43, terugbetaald -f7921,85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2573. In het jaar 1897 werd ingelegd f 71905.89, terugbetaald f 55899.80, terwijl 212 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 4886 20 terugbetaald f 1482 68 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1413. WAALWIJK. Donderdag 6 Januari zal door de lieder tafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen op verzoek worden uitgevoer 1 Kerstlied met Kinderkoor Daamen. Kerstlied, solo voor Tenor Daamen. Die Bet'nende Diabelli. Looft den Heer de Vliegh. KAATSHEUVEL. Aanst. Donderdag ten 6 ure, groot concert ten voordeele der armen, door het muziek gezelschap „Euphonia" iu de zaal der veree- niging, te Kaatsheuvel. WAALWIJK, 5 Januari 1898. Bevorderd. Met genoegen kunnen wij melden dat de heer J. Van Schuppen, werkzaam op het registiatiekantoor alhier, met ingang vau I Januari jl. bevorderd is tot rijksklerk. Door den trein overreden. Gisteren zijn de bakker K. en zijn knech tje, die met paard en kar den overweg wilden passeeren onder Waspik, door een aankomen den trein overreden. De schuld schijnt te wijten te zijn aan de wachteres, die verzuimd zou hebben den overweg af te sluiten. De politie doet onderzoek. Bovenstaand bericht ontvingen wij ran een onzer correspondenten. Van andere zijde wordt gemeld Hedenavond heeft een goederentrein van de Staatsspoorwegen welke van Nijmegen naar Feijenoord loopt, bij een overweg dicht bij Waspik, een boerenkar met twee personen aangereden, met het gevolg dat een peisoon terstond gedood en de andere gekwetst werd. Ook het paard werd licht gekwetst. Het verkeer had door dit ongeval geen vertraging. Vechten. Zondag is te Kaatsheuvel weer messen- wedstrijd gehouden, waarbij zekere L. eenige messteken in het hoofd bekwam. 1898. Het jaar, dat wij zijn ingetreden, is niet alleen belangrijk als inhuldigingsjaar, maar ook als herdenkingsjaar van verschillende feiten uit onze vaderlandsche geschiedenis. Het is thans 250 jaar geleden, d it de vrede van Munster gesloten werd (1648); 100 jaar geleden, dat aan de Bataafsche Republiek een vrijzinnige Grondwet geschonken werd (1798) 50 jaar geleden, dat de eerste aanzienlijke uitbreiding van kiesrecht tot stand kwam (1848)25 jaar geleden, dat het onderwijs geregeld werd, zooals wij het tegenwoordig kennen (1873), en ook 25 jaar geleden, dat de Aijeh-oorlog begon. Ecu huur van f 4000 per dag- Naar het Ned. Dbld. verneemt, is een der voornaamste hotels te Amsterdam nu reeds verhuurd aau de Duitsche ambassade, die het tijdens de kroningsfeesten zal betrekken. Als huurprijs voor die enkele dagen wordt f 16.000 genoemd. Men wil uit deze maatregelen der ambas sade afleiden, dat Z. M. de keizer van Duitsch land de iuhuldigingsfeesten zal bijwonen. Storm. Woensdag en in den daarop gévolgden nacht heeft er in het Kanaal een hevige Zuidwesttr storm gewaaid. De dienst van Calais naar Dover werd gisterenochtend ge staakt een van de schepen, dat den overtocht nog gewaagd had, kwam met een gebroken raderkast te Dover aan. De dienst op Fol kestone eu Boulogne werd ook gestaakt. In het Zuiden van Engelaud zijn er weer over stroomingen geweest en het telegrafisch verkee', ook met Zuid-Europa, werd ver stoord. Oumensclielijke behandeling. De Berg. Ct. bevat de volgende mede deeling Een geruchtmakend feit doet hier veel van zich spreken. Door de politie is n.l. ontdek- dat onder behoor van ons dorp een 26 jarig meisje, in hare verstandelijke vermogens ge krenkt, werd gehuisvest op eene wijze, die aan het onmenschelijke doet denken. Leest men somtijds van uit de verte allerlei narig heden van grievende bejegeningen, misdadige opvoeding, verwaarloozing, kindermoord en nog veel meer, het verwekt weemoed en ergernis hoe de behandeling, welke in onzen omtrek een ongelukkig menschelijk wezen had te oudergaan, zoolang verholen is kunnen blijven. Het meisje moet als kind, hoewel niet vlug, gezond zijn geweest. Op 16 jarigen leeftijd toonde zij sporen van verstandsver bijstering, wat gaande weg erger werd. Maar het is niet bekend dat ooit pogiDgeu voor hare genezing in het werk zijn gesteld. Kwaadaardig of gevaarlijk was ze niet. Hoe ouders er dus toe kunnen komen een menscb huu kind, in dien toestand te behaudelcn op eene wijze, die geene verpleging, eigenlijk mishandeling mag genoemd worden, mogen zij voor zich verantwoorden. Een hol onder het hooi, waarin ze zich ternauwernood be - wegen kon, was hare verblijfplaats. Daar was ze aan het menschelijk oog onttrokken, niet door tralies waardoor nog eenige frissche lucht kon binnendringen, maar door een dicht houten beschot, met stevige grendels afgeslo ten. Men mag aannemen, dat dit haar ver blijfplaats was b'j nacht en dag, althans daar vond de politie haar 'smorgens, te halftwaalf, toen het gezin aan tafel gaan zou. Schier ongekleed, in half verwilderden toestand, het daglicht schuwende, werd het wezen, dat een eenige dochter is, daaruit te voorschijn gehaald. Zelfs voor dieren wordt meer zorg aan zindelijkheid besteed. Aan onzen ge meente-veldwachter is het te danken, dat deze barbaarschheid ontdekt werd. De officier van justitie en de wachtmeester der marechaussee hebben persoonlijk een onderzoek in loco ingesteld. Vanwege de justitie is hare opneming in een gesticht gelast. Smokkelen. Een arm boertje uit de Achtzaligheden, had onlangs zijn varken geslacht. Graag zou hij nu een zakje zout gaan smokkelen, maar hij vertrouwt zijn spieren en beenen niet te best. Terwijl hij er over peinst hoe aan zout te komen op de meest voordeelige wijze, ziet hij toevallig twee mannen met een zak zout op het hoofd in de verte voorbijsluipen. Daar krijgt hij een gelukkigen inval. Hij zal de lui achterna zitten eii roepen „sta". Zij zullen, in deu waan verkeerende dat hij een ambte naar is, stellig het hazenpad kiezen en de zakken achterlaten. Zoo gedacht zoo gedaan en werkelijk or.s snugger boertje had niet buiten den waard gerekkend. De smokkelaars vluchtten zoo haastig mogelijk en lieten het zout iu den steek. Nu was hij er wat gauw bij, om den buit naar huis te zeulen. Onzen smokkelaars was echter de handeling van het boertje spoedig ter oore gekomen, tenminste 's anderendaags legden 2ij zich in de nabijheid zijner woning in hinderlaag en toen de boer zich even buiten zijn woning begaf, regende het zoo on barmhartig stokslagen op zijn lichaam, dat hij met een bloedend hoofd huilend en kermend zijn woning binnenstormde ander den uitroep „Dè 's eens, meer zoo iets za'k uiemer aan- vange Gelukkig, dat ons boertje het zout goed verstopt had, want den volgenden dag kwamen de commiezen nog huiszoeking doen ook. Valsche munters. Wederom zijn door de rijkspolitie te Maas tricht ter zake van muntmisdrijf twee personen aangehouden. Deze hebben volgens hun eigen bekentenis, valsche guldens met de beeldtenis van koningin Wilhelmina, door den broeder van een hunner vervaardigd, in omloop ge bracht. Het aanlal aldaar in de laatste weken wegens muntmisdrijf gearresteerde personen bedraagt thans vijf. Nieuwjaar. Nieuwjaarsdag kenmerkte zich ook te 's Bosch weder door tooneelen van bandeloos heid en door verschillende verwondingen, bij vechtpartijen toegebracht. Uit St. Maartensdijk wordt gemeld: Een twist op Nieuwjaarsavond tusschen personen van hier en uit het naburige Scher- penisse had ten gevolge, dat in het° bierhuis Belle Vue, even buiten deze gemeente staande, niet minder dan 27 glasruiten werden inge worpen. De bierhuishouder had een vluch tenden jongen van Scherpenisse verborgen voor zijne vervolgers. Naar men zegt, moeten 3 personen uit Sr. Maartensdijk bij dezen twist nog tamelijk ernstige verwondingen met eeu mes bekomen hebben. Ongeluk. Zekere P. W. H., letterzetter te Vlissingen, doch te Middelburg wonende, kwam Zaterdag per tram van Vlissingen en wilde, terwijl de tram in volle vaart was, bij het'einde van den Nieuwen weg het voertuig verlaten. Hii sprong eraf, doch kwam met de beenen onder de tram terecht en werd aan die beide li- chaamsdeelen ernstig gekwetst. Een der beenen is den ongelukkige even onder de knie afgezet, terwijl men het andere dat gespalkt is, zal trachten te behouden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2