Nummer 3. Zondag' 9 Januari 1898. BINNENLAND, UITVOERINGEN. 167 312 Samen 479 104 278 Samen 382 W——B——OMMWMWUW—i 'f'II "MMMMMMIgMMgW—■BMJPaMWWWWMMiMWOW—■■WCWWW—C—hff*. - Jtmm.1 rinÜW—C—IM-—PW—j—WEW—JgMp De Echo van het Zuiden. WAALWIJK. vereischi. Het zal daarom nog wel eenigen tijd duren, eer het eerste model, dat in be- Zondag 9 dezer, 's triddaas 12 uur yal I werkl.ng. is' ter vertooning, ook aan onze .or de liedertafel ..Oefeningen Verm«V«. autorlte,ten m Nederland, gereed zal wezen. door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd PROGRAMiMA AD LIBITUM. Zondag 9 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance", op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd La Baratarria, Marsch Sulivan. Fra Diavolo, ouverture Auber Julie, solo pour piston Bauman. Grande fantasie sur Lohengrin Wagner. LOONOPZAND. Concert te geven door de Sophia's-veree- niging, op Zondag 9 Januari 1898, in de zaal der vereeniging bij den heer E. van Hoorn. Aanvang ten 6 ure nam. (Zie programma's WAALWIJK, 8 Januari 1898. Loop der bevolking in 1897. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januaii 1897 5008. Ze vermeerderde door geboorte met door vestiging met Ze verminderde door sterfte met door vertrek met Geheele vermeerdering 96 Bevolking op 1 Januari 1898 5104. 29 huwelijken werden voltrokken. Een nieuw stemtoestel. De Londensche medewerker van de Haar- lemsche Ct. deelt het volgende mede Door een onzer hier wonende landgenooten is voorloopig patent verkregen voor een stemtoestel, dat naar de beschrijving en tee kening te oordeelen, aan alle mogelijke vereischten schijnt te voldoen. Het hier bedoelde toestel nu werki op geheel verschillende methoden. Uiterlijk vertoont het een gesloten bus, met verschil ende knoppen, één voor eiken can didaat. wiens naam op een kaartje achter den knop zichtbaar is. Zijn er minder candidaten dan knoppen 't toestel kan voor twee, of voor een groot aantal candidaten ingericht worden dan worden de onnoodige knoppen tijdelijk buiten werking gesteld. Nu wordt de geheele werking van het toe tel beheerscht door een inrichting in het algemeen stembu reau, maar buiten bereik van den kiezer, die is toegelaten tot het afgesloten hokje, waarin zich het toestel bevindten van buiten af wordt den kiezer de mogelijkheid benomen om meer stemmen uit te brengen dan waar toe hij gerechtigd is. dat wil zeggen als de kiezer eenmaal op één knop heeft gedrukt die van den man waarvoor hij stemmen wil dan weigert het toestel verdere dien sten tot een nieuwe kiezer is toegelaten. Het drukken van den knop heeft nu on zichtbaar voor den kiezer, verschillende ge volgen Het toestel registreert zijn stem op een rol papier en mechanisch. Maar terwijl het aldus de stem op een bepaalden candidaat verbergt, teekent het, zichtbaar voor den kiezer in zijn hokje en ook voor het stembureu in het kieslokaal, aan, dat er een stem is uitgebracht, op een der knoppen, onverschilllig welken aldus tevens optellend het totaal der door middel van het toestel uitgebrachte stemmen. Eindelijk ve-dient vermelding, dat, op de rol papier, elk tiental stemmen mecha nisch aangeteekend wordt. Is nu de stemming afgeloopen, dan opent het stembureau het toestel, na aanteekening te hebben genomen van het totaal derstemmen, er op uitgebracht. En nu vindt hét op de rollen papier er is er één voor iedereu candidaat het aaDtal stemmen voor eiken candidaat individueel en kan dit getal cou- troleeren door vergelijking met een mechaui- sche aankondiging van het aantal stemmen voor iederen candidaat en de tientallen, op de rol papier aangestipt. En eindelijk moeteu de getallen door eiken candidaat behaald te zamen overeenstemmen met het totaal der met het toestel uitgebrachte stemmen. Een fout in de telling op het papier dat als doeumeutair bewijsstuk bewaard moet blijven moet aldus onmiddellijk ontdekt worden, terwijl ook het toestel zichzelf controleert. Hoewel het dus veel in zich vereenigt, heelt het een betrekkelijk eenvoudig mecha nisme, dat alleen precisie in de bewerking Het jaartal 1898. Het intreden van een nieuw jaar is voor rekenmeesters gewoonlijk een aanleiding om uit de cijfers allerlei merkwaardigheden te halen. Zoo ook mét 1898. Dit viercijferig getal heeft deze merkwaardigheid, dat het door 13 deelbaar is en eveneens de som zijner cijfers (26). Dat is sedert 1651 niet gebeurd en zal voor 2119 niet weer voorkomen. Een andere merkwaardigheid bestaat hierin, dat men door het eerste cijfer van het derde af te trekken, drie gelijke cijfers overhoudt (888). Dit heeft, te beginnen met het jaar 1010, om de 111 jaren plaats gehad en zal na 1898 eerst weder in het jaar 2020 voorkomen. Van geen dier jaren geldt echter tevens de deelbaarheid door 13. Men mag daarom 1698 wel in eere houden, althans als men niet aan het onheilspellende van het getal 13 gelooft Wij zijn cr nog niet. Den 4den Januari 1740 begon het hevig te vriezen, en lag reeds llen Januari de Maas tot den Hoek-van-Holland geheel vast. Men reed uit de Brielsche haven met 14 d. 16 wagens vol koopgoederen over de Maas naar Rotterdam, terwijl het vee over de bevroren rivier naar die stad gedreven werd. De strenge vorst duurde tot 12 Maart. Maar op 11 Mei was de grond nog tot op 2 voeten diepte bevroren. Het gras was meesf doodgevroren, zoodat het voeder voor de beesten sterk in prijs kl >m. Een voer hooi werd voor 40 a 50 gulden verkocht. Rijke boeren lieten van rogge brood voor hun beesten bakken, hoewel de zak rogge 7 8 gulden kostte, voordien tijd zeer veel. De kleine boer leed ontzaglijk. Tot het riet van het dak zijnei schuur gaf hij aan zijn beesten, die, evenals de mensch'en, door de ontzettende koude, meer behoefte aan eten hadden dan andcis. Hoeveel dieren er gestorven zijn, is niet met juistheid opge- teekend. Van Groningen echter is bekend, dat daar alleen 17000 stuks stierven. Alles werd peperduur zoo ook het brood en de boter. Als de boeren 's Maandags naar de Brielsche weekmarkt kwamen, werden zij op gewacht door den minderen man en de sol daten, die het hun zeer lastig maakten en dikwijls de boter uit de manden haalden, totdat de justitie er zich mede bemoeide' Eerst in Juni begon het gras te groeien en zag men het vee buiten komen. Nog in het volgende jaar deden zich de gevolgen van dezen strengen winter gevoelen, en onze voorouders hebben tot ons de spreekwijs overgebracht van de kou van het j i.ir veertig Brutale oplichterij. Men leest in de Noordbrabanter Het volgende brutale stuk wordt ons me degedeeld en nog wel door de betrokkene zelve, zoodat wij aan de „goede bron" niet te twijfelen hebben. Eenige dagen geleden werd iemand in arrest gesteld en naar de gevangenis over gebracht. Gisterenochlcnd nu, tusschen 10 en UB/g uur, vervoegde zich een net gekleed „heer» bij de echtgenoote van den gevangene. »Ben ik hier bij vrouwwas zijne vraag »Om u te dienen, mijnheer". „Wel vrouwtje, ik wenschte je wel even afzonderlijk te spreken „Asjeblief, mijnheer, wil u naar boven gaan daar hebben wij de gelegenheid alleen te praten.* „Best." En „mijnheer" en de vrouw des huizes gingeu naar boven, Daar vertelde „mijnheer" dat hij advocaat was en in het naburige Vucht woonde. Hij bad dienzelfden morgen den gevangene ge sproken in het »groot huis". Deze zag er slecht uit en hij »de advocaat* zou zorgen, dal hij onmiddelijk beter voedsel kreeg, ja, een plaats zou erlangen in de ziekenzaal. Tegelijk deelde hij mede, dat haar man a. s. Maandag in vrijheid zoude wezen. Daar zou hij voor zorgen. Maar de vrouw zou wel begrijpen, dat een en ander geld moest kosten. "Met t 100 kon „de advocaat" zich contenteeren. De belangen van den preventief gehechte waren bij hem in goede handen en hij zon voor alles wel zorg dragen. Onbegrijpelijk genoeg was de vrouw zoo dom om aan die mooie woordjes geloof te slaan. Zij verwijderde zich en haalde de f 100, welke som zij den „advocaat" ter hand stelde. „U begrijpt, vrouw", zeide deze toen, dat deze zaïk geheim moet blijven. Zij blijft geheel tusschen u en mij. Maandag is je man thuis en van nu af aan krijgt hij goeden kost. De vrouw was in haar nopjes. Zij dankte „menheer den advocaat* en liet hem ui „Mocht deze of gene*, zei hij ten slotte, „die mij hier uit uitkomen, vragen wie ik ben, zeg dan maar dat ik een reiziger in cognac ben of iets dergelijks". Den naam, dien hij opgaf, was de vrouw ontgaan quiiantie had zij niet eens gevraagd wel scheen zij (en ook de dienstbode) hem goed te hebben opgenomenbeiden gaven ons althans een nog al duidelijke persoons beschrijving. Onze overtuiging is dat men hier met een echte schurkenstreek te doen heett en geen onzer lezers zal er wel anders over denken. Kwartjesvinders! Dinsdag legden weder twee bekende leden van dit berucht gild uit Rotterdam, hun ge wone wekelijsche bezoeken te 's Gravenhage af. Al vrij spoedig hadden ze op straat een klein burgerde in 't oog, die zijn koetjes op 't dioge heeft en die op weg was naar zijn bankier om enkele coupons te verzilveren. Aldra werd hij aangeklampt door een hunner, 't Gisprek liep over 't koopen van huizen, waarop volgde een uitnoodiging, om een huis in de Nassaulaati te gaan bezichtigen, dat één der kwartjesvinders zich voorstelde te koopen. Onze burgerman was daar wel voor te vinden evenals voor de uitnoodiging, om eerst een kop koffie te gaan gebruiken in een koffiehuis op den Dennenweg. Onder een gezellig praaije werd een kaartspel voor den dag gehaald en werden door den kwar tjesvinder verschillende kunstjes vertoond. De tweede kwartjesvinder, die zich op stiaat op eenigen afstand had ge'noudeD treedt nu ook de tapperij binnen. Van toeschouwer bij dn vertooning van de kunstjes met de kaarten wordt hij deelnemer er aan, bewerende die kunstjes ook wel te kennen. De kunstjes ontaarden tusschen de beide kwartjesvinders weldra in 't bekende valsche kaartspel van ,yééu, twee, drie", en dan raden naar schop penaas E*- wordt gewonnèn en ons burger mannetje wordt verlokt tot deelneming aan 't spel. Zijn klinkende munt is weldra verdwenen i (i de zakken van de kwartjesvinders. Hij wordt geprikkeld over 't feit, dat hij zoo weinig geld bij zich had en dit niet kunrende verdragen, haalde hij 'e voorschijn drie Ita liaansche Spoorwegobligatiön, ie zamen ver tegenwoordigende een waarde van 1500 franken. Van dit oogenblik af was hij een verloren man. De kwartjesvinders stellen daartegenover een kleine hoeveelheid bankpapier. Daar gaal 't. ./en, twee, drie", en nine burgerman heeft zijn obligation verloren. De beide handlangers laten hem in den steek en spoe den zich voort naar Rotterdam. De burgerman kwam eindelijk tot bezinning en liep naar de politie. Deze liet de telegraaf werken, en de Rolterdamsche politie ontnam op verzoek van die in Den Haag, den kwart jesvinders, die zich reeds als heeren en meesters van hun buit beschouwden, de op zoo bedriegelijke wijze verkregen waarde. (Dgbl.) öf ze smulden Bij een familie aan de Spuistraat te Am sterdam heelt men op Nieuwjaarsdag lekker gesmuld. De tradilioneele reusachtige chocoladeketel werd te voorschijn gehaald en de dienstmaagd bevolen voor de noodige chocolaad, ook voor het personeel, te zorgen. De gedienstige haalde in de nogal donkere keuken een pak chocoladekoekjes voor den dag, gooide die in de lekkere melk, en weldra stond de ketel dampend gereed. Maar... niemand van het personeel en de kiudeien des huizes die een proefje nam van het lekkere vocht, want de reuk alleen was niet te genieten. Toen bleek dat de gedienstige zich vergist had. In plnats van chocoladekoekjes had zij een paar koekjes vlekkenzeep in den melk geworpen. Ergerlijk. Als vervolg op het bericht uit Bergen op Zoom omtrent het toegezouden kinderlijkje, meldt men, dat het per Van Gend Loos is gezonden uit Wijchen bij Nijmegen, en dat de afzendster reeds heeft bekend. Moord. Omtrent de verwonding met doodelijken afloop, te Geulle gepleegd, wordt uit Maastricht Dader gemeld Het was op 25 December, dat zekere M., een lastig en aan den drank verslaafd persoon, als naar gewoonte zijne vrouw en kinderen mishandelde. De vrouw riep hierop de hulp in van haren zwager, 's mans broeder. Deze kwam en werd ondanks de waarschuwing aan zijn broeder om niet te slaan, door dezen toch aangevallen. Op zelf behoud bedacht, verdedigde de ter hulp geroe pene zich met een stuk hout, waarbij de aanvaller eenige slagen op het hoofd bekwam, die eene hersenschudding veroorzaakten, aan de gevolgen waarvan M. Zondag is overleden. De justitie heeft den broeder, die door de marechaussee was aangehouden, weder in vrijheid gesteld. Goed teeken. Daar de gevangenissen te Breda vol zitten, werd gisteren een heele bende gevangeuen van daar overgebracht naar de gevangenis te Goes. Tsigeunersbendc. De tsigeunenben Je, die Zondag bij Berg en Dar over de grenzen trok tot Nijmegen (niet tot Grave, zooals in ons blad van Woensdag werd gemeld) en door de mare chaussee weder op Duttsch gebied werd gebracht, is door de Duitsche gendarmerie verder Pruisen ingeleid. Een ander troepje, sierk drie wagens, ligt bij Emmerik, doch zal ook verder Pruisen moeten intrekken. Bij Calcar houdt zich ook een troep tsigeuners op, die plan heefi ons land tusschen Gennep en Venlo binuen te dringen. De drie benden ziju in het geheel een 190 man sterk. Influenza. Over bijna geheel Zuid-Beveland heerscht in zeer hevige mate influenza. In verschillende dorpen heerscht de ziekte huis aan huis. Sterfgevallen komen gelukkig niet veel voor. Velen hebbeu echter weken noodig om weer wat op krachten te komen. Aanranding. Te Herpt heeft op klaarlichten dag een aanranding plaats gehad. Een welgesteld en bejaard landbouwer kwam onwerwacht op een jongmensch, zekeren K., af en sloeg hem zonder aanleiding met een hout op het hoofd, waardoor een lichte wonde ontstond. Doch niet genoeg. De twee zoons van genoemden landbouwer kwamen er ook bij. De een greep V. aan en wierp hem tegen den grond, ter wijl de andere V. zóo geweldig op het hoofd sloeg, dat het bloed hem uit de ooren kwam. De zaak is bij de marechaussees in streng onderzoek. Nieuwe aanranding te Amsterdam. I de Lepelkruisstraat bij de Nieuwe Prin sengracht te Amsterdam is Dinsdagavond omstreeks halftien, een meisje aangerand. Bonkje Bakker, zoo is haar naam, had om een uur of negen haar woning in de Nieuwe Kerkstraat 99. waar zij in betrekking is, ver- 'a:eu om een boodschap te doen; 't werd half tien, tien uur, half elf, ennog altijd was zij niet «rug. De menschen, bij wie zij in betrekking is, hadden nog gekscherende tegen elkaar ge zegd, dat ze misschien wel door den messe- stcker was aangeranc, cu 7lVh dnR hun schrik begrijpen, toen eindelijk, even over half elf, het diens'meisje thuis kwam, huilende geheel ontdaan en met een verbonden hand, den arm in een draagband en met de tijding, dat zij aangerand en gestoken was. Ziehier wat zij van het gebeurde omstandig aan het Nieuws vertelde Zij was op weg naar huis terug en had toen in de Lepelkruisstraat, waar 't zeer stil en nog al donker was, twee jor gens zien staan van een jaar of achttien, twintig. Een dezer was haar gevolgd en had haar aangesproken met de woorden „van jou moet ik een zoen heb ben". Het meisje keerde zich halverwege om en maakte met de hand een afwerende bewe ging, maar meteen dat zij haren arm oplichtte, kreeg zij een slag of schok, waarop de jongeling 't op een loopen zette. De ander, die zich achteraf gehouden had, liep ook hard weg, en terwijl beiden zich zoo haastig verwijderden hoorde de aangerande een hunner zeggen ik geloof dat ze bloedt". Ze was, hevig ontsteld, doorgeloopen en zag bij net licht van een lantaarn dat haar rechterhand hevig bloedde en dat haar boezelaar reeds geheel met bloed bevlekt was. Ze is toen naar het Israelietisch Ziekenhuis gegaau, waar de wond, een vrij diepe sneden tusschen duim en wijsvinger, ge hecht en de haod verbonden werd en is toen naar huis teruggekeerd, De politie, met het gebeurde onmiddellijk in kennis gesteld, heeft terstond de zaak ondei zocht. De commissaris Van Raalte deed het meisje aan het bureau op lut J. D. Meijer- plein ontbieden, om de verschillende bijzon derheden vau de aanranding uit haar mond te vernemen. Het oordeel van de politie is, dat men hier niet te doen heeft met den nog steeds onbe kenden aanrander, maar met een kwajongens streek, zij 't dan ook een zeer leelijke, want de wond is wel niet ernsiig, maar toch rrij diep en de schrik door een dergelijke aanran ding veroorzaakt had aan eeu zwakker zenuw- gcstelt dan dat van de aangerande een noodlottingen schok kunnen geven. Een opsporing van den dader en een voorbeeldige straf ziju daarom gewenscht en noodig.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5