II Abonné's, Leest dit s,v pl H B, lil, Koningin Wilhelmina de Koningin-Regentes a Si 18 Notaris RANT, PAPIER Advertentién, ONTVANGEN: effen en gebloemd, LAMPENKAPPEN. Antoon Tielen, Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. H andelsberiehteu. Landkaart van Nederland MENGELWERK. publiek verkoopen: eene sclioone sorteering 1038 937 Totaal. 1975 33 31 - 64 44 - 40 - 84 i mi uu i\uiiiii£iiriiu£uniuoi UIT DE KAZERNE. Woensdag 9 Februari 1898, de mooiste kleuren, bijzonder ge schikt voor Het ongeluk te Waspik. Men schrijlt aan het Dagblad uit Waspik naar aanleiding van het ook door ons mede gedeelde ongeluk op de spoorlijn 's-Bosch Lage Zwaluwe „Ofschoon de wachteres zeer schuldig is, daar zij de boontcn niet eerder gesloten heeft, is de primitieve inrichting van de spoorlijn in deze streek grootendeels de oorzaak. Huismoeders met dikwerf groote gezinnen hebben de bediening der boomen signaalbellen ontbreken losse locomotieven, kolentreinen enz. moeten dikwerf uren ge duldig staan wachten. Verbetering ware ge- wenscht". Itiinrdu'ijk, 8 Jan. Loop der bevolking over 1897. De bevolking bedroe Er werden geboren Vestigden zich g 81 December 1S96 M. V. Totaal. 839 761 1600. 26 26 52. 38 52 90. Vermeerdering Er stierven Vertrokken 64 78 - 17 15 52 62 142. 32. 114. Vermindering 69 77 146. De bevolking bedroeg dus 31 Dec. 1897 M. V. Totaal. 834 762 1596. Er werden 13 huwelijken gesloten. Sprang. De heer C. G. H. H. Meijer alhier is door den raad dezer gemeente met algemeeue stemmen herkozen tot lid van het algemeen armbestuur. Loop der bevolking in 1887. Bevolking op 31 Dec. 1896 M. V. Vermeerderd door geboorten met Vermeerderd door vestiging met Verminderd door overlijden met 1115 1008 - 2123 12 30 Verminderd door vertrek met 1097 996 2093 53 57 110 Bevolking op 31 December 1897 1044 939 1983 Voltrokken huwelijken 23. Leveuloos werden aangegeven 3. Aantal tweeling geboorten 1 Capelle. Bij voldoende deelneming zal door den heer A. de Jong, provinciaal veearts alhier, eene cursus geopend worden tot on derricht in uitwendige paardenkennisde welke bestaat uitDe geschiedenis, normalen bouw, ziekelijke afwijkingen der verschillende onderdeelen, normale en abnormale gangen, standen en ouderdomkennis, hoofdkenmerken der verschillende rassen en eindelijk zooveel mogelijk aanduiding op het levende paard. Zij die wenschen deze cursus onder over een te komen voorwaarden bij te wonen kunnen zich op a.s. 12 Januari des voormid- daga bij den heer A. de Jong aanmelden. Ten behoeve der gemeente wegen alhier, zal a.s. Zaterdag den 8 Januari eene aanbesteding plaats hebben van 300 M3 grint. Voorwaarden euz. liggen ter lezing op de secretarie alhier. suertogenDoscü, 6 Januari. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben, behoudens koniukl. goedkeuring, de jaarwedden van de burgemeesters en de secretarissen in deze pro vincie herzien en alle op een verhoogd bedrag vastgesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Beleefd verzoek ik u voor 't onderstaande een plaatsje ia uw blad. Het is aan mij bekend, dat er in sommige gezinnen alhier, broodsgebrek heerscht. Niet tegenstaande dat heeft het armbestuur der Ned. Herv. kerk sinds 2 3 jaar nog geen buitengewone bedeeling gehouden. Wat mag hier de reden van zijn?? Uw dw. dr „Rijken armen". Capelle, 8 Jan. '98. SPRANG. Van 15 31 Dec. 1897. GEBORENDirk, zoon van Albert Hoefnagel en Maria van Meel. OVERLEDEN Joannes Craaijo, weduwnaar, eerst van Jannetje Jacoba Born, later van Jo hanna Henri ca Leenders oud 86 jaar. WAALWIJK7 Jan. 1898. De handel ter vcemakt was heden vlug bij re delijken aanvoer. Ualfbeesten golden f105 a f185. Dito vaarzen f 90 f 155 Jonge varkens aangevoerd 15 stuks, ver kocht van f5.25 ii f7.90. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1405 kg. ▼an 10.89 f 1.11 per kg. Eieren 1 3.50 a 4,50 per 100 stuks. In den huidenhandel is het wat stiller. De looierij heelt zich voorzien voor een a twee maanden en blijft nu in afwachting der prijzen in het voorjaar zoowel van huiden als van leder zachtjes aan doorwerken. In leder, vooral zwaar prima en secondaire soorten, werd de laatste 14 dagen veel verkocht, dcch tegeD niet loonende prijzen. Licht leder wordt veel gevraagd, de prijzen gaan langzaam hooger. Dc? paardeleerlooiers klagen zeer over de onereuze prijzen van hun fabrikaat terwijl daarentegen hunne ruwe huiden steeds duur der worden. In schors komt meer beweging. Er schijnt nog al voorraad, want de looierij heeft over 't algemeen weinig ingewerkt in na rato ook minder looimiddelen opgedaan.— Prijzen zijn voor alle soorten vast gestemd In de schoenmakerij komt wat meer leven. Uitsluitend voor de abonné's op dit blad lieert de uitgever voor slechts 30 Cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pho- tografieën vervaardigde PORTRETTEN van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmetiug van 78 X 63 cM. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bon voorkomende op de vierde pagina van dit blad aan ons Bureau af te halen; franco per postzendiug wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijgewerkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85 x 71 cM., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. 77e Administratie. De eerste nacht. Is er voor iemand die zelden of nooit van huis is geweest, reeds iets huiverigs in gelegen, in een vreemd huis het hoofd ter ruste neder te leggen, een onbeschrijfelijke aarzeling houdt den groenen milicien terug, in het reusachtige kazernegebouw, een waar menschenmagazijn zijn legerstede op te zoeken. Zijn legerstede! Stel u voor een eeuigszins bedeesden jon geling, die thuis gewend is, met de oplet- tendste zorgen te worden omringd en die me daar nu opeens terwille van een ver keerden greep m het aquarium staande in een vertrek van Lnt gemeentehuis, in een omgeving van drukwoelig, vreemd-aan- doeud soldatenleven is neergeploft! Zie hem daar staar, voor de ijzeren krib, op de nog vrij doodsche, in het bibberend schijnsel van drie zuinigbrandende gaspitten nog holler en onhuiselijker voorkomende groote solda- tenkamer, waar de lange rijen zwarte kribben hem kippenvel bezorgen! Hoe het in 's He melsnaam mogelijk isin zulk een zaal schouder aau schouder met menschcn, die je nooit gezien hebt, den nacht in te gaan, 't is den groenen recruut een raadsel! Thuis een heerlijk veeren bed en hier een zak vol stroo, zoo hard als een plank en zoo rond als een ton, zoodat het een acrobatische toer lijkt, er het evenwicht op te bewaren. Nooit, neen nooit had hij zich zoo iets vrecselijks van den //dienst" voorgesteld. En geen waschkom, geen bedgordijnen, geen kleerkast, alleen een soort stijfselkist zonder bodem, opgehangen aan den kalkmuur, waarin men, op het hoofdeind van het bed klimmend, wat goed kan bergen Soldaten goed wel te verstaanwant het kostbare burgerpakje zou de milicien in angst er voor geen geld in willen laten bederven, 't Is, of dit pak hem nu nog liever is geworden dan ooit en zijn geest dwaalt weer af naar huis, waar zijn veeren bed hein verleidelijk toelacht. O, de tegenstelling is wreed en onze jonge soldaat zou er wel bij kunnen huilen Wat zou hij doen, hard wegloopen en met den eersten den besten trein naar huis snellen O als hij maar durfde, maar in dienst is alles zoo verschrikkelijk streng; stel je voor, dat hij eens achter de tralies moestEn dan die kerels in hun rare soldaten-pakjes die hem, lui op hun stroozakken liggend, grijnzend en fluisterend begluren Zouden ze hem niet verschrik kelijk kinderachtig vinden Met een kloekmoedig besluit heeft de jon geling zijn dekens en lakens gegrepen eu nu begint hij, heel onhandig en in een jam merlijke stemming zijn bed op te maken. Intusschen overpeinst hij, dat het maar beter is, gekleed onder de wol te gaan, waarom, dat weer, hij zelf niet zoo precies. Aan den overkant der oharnbrée hebben de soldaten verbazend veel schik Ze grin niken oin iets, waaruit hij de conclusie trekt, dat hij nu onbem rkt den stap kan wagen, zonder er een flauw vermoeden van te hebben, dat zijn onhandig gedoe juist de algemeeue attentie heeft getrokken. Met ware doodsverachting waagt de nieuwbakken soldaat zich op zijn stroozak gedurende welke operatie het plotseling zeer stil wordt in het kringetje, waar men zoo- even nog zoo ij sol ijk veel pleizier had: Hij klemt zich ruggelings met armen en boenen v ist aan den b. kleedeu stroohoop en is juist van plan, de oogen te sluiten om den na- meloozen jammer van zijn toestan 1 zoo spoedig mogelijk in Morpheus' armen te vergeten, of daar gebeurt iets versshrikke- lijks met hem. Alet een kletterenden plof schiet hij plot seling met stroozak en al omlaag en ligt in hetzelfde oogenblik met armen en beenen omhoog onder zijn krib te spartelen. Uit alle hoeken der chambrée weerklinkt een schaterend gelach en van alle kanten komen soldaten met stroozakken, zelfs met ruwe houten tafelbladen en banken toeschieten. In een oogwenk ligt de arme milicien be dolven ouder allerlei artikelen van militair- huishoudelijk g"bruik en is de krib omringd door een grinnikenden troep belangstellenden die dit zeldzaam militair schouwspel levendig toejuichen en de pogingen van den held om zich te bevrijden, heel handig suppri- meeren Men heeft den argeloozen milicien volgens de regelen der kunst /gekeerd", wat, over gezet zijnde, beleekent, dat men het ijzeren raam waarop zijn'stroozak rast, zoodanig heeft gearrangeerd, dat de krib, zoodra men er zijn lichaam aan toevertrouwt, als een soort valkuil werkt. Nou jongens roept een der boosdoe ners, die niemand anders is, dan het //slapie" van den „gekeerde", nou heeft het lang genoeg geduurd en zullen we overgaan tot het volgende nummer van liet programma, voordat de sergeant-van-de-week komt. Wel amice vervolgt hij tot den jon geling, die intusschen weer op de been ge komen is en met een leelijk gezicht zijn toilet in orde brengt, dat had je niet ge dacht, héDat gaat thuis anders, maar daar heb je ook schutterij, niet waar Leo? Maar hier is het geen Heilsleger, hier moet gediend worden. Je hoeft je niet te neeren want we zijn allemaal meisjes onder mekaar, hoor. En geen leelijk gezicht zetten ook, want wat we je hier hebben laten zien, dat is het mechanisme van den militairen •troozak. Als je dat niet kent, ben je nog maar schutter, en die kunnen we hier niet gebruiken. En nou zullen we overgaan tot het begraven van de poenerige fratsen, die je van huis liebt meegebracht De grappenmaker neemt een krijgshaftige houding aan en deelt op hoogen toon een aantal bevelen uit. Aannemen Een militaire begrafenis! Hier, „neus"!, hier met de lijkbaar, ziezoo! De „neus", een lange kerel met een formi- dabelen voorgevel, waaraan hij zijn naam ontleent, komt met een tafelblad aanzeulen en legt dat op een krib. In een ommezien heeft men den milicien op de „lijkbaar" uitgestrekt en hem bedekt met lakens. Op het commando „bidders voor!" tillen zes man het vrachtje op de schouders en begeven zich met den van angst bevenden doode naar het midden der zaal, waar halt gehouden wordt. De aanvoerder der bende plaatst zicli voor den stoet en roept: Zijn er nog liefhebbers die het „lijkie" wenschen te zien?" ledereen wil het wanhopig gezicht onder het laken nog eenmaal zien en dan stelt de stoet zich in beweging, voorafgegaan en gevolgd door jankende en trekbeenende „bedienaars", van wie er een den rouwtocht opent met het omfloerst vaandelzinnebeeldig voorgesteld door een dweil op een bezemstok. Zoo gaat het in plechtigen omgang door de chainbrée, door de corridors en naar de binnenplaats der kazerne, waar men voor de pomp blijft staan. Na een korte bespreking wil men juist overgaan tot de plechtigheid des doops, als plotseling een der rouwdragenden aan den haal gaat met de woorden jongens daar heb je "'t schip in nood!" In een paniek sluift de geheele bende uit elkander; liet „lijk" staat plotseling midden op de plaats alleen en bij het onzeker schijnsel der lantaarn, die de ijzeren pomp bekroont, ziet men de fladderende bedlakens met en bene vens het tafelblad in een dolle vaart door de op de binnenplaats uitkomende gangpoorten verdwijnen. De vogels zijn gevlogenEn er was reden voor. De adjudant-van-de- week, een oodgediend onderofficiereven bekend om zijn stiptheid als om zijn eigen aardige manier van loopen, die hem den bijnaam „'t schip in nood" bezorgde, was op het spectakel afgekomen en stapte nu N-beenend op liet in den steek gelaten slachtoffer van het avontuur toe. Van welke „coinpie" ben je, jongen? luidde de vraag; van den adjudant. 'k Weet liet ui t, mijnheer, was het antwoord van den verbouwereerden milicien. - Weet je dat nietHoor je dan soms thuis op vier-één? (4e bataljon le compaguie). Daar weet ik allemaal niks van, over ste; ik ben pas één dag hier. Dus je kent de jongens, die daar straks hier zoo'n kabaal maakten, ook niet, hé? Neen, mijnheer de overste. Zoo, ga maar weg; ik zal dat zaakje wel eens uitzoeken Het //lijk" af en de „overste" hem na. De jongeling weet echter geen weg in het groote gebouw, zoodat het tamelijk nutteloos is zijn spoor te volgen. Na lang dwalen en herhaalde vergissingen met andere, geheel op elkander gelijkende chambrées heeft de jongeling eindelijk zijn zaal teruggevonden in den doolhof van trappen en corridors terwijl intusschen de adjudant-van-de-week, die bij het troepje levenmakers een rood harige had ontdekt, dezen als leiddraad bij zijn onde.zoek en als overtuigingsstuk tevens, op verschillende compagnieën tevergeefs tracht op te sporen. Op de schuldige cham- brée is bet inmiddels vrij rustig geworden, want de manschappen voelen zich niets op hun gemak, daar t schip" in zulke dingen lang niet malscli is. Ze weten het heel goed, dat „de ouwe" net zoolang blijft „neu zen", totdat hij je „te grazen" heeft en dan „ben je zuur" ook, want hij „drukt je er vierkant inMen moet dus maatregelen nemen, om den dans, in dit geval een bon netje" voor arrest of politiekamer, te ont springen. Zoodra hij op de chambrée komt, heeft men afgesproken, zal de eerste de beste die 'in ziet „in orde" roepen, net als voor een officier. Dit verzinsel is van een siga renmaker uit Amsterdam, die het weer had van de tabaksfabriek waar hij werkte en waar de knechts, die stiekem een tukje de den, bij de komst van den patroon gewaar schuwd werden met den kreet „scherpe messen Terwijl men aldus scheepsraad hield, stapte het „lijkie" met verheugd gelaat de chambrée binnen. Slot, volgt. te Waalwijk, zal voor Mej. de Weduwe BENJAMINS te Besoijen, bij Veiling: Woensdag 26 Januari 1898, bij Toeslag: telkens 's avonds 7 uurin het te veilen pand bij M. VAN VUUREN te Sprang, GEMEENTE SPRANG, I. Een koffiehuis, tevens tramstation, met „vergunning"groote schuur, afzonderlijk woonhuisje met bergplaats west daarnaast, en grooten tuin, sectie B. nos 1820 en 1821, groot ongeveer 21 aren 50 centiaren. II. Een huisje en erf, oost naast koop I, sectie B. no 452 en deel uitma kende van het kad. no 1821 gemeld, groot ongeveer 2 aren. III. Massa van koopen I en II. Voormeld koffiehuis met vergunning is iet eenige in de kom der gemeente Sprang.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6