Nummer4. Donderdag 13 Januari 1898. 21e Jaargang. s oegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Abonné's, Leest dit SiV.pl.! H. M. Koningin Wilhelmina H, M. de uui„!igii,-.,üguiubo, lel jongste Schooibesiuif ANTOON TI ELEN Landkaart van Nederland Staatkundig overzicht. UITGEVER Waalwijk. PORTRETTEN De Echo van het Zuiden, aaityisdia en Liinplrantsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneme'ntsprij s per 3 maanden 1' 1,—. Franco per post door liet gehcele rijk f 1,75. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie* 1-7 regels f0,60; daarboven 8 "cent per regel, gioote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Apple Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pho- tografieën vervaardigde van Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 X 63 cM. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bonvoorkomende op de vierde pagina van dit bladaan ons Bureau af te halen; franco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijgewerkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85x71 cM„ bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. De Administratie. Door Dr. SCHAEPMAN. Het Koninklijk Besluit, dat een naderen maatregel bevat ten opzichte van het aantal onderwijzers, gevorderd op bizondere scholen, die aanspraak maken op Rijkssubsidie, luidt aldus „Voor de bizondere scholen, die over 1893, 1894 1895 en 1896 genoten hebben de rijksbijdrage, bedoeld in art. 54bis der wet op het Lag.'r Onderwijs, en ook over 1897 voor die rijksbijdrage in aanmerking komen, is, indien zij op 1 Januari 1898 niet vol doen aau de voorschriften van art. 2 van het Kon. Besluit van 18 April 1890, Stbl. no 64, voor zoover zij ook over 1898 aan spraak maken op een rijksbijdrage gedurende dat jaar, de naleving dier voorschriften niet verplichtend, mits lo. het aantal kinderen, hetwelk op 15 Januari 1894 als werkelijk schoolgaande be kend stondsedert die dagteekening niet is of wordt vermeerderd in zoodanige mate dat daardoor vermeerdering van het aantal onderwijzers gevorderd wordt, zonder dat in deze vermeerdering is voorzien 2o. het verschil tusschen het volgens bo vengenoemde voorschriften gevorderde en het aan de school verbonden aantal onder wijzers niet meer dan één bedrage het aantal kinderen liet cijfer, waarvoor het aanwezige getal onderwijzers voldoende is, met niet meer dan twintig overschrijde en 3o het aantal onderwijzers, op het tijdstip van het iu werking treden van het tegen woordige besluit aan elke dier scholen ver bonden, niet worde verminderd./' Hierbij valt liet volgende aan te teekenen: lo. De scholenvoor welke men van deze vrijstelling gebruik wil maken, moeten zijn opgericht voor December 1893. 2o. Het aantal kinderen op die scholen mag na 15 Januari 1894, niet in zoodanige mate zijn vermeerderd, dat door die ver meerdering behalve de reeds ontbrekende onderwijzer, nog een nieuwe ontbreken ging. •3o. Het aantal kinderen mag het cijfer, waarvoor liet aanwezige getal onderwijzers voldoende is, met niet meer dan twintig overschrijden. In cijfers overgebracht luidt dit laatste aldus •bioo rP Het is dringendnoodig dat op deze cijfers zeer slipt worde gelet bij het opmaken van de lijst der op 15 Januari als werkelijk schoolgaand bekend staande kinderen. Een overschrijding van de genoemde cijfers zou het verlies van het subsidie ten gevolge hebben. Het is niet overbodig hi r nog eens op te merken dat alleen door stipte voldoening aan de bepalingen en aan al de bepalingen der wet en der op de wet berustende be sluiten het behoud der Rijksbijdragen ver zekerd is. In de beslissing over te dien opzichte gerezen geschillen kan alleen het recht uitspraak doen. De billijkheid, ook vergezelschapt van onderwijsverbetering, heeft hier geen woord mede te spreken. Geen rechtsspraak administratieve of andere, kan hierin iets veranderen. Ook behoort men niet te vergeten, dat de Algemeene Reken kamer op al deze uitgaven toezicht houdt en dat hare instructie haar geen geringe macht verleent. Nog herhaal ik hier wat ik reeds vroeger heb uitgesproken de in geschillen gevallen beslissingen komen mij voor onaantastbaar te zijn. Door wie ook genomen en onder welke omstandigheden ookhard als zij dikwijls luiden, zij zijn rechtvaardig. Van onze zijde geldt het hier eenvoudig: stipt toezien en niets verzuimen. (CENTRUM.) De bladen in Groot-Brittannië zorgen er voor dat er weik aan den winkel blijft 't Heeft er den* schijn van alsof de eene helft der Engelsche pers de leverantie heeft aan genomen van belangwekkend en opzienbarend nieuws en de andere helft het monopolie der loocheningen en rectificatiën heeft. Dat gaat uu reeds dagen en weken lang om beurten met onvcrmiuderdeu ijver en het zeer dank bare onderwerp is de staat van zaken in het Uite.ste Oosten. Het laatste nieuws van Engelsche herkomst is de vorming van een Japansch eskader, bestaande uit drie pantserschepen, tien krui sers eerste klasse en nog tal van audere vaartuigen, alsmede een aantal torpedo's, welke scheepsmacht zich zou hebben moeten stellen ter beschikking van den Euhelsche vice-ad- miraal een mededeeling, die, wanneer zij juist was, aan het samengaan tusschen Japan en Engeland geen twijfel meer zou laten. Voorts heet 't dat Engeland alles in 't werk stelt om China over te halen tot open stelling van al zijn havens voor den Euro- peeschen handel en tot invoering vau her vormingen op administratief en financieel gebied een en ander onder de hoede en met medewerking van John Buil zeiven. Nogal sensatie is gewekt door het bericht, dat een Engelsch „vliegend eskader" in wor ding was, doch heel lang heeft de ontroering niet geduurd de loochening volgde Zaterdag reeds. Nu heet 't, dat de Engelsche gezant te Petersburg, die te Londen langen tijd in conferentie is geweest met lord Salisbury, ijlings is teruggekeerd op zijn post na tuurlijk staan de ruggespraak en de over haaste terugkeer beide in verband met China. Terwijl uit Berlijn wordt gemeld, dat de rijkskanselier eerstdaags aan de wetgevende lichamen ter goedkeuring zal voorleggen een supplementair krediet in verband met de „inpacht" neming der golf van Kiaotschau, wordt uit het bezette gebied zelf allerlei gemeld dat de Duitschers in 't bijzonder zal interesseeren. In een proclamatie van admiraal Diederichs wordt der bevolking van het gebied onder Duitschlands gezag bevolen te gehoorzamen aan de mandarijnen gouverneur Tschu en brigade-generaal Tsai, welke Beide hoog- waardigheidsbekleders in de Heimath de doodgewone christelijke namen Stubenrauch en Zeye voeren en kapitein ter zee van hun beroep zijn 't Schijnt vrij frisch te zijn aan de golf van Kiaotschau de vice-admiraal van het Duitsche eskader heeft het gezantschap van Japan opgedragen den aankoop van warme kleedingstukken. De groote gerustheid, waarmede de Engel- schen troepen uit verschillende plaatsen trek ken, om ze naar Egypte te zenden, heeft de aandacht getrokken van het Journal des Débais, waarin het volgende wordt gezegd: >>Engcljna stuurt nieuwe troepen naar Egypte, waardoor de sterkte van het bezettingsleger daar op 10.000 man wordt gebracht, en het laat troepen komen van Malta, Gibraltar, Engeland en Indië. Het zendt, dat vergete men niet, geen enkel schip ter versterking van zijn eskader iu de Chineesche wateren. Welke conclusie moet men daaruit trekken Op het oogeublik, waarop aller oogen zijn gevestigd op het Verre Oosten, bereidt Groot-Bnttanje zich voor op een expeditie naar Soedan, welke, volgens de gemaakte toebereidselen, van veel ernstiger aard is dan een eenvoudige defensieve expeditie welke thans georganiseerd wordt en waarvan' het doel Khartoem is, en misschien het gansche dal van den Boven-Nijl. En dat op een oogenblik, waarop in China zijn po litieke en handelsbelangen kunnen bed'eigd worden5 Men moet toegeven, dat, wanneer Groot- Brittannië zich in een avontuur werpt als dat van Soedan, het volkomen gerust moet zijn over hetgeen er in China gebeurt. En als het gerust is, dan is het dat, omdat het of ge ruststellende verklaringen van Duitschland heeft ontvangen, öf aau Duitschland carte blanche te Kiaotschau heeft gegeven in ruil voor een welwillende neutraliteit in Egypte en Soedan van de zijde van Duitschland, of eindelijk, omdat Groot-Brittannie voor een bepaald doel een verbond heeft gesloten met Japan, dat de aanzienlijkste mogendheid in het Verre Oosten is, zoowel van een moreel als militair standpunt. Het is niet waarschijnlijk, dat Engeland zich op dit oogenblik in dezen oorlog met Soedan zou gestort hebben, wanneer het niet overtuigd was, dat zijn belangen in China uu stekend bewaakt worden, hetzij door een geruststellende verzekering van Duitschland hetzij door een verbond met Japan, Terwijl Frankrijk van Toulon 'uit een nieuwen kruiser naar Oost-Azië heelt gezonden en der regeeriug van Italië het voornemen wordt toegedicht niet minder dan twee pant serschepen en twee kruisers uit te zenden wordt ten aanzien van de verhouding tusschen Duitschlaud en Rusland ten aanzien van China gemeld, dat Duitschland's regeering te Peters burg alleen vriendschappelijk heeft kennis gegeven van haar plan tot bezetting der golf en dat keizer Wilhelm tegenover czaar Alex ander reeds te Petersburg de mogelijkheid heeft betoogd van de bezetting van Kiao- tchau. De regeering van Spanje acht 't voor haar prestige blijkbaar noodzakelijk de zaak-Weyler niet in *t zand te doen verloopen, de onbe schaamdheid van den ex-gouverneur-generaal van Kuba althans niet ongewroken te laten. Zoo is dan op instructie van den minister van oorlog generaal Correo, de kapitejn-gene- raal van Madrid overgegaan tot de benoeming van een rechter van instructie in de zaak. Generaal Pacheco is als zoodanig uitverkoren en Weyler zal te Madrid moeten terugkeeren om te antwoorden op de tegen hem inge brachte beschuldigingen van zuiver militairen aard, welk karakter een vervolging mogelijk maakt, ook zonder dat de Senaat de immu niteit van het medelid Weyler tijdelijk heeft opgeheven. Erkend is door het Hooge Militaire Ge rechtshof dat Weyler zich heeft schuldig gemaakt aau een delict. Deze beslissing genomen met algemeene stemmen, overeen komstig de rapporten des procureur-generaals maakt een nader onderzoek noodig° en dus is Weyler's verschijning voor den krijgsraad waarschijnlijk.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1