Handelsberichten. MENGELWERK. UIT DE KAZERNE. staatsraad Ten Bosch. Hij vervulde die hooge betrekking tot 1894-, in welk jaar hij met 1 Nov. op zijn verzo.k werd gepensi- onneerd. De nieuwe minister was van 1870 tot 1879 adjudant van Z. K. H. prins Hendrik en ging in 1879 uls adjudant in gewonen dienst van Z. M. Ko iing Willem lil over. Sedert 1 Mei 1891 is hij adjuda 11 in buitengewonen dienst van H. M de koningin. De lieer Roëll heeft in verschillende ver- eenigingen voor maritieme on krijgskundige belangen getoond veel ervaring in het debat te hebben en heeft ook vaak in de pers en geschriften zijn meening over maritieme za ken uiteengezet. Het benoemde hoofd van het departement van marine is de broeder van den minister van buitenlandsche zaken in het vorige kabinet. Inhuldigingsplechtigheid Een der berichtgevers van het Nieuws in het buitenland seint ,/lk verneem uit de beste bron, dat alle gezanten een schrijven vanwege H. M de koningin ontvingenwaarin hun verzocht werd aan de hoven kennis te geven, dat H. M. geen vreemde vorsten wenscht te ontvangen. De kroningsplechtigheid zal even eenvoudig zijn als die van wijlen ko ning Willem III." Aan het bericht van het Nieuws van den Dag omtrent een schrijven dat de hoofden onzer missiën in het buitenland van wege H. M. de koningin-regentes ontvingen, kan worden toegevoegd dat hun ook ver zocht werd aan de Hoven kennis te geven, dat H. M. geen vreemde vorsten, noch eene buiteugewone vertegenwoordiging wenscht te ontvangen. Enkele vreemde vorsten, tot de familie betrekkingen behoorende, zijn echter nitge- zonderd. Voor de kroningsplechtigheid zelve is evenwel nog geen program vastgesteld, hoe zeer het streven bestaat haar zeer luistvrrijk te doen zijn. Volgens de Westminster Gazette zal koningin Victoria zich bij de inhuldiging van IJ. M. de koningin laten vertegenwoor digen door den prins en de prinses van Wales. Bovendien zou het Engelsche hof nog een bijzondere zending afvaardigen. Rechtszaken. Door het O. M. bij de rechtbank te Maastricht is tegen den vader, die zijn zoon in eene kist had opgesloten, waaruit hij dooi de politie werd verlost, eene gevangenisstraf van 5 maanden geëischt. Smokkelen. Door twee rijks-ambtenaren zijn aan de grenzen tusschen Roosendaal en Wouw 89 varkens benaderddie men heimelijk uit België in Nederland wilde smokkelen. Voer tuigen en paarden zijn mede in beslag ge nomen en tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Afschuwelijke moord te Leur. 11 Jan. Heden middag circa half twaalf werd door den stiefvader, Wouter Joosen op een akker in de Brouwersstraat het vree- selijk verminkte lijk gevonden zijner 23 jarige dochter Adriada Smits. Het lijk had twee diepe sneden aan weerszijden van het gelaat, twee nog dieper sneden over den hals en één over de linkerhand. Het waren breed gapende wonden, vreeseLk om aan te zien. Geen twijfeleen afgrijselijke moord was hier geschied, een ijzingwekkend drama hier af gespeeld. Als een loopend vuurtje verspreidde de mare zich over het dorp en honderden stroomden naar de noodlottige plek. Ook de politie, de gemeente-geneesheer en de bnrgemeester waren spoedig ter plaatje. Na het voorloopig onderzoek werd het lijk vervoerd en bijgezet in het doodenhuisje in afwachting van de komst der justitie uit Breda. De vermoorde Adriana Smits staat zeer gunstig bekend en allen, bij wie zij gediend heelt, geven de beste getuignissen van haar. sedert een jaar ongeveer woonde zij nu bij Jan Fasen, landbouwer en varkensslager te Leur. Elkeu Zondag was zij echter bij haa-; ouders, broedeis en zusters thuisdezen wonen op het gehucht Attelakeu' circa 10 minuten van Fasen verwijderd. Des avonds b-gaf zij zich dan weder naar haar dienst waar zij dan bleef tot Zaterdag avond. Ook nu was zij verleden Zondag ruim half vijf in den namiddag op weg gegaan naar Fasen, maar daar niet aangekomen. De ouders wisten van haar verdwijnen niets af vóór Dinsdag-voormiddag, toen Fasen liet vragen, waar Adriana bleef. Met de grootste on gerustheid werd nu links en rechts gevraagd en gezocht, tot de ongelukkige stiefvader met zijn zoontje op de akelige plek kwamen, waar de verslagene lag uitgestrekt. Waarom liet Fasen Diet eerder naar het meisje vragen en wachtte hij van Zondagavond tot Dinsdag voormiddag Dit kwam, omdat het meisje hem gezegd had, dat zij iederen dag ver wachtte naar Beek geroepen te worden, om daar ten doop te gaan met een kind van haar broer, van welk kind zij mc'er zou zijn. Nu zij Zondag avond niet kwam, meende het gezin van Fasen, dat de vrouw van haar broer bevallen was en Adriana tot Maandag naar Beek was gegaan. De plaa's var» den moord. De Brouwersstraat, in en langs welke de moord heeft plaats gehad en welke Adriana S nits steeds voorbijkwam als zij zich naar haar dienst begaf en van deze naar huis terug teerde, is een breede zandstraat, een tiental minuten buiten de kom van ons dorp, zij loopt van den straatweg van Leur naar Beek noordwaarts en komt uit op den Grioiweg naar Zevenbergen. Geen enkele woning staa' er langs In het begin is zij aan weerzijden begrensd door heggen, waarachter zich b">nw land uitstrekt en verderop kronkelt zij door de grasvlakten van den Ov>stpolder. Ongeveer 7 minuten ver schijnt Adriana met haar moordenaar deze straat ingewandeld te zijn en moest hij zich met zijn scherp en groot snijtuig op haar geworpen hebben. Om vijf uur des Zondags zijn van riezi plaats door een inwoner van Leur hulpkreten gehoord Het slachtoffer moet door de heg hebben trachten te ontvluchten, waarin een harer oorbelletjes gevonden is. maar even buiten de heg, op den akker, is zij bezweken, half geworgd, half doodgeb oed. Wie is de moordenaar? Den geheelen Woensdagmiddag heeft het parket van Bre la, de Burgemeester en de politie van Etten en Leur, de maréchausées van Breda en Sprundel in ons dorp door gebracht en grooie opschudding veroorzaakt Ook in den avond en nacht van Dinsdag op Woeesdag is met lolvvaardigen ijver door onzen Burgemeester en de maréchausées ge werkt. Twee personen zijn gearresteerd eD heden avond gevankelijk naar Breda gevoerd de eene is een boerenarbeider van Beek, die tot voor eenigen tijd met het meisje verkeerd had, de andere is een zoon van den man, bij wien zij nu diende. Hopen we, dat spoedig de ware dader van het gruwelstuk gevon 'en is. Naar wij vernemen, heeft de aangehoudene van Beek zijn alibi kunnen bewijzen. Morgen wordt het onderzoek voortgezet. Bczooicn. Met genoegen vernemen wij dat er pogingen beproefd zullen worden om alhier eene betere brievenbestelling te veikrijgen. Men zou trachten, behalve de gewone bestel- liogen er ook eene te krijgen om 's middags twaalf ure en een des avonds circa half tien. Voortaan zullen onze inwoners niet meer naar Waalwijk behoeven te gaan, om de direc* belastingen te betalen. Naar wij uit goede bron vernemen zal de Ontvanger vier a vijf maal per jaar zitdag houden op het gemeen tehuis alhier. CAPELLE. Zeer veel gevallen van Influenza komen thans hier en in de aangrenzende gemeenten voor. De ziekte is tot heden nog van onschuldigen aurd. Loop der bevolking in 1897. M. V. Totaal. Bevolking op 31 Dec. 1896: 1318 1206 2524. Vermeerderd door geb. met 56 34 90. u n vest. met 67 59 126. 1441 1299 2740. Verminderd door overl. met 25 17 42. 1416 1282 2698. Vermin, door vertrek met 92 92 184. Bevol. op 31 Dec. 1897 dus 1324 1190 2514. Voltrokken huwelijken26. Levenloos aangegeven: 1. NlEUWENDIJK (gem. Alrakerk) Naar men verneemt wordt alhier bijeenkomst gehouden ter oprichting van een fanfarekorps. Druiieii, 13 Jan. De bevolking dezer ge meente bestond op 31 Dec. 1896 uit 1512 m, en 1369 vr. totaal 2881 zielen; vermeerderd gedurende het jaar door geboorte met 42 m. en 38 vr.; door vestiging met 43 m. en 67 vr, en verminderde door overlijden met 38 m. en 26 vr.; door vertrek met 54 m. en 70 vr. zoodat ze is veimeerderd met 2 inwoners en thans 1505 m, en 1378 vr. of 2883 zielen telt. Door heeren gedeputeerde Staten van Noord Braband zijn de jaarwedden van bur gemeester en secretaris respectievelijk ge bracht op f450 eu f650. In zijne opeubare vergadering van 11 Januari 11. is door den raad dezer gemeente benoemd lot onderwijzer aan de opeubare school alhier (dorp), de heer H. L. Suurs, thans onderwijzer te Eede (Zeeland) met in gang van 15 Februari a. s op een jaarwedde van t 500. Voor deze betrekking had zich slechts één sollicitant aangemeld. Voor de loting der nationale militie in 1898 zijn ingeschreven 20 lotelingen. Allen hebben zich op denzelfden dag nl. Maandag 11. aangegeven. Waarschijnlijk zal door den raad onzer gemeente art. 87 der politie verordening, waarbij bepaald wordt, dat men na zonson dergang niet meer op hondenkarren mag ge zeten zijn, ingetrokken worden of beter gezegd in dier voege gewijzigd worden, dat men erop mag zitten, als men niet harder rijdt dan een een voetganger gaan kan. Tilburg 13 Jan. De 62jarige C. R werk zaam aan de waterleiding alhier, kreeg heden- namiddag een zwaar heiblok op het hoofd, tengevolge waarvan hij onmiddellijk stierf. Sliijndcl, 12 Janari. Naar men met zeker heid verneemt, zal reeds in de volgende maand een aanvang worden gemaakt met den aanleg vau den stoomtram van St. Oedeurode over deze gemeente en Sint Michiels Gestel naar Vucht, in aansluiting aan den stoomtram VechelEindhovenBelgische grens en de lijn Vuclu's Hertogenbosch Helmond. Reeds hebben eeoige onteigeningen van boomen en gronden plaats gehad. (icldrop, 9 Jan Heden gewerd ons het bericht, dat onze algemeen geachte secretaris, de heer P. M. Van Vorst, door H. M. de koningin regentes benoemd is tot burgemeester van Dieden. Gedurende de weinige jaren, dat Z E.A. secretaris dezer gemeente was, had hij de algemeene achting verworven, èn door zijn beminnelijk karakter, èn door zijne hulpvaar digheid, bereid als hij was, om iedereen zoowel rijk als arm, in alles van dienst te zijn. Ook algemeene belangen behartigde hij. Getuige zijue bemoeiingen in de oprichting van onze afdeeling van den Boerenbond, Boerenleenbank en Fokvereenigiug. Door zijne rechtskundige studiën in staat om vele nuttige wenken te geven, stelde de Noord- Brabantsche Christelijke Boerenbond deze steeds op hoogen prijs, en gaf de Noord Brabantsche commissie voor Boerenleenban ken met zijne gewaaideerde hulp de bekende memorie uit over de oprichting dier banken. Geen wonder dus, dat wij Z.E. A. hier noode zien vertrekken. Utt naam van al de ingezetenen van Gel drop durf ik hier deze getuigenis neerschrij ven, overtuigd dat allea zonder eenige uit zondering zijne vrienden zijn. Wij roepen hem een hartelijk vaarwel toe en twijfelen niet of Z.E.A. zal in zijne nieuwe loopbaan door zijue bekende dienstvaardigeid, stiptheid eu rechtvaardigheid weldra dezelfde achting verwerven, die Z.E.A. hier genoot. Wij feliciteeren de gemeente Dieden met haren nienwen burgemeester -g-l!L 1 lil WAALWIJ K 14 Jan.!8<T. - De handel ter veemakt was heden ving; bij re delijkeu aanvoer werden gedaan: kalfbeesten golden f105 f190. Dito vaarzen f 90 f 165 Jonge varkens aangevoerd 15 stuks, ver kocht van f5.75 a f9.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1411 kg. van f 0.97 h f 1.13 per kg. Eieren f 3.a 4,per 100 stuks, lieden ter beurze matige aanvoer van granen, goede qualiteiten vindeD aan vaste prijzen grif koopers. Er werd verhandeld Inlandsche granen f6.50 f7.per 100 kilo. Wintergranen f8.80 a f8.75 per 100 kilo. Duivenboonen f6.50 a f7.— per mud. Ristarwe f9.a f9.50 per mud. Roode tarwe f8.50 a f8.75 per mud. Verder Doteert men buitenlandsche granen. Prima bakrog f170 a f175 per 2250 kilo. Secunda bakrog f160 a f165 per 2250 kilo. Voererwten f5.75 per 80 kilo. Buitenl. granen f3.50 a f 3.75 per mud. Amerik. mais f4.30 per 80 kilo. De huidenmarkt blijft zeer vast gestemd. De afdoeningen zijn wegens den geringen voorraad echter niet van beteekenis. Hoewel de lederprijzen nog niet belangrijk hooger worden, besteedt men toch gemakkelijk iets meer voor goede waar dan eenige weken ge leden. Voor prima zwaar om de 20Iiiiogr. en van 15 Kilogr. en mooi licht goed bestaat veel vraag. De voorraad, ondanks den slappen winter tenge volge waarvan het verbruik veel minder was dan gewoonlijk, is bepaald beneden het middel matige. Onder zulke omstandigheden kan de looierij voorzeker op eenige prijsverbetering rekenen. De handel in schors en vreemde looimiddelen was in de laatste dagen niet zoo levendig.— De schoenmakerij verheugt zich in eenige flinke voorjaarscommissies, zoodat de fabrikanten hunne gasten ferm kannen laten doorwerken. Dc eerste iiaeiit. (Vervolg en slot.) Daar heb je den weergasclien hengst eindelijk, heette het onder de beraadssla- gende broederen. Als 't een beetje wil, dan heeft ie de heelen kluit verraaien, sprak een boertje. Da tnbj nie gleuve leelijke kleios, merkte het slapie" van het lijk in boersch dialect op, zulke jongens zijn geen verraai- ers", dat most je weten Hé slapie kom eens eventjes hier riep de commandant der grappenmakers nu, wat zei 't schip. W elk schip O, dat weet je nog niet, maar wa'k zeggen wou, wat heb je gezegd tegen dien mijnheer met die twee kopspijkertjes op z'n kraag Wel niks antwoordde de millicien die nu plotseling een helder inzicht in de zaak kreeg. Heeft-ie niet gevraagd, van welke compie je was Ja, maar dat wist ik niet. En weet je 't nou Natuurlijk Heeft-ie nog gevraagd, hoe je heette Ja, maar dat wist ik ook niet Slapie knipoogt veelzeggend tegen zijn col lega's en sluit dan het onderzoek met de opmerking Je bent een verduivelde leuke George, zeg Ik zal je voordragen voor de orde van Scheveningsche Kee Nauwelijks heeft hij uitgesproken, of een zware stem commandeert plechtig *in orde Tegelijkertijd verschijnt de adjudant in quaes- tie op de chambrée en werpt een dreigend- onderzoekenden blik op het plotseling in een devoot-eerbiedigen plooi -'gestreken gezicht van den heraut, die zijn binnenkomst ver klapte. Keu jij je dienst niet, man is de niet heel welwillende vraag van den meer dere. Zeker adjudant? antwoordt de ver klikker met uitgestreken gelaat, maar het is hier zoo donker, ik dat u voor een officier aanzag Zie jij in 't donker je meisje voor een jongetje aan Pas op jij, hoor Meteen treedt de adjudant naar voren en beveelt den man, die straks bij de pomp in de maling genomen werd, voor den draad te komen. Niemand beweegt zich. Is hier op de compie ook een kerel met rood haar gaat hij verder. Laat je koppen eens zien Een oogopslag overtuigt den meerdere dat niemand der aanwezigen rood haar heeft een gevolg van tie omstandigheid dat de rooie, zoodra er van hem sprake was, zich vlug als een aap onder de kribben door van de cham brée heeft verwijderd. Kamerwachtzegt de adjudant nu tot een soldaat., die bezig is met een bezem een der tafels schoon te vegen voor het avond appel heb jij ook gezien, wie daar straks dat kabaal hebben gemaakt De kamerwacht neemt de militaire houding aan, plaats den bezem tegen de punt van den rechtervoet, de rechterhand gestrekt langs den steel, en antwoord Niks gezien of gehoord 'tjudant Tuig van Laban bromt de //overste" en verdwijnt van de chambrée, zijn enquete op gevende; misschien wel met de overweging, dat hij ook soldaat geweest is Hij heeft z'n hielen nog niet gelicht of de vreugde stijgt ten top. Slapie heeft zijn nieu wen kameraad bij de hand genomen en houdt nu een deftige aanspraak over militaire ge woonten, plichten en rechten en verzekert ten opzichte van dit laatste artikel dat ieder rechtgeaard militair recht heeft op een mili taire begrafenis. Het slot van zijn rede gaat in het applaus verloren, maar hij strekt plech- tiglijk de hand uit in de richting van den nieuwbakken militair en roept luidt Mijn slapie Ook een Rotterdammer hoor Allemaal fideele jongens, die Rotterdam mers, langzal die leven Opzij voor mijn slapie jongens De beide //slapies7' voelen zich opeens opgetild en zitten in het volgende oogenblik op een tafelblad, door acht man op de schouders gedragen Nooit werd een acteur schitterender ovatie gebracht dan dezen recruut bij zijn debuut voorstelling op de militaire tafel planken I De jubel eindigde niet voordatde sergeant vau de week kwam om avondappel te houden. Toen werd het stil voor eenige minuten. Zij, die geen avondpermissie hadden, schoven onder de wol en verkneukelden zich bij voor baat in de dingen die komen zouden, 't Was over eenen, toen ook onze milicien met medewerking van zijn slapie op den nu een weinig in het fatsoen getrapten stroozak zijn heil zocht. Zijn levensmoeheid was weghij begon nu zelfs schik in //den dienst" te krij gen Slapie deelde hem zeer welwillend mede, dat er bijzondere dingen te gebeuren stonden Bijkans de heele compagnie was //gekeerd" Alle kerels, die permissie hadden om na het avondappel thuis te komen, zouden door hun krib zakken Een feest van belang En inderdaad, de jonge milicien, wien nu een reeks mysteriën uit het kazerneleven werd vertoond, moest met tranen in de oogen erkennen, dat hij nog van z'n leven zóó niet had gelachen. Toen na het hoornsignaal //Staakt het vuren de kamerwacht op één na alle lichten ten getale van twee stuks uitgedraaid had en men achtereenvolgens in het halfdonker ettelijke witte schimmen met een plof door hun kribben zag zakken scheen er aan de jool geen eind te zullen komen. 't Was over twaalven, toen de jonge soldaat de oogen look. 't Laatste wat hij hoorde was de regelmatige stap van den schildwacht, die zich onder de ramen der chambrée, voor de arrestantenhokken op en neer bewoog. 't Laatste wat hij voelde, was de prik van een brutale vloo, die zich niet ontzag, na //bezetten tijd" kennis aan te knoopen met den nieuwen soldaat I

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6