Engeland. BUITENLAND. Belgie. Duitschland. Zwitserland. Frankrijk. Turkije. BI^NEPaANüT Spanj De kracht van een Advertentie. revolutie, welke het uitgangspunt is geweest van Italie's eenheid en onafhankelijkheid. De leider en raddraaier van deze omwen teling is sigoor Crispi, de oud-minister presi dent geweest, die aan boord van den kruiser Marco Polo", den prins eD diens vrouw naar zijn geboorte-eiland vergezeld heeft. De geestdriftige ontvangst, welke den ex- dictator op Sicilië is ten deel gevallen, moet minister-president Di Rudini zoo mishaagd hebben, dat hij opeens besloten heeft den kroonprins na te reizen. Hem kan men geen enthonsiast onthaal voorspellen: de economische toestand op het eiland is zoo treurigdat gedurende de volksleesten hier en daar onlusten uitgebroken zijn. Oude en jonge revolutionairen zullen er weikomer zijn geroepen om hun voor te stellen, aan de regentes een verzoekschrift te richten. Daarin zon aangedrongen worden op bijeenroeping van de Cortes wegens den ernst van den toestand op Cuba en het geringe resultaat dat door de nieuwe koloniale politiek verkre gen is. De in het vorig jaar opgerichte Neder- landsche Jongelingenvereeniging te Brussel, waarvan indertijd met een enkel woord mel ding is gemaakt draagt sedert den 26en September j 1. den naam Nederlandsche vereeniging Koningin Wilhelmina», en mag zich ook onder den nieuwen naam in voort- durenden bloei verheugen. Het doel der vereeniging is om den Ne derlander van welke geloofsbelijdenis ook die zich te Brussel of in een van de voorsteden komt vestigen, om zich meer in zijn vak te bekwamen met ïaad en daad bij te staan. Zij zal hem helpen in het zoeken eener ge schikte belrekkiug, hem in geval van werke loosheid eD ziekte, zoo noodig, geldelijken steun verschaffen en trachten hem door gepaste uitspanning en een degelijke omgeving voor den invloed van hel socialisme te be hoeden. Om dil doel te bereikeu, zal de vereeniging zich in verbinding stellen met personen van invloed en met voorname handelshuizen en fabrieksinrichiingen enz. Onderafdelingen voor muziek en tooneel zorgen verder voor uitspanning. Een paar uitvoeringen hebben aan leden en genoodigden reeds bewezen dat beide onderafdeelingeu levensvatbaarheid heb ben. Een "groot aantal burgerjongelir.gen en ook ouderen van jaren van Nederlandsche natio naliteit hebben zich in de laatste maanden als lid lateD voorhangen. Te Antwerpen is bericht ontvangen dal het Japansche transportschip Vara bij de Pescadores gestrand is. Van de opvarenden verdronken er vijf en tachtig. De Times verneemt uit Peking dat de Chineesche regeeriug Engeland's voorwaarden betreffende de leening van 12 millioen pond gunstig acht, maar oppositie vreest van Rus- land's en Frankrijk's kant, vooral ten aauzien van de openstelling van Talifin-hoean en Nanniug Bij den aanval van de Beloe'sji's op het kamp van een Eugelsche expeditie, die op- metingeu deed in Mekran schijnt een som van 13006 ropijen in handen van de opstan delingen gevallen te zijn, die ook een aantal geweren buit maakten. Wat het lot van twee Engelsche assistentenHickie en Prunty geweest is, weet men nog niet. Kapitein Burn meldt dat ook luitenant I urner ontsnapt is. Kolonel Mayne heeft nader bevel ontvangen, te Osmara de aankomst van kanonoen, ca valerie en sappeurs af te wachten, alvorens het binnenland in te trekken. De sluiting der grens voor vee. In het Berliner fageblatt leest men de volgende opmerking Een aandrang tot opheffing of verachting der sluiting van de grens voor vee-invoer zou nu van een zijde komen waarvan men dat wel niet verwacht had. Tengevolge van de hooge vleeschpnjzen doen zich namelijk hier en daar eenigeimaie moeilijkheden voor in de verzorging dei troepen. De eischen van de slagers bij de jongsie aanbestedingen voor de troepcnafdedii gen waren zoo hoog, dat de daarvoor bes'emdc gelden niet meer voldoende blijken ie zijn cn dat de menage meesters zich, tot nadcd va., de voeding der mauschappen, bij de uitreiking beperkingen moeten opleggen. Volgens een bericht uit Peking dringen de Daitschers bij de Chineesche regeeiing aau op vergunning Lot het leggen van een spoorweg van Kiao-lsjou naar Tsi-nan-foe ook verlangen zij hei monopolie van den mijnbouw over een strook van eeu mijl aan lederen kant van den spoorweg. meerd. Het behaalde aantal punten getuigt van oefening en ambitie in deze sport vaD Te Parijs zijn na afloop van de manifestatie ter eere van genei aal Saussier, vrij talrijke troepen naar de rue de Bruxelles getrokken, waar Zola woont. Van een huis werden de ruiten ingeworpen de manifestanten dachten dat Zola er woonde. Een troepje heeft ook getracht, de woning van Mathieu Dreyfus op den boulevard Haussmann binnen te dringen; voor het bureau van de Aurore werd evenzoo gemanifesteerd. Ook op andere punten van de stad hadden opstootjes plaats. Zaak-DreyfusIn antwoord op den (eerster) brief van mevr. Dreyfus, waarin deze beweert, dat Dreyfus geen bekentenis heeft afgelegdverzekert de oud-minister Cavaignac dat op hel ministerie van oorlog een geschreven verklaring ligt, waarin de bij de degradatie van Dreyfus aanwezige kapitein Lebrun-Renault verzekert, dat Dreyfus tegen over hem bekentenissen afgelegd heeft. Mevr. Dreyfus heeft thans eeu tweeden briet aan Cavaignac geschreven waarin ze o.a. zegt»Is die geschreven getuigenis, welke zoo op eens door u aan 't licht gebracht is en welke overigens niet overgelegd wordt, al of niet van kapitein Lebrun Renault Is ze niet van kapitein Renault zelf, dan is ze waardeloos. Dan is het een leugen te meer bij die, welke du Paty de Clam verteld heeft, toen hij verzekerde, dat mijn echtgenoot onder zijn dictée schrijvende, begon te sidde ren, terwijl de dien dag door mijn man ge schreven pagina geen spoor van ontroering vertoontwelke toch zeer verklaarbaar zou zijn toen hij aan kapitein Dreyfus verzekerde, dat ziju misdrijf den president van de repu bliek bekend was, terwijl Casimier Perier en generaal Saussier eerst geruimen tijd later van zijn arrestatie werden verwittigd. Doch kapitein Lebrun-Renault heeft nooit iels dergelijks gezegd. Ik heb tot getuige majoor Forzinettiwiens eerlijkheid dooi generaal Saussier wordt erkend en die uit den mond van kapitein Renault Lebrun zelf de besliste tegenspraak van uw bewering heeft gehoord Nog andere personen worden door mevr. Dreyfus genoemd, die aan 't slot van haar schrijven zegt„Levend of dood zal mijn echtgenoot in eer hersteld wordeu. Alle lasteringen zullen verdwijnende geheele waarheid zal bekend worden. Noch ik, noch onze vrienden, noch al die mannen, die ik slechts bij name ken, doch die de gerechtig heid liefhebbeu, zullen vóór dien de wapenen neerleggen." Dezer dagen werden er uit het laboratorium van prof. Stilling in het pathologisch instituut te Lausanne tal van konijnen gestolen. De hooglceraar heeft nu de volgende advertentie in de lokale bladen gezetAan de dieven van mijn konijntjes! Past up! De gestolen beesten deden als proefdieren dienst bij mijn studies betreffende besmettelijke ziekten en de werking van giften. Eet ze dus niet op En «at ik u in uw eigen belang iaden moet: Mest in t vervolg andere stallen voor uw konijnenjachten, vertrouwt nooit de dieren van het pathologisch instituut. Prof. H. Stilling. De correspondent van de Standard te Konstantiuopel verzekert dat de nieuwe Rus sische gezant gedreigd heeft dat Rusland zich aan het Europeesch concert zal onttrekken, bijaldien de sultan de candidatuur van den Griekschen prins George tot gouverneur van K eta niet bekrachtigt. Dit zou deu sultan m moeielijkheden brengeu, daar Duitschland zou gedreigd hebben, zich aan het Europeesch concert te onttrekken indien de sultan tegen over Rusland toegeeft. Inderdaad zou het concert reeds verbroken zijn, en Frankrijk en Kusland te Konstantinopel tegenover Duitsch land en Oostenrijk staan, laatstgenoemden zouden de ontruiming van Thessalie door de I urken bestrijden en Engeland daardoor dwingen, de zijde van Frankrijk en Rusland te kiezen. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbe kenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Dec. Van Waalwijk A. Rijken Rotterdam. Romero Robledo heeft zijn partijgenooten van de uiterste rechterzijde te Madrid saam- WAALWIJK, 19 Januari 1898. Lezing Mr. Sineenge. Wij vestigen nogmaals de aandacht van het publiek op de lezing van Mr. Smeeuge over „De droogmaking van de Zuiderzee" die hedenavond ten half acht ure in de zaal Musis Sacrum zal worden gehouden. Toegaug vrij. Kegcleiiib „Unitns". Zaterdagavond hield de kegelclub Unitas haar eersten wedstiijd om het koningschap, op de baan bij Mej. dewed. V. J. Gerris. Goed werd er geworpen en alle leden haalden, het korte bestaan dezer vereeniging in aanmerking genomen, eeu hoog puntental. Het grootste aantal, nl. 182 punten in 30 ballenwerd behaald door deu heer G. Zuurhout, die dus tot koning werd geprocla- O t alle leden dezer jeugdige kegelclub. Aan den koning is als zoodanig een diplo ma uitgereikt, zijnde een prachtige pentceke- ning, vervaardigd door de kunstige hand van den heer A. Pullens. Verkiezing prov. staten. Bij kon besluit is de Commissaris der Koningin in Noordbrabant gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergaderi tg op Donderdag 3 Februari a. s., ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Stateu-Generaal, ter voor ziening in de vacature ontstaan door het overlijden van jhr. mr. J. B. A. J. M. Ver- heyeu- (Stct.) Inlijving Nationale militie. De miliciens der lichting van dit jaar zullen tusschen 1 en 12 Maart a. s. bij de verschil lende korpsen van het leger worden ingelijfd zij, die echter bij de bereden wapens worden ingedeeld, zullen 1 October a. s. voor eerste oefeuing onder de wapenen komen. Rechtszaken. De zaak van den secretaris der gemeente Dieden c, a., die door het gerechtshof te 's- Hertogcnbosch tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens valschheid in eene authentieke akte enz., is heden door den Hoogen Raad naar het hof te Arnhem ver wezen, om te doen onderzoeken naar de al of niet mogelijkheid van nadeel, uit het door req. van de vervalschte stukken gemaakt ge bruik ontstaande. Ren kind zoek. Bij de maréchaussées te Heusden kwam gisteren een rondreizend kermisganger den bijstand der politie inroepeu om hem be hulpzaam te zijn in het opsporen van een kind Begin Januari uit de gevangenis ontslagen, deelde zijn vrouw hem mede, dat zij tijdeus zijne afwezigheid uii gebrek zich genoodzaakt zag, het arme wicht aan een andere rond reizende familie af te staan. Het gekste is, dat de vrouw den naam vergeten heeft, zoo dat het onderzoek voor de politie moeielijk is. Spoken. Misschien in geenstreeek van ons vaderland, waar men nog zoo achterlijk en bijgeloovig is als in de binnenlanden van Zuid-Holland. Op het gebied van tooveren en spoken weet men u daar de zonderlingste verhalen te doen. Thans is er weer sprake vau een spokerij in de gemeente Bleskensgraaf. 'sAvonds om 8 uur ongeveer doen de spoken zich gelden door een steenenregen op de daken der wo ningen van zekereu dr. V. De zaak trekt veel publiek en Dinsdagavond heeft zelfs het col lege vau burgemeester en wethouders, verge zeld van den gemeenteveldwachter, eene poging aangewend om de spoken op te sporen, doch tevergeefs. Ging men de genoemde woningen binnen, dan gingen de onzichtbare machten buiten gewoon te keer op de dakpannen, totdat men zich buiten vertoonde, en dan ja, dau waren de spoken in rust en weer niet te ontdekken. Daar het tooneel speelt in de kerkbuurt heeft men ook reeds deu toren te baat genomen. Naar men zegt, moet eene moedige dame een nacht in den toren hebben doorgebracht om van daaruit de spoken te bespieden, doch ook al zonder gevolg. Gered Terwijl de vrouw van den wachter bij den overweg van deu locaalspoor onder Heerde gisteren bezig was om voor een naderenden trein de boomen te sluiten, liep haar kind onverwacht naar buiten en tusschen de rails De heer C. D., die, per rijwiel passeerende, het gevaar zag, spoedde zich ijllings er heen en mocht het genoegen smaken de kleiue nog juist bij tijds voor de machine weg te grijpen en van een anders wissen dood te readeu. (Z G Oplichterij. Te Hulst kwam in het begin dezer week een familie Zigeuners, die op de gewone wijze door het inkoopen van dubbeltjes van zeker laar, trachtte een voordeeltje te behalen, Bij een herbergierster gelukte ditzij werd door dat de zigeunersvrouw hielp medezoeken, voor een bedrag van p m. f 6 opgelicht. Een an dere herbergier was verstandiger en liep niet in de val. 's Middags, toen de zaak bekend werd, waren de vreemdelingen reeds ver dwenen. St. Willebrordusput. Ongeveer een half uur bezuiden Oss ligt een heuvel, die in deu regel de St. Willebror- dus wordt genoemd en waarvau wordt gezegd dat er voorheen eene kapel en een put ge vonden werden, beide aan St. YViHebrordus gewijd, die er in het laatst van de 7e eeuw zou hebben gepredikt. Dezer dagen vond men er werkelijk een putje onder 't zand bedolven van ongeveer 2 M. diepte en 80 centimeter middellijn, waarin een heiligenbeeld met het onderschrift Willibrordi DCXCV. Men graaft nu vei der, zoekende naar meer. De verloren geraakte put zou indertijd koortswerend water hebben beva' en veel bedevaartgangers hebben getrokken. Eeu Franschman over onze Koningin! George Vanor, die onlangs in ons land voor verschillende afdeelingen van de „Alliance Frangaise'' gecauseerd heeft, geeft nu in den Gil Bias enkele aanteekeningeu over Holland. Na een inleiding over de werken van Cornelis Troost, geeft hij enkele zeer eigenaardige bijzonderheden, over Ne derlandsche jourualisiiek en begint dan plot seling een euthousiasten lof van koningin Wil helmina. O, de lieve kleine koningin, die in alle Hollandsche harten gekoesterd wc rdtroept hij uit. Drie jaren geleden heb ik haar be wonderd, bevallig, ernstig, met het lieve voor komen van een klein meisje, dat een grooie koniDgin xal worden. En nu heb ik haar teruggezien als eene dame, die o zoo goed de waarde van een glimlach kent als er een vreemdeling voorbijgaat en van twee glim lachjes als die vreemdeling eeu Fianschman is Vanor vertelt van bare populariteit. Hij zag haar beeltenis in alle winkels en op aller lei «nuisterijen. Eu in deu circus te Rotter dam heeft hij den bioscoop zien vertoonen. 1 oen tenslotte het reusachtig portret op het doek geworpen werd, brachten de drie duizend bezoekers Haar een betooging zóó innig-hartelijk, dat het mij toeleek een volk te zien van Ruys-Blas verliefd op zijn ko ningin 1 Hij heeft Haar gezien in het Haagsche bosch, mennend een vierspan met de zekerheid v.a« een Romeinschen wagenvoerder. Haar rijtuigje rolde tusschen de boomen, hoog eu slank als pilaren in een tempel, vau dit kleine bosch, ontbladerd door den winter en een zachte zon beglansde de wegen als om een feest van het bezoek der Koninginne te vieren. Voor de morgenwandelaars ging Zij heen als een belofte van geluk, als een zonnever- schijnmg die zich verloor in de stille diepteo rau het woud lachend visioen van een mo derne Diana, die morgen gekroond wordt.,,. Vanor's Fransch hart is beklemd bij de gedachte aan de mogelijkheid, dat een prins uit Duitschlaud het Doornroosje wekken zaL. Moord te Leur. Van een koetje, dat niet emigreeren wou. Eenige dagen geleden werden te Leeuwar den eenige koeien, geboren en getogen in Friesland, ingescheept met bestemming naar Holland. Een der beestjes, dat hierin weinig goeds scheen te zien, zette het op een loopen de groene weide in van het Huizumer Niewl land en trok in den nacht verder, tot het in den morgen werd gevonden in eene weide tusschen Wirdum eu Wijtgaard. Vreedzaam genoot ze hier in het zachte winterweder de zoete vrijheid, iedereen ongemoeid latende, die slechts haar terrein niet betrad. Wie dit toch waagde, toonde zij dadelijk hare horens, die eerbied inboezemden. Daar over de weide twee voetpaden liepen, zat er fen slotte niet anders op, dan een paar manschappen te requneeren van den sterken arm, die van buiten haar vesting op een afstand vau 200 pas het koetje velden, dat haar vaderland niet wou verlaten. Omtrent den moord te Leur schrijft men dd. 14 Jan. De yerhooren der justitie zijn vandaag hier geëindigd en is de boerenknecht uit Beek omsireeks 3 uur in vrijheid gesteld. De verdachte F. heeft zeer veel tegen zich, o. a. zijn broek, welke hij Zondag droeg, is uitgewasschen gevonden en moet er in de zakken bloed gevonden zijn. Ziju schoenen, die hij dien dag droeg, pasten iu de voetstappen, welke op de plek, waar de moord bedieven is, gevonden werden. Ook moeten messen bij den vader van F. iu beslag zijn genomen. Om 4 uur is de verdachte F. naar de wo ning van ziju vader gebracht, doch kon men aan hem niet de minste sporen van aandoe ning waarnemen. Hij blijft ontkennen. Capclle. Alhoewel onze rederijkerskamer „Vriendentrouw" in vijandschap verkeert, hebben wij toch het genoegen gesmaakt eene tooneeluitvoenng bij te wonen, gegeven door het tooneelgezelschap „Ottilie» in de zaal van den heer L. F. van Dongen, op jl. Don derdagavond. Bovengeuoemd gezelschap bracht ten gehoore het drama <Genoveva van Braoant of huwelijkstrouw beloond". Omtrent deze uitvoering een breedvoerig verslag te geven zoude men tijd te kort komen, doordien het bestond uit 6 bedrijveu en 9 tafereelen. J15 Jaar ls ln ouze gemeente Capelle geen drama opgevoerd, het gevoel daarvoor schijnt te teer te zijn en toch waren alle aanwezigen, circa 170 in getal, ten zeerste voldaan over deze uitvoering, en waarom Omdat al die lui bij uitstek speelden en me nigeen het hart roerden wie iet of wat gevoel bezat. Iu korte woorden, het geheele gezel schap heeft zich zoowel in 't 3pelen als in den omgang kranig gehouden. En wat rest ons nog, volgens vermelding op het programma zou er na afloop der uitvoering een bal plaats hebben; in de meening der grootden kenden dit niet veel zoude uithalen en zich ook verwijderden misschien om dat de zaal te vol was, is het toch onze verwachting te boven gegaan. Nog nooit heeft er in onze gemeente een bal plaats gehad, dat zoo a- musant was als dit en aller verlangen was over 2 d 3 maanden weder in de gelegenheid te worden gesteld eene dergelijke uitvoering en bal bij te wonen. Op den voorsten omslag der twaalf afleve ringen van het Engelsche maandschrift The Strand Magazine zal in 1898 een advertentie

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2