BUITELLA Frankrijk BINNENLAND. Spanje. Duitsehland. optreden af der journalisten, die de campagne ten gunste van Dreyfus voeren. Meline verklaarde, dat hij zijn plicht heeft gedaan door de wet toe te passen en wegens het artikel van Zola een aanklacht in te dienen bij de justitie. Laat ons vertrouwen hebben, zeide hij, in de vrije burgers; de jury zal de eer van het leger weten te verdedigen. Méline voegde nog bij zijn woorden toe Wat den generaals en het leger betreft, wij hebben hen niet willen onderwerpen aan het oordeel der jury. Voorts sprak de premier over ae motieven der regeering, voer nog eens uit tegen de lui, die een herziening van de Dreyfus-zaak wen - schen en eiudigde aldus„Wij hebben op onzen weg een zaak gevonden, die reeds loopende was. Wij hebben onze krachten ingespannen om een crisis te voorkomen: »vij hebben weerstand geboden. He' is voor ons noodig, dat het land wete, dat wii een meer derheid achter ons hebben." (Éen dubbel salvo van toejuichingen van het centrum en de rechterzijde. Méline wordt levendig geluk gewenscht.) Tot zoover ging alles goed Méline was vrij gelukkig geweest al vertelde hij niets nieuws, al gaf hij geen greintje hoop op klaarheid en opheffing der onzekerheid en al was wat hij vertelde niet veel meer dan banaal en afgezaagd. Bepaald onhandig echter was hij met zijn uitlating over de jury in verband met Zola's aauklacht tegen de generaals. Onmiddellijk na Méline's vertoog kwam Cavaignac weer aan 't woord Hij had niet gehandeld als partijman, hij had verkregen wat hij wenschte en hij trok zijn inter pellatie in Groot was de verbazing links, overweldigend het gejuich in 't centrum, doch Jaurès, de bekende socialist, nam de interpellatie over. Het schijnt hem een onmogelijk iets toe, dat het debat niet zal uitloopen op een motie Hij verwij» De Mun, dat deze de regeering den weg der reactie wil opdrijven en een debacle voorbereiden. Hij zegt dat de re geering, door aan de rechterzijde te gehoor ramen, verwarring zaait onder de republikei nen. Wij zijn hier getuige van het begin der clericale commune De republiek sterft aan dubbelzinnigheden, leugens en larheden. Zoover was Jaurès gekomen toen de ultra- montaansche graaf De Bei nis hem toeriep: „Behoort gij ook tot het syndicaat? en toen Jaurès vroeg„Wat zegt gij, mijnheer De Beriiis uadei betoogde „Ik zeg dat gij deel uitmaakt van het syndicaatdat gij waarschijnlijk de advocaat zijt van het syn dicaat 1" Jaurès repliceerde aldus >Mijuheer De Bernis, gij zijt een ellendeling en eeD lalaard!" Daar gingen de poppen aan 't dansen! Aan de uiterste iinkerzijde word» er gejuicht, van uit het centrum en van rechts wordt er ge roepen *i geprotesteerd tot eensklaps de agitatie wordt ten top gevoerd, doordien de sociaal-democraat Gérault Richard plotseling op graaf De Bernis toesnelt en hem onder de woorden „Gij zijt een schoft!" een vuistslag in het gelaat geeft. Twee van De Bernis' vrienden waren machteloos hem te beschermen en. kregen zeiven hun deelde socialisten Faberot Toussaint, Courant en Chauvière krijgen 't te kwaad met de mannen van rechts: er ontstaat een algemeene kloppartij. De sociaal-demccraat Berteaux wil Melire te lijf gaan, reeds is hij doorgedrongen tot de groene tafel, toen hij gelukkig werd tegen gehouden. Terwijl de scheld- en kloppartij tusschen de lui van rechts en links in vollen gang is, snelt graaf De Bernis op de tribune toe, waarop Jaurès heen en weer wandelt iu afwachting van de verder gebeurende dingen en brengt hem van achter een slag in den nek toe. Voor Jaurès iets kan doen, is De Bernis weer verdwenen. Onderwijl heeft Brisson de president der kamer, zich tijdens den aanval van Gérault Richard gedekt en aldus de zitting opgeheven op grond van artikel 129 van het reglement der kamerwaarbij wordt voorzien in het geval dat er in de zaal een delict plaats vindt. Na De Bernis' verraderlijken aanval op Jaurès was de agitatie overweldigendde toejuichingen en protesten daverden door de lucht, op de tribunes kregen de toeschouwers 't onderling te kwaad cd zelfs twee dames, vrouwen van afgevaardigden, vlogen elkaar in 't haar, met het gevolg dat de eene haar hoed en valsche vlecht verloor Langzaam verspreidden de afgevaardigden zich door de couloirs onder hevige emotie, in afwachting van de beslissingdoor het bureau der kamer te nemen èn over de zitting èn ten aanzien van de vertegenwoordigers, die zich hadden schuldig gemaakt aan da delijkheden (Bernis en Gérault-Richard). Hevig was de veroutwaaidiging over het doen der quaestorendie een compagnie infanterie lieten aanrukken na Brisson's ver trek, doch nog juist bijtijds overtuigd werden van hun dwaling in deze Om kwart voor zeven had het bureau zijn besprekingen geëindigd besloten werd de beraadslaging niet weer te hervatten en heden opnieuw zitting te houden, terwijl aan den procureur geueraal zal worden kennis gegeven van het door De Bernis en Gérault Richard gepleegde delict. geschiedenis van Belgie. De socialist Anseele sprak te midden der algemeene onoplettend heid; de leden der rechterzijde schreven brie ven of praatten onderelkaar. Dit wekte dermate den toorn op van den socialist Demblon, dat hij schreeuwde Stilte rechts Ge moogt lafaards zijn doch in stilte! Rechts Dat is het woord van een ontoe rekenbare Beernaert, de voorzitter: Zeker, hij is ontoerekenbaar Demblon U zegt Heb den moed luider te spreken De afgevaardigde Sigy eischt de censuur voor Demblon. Demblon Heb ik ongepast gesproken? De ongepastheid is bij de rechterzijde, gewend aan huichelarij en leugentaalAls men een verleden heeft als gij, moest men zich wat iugetogener toonen 1 (Gemompel). BeernaertIk stel de censuur voor met inschrijving in het proces-verbaal. Verder zal ik mij wel wachten me met een Demblon in te laten (Gemompel). Demblon: Ik ben een ee.lijk man! Ik handhaaf mijn woorden! Ik ben zonder smet! Dal kan men niet zeggen van hem, die in de zaak Pourbaix betrokken is(Gebrul rechts.) Er zijn kamerpresidenten, die in het tuchthuis moesten zitten. (Geweldig kabaal,) Beernaert verlaat den presidentszetel en geeft het presidentschap over aan baron Snoy. De minister van arbe d Nyssens neemt het op voor den president en de afgevaardigde Woeste stelt de tijdelijke uitsluiting van Demblon voor. Van de linkerzijde spraken Vandervelde en Lorand tegen dezen maatregel en de afgevaardigde Destrée betoogt, dat de toejuichingen van de rechterzijde Beernaert niet zullen sci oonwasschen. Fiére Orban heeft gezegd, dat het voor hem een onuitwischbare smet blijft Hector Couleur naar het hof van assises te hebben verwezen. leu slotte wordt de tildelijk uitsluiting vau Demblon met 67 tegen 27 stemmen aange nomen. Toen de president daarop Demblon verzocht heen te gaan, roept deze Ik ben hier door den wtl des \olksen... Een helsch kabaal ondetbreekt hem en de president heit de zitting op (Gemompel rechts. Gegrinnik links. Gejouw op de ttibun is Terwijl de Belgische kamer het wetsontwerp op de vereeniging vaD ouderling hulpbetoon behandelde, is er onverwacht een schandaal voorgevallen, dat eenig is in de parlementaire PARIJS, 24 Januari. In de Kamer pro testeert de Beauregard tegen de wijze, waarop dc Kamer Zaterdag is behandeld hij beklaagt zich over het optreden van troepen.' Brisson legde uit dat het personeel met de ontrui ming der tribunes belast, tegenstand onder vond en dat men daarop enkele soldaten heeft laten binnenkomen. Hij zet voorts de redenen uiteen waarom hij de vergadering Zaterdag niet heeft meenen te moeten her openen. (Trés bien!) Juurés stelt voor de beraadslaging over zijn interpellatie voort te zetten. (Teekenen van instemming). Hij rectificeert vervolgens eenige door de pers gegeven voorstellingen (gemor) en gaat dan voort met zijn vragen testellen betreffende het proces tegen Zola. Hij vraagt waarom men alleen is ingegaan op de be schuldigingen, ingebracht tegen de leden van den tweeden krijgsraad en waarom men de generaals van het leger aan de beoordeeling der gezworenen wenscht te onttrekken. Jaurès dringt erop aan dat de officieren getuigenis zullen kunnen afleggen en dat er volledig licht zal opgaan. Hij spreekt de meening uit dat de kamer geen rechter kan zijn. Hij vraagt of ja dan neen de leden van den eersten krijgsraad een stuk in handen hebben gehad, waaruit Dreyfus' schuld bleek en of dat stuk niet aan den beschuldigde en diens verdediger is medegedeeld. (Toejui chingen links). Méliue zegt dat de regeering hierover niet op de tribune wenscht te debatteeren. (Toe juichingen in het centrum en rechts). Jauiès protesteert tegen de begane onwet tigheid en schending van het recht. Méline weigert te antwoorden, omdat de regeering het recht niet heeft zich in de plaats van 's lands rechtspraak te stellen. Goblet laat uitkomen dat de houding van het kabinet bijdraagt tot verergering van den toestand. Hij zegt dal het kabinet formeel de overtuiging moest uitspreken dat Dreyfus schuldig is. Hij keurt de strafvervolging tegen Zola af. Baudry d Asson leest een verklaring voor. Vervolgens strekt hij de armen uit en valt achterover. Men draagt hem weg. Geroep Sluiting Een voorstel tot sluiting der vergadering wordt verworpen. Brisson deelt mede dat hij zes moties ontvangen heeft. Méline vereenigt zich met die van Bancel waarbij de verklaringen der regeering worden goedgekeurd en verzoekt aan deze motie den voorrang toe te kennen. Goblet bestrijdt den voorrang, welke evenwel met 375 tegen 171 stemmen wordt tcegekend. Daarna wordt de motie met 376 tegen 133 stemmen aangenomen. (Bravo's). Thans wordt overgegaan tot de interpellatie van de Beauregard over de handelingen van het „syndicaat Dreyfus». Men roeptTot Zaterdag! Méline geeft te kenuen dat de zaak heden tot een einde gebracht behoort te worden. De Beauregard dient een motie in, waarbij de regeeriug wordt uitgenoodigd een einde te maken aan campagne van het fioancieele syndicaat tegen de militaire rechtspraak. Méline vereenigt zich met de gewone orde van den dag, door het centrum voorgesteld. Deze wordt aangenomen en de vergadering gesloten. De groote meetingZondag (middag door het comité van protest tegen het «syn dicaat Dreyfus" georganiseerd, werd in de zaal der Mille Colounes gehouden. Er was een aanzienlijke menigte in den omtrek ver zameld, die door een groot aantal politie agenten in bedwang werd gehouden. Guérin, die de vergadering had bijeenge roepen, opende haar met de verklaring dat het doel der bijeenkomst was te manifesteeren tegen het internationaal verbond dat het leger wil aantasten. Kreten: Dood aan de joden! Thiébaut wordt tot voorzitter benoemd. Hij wil spreken, maar de anarchisten vallen hem in de rede en er ontstaat tumult. Verschei dene anarchisten worden uit de zaal gezet. Thiébaut verzoekt de vergadering uiteen te gaan en zich naar het Concordeplein te be geven om daar een krans te hangen aan het stedebeeld van Straatsburg. Bij den uitgang drijven de politie-ageDten de betoogers uiteen. Hun directenr verklaart dat hij geen straatbetoogingen toelaat. Op het Concordeplein valt niets voor, daar het geheele plein door de politie is afgezet. De daar aanwezige prefect van politie geeft bevel de afsluiting door de cordons te hand haven. legen 6 uur loopen een duizend manifes tanten de rue Lafttte door, schreeuwende Weg met ZolaDood aan de joden 1 en richten zich naar den Cercle Militaire. Maar in de Chaussée d'Antin stuiten zij op een sterke troep agenten, die hen uiteendrijven. ALGIERS23 Januari. Den geheelen avond heerscht groote rumoerigheid. De troepen voerden tegen de betoogers charges uit en dreven hen herhaaldelijk uiteen. Heden werden 200 personen gearresteerd. Om kwart over elven werd een alcohol magazijn aan joden toebehoorende, op de kade in brand gestoken. De brandweer doofde het vuur uit. Na dat uur scheen alles tot rust gekomen. Te Saint-Eugène bij Algiers werden ver scheidene, aan joden toebehoorende villa's verwoest en geplunderd. 24 Januari. De nacht is vrij kalm voorbijgegaan. Hedenochtend liep het gerucht dat een jood een Spanjaard een messteek toegebracht en hem gevaarlijk gewond had. Dadelijk liep het volk te hoop en plunderde een joodschen winkel van Parijsche artikelen De gouverneur, door twee trommelslagers en zes touaven met de bajonet op 't geweer voorafgegaan, begaf zich toen naar de stiaat Bab-el-oued, om het volk tot kalmte aan te sporen. Meer dan 3000 menschen schreeuw den «Weg met de joden!» Veel inboorlingen, uit de hooggelegen wijk in de stad gekomen', deden aan de plundering mede. Twintig personen zijn in hechtenis genomen. De g-oote overwinning, door generaal Cas- tellano behaald op de opstandelingen, die hij uit Esperanza verdreven en ernstige verliezen toegebaacht zou hebben, komt voor de re geering van Madrid weer net Van pas, dit samentreffen van anti Spaansche gevoelens iu de Vereenigde Staten met een sinds lang met gekende zegepraal van de Spaansche troepen is, minstens genomen, opmerkelijk, jammer dat de waarheid van het bericht niet onomstootelijk vaststaat. Palma, de voorzitter vau het revolutionaire comité der Cubanen, spreekt het gladweg tegen; er is te Esperanza wel gevochten, maar, zegt hij, 't wareu de Spanjaarden die het hazenpad kozen, niet de Cubanen MADRID' 22 Januari. Volgens een uit Havana ontvangen telegram is generaal Gi- minez. vernemende dat de opstandelingen en hun regeering zich hadden verschanst te Sierra Cubita, daarheen opgerukt met 2700 man en twee stukken geschut. Hij opende een beleg dat 3 dagen duurde, trok toen het dorp^bmnen, vond er 800 goedgewapen- de opstandelingen, versloeg ze en vervolgde ze. De Spanjaarden verwoestten alle huizen en bijgebouwen die aan de regeering van de opstandelingen behoorden. BERLIJN, 24 Nanuari. In de heden ge houden vergadering van de budgetcommissie, van den Rijksdag was bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken.de staats secretaris von Bülov omtrent enkele punten die de algemeene aandacht trekken, mede deelzamer dan men dat anders hier gewoon is. Hij zeide o. a. dat China voor de ver moorde zendelingen nog 225000 taëls zoen geld betalen moest, waarvan ongeveer 200- 000 taèls tot den bouw van 3 herdenkings kapellen met keizerlijke opschriften in Thièng 1 sao-tsjaufoe en op de plaats van den moord gebouwd zouden worden. Op hel oogenblik onderhandelde Duitsehland met China over mijnbouw en spoorwegcoucessies. WAALWIJK, 26 Januari 1898. Oefening en Vermaak. Het groote coucert, dat de liedertafel ge woonlijk in Januari haren honoraire» leden aanbiedt zal, doordat de directeur en ver scheidene zangers door influenza ziju aange tast, voor een paar weken moeten worden uitgesteld. Volharding in den Strijd. Aanstaanden Zondag zal de tooneelveree- n,êlng „Volharding in den Strijd" haar tweede winteruitvoering geven iu het locaal van den £ey. Gerris. Opgevoerd zullen worden „belim de negerslaaf", drama iu vijf bedrijven f.".." ar Parijs» blijspel in twee bedrijven. ij twijfelen niet of de uitvoering dezer ijverige vereeniging zal even druk bezocht worden als de vorige. Waahvijkschc Gymnastiek Vereeniging. Gisteravond hield de Waalwijksche Gym nastiekvereniging voor hare leden de alge meene vergadering waarop verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar en tevens rekening en verantwoording werd gedaan van de kas. De inkomsten bedroegen f281, de uitgaven ruim f259, zoodat een batig saldo bleef van 1 Aan de veigaderiug werd o. m. het volgende medegedeeld lo. dat de contributie der kunstlievende leden is verlaagd van f2,— tot f 1,50; 2o. dat de contributie der werkende' leden bedraagt f 5,20 in plaats van f 7.80. 3o. dat het inleggeld voor nieuwe werkende leden is gesteld op f3.—. Haarsteden Nu de beschrijvingsbiljetten voor de Per- soneele belasting weer worden rondgezonden geven wij de volgende toelichtingen op het artikel haardsteden Alle haarsteden of stookgelegenhe len moe ten voor de belasting worden aangegeven. Voor elk vertrek, dat verwarmd wordt óók de keuken wordt één haardstede gerekend. Een vertrek, waarin een kachel of ander kooktoestel is geplaatst, en waarin zich eeu rookuitgang bevindt, wordt als ver warmd beschouwd, ook al wordt er nimmer gestookt. Een vertrek met een rookuitgang zonder kachel of stooktoestel, of een kamer met een kachel en een dichtgemetselden of bepleister den rookuitgang wordt niet als verwarmd beschouwd en het bevat dus volgens de wet geen haardstede. Het eenvoudig wegnemen van de kachelpijp is niet voldoende. Een kamer alkoof verwarmd wordende door een stookgelegenheid in een aangren zend vertrek, wordt niet als verwarmd vertrek beschouwd. Buizen of andere toestellen, door stoomwater of heete lucht verwarmd, v. orden als haarsteden aangemerkt. Gas-en petroleumkachels, wier verbrandings producten buiten het vertrek worden geleid door eeu pijp of anrlere daarvoor opzettelijk gemaakte opening, zijn haardsteden. Badkachels en keukenfornuizen moeten ook als haardsteden worden aangegeven. Wordt een kachel geplaats in de' afschei- ding tusschen verschillende vertrekken dan wordt elk der vertrekken als verwarmd be schouwd. Dit dc Hofwereld. De Haagsche correspoudent der N Gr Ct schrijft kleinere en ?r0°fere hoffeesten volgen elkander op, voornamelijk ter wille van prinses Elisabeth met dansen gepaard, maar ze ge lijken veeal zoo op elkaar, dat er niets bij zonders over te vertellen valt. Eu anders is er weinig hofnieuws. De Konin ginnen vertoonen zich, behalve bij het uitrijden, weinig in de laatste weken in het publiek. Het bezoekeu van opera's, tooueelvoorstellingen en concerten is dit jaar zeer beperkt. Alleen namen HH. MM., met prinses Elisabeth van Waldeck, eenige kunstwerken in de kunstzalen van den heer Biesing in oogenschouw, o. a. een paar Munkaczy's van zeldzame schoon heid. Het schijnt dat de Waldecksche princes grooten zin heelt voor de beeldende kunsten. Zij neemt ook hier les iu het teekenen. De jonge bevallige princes, die nogal vaak in de morgenuren te paard uitrijdt, wordt hier langzamerhand eene populaire figuur, 't Publiek kent haar en zij wordt steeds eerbiedig gegroet. Zij moet eeu allerliefst, ongekunsteld en zeer begaafd meisje zijn. Naar mij uit een zeer vertrouwde bron is verzekerd, zal de jonge zuster onzer koningin-regentes'ver moedelijk indien andere omstandigheden haar ten minste niet beletten aan dat voor nemen gevolg te geven, - na de kroning van H. M. onze koningin en zeker na een huwelijk van deze hier blijven en met koningin Emma het paleis van wijlen prins Hendrik betrekken. Mishandeling. -^e Tilburg zijn Zondagavond, zonder dat zij daartoe aanleiding gaven, zekere Beeres vader en zoon, op den openbaren weg door 3 personen dusdanig mishandeld eu over het gelaat gesneden dat hun opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. De vader, die het zwaarste is mishandeld, is nog steeds door het groote bloedverlies buiten kennis. Zijn toestand is hopeloos. Dc daders zijn gearresteerd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2