Nummer 9. Zondag 30 Januari 1898. 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Eerste Blad. Bekendmaking. ANTOON TI KL EN Dit nummer bestaat uit twee bladen. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw UITGEVER "Waalwijk. en Litifstraitsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duifcsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende het ko hier der grondbelasting over 1898 maakt bekend, dat genoemd kohier op den 21 dezer door den directeur der belastingen is goed gekeurd en heden ter invordering aan den ontvanger der directe belastingen is toege zonden. Waalwijk, 26 Januari 1898. Een gewapend conflict tusschen Spanje en de Vereenigde Staten inzake Kuba en een ernstig geschil tusschen Rusland en Engeland met betrekking tot China brr... 't zou voldoende zijn om geheel Europa in vuur en vlam te zetten, ware 't niet dat voorloopig het geschreeuw veel grooter is dan de feilen eigenlijk wel verdienen en waren er in den laatsten tijd niet telkens van die groote woorden gebezigd voor betrekkelijk onbe duidende dingen Wat is er geschied tusschen Spanje en de Vereenigde Staten Precies weet men 't niet, er wordt ge sproken over drie door de regeering te Washington Maandagavond van den consul te Havanna ontvangen telegrammen, welke depêches in cijferschrift zoo belangrijk zouden zijn geweest, dat de onderstaatssecretaris Day ze onmiddellijk aan Mac Kinley bracht, die juist uit dineeren was en dat de president, het dessert in den steek latend onverwijld OF 45 Herinneringen van een Politie-Commissaris. De hertog van Palmares stond op den drempel. Ofschoon hij nog half in het duister stond, had Raymond hem dadelijk herkend en wilde hem in eene eerste opwelling te lijf gaan. Maar Ludovicus voorkwam hem en hem met een ontzagwekkend gebaar tegenhoudende, zeide Blijf 1 mijnheer de hertog komt zeker om mij te spreken, en ik zal hem dus ontvangen. Raymond hield zich in en ging naar het bed van Irene. Ludovicus was intusschen even verwonderd als Raymond. Een dergelijk bezoek, op dit uur, in deze om standigheden was zeker iets buitengewoons en te vergeefs trachtte hij eene geldige reden voor dit bezoek te vinden. Ik wenschte u te spreken, mijnheer, zeide de hertog, toen hij tegenover Ludovicus stond, en zooals u wel begrijpen zult, is het eene zeer ernstige zaak, die mij hier doet komen. Zoudt u mij een onderhoud van eenige minuten kunnen toestaan En waarover wenschte u mij te spreken. Over Irene. Irene 1 Gij zegt Irene? Ludovicus liet den hertog in de eetzaal en bood hem daar een stoel aan, dien hij echter w6i?6rdc« Bat is niet noodig, zeide Palmares, ik heb niet veel te zeggen en ook uw antwoord kan kort zijnveroorloof mij alleen, vóór ik begin, van u een belofte te eischen. Hoezoo Het geheim, dat ik u zal toevertrouwen, behoort mij niet alleen toe, en gij moet u du3 verbinden, het nooit aan iemand te openbaren. Maar mijnheer... een kabinetsraad samenriep. Alle ministers, met uitzondering van Alger, den titularis van oorlog, verschenen op 't appel en dat is feitelijk alles wat men cr van weet; de heeren laten niets los. Nu heeft men evenwel het oorlogsschip Maine" naar Havanna gezonden en daarover zijn de Spaansche bladen zeer ontstemd. Waarom zou men vau Washington uit juist nu een beleefdheidsvisite laten maken, terwijl 't alles zoo rustig en kalm is dus vraagt de leidende pers van Spanje. Natuurlijk kan Spanje 't er zoo maar niet bij laten zitten, de eene „beleefdheid" is de andere waard, meent men te Madrid en daarom wordt het oorlogsschip »Vinaya" naar enkele Ameri- kaansche havens gezonden, terwijl de minister van marine Bermejo een heel lang onderhoud heeft gehad met den commandant van het eskader, die de beste iuformatiên gaf over zijn scheepsmacht. Men leeft nu verder in afwachting van de komende dingen de Imparcial vreest moeie- lijkheden in verband met Amerika's doen en zegt dat Europa over de politiek van de Unie tegenover Spanje geenszins in twijfel is, terwijl het blad de oveituiging uitspreekt, dal het Spaansche volk zijn plicht met eer zal ver vullen. Onderlusschen komt 't telkens weer tot beteekenisvolle votums in de Vereenigde Staten. De Wetgevende Macht van den staat Mississippi heeft aangenomen een voorstel ten gunste van de oorlogvoerende partij op Kuba en van dit votum kennis gegeven aan het congres te Washington en de Wetgevende Macht van den staat New York nam een dergelijk voorstel aan met 71 tegen 60 stemmen. Voor 't moment toouen de opvarenden van de „MaineA nog geen oorlogzuchtige bedoe lingen de bevelhebber heeft de gebruikelijke visites afgelegd en de correspondenten der Ameiikaansche bladen te Havaona bieden den bevelhebber en den consul-generaal een banket aan, waarbij zullen aanzitten officieren der Spaansche marine. Denk er aan, dat van dat geheim het leven van mejuffrouw Guillemot afhangt. Ludovicus keek dan hertog verbaasd aan. Wat bedoelt u vroeg hij een wenig ont hutst. Sedert eenige oogenblikken, vervolgde Pal mares, weet ik dat het kind vergiftigd is. Wie heeft u dat gezegd? Dat komt er niet op aan I Is het niet dezelfde, die haar het gif heeft toegediend Misschien, En gij wilt... Ik bid u mijnheer, niet verder op openbaring van mijn geheim aan te dringen, en op die voorwaarde alleen,., zal ik u het tegengif overhan digen, dat het slachtoffer alleen kan redden.., stemt u toe Ludovicus dacht een oogenblik na. Goed, zeide hij... ik stem toe. Aangenomen. Dus, u bekent dat mejuffrouw Irene vergif tigd is P Ja, mijnheer? Dan zult u ook bovendien zeker wel verno men hebben, dat men de laagheid zoo vergedreven heeft om te zorgen, dat in geene enkele apotheek te Trouville de drank te verkrijgen was, om de vreeselijke uitwerkselen van het toegediende vergif te bestrijden. Dat is zoo. Ziehier dan het trgengif, dat u noodig hebt, om het leven van het arme kind te redden. Aldus sprekende, ,bood de hertog Ludovicus een klein doosje aan, waarin zich twee flesclijes van zonder lingen vorm bevonden. De dokter bekeek de flesclijes en zag daarop deD hertog aan. Om de waarheid te zeggen, begreep hij niets van al hetgeen er gebeurde. Wat dreef Palmares? wel belang had hij bij deze wijze van doen wat mocht de reden zijn, dat hij de misdrijven van Benoit ongedaan trachtte te maken Alle vragen waarop het hem onmogelijk was, een voldoend antwoord te geven. Maar wat hem boven alles trof, was de veran dering in de gelaatstrekken van den hertog en de voordurende ontroering, die zijne stem deed beven 1 Engelands gezant te Peking heeft aange drongen of zal eerlang aandringen op de openstelling van Talienwan als handelshaven en dat wil Rusland uu juist niet ziedaar in hoofdzaak het onderwerp van geschrijf in de Engelsche pers, terwl de leeningsquaestie waarbij Groot Brittaunie en Rusland tegen over elkaar staan, evenveel stof levert voor sensatiewekkende beschouwingen. China heeft maar weinig kans bij den on- derlingen naijver der Europeesche mogend heden te profiteeren 't is minder de zaak der heeren te Peking om die mogendheid de voorkeur te geven, welke de mooiste voor waarden, dau wel die, welke de minst hooge eischen stelt 't Heet nu, dat Rusland's gezant Powlow de onmiddellijke verwerping heeft geeischt van de Britsche leening, onder aanbieding van een leening van Russische zijde op dezelfde financieele voorwaardenbij welk doen de gezant van Frankrijk, Dubail hem steunde. Nu heeft ookCurzon, onder-staatssecretaris van buitenlaudsche zaken, betoogd wat En geland eigenlijk wil in 't Uiterste Oosten. De Chineesche quaestie is, zei Curzon, uiet door ons opgeworpen doch verschillende mogendheden hebben getracht bijzondere voordeelen van China te verkrijgen. Engeland heeft het recht dezelfde voordeelen te eischen. Onze belangen daar ginds zijn oneindig grooter dan de belangen van alle mogendheden samen. Wij kunnen niet dulden, dat wij op zij worden geschoven, alsof wij een te kleine natie waren, waarmede geen rekening behoefde te worden gehouden. Wij zijn niet voornemens de suprematie af te staan, welke wij verkregen hebben. Groot Brittanje zal zich verzetten tegen elk monopolie, dat door andere mo gendheden wordt geêischt, of dat in strijd is met de belangen en de rechten van den Brilschen handel. De Nowoje Wremja, het bekende Russische orgaan, slaat een verzoenenden toon aan naar aanleiding vau de terugtrekking der Britsche schepen uit Port-Arthur en vermaant tot een Gij zult met mij erkennen, mijnheer de hertog, kon Ludovicus dan ook niet nalaten op te merken, dat ik wel min of meer het recht heb, mij te verwonderen over hetgeen hier gebeurtte vergeefs zoek ik evenwel naar de ware drijfveer, waaraan ik uwe houding van dezen avond kan toeschrijven. Zoek daar niet naar mijnheer, antwoordde de hertogwant ik verzeker u, gij zult haar niet vinden, al wat ik thans doe wordt mij bevolen door een gevoel dat voor iedereen geheim moet blijven en als wij nu Irene maar redden, als wij haar nu voor Raymond kunnen sparen, wat geeft het dan ook, welke drijfveeren mij aldus aoen handelen. Het is dus in het belang van Raymond dat u aldus handelt? Zelfs dat kan ik niet zeggen. Maar indien het zoo was... dan zou misschien het dael morgen. Neen 1 neen 1 viel de hertog in, alle3 moet zijn loop hebben 1 De eene ontvangt het geluk als belooning, de ander den dood voor zijne straf 1 Ieder naar zijne werken het is God, naar men zegt, die het zoo wil. En bittere glimlach krulde zijne lippen. Intusschen... De hertog deed een stap naar de deur, maar keerde zich plotseling om. Nog een enkel woord, voor wij scheiden, zeide hij met bevende stem. Dadelijk zult gij weder bij Raymond zijn, en het spreekt van zelf dat hij u naar de reden van mijn bezoek zal vragen. Oik zal hem alles zeggen, zeide Ludovicus. Integendeel, zeg hem niets hij mag niets weten, en niemand mag hem ooit zeggen, dat Irene aan mij het leven verschuldigd is. Maar dat is eene wreedheid Waarom Vandaag redt gij de vrouw, die hij bemint en morgen schiet gij hem koelbloedig dood. De hertog aarzelde een oogenblik, Morgen zeide hij rillende... wie kan zeggen, wat het morgen zal zijn... Nog eens, mijnheer zweer mij, dat gij het geheim tot na afloop van het duel zult bewaren. Indien gij het eischt. Ik verzoek het u, op uw eerewoord 1 kalmer beoordeeling vau de relatiên tusschen Rusland en Engeland in 't Vei re Oosten: beider belangen komen geenszins met elkaar in eonflict. De candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouverneur- generaal van Kreta, schijnt de wereld nog maar niet uit te wezen. De leiders der op standelingen en de notabelen van verschillende districten doen de bedenkelijkheid van deze door Rusland gelanceerde en door Engeland en Frankrijk ondersteunde candidatuur nader uitkomen door adressen van sympathie aan den jongen man. Gelukkig zijn de leden der nationale vergadering verstandiger of di plomatieker zij hebben besloten zich te onihoDden van elke manifestatie. Mag men mededeelingen uit Kopenhagen gelooven, dan is de candidatuur van den prins te danken (of moet T heeten: te wijten?) aan drie vrouwen de koningin van Dene* marken en haar beide dochters de czarina- weduwe en de prinses van Wales. Koningin Louise zou aan eerstgenoemde haar leedwezen hebben geuit over den loop der zaken in 't Oosten, meer in 't bijzonder over Griekenland's tegenspoed en dan over de door Rusland in 't Oosten gevolgde po litiek, waarbij Duitschland 't beste vaart, getuige de toenemende invloed van Germanje te Konstantinopel. Met een woordje ten gunste van prins George voor het gouverneurs baantje sloot dit epistel. Aan haar andere dochter, de prinses van Wales, schreef koningin Louise, dat 't haar een groot genoegen zou doen als deze can didatuur door Engeland niet werd bestreden. En zoowaarRusland's gezaut Sinowiew klopte bij den sultan aan, Engeland maakte alleen aanmerking op den vorm, Italië be loofde geen moeielijkheden te zullen maken en dus vindt Abdul Hamid met zijn weigering alleen steun bij Duitschland en Oostenrijk. De socialistische afgevaardigde Demblon, die in de laatste zitting der Belgische kamer Welnu, ik zweer het op mijn woord van eer 1 De hertog nam de hand van Ludovicus, die hij met vervoering drukte. En nu, vaarwel 1 stamelde hij, de hemel 8chenke hem het geluk, dat tot nog toe aan zijn leven ontbroken heeft I En zich haastig omkeerende, vertrok hij. Was het zinsbedrog? Vergiste hij zich niet? Ludovicus meende toen hij vertrok een traan in zijn oog te hebben zien glinsteren. Zooals de hertog voorzien had, snelde Raymond, zoortra hij zag dat Palmares weg was, naar den dokter. Welnu, zeide hij, wat moest die man hier doen P Ludovicus hield den vinger op zijn mond en liet een der fleschjes zien. Daar spreken wij later wel over, antwoordde hijlaten wij ons voor het oogenblik alleen be zighouden met de zaak, die voor ons van het hoogste belang is en... Is Salomé dan teruggekomen vroeg Raymond verwonderd. Ik heb het tegengif... en er moet gehandeld worden.... Raymond zweeg. Voor hem bestond er inderdaad geen hooger belang dan Irene en de hoop haar weder in leven te zien, deed hem dit voorval vergeten. Hij naderde het bed, om al wat er gebeuren zoa nauwkeurig te kunnen volgen maar Ludovicus duwde hem zachtkens ter zijde. Vergeef mij, mijn vriend, maar het is beter als gij daar bij den heer Guillemot gaat zitten, en als gij zoo goed wilt zijn, doe dan het raam even open. Raymond gehoorzaamde zonder te antwoorden maar op het oogenblik, dat hij aan het verzoek wilde gevolg geven, zag hij tot zijne verwonde ring Salome, die zoo hard mogelijk den tuin doorliep. Wat zou dat nu moeten beteekenenP Zij had dus het tegengif niet gebracht., en Lu dovicus had hem bijgevolg bedrogen waarom roet welk doel... Hij haastte zich Salomé tegemoet te gaan. Waar konit gij van daan? vroeg hij,zoodra hij haar zag. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1