Nummer 9. Zondag 30 Januari 1898. Tweede Blad. BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Vervolg Nieuwsberichten. Met het oog op den a. s. Woensdag inval lenden R. C. Feestdag, zal liet volgend nummer dezer Courant DINSDAGAVOND verschijnen. Advertenties en berichten voor dat nummer, worden ingewacht tot Dinsdagmiddag 12 uur. DONDERDAG 3 Februari a, s. JAARMARKT te Waalwijk. Onder grooten toeloop van menschen heeft te Algiers de begratenis plaats gehad van C.ayrol, die Zondag bij de onlusten gedood werd. Alle autoriteiten, waaronder de maire en de Spaaosche consul, woonden de plech tigheid bij. De directeur van den Anti-Juif hield een heftige redevoering tegen de regee ring en den gouverneur, terwijl de maire tot kalmte aanmaande. Bij het verlaten van het kerkhof werden verscheidene Israëlieten mis handeld. De troepen z\in niet bij machte op zichzelf staande wandaden te voorkomen. Thans is overal de rust hersteld. Te Algiers is Woensdag de nacht rustig verloopeu en Woensdagmorgen konde 1 dc politieposten ingékrompeu worden; ook is het verkeer overal hersteld. Ook in het binnenland moet de orde hersteld zijn. De Arabieren, die naar de stad waren getrokken om te plundereD, zijn genoodzaakt geworden, naar hun „gourbis" terug te keeren. Toch hebben er.nog aanslageu op personen plaats. Naai aanleiding van de onlusten zijn te Algiers 150 Israëlieten naar Frankrijk vertrokken. Uit enkele uit Tananarivo ontvangen berichten schijnt op te maken, dat onlangs op Madagaskar een oproerige beweging heeft plaats gehad. Zelfs zou de op Réuniou ge vangen zittende ex-koningin Ranavalo met verschillende leiders in verstandhouding staan. MADRID, 26 Januari. De opstandelingen- aanvoerders Menocal Broch Fernandez, Velasco, Bettencourt, Seavril en dr. Casuso zijn bij den Spaanschen consul te New York in onderwerping gekomen. De Kubaansche opstandelingen hebben bij Nueviias een dynamietaanslag op een trein gepleegd. Een sergeant werd gedood en dertien soldaten gewond. Den volgenden dag had op dezelfde lijn een ontploffing plaats waarbij twee soldaten gedood en vijf gewond werden. LONDEN, 26 Jan. Een Lloyd-telegram uit Maskar aan de golf van Oman meldt dat de Engelsche kanonneerboot Lapwing de Britsche stoomboot Beloetsjistan met bestem ming naar havenplaatsen aan de Perzische golf heeft aangehouden en een partij wapenen en krijgsvoorraad waarmee de Beloetsjistan was geladen, in beslag heeft genomen. De stoomboot kon daarna haar reis ongehinderd voortzetten. Het bericht wekt hier opzien, omdat elk zich herinnerde dat het schip deze contrabande te Petersburg geladen had op last van Leontiëf, den bekenden reisgezel van prins Henri van Orleans en vriend van Me- nejik. De Beloetsjistan werd dan ook in de dokken alhier eerst aangehouden, maar weer losgelaten, omdat de verzekeringsmaatschappij verklaarde dat de wapenen en ammunitie over Djiboeti voor Abessiuie bestemd waren. De werkelijke bestemming is thans echter gebleken en het kwaad vermoeden bestaat, dat de oorlogscontrabande zoo niet voor de Afridi's dan toch voor de opstandelingen in Beloetsji stan moest dieuen. Men vraagt zich af ot Rusland soms op verraderlijke wijze de hand in het spel heeft en onderstelt dat de Perzi sche regeering de Britsche regeering gewaar schuwd heeft. Onder het volk te Portsmouth heerscht groote verontwaardiging, omdat de admiraliteit vandaag vier aanvoerders der trade-unionisten op staanden voet heeft ontslagen en wegge- jaagd, die Zaterdag aan den ingaug van het tuighuis een demonstratie tegen het stelsel van stukwerk geleid en dit stelsel met den naam van blanke slaveruij hadden bestempeld. WAALWIJK, 29 Januari 1898. Stuiverszcep! Van de Naamlooze Vennootschap »Ver- eenigde Zeepfabrieken" te Rotterdam wachten wij een trekkingslijst der eerste geld loterij, waaraan allen hebben kunnen deel nemen, die de omslagen van de stuiverszeep hebben bewaard en opgezonden. Wij zullen deze trekkingslijst voor een ieder ter inzage leggen ,in de uitstalkast van onzen uitgever. Verscheidene hoofdprijzen van f 100, f25, en f 1 zijn gevallen te Rotterdam, Amsterdam, Middelburg. Prijzen van f 5 en f 2,50 te Rotterdam, Amsterdam, den Haag. Vlissingen, Harlingen, Hcllevoetssluis, Edam, Oudenbosch en een aantal andere plaatsen terwijl de prijzen van f 1 over geheel Nederland ver deeld zijn. Eerste kamer Avondvergadering van Dinsdag 25 Jan. Ingekomen was eene kennisgeving van het overlijden van jhr. mr. Verheyen, lid der kamer. De voorzitter, mr. Van Naaraen van Eeuines, zeide het volgende Mijne heeren Met diepen weemoed hebben wij het over lijden vernomen van ons hoog geacht medelid jhr. mr. Verheyen. De veler'ei betrekkingen, waartoe het ver trouwen des konings en van zijne medebur gers hem riepen, vervulde hij steeds met de meeste ijver en nauwgezetheid, waardoor hij algemeen geacht en geëerd werd. Zijn open en beminnelijk karakter, zijne goede hcedanighedeu en zijn aangename omgang deden hem tallooze vrienden ver werven. Ook wij, die het voorrecht hadden hem zoovele jaren in ons mid:len te zien, leerden zijne kennis, zijne ei varing, zijn ijver en zijn persoon op bizonderen prijs te stellen. Zijn heengaan heeft dan ook een groote leegte achtergelaten; zijne nagedachtenis zal bij ons steeds in eere worden gehouden. Moge de Almachtige zijne diep bedroefde familie de kracht schenken haar onherstelbaar verlies met stille onderwerping te dragen. Het overlijdensbericht zal met e.n brief van rouwbeklag vanwege de kamer worden beantwoord. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken enz., werd de vergadering verdaagd ter behandeling van de staatsbegrooting voor 1898. Oproeping miliciens. In de Stct. (uo. 22) brengt de minister van oorlog een koninklijk besluit ter algemeene kennis, bepalende dat de miliciens-verlofgan gers der lichting van 1895, die van de regi menten huzaren zijn overgeplaatst bij de trein- afdeelingeu der regimenten veldartillerie, op de volgende tijdstippen onder de wapenen zullen geroepen worden om in den wapen handel te worden geoefend 1/3 der lichting van 23 Februari tot en met 16 Maart, 1/3 der lichting van 17 Maart tot en met 7 April,1 '3 der lichting van 13 April tot en met 4 Mei. Atjcli. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van Don derdag: Toekoe Oemar is naar de vallei van Djantoi teruggekeerd. Morgen gaat kapitein van der Maaten met twee compagnieën daarheen om Djantoi te bezetten. Het blad teekent hierbij aan Wat wij vreesden, is dus geschied. Toekoe Oemar laat er geen gras over groeien en dwingt ous nu, naar een vrijwel waardeloos valleitje twee compagnieën af te zenden, om daar positie te nemen en er wellicht eenige dooden en gewonden te krijgen, terwijl wij het punt waar wij wezen moesteD, £dat is Rantja of beter gezegd Baroe op de grens van Pedirwel hebben bezocht maar niet vastgehouden. Oemar kan nu terugwijken naar de Westkust of wel naar Pedir, naar verkiezen. Laat ons hopen dat hij maar voor korten tijd genoegen zal beleven van het strategisch voordeel dat hij op ons heeft behaald. Lectuur voor onze troepen op Atjeh Hun, die voor dit goede doel boeken illustratiën, tijdschriften enz. (ook gebruikte doch zich nog ïd goeden staat bevindende) mochten willen schenken, wordt verzocht die, vóór 15 Februari a.s., franco toe te zenden aan jhr. J. J. Sandberg te Haarlem, die zich met de verzending naar Atjeh wil belasten. Hun, die geen boeken enz. beschikbaar hebben, wordt beleefd verzocht door geldelijke bijdrage dit goede doel te steunen, ook ter bestrijding der onvermijdelijke kosten. Het Roode Kruis te Atjeh heeft zich beschikbaar gesteld voor de verdere verzending naar hospitalen, posten enz. alwaar zoo'n groote behoefte aan lectuur bestaat. Bakkerijtcntoonstelling. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van 's Gravenhage, jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, het eere-voorzitterschap aanvaard van het uitvoerend comité der dezen zomer aldaar te houden internationale tentoonstelling van bakkerij enz., terwijl de ministers van water staat, van buiteolandsche en van binnenland- sche zaken hun steun hebben toegezegd, voor zooverre het op den weg der regeering ligt om dien te geven. (Hbl.) Moord op 23 dwangarbeiders. De Java Bode bevat volgend bericht: Dezer dagen hebben wij reeds medegedeeld, dat eerlang de gewezen opziener der wegen W. F. van der Heijde zich voor den raad van justitie te Padang zal hebben te verant woorden wegens 23 hem ten laste gelegde moorden op dwangarbeiders. De rechtsdag is thans vastgesteld op 11 Januari en niet minder dan 80 getuigen zijn in deze cause célèbre gedagvaard. Met Van der Heyde zal de gewezen mandoer-dwangarbeider Rahaman als beklaagde terechtstaan, Aan den eerste is mr. Van Hamel, aan den tweede mr. Smits als verdediger toegevoegd. De volgende feiten zijn nu reeds ruchtbaar geworden. In 1892 zou Van der Heyde den dwaugarbeider Djawongso hebben vermoord of laten vermoorden, omdat hij dien man ervan verdacht het kettingkwartier en be klaagde's woning in brand te hebben gestoken. In 1893 ondergingen Djosemito en Rono di Kromo een gelijk lot. In 1895 moet Van der Heyde Korto Semito met een pistool hebben doodgeschoten, omdat hij was weg geloopen. Den 8en Februari 1896 beweerde de dwangarbeider Yap A Lie wegen? een wond niet in staat le zijn om te werken; die wond zou die Chineesche veroordeelde zichzelf opzettelijk hebben toegebracht; Yap Lie moest toen op last van VaD der Heyde door Ra haman met een mes in de leverstreek gestoken zijn, terwijl de opziener gedreigd zou hebben hem zelf te zullen doodschieten, als hij nu niet dadelijk aan het werk toog. Yap A Lie die aan de hem toegebrachte wond niet on middellijk overleed, moet door beide beklaag- deu levend begraven zijn. Hoe is het mogelijk, dat in een gewest onder geregeld bestuur, dergelijke beestachtige feiteu gedurende een reeks van jaren kunnen gepleegd worden zonder dat er een haan naar kraaitDr. Peters, die veel minder deed in een ienauwenlood gevestigde Duitsche kolonie in Afrikawerd door het hoogste rechterlijke college in zijn vaderland zonder pensioen smadelijk weggejaagd uit 's lands dienst. Dubbellc vergiftiging. Maandagavond is gevankelijk door twee rijksveldwachters naar Haarlem getranspor teerd zekere M. van Kampen, arbeider, oud 45 jaar, wonende te Sasseuheim, verdacht van moord door vergiftiging van zijn vrouw, die een maand geleden is overleden, en van een man te Lisse J. Van Diest genaamd met wiens vrouw naar men beweert bij omgang had. Van Diest is Maandag be graven. De verschijnselen, waaronder en die vrouw en die man zijn overleden, trokken zoodanig de aandacht, dat de politie Maandag werd gewaarschuwd beiden waren bezweken na hevige aanvallen vau diarrhee. Tal van personen werden gehoord, o.a. een 14 jarig dochtertje, dat gezien zou hebben, dat haar vader roerde in eeu glas melk, waaruit hij Van Diest heeft laten drinken. Iemanddie tamelijk goed scheen inge licht, verhaalde aan den verslaggever der Haarl. Cf dat na het drinken uit dat glas de man zoo purgeerde, dat door een broer van den overledene de hulp van een ge- nesheer werd ingeroepen, die een en ander meegaf, dat een goede uitwerking scheen te hebben. La*er moest Van Kampen aan Van Diest het restant melk te drinken hebben gegeven, met het noodlottige gevolg, dat de diarrhee terugkwam en de man bezweek. Gisternacht is het lijk der vrouw opge graven. De ingewanden uit dat van den man zijn naar Leiden overgebracht ter nader ouderzoek. Verder wordt vernomen dat de juistitie na huiszoeking te hebben gedaan, allerlei eetwa ren ter onderzoek heeft medegenomen- De weduwe van Van Diest verklaart geheel onkundig te zijn van hetgeen Van Kampen wordt ten laatste gelegd. Vrouw Van Diest had voor ongeveer 20 jaar „verkeeringmet Van Kaïnpen. Dit raakte uit en beiden huwden later met een ander. De eerste vrouw van Van Kampen stierf en deze hertrouwde nu met een tante van juff. Van D. Deze tweede vrouw moet overleden zijn onder bedenkelijke ver schijnselen. Door deze familiebetrekking kwam v. Kam pen wel eens aan huis bij D. en dus in ge zelschap van zijn vroegere dulcinea. Of 't oude liefdevuur weer ontvlamde oude liefde roest immers niet kunnen we niet met zekerheid zeggen. Maar waar is 't dat het slachtoffer overleden is in den nacht, na het bezoek van v. Kampen te zijnent. In het academisch ziekenhuis te Leiden moet in de maag van Van Diest arsenicum zijn gevonden. De officier van juistitie jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré en de rechter^ commis. jhr. mr. Q lintus uit Haarlem met den griffiier en de rijksveidwacht stelden Maan dag een onderzoek in, dat van 's morgens 10 uren tot 's avonds haiftwaalf duurde en de arrestatie van N. van Kampen tengevolge had, Het publick te Lisse had hem vernield, als de brigader niet zoo flink was opgetieden.. Het onderzoek door de justitie ingesteld, moet dan ook voor Van Kampen zoo be zwarend zijn, dat zijn ontkentenis Diet zal baten Van Kampen moet iemand zijn, die ongunstig bekend staat en reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld is. Van Kampen~was 's avonds bij een der slachtoffers en droeg het 14-jarig dochtertje op om melk te halen, waarop hij echter zeide wacht, ik zal met je mee gaan!" De melk wordt gehaald en in het teruggaan zal Vau Kampen de kan wel dragen. Het meisje ziet echter dat hij iets daarin deed maar vermoedde niet wat het kon zijn. Thuis zijnde zeide Vau Kampen nog tegen het meis je „kom, neem ook een kopje melk maar zij weigerde, zeggende „neen, het is melk voor mijn vader Toe nu de justitie ook in deze woning kwam en de moeder wilde arresteeren, ver klaarde het meisje te zullen zeggen, wat zij wist, wanneer haar moeder niet werd mee genomen, want zij was onschuldig. Daarop volgde het bezwarende verhaal van hel raelk- halen. De omstandigheden, die tot de ontdekking der vermoedelijke misdaad hebben geleid, hebben zich volgens den Sassenheimschen correspondent van het Leidsche Dagblad aldus toegedragen Van Diest was sedert eenige dagen lijdende aan influenza en daarvoor onder behandeling van dr. Metzlaar. Daar hij bijna geheel was hersteld, bezocht de dokter hem niet meer. Toen hij nu iu den nacht van Zondag op Maandag bij v. Diest geroepen werd en de vreeselijke benauwd heden zag, terwijl hulp niet meer kon baten, rees het vermoeden van vergitttging, dat hij den burgemeester mededeelde. Na gedachten- wisseling viel de verdenking op M. r. Kam pen, te Sassenheim, die den zieke den vorigen avond een langdurig bezoek had gebracht. Daarop werd v. Kampen door 2 veldwachters van zijn werk gehaald cn dadelijk te Sassen- hoim iu verhoor genomen, da' te Lisse werd herhaald en der justitie aanleiding gaf v. K, geboeid naar Haarlem te laten brengen. Huiszoeking heeft plaats gehad te Sassen heim en Lisse, waar een en ander verzegeld is, terwijl de woningen voorloopig door de justitie zijn gesloten. De 9 kinderen van Van Kampen, wiens vrouw ongeveer een maand geleden was over leden, zijn bij familieleden of medeüjdenden onder dak gebracht. Tot beschuldiging van vrouw v. Diest schijnt geen aanleiding te bestaan zij heeft haar vrijheid behouden, doch mag niet in haar woning komen. De officier van justitie was gistermorgen weer te Sassenheim en beval de opgraving van het lijk van de in de vorige maaud over leden echtgenoote van M. v. Kampen. Dat lijk werd eveneens ter onderzoek naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. Gistermiddag is een zoontje van Van Diest Daar het academisch zieker huis te Leiden gebracht, omdat het vermoeden bestaat, dat de jongen, hoe dan ook, eveneens vergif heeft binnengekregen. Moordaanslag te Amsterdam. Een politieagent en een nachtwacht van de Staatsspoorweg-Mij. schoten Donderdag nacht op de Bareudskade te Amsterdam, op het angstgeschreeuw eeoer 5ljarige vrouw te hulp. Zij zeide door een haar onbekend manspersoon geslagen en mishandeld te zijn,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5