Abonné's, Leest dit s.v.pl.! H. M. Koningin Wiihelmina H, M. de Koningin-Regentes, BB güiil 1ÜH! m PAPIER Advertentién ONTVANGEN: elfen en gebloemd, LAMPENKAPPEN. Antoori Tielen. B O 1ST. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Landkaart van Nederland eene schoone sorteering RECTIFICATIE. Zitting kantongerecht Waalwijk. PORTRETTEN de mooiste kleuren, bijzonder ge schikt voor De ondergeleekende verlangt te ontvangen: 1 Portret H. M. de Koningin en H. M. de Regentes. 1 Landkaart van Nederland. en had dan ook werkelijk drie wonden aan de linkerhand, arm en borst en drie hoofd wonden. Zij werd naar het Binnengasthuis gebracht, waar het bleek, dat de wonden niet gevaar lijk waren en verblijf in het gasthuis niet noodig was. Nader vernemen wij, dat de vrouw door den dader in de Warmoesstraat was aange zocht om den avond met hem te passeer en, aan welk verzoek zij gehoor gaf, met het bekende resultaat. Donderdagochtend was de recherche zoo gelukkig de hand te leggen op een persoon, die met het signalement door de vrouw gegeven, overeenkomt. De man is een vroeger verpleegde van het krankzinnigengesticht te Medenblik. Hij ontkent echter. Verstikking door gas. Een alleenwonende dame op de Keizers gracht 83 te Amsterdam, mevr. de wed. S. v. S. geb. L is Dinsdagavond dood op haar bed gevonden tan gevolge van gasverstikking. Omtrent dit treuiige geval verneemt men het volgende Daar de dame vaak dagenlang bij haar familie buitenshuis was, wekte het in het eers: geen bevreemding dat haar woning reeds van Zondag af gesloten was. Ten slotte vatte een buurman argwaan op. Hij stelde de familieleden van het feit in.kennis, en nu bleek dat de dame zich in haar huis moest bevinden. De eerste gedachte was, daar zal inbraak gepleegd zijn. Nadat een smid geroepen was, drong men door een der aangicnzende huizen in^het perceel in quaestie door. Verschillende deuren werden opengebroken, ook de voor deur die gegrendeld was, en men vond ten laatste de dame op haar slaapkamer, dood uitgestrekt op haar legerstede. Een door dringende gaslucht in de kamer verried de oorzaak van haar dood. Op den grond lag haar hondje, insgelijks dood. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat niet de minste lek aan de gasleiding te vinden was. Waarschijnlijk is het ongeluk toe te schrijven aan het feit dat het water uit de gaskroon verdampt was, zoodat het gas ge legenheid had te ontsnappen. Een ijlings geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Vrceselijke moord te Leur. Over den vreeselijken moord te Leur wordt nog van daar aan De Bredanaar geschreven: Verleden Zaterdag waren reeds in den namiddag verscheidene maréchaussees met hun chefsuit Breda en Sprunde!alhier gearriveerd, die vergezeld van een Breda- schén gipsgieter naar de plaats des onhcils togen. Daar werd de indruk van een voetstap, die bij 't lijk gevonden was, in gips overge nomen. Ook de vorm van't onderste gedeelte van een der schoenen, die de zwaar verdachte G. F. op den noodlottigen Zondag gedragen had, werd nagegoten. En zie welk resultaat dit opleverde! Men begon nu aan de vergelijking der twee ver kregen gipsen vormen te zien, of deze over eenkomst met elkaar hadden. Men paste de twee vormen in elkaar, die precies slo'en. Men mat de lengte, ook dit kwam juist uit; men vergeleek de breedten op verschillende plaatsen ook die leverde Diet het minste verschil op. Zoo sterk was de overeenkomst dat men 't hoefijzer, waarmee de schoen beslagen was, cp de beide vormen nauwkeurig en gelijk kon onderscheiden; zelfs koD men op de twee vormen een streep onderscheideu gevormd door een nieuwen zool, die op een der schoenen gezet was. Lezers, mag ik u hier de vraag nog stellen Wie zou toch de moordenaar zijn Wij bezitten niet 't recht den verdachte een moordenaar te noemen doch ons denken in deze kan toch niet belet worden. Meer bewijzen kan ik u nog aan halen, die evenmin voor zijn onschuld pleiten. Men beweert, dat de verdachte G. F. den morgen na den schrikwekkenden avond, reeds veel vroeger dan iemand uit 't huisgezin opgestaan was, iets, wat hij anders nooit gewoon was. Verder kan als een feit gemeld wordendat bij 't lijk een onaangestoken sigaar met bloedspatten is gevonden, welke de ellendige moordenaar tijdens zijn worstelng zonder twijfel verloren heeft. Wie is nu de fabrikant dezer sigaar Waar is die gekocht? Deze vraag kwam onzen ijverigen rechercheurs reeds dadelijk in den geest. Waarschijnlijk zijn zij hierin reeds geslaagd. Volgens den vorm oordeelt onze sigarenfa brikant E. Vinck, dat het zijn fabrikaat is hij zal dit evenwel met volle zekerheid kun nen zeggen, als de sigaar door hem van binnen onderzocht mag worden; ook ziju zoon zou het dan kunnen getuigen. Waar is die sigaar gekocht Nu alle ver denking op meergeuoemdeu G. F. rust, kan de dochter van den caféhouder H. Voeten verklaren, dat zij in den middag van den bewusten Zondag sigaren aan F. verkocht heeft, die uit de sigarenfabriek van Vinck kwamen. G. F. heeft evenwel ook op dien dag sigaren gekocht in den winkel van Joh. Hendrikx, die van een fabrikant van Val- kenswaard komen. Deze personen, E. Vinck met zijn zoon, hoogstwaarschijnlijk de fabri kant uit Valkenswaard, en verder nog eenige personen uit Leur zijn gedagvaard om voor den rechter van instructie te Breda te ver schijnen. De van den moord beschuldigde F. heeft zich, naar uit Leur bericht wordt, in de gevangenis getracht op te hangen. Voorts vernemen wij, dat hij aan een der maréchaus seés verklaard heeft, zich liever te dooden dan te bekennen Voor plezier uitrijden. Gisieravand maakten 5 personen, be hoorende tot een bruiloftspartij, een rijtoer'.je met tentwagen door Oudewater en sloegen een verkeerde straat in, met het gevolg, dat zij van den vrij hoogen wal in den IJsel terecht kwamen. Een persoon sprong nog tijdig uit het rijtuig op den kant Slechts met veel moeite gelukte het door spoedig toege schoten hulp van de stoomboot Estafette" en van de nabijzijnde ijzeifabriek de andere personen te redden, ofschoon een hunner in bewusteloozen toestand werd opgehaald. De toestand vin dezen is zorgelijk. Het paard werd levenloos opgehaald en de teutwagen erg beschadigd op den kant getrokken. Een en ander behoort aan een stalhouder te Utrecht. Bijna verbrand. Een droevige gebeurtenis is Maandagavond afgespeeld in een tuin aan den Overschie- sclien weg te Schudam. De daar wonende bouwman Tanis had eenig oud stroo verbrand en toen daarvan de nog smeulende asch bleef liggen, liepen twee kindereu van hem er naar toe. Het schijnt dat nog een vlam uit de ascli opsloeg, ten minste een oogetiblik later stonden de kleeren van het 7jarig meisje in vlam, ter wijl liet jongere zusje naar huis liep om den vader te waarschuwen. Oogenblikkelijk snelde deze naar zijn on gelukkig kind en na vergeefs getracht te hebben het vuur met de hand te dooven dompelde hij het in 't water. Helaas, het vuur was reeds doorgedrongen, zoo dat het lichaam van het arme kind met brandwonden was bedekt, die van dien aard zijn dat ernstig voor het leven wordt gevreesd. Geneeskun dige hulp trachtte de pijn eenigszins te lenigen. Ook de vader heeft ernstige brand wonden aan de handen bekomen bij zijn pogingen om zijn kind te redden. (S. Ct.) Gisterenmiddag bevond zich het 9jarig kind van den kermisreiziger D., staande met zijn woonwagen aan den Emmerikschen weg te Zutphen, alleen in den wagen. Vermoedelijk heeft het kind de kachel met petroleum willen aanmaken, bij welke gelegenheid haar kleeding vuur heeft gevat, althans de buren zagen 't kind in vlam buiten den wagen vluchten. Ofschoon zij onmiddelijk toesnelden om hulp te verleenen, kon toch niet worden voorkomen, dat het kind vreeselijke brand wonden, hoofdzakelijk aan onderlijf en beenen, bekwam. Het kind is in het hospitaal te Zutphen aan de gevolgen overleden. (Z. Crt. Een krachtig middel tegen dieven In den laasten tijd wordt er in noordelijk Noord-Brabant en zuidelijk Gelderland (Maas en Waal) weer veel gestolen. De daders, wordt verondersteld, komen uit O., dat van oudsher daarvoor berucht is. Mestvarkens worden uit de hokken, geslacht en gezouten uit de kel ders gestolen, zonder nog van andere dief stallen te gewagen. In het dorp H., door de dieven veel bezocht, is de nachtwacht be staande met 2 veldwachters uit 4 personen, reeds vermeerderd met twee wachten ieder 4 man sterk, toch nog worden de stouste diefstallen gepleegd. Met het oog daarop heeft de burgervader van H. het navolgende doen afkondigen ff Ieder is verplicht, zoo hij 't minste onraad van diefstal bespeurt, onmiddelijk den koster te wekken en hem met de aanwezigheid der dievenbende in kennis te stellen. z/De koster zal dan onmiddelijk naar den toren gaan en de klokken luiden. //Ieder is verplicht, zoodra hij de klok hoort, gewapend met geweer, bijl, akst, gaffel, riek of knuppel enz., in den kortst mogelijken tijd aan te rukken, om gezamen lijk de dieven te omsingelen en gevangen te nemen'7. Als dat niet helpt, helpt niemendal Capelle. Sinds Maandag 1. 1. wordt te Breda vermist eeu dienstbode, Hendrika Klootwijk genaamd en afkomstig uit deze gemeente, waar hare ouders dan ook thans nog wonen. Alle nasporingen omtrent de vermiste in het werk gesteld, bleven tot dusver vruch teloos. Men verkeert iu groote ongerustheid. Door de duisternis misleid, geraakte onze halte-chef, de heer Pantus gepasseerde week, tegenover het station te water en met groote moeite heeft hij zichzelf moeten redden. Ware er betere verlichting geweest, dan kon zoo iets niet voorgekomen zijn. Ecthen, 27 Jan. Bij de heden gehouden vergadering over de Feestviering bij gelegen heid der inhuldiging van H. M. de koningiu Wiihelmina zijn tot leden der commissie gekozen de heeren: D. Smits, president. W. Branderhorst, secretaris. J. Uijthoven Jz. penningm. Js. Burghout. P. Combee. Dusscn. Zondagavond werden alhier bij A. v. D. de ruilen ingegooid; meermalen heeft dit reeds plaats gehad. Heden werd alhier door het fanfare korps Wilhemina een nieuw bestuur benoemd, bij het openen der vergadering bracht het gezelschap drie nummers ten gehoore. ook na de beuoeimng van het bestuur werden we lerom drie andere nummers uitgevoerd Aanvezien de tijd, dat het korps bestaat, waren de tonen zeer aangenaam. En ieder bewondert het da' in zoo'n korten tijd het fanfare al een uit voering geeft zoo.rls dit nu plaats had, het is geen wonderwant onze Directeurde Heer E. Vingerhoets. doet van zijnen kant alle moeite en inspanning, om het korps te doen bloeien in kunde en eendracht; weldra zal de harmoniezaal vergroot worden en er zal eene muziektent in den tuin van Den Heer J. Kamp worden geplaats, die daarvoor goed is ingericht; een en ander hebben wij te danken aan onzen geeerbiedigden Weleerw. Heer Pastoor. In ons nummer van verleden Zondag 23 Januari, staat onder Capelle een bericht over de uitvoering der Liedettafel; dit is eene vergissing van den zetter, welke fout wij hebben hersteld, door he' Donderdag 27 Jan. onder de Waalwijksche berichten te herplaat sen, waaronder het clan ook behoorde. Het bericht betrof de Waalwijksche Liedertafel. Het tweede bericht uit Capelle, in datzelfde nummer, over de sluiting der school(Heijstraat) berust op een misverstand van den inzetider, wijl die school in 't geheel niet gesloten is geweest. Een en ander was niet van onzen gewonen Capelschen correspondent. (Buiten verantwoordelijkhei der redactie). OUDE LIEDERBOEKJES. Ik neem de vrijheid langs dezen weg hulp te vragen in de studie van oude geestelijke liederen, die tot dit oogenblik in onze Nederlanden niet in katholieke handen is. Wilt, bid ik u, de goedheid hebben mij oude liederboekjes toe te zenden. Geeste lijke of wereldlijke liederen, met of zonder bijvoeging van muziek, zullen mij zeer wel kom wezen. Oude boekjes, hoe beschadigd, bevlekt, onoogelijk of oncompleet ook, alles zal mij zeer aangenaam zijn. Menig boekje, dat thans als nietswaardig wordt beschouwd of op den zolder onder het stof bedolven ligt. kan voor ons doel van onschatbare waarde zijn. Zelf opgave van den volledigen titel van een oud geestelijk liederboekje zal met een dankbaar hart ontvangen worden. Tot een klein bewijs van dankbaarheid zend ik aanstonds na ontvangst van eene zending of opgave mijne Kerstliederen met muziek. Is de naam van den afzender onderstreept dan zend ik de boekjes franco terug. Adres kapelaan ROES, Alten Gelderland. zeer stil en lusteloos. Prijzen stationair. De schoenenfabrikanten werken geregeld door. Bekwame werklieden verdienen een goed loon. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 97 K.G. Prijs yan f0.90 a 1,20; markt gezet op f 1.10. Eieren i'0.75 per 26 stuks. UITSPRAKEN van 27 Januari 1898. C. J. te Kaatsheuvel, overtr. boter wet, 1' 5 b. of 3 d. h. M. v D. te Drunen, jachtdeliet, f 5 b. of 4 d. h. S. K. te Sprang; strooperij, f 2 b. of 3 d. h. A. J. K. te Sprang, strooperij, f 2 b. of 3 d. h. C. H. M. te Sprang, strooperij f 2 b. of 2 d. h. J. P. v. H. te Sprang, strooperij, f 2 b. of 2 d. h. I. de W. te Drunen, pol. overtr., f 2 b. of 2 d. b. A. K- ie Sprang voerwezen. 2 maal f 0 50 b. ot' 1 d. h, iedere jboete. D. O. v. C. te Sprang, strooperij, f 1 b. of 2 d. h. C. J. R. te Waalwijk, dronkenschap, f 5 b. of 3 d. h. 1 A. v. H., 2 J. J. R. te Waalwijk, 3 C. v. D. te Be- zooien, nachtgerucht, ieder f 1 b. ot 2 d. h. A. P. te Kaatsheuvel, jachtdelict, 2 hechtenisetraffen van 5 dagen eu vernielirg van de geweren enz. J. de G. te Kaatsheuvel, strooperij, rechtsvervol ging geschorst. G. J. W. te Waalwijk, pol. overtr., 1 3 b. of 2 d. h. G. M. te Baardwijk, jachtdelict, 2 maal f 2 h. of 1 d. h. iedere Jboete. M. v. W. te Baardwijk, jachtdelict f 2 b. of 2 d. h. L. v. V. te Drunen, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h. H. IJ. te Loonopzand, overtr. veldp., 2 maal f 3 b. of 2 d. h. iedere boete. M. T. te Capelle, dron kenschap f 2 b. of 2 d. h. M. H. te Capelle dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. H. J- S. te Dru- nan, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h. M. v. B. te Nieuwkuik, alsvoor, f I b. of 1 d. h. J. H. v. d. H. te Bezooien, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. J. J. V. te Waalwijk, nachtgerucht, f 3 b. of 3 d. h. P. J. v. II. te Waalwijk, dronkenschap, f2b. of 2 d. h. M. S. te Bezooien, dronkenschap f 5 b. of 3 d h. C. v. K. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. J. A. de B. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. A. F. S. te Waalwijk, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. J. H. V. te Waalwijk, nachtge rucht, f 3 b. of 3 d. h. P. W. R. te Capelle, pol. overtr.f 1 b. of 1 d. h. C. V. te Waalwijk, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. J. V. te Loonop zand, strooperij, f 0.50 b. of 1 d. h. W. B., w. onbekend, dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. G. B. te Sprang, alsvoor, f 2 b. ot 2 d. h. WAALWIJK, 28 Jan. 1898. Beesten weinig aanvoer, de handel is zeer stil. kalfbeesten golden f90 k f180.--. Dito vaarzen f 80 f 160 Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van 1*6.25 a f 12.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 1535 kg. van f 0.99 f 1.11 per kg. Eieren f 3.— a 4,— per 100 stuks. Er ging deze week zeer weinig om in den huidenhandel. De kooplust neemt af naar mate de stock voor de eerste soorten is ver minderd. En die is thans al uiterst gering. Men verwacht eerst tegen Maart-April zomerhuiden der nieuwe slachting van La Plata. Toch blijven de prijzen zeer vast en voor koeien en lichte huiden in 't algemeen zelfs iets hooger. Voor prima zwaar leder komt meer vraag, maar niet in evenredigheid van andere jaren op 't correspondeerend tijdstip. De leder industrie over 't geheel verlangd naar winter, al zou. het dan ook slechts nog voor eene enkele maand zijn. De onder vinding heeft geleerd, dat een zwakke winter altijd nadeelig op dezen tak van nijverheid werkt. De handel in schors en andere jooimiddelen was ook de laatste 14 dagen Uitsluitend voor de abonné's op dit blad heeft de uitgever voor slechts 30 Cents verkrijgbaar gesteld de naar de laatste pho- tografieën vervaardigde van en Deze platen zijn keurig afgewerkt en hebben eene afmeting van 78 x 63 cM. Men gelieve deze platen tegen afgifte van den Bonvoorkomende op de vierde pagina van dit bladaan ons Bureau af te halen; franco per postzending wordt 15 cents extra voor porto en emballage berekend. Ook de naar den laatsten tijd bijgewerkte met plan van de Droogmaking der Zuider zee, groot 85 x 71 cM., bieden wij onzen abonné's tot 1 Januari nog tegen 30 cents, franco per post voor 35 cents aan. Tie Administratie. WoonplaatsNaam

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6