siassreerste"trein Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Wraak eener Vrouw BUITENLAND. Belgie. Duitsehland. Engeland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Voor meuschen, die nog lust mochten geroelen naar Klondike te gaan, geeft Brown eenige nuttige wenken, speciaal ten opzichte van de kosten van zulk een reis. Brown was in gezelschap van een vriend en beiden hadden zes gidsen, die ieder f36 per dag ontvingen. Slaapzakken en proviand moesten meegenomen worden. De laaste 800 mijlen, die slechts te paard or met sleden konden worden afgelegd, vorderden niet minder dan 6 dagen en de geheele reis, van Liverpool, is ongeveer zes weken. De heeu- en terugreis kosten minstens f6000. Deze mededeelingen zijn volkomen geloofwaardig. Brown is bekend als een practisch mijngraver, die in de laatste 25 jaren ongeveer f 2.300,000 aan goud in Amerika, Australië en Zuid- Afrika dolf. Het is ook wel aan te nemen, dat deze man de verschrikkingen der goud velden overdreven voorstelt. Hoewel hij nau welijks 54 jaar oud is, werd zijn haar gedurende de laatste zes maanden sneeuwwit en tijdens zijn verblijf in Klondike nam zijn gewicht 42 pond af. Zijn reislust schijnt overigens niet bekoeld te zijn, want zoodra zijn gezondheid in Engeland weder voldoende hersteld is, denkt hij naar Californië te gaan, vanwaar hij jaarlijks twee millioen oranjeap pelen naar zijn vaderiand expedieert. »De strijd om een leening» ziedaar een passenden titel voor den kamp tusschen Groot-Britannie en Rusland met Peking, China's hoofdstad, als plaats der handeling. Ruslands, door de vrees, dat John Buli's invloed in 't Uiterste Oosten al te zeer mocht toenemen geïnspireerd aanbod, om de Chineesche regeering te helpen op dezelfde voor waarden als Groot-3rittannië, had de kansen van het Vercenigde Koningrijk heel wat verminderd zoo meende men. 't Schijnt evenwel, dal China gemeend heeft van twee kwaden het ergste te moeten ver mijden en Rusland als het ergste heeft beschouwd na een ontwijkend antwoord te hebben ontvangen op de vraag aan Ruslands gezant of zijn land China eventueel zou helpen als John eens kwaad wilde, 't Heet, dat het antwoord van Engeland op een der gelijke vraag, met het oog op Ruslands te verwachien ontstemdheid gesteld, heel wat bevredigender luidde en zoo werd dan gis teravond te Londen verteld, dat in den des namiddags gehouden kabinetsraad lord Salis bury, de premier, tevens minister van buiten- landsche zaken, mededeeling zou hebben gedaan van de aanneming der aanbiedingen van Engeland, inzake de leening aan China gedaan. Of Groot-Britannië nu zooveel voordeel zal trekken van het eindresultaat der langdurige besprekingen, valt te betwijfelen er was misschien meer wangunst op Rusland in 't spel dan wel een vurig begeeren voor zichzelf! En dat 't Rusland weikelijk niet geheel on verschillig was de ijverige pogingen van den gezant te Peking en de geregelde verbe tering der te stellen voorwaarden, zijn er het bewijs van. In elk geval is met de leening niet als bij tooverslag alles in 't Uiterste Oosten geregeld en geordend: volgens berichten uit Odessa wil Rusland een aantal groote schepen van de vloot in de Zwarte Zee naar Oost-Azië zen den, in verband waarmee pogingen worden gedaan om van Turkije's sultan de toestem ming te verkrijgen, noodig voor de passeering der Dardanellen uit Seoul wordt aan de New-York Herald gemeld, dat de koning ill II OF Herinneringen van een Politie-Commissaris. 45 Salomé had hard geloopen zij was geheel buiten adem. Nu zeide zij na een oogenblik ik ben bij alle apothekers van Trouvile geweest en het is schande voor een bladplaats, dat men hier zoo slecht voorzien is. Hebt gij dan niets kHnnen krijgen? Niets, mijnheer Raymond, volstrekt niets. Raymond dacht na. Maar op hetzelfde oogenblik weerklonk er in de naburige kamer een hartverscheurende gil en zonder verder iets te vragen, liep hij weg om te oaderzoeken wat er gebeurd was. XIV LAATSTE SAMENKOMST. Nadat de hertog de villa van den heer Guillemot verlaten had, was hij dadelijk naar huis gegaan, waar hij zijne twee getuigen aantrof, die reeds cenigen tijd op hem wachtten. Zijn gelaat, dat toch reeds betrokken was, werd nog somberder, toen hij hen zag; toch gaf hij hen de hand en verontschuldigde zich over zijn afwezigheid. Eene belangrijke zaak uoodzaakte mij even uit te gaan, zeide hij; maar ik wist dat mijne eer in goede handen was en zooals ik u reeds gezegd had, had ik reeds vooruit mijne goedkeuring ge schonken, aan al wat gij doen zoudt. En nu mijne heeren, zet u, Jan 1 sigaren Nadat ieder een sigaar had opgestoken, begon de jonge de Presles Mijnheer de hertog, wij hebben slechts de bevelen gevolgd, welke gij on9 gegeven hebt. De beleediging was te ernstig om bijgelegd te kunnen worden. VVij hebben er dus op aangedrongen, dat het duel zal voortgezet worden, totdat een der twee tegenstanders geheel buiten gevecht zal gesteld (keizer) van Korea de hulp van den gezant der Vereenigde Statan heeft gevraagd bij een mogelijke revolutie, doch dat de vertegen woordiger in quaestie de landing van troepen van den kruiser „Boston» niet voor zijn ver antwoording heeft durven nemen en de moord te Tsimo gepleegd op den Duitschen matroos Schulze zal den langstaarten weer heel wat kosten Duitschlands regeering heeft admi- raai Diederichs een heel lang telegram gezonden en de keizer moet Woensdag bij de bezichtiging van een nieuwe kerk te Berlijn, voorzien van een Chineesch klokkenspel, gezegd hebben „de Chineezen zullen ons drie kerken te bouwen hebben Van de afzending van een Spaansch eskader naar de Amerikaansche wateren is volstrekt geen sprake het evolutie-eskader blijft, vermeerderd met eenige pantserschepen, aan de Spaansche kusthet bezoek van de „Vizcaya aan eenige Amerikaansche havens zal aanleiding geven tot feesten en recepties de gezant Woodford hedft den premier Sagasta verzekerd, daf het bezoek der „Maine" aan Havanna niets vijandigs beoogt en dus zou men te Madrid weer even prettig gestemd kunnen wezen als te Washington, tvare 't niet, dat er alweer rare noten worden gekraakt met be trekking tot Kuba. De oud-minister Canalejas gaat zelf eens rondkijken op Kuba en meldt, dal de iusur- genten over de middelen beschikken om zich staande te houden in 'tgebeigte. Prins George van Griekenland's candidatuur voor den post vau gouverneur-generaal van Kfeta, wil maar niet van het repertoire der politieke beschouwingen. Op des sultans weigering de candidatuur te aanvaarden, gepaard gaande, naar 't heet, met een voorstel van den czaar om een Turksch onderdaan van den orthodoxen godsdienst candidaat te stellen, zou de czaar afwijzend hebben beschikt en te St. Petersburg loopt nu het gerucht, dat Rusland zich van het Europeesch concert zal afscheiden, wanneer de candidatuur van prins George.van Grie kenland voor het gouverneurschap van Kreta, niet wordt goedgekeurd, terwijl de Daily Mail verzekert, dat de Eugelsche gezant Phiiip Currie, bevel heeft ontvangeu de candidatuur van prins George te steunen, wat ook is ge schied door Frankrijks gezant Cambon in een speciale audiëntie bij Abdul Hamid. Oudertusschen heeft de Nationale Vergade ring van Kreta maar eens weereen schrijven gericht tot de admiraals om te protesteeren tegen de werkloosheid der Eugelsche troepen bij alles wat er gebeurt en om speciaal de aandacht te vestigen op de wandaden, de plunderingen, de gewelddadigheden der mu zelmannen. Van persoonlijk bezit der Chris tenen is geen sprake meer, dus wordt betoogd misdadigers plunderen en moorden bij hoopen, kerkhoven worden werwoest en de beenderen worden verkocht voor den uitvoer, terwijl de gendarmen dapper meedoen. Rusland zal wel niet zoo dwaas zijn zich aftescheiden van de overige mogendheden uit dépil daarvoor is graaf Murawiew's voor zichtige en taklvolle politiek een betrouwbare waarborg De Spaansche Uoepen op Kuba hebben het kamp van het hoofd Arangureno aange tast, dat onlangs kolonel Ruiz heeft laten doodschieten, en de opstandelingen na een kortstondig gevecht verdreven. Arangureno sneuveldezijn lijk werd door de troepen meegeuomen en naar Havana overgebracht. De Turksche ministe. van oorlog heeft last gekregen tachtig regimenten voor den dienst in Rumelië in gereedheid te brengen, j De houding der Bulgaren in Macedonië boezemt bezorgdheid in bij de Por te, die reeds vertoogen tot de Bulgaarsche regeering gericht heeft. Broedermoord HOMBOURG, 30 Jan. Een vreeselijk feit is in dit anders stille dorp voorgevallen. Twee broeders gingen samen boomen kappen. Na een paar uren keert de een naar de vaderlijke woning terug met de treurige tijding, dat zijn broeder door een afvallende tak getroffen was geworden. Op de plaats van het onheil kon men den dood des jongelings, wiens schedel gespleten was, constateeren. Onder algemeene deelneming werd de verongelukte ter aarde besteld. Na de begrafenis ver breidden zich geruchten die deD broeder aanklaagden als moordenaar. Natuurlijk ver telde deze haarfijn het geval met den boomtak, doch de publieke opinie drong door tot het oor der justitie. Toen deze het geval kwam onderzoeken meldden zich dadelijk twee getuigen, welke den verdachte openlijk aan klaagden, zijn broeder met de bijl het hoofd gekloven te hebben. Het getal der getuigen groeide aan tot elf en deze brachten zooveel bezwarende omstandigheden aan het licht, dat het gerecht besloot het lijk op te graven. Zulks is in den loop der vorige week geschied. De gerechtelijke lijkschouwing had plaats en de aangeklaagde werd gevankelijk naar Ver- viers gevoerd. De tak, die op den verslagene zou gevallen zijn, werd eveneens medege nomen. Er wordt een particuliere Eogelsche expeditie onder bevel van Cavendish voor het Boven-Nijldal voorbereid de expeditie zal uitgerust worden met snelvuurkanonnen en geëscoiteerd door 500 gewapenden Het doel van den tocht, die van de Oostkust van Afrika uitgaat, zal zijn de samenvloeiing van den Witten Nijl met den Sobat. LONDEN, 31 Jan. De Times verneemt uit Odessa dat de Russische regeering toe* bereidselen maakt voor het zenden vau ruim 10000 man naar Oost Azie. De eerste kruiser vertrekt eerstdaags mei 2000 man. zijn. Uitstekend, zeide de hertog en ik ben er van overtuigd, dat deze voorwaarde is aange nomen. Niet alleen, dat zij is aangenomen mijnheer, naar men heeft nog iets beters voorgesteld. Wat dan Een der getuigen heeft gevraagd, om indien een der tegenstanders eene wond wordt toege bracht, waardoor hij buiten staat is, den degen te voeren, het gevecht met de pistool voort te zetten. Dus een duel op leven en dood I Wij hebben gemeend, dit voorstel niet te mogen afwijzen. En daar dank ik u voor, mijne heeren... Hoe bloediger dit tweegevecht is, boe liever het mij zal zijn... Ga voort, als ik u verzoeken mag... Hoe laat zal het duel beginnen Morgen raiddag om vier uur. En waar üp dezelfde plaats waar het duel heeft plaats gehad van Ricordi met Beaulieu. Dc hertog maakte een toestemmend gebaar. Alles is dus in orde, zeide hij hoffelijk; ik dank u er nogmaals hartelijk voor. Ricordi en de Presles waren opgestaan om weg te gaan, maar op het oogenblik dat zij zich wil den verwijderen, gaf de heriog Ricordi een teeken. Kom binnen een half uur terug, fluisterde hij. Ik moet u spreken. Nadat de twee getuigen vertrokken waren, riep de hertog zijn knecht. Jan! zeide hij. ga oogenblikkelijk naar Medina, Spavento eu dokter Benoit en zeg hun, dit ik hen wacht eD dat aan geen enkel plan uitvoering gegeven mag worden. En half uur later waren Benoit, Spavento, Ricordi en de bankier bij den heriog. Deze had hen bij zich laten komen, zonder te zeggen wat de beweegreden voor deze buitengewone bijeen komst was. Palmares zat aan een tafel, waarop eenige ver zegelde omslagen lagen; zijn gelaat was bleek, zijne houding onzeker, zijn blik somber. Toen al zijne trawanten geze en waren schudde hij het hooid en keek ze een voor een aan. Mijne heeren, zeide hij met eene vaste stem, k heb u hier laten komen, omdat ik niet van u Over de ongeregeldheden in Britsch Noord- Borneo werd uit Laboean nog geseind: Talleh, de ontsnapte gevangene was, na den regee- ringspostte Limbawang aangevallen te hebben, naar de Membakat rivier, op het gebied van den sultan van Broenei, gevlucht Met toestem ming van den sultan is toen de gouverneur van Laboean, Beaufort, den 25en met twee ka- nonneerbooten de Plover er. de Swift, de Membakat opgestoomd. Zaterdag keerde de expeditie terug, na Talleh's versterking ge nomen, acht van zijn volgelingen gedood en een dertigtal gewond te hebben. Talleh zelf ontsnapte, maar later werd zijn hoofd door een bevriend opperhoofd aan den gouverneur gebracht. Men twijfelt njet of Talleh handelde op last van Mat Salleh. Uit Assioet wordt aan den Morning Post geseind, dat de Egyptische kauouneer- booten onlangs den Nijl opstoomden tot aan de eilanden van den zesden waterval, maar toen terug moesten wegens het vuur, dat de Derwisjen uit hun Krupp-kanonnen op hen richtten. Een der booten werd g-troffen en leed ernstige schade, maar kon nog in vei ligheid worden gebracht. De Derwisjeu hadden bovendien een aantal ketenen over de rivier gespauneu. De sirdar schijnt nu 15000 man Egyptische troepen id het gevecht te kunnen brengen De Egyptische infanterie moet in discipline zich de meerdere toonen van de Soedanee sche soldeniers. Gedachtig aan de muiterij van majoor Mac Donald's Soedaneezen in Oesoga geefi dit bericht te denken. De Egyptische cavalerie zoo heet het verder is echter onbevredigend. BERLIJN, 31 Jan. De rijksdag heeft in zijn vergadering van heden den post op de begrooting goedgekeurd betreffende de ver* hooging van het traktement van den rijks kanselier 46000 tot 100000 mark. De sociaal democraten de vrijzinnigen en de Zuidduitsche volkspartij stemden tegen. De Shanghai Mercury heeft een telegram uit Chefoo ontvangen, meldende dat het lijk van een Duitsch matroos, die onlangs le Kiao-Tchau gedood werd, ontdekt is door een detachement dat de wacht ging aflossen. Het detachement werd door een honderdtal' Chineezen aangevallen, en naar luid van het bericht geheel vermoord. De Chineezen zouden daarbij 12 dooden gekregen hebben. De Duitsche admiraal zou, ingevolge het gebeurde strenge maatregelen hebben ge nomen, cn men zou te Kiao-Tchau vreezen voor nieuwe eischen van Duitsehland. De winter is buitengewoon zacht in Italië. Te Rome zit men met open ramen, terwijl de zon in volle glorie aan den blauwen hemel straalt cn de bloemen als in de lente ont luiken De Piazza di Spagna is bedekt met bloemkraampjesoveral stapels viooltjes en rozen, hyacinten en amandelbloesems. Doch de dokters beweren, dat er.... 63000 gevallen van influenza voorkomen! Donderdagmiddag beklaagden de reizi gers van den uit Italië komenden 10 uur trein zich op het station Lugano dat een der passagiers eene groote blikken trommel bij zich had waaruit een ondragelijke lijklucht kwam. De man werd gearresteerd, naar het politiebureau gebracht eu verhoord. Nu bleek dat er in de trommel een groote flesch was met een mooien negerkop er in op spiri us. De reiziger kon bewijzen, dat hij uit Indie* kwam en het hoofd voor wetenschappelijke doeleinden naar Berlijn wilde brengen. De onvoldoende hoeveelheid spiritus werd aan gevuld, en nu kon de man met zijn negerkop «jn reis vervolgen.zij het na groote ver traging. wilde scheiden, alvorens afscheid van u te heb ben genomen. Hoe zoo? Wat beteekent dat? vielen de vier metgezellen te gelijk in. Ik ga u verlaten.... vervolgde de hertog. Wanneer? Morgen. Voor hoelang Voor altijd. Maar dat is onmogelijk. De hertog maakte een ongeduldig gebaar. Mijn b. sluit is genomen, zeide hij, het is onherroepelijk en gij weet sedert lang dat ik niet gewoon ben op mijne besluiten terug te komen. Alvorens u evenwel te verlaten, wil ik tot ieder uwer een laatste raadgeving richten, waar mede ik hoop, dat gij uw voordeel zult kunnen doen. Er heerschte eenige oogenblikken stilte. De vier mannen keken elkander veel beteeke- nend aan en de hertog hernam Het is een plechtig oogenblikde tijd der ïllusiën is voorbij, wij zijn sedert lang in eene engte gedreven en onze val is zeker, indien wij niet onverwijld weten te handelen. Maar wat raadt gij ons in dit uiterste geval te doen vroeg Medina. Gij, Medina, hebt geen oogenblik te verlie zen vertrek nog dezen nacht naar Parijsmaak wat gij aan waarden hebt te gelde en zoo het nog tijd is, tracht dan een land le bereiken, waar valschaards niet door den menschelijken rechter getioffen kunnen worden. En zich tot Spavento richtende, zeide hij Tracht gij zoo spoedig mogelijk Havre te bereiken, neem de eerste boot de beste naar Lon den of Amerika en kom niet in Frankrijk terug. Eu mocht het verlangen u te sterk worden, wacht dan althans tot onze vijanden er niet meer zullen zijn. Maar waarom dient dit alles? \iel Ricordi in, zijne verbazing uiet meer meester. Wat u betreft, vervolgde de hertog, uwe diamanten vertegenwoordigen, zoo zij nietvalsch zijn, eene aanzienlijke waarde; ga naar Italië, uw vaderland, verkoop ze en tracht daar boven dien een vrouw te vinden, die u troost in uwe ballingschap. Palmares blik rustte nu op Benoit, hy rilde,,, In den vorm van een correspondentie uit Petersburg maakt de Germania melding van een gerucht volgens hetwelk keizer Frans Jozef er aan denkt, na dit jaar zijn gouden regee- nngsjubileum gevierd te hebben, den vermoe- dehjken troonopvolger Frans Ferdinand tot een soort van mede-regent te benoemen, zoodat deze met de zaken van staat van onderge schikt belang zou belast worden en de keizer zich nog slechts de beslissing in vraagstukken van het allerhoogste belang zou voorbehouden. De troonopvolger moet geheel hersteld zijn; daarentegen is de keizer door den geest van Gij wildet vertrekken en ik heb u terugge houden, zeide hij, uw leven hangt op dit oogen blik aan een zijden draad maar, r.aar ik hooD i nu alles besproken is, voegde hij er nog bij, heb ik opdat niemand uwer zich ooit zou kunnen beklagen over den meerster, dien hij tot heden heeft gehoorzaamd, in ieder van deze vier enveloppen eene som gedaan, ruim voldoende om ouder alle hemelstreken er behoorlijk van ts kun nen leven. Neem dus deze laatste gift van een dankbaar vriend en laat ons niet dralen van el kander afscheid te nemen. De vier gezellen namen gretig het hen foege- als wilden S& de^handen° zitten? •"et h°0fd Dit alles was hem een raadsel, waarvan hii de oplossing wilde weten. J Na eenige oogenblikken, keek hij op en zan den hertog strak in het gelaat. g Vertrekken! Ons verwijderen 1 eene veree- rnging als de onze opheffen!... Het zij zoo I zeide hij maar wat mij aangaat, zal ik deze plaats niet verlaten, alvorens Palmares ons den naam van onzen vijand heeft medegedeeld. J®.1 zij° naam riepen de drie 'anderen. Gij wilt dien dus weten, zeide de hertog Natuurlijk antwoordde Bicordi Raymond?' is mijnte8™stander ian morgen. Dezelfde Weet hij alles? Ja, ik heb er de bewijzen van 1 Maar gij zult hem dooden Misschien I Maar, wellicht is er nog wel een ander middel, voegde Spavento er bij. myne, vrienden, neen 1 hernam de hertog. Ik herhaal het nogmaals, Raymond is in liet bezit van ons geheim en is besloten het de jnstitie m handen te geven. Indien ik hem dua morgen niet dood, zijn wij allen verloren In deze omstandigheid is er slechts eene keuze en dat ia de vlucht. Spavento zeide niets meer Met een geheimzinnige beweging, gebood hij Ricordi die nogiets wilde zeg. gen,het stilzwijgen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2