Notaris RANT, HOUTKOOP Noiaris L OEFF, Notaris RANT, Sint Crisp ij n. Colporteurs of Agenten Schoenmakers. Marie Tielen-Van Eupen. voor Tilburg, eeoe bekwame Keuken en eene flinke Bovenineid. Advertentiën, in de BIEZEN. „SINT CBISPIJN," Gevraagd bekwame Antoon Tielen Gevraagd Turkije. Griekenland. Britsch-lndie. Rij kspostspaarban k BINNENLAND. publiek verkoopen VEBKOOPEN: voor dameswerk, DONDERDAG 3 Februari a. s JAARMARKT te Waalwijk. op Maandag 7 Februari 1898, SchaarhoutBoomen en staande Mast, in het Loonsch Hoekje, aan de Sprangsche Vaart en op den Efteling. te Drunen, zal op Donderdag 3 Februari 1898 voorm. 9 urein de Biezenonder Loonopzand 50 koopen zeer schoon en zwaar schaarhout. 70 koopen masthout, geschikt voor opleggers, heinhout en aller lei gerief. TOESLAG: op Woensdag 9 Februari 1898, ^3 25-jarige Echtvereeniging ÏK VAN M cjgjl Waalwijk, 2 Febr. 1898. |jj& decentralisatie in al ziin landen zeer ont moedigd en vermoeid. Toch schijnt het plan nog maar in de lucht te hangen en hangt de uitvoering nog af van 's keizers latere sum ming. KONSTANTINOPEL, 31 Jan. Opnieuw heeft de Russische gezant erop aangedrongen, prins George aantenemeu als gouverneur van Kreta. In het paleis heerscht groote opge wondenheid daar reeds van een Russisch ultimatum wordt gesproken. Frankrijk Engeland en Italië ondersteunen Ruslands eisch. De boeren van Lazarina, bij Damia, wei geren aan de Turken belasting te betalen. Seifoellah pasja trok daarom op 't eind van de vorige week met tweeduizend man en twee kanonnen naar Lazarina. De boeren ontvingen hem niet vriendelijk maar boden weerstand den eersten dag met goeden uitslag Den volgenden dag herhaalden de Turken den aanval, met welken uitslag is niet bekend. CALCUTTA, 30 Jan. Naar luid van een telegram van generaal Westmacott, bevelheb ber van de vierde brigade, is een troepenmacht van Engelschen en Indiërs gisteren in een bergpas van de Afridi's in een hinderlaag gevallen. Vijf Engelsche officieren en acht minderen werden gedood, twee officieren en zeventien minderen gewond; zeventien man worden vermist. De b'igade was met andere brigades bezigde bergbewoners van de weilanden in de vlakte van Kajuri te verjagen. Een tweede telegram meldt, dat de andere brigades dat doel, bijna zonder tegenstand te ontmoeten, bereikt hebben. Uit Calcutta verneemt de Times dat de troepenbeweging in het Noordwesten, welke Zaterdag beuoorden Mamani aan de in een hinderlaag gelokte Engelschen zulke zware verliezen berokkende, nauwkeurig beraamd was, met het doel om den terugtocht der Atridi's af te snijden van de hoogvlakte Kajuri waar zij hun vee weidden, naar de Bazaarvallei. De Engelschen schijnen de Afridis ie hebben willen omsingelen, ondanks hunne onderhandelingen welke thans wel afgebroken zullen zijn. De Engelschen zullen terstond weerwraak nemen, waarmede Palmer belast wordt. Lockhari zou heden te Calcutta aankomen. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari: ingelegd f 4584 60 terugbetaald f 2886 82 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1425. WAALWIJK, 1 Februari 1898. Kermis. Zaterdagmorgen werd door burgemeester en wethouders een openbare verpachtiug gehouden van één standplaats op den a.s. kermis alhier voor een stoomcarousel. Er waren twee liefhebbers aanwezig, namelijk de heeren Dobbelman van Bussum en Pan- huijzen van Tilburg. Door Panhuijzen werd het laatst f 345 gulden geboden. Het scheen dat burgemeester en wethouders de geboden som niet vo'doende achtten, althaus de gnnning had voorloopig niet plaats. Men zou Panhuijzen over drie weken laten weten, of hem al dan niet werd gegund. Verleden jaar bracht de zelfden standplaats f 300 op. Concert l'Esperancc. Wij vestigen de aandacht van het publiek op het 2e concert, dat de harmonie l'Espé- rance, op Maandag 7 Februari a.s. zal geven met medewerking van den Heer Lucien, Holl. Karakter Humorist. Het énorme succès, dat genoemde Heer overal heeft en de gunstige recensies in de verschillende bladen doen verwachten, dat men een zéér gezelligen avond zal hebben en weêr iets geheel nieuws. Een druk bezoek is dus bepaald aan te bevelen. Benoeming. Bij beschikking van den minister van wa terstaat is nog benoemd tot buitengewoon opzichter W. de Zeeuw Bz. te Alkmaar, bij het graven van eenige gedeelten van het Zuiderafwateriugskanaal onder Besoijen, Vrij hoeven- Cippelle, Capelle en Waspik. Tramwegen. De tramweg-maatschappij De Meierij heeft aan de betrokken gemeenten concessie aan gevraagd voor den aauleg en de exploitatie der navolgende tramwegen TilburgGoirle Hilvarenbeek: Tilburg OirschotBest—St. Oedenroöe en van Tilburg—GilzeRijen naar Dongen. Nieuwe ramp op Amboina. Uit Batavia ontving het R, N. bl. het volgende telegram „Nieuwe aardbeving en zeebeving Ambon." Weinig kon men vermoeden, dat de aard beving van 6 Januari, zoo verschrikkelijk in haar gevolgen, reeds nu zou gevolgd wordeo door een nieuwe aard-en zeebeving, die, wie weet, van nog veel ernstiger aard zijn kan. Met de gevolgen dezer zee- en aarschud- din« is men nog onbekend, maar dat zij ernstig zijn, mag men met reden afleiden uit het feit, dat het bericht van Ambon naar Makassar is gebracht en vandaar via Batavia naar Holland werd geseind. Immers Am boina staat bekend als een plaats, waar jaar lijks meermalen schuddingen vau den bodem worden waargenomen; de ongelukken, die daarbij plaats hebben, ziju in den regel echter zoo luttel, dat men het de moeite en de kosten niet waard acht er ln de wijde wereld bekeudheid aan te geven. En dit geschiedde thans wél. Wat men vau de aardbeving op 6 Januari thans nog niet met zekerheid weet, is omtrent de nu gemelde aardschudding reeds bekend zij ging gepaard met een zeebeving. Dit is in den regel het geval wanneer de kusten door een aardbeving worden bezocht, de zee komt dan tevens in vreeselijke beroe ring, het water treedt buiten zijn gewone grenzen en rolt met eeu vreeselijk geweld landwaarts, allerwegen dood en verwoesting met zich brengende. Het was in November 1852 toen, ook bij een zee- en aardbeving, het water in de Baai van Ambon plotseling 2 meter steeg. De grootste schepen, die zich dan op het water bevinden, worden als notedoppen op en neer geworpen, heen en weer geslingerd en van wonder veel geluk kan men spreken, wanneer zoo'n schip met bemanning er behouden afkomt. Het aantal dooden en gewonden bij de aardbeving van 6 Januari liep tegen de 300. Wat zal er nu zijn In pijnlijke onzekerheid zal men wellicht Dog eukele dagen moeten verkeeren alvorens de telegraaf ons het antwoord geeft. Moge dat gunstig zijn De helaas actuecle ramp op Amboina heeft een schril licht geworpen op een misstand, waaraan ook wel niemendal verholpen zal worden. Niemand zal het den bewoners tot een roekelooze daad aanrekeneu, dat zij het eiland, al door zoovele dergelijke rampen geteisterd, niet allen veriaten. Duizenden en duizenden wonen iu den letterlijken zin op eeu vulkaan. Zij bouwen zich lichte huizen. Zij zijn gewend aan het beven van hun grond. Officieren vertelden van een sociëteitsge bouw op een onzer Oost-Indische eilanden dat zóó slingerde, dat de lamp boven het biljart schommelde alsof men op een boot was. Waar eenigszins menschen kuunen wonen, daar zoeken zij te leven en zich te gewennen aan het gevaar, dat hen voortdurend bedreigt. Niet dat men op vele eilanden van onzen Oost-Indischen Archipel gevaarlijk woont, heeft de ramp van Amboiua ons dus geleerd maar men is in Nederlaud zeer onder den indruk van het feit, waaraan wij pas weder zijn her innerd, dat men er zoo verschrikkelijk afge zonderd moet leven, Iu de acht weken gaat er twee keer een brievenmail van Amboiua naar Nederland eens na veertien dagen en eens pa zes weken, dus, bijvoorbeeld, 1 Januari, 15 Januari en dan 1 MaartGeen kabel- zelfs geen stoom- vaartverbindiug met Java bestaat er. Eerst dagen nadat de aardbeving van 6 Januari plaats greep, is er omtrent de aarbe- ving iets ten onzent bekend geworden, en dat nog wel door de toevallige aanwezigheid van een oorlogsschip „De Arend»", dat, wonder boven wonder, niet met man en muus vergaan is bij de catastrophe. Maar wij mogen hier wel uiting geven aan ons innig medelijden met die ongelukkige menschen, die alle reden hadden om te vree zen, dat zij van 't moederland voor langen tijd zouden blijven afgesneden. O, dat verlaten gevoe! van die dienaien van den Staat, die ondernemende industrieelen en kooplieden In alle verbeelding hooren wij hun jammer kreten schallen over den oceaan. Naar aanleiding van het gebeurde op Am boina vertelde een oud-zeeofficier het volgende feit Jaren geleden gebeurde het, dat een klein eiland, tot dezelfde groep behoorende, door een hevige aardbeving letterlijk in tweeén spleet. De oceaan verslond de eene helft en overstroomde {gedeeltelijk de andere. Geen woning bleef heel, geen akker droog. Alles was verwoest, het allereerst de enkele vaar tuigen, die zee konden houden. Geen schip zou de eerste weken dat geteisterde plekje gronds aandoen. Geen signaal was te geven. Honderden menschen moesten er zich op voorbereiden den hongerdood te sterven. Zij benijdden het lot dergenen, die door de zee waren verzwolgen of onder de puinhoopen hunner woningen een betrekkelijk nog zachteu dood hadden gevonden. Het moederland zou eerst iets vernemen omtrent de ramp, als een schip het eiland aanged van en men geconstateerd had, dat de laatste mensch daar, onder afschuwelijk lijden, was bezweken. Maar, God zij da .kdoor een gelukkig toeval werd het feit eer bekend en een menschlievend grondbezitter van een naburig eiland deed zijn plicht zonder aarzelen. Hij zond een gausche scheepslading rijst naar de ongelukkigen en redde hen aldus van den hongerdood. Nog altijd wordt zijn naam daar met veretring genoemd. Z. N. v. d D. Baantjes en corvees in het leger In het tijdschrift De Landsverdediging vindt men verbijsterende mededeelingen, omtrent den schadelijken invloed, die in ons leger wordt geoefend door allerhande bainijes en corvees. Een oude quaeslie, naar men weet. Voor oefenen en opleiden tot de oorlogstaak komt niet de helft van den beschikbaren tijd terecht Het is altemaal poetsen, zwabberen, heeren diensten, wach'-doen en zoo verder. De bezemstok en het sloofje vervangen periodiek het schietgeweer. Voor wie slechts even nadenkt, moet het duidelijk zijn meent de Arnhemsche C*. hoezeer heel deze averechtsche benuttiging van onze jonge mannen, die veiplicht ziin zich »knegsfahig» te laten maken, tot schade js van leger en land. Want van een geregel- den cursus kan niets komen. Er wordt gemodderd met het oefenings- piogrammagetransigeerd met de groote plichten. De Minister van Oorlog heeft waakzaam heid en werkzaamheid ter wegneming van het verfoeielijk euvel toegezegd. Mogen wij nu s. v. pl. een waarneembaar en daadwer kelijk begin van dit pogen binnenkort ver wachten Een nieuwe Maan ontdekt Naar wordt medegedeeld, heeft een sterre- kundigete Hambnrg een tweede maan ontdekt, die dubbel zoover van onze aarde verwijderd moet zijn als onze oude trouwe gewone maan. Dertig Julli a. s. zal de nieuwe maan zich vertoonen. Wij zijn er erg benieuwd naar. Bloedvergiftiging. Een achttienjarig typograaf, atkomstig vau Uithuizermeeden en sedert een drietal weken werkzaam ter boek- en courantdrukkerij Oldambt te Winschoten, had een kleine ver zwering aan het tandvleesch. De pijn, die daarvan het gevolg was, gaf hem, enkele dagen geleden aanleiding een zijner vingers, waaraan loodoxyde kleefde, in den mond en aan dat zweertje te brengen. Weinig tijds later werd door den inmiddels ontboden aits, den heer M. J. van Olm, bloedvergifti ging geconstateerd. Wat mogelijk was werd beproefd, maar de kunst mocht niet baten na een nameloos lijden eindigde Zaterdag ochtend het jeugdig leven. Dc Lisser vergiftigingszaak Het zoontje van de weduwe Van Diest, dat naar het ziekenhuis te Leiden voor eeuige dagen werd opgezonden, lijdende aan kram pen, die aan vergiftiging deden denken, is teruggekeerd. Zondag van 11 5 is de justitie weder te Lisse vergaderd geweest ten einde de weduwe Van Diest te hooren. De vrouw is echter niet aangehouden. Te Sassenheim is een nieuw vermoeden legen Van Kampen gerezen. Nu het gebleken is dat in het lijk van zijn overledene vrouw arsenicum is gevonden, droog zich meer en meer de gedachte aan de mogelijkheid eener derde vergiftiging op. De eerste vrouw van Van Kampen is reeds Uog gele ien gestorven. Van Kampen, nu eenige jaren weduwnaar zijnde, poogde zijne nu door arsenicum overleden vrouw tot een huwelijk met hem te bewegen. Deze zeide hem echter, dat zij wel er over zou denken met hem te trouwen, indien hij niet nog zulk een jong kind had. (Het jongste was toen U/a jaar). Rort daarop stierf het kindje plotseling, zonder dat uit te maken was waa'aan. De algemeene opinie is nu, dat Van Kampen dit kind ook vergiftigd zou hebben. Gebleken is verder, dat Van Kampen de vrije beschikking over arsenicum had. Hij was namelijk bij een bloembollenkweeker, die hem belastte de ratten en muizen te vergiftigen. Daartoe was onder zijn beheer gesteld een zakje met arsenicum. (Hbl.) Raamsdonksvecr, 31 Jan. Gisteravond om- streeks 6 uur brak er een hevige brand uit in het pand, bewoond door de wed. v. Dru- nen, en G. v, d. Hoek, en in eigendom toebehoorende aan den heer Van Suylekom. Binnen eeu uur lag het gebouw in asch en was het aan de gunstige windrichting te danken, dat de brand zich tot dat eene pand bepaalde. De brandspuit werkte uitstekend. Allen riepen er over, dat alles zoo goed en zoo spoedig gereed was. Oorzaak van den brand onbekend. Een en ander is naar men zegt voldoende verzekerd. te Waalwijkzal voor den heer H. van Dortmond te Kaatsheuvel 's voormiddags 10 uurte beginnen in 't Loonsch Hoekje, te Waalwijk, MAAKT BEKEND, dat de vaste goederenbehoorende aan Mej. dewed. Benjamins te Bezooien, door inzet en verhooging staan, als volgt Koop I. Een Koffiehuis tevens tramstation, waarin vergunning met schuur en tuin, te Sprang, aan slechts f1700. Koop II. Een huisje en erf, oost daar naast, aan t f150. Koop III: Massa van koopen I en II aan slechts f1860. 's avonds 7 uurin het te veilen pand bij M. van Vuuren, te SPRANG. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. Vs der koopsom kan als hypotheek ge hoogd worden. Voor het vakblad voor het Schoonma- kerij-bedrijf kunnen nog enkele actieve worden geplaatst. Zij, die met colpor tage bekend zijn, genieten de voorkeur; er is heel wat mee te doenhooge pro visie. AdresWA Eisma Cz., uitgever LEEUWARDEN. terstond of met Vastenavond. Contant geld; geen winkelnering en hoog loon. Te bevragen aan het bureau van dit blad, of brieven onder letters A. B. EN Zich te vervoegen bij Mevrouw M. van Loon-Eraste Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3