Nummer 12. Donderdag 10 Februari 1898. 21e Jaargan i Gemeeenteraad van Waalwijk. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Bekendmaking-, ANTOON TIELEN, UITGEVER: Waalwijk. Lanptratscbe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. A bonnementsprijs per 3 maanden f 1, r ran co per post door het geheele rijk fi,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Dc burgemeester en wethouders van Waalwijk doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 9 November 1897, zijn vastgesteld de vol gende verordeningen A. Besluit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De raad der gemeente Waalwijk; overwegende dat krachtens art. 14, le lid, der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No 156), alle plaatse lijke verordeningen betreffende de heffing van opcenten op de personeele belasting van rechtswege vervallen met 1 Januari 1898; dat mitsdien in dit onderwerp opnieuw moet worden voorzien Gelet op de artikelen 232, 240 en 247 der Gemeentewet, zoo als beide laatstgenoemde artikelen gewijzigd zijn bij artikel 12 der wet van 24 Mei 1887 (Staatsblad No. 156); Besluit Er zullen, te rekenen van lsteu Januari 1898, ten behoeve dezer gemeente, op de hoofdsom der personeele belasting worden ge heven vijftig opcenten. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. B. Verordening op de invordering der op centen op de hoofdsom van de personeele belasting in de gemeente Waalwijk. Artikel 1. De invordering en uitkeering der opcenten op de hoofdsom der personeele belasting geschiedt overeenkomstig art. 263 der Gemeentewet, voorts, wat de uitkeering betreft, ook met inachtneming van hetgeen daaromtrent van Regeeringswege is of nader mocht worden bepaald. Art. 2. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Zijnde het voormeld besluit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele be - lasting, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 28 December 1897 No. 17, bij ^hetwelk de verordening op de invordering is aange haald, En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6n Februari 1898. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk voornoemd. 5?» OPENBARE VERGADERING op Vrijdag 4 Febr. 1898, 's nam. ten 7 ure. Onderwerpen ter behandeling I. Ingekomen stukken; II. Wijziging begrooting 1897. Afwezig de heeren Mombers, Baijens en Van Dooren. Voorzitter de burgemeester jhr. van Gro tenhuis. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en daarna on gewijzigd vastgesteld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den commissaris der koningin waarin mededeeling wordt gedaan van de herbenoeming van jhr. Aug. van Gro tenhuis tot burgemeester van Waalwijk. De heer Timmermans Wz.„Mijnheer de burgemeester, ik ben overtuigd de tolk van den raad te zijn wanneer ik u mijne feli- citatien aanbied, en u van harte gclukweusch met uwe herbenoeming tot burgemeester van Waalwijk." De Burgemeester „ik dauk u allen hartelijk en ik zal voortgaan op den ingeslagen weg, om de belangen der gemeente ijverig te behartigen. b. Een besluit van gedeputeerde staten houdende goedkeuring van de wijziging der begrooting over 1897; f 140 is er bijge komen voor een krankzinnige, die iu Voor burg is geplaatst moeten worden. c. Idem, van het raadsbesluit tot verkoop van een stukje land aan Kroot. arn«£D™fENTI*K 1~T7 rc*el8 f0'605 daarbov.nTc.nV pir groote letterfi naar plaatsruimte. Adrertentiën 3maal t.r plaatsing WOr,<?en 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsoh- Ann.V Heniaangennraen door betadvertenti.bor.au ran Steiner, Hamborg. Reclames 15 cent per regel. d. Kennisgeving van idem, dat de reclame tegen den hoofdelijken omslag van M. Hartog is verworpen. gji besluit van idem, houdende goedkeuring van het heffen van 50 opcenten ten behoeve der gemeente. Goedkeuring wijziging begrooting f 75 voor stemtafels etc. g. Schrijven van gedeputeerde staten waarin de vraag gesteld wordt, of de raad bezwaren heeft tegen de oprichting van een paardenmarkt te Tilburg, die gehouden zal worden op Dinsdag na Passie Zondag en den 3d en Dinsdag in October. De raad heeft hiertegen geen bezwaren. h. Kennisgeving dat door den minister aan de teekenschool eene rijkssubsidie is toegestaan van f 650. De oudste onderwijzer de directeur, de heer Th. van Delft, krijgt nu f 50 meer, dus f 300, de heei Meulkens krijgt nu f 50 meer, f 250, de heer Froklage f 200. En nu moet er nog een onderwijzer in 't schoenmakersteekenen komen dus daarbij heeft de gemeente geen schade, zegt de voorzitterdat gebeurt van die f 650. En dan is het van groot belang voor de gemeente; de patronen en modellen voor dat teekenen zullen uitgebreid worden. Het dagelijksch bestuur stelt voor. om nog subsidie te blijven aanvragen. Vinden de heeren dat goed? De heer Verbunt„ik vind dat het het beste was te renvoyeeren aan de teeken schoolcommissie. Aangenomen. i. Tramconcessie. De voorzitter: „de voorwaarden voor de con cessie, aan den tram, zijn teruggekomen van Mr. J. Loeff, die er eenige veranderingeu in heelt gebracht welke door den secretaris worden voorgelezen. Bij de voorwaarde De tram mag geen vrachtgoederen uit de haven van Heusden aanvoeren en ook niet goederen naar bedoelde haven; alleen bestelgoed één wagen, zegt de heer Van Schijndel„als men toch voorwaar den gaat stellen, die niet aangenomen kunnen worden dan kan men wel geen concessie geven ik ben er wel voor de concessie te beperken dus als hij er komt mag er aan iedere tram een goederenwagen hangen met bestelgoed. De secretaris leest nogmaals voor, en zegt men kan er nog bijvoegen: Tenzij burgemeester en wethouders in bijzondere gevallen daarvan ontheffen. De heer Van Schijndel: „dan is 't beste, dat men geen concessie fgeeftwant dan hangen ze van burgemeester en wethouders af, van daag zullen ze dan b.v. zeggen ge moogt goederen rijdenmorgen weer wat anders." Vrachtgoed mogen ze dus heclemaal nooit vervoeren." „Neen." De heer Van Schijndel: ik zal onze haven blijven beschermen, maar denk er op dat ze een anderen weg zullen nemen, en ons laten liggen dan zitten we te kijken. De voorzilter„is het een voorstel van u om geen concessie te geven." De heer Van Schijndel: „dat nog niet, ik geef het de heeren alleen maar in overweging. De heer Verbunt„ik blijf den heer Van Schijndel volkomen bij; ik zie er treurige gevolgen in, want ze zullen Waalwijk netjes laten liggenevenals de Tilburgsche tram, dat met Kaatsheuvel heeft gedaan. Ik zie de gevolgen er goed van in want zulke voorwaarden kunnen ze niet aannemen. Ik geef het de heeren alleen maar in overweging en leg me anders bij de meer derheid neer. Niemand der kolenhandelaars in Waalwijk, Baardwijk, Kaatsheuvel, enz. kan meer dan een klein schip van 50 a 60 karren gebruiken. Wanneer ze dat nu over Heusden laten aanvoeren^ en dan met de tram tot hier enz. dan zal 't toch zeker niet goedkooper zijn; waarom zouden we hem dan weeren en ik vraag ieder lid, om eens te bewijzen, waarom Waalwijk niet tegen Heusden zou kunneu concurreeren, dan zal ik hem antwoorden." De heer Gragtmans„de heer Verbunt zegt, Heusden zou niet voordeeliger zijn dan Waalwijk, dat is wel; in Heusden is geen ha vengeld, de haven daar is veel grooter dan in Waalwijk, daar kunnen veel grootere sche pen komen, 't scheelt 7* in de vracht. De aanleg is voor zoo'n tram 't ergste, de kolen, die ze verstoken, is zoo veel niet." De heer Van Schijndel„er is wel iets van waar, maar dat weegt niet op tegen de voordeelen, verbonden aan het plan om de tram door te laten loopen. De heer Verbunt „mijnheer Gragtmans sprak zoo juist van V* van de vracht. Welke groote schepen komen hier in de haven. Die komen hier heelemaal niet. Steenkolenhan delaars hebben genoeg aan schepen vau 50 60 karren De heer Gragtmans „u weet zeer goed mijnheer Verbunt, wat groo* vervoer er is naar Tilburg naar Bruyelle e.a. Er zijn al genoeg groote schepen geweest, maar die moesten er natuurlijk uitwant de haven deugde er niet voor." De heer Van Tilburg„Ik meende dat laatste juist ook te zeggen maar er zullen groote schepen komen, als er maar verbete ring komt, nu natuurlijk niet, nu kunnen ze niet De heer Verbunt: „u zijt nu juist de grootste kolenhandelaar, mijnheer Vau Tilburg, en wat zoudt ge verkiezen, uwe kolen over Heusden laten komen, en dan met de tram of hier uit de haven." De heer Van Tilburg: natuurlijk hier uit Waalwijk." De heer Van Schijndel: «als ge het zoo wilt beperken dan maar geen concessie geven De heer Gragtmans„toen concessie is aaugevraagd, is hier in de raad er over ge sproken iu tegenwoordigheid van een van de heeren van den tram, ik geloof mijuheer Bouwes en die nam aan geen vrachtgoederen le zullen rijden. Dat was toen ae eerste aanvraag." De voorzitter „het komt mij voor dat al die voorwaarden in tegenwoordigheid van de heer Bouwes en ingenieur zijn vastgesteld. Zou er veel tegen zijn om de voorwaarden eerst zoo op te zenden en dan kuunen we later hunne bezwaren er tegen nog eens nazien; 't is maar ter inzage zenden." De heer Van Schijndel„dat is mij goed, maar 't duurt wel wat lang; we willen het hun toch zeker niet lastig maken De voorzitter „neen zeker nietmaar zij hebben er ook geen haast mede, dat is genoeg gebleken. Het voorstel van het dagelijksch bestuur om de voorwaarden aan de Vicinaux op te zenden wordt aangenomen. Het dagelijksch best. stelt voor de gemeente werklieden te verzekeren voor f 3500 dat is f 35 per jaar. Alsmede wordt verzekerd het personeel der brandweer hetgeen we te veel betalen, wordt ons terugbetaald, betalen we te weinig, dan bijgegeven." De heer Van Schijndel„ik zou alleen de vaste werklieden verzekeren.» Voorstel dag. bestuur aangenomen. De voorzitter: „het dagelijksch bestuur vraagt f4 d 500 te mogen opnemen om een baggeraak te koopen." Het is een oude aak, maar die wordt geheel vernieuwd." De heer Van Tilburg: „anders zou ik liever in eens een nieuwe nemen*" De heer Timmermans vau Turenhout„is de bedoeling die aak ook nog voor andere doeleinden te gebruiken dan voor baggeren.» De voorzitter „ook voor lichter e.a. Aangenomen. De voorzitter „in een vorige vergadering is er door den heer Mulders al eens over gesproken, om de afwatering in de Zeine te verbeteren. Maar we hebben dit jaar een zeer duur jaar; aan de kazerne een paar verbeteringen, straatverbeteren, verandering yeldwachterswoning, koninginnenfeeslen enz.; 't is een duur jaar en daarom stelt het dag. bestuur voor er een jaar mede te wachtend De heer Van Schijndel: „het zaV natuurlijk geld kosten; maar de gemeente breidt zich uit, dan moet daar ook overal op gelee worden ik heb het zelf gezien, hoe hei er daar uitziet in de Zeine." De voorzitter: „het moet daar een verhoogd voetpad worden." De heer Van Schijndel: «als we het goed m orde maken, zullen die menschen er niet tegen opzien, wat meer belasting te betalen." De voorzilter: „dat mag niet, want als die weg slecht is, dan zijn wij verplicht er voor te zorgen, dat alles in orde komt; we kunnen het wel wat verschuiven." De heer Mu'ders„als de toestand ver beterd wordt, dan zullen er zeker meer gebouwen komen.» De voorzitter: «wil een der heeren soms een voorstel maken, anders maar het voorstel van het dag. bestuur." De heer Van Schijndel„ik geef toe dat er nog een jaar mede gewacht wordtmaar dan moet het ook op de begrooting komen staan en niet in de snippermand worden geworpen." De voorzitter deelt mede dat er quitantie- boekjes voor haven- en kaaigelden zijn aange legd en ook voor contróle der muntgasmeters. Die quitanties worden afgegeven aan de verbruikers en dus kan het altijd vergeleken worden. De controle is dus verbeteid. De heer Van Schijndel: «de controle is nu verbeterd en dat is geheel in mijnen geest, maar nu we toch over die gasfabriek bezig zijn, zou ik daarover nog wel eens een woordje willen zeggen. Elk lid der gascommissie en de leden van den laad hebben recht om op iederen tijd op de gacfab*iek te komen kijken. De voorzitter«het antwoord dat ik volgens de wet op die vraag moet geven is „Neen" want de leden van den raad zijn buiten de raadzaal gewone ingezetenen en hebben op de gasfabriek niets te maken, tenzij zij ia commissie benoemd zijn." De heer Van Schijndel„ik zou graag zien dat we ook op iederen tijd de boeken van de gasfabriek mochten nazien. De voorzitter„dat mag niet, daar heeft niemand iets mee noodig." De heer Van Schijndel: „daar heeft de voorzitter niet over te oordeelen, daar moet de raad over beslissen, eveuals het vorig jaar: toen werd ook mijnheer Baijens bijnl van de gasfabriek gezet, maar toen ook heeft de raad besloten dat de leden altijd vrijen toegang hadden op de gasfabriek en even goed kan de raad beslissen dat we ook het recht hebben de boeken na te zien. De voorzitter: «vroeger is er al eens quaestie geweest, thans is alles in orde. Toen zijn er dingen gebeurd, die zeer cboquant voor mij waren." De heer Van Schijndel«wat zei u? k versta geen Fransch. Spreekmaar Hollandsch." De voorzitter »dat beteekent.-hinderlijk De heer Van Schijndel „o, ik ben een paar malen per week op de gasfabriek ge weest en daar werd mij gezegd, dat er dikwijls maanden voorbijgaan, dat er uoch voorzitter noch een der leden der gascommissie, op dé gasfabriek komen. Toen ik weer eens op de gasfabriek kwam, kreeg ik geen antwoord meer; ze mochten toen niets meer zeggen, dit was verboden en toen hebben vrienden van Van Dijk wel eens gezegd, dat ik mijzelf daarmee zou bedriegen. 4 oen is door u mijnheer de voorzitter gezegd, dat ze niets meer mrchten zeggen tegen dat lid van den raad en ik moet zeggen: »ge hebt ze goed onder den duim.» Voorzitter „zeker heb ik gezegd, dat ze niets meer mochten zeggen; als men iets te

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1