Notaris BINK, Notaris RANT, Advertentiën, Engeland. Duitschland. Azie. BINNENLAND. Burgerlijke stand. te WAALWIJK. vóór den 1 MAAR1 a.s., VERKOOPEN: Goblet verwijt de Fransche diplomatie zaken in Europa te doen, welke haar eigen belangen schaden. Hanotaux antwoordt dat de regeling van de kwestie over het betwiste grondgebied mst Brazilië aanstaande is. In Abessinië staan onze zaken uitstekend. Met betrek king tot de Grieksch-Turksche kwestie heeft de Europeesche diplomatie den sultan haar wil opgedrongen. Frankrijk nam het initiatief, dat met succes bekroond is. Het Europëesch concert overweegt thans de candidatuur van prins George. Frankrijk is haar gunstig ge zind, Frankrijk spreekt mee in het Euro- peesch concert en heeft er zich van bediend. Wat het Fransch-Russisch bondgenootschap betreft, dit vormt een punt, waarover elke openbaarheid onmogelijk is. Het is een historisch feit, dat het bondgenootschap niet is het werk van één partij. Alle kabinetten hebben de verwezenlijking ervan nagejaagd. Hanotaux somt de gelukkige resultaten op die men in China gekregen heeft. Een me nigte van kwesties zijn naar ons genoegen bijgelegd. Frankrijk verlangt dat China blijft bestaan en wil dat men haar rechten niet aanrandt. Er zijn maatregelen genomen om deze te doen eerbiedigen. Frankrijk zal een geschikte combinatie zoeken teneinde de eensgezindheid tusschen de mogendheden te handhaven. Miller and vraagt of er een nieuwe con ventie is bijgekomen tusschen Rusland en Frankrijk sedert Augustus, en wat hare strekking is. Méline verklaart dat sedert twee jaar de buitenlandsche aangelegenheden berusten in hauden van een ijverig en flink minister. Méline loochent een Duitsche politiek te volgen. Hij toont aan, hoe de Fransch-Rus- sische entente gediend heeft om de over eenstemming van het Europeesche concert te handhaven. De Fransch-Russische vriend schap is een diep zetelend gevoel, dat beide landen verbindt. Sneeuwstorm in 't buitenland. In Frankrijk en Zwitserland heeft men in de laatste dagen te kampen met zware sneeuwstormen. Te Nancy, waar het dagen achtereen stortregende, begon het Zaterdag zwaar te sneeuwen. De geheele stad is wit en de dikke sneeuwlaag, die de wegen bedekt, maakt het verkeer zeer moeielijk. Te Gap ligt de sneeuw bier en daar 6 d.M, hoog. Sedert Zaterdag heeft men er vriezend weer. Geheel Oost Zwitserland, voornamelijk Grau- bünden, is door sneeuwstorm bezocht. Hier en daar kwamen storingen in het spoor wegverkeer voor. Op de Fransche kusten werden door den storm tal van ongelukken veroorzaakt. Te Brest liep Zaterdag de Noorsche drie master „Erquis" van Riesver binnen. Op weg van Ronden naar Pointe a Pitre werd het schip door een zware zee beloopen, waardoor een mast brak en schade aan het want werd veroorzaakt. De scheepskok brak een been. Het vaartuig zal vermoedelijk moeteu dokken, daar het tamelijk veel water De driemaster Bangor/' van Nautes ver keerde Zaterdag nabij Ouessant in nood. Alle raasten waren over boord. Reddings vaartuigen zijn uitgezonden om het schip hulp te bieden. Zaterdagavond werd te Pauillac door het Fransche stoomschip „Séphora-Worms" uit Havre binnengesleept het visschersvaartuig No. 261 uit la Roebelle. Door den kapitein van gemeld stoomschip werd het visschersvaartuig "Vrijdag in ont redderden toestand op 30 mijlen van de kust W.Z.W. van Chassipon aangetroffen. De groote mast was gedurende den storm gebroken, terwijl de schipper ernstig aan den arm gewond was. Een der opvarenden bleek over boord geslagen en verdronken te ziju. Te Marseille stond de zee zoo hoog, dat het water over de kaden sloeg. Op de kade de la Tourelle werd een omnibus door den storm gegrepen en met zooveel geweld tegen den grond gesmakt, dat het voertuig ver brijzeld werd. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor Verscheidene vaartui gen sloegen van hun ankers en moesten in verschillende havens een toevlucht zoeken. Te Toulon heerscht sedert eenige dagen zulk zwaar stormweer, dat de schepen van bet eskader, dat den 7en dezer moest ver trekken, geen kolen konden innemen. Van de kolenlichters, die langs zij werden ge zonden, sloegen er zelfs twee om. Het vertrek is nu op 10 dezer bepaald. Hoewel de schepen stevig vastgemeerd lagen, zag men zich verplicht, reserveankers uit te brengen en voor alle eventualiteiten stoom te maken. Van het geweld van den storm krijgt men een denkbeeld door een massa locale be richten uit verschillende Fransche plaatsen. Te Perpignan werden zware boomen ont worteld en telegraafpalen als zwavelstokken doorgebroken. Bijna overal sprongen boven dien telegraaf- en telefoondraden, en onder den druk van den storm en door de enorme vracht sneeuw, die er zich op vastzette. Te Montpellier werden tal van ruiten door den storm ingedrukt. De overkappingen van de stations Gigr.ac en Aniane werden zwaar beschadigd. Te Saint-Guilhem-le-Désert werd een rijtuig van de brug over de Hérault in het 15 meter lager liegende water geworpen. De personen, die er in zaten, wisten juist bijtijds er uit te springen en bekwamen slechts eenige schrammen. Uit Pontarlier, Vaux, Chantegruej Bellegarde, Bordeaux, Ach, Olette, Mont-Louis, Saillagouse enz. komen verder berichten van zwaren sneeuw val, waardoor storingen in het verkeer wer den veroorzaakt. Vrijdagochtend is er in Engeland weer een spoorwegongeluk gebeurd. Het viel voor op den Glasgow and Söuth-Western spoorweg te Barassie in Ayrshire. Een sneltrein van Kilmarnoek naar Ayr reed bij een kruispunt met groote vaart op een goederentrein in. De machinist van den personentrein kon, na den stoom afgesloten en de rem in werking gebracht te hebben, nog tijdig van de lo comotief springen. De stoker werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna bezweek. De machinist en de stoker van den goederen trein werden op de plaats gedood, en zoo ook drie passagiers van den personentrein. Een vierde stierf toen hij onder de verbrijzeld", wagens werd uitgehaald. Verscheidene an deren werden gewond. Scheepsramp te Kiel. In de haven te Kiel heeft Zaterdagmorgen omstreek 7 uur een ernstig onheil plaats heliad. Een stoom- sloep der keizerlijke werf, die de afgeloste wacht, bestaande uit een onderofficier, 12 matrozen en 3 werfarbeiders, naar de stad terug zou brengen, passeerden tegenover het keizerlijk slot, niet ver van de aanlegplaats het aviso „Pfeil". Met het oog op de ver oorzaakte sterke deining, legde de stuurman het roer scherp bakboord, op hetzelfde oo- o-enblik wierp een hevige rukwind het vrijwel overladen stoomvaartuigje uit zijn koers, met, het gevolg, dat het water overkreeg, kantelde en zonk. Het tooneel, dat nu werd afgespeeld, was verschrikkelijk. De drenkelingen klemden zich wanhopig aan elkander vast, zoodat de een na den ander in de diepte verdween. Hoewel van het pantserschip „Hagen" en het opleidingsvaartuig „Rhein" onmiddelijk sloepen werden uitgezet, kon men slechts drie matrozen redden. De overige 12 opva renden verdronken. Kort na de ramp werden 3 lijken geborgen, terwijl de overige door duikeis van den zeebodem werden opgehaald. CALCUTTA, 3 Februari. Kolenel Mayne, uitgetrokken om de opstandelingen aan de Mekran-kust te tuchtigen, kreeg Maandag ochtend den vijand in zicht. Deze hield den ingang van den westelijken pas bij Turbat bezet; Kolonel Mayne tastte den vijand aan en verstrooide hem. De opstannelingen ver loren ongeveer honderd dooden, onder deze de leiders. Kolonel Mayne kreeg vier dooden en negen gewondeu. De vijand telde 1500 man. JOKOHAMA, 4 Februari. De Japansche vloot is bezig manoeuvres uit te voeren. Daarna gaat zij kruisen in de Chineesche wateren. De pers zwijgt hier over den toe stand in China. Men gelooft, dat markies llo met het partij kiezen van Japan wacht tot Duitschland zijn eischen heeft geregeld. Het Russische eskader is zonder rookloos steenkool. De voorraad is hier klein. meer openbaarheid is gegeven aan het plan tot het houden dezer voor de streek zoo belangrijke lezing, die dan zeker zou bezocht zijn geworden door tal van vakgenooten uit de Langstraat, vooral als zij gesteld was geworden op een meer geschikt uurwant na afloop is er voor die belangstellenden geen gelegenheid meer om met de gewone vervoermiddelen dien avond nog te huis te komen. Concert 1'Espera nee. Het j.l. Maandag door l'Espérance gege ten Concert werd door een talrijk en uit gelezen pukliek bijgewoond. De werkende leden der Harmonie, onder de bekwame lei ding van den lieer Frie van Ierse], brachten verschillende nummers van het programma verdienstelijk ten gehoore. De heer Lucien de Lans, wiens naam als coupletzanger een goeden klank heeft, verleende zijne mede werking en heeft zonder twijfel het leeuwen aandeel veroverd in het welslagen van deze uitvoering. De heer de Lang beschikt over een mooie stem, heeft een beschaafde voor dracht en een talent om meesterlijk ver schillende karakters weer te geven. Zijn eerste optreden in Waalwijk was voor hem een volkomen succes en zal ook voor de aanwezigen zeker een aanleiding zijn om de kennismaking neg eens gauw weer te her nieuwen. Onder een hartelijke toespraak van den heer Ph. Timmermans, bestuurslid van PEspe- rance, werd een door den heer Pulles, leeraar in het schoonschrijven, met kunstvaardige hand gecalligrafeerd eere-diploma uitgereikt aan het werkend lid der harmonie, den heer van Wel, als lid van verdienste, die als oprichter en ijverig medewerker gedurende vele jaren, die onderscheiding ten volle ver diend heeft. Zitting kantongerecht Waalwijk. WAALWIJK, 9 Februari 1898. Schoenmakerij. Van de Yereeniging van schoenfabrikan ten te Dongen ontvingen wij de vereereude uitnoodiging, onze redactie door een onzer verslaggevers te doen vertegenwoordigen bij eene lezing, op Woensdag 9 Februari te houden ten 6 ure 's avonds precies, in de zaal „Musis Sacrum" aldaar,'door d n heer W. C. Jacobsen van Amsterdam Voor de pauze zal spreker behandelen het nut van vereenigingen van vakgenooten, en daarna: het vak en de confectie daarvan. Wij juichen het initiatie! der Dongensche vereeniging ten zeerste toe, pn hebben maatregelen getroffen om onze verslagge vers naar Dongen af te vaardigen ten einde een getrouw relaas van de lezing voor ons blad te leveren. Jammer vinden wij het, dat niet tijdig Postduiven. De algemeene vergadering van den Ne- derzandschen Postduivenbond werd Zondag middag, onder voorzitterschap van den Heer Jung, van Haarlem, in het hotel „Welge legen" te Bloemendaal gehouden. Vertegenwoordigd waren aangesloten ver eenigingen „de Postduif" van Alkmaar, „de Courrier" Bussum, „Doesburg c. a.", „Mer- curius" Groningen, „de Hoop" Weesp, „Columba", „de Sperwer" en „de Zwaluw", alle van Amsterdam, „Mermerland" Dordrecht, „de Snel post" Utrecht, „Kennemerland" Bloemendaal, „'s Gravenhage", „de Postduif" Waalwijk en de Snelvlieger", Haarlem. Volgens de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bestond de bond uit 14 vereenigingen en 104 leden, beliepen de ontvangsten over 1897 ruim f860 en de uitgaven f 832, zoodat het batig saldo f 28 bedroeg. De begrooting voor 1898 werd geraamd op f903 in ontvangsten en f 125 in uitgaven. Tot verificateurs werden gekozen „de Postduif" Alkmaar, „de Courrier" Bussum en „de Postduif" Waalwijk. Voorts werd besloten, dat de algemeene vergadering in 1899 te Amsterdam zal gehouden worden en dat dit jaar geen bondstentoonstelling zal worden gehouden. Het voorstel van het hoofbestuur om dit jaar een bondswedvlucht met oude duiven van Maagdenburg te houden lokte een leven dige gedachtenwisseling uitmen wilde ook een wedvlucht uit het Zuiden hebben. Het voorstel van het hoofdbestuur werd echter aangenomen en de datum op 12 Juni a. s. vastgesteld. Eveneens werd het voorstel aan genomen tot het houden van een bondswed vlucht met jonge duiven van Dusseldorf, op 28 Augustus a. s. en werd Amsterdam („de Zwaluw") als plaats van inkorving aange wezen. De volgens rooster aftredende bestuursle den, de heeren Kalkman. Ie secretaris, en van Renneveld commissaris, werden herkozen; voor den Heer Chretienni kwam als com missaris de Heer Kuiper, te Alkmaar. Voorts werd herkozen tot 2e secretaris de Heer C. van Merrebach, te Amsterdam. Daarna volgde de prijsuitreiking aan de winners van de in het vorig jaar gehouden bondswedstrijden Voor de talrijke en ondubbelzinnige blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden mijner dierbare echtgenoote, be tuig ik bij deze mij oen hartelijken dank. C. VAN DE MEIJDENBERG. Waalwijk, 9, Februari 1898. De ondergeteekende brengt ter algemeene kennis, dat er met 1 APRIL e k., aan genoemde Inrichting en aan de daaraan toegevoegde Voorbereidende Klasse ge legenheid is om als K WEEKELINÖ te worden ingeschreven. Zij, die aan het toelatings-examen wen— schen deel te nemen, zijn gehouden, bij den ondergeteekende in te dienen de volgende stukkenlo. hunne geboorte- acte 2o. een getuigschrift van het hoofd der school, wiens onderwijs zij het laatst genoten, omtrent hun gedrag, aanleg en vlijten 3o. eene verklaring van ouders of voogden, dat deze voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te besteramen. De adspiranten voor de Normaallessen moeten, op 1 April, den leeftijd van 14 en die voor de Voorbereidende Klasse dien van 12 jaar bereikt hebben. Tijd en plaats van het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Waalwijk, den 9 Februari 1898. J. F. SPIJKERMAN, Directeur. te Waalwijk zal voor den heer J. Tim mermans Wz. aldaar, op Vastenavond Maandag 21 Februari 1898 des voorin. 10 ure, op de Achterste Hoeven onder Loonopzand Een groote partij sparren, op leggers en heinhout, zwaar eiken schaarhoutknuisten en droge mutserd. te Waalwijkmaakt bekenddat de vaste goederen behoorende aan Mej. de wed. F. van der Steen-Stada£te Waalwijk door inzet en verhooging staan, als volgt Koop I. Een hui3 en erf te Waalwijk achter de Gasfabriek aan f 1000. Koop 2. Een dubbel huis met erven, ter plaatse alsvoor, ean f1500. Toeslag Dinsdag 15 Febr. 1898, 's avonds 7 uurin het „Tramstation// bij den heerP. J. de Bakker,te Waalwijk. Dagelijks kan ten kantore van genoemden Notaris worden gehoogd. |ïlft(l]f t HL WELIJKS-AANGIFTE Gerrit Marinus Kerst, 22 j. en Adriara Johanna Schouten, 24 j. GEHUWD: Pieter Johannes Geenen30 j. en Huiberdina Rosenbrand, 17 j. Hendrik Glaviraans, 24 j. en Nieta Ramstijn, 21 j. UITSPRAKEN van 4 Februari 1898. A. de L. te Vlijmen, pol. overtr.. f 1 b. of ld. h. 1 A. P,2 P. E. te Vlijmen, ordeverstoring iu dronkenschap, sub 1 vrijgesproken, snb 2 f 5 b. ot 3 d. h. G. B. te Sprang, sfraatschenderij, vrij gesproken. P. K. te Bezooien, pol. overtr. vrij gesproken. J. A. van B. te 's Bosch, alsvoor, fl b. of l d. h. C. v, E. te Nieuwkuik, voerwezen, f 1 b. of 1 d. h. J. M. te Waalwijk, alsvoor, f 0.50 b. of 1 d. h. A. H. te Loonopzand, overtr. veldpol.f2 b. of 2 d. h. L. v. P. te Capelle, dieren mishandeling, t 3 b. of 3 d. h. W. v. B. te Waalwijk, overtr arbeidswet, 6 boete van f2 of 2 d. h voor iedere boete. G. A. H. te Was pik, nachtgerncht1 5 b. of 3 d. h. C. v. G. te Kaatsheuvel, overtred. ve'dp. f 1 b. ol 1 d. h. N. H. C. D. te Kaatsheuvel, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. A B. te Drunen, voerwezen, f 0.50 b. of ld. h. F. L. te Kaatsheuvel, overtr. veldp, f 0.50 b. of 1 d. h. H. P. te Baardwijk, jachtdelict; f 3 b. of 3 d. h. met vernieling van de strik. G. J. S. te Kaatsheuvel dronkenschap, f 2 b. of 2 d. h. H. F. V. te Waalwijk, voerwezen, 2 maal f 1 b. of 1 d. h. iedere boete. M. K. te Sprang, straat schenderij, f 5 b. of 3 d. h. B. v. P. te Sprang, pol. overtr. f 0.50 b. of 1 d. h. W. d. B. te Sprang, alsvoorf 0.50 b. of 1 d. h. T. P. te Vlijmen, overtr. ijk wet, 2 maal f 0.50 b. of 1 d. h. iedere boete. A. H. te Vlijmen, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. J. D. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f2 b. of 2 d. h. A. M. te Baardwijk, pol. overtr., f 1 b. of 1 d. h. C. v. C. te Baardwijk, alsvoor, f 1 b. of 1 d h. 1 II. v. H., 2 A. v. d. M. beiden te Baardwijk, alsvoor, sub 1 f 1 b. of 1 d. h., sub 2 vrijgesproken. W. P. te Baardwijk, alsvoor, f 1 b. of 1 d. h. M. S. te Bezooien, dronkenschap bij herhaling, 3 dagen hechtenisstraf. W. V. te Kaatsheuvel, dronkenschap, f 2 b. of 2d. h. P. V. te Kaatsheuvel, alsvoor, f 2 b. of 2 d. h. A. J. K. te Sprang, straatschenderij, f 3 b. of 2 d. h. F. v. d. P. te Waalwijk, nachtgerucht, f 5 b. of 3 d. h. M. v. d. te Kaatsheuvel, dronkenschap f 2 b. of 2 d. h. CAPELLE. Over de maand Januari. GEBOREN: Mathijs, z. van Adriaan Wageraa- kers en Johanna van der Schans.Dirkje, d. van Adriaan Rijken en Geertruida van Beek. Anna Wilhelroina, d- van Teunis Spiering en Christina Pieternella van den Hoek. Elisabeth, d. van Jan Jacobus Pruisssers en Maria Pieternella van der Schans. OVERLEDEN: Adriaan Pruijsers,69jaren,echt genoot van Helena Schouten. - Dirk de ttooij, 67 j., weduwnaar van Maria Rosen brand. Thomas Verhagen, 1 maand. Cornelis Hoefnagel, 75 j., weduwnaar laatst van Teuntje van Breugeleu, vroeger van Joostdina van den Hoek. Leendert Ver- duijn, 3 maanden. Pieter Wagemakers, 1 maand.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3