'"büHenland™ Staatkundig overzicht. Frankrijk. Duitschland. Zwitserland. Italië. Britsch-indie. A merika. BINNENLAND. aan een //geleidelijke7' ontwikkelingniet wel eeDS schromen zich aan koud water te zullen branden. Van de lieden, die binnen een tijdperk van vijftig jaren, tusschen het uitzeilen van Heem-kerk en Barendsz en den vrede van Munster, de vlag onzer re publiek over alle zeeën, van pool tot pool gevoerd en hun handelsstations overal ge vestigd en duchtig verzekerd hadden, van hen werd gezegd dat zij, wanneer er wat te verdienen viel, naar de hel zouden varen, al wisten zij te voren dat hun zeilen zouden verzengen. De hedendaagsche Ne derlander is bedachtzamer; en stellig zou hij indien er van zulk een tocht sprake mocht zijn, een stoomspuit vooruit sturen. In onze dagen wordt gewezen op de aller dringendste noodzakelijkheid om bijv. een rijke kolonie als Suriname te doen beant woorden aan haar bestemming door ontwik keling en benuttigiug van haar bronnen van welvaartzoo spoedig mogelijk, vooral nu het uitzicht bestaat dat vreemden zich van lieverlede van die bronnen en iu elk geval van de leiding eener toekomstige exploitatie meester zullen maken. De menschen van vóór driehonderd jaar zouden er heengetrok ken zijn op goed geluk, de gevaren niet tellende; wetende, dat velen hunner bij den strijd tegen ongunstige invloeden van ver schillenden aard het leven zouden inschieten, inaar zonder zich door deze waarschijnlijk heidskansen te laten afschrikken. Want als eenmaal de emoties van het onbekende en het onvoorziene, de afkeer van het alledaag- sche eentonigheid en van de vervelende op volging van dezelfde afgepaste kleinigheden de lieden opjaagt uit de indommeling der kalinte-liefde, dan vliegen zij er op in en worden baaubrekers. Het uitrekenen van gevaarskansen laten zij over aan degenen die er tijd en lust voor hebben. Er is, in de menschelijke natuur, een zeer sterke begeerte naar de aandoeningen, door verandering teweeggebracht, een even sterke afkeer van eentonigheid, en er bestaan, in elke taal, tal van spreekwoorden en zegswijzen, die dat uitdrukken. Wij hebben om waarlijk te leven opwekkingen, zelfs be roeringen noodig, en van welken aard deze zijn, beslist voor een groot deel over onze geschiktheid voor het maatschappelijk leven en voor persoonlijk geluk. Die begeerte aan den eeuen, dien afber aan den anderen kant, kunnen we vermin deren, verslappen, verdooven zelfs. Den slinger van het uurwerk onzes innerlijken levens kunnen we, door er al inaar aan te trekken, zóó lang maken, dat hij zich ein delijk heel traag heen en weer beweegt. Wie zich verdiept in zeker behagelijk gevoel, dat aan de kalmte stellig eigen is, onder gaat een zedelijke zelftraining in een andere richting dan die der beweging, en komt op die manier een stapje dichter bij het ideaal, voorgesteld door den Indischen pilaar-heilige. Is eenmaal dat proces begonnen, dan behoeft men zich geen groote moeite te geven om het tot voltooiing te zien komen er zijn menschen geweest die, zoo gezond als een visch, zich in het hoofd haalden, dat zij verstandig zouden doen met de rest hunner levensdagen in bed door te brengen. Zij deden al zoo en bevonden er zich oogeuschijn- lijk goed bij. Maar och, wat zal de polsslag van het zieleleven van die ongelukkigeu flauw zijn geweest Hoe onmerkbaar klein het nacht- pitje van hun bestaan En zoo zijn er nog, om ons heen, tal van uiterst kalmte mensch- jes zo> leven wel niet in bed, maar t scheelt zoo heel veel niet; men kan ze nooit eens zien opbruisen, zelfs niet uit hun plooi komen. Een schelpslak geraakt soms nog onder buitengewone omstandigheden, die haar nopen kunnen kop en voelhorens met zekere pressie uit haar huisje te steken; onder onze natuurgenooten zijn er, waar heelemaal geen beweging in te krijgen is. Ja, natuurlijk wel wat het uitwendige, wat hun armen en beenen en verdere aanhangsels betreft, en het gebeurt soms wel, dat zij schijnbaar tot de bewegelijke elementen in onze samen leving behooren maar in hun ziel is het zoo vlak als een kolfbaan en rimpelloos als een moeras. Er leeft niet in hen de drang om te leven, otn iets te zijn, en iets te doen dat vreugd geeft omdat men weet dat er een doel mee is bereikt, de behoefte om de banden van traagheid te verbreken, zich te storten in den woelenden maatschap- pelijken stroom en daar op to duiken de op den bodem liggende parels van het geluk, dat hooger en glansrijker is dan het vol- coen aan dierlijke behoeften. Stelt u voor een reuzenslang, neder- ggende in de slijkerige en beschaduwde diepte van het ravijn. Zij heeft zich pas de maag gevuld, en goed ook; nu ligt ze daar, voor cenige maanden gewaarborgd in het bezit eener ongestoorde kalmte. Hoog boven haar zweeft de vogel, de wieken reppende in stoute vlucht, en ijverig uitziend naar voedsel voor haar jongen. De slang is niet geheel vreemd aan philosophisch denken, daar is tijd voor noodig, en dien heeft zij in overvloed. yArui dier, - oordeelt zij wat moet jij je toch afsloven!" Ook op dit gebied zijn al weer dingen, die men ziet, andere, die men niet ziet, en vergelijking is eerst mogelijk bij zeer diepgaande aanschouwing. Die strevers en worstelaars, die met een kapmes in de hand zich een weg moeten banen door de schier ondoordringbare wouden des levens, och, het is niet onverklaarbaar, dat zij nu en dan een benijdenden blik slaan op anderen, die er heel kalmpjes bij blijven zitten en iu een draagstoel op willige schouders langs heel geschikte wandelpaden worden voortge stuwd, maar wie zul durveu zeggen, dat de levensinhoud, dien wij voor het geluk onmisbaar achten, aan den kant is waar geen strijd ooit een overwinning heeft voor bereid De beweging onder de boeren in Honga rije, waarmede de iegeering eerst gespeeld heeft, is in den laatsten tijd zeer in omvang toegenomen en heeft tevens een ernstig ka rakter gekregen. Evenals in Italië moeten die onlusten toegeschreven worden aan de armoede, het gevolg van den slechten oogst van het verloopen jaar: de broodprijzen zijn onverwachts opgeslagen, het werk ontbreekt en de boeren hebben schier aan alles gebrek. De regeering zal onverwijld in de meest geteisterde streken voor ongeveer twee mil- lioen florijnen openbare wei ken laten uitvoe ren, doch deze maatregelen kunnen slechts tijdelijk eenige verlichting brengen. Er moeten nog verscheidene maanden vóór den nieuwen oogst verloopen waarbij de bevolking een voióoend loon zal kunnen vinden en in af wachting daarvan vinden de socialisten eu communisten er een dankbaar terrein voor hun leerstellingen. Vandaar de geduchte agrarische beweging, welke zich met verba zende snelheid over geheel Hongarije uitge breid heelt. Geen dag gaat er om of er komen onlusten voor en buitengewoon ernstig is het feit, dat de boeren opstaan met de leuze verdeeliug van den grond, weg met de belastingen. B'oedige gevechten zijn er reeds in enkele comitaten geleverd, de re geering heelt de troepen cn de gendarmerie op het platteland versterkt, doch deze zijn nauwlijks voldoende om de orde en veiligheid te handhaven, welke van alle kanten bedreigd worden. Zal de regening nog andere mid delen aauwenden om de orde 'e herstellen Want met politiemaatregelen alleen wordt het kwaad niet verholpen. Een der grootste bronnen van misnoegen is de voortdurende dwingelandij der zelfstandige autoriteiten jegens de zwakken en „kleine luyden". Al vorens men op een duurzame verbetering kan rekenen moet gelijk recht ingevoerd worden. Wat de opstand op Cuba betieft, deze staat nog altijd op dezelfde hoogte. Oogen- schijolijk heeft hij nog geen terrein verloren. De kleine gevechten, welke van tijd tot tijd vermeld worden, loopen over 't algemeen tea voordeele van de Spanjaarden uit, doch het ïeseltaat blijft steeds beperkt tot eenige gedoode of gewonde manschappen en van een groote overwinning of de verovering van een belangrijk punt hoort men nooit iels. En toch het droge seizoen, dat alleen voor de krijgsbewegingen en marschen geschikt is, loopt ten einde over enkele weken zullen de jaarlijksche regens feitelijk stilstand brengen in de pacificatie door de wapenen, Wellicht rekent maarschalk Blanco op deze soort wapenstilstand om door in stilte gevoerde onderhandelingen de onderwerping der op roerige Cubanen te verkrijgen, doch de vergeefsche pogingen, die reeds vroeger i 1 deze richting zijn aangewend, doen ook thans geen gunstigen uitslag verwachten. Een voor de Spanjaarden gunstige omstandigheid is echter, dat in het kamp der opstandelingen zelf oneenigheid bestaat. Tusschen blanken en negers is het leven naar het schijnt, on houdbaar geworden. De eersten haten de zwarten, die hunnerzijds de blanken als voor den krijsdienst ongeschikte „letterkundigen" beschouwen. De Niger-quaestie bedreigt de goede re- lat ien tusschen Engeland en Frankrijk een Britsche troepenmacht heeft dezer dagen een punt, Borea genaamdbezet en Frankrijk beweert dat dit punt op het aan zijn gezag «nderworpeu gebied ligt. Een bevel aan den inlandschen vorst om de Britsche vlag in ie halen, baatte niet en nu rukken twee Fransche expedities op Sokoto aan. Zes officieren en 200 raan zijn reeds aangekcmen te Argungu en Jagha. halverwege tusschen den Niger en de stad Sokoto. De sultan van Sokoto heeft aan de Franschet) bevel gezonden, op veertig mijlen van de hoofdstad halt te houden. Wallace, de agent van de Niger Company, houdt de strijdmacht der compagnie met munitie en proviand gereed om den sultan ter hulp te snellen en de ontruiming van het Engelsche gebied door de Franschen te eischen. Hij wacht echter eerst instructies af. «De Chineesche regeering heeft beloofd, alle binnenlandsche wateren voor de stoom vaart te openen, hetzij de stoombooten eigen dom van vreemdelingen of van Chineezen zijn, onder bepalingen die later vastgesteld zullen worden. Zoo deze overeenkomst door die latere bepalingen niet beperkt wordt geeft ze reden lol tevredenheid en belooft ze een groole ontwikkeling te zullen geven aan den vreemden handel. De overeenkomst treedt binnen vier maanden in werking. China heelt zich verbonden: binnen twee jaar een tractaathaven in Hoc-nan te openen. De Chineesche regeering stelt Jo-tsjou als die haven voor, bij de Jangtse-kiang, aan de grens van de provincie Gelisen. Het Tsoeng- li-jamen geeft als reden voor het uitstellen van het tijdstip van opening opdal het cenlrale gezag voorshauds niet bij machte is om de onmiddellijke opening van een haven in Hoe-nan door te drijven, noch de vreemdelingen in die provincie te beschermen.. Het bericht, dat Engeland vergunning ge vraagd of verkregen had om den Birma- spoorweg naar Jun-nan door te tiekken, is ongegrond. Te Marseille wilde een heer, die de ge boorte van een kind kwam aangeven, het den voornaam „Zola" geven. Het mocht echter nietalleen historische of kalenderna- meu mogen op den burgerlijken stand aan genomen worden. Gisteren heeft Rochefort voor viif dagen zijn intrek genomen in de gevangenis Sainie- Pélagie te Parijs. Er waren uitgebreide voor zorg-maatregelen genomen, duizenden rnen schen waren op de beeu om Rochefort toe te juichen, die omstreeks vijf uur kwam aangereden. Nadat hij de gevangenis was binnengegaan, verspreidde de menigte zich onder het geroep van „Leve Rochefort „Leve de Commune 1" Een groep van meer dan 3000 personen trok onder aanvoering van Millevoye, Thié- baud en Régis naar het Panthéon, scheeu- wende „Dood aan de Joden!" Een vijftiental peisonen werden iu hechtenis genomen, doch later weer losgelaten, waarna de manifestanten uiteengingen. Het vergaan van de „Flachat". De plaats waar de Fransche stoomboot Flachat is vergaan, ligt aan het westelijk uiteinde van het eiland Tener'ffe op tien mijlen van de haven van Santa Cruz. De ramp is geschied bij een dichten mist en zware zee, omstreeks middernacht. Bemanning en teizigers werden uit den slaap opgeschrikt door een forschen stoothet schip was op een der vele onder- zeesche rotsen gestooten en helde reeds dadelijk naar bakboord over. Men liet de reddingsboot aan bakboorzijde te water maar zij werd onmiddellijk door de golven weg geslagen. Eerst na zeven uren zwaren arbeid slaagde men er in de reddingsboot aan stuur boordzijde neer te laten en deze werd daarop dadelijk door de verschrikte passagiers be stormd. Vijftig menschen sp*ongeil in het waterslechts zestien konden in de boot komen. Daarvan werden er nog twee door de zee medegesleurd, zoodat slechts veertien zijn ge-ed, alle behoorende tot de bemanning die tot het laatste oogenblik aan boord was gebleven. Slechts één reiziger werd gered. Negentig passagiers hebben den dood in de golven gevonden. De mist was zoo dicht, dat de vuurturen van Kaap Anagra, die pas kort geleden is gebouwd om de schepen op hel hoogst ge vaarlijk water in den omstrek te wijzen, on zichtbaar was. Vermoedelijk is dus het schip een weinig van den rechten weg afgedwaald en gegrepen door den stroom, die rechtstreeks naar de rotsen 'oopt. Een typisch tooneel uit de zaal des Pas- Perdus in het gerechtsgebouw onder het proces-Zola. Onder een groep manifestanten, die: „Vive l'arméc" roepen, is een secretaris van Poincaré, een Franschman en geen Jood, die niet meeroept. Waarom roep je niet mee? wordt hem gevraagd. O, ik heb er geen zin in, antwoordt hij. Dan ben je een Prussien, een vuile Jood! U vergist u, meneeren, ik ben geen Jood en ik ben Elzasser. Nou, ga dan terug naar je Elzas Dat zou ik zeker doen, meneeren, als Elzas niet verloren was door de generaals, die gij toejuicht Gelukkig kwam er dadelijk hulp, anders ware de secretaris van Poincaré stellig ver moord. Het ongeluk in de Vereinigle Carolinen- glückmijn te Uamm blijkt aan nog meer menschen het leven gekost te hebben, dan men in den beginne vreesde. Tot Zondag avond waren honderd dertien lijken gevonden vijf mijnwerkers worden nog vermist en twee zijn reeds aan hunne wonden bezweken. Het aantal dooden bedraagt dus op zijn minst 120. Het is de vreeselijkste ramp, die ooit in het mijndistrict Bochum is voorgekomen. De schok van de ontploffing was zoo ge weldig, dat de huizen in de nabijheid op hunne grondvesten wankelden. Dadelijk daarop steeg een reusachtige rookzuil uit de schacht op Onmiddellijk begon het reddingswerk met doodsverachting boden tal van uit den omtrek saamgestroomde mijnwerkers hulp. De giftige dampen bemoeilijkten het weik echter zeer. Over de oorzaak van de ramp verkeert men in het onzekere, daar tij, die er iets over zouden kunnen mededeelen, allen omgekomen zijn. Misschien heeft het venti- latietoestel, waardoor het mijngas wordt afgevoerd, geweigerd. De lijken zijn voor het grootste gedeelte tot onkenbaar wordens toe verminkt en verbrand. Te Hamburg heeft Zaterdag een groote brand in de spiritusfabriek van Herwig voor een kwart miilioen schade veroorzaakt. Von ken van het vuur woeien over naar een olie- fabriek, die ook gedeeltelijk verbrand is. Ook hier moet de schade aanzienlijk zijn'. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heelt het in Oost Zwitserland zoo zwaar ge sneeuwd. dat emstige storingen in hel verkeer werden veroorzaakt. In Graubünden eu Glarus b'even verscheidene treinen in de sneeuw steken. Te Niederurnen geraakten een man en zijn zoon ingesneeuwd. Toen men hen voud, was de knaap dood en de man zwaar verwond. Te Zürich zijn alle intercommunale telefoonverbindingen, behalve die met VVinterthllr, verbroken. In de provincies Palermo en Girgenti worden weder ondusten onder de noodlijdende boereu gevreesd. Te Troina moesten de sol daten twee salvo's lossen op de oproerige boereD, waarvan er ettelijke gedood of gewond werden. Professor Cora, die den hertog der Abruzzen op diens poolreis zal vergezellen, is door den koning ontvangen. De reis zal drie jaar duren, de aanstaande winter wordt op Frans-Jozefsland doorgebracht. Zaterdagmiddag is er te Bombay in een pesthospitaal brand uitgebroken. Het gebouw werd vernield. Twaalf Europeanen en acht-en veertig inlanders, die in het hospitaal lagen, werden er tijdig uitgehaald, maar drie inlan ders stierven tengevolge van het overbrengen. En zijn weer twee Europeesche ziekezusters door de pest aangetast. Een oufzagclijkc zeeramp. De begrafenis der reeds gevonden twee en twintig slachtoffers van de ramp op de „Maine heeft gisteren plaats gehad. Kik lijk werd na te zijn gekist, in een afzonderlijken 'lijkwagen gelegd. Er was een schat bloemen, waarvoor in de ceiste plaats de Spaansche marine-troepen hadden bijgedragen over de wagens verspreid. Bloemkransen waren ook gezonden d.or maarschalk Blanco, den Bur gemeester van Havana, het Kubaansche gou vernement, den consul der Vereenigde Staten Lee, de Amerikaansche kolonie, president Mac Kinley enz. Alle koloniale en gemeentelijke autoriteiten, alle consuls namen aan de plechtigheid deel. Een enorme menschenmenigte was op de been. De Krijguecr werd bewezen door soldaten van de „Alphouse XII«, terwijl de garde te paard den stoet escorteerde. De bisschop van Havana heeft de gewon den van de Maine» bezochtgeneraal Wood ford ontvangt te Madrid talrijke bezoeken van rouwbeklag. WAALWIJK, 23 Februari 1898. J Brand Ilötel Verwiel. Het notel eu café „De Gouden Leeuw" eigenares mej Wed. C. J. Verwiel, wel bekend bij het reizend publiek en een der meest gezochte plaatsen van bijeenkomst voor in gezetenen en bezoekers van Waalwijk, bestaat niet meer; 't is gisteren in vlammen opgegaan. Tusschen 1 en 2 uur des namiddags werd brand ontdekt op eene der bovenkamers, waar even te voren de kachel was aangelegd. Ver moedelijk is de brand ontstaan door het vlamvatten der gordijnen. Eenige heereu in 't café aanwezig sueldfcp naar boven bluschten op die kamer het vuur, en dachteu ook dat het weer in orde was. Maar, o wee! buiten de kamer gekomen zien ze dat de brand tus schen de zoldering reeds was voor'gewoekeid- en die heeren moesten zich haasten, wilden ze zich redden. Het vuur breidde zich zoo snel uiv, dat weldra het geheele bovenhuis door het vernielende element was aaugetast. De inmiddels toegeschoten brandweer kon dan ook niets meer uitrichten tol behoud van het gebouwmaar moest zich bepalen tot bescherming van het aangrenzende huis van dr. van Gils, dat zeer groot gevaar liep. Aan de onvermoeide pogingen van eenige dappere mannen is het te danken, dat dit gebouw is gespaard gebleven. Het hotel Verwiel is geheel uitgebrand; 't was tegen brandschade verzekerd, evenwel niet hoog, evenals de inboedel, waarvan een en ander geborgen is.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2