Gasfabriek Ü^Het Fransch, Duitsch en Engelsch komt men de wereld dooi. J. BOELAARS, Schiedam. Advertentién, WAALWIJK. J. van Dijck Jz. Handelsberichten. Dinsdag en Donderdag voormiddag van 10 tot 12 en op Zaterdag 's nam. van 2 tot 4 uur comptanle betaling. a 2.00 door Te beginnen met ZATERDAG 19 Februari 1898, zullen voortaan alleen op verkrijgbaar gesteld worden, uit sluitend tegen De Directeur, Het beste boek om in korten tijd bovengenoemde 3 talen door eigen oefening te leeren spreken, schrij ven en lezen, wordt franco toe gezonden na ontvangst van post wissel Ook de brandweer van Baardwijk rukte aan en werkte onvermoeid. Toen de brand bijna was afgeloopen, eischte deze nog bijna een menschenleven. Een der moedige lui, waarvan wij hierboven spraken, en die zich bijzonder onderscheiden had bij deze gelegenheid, de me'selaar Bart Demmers, had post gevat op een plat dakje van het huis der erven A. N. van Riel, ten einde van daaruit met een brandhaak een muur van het hotel Verwiel om te stooteu. Op een gegeven oogenblik verloor de man zijn evenwicht, en viel op de straatsteenen voor de voeten der verschrikte toeschouwers. Dadelijk werd hij bij de erven Van Riel binnen gedragen waar dr. Van Gils toen onmiddellijk hulp kwam verleenen. Demmers schijnt het er nogal goed te hebben afgebracht, zoodat er alle hoop bestaat, dat zijn val voor hem geen nadeelige gevolgen zal hebben dit zou jammer zijn ook, want de man zou het slachtoffer zijn van zijn zelfopofferectien meed. En waarlijk, hij heeft beter verdiend. Heden morgen was zijn toestand bevredi gend. Bij deze gelegenheid is duidelijk gebleken, dat er in onze gemeente toestanden bestaan, die dringend verbetering behoeven. Iedereen, die getuige was van het vallen Van Demmers, vraagt zich af hoe de auto riteiten den man daar hebben kunnen plaatsen, of toelatendat hij zich zoo blootstelde. Iedereen toch begreep dat hij moest vallen, als de muur week of de brandhaak uitschoof. Ook schijnt de behandeling, door op post gestelde schutters van een der geraeente- autoriteiteu ondervonden, niet in den haak te zijn; men verzekert ons althans, dat er een klacht zal worden ingediend. Ir Uitslag der herstemming te Deventer. De (niet-officieele) uitslag der herstemming voor de tweede kamer in het kiesdistrict Deventer is Aantal kiezers 6697. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 5654. Daarvan had mr. A. van Delden (l.b.) 3425 en mr. Th. Heemskerk (antirev.) 2229. Gekozen is dus mr. A. van Delden. Bij de eerste stemming op Dinsdag 15 Febr. werden uitgebracht 5261 geldige stemmen, waarvan mr. A. van Delden 1850, mr. Th. Heemskerk 1790 en de heer J. van Loeoen Martinet 1621 kreeg. Bij de herstemming op 25 Juni 1897 werden 5504 geldige stemmen uitgebracht. Toen werd de heer J. Stoffel gekozen met 3248 stemmen tegen 2256 op mr. A van Delden. Reisje door Afrika. Volgens de Tilb. Ct. maakt m. Bahlmann, lid der Tweede Kamer, thans een reisje door Afrika. Godsdienstige wijding der koningin. Godsdienstige wijding van de aanvaarding der regeering door H. M. de koningin. Met belangstelling vernemen wij, dat de Synodale Commissie der Nederl. Herv. Kerk twee besluiten heelt genomen ten aanzien dezer gelegenheid, die reeds vele penuen heeft in beweging gebracht en in de bladen van verschillende richting is besprokenmaar waarover de gevoelens uiteenloopen. Het eerste is om de kerkeraden, onder uiteen zetting der redenendie haar uopen aan dezen datum de voorkeur te geven, uit te noodigen op den 31 Aug. e.k den dag zeiven, waarop krachtens de bepalingen der Grondwet H. M. feitelijk de regeering aan vaardt, deze gewichtige gebeurtenis door gebed en dankzegging te wijden in een daartoe in den voormiddag te houden godsdienstoe fening. Het tweede dat zij, als vertegen woordigster van het talrijkste kerkgenootschap, meende, zonder den schijn van aanmatiging op zich te laden, den eersten stap te kunnen doen ter verkrijging eener, in deze hoogst wenschelijke eenstemmigheid en samenwerking van alle godsdienstige gezindten in Nederland, en daartoe aan hare besturen een afschrift van bovenbedoelde uitnoodiging aan de ker keraden zal doen toekomen met beleefd verzoek van hunne zijde het beoogde doel te helpen bereiken, opdat den 3ln Augustus Nederland het verheffende schouwspel aan- biede, dat zijn zoneu eu dochteren, hoe ook in belijdenis en eeredienst verschillend, maar één in liefde voor vaderland en koningin zoo mogelijk op hetzelfde uur, in hun bede huizen saamgekomen, dezelfde gebeden voor het heil onzer jeugdige koningin en het geluk harer regeering voor den troon van aller Hemelschen Vader opzenden. De Synodale commissie is voorts gemach tigd daarbij te voegen, dat reeds lang bij H. M. de koningin het voornemen bestond om aan den 3ln Augustus eene godsdienstige wijding te geven, door het bijwonen van eene godsdienstoefeninghetzij in het koninklijk paleis, hetzij in een der kerken van de resi dentie, en mitsdien hoogstdezelve, evenals H. M. de koningin-regentes met bijzondere ingenomenheid kennis hebben genomen van beide, hierboven vermelde en haar medege deelde besluiten der Synodale Commissie. (Ilbl Een vrcesclijkc moord. Een boerenmeid te Rütenbroek (bij Tera- pel), die f 1200 uit een loterij trok, en wilde beleggen, doch werd vermoord op weg naar den directeur. Hieromtrent deelt de N. Gr. Ct. medeHaar meester belette haar zoo vroeg te gaan, dat ze bij licht kon overkomen, weshalve zij des avonds een onveiligen weg moest passeeren. Een gendarme te paard, die haar tegemoet kwam vergezelde haar een eindweegs, doch keerde spoedig, omdat het meisje zei, wel alleen te durven, terug. Dit speet hem later, waarom hij besloot an dermaal te keeren en te onderzoeken of het meisje goed was overgekomen. Op niet grooten afstand vindt hij haar met afgesneden hals, en beroofd van haar geld. Hij heeft vermoedens tegen haar meester, neemt het mes mee, dat op de plaats des onheils ligt, en begeeft zich naar de boerderij, en vraagt daar brood voor zijn paard. De vrouw zoekt een mes manlief is nog niet terug en onze wakkere politieman vindt gelegenheid het gevondene onder het brood te leggen. Hij vestigt op dit mes de aandacht der vrouw; zij erkent dit als het hare. Inlusschen komt de man, die dade'ijk wordt opgepakt en het geld nog in zijn bezit blijkt te hebben. Noodlottige brand te Amsterdam. (Twee menschen omgekomen.) Eeu treurige ramp heeft in de 1ste Jan Steenstraat te Amsterdam plaats gehad. Te gen 12 uur werd de brandweer opgescheld voor een uitsIaandeD brand in perceel^ll? in die straat. De brand was ontstaan op de tweede étage, bewoond door het gezin van den heer Mayer. Deze was bezig een brandeude petrolemlamp bij te vullen en terwijl hij dit deed ontplofte de lamp. De man moest de lamp laten vallen, wilde hii zelf niet het slachtoffer der onvoor zichtigheid worden, want reeds werden hem baard en knevel door de vlammen ge- schioeid. Hij had nauwelijks den tijd zich en de zijnen ie redden, want spoedig stond het geheele vertrek in lichter laaie. De vlammen tastten al spoedig ook het tweede bovenhuis aan. Dit was bewoond door het gezin van den heer Heinrich Hausch. Deze woonde daar met zijn vrouw Sara Kruse, een vrouw van 43 jaar een zoon, Heinrich, 20 jaartwee dochters, de eene oud 14, de andere 5 jaar, en zijn moeder, de 81-jarige Sara Braspenning, die ongesteld was. Deze menscheu vluchtten, «oen zij bemerk ten, dat er in het bovenhuis onder hen brand was, naar den zolder, niet uitzondering vao den zoon, die eerst zijn 5-jarig kind bij buren in veiligheid bracht, doch toen weder naar boven ging, waarschijnlijk om de oude vrouw te redden en deze niet vindende, ging hij ook naar den zolder. Er waren brandgangen naar de aangrenzende perceelen, maar de menschen hebben in hun zenuwachtigen toestand niet het besef gehad de schotten in te trappeu. Tot overmaat van ramp zijn zij in het duister op zolder over eeu ijzeren ledikant gestruikeld, en daar door den rook in zwijm gevallen, waar zij later werden gevouden. Inmiddels was in de straat een menigte menschen samengestroomd en spoedig ging de mare dat er nog menschen in huis waren. Twee mannen uit de menigte, de timmer man H. Leeuw en de electricien C. Wijnberg begaven zich dadelijk naar boven, en toen zij met de inmiddels aangerukte brandweer op zolder de vier bewustelooze menschen vonden, hielpen zij flink mede om dezen uit het bran dende huis te brengen. De vlammen hadden ouderwijl ook reeds den zolder bereikt. Het was voor de brandwachts lang geen gemakke lijke taak om de menschen in de open lucht te krijgen. De trap kon men niet meer af, dus moest men de bewustelooze menschen door het zolderraam heen langs een zeer smalle goot brengen op het platte dak, dat op de aangrenzende perceelen 118 en 121 ligt. Maar eindelijk had men ze daar. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. Tusschen de menigte op straat stond een candidaat- arts de heer J. Leda, die de eerste hulp verleende en kort daarop hulp kreeg van den in de buurt wonenden dokter S. Simons. Beide heeren hebben zich bij de ramp zeer verdienstelijk gemaakt, zij hebben op het dak, in een alles behalve gemakkelijke» toestand om te kunnen helpen, gedaan wat zij konden om de levensgeesten bij de bewustelooze slachtoffers op te wekkeD. De aangewende pogingen werden, helaas! slechts met gedeeltelijk goeden uitslag be kroond 1 De beide mannen kreeg men weder bij kennisdoch de beide vrouwen hadden bovendien reeds hevige brandwonden beko men en het gelukte niet bij haar weder de levensgeesten op te wekken. De commissaris van politie, de heer C. P. Van der Wielehad onderwijl reeds een viertal brancards laten komen. De menschen, die in de straat stonden, zagen hoe boven op het dak van perceel 121 de lijken der beide vrouwen en de twee tot bewustzijn gebrachte mannen in dekens gewikkeld voor zichtig aan een touw werden neergelaten in de goot, toen door het zolderraam werden gehaald en dan de trappeu afgedragen door de brandwachts en achtereenvolgens in de brancards gelegdwaarmede zij naar het Binnen-Gas«huis werden gebracht. Hoewel ook de beide mannen deerlijk gebrand zijn en men hen hevig hoorde kreunen bij het afdragen der trappen eu het neerleggen in de raderbaar, is de mogelijkheid van hun herstel niet uitgesloten. Toen zijn weg waren en het schrikkelijk drama dus was afgespeeld, werd gezegd, da* de 14jarige dochter van Hausch nog zoek was, nergens was zij te vinden. De commis saris Van der Wiele liet dadelijk overal zo ken en gelukkig werd dit meisje kort daarna een paar huizen verder teruggevonden. De brand zelf was spoedig gebluscht; beide bovenhuizen zijn echter uitgebrand. De beide nog levende slachtoffers van den brand, vader en zoon Hausch, bevinden zich in zeer ernstigen toestand, zoodat ook voor hen het ergste te vreezen is. Amsterdam in sneeuw Over Amsterdam in de sneeuw> schrijft het Handelsblad Dat zal voor heel wat menschen een zon derling ontwaken zijn geweest. Mijnheer Adie zijn winterjas al in de kamfer had willen leggen, mevrouw B., die reeds een kattebelletje aan haar tuinmaD had geschreven, mijnheer C. die in het laatst van de vorige week de nieuwe voorjaarsstofjes was gaan zien, mejuffrouw Ddie deD heelen Zondag besteed had, om met wat ouwe lapjes de vaseline van haar rijwiel te poetsen, jon geheer Edie. Daar keken ze allen het raam uit met kleine oogjes van slaap, knippend voor de schelheid van de witte stad. Dus toch nog winter De witte lijnen van gevels en daken, ge streept tegen een strakke winterluchtde boomen met een gewirwar van mollig wit de takjes, de knoestjes, de telefoondraden even aangestipt met de reuzenwitterskwast van één sneeuwnachtde straten, wit, heel teerwit afstekend tegen de goorheid van grachteu en het groezelen van stoepen en puien. Dat was alles zóó, in den vroegen ochfend, Maar wagensporen, paardenhoeven, menschen- voeten waren spoedig bezig en meedoogenloos voor de teerheid van het witte dek, dat maagdelijk kleedde de sneeuwstad, werd ge roerd en gebaggerd en geploeterd, tot witheid van sneeuw was veranderd in goorheid van modder. De impressie van een stad in sneeuw is helaas meestal slechts zoo kort. Dc poezie van de sneeuw is gewoonlijk iets onbekends voor den stadmensch. Sneeuw beteekent voor hem modder. Onderwijzer worden In 1897 is het aantal onderwijzers en ondei- wijzeressen l ier te lande met p m. 1000 toe- genoemen Bijna alle plaatsen zijn vervuld de mees' afgelegen dorpjes zullen het toevluchtsoord zijn voor de velen, die dit jaar examen zullen doen. Het getal zal dit jaar veel grooter zijn dan verleden jaar. Alleen in Friesland waren in 1896 ruim 730 in opleiding. Voeg daarbij nog degenen, die niet aan eene noormaal- school zijn en die uit Friesland aan de kweekschool hun opleiding outvangen, dan wordt he; al een voor deze provincie 800. In Zuid-Holland alleen hadden zich in 1897 vierhonderd en vijftig voor het onderwijzers examen aangemeld. De Regeeriug verbood daarom al, om meer dan 20 kweekelingen iu eer.e klasse der nor maalschool te plaatsen en nog steeds zien de menschen in onderwijzer worden hun heil. Over 3 a 4 jaar, misschien dit jaar reeds, zijn er onderwijzers en onderwijzeressen te veel. Baardwijk, 23 Febr. Met een zeer gevari eerd programma onthaalde de Liedertafel hare leden door 't concert van Zondagavond. Onder de koornummers mag „der Rose Begrabniss" een juweeltje genoemd worden. Deze tfijne compositie van Dregert eischt veel studie en is goed gezongen toch hopen wij dit nummer bij eene latere gelegenheid rog eens weer op het programma te zien, om de Liedertafel te laten bewijzen, dat het inder daad een juweeltje is. De Liedertafel beschikt over zulke krachten, dat ze dit bewijzen kan. „Looft den Heer" van De Vliegh is zeer goed gezongen en werd verdienstelijk geac compagneerd door den Heer L. Houet van Nieuwkuik.De Heer Boom toonde zijn kracht weer in „les Rameaux" 't is een genot hem te hooren. Niet minder is dit waar voor de solo's „Verraden minne" en „Grootmoe's wiegelied"dit laatste won het door de fijne voordracht en de niet minder fijne begeleiding op het harmonium door den Heer L. Houet.„In de Lente" duo voor tenor, baryton, viool en piaoo vormde een goed geheelde Heer D. de Bruijn bege leidde verdienstelijk op de viool. De Heeren Brok uit Drunsn hadden een paar mooie nummers het applaus vooral na het Duo uit de opera Dou Johan van Mozart was ruim verdiend. Na al den ernst tot nu toe opgediend, paste wat vroolijks, waarvoor de Kaalkoppeu zorgden. Drie „Komieken", die ieder hun mannetje staan, bezorgden met hun aardig stukje heel wat pret aan 't publiek. Na afloop van 't concert richtte de president een woord van dank aan allen, die meege werkt hadden om dit concert te doen slagen, inzouderheid aan den Heer Houet, pianist, de Heeren B.ok piston en Bugle en den Heer de Bruijn, viool. Hun en de Lie dertafel een spoedig „tot wederziens 1" Sprang. Bij een gisteren gehouden kiezing voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht: 167 stemmen, van onwaarde 7 volstrekte meerderheid: 81 Hiervan verkregen C. A. Brienen 29 D. E. Craayo 18 A. v. d. Hoeven (kerkeind) 26 A. Hoffman 9 F. M. de Jong 40 M. Vos Deniszn. 38 dus herstemming tusschen F. M. de Jong en M. Vos Deniszn. GORINCHEM 21 Febr. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor Ristarwe fS,40 a 8,65, roode dito f8,25 a 8,40 witte dito f8,25 k 8,75, inl. rogge f5,25 a 5,35, buitenl. dito f5,20 a 5,50, gerst f 4,50 a 4,70, haver f3,60 a 3,75, duiveboonen f ö.SO a. 6.75, blauwe erwten fO,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 103 runderen le qual. Kalfkoeien f150 k 190 Kalfvaarzen f120 a 140 Melkkoeien 1130 150 l'/s jarige ossen f 80 k 100 Guiste vaarzen f 70 a 90 Pinken f 50 k 60 Graskalveren f 30 k 40 Nuchtere kalv. 8 12 Aangevoerd 2 vette varkens van 19 21 ct., per half kilo, 121 biggen van f8,a 12.per stuk. Eieren f 0.90 a 1.per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per l/a kilo. ROTTERDAM, 21 Febr. Binnenlandsche granen. Tarwe kon in puike qual., die weinig voorkwam, heden 10 cfs. meer opbrengeD, overigens flauw onveranderd. Per heet. f 6.75 8.40, evtra puike soms nog daarboven, en per 100 kilo f9.50 a 10 en betere tot f 10.20. Canada- als voren f6.50 a 7- Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.30 k 5.20. Dito mindere f0,A 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 9,25 a 9.40 mindere f 0,a 0,beste Zomer f8.a 8,7» mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.40 3.40. Paardenboonen. De beste f 5.30 5 80. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 6,a 7,25 Witte boonen. De beste f7.k 9.25. Blauwe erwten. De beste f6.a 6.50 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed f 0.a Zomerzaad f 0,a f 0. Kanariezaad f5.tot f 6.50 Vlas. Op het land was er in de afgeloopen week wederom goede vraag en werd voor enkele partijtjes goed draadvlas opnieuw een verhoogden prijs betaald. Heden aan de markt 23583 steen blauw en 140 steen geel Hollandsch, 640G steen Groningsch en 3558 steen wit Zeeuwsch, Houders waren zeer vast gestemd en ongeveer de helft van het aangevoerde vond tot ruim vorige prijzen nemers. Lijnzaad onveranderd. ROTTERDAM22 Febr. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 50 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 750 vette runderen, 941 magere dito, 232 vette en graskalveren, 576 nuchtere kalveren, 10 schapen of lammeren, 16 varkens, 159 biggen, 3 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: leaw. 29 act. 2e kw. 25 a ct 8e kw. 20 k ct. Kalverenle kw. 47 ct., 2de kw. 41 a ct.3de kw. 35 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. et. 1 1 i Cokes

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3