Wed, C, J WIEL, Spiegelschaver. IJ. A. Middelkoop 62 heet, best wei- en bouwland, 111 DUELKOOP Huizen, Erf en Moestuin, jtffc KOFFIEHUIS Biljart- Concours. Chr. APPELS, Een partij beste Gevelsteen. Frans r>. Gerweny TIMMERMANS l ZONEN GoldenCup Veikrijgbaar a f 1- per flacon. Advertentien, Wordt GEVRAAGD: Jos. van Erp, Notaris Rietra Weilanden over 1898: W a a 1 w ij k, Steeds verkrijgbaar WIJNHANDEL. VERBUMT- Van O verbeek. ■Wed. C. J. Ver wiel c.s. VEIiPA CHTEN De Notaris veilen en verkoopen De Notaris veilen en verkoopen Te KOOP of te HUUR: 10 cents. 12 stooten. Gewone kachelkolen 75 ct. Nootjes 75 ct. Puik zuivere nootjes 80 ct. Antracit 92'j2 cent. Per mud franco thuis. Waalwijk. Standard Cordial Comp. LONDON, officieren de hand van majoor Esterhazy behoorden te drukken. (Langdurige be weging). Vervolgens komt het rechtsgeding tegen Esterhazy ter sprake en de verdediger herin nert aan de woorden, waarmede de inmen ging van mevr Dreyfus in dat proces ver worpen werdDreyfus is rechtmatig en wettelijk veroordeeld. Van het recht en de justitie was nu niets meer te hopen Toen stond er een man op Emile Zola. Al zijn moed had hij noodig om het te durven doen. (Gemor). Daar staat hij voor u. Laten we ons plaatsen op het beperkt terrein, dat de minister van oorlog zelf afgebakend heeft. Op dat terrein blijft nog slechts een man, die slechts een voorbijgaand minister was en die te goeder trouw het op zich durfde nemen een anderen man te veroordeelen. Er blijkt, dat de staatsmacht zich uitslooft om het licht te dooven. Dat hoorde Zola zeggen.... Zegt niet dat de eer van het leger op het spel staat, omdat één of meer een groote rechtschennis hebben begaan. Laat u niet verontrusten noch bang maken. Men heeft gesproken van oorlogs geruchten, die niet bestaan. Vreest niets, want we bezitten nog zedelijke kracht. Met de harten van eerlijke lieden worden zege pralen bevochten. Geeft dus een voorbeeld van moed, want ge voelt wel, dat deze man de eer van Erankrijk is. Uw verdict zal een drievoudige beteekenis hebben Leve het leger, leve de republiek, leve Erankrijk! Dat wil zeggen Leve het recht! Leve het eeuwig ideaalDat verzoek ik u door uw vonnis te verkondigen. Er wordt een geducht gejuich gehoord, waarop wordt geantwoord met gefluit en geroep van Leve het leger, leve de republiek! Onder hevige opgewondenheid wordt de zit ting geschorst. Bij de hervatting van de zitting spreekt Georges Cléinenceau, de oud radicale afge vaardigde, de verdediging van den gérant der Aurore uit Mr Labori heeft u het groote drama uiteengezet, hier wil ik mijn woord bij het zijne en dat van Zola voegen ten gunste van de waarheid en het recht. Bestaat er een vermoeden, dat Dreyfus onschuldig is dan moet het proces herzien worden, want als het oordeel op onwettelijke wijze is ge veld, dan is, waar één enkele werd getroffen, het gansche volk getroffen. Hot wordt tijd majoor Esterhazy van het leger af te scheiden en ik meen onze achtenswaardige officieren niet te beleedigen als ik zeg datWeg met Esterhazy! niet beteekentWeg met het leger Wij allen hebben eerbied voor het leger. In het leger is de twijfel ont staan. De kolonel Picquart heeft 't eerst door gemoedsbezwaren gedrevengeneraal Gonse zijn twijfel kenbaar gemaakt. Wij hoonen het leger, zegt raeu, wij zeggen dat het leger slechts kracht heeft door de wet en dat onder het schild van de wet leger en burgerij in goede verstandhouding moeten leven. Men moet ons, 't zij Dreyfus een verrader is of niet, het bewijs toonen, waarop hij veroordeeld isdat moet gebeuren in naam van de waarheidhet recht en de vrijheid, dat moet ter wille van deze familie die zich met eere jegens het Fransche vaderland heeft gedragen. (Langdurig gemor). Clémenceau betreurt de verdeeldheid, die deze zaak heeft verwekt en maant tot kalmte aan. IIij spreekt van den goeden naam dien de Eransche geest in de wereld ver worven heeft, de geest vau broederliefde en gerechtigheid. En zich dan naar het Chris tus-beeld achter de rechters keerend, roept bij uit Ziedaar het gewijsde". (Hevig gemor). z/Dien Christus eerbiedig ik meer misschien dan zijdie in Zijnen naam slachtingen aanrichten!" De redenaar herinnert aan de nuttelooze stappen, bij de regeering gedaan bespreekt dan de daad van Zola, wiens vrijspraak de revisie van het proces beteekent en besluit aldus Bewijst onsheeren gezworenenden onvergetclijken dienst de godsdienstoorlogen van ons verwijderd te houden. Wij zijn de wet, wij zijn de verdedigers van het leger en wij verzoeken u majoor Esterhazy er uit weg te jagen. (Tumult) We hebben in deze eeuw vreeselijke schokken ondergaan vergeet die niet. Wij verschijnen voor u gij zult voor de geschiedenis verschijnen". In zijn repliek eischte advocaat-generaal Van Cassel de veroordeeling van Zola, den beleediger van het leger, en zeide o.a, //De vergelding moet gelijkstaan met de verguizing. Onthoudt dit: de. verguizers zijn genoodzaakt zich hier achter het leger te verbergen met het geroep van Leve het leger! (Donderendetoejuichingen, langdurig tumult, geschreeuw). Mr. Labori zegtDe advocaat-generaal, (lie opgestaan is oin mij uit te maken voor verguizer van bet leger want sinds twee dagen heb ik alleen in de zaal gesproken heeft het kleed dat ik draag, niet geëer biedigd. Hij wete, dat ik niet tot hen behoor, die dulden, dat zelfs van de bank des aanklagers verdachtmakingen tot mij opklingen. Heeren gezworenen, bij u berust hét souverein gezag. Welnu, zegt of deze man schuldig is wegens zijn strijd voor ge rechtigheid en vrijheid Verdict-Veroordeeling. Om kwart over zessen gaat jury in raad kamer om over de haar voorgelegde vragen te beslissen. Deze luiden aldus 1. Is Perreux schuldig aan het sinds minder dan drie maanden in het openbaar smaden van den eersten Parijschen krijgs raad, die 10 en 11 Januari 1898 gezeteld heeft, door het publiceeren in een blad van den 13den Januari 1898, waarvan hij de gérant is en dat hij als zoodanig heeft ge- teekend, van een artikel getiteld: „Brief aan mijnheer den president van de Repu bliek" en geteekend „Emile Zola" 2. Is Zola schuldig aan het feit, dat hij zich ter zelfder plaats en te zelfder tijd schuldig heeft gemaakt aan bovenvermeld misdrijf. De jury komt terug met een verdict waarbij alle vragen bevestigen z ij n beant- w o o r d. Het hof veroordeelt Emile Zola tot één jaar gevangenisstraf en .5 000 francs boete. en den heer Perreux, den gérant van de Aurore, tot vier maanden gevangensstraf en drieduizend francs boete. Emile Zola heeft de voorlezing van het verdict zeer kalm aangehoord. Na het uit spreken van het vonnis riep hij het zijn kannibalen (Volgens andere bladen zeide hij tot de jury Gij zijt Kannibalen On- middelijk kwamen een aantal personen Zola omhelzen rnr. Labori, mevr. Zola, mevr. Fasquellemevr. Octave Mirbeau mevr. Charpertier enz. Het is beter, zeide Zola, dat ik lit fc maximum heb gekregen. Ja, hernam Séverine, dat is mooier Na liet verdict kwam Paul Déroulède rar Labori de hand drukken, zeggendeUw proces was ellendig, maar uw pleidooi was wonderschoon Zoodra het verdict uitgesproken was, weerklonk een oorverdoovend geschreeuw, dat met donderende toejuichingen in de zaal Harlay werd beantwoord. De menigte buiten stormde onder het geroep Dood aan Zola Te water naar de kaden. Het publiek kon het paleis niet uit en de manifestanten werden een kwartier opgesloten gehouden. Om zes uur werd de steeds aangroei ende menigte door de garde iu bedwang gehouden en steeds strenger werden de or ders, want men duchtte onlusten. Alle uitgangen, waardoor Zola het gebouw kou verlaten, werden bewaakt; binnen het ge bouw werden alle verdachte personen verwij derd. Het Dauphineplein was geheel ont ruimd en alle posten waren versterkt, terwijl een peloton kurassiers in de kazerne van de Cité gereed stond. Toen om 7 uur het verdict van de jury op straat bekend werd, hield de menigte een groot sche betooging ter ecre van het leger, de officieren werdtD toegejubeld en verscheidene werden door manifestanten op de schouders over het Danphinepleiu ge dragen. Zola, die buitenshuis dineerde, heeft, zon der letsel te bekomen, zijn woning in de rue de Bruxelles kunnen bereiken, waar strenge politiemaatregelen waren genomen. Nog lang duurde de drukte op de boule vards voort, waar men elkaar de bladen uit de hand rukte. En boven bet gemompel der menigte, weerklonk het onheilspellend ge roep Weg met Zola! Dood aan de Joden De ondergeteekende gevoelt zich gedron gen tot openlijke dankbetuiging aan de heeren W. Timmermans Zonen alhier, hoofdagenten der Haarlemsche Brandverze kering Maatschappij, voor de flinke en loyale handelwijze bij de regeling der brandschade aan mijue afgebrande gebouwen d.d. 22 dezer. Waalwijk, 25 Februari 1898. een goed Te bevragen aan het bureau dezer courant letters A. E. Van af Woensdag a.s. gelieve men brievenboodschappen etc. te bezorgen MARKT, Waalwijk, in het huis thans bewoond door den lieer JOS. VAN ERP, die hetzelve bereidwillig aan ons tijdelijk afstaat, hetgeen wij hier onder dankbetui ging vermelden. De ondergeteekende geeft hiermede zijne geachte cliëntèle kennis, dat hij zijne zaak v.naf Dinsdag a.s. tijdelijk verplaatst heelt in het huis van den heer A. DU MOU LIN, slager, alhier. Zich beleefd aanbevelend, Horlogerie. te Dassen zil a. 3 MAART 1898, nam. i uur precies te DUSSEN //aan de Baan" bij Huigen H. A. C. Voor den heer Vergunst: 1 40 te Dussen Noordeveld. Voor de Familie Stael 2 62 20 te Meeuwen Hillschen Polder, „3 Morgen". 2 73 80 aldaar „het laag der zeven morgen." 0 97 te Meeuwen in liet Oud land van Babyloniënbroek. 1 49 70 te Meeuwen in de Hengmeng. 1 30 20 te Dussen Noordeveld „kapelkamp." 1 44 20 aldaar //kapelkamp 1 53 00 aldaar „kapelkamp." 2 33 00 Emniikhoven in den Duil. Voor inej. wed. D. Verhagen: 3 01 00 te Dussen Groot Zuideveld „de Geer." 2 68 30 aldaar Noordeveld Dussensche kade „19 hont." 1 92 00 aldaar Groot Zuideveld „14 hont." Voor den heer v. Griensven: 2 20 00 te Meeuwen in Zuidbroek. 0 95 50 te Dussen Noordeveld „de 7 hont." Voor mej. Corna. v. Honsewijk: 1 74 20 te Dussen Groot Zuideveld „8 en 5 hont." b. 9 MAART 1898 voorin. 10 uur, te EE1HEN, bij BI. Branderhorst: 5 98 90 te Eethen in korten Bruggert. 3 28 20 aldaar de 5 morgen in Oude weide. c. 9 MAART 1898 nam. 6 uur precies, te DUSSEN, bij Heessels Voor de Familie Stael: Gemeente DUSSEN 1 51 30 in Noordeveld „de steenbakker." 1 09 80 aldaar aan de Dussensche kade. 1 95 45 Zuidensche helft ten Z. O. van vorig perceel. 1 28 80 achter 't huis van wijlen Burge meester Stael. 1 12 70 als vorig perceel. 1 14 60 als vorig perceel. 1 11 20 Westersche helft gelegen als vorig perceel. 1 11 20 Oostersche helft gelegen als vorig perceel. 1 91 50 in Zuideveld bij den Watermolen. 2 25 20 in Z. II. Polder bij R. v. Honsewijk. 1 24 80 aldaar nabij het Bad. gevestigd te Capelle, zal Vrijdag 11 Maart 1898, bij INZET en Donderdag 24 Maart 1898 bij TOESLAG, telkens 's morgens 11 uur, in het Hotel VER WIEL, te Waalwijk, in het OPEN BAAR onder de gemeenten Drongelen en Eethen, in 33 koopen waarvoor sommige bij den toeslag gecombineerd worden. INLICHTINGEN geven de heer I. Mil- lenaar Nz. te Drongelen en bovengenoem de Notarisbij laatstgenoemde liggen de kadastrale kaarten ter inzage en zijn de breeder omschreven notitieboekjes a 25 cents verkrijgbaar. te Capellezal op Woensdagen 9 en 16 Maart a.s., 's avonds 7 uurte Bezooienbij inzet ter h^rberge van M. van Poppel en bij toeslag ter herberge van C- van Dongen, in het OPENBAAR onder Bezooienaan het Westeinde van het dorpsectie D nos. 888 tot en met 892, samen groot 5 aren 80 centiaren. In 2 koopen waarvan combinatie bij den toeslag. Bij biljetten breeder omschreven. llflél met vergunning en ^Miirfe&herberg -inventaris tevens looierij, annexe, een woonhuis met bakkerij, eene wo ning met circa 15 aren bouwland. Te bevragen bij Wed. JAC VAN BEUR DEN, Tramhalte, Heikant, TILBURG. BIJ (TEGENOVER 't STATION) Prijzen te bezichtigen. Reglement ter inzage. k contant met 2 percent korting. Steenkoolhandel, Stationsstraat. der vermengd met 2/3 warm water overtreft alles. Wederverkoopers rabbat. ■aamniM «n-ic» iimii inwiniiwiini oam

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2