Nummer 17. Zondag 27 Februari 1898. Tweede Blad. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Vervolg Nieuwsberichten. De zachtzinnige manier waarop de zes groote mogendheden tegen Turkije waren te werk gegaan na de gruwelen in Armenië, heeft de Osmanli's niet afgeschrikt van een kleine herhaling in de Bulgaarsche streken van Macedonië. Het kleine Bulgarije, optre dende met een krachtig beklag, heeft ten dcele voldoening gekregen, maar de gezanten acht ten het niet de moeite waard zich met de zaak te bemoeien of te onderzoeken, in hoe verre de verhalen in de nota van beklag, die de Bulgaarsche agent Markof hun persoonlijk had herhaald, waaiheid behelsden. Zij hadden het veel te druk met hun pogingen om de oplossing van het Kreta vraagstuk voorgoed onmogelijk te maken. Ongelukkig voor de Zes schijnt het nu, vermoedelijk uit consulaire berichten, te blijken dat de verhalen over de gruwelen in geenen deele overdreven zijn. He Turksche beambten ot soldaten hebben bij het zoeken van wapenen in huizen van Bulgaren gehandeld naar de wijze van de Hamidié-ruiterij, gelijk een Ti- mesco respondent te Konstantinopel het noemt Die handelwijs is te beschrijven met de werkwoorden folteren, plunderen, schoffeeren. Zooals wij op gezag van den VVeenschen cor respondent van de Times gemeld hebben, zijn niet minder dau vijfhonderd verdachten in de gevangenis gezet en geslagen en een twintig, dertig wreed gefolterd, in de districten Kot jar»a, Ëjrri Panlanka, Koemanovo, Isjtip, Kratnvo en Malesj, in het Wilaiet Kossovo, en Keuprulu, in Saloniki. Men denkt dat de Zes zich nu zullen laten verleiden tot een zoetsappige nota aan de Porte, en dat de Sultan dan in zijn bekende grootmoedigheid, de gevangen Bulgaren schuldige en onschuldige, alle verdere straf kwijt zal scheldeu. En dat zal weer een nieuwe lauwer zijn aan den krans van de Zes. De regeering van Engeland maakt de ge melde concessien van China bekend door een communiqué aan de bladendat een eenigszins vreemde tegenstelling vormt met het volgende telegram van den correspondent van de Times te Peking, die het volgende seintJapan wordt bij voortduring verontrust door Rusland's bedrijvigheid te Port Arthur. De Japansche regeering heeft bij de regeering te Peking aangedrongen dat zij hare in De cember gegeven verzekering zou herhalen, dat de Russen in het volgende voorjaar weer zul en vertrekken. China liet daarop de Rus sische regeering door middel van haar gezant te Petersburg polsen Rusland verklaarde dat de Russische schepen langer te Port Arthur zullen blijven dan aanvankelijk bedoeld is, want het wegzenden van die oorlogsschepen zou thans tegen Japan's en China's belang zijn. De Chineesche regeering heeft dit antwoord van Rusland aan Japan med-gedeeld; zij vat het zoo op, dat de Russen voor goed te Port Arthur zullen blijven. De anti-Spaansche jingobladen in Amerika zetten haar campagne onverdroten voort de eene canaid heeft nauwelijks afgedaan of men heeft weer nieuwe bij de hand. Daartoe behoort de fabel, dat Spanje een Zuid-Ame rikaanschen s'atenbond tegen Noor-Amerika tracht te vormen De correspondent van de Daily News te New-York erkent echter dat de toestand bedenkelijk isMac Kinlcy wil den vrede handhaven, maar de voor standers van een oorlog zoeken in een botsing met Spanje een afleiding voor partijmoeilijk heden, en oefenen een geweldigen druk uit. Al mocht Mc. Kinley dien kunnen weer staan, de onrlogspartij schijnt sterk genoeg om haar wil door te drijven ondauks Mc. Kinley's verzet. Dertien Kindermoorden. Het parket van Luik heeft zich naar TilfF begeven om een onderzoek te doen in eene verschrikkelijke zaak. De vrouw Mechtgenoote van eenen flinken spoorwegwerkman, wordt verdacht, niet miuder daD dertien kinderen, meestal onwettige, die bij haar besteed waren, ran gebrek en honger te hebben laten sterveu. De geneesheeren hebben reeds de lijk schouwing van vier kinderen, 4 tot 7 maanden oud, gedaan. Talrijke, zeer bezwarende brieven zijn in beslag geuomen, waarvan het onderzoek denkelijk ook eeoige plichtige moeders zal doen ontdekken, die de vermoedelijke moordenares belangrijke sommen zoudeD be taald hebben. Op dit oogenblik waren er bij vrouw M., zeven kinderen in den kost, waaronder een vau 14 en een van 12 jaar. Drie zijn zoo vervallen van gebrek dat zij lettei lijk'sterven waar ze zitten. Rochefort heeft in de gevangenis zijn kope ren ledikant English made mogen mee nemen. Hij bewoont dezelfde cel, die hij in 1870 bewoonde en hij heeft in zijn koperen ledikant lekker geslapen. Op zijn tafel staat schrijfgereedschap 's Morgens leesf Rochefort de bladen, 's middags komt zijn vrouw gezellig met hem dejeuneeren en blijft dan tot vijf uur. Een photograaf heeft verlof gekregen „den veroordeelde in zijn cel" te photografeeren. De arme gevangene, die het in zijn cel dus zoo kwaad nog niet heeft, ontvangt massa's brieven en telegrammen en geregeld versche bloemen PARIJS, 24 Februari. Het gerucht dat mr. Labori een aanvraag tot voorzieniug in cassatie heeft ingediend, blijkt juist te zijn. MorgeD zal er eene nieuwe aanvraag tot dezelfde voorziening worden ingediend uit naam van den gérant der Aurore. De Fraosche senator Eabre zal den minister van oorlog interj elleeren wegens de machts- overschrijding, waaraan zijn ondergeschikte, de chef van den generaleu straf, zich schul dig heeft gemaakt. In de Siècle schrijft Désiré Magnin dat Esterhazy aan Passien, redacteur van de Jour, bekend heeft, het borderel geschreven te hebben. Maar hij deed het „op bevel" en wist dat hij door zijn chefs beschermd zou wordeu. Het gerucht liep hedenmiddag dat Médan, Zola's landgoed, verwoest was. Bij Welks, op de kust van Norfolk, heeft Dinsdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een boot met vijf kustwachters, die naar de kanonneerboot Alarm wilden roeien, sloeg om, en allen verloren het leven. In- tusschen was ook een boot vau het oorlogs schip vertrokken, met een onderofficier en vijf man, maar ook deze boot sloeg om, met even treu-ig gevolg. Volgens een bericht uit Calcutta is de toestand aan de Indisch- Afgaansche grens nu aldus Generaal Lockhart, die blanco volmacht gekregen heeft, verlengt, tengevolge van de ouderwerpiug der Mallikdin-khels, den oor- spronkelijken termijn voor de onderwerping der opstandelingen met eenige dagen. De Si pah-khels zijn dralend begonnen inet het betalen van de boete, en de Kanvrai en Kambar-khcls geven teekenen van onderwer ping, maar de Kuki-khels en de Zakka-khels blijven halstarrig weigeren. Er moeten nog 900 geweren ingeleverd en 40,000 ropijen betaald wordenmen hoopt echter dat eeu nieuwe veldtocht onnoodig zal blijken. BERLIJN, 24 Februari. De Grieksche kroouprius en zijne vrouw waren van plan, het voorjaar aan de Italiaansche Riviera en den zomer bij keizerin Fredenk in het paleis Cronberg door te brengen. Aan de Riviera was reeds een huis gehuurd. Maar de kroon prins heeft dit reisplan laten vareuom politieke redenen blijft hij te Athene. Desge lijks heeft Ferdinand van Bulgarije van zijne reis naar St. Petersburg afgezien, naar het heet wegens ziekelijkheid van zijne moeder, en omdat de gezondheid van de jeugdige Tsaritsa niet al te best is. Onze Keizer is verkouden, maar het heeft niets te beduiden vandaag maakte hij rèeJs eene wandeling in den Thiergartea. Dinsdagochtend te 11 uur 45 heeft in Neufchdtel eeu vrij sterke aardbeving plaats gehad waardoor talrijke schoorsteeneu zijn ingestort en glasruiten ziju gesprongen. Het peil van het meer van Neufch&tel steeg meer dan een meter. Het tramverkeer te Milaan is hervat, de eischen van het personeel zijn ingewilligd. Bij de onlusten in Troini blijken nu veertig boeren verwond te zijn, waarvan zeven levensgevaarlijk. Vijf boeren werden op de plaats gedood Een groot aantal boeren vluchtten in het gebergte, waar zij zich wel bij de rooverbenden zullen aansluiten. De Senaat der Vereenigde StateD heeft gisteren een wetsontwerp aangenomen, be palende dat de artillerie met twee regimenten (1610 man) vermeerderd zal worden, om te voorzien in het gebrek aan bedieningsman schappen in de forten en de kustbatterijen Slechts vier leden stemden tegen. Ook heeft de Senaat een motie van Morgan aangenomen, waarbij aan de commissie voor de marinezaken opgedragen wordt, na te gaan of een oorlogsschip, zoo goed als eeD der bestaande in eenige vloot ter wereld, binnen een jaar in de Vereenigde Staten gebouwd kan worden het schip zou naar George Was hington genoemd worden. NEW-York, 24 Februari. Ofschoon in dc regeeringskringeo te Washington wordt vol gehouden dat er geeneilei belangrijk beticht is gekomen nopens den uitslag van het on- detzoek naar de oorzaak van het vergaan der Maine, blijken de nieuwsbladen en het publiek geloof te hechten aan de geruchten volgens welke de ontploffing niet aan een ongeluk te wijten is geweest. Die geruchten, brachten heden zelfs eene halve paniek teweeg op de Beurs, alhier en veroorzaakten eene bijna algemeene, sterke daling van de koersen. De commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk mtt de Maine, die te Havana zitting houdt, bewaart het diepste geheim over den gang van dat onderzoek. WAALWIJK, 26 Februari 1898. Onderwijs. De gemeenteraad te Amsterdam benoemde met algemeene stemmen buiten de voordracht om, tot gewoon hoogleeraar in de ontleed kunde den heer L. Bolk, arts aldaar. Door curatoren waren voorgedragen dr Seydel te Amsterdam en dr. Eug. Dubois te Leiden. De door den Amsterdamschen gemeente raad buiten de voordracht van curatoren om benoemde hoogleeraar L. Bolk, arts te Am sterdam, werd op den lOen December 1866 te Overschie geboren. Zijne voorbereidende studiën deed hij aan het gymnasium te Schie dam. Na met gunstig gevolg hel overgangs examen van dc vijfde naar de zesde klasse te hebben afgelegd gaf hij zijn verlangen te kennen in de medicijnen te gaan studeeren. Dit strookte niet met de inzichten zijns vaders, ilie hem voor 't notariaat bestemde. Dien tengevolge verliet L. Bolk hec gymnasium en begaf zich naar Waalwijk, waar hij gedurende de jaren 18851888 weikzaam was ten kantore van notaris Rant. Kort nadat hij in laatstgenoemd jaar het diploma als candidaat-notaris verworven had, zeide hij het notariaat vaarwel, en liet zich inschrijven aan de Amsterdamsche Universiteit als student in de geneeskunde en doorstond in 1896 het artsexamen. Sedert hield hij zich meest in het anatomisch laboratorium van prof. Ruge bezig. In 1892 vei wierf de jonge geleerde zich eene gouden medaille met de beantwoording eener door de geneeskundige faculteit gestelde prijsvraag, luidende „De faculteit verlangt een ontleedkundig onderzoek, waarbij wordt nagegaan, welke uit het ruggemerg ontsprin gende zenuwen ten eerste de spieren der verschillende spiergroepeu aan de benedenste extremiteit van den mensch en ten tweede de verschillende gedeelten der huid dier extremi teit voorzien mochten daarbij variëteiten ge vonden worden, zoo wenschtde faculteit zooveel mogelijk de redenen daarvoor aangegeven te zien het onderzoek kan tot enkele streken worden beperkt." De volgende verhandelingen zijn mede van de hapd van den jeugdigen hoogleeraar Beziehungen zwischen Skelet, Muskulatur und Nerven der ExtremitSten, dargelegt am Beckengürtel, an dessen Muskulatur sowie am Plexus lumbosacral Rekonstruktion der Segmentering der Glied- massenmuskulatur, dargelegt an den Muskeln des Oberschenkels und des Schultergurtels Die Sklerozonie des Humeres. Zugleich ein Beitrag zur Bildungs geschichte Skele- rhetles (8) Beitrag zur Neurolagie der Uuteren Ex- tremitat der Primaten Een en ander uit de Segmentaal Anatomie van het menschelijk Lichaam Over eerstgenoemd werk leverde een vlei ende critiek o. a. prof. Karei v. Bardeleben, te Jenadie een artikel over „Knochen Bander, Muskeln" (Ergebnisse d*r Anatomie und Entwickelungsgeschichte, uitgegeven door prof. v. Merkel te Göttingeu en Bonnet te Greifswald) als volgt eindigt (daarbij bespre kende den wetenschappelijken arbeid van den heer Bolk over de „Beziehungen zwischen Skelett, Muskulatur und Nerven der Extrc- mitaten, dargelegt am Beckengürtel, aD dessen Muskulatur, sowie am Plexus lumbo-sacralis") „Die etwas an das Co'umbus Ei erinnernden, »durch Einfachheit der Konstruction und Logik der Schlussfolgerungen zum Theil ge- radezu verbluffend wirkenden Untersuchungen vou Bolk scheinei den Ref. ein neues weites und fruchtbares Feld fur ternere Arbeiten auf dem Gebiete der Muskei und Skelettverglei- chung zu cröffnen." Ob sich allerdings die auf strenger Metamerie basierenden >Grun- danscheinungen welche durch die That- sachen so eklatant bestatigt werdeD" mit Geyeobaur's Hypothese werden vereinigen lassen, scheint fraglich." f1) Morpholog. Jahrbuch XXI Bd. 2. (2) XXII 3 Heft. (3) XXIII 3 0) XXV 3 (5) Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde 1897, deel 1 no 24 deel II no 10. Lezing. Wij vestige de aandacht van publiek op de lezing die Woensdag 2 Maart od Musis Sa crum zal worden gehouden (Zie advertentie.) Tweede Kumer. De voorzitter der tweede kamer is voor nemens Dinsdag a. s. bij de hervatting der zittingen het voorstel te doen, om reeds den volgenden dag het wetsontwerp op den per soonlijken dienstplicht in de afdeelingen in behandeling te brengen en daarna nog over een aantal andere omwerpen, onder welke dat op de regeling der rijwielbelasting, het onderzoek in de afdeelingen te doen plaats hebben. Wet op gedistilleerd. Veertien branders te Maastricht, Tilburg, 's Hertogeubosch en Breda hebben een adres gericht aan den minister van financien, waa*in zij verzoeken, het ingediend wetsvoorstel tot wijziging der wet op het gedistilleerd niet ongewijzigd in behandeling te doen nemen, of wel deszelfs toepasselijkheid te willen beperken tot de na den dag van invoering der wet eventueel op te richten branderijen, en voorts daarin eene overgangsbepaling te willen doeu opnemen, waarbij eene wettelijke regeling van het percentage in de plaats der nu genoten overmaat tal verleend worden, zooals in het adres is ontwikkeld, en ook in Belgie geschiedt, en waarvan de billijkheid naar hunne overtuiging, door dc betrokken iuspecteurs zeiven zal erkend worden. Bijzonderheden omtrent dc ramp te Amboina. Het volgend uittreksel werd aan de Loc. toegezonden uit een met potlood geschreven brief van een der landsdienaren te Ambon, welk schrijven (d d. Ambon 7 Jan.'s avonds) den 12en Januari met het gouvernements stoomschip Arend te Makassar is aangebracht. Het was plm. 20 minuten over ééu gister middag toen de aarde golfde en schudde dat tnen niet kon blij den staan. Mijn vrouw was alleen thuis in de achtergalerij. Zij wilde wegloopen naar het erf naast de achtergalerij; doch werd door het vallen van een balk bijna verhinderd; de bedienden kwamen haar helpen en trokken haar juist op het alleruiterste moment Dog weg; zoodat zij door het vallen en door het in aanraking komen met steenen, balken, buffet, kast, enz. wel eenige flinke kneuzingen heeft opgeloopeu, doch toch ge lukkig gered is. Ik was op dat oogenblik op het bureau. Ik was achter een schutsel, dat ééu pas van de deur verwijderd was, maar kon niet bij de deur komen. Ik lag op dat moment met mijn schrijvers op een hoop te spartelen onder elkander, en over stoelen, schutsel enz. Naast mij viel een colossaal groote en zware archielkast, gevuld met veel archiefstukken omver. De muren en daken scheurden en kraakten, dat hooren en zien verging. Doch eindelijk kwamen wij er met schrammen en blauwe plekken uit te voorschijn. De ramp is ontzettend en gaat alle be schrijvingen van vroegere aardbevingen, met weinige uitzonderingen, te boven. Gelukkig dat er geen vloedgolf of aardspleten zijn geweest. Daarvoor zijn wij echter nu het meeste bang. Vele huizen zijn ingestort en meest alle overige zoo zwaar beschadigd, dat zij onbewoonbaar zijn. Een massa inboedels zijn vernield, ook in de huizen, die zijn blijven staan. Vele putten zijn ingestort of het water onbruikbaar. Toko's iogestort en magazijnen of bergplaatsen van levensmiddelen ook in gevallen. Meubilair is bij een ieder als het ware verbrijzeld Wij zijn nu zoo arm als Job en zijn in bivak gelegerd op den aloon-aloon. Ons huisje is er nog vrij goed afgekomen, doch de inboedel lag over en door elkander als bij iedereen. Gewone breede of platte

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5