ERFHUIS TOT NUT Wil 'T ALGEMEEN. J. BRMWOLD RIEDEL, Advertentién. NOTARIS RANT Toegang VRIJ. Laatste Berichten. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Maatschappij Op Woensdag2 Maart '98, ►Stuiverszeepfabriek. Donderdag 3 Maart 1898, 'savonds 7V2 uur, uit Amsterdamop /Musis Sacrum'* te Waalwijk, als spreker optreden. kisten, die op den vloer stonden zijn omge vallen, sommige spiegels ot schilderijen zijn geheel omgekeerdmet het glas naar den wand. Dit kan u een klein idee geven van de beweging. De voorboden van den noodlotiigen dag waien drukkende warmte in de laatste dagen, zware rukwinden en gistermiddag omstreeks half twaalf kleine schokken bij vrij lange tusschenpoozen en regenbuien en daarop volgde om een uur twintig minuten de zware schok, op vele plaatsen scheuringen in den grond makende. De beweging ging gepaard met zwaren regen. Mijn vrouw was met de bedienden en zoo bang, dat zij blootsvoets door den regen naar het bureau kwam, juist op het oogenblik dat ik mij er uit had gewerkt. Alles liep zoodra mogelijk naar buiten, naar het open veld. Met mijn viouw liep ik naar huis, maar kon er niet inkomen, zoodat wij evenals de anderen buiteD in den regen bleven staan afwachten de dingen, die komen zouden. Zoo zijn wij doornat blijven rondloopen zonder eten of drinken enz. Tegen den avond kalmeerde alles wat, In den atgeloopen nacht natuurlijk niets kunnen slapen het regende en schudde af en toe flink. De commandant van den gouvernements stoomer ArendVan der Ham, heeft voor ons een tent van zeilen laten opslaan en ons aan wat eten en drinken geholpen. Bij het groole onge'uk zijn wij er tot op dit oogen blik nog goed afgekomen. Alle officieren en hun gezinnen zijn ongedeerd gebleven. Als er nu maar vivres komen en vloedgolven en aardscheuringen wegblijven. Mevrouw Engelsman heeft aan den eeneo arm twee breuken en aan den anderen arm een breuk met een zware kneuzing. Gelukkig is heden alles gezet en is er niet direct gevaar. Haar man (kapitein vau de Camphuis) is op reis. Wij zorgen nu voor haar en haar drie kiudereu. Een nieuwe Courant. Voor het welvarende provinciedeel de Overbetuwe, zal te Nijmegen op 4 Maart a.s. het eerste uummer verschijneu van een nieuw weekblad, getiteld „de Overbetuwe". Het bureau is gevestigd Lange Hezelstraat 21, Nijmegen. Prijsvraag voor schoenmakers. Door het geïllustreerd vakblad voor de schoenmakerij en den schoenhandel „Sint Crispijn", uitgave W. A. Eisma Cz. te Leeu warden, is volgende prijsvraag uitgeschreven Welke kennis moet een schoenmaker voor besteld werk, die zich als baas wil vestigen, bezitten Hoeveel geld heeft hij minstens noodig om zich de noodige machines, hulp werktuigen, gereedschappen, leder enz. aan te schaffen Voor de drie beste oplossingen van deze prijsvraag worden prijijen uitgeloofd, van twintig, tien en vijf gulden. Ieder die verder een voldoende oplossing inzendt, ontvangt een fraai boekwerk. Langstraatsche Administratieve Vereenigiug. De Langstraatsche Administratieve Ver- eeniging zal heden Zaterdag des nam. 3 ure in Musis Sacrum" eene vergadering houden. Aan de orde is 1. Aanmerkingen op het concept hoofdelij- ken omslag. 2. Het opmaken en wijzigen der gemeeu- tebegrooting. Eene Ontboezeming. In een onzer bladen, komt, naar aanleiding van het tegen Emile Zola uitgesproken vonnis, het volgende gedicht voor PARIJSCHE TENTOONSTELLING VAN 1900. Iu machtelooze woede zien wij de schand daad aan Van 't eervergeten volk, dat fier gaat op (z'n schande, Dat weigert elk redres van 't geen, met vuile (handen, Zijn Generale Staf uit moedwil heeft misdaan. In machtelooze woede Goddank ons staat (de macht Ten dienste om dat volk, zoo dom zoo wreed, (zoo ijdel. Dat recht en wet verguist, doorslaat zonder (breidel, Te toonen hoe men hier zijn euveldaad ver- (acht. De Nederlandsche natie, zij weig're kort en (goed Haar Nijverheid en Kunst in 't land ten toon (te stellen, Dat zoo bedreven is in 't schand'lijk oordeel vellen Zij weig're 't officieel en,... doe 't op staan- den voet Als staaltje van de gevaarlijke opwinding, waarin de Zola-verheerlijking sommige Ne derlanders heeft gebracht, is dit gedicht niet xonder beteekenis. Moord. Te Venraai (Limburg) ontstond tusschen arbeiders zulk een hevige twistdat zekere Hendricks zoodanig is verwond dat hij meer dood dan levend moest worden vervoerd. De daders zijn gearresteerd. Baardwijk, 26 Febr. Voor den te Amster dam te houden wedstrijd vooi handwerks lieden, is de heer Hendrik Klerx, schoenfa brikant alhier, tot jurylid benoemd. 25 Februari. Aan zijne Exc. den mi nister van waterstaat, handel en nijverheid is een adres gezonden, onderteekend door au- toriieiteu en aanzienlijkeu dezer gemeen'e ten einde hem te verzoeken voor de 1 Mei vacante betrekking van brievengaarder te willen benoemen den heer J. B. Oomens, boekhouder, ingezetene dezer gemeente en van hier geboortig. Druuen, 24 Febr. Wij leven tegenwoordig in een tijd van vereenigingen. Ook hier te Drunen zijn eenige schoen makersbazen bezig, een vereenigiug of bond in het leven te roepen, ten doel hebbende gezamenlijk groote inkoopen te doen, om daar uit eenig voordeel te genie;en, teneinde weer scherper te kunnen concureeren Het bestuur is voorloopig gekozen. Tegen Dinsdag 1 Maart worden alle schoenmak.rs- bazen bij publicatie opgeroepen ter vergadering om zoodoende alien te laten profiteeren van de zo~. gunstige gelegenheid. Waspik, 22 Februari. Na eene ziekte van eenige dagen is heden alhier in den ouder dom van 78 jaren overleden de Weled. heer A. Smeur, sedert meer dan 30 jaren voor zitter van het waterschap Groot-Waspik en Raamsdonk, mede-oprichter van de vereeni giug van den H. Vincentius alhier, waarvan hij niet alleen een groot weldoener maar tevens een ijverig lid en werkzaam penning meester was. Waspik verliest in hem een zijner meest geachte burgers, zijne bedroefde echtgenoote en kinderen een liefhebbend echtgenoot en vader en de armen alhier een weldoener, want hij gaf mei milde hand van zijne rijk- bedeelde goederen. Zijné nagedachtenis zal alhier in dankbare herinnering blijven. Hij ruste in vrede. Diissen. In de nacht van vastenavond zijn alhier wederom bij A. M. ongeveer een 30 lal jonge fruitboomeo vernield; dit is reeds de tweede maal bij denzelfden persoon, daar ook eenige maanden geleden hetzelfde feit voorviel; het ware toch te wenschen dal de plaag van vernielzucht in deze gemeente een einde nam; er gaan in den laagten tijd bijna geen maanden om, of men hoort van balda digheid en wel baldadigheid van dien aard, daar de menschen veel schade aan hebben, vooral wede;om aau bovengenoemde balda digheid; de politie onzer gemeente zal ook nu niet rusten alvorens de bengels gevonden te hebben. Het is te wenschen dat de politie spoedig de daders vinden zal, voorzeker dan zullen zij eene flinke straf niet ontloopeD. Dongen. Naar aanleiding van het j.l. Dinsdag in onze raadzaal behandelde verzoek van de maatschappijen „De Meijerij" en ,,'s-Bosch Helmond," de concessie betreffende voor eene tramlijn DongenRijen enz., kan het zijn nut hebben, allerminst wel van belang ontbloot zijn, eene beknopte bespreking aan deze voor onze gemeente zoo belangrijke zaak te wijden. Meer dan ooit toch schijnt op 't oogenblik de verwezenlijking nabij van de geliefkoosde idéé om eene aansluiting te verkrijgen met de gemeente Rijen en hiermee de gemakke lijkste comunicatie met het groote spoorwegnet. Wanneer men de geprojecteerde lijn nagaat, waarvan Eindhoven het uitgangs- en Dongen het eindpunt worden zal, kan bezwaarlijk na Tilburg aan onze gemeente het belang ontzegd worden, dat noodzakelijk voor haar uit zooda nige verbinding moet voortspruiten, ten ware zij niet als eindstation alle verdere aansluiting misse, maar ook langs een andere zijde, n.l. ten Noord-Oosten eenen verkeersweg vond voor haren handel met de Langstraat. Wij zouden n.l. willen betoogen, dat door eene verbinding met Kaatsheuvel, onze gemeente als 't ware over het doode punt, dat zij- als eindstation op het plan inneemt, wordt heen geholpen en zulks waarlijk niet ten hare nadeele. De behoefte aan goede communicatie met de industrieele Langstraat is, wij kunnen het ons niet verhelen, allerdringendst. Zij is bovendien Diet van jeugdigen datum. Reeds meer dan vijftig jaar geleden werd door de leerlooiers en schoenmakers in onze gemeente aangedrongen op eenen verkeersweg met Kaatsheuvel en voorts met Waalwijk enz. Die weg was toen reeds eene question brülante voor onze industrie om den beduidenden han del, dien zij met deze plaatsen dreef. Sinds dien lijd, d. i ruim een halve eeuw geleden, is die handel vertienvoudigd, staaD der concurrentie de meest uitgebreide en gemak kelijke middelen van vervoer ten dienste en.... blijft de toestand tusschen de twee groote centra der Noord-Brabantsche leder industrie nog juist dezelfde. Daar is geen spoor, geen tram, zelfs geen zand- laat staan een kunstweg, waarlangs het ruime vervoer tusschen die gemeeute moet plaats vinden. En waar wij hier spreken van ruim, mag zulks wel als matig uitgedrukt beschouwd worden Dongen toch met zijne ruim 100 looierijen zet een zeer groot gedeelte zijner producten aan de consumenten in de Langstraat af. Zoo groot is de omzet dat een vrachtrijder tusschen Dongen en Waalwijk vaak tot 3 a 4 maal 's weeks voor het transport van leder die route moet maken. En dan is hier nog slechts sprake van uitvoer naar eene plaats. Het lijdt wijders geen twijfel of deze thans als 't ware onderdrukte handel, zoude bij eenen gemakkelijken veikeersweg aanmerke lijk verlevendigd worden, terwijl bij eene eveDtueele totstandkoming ook de naburige gemeenten Rijen en Gilze in niet geringe mate zouden gebaat zijn. Niet ten onrechte dus was onze gemeen teraad unaniem van gevoelen, dat bij de maatschappij „de Meijerij" met nadruk be hoorde aangedrongen ie worden op deze zoo nuttige verbinding. Wij willen het voor de hooge belangen, die onze gemeente er bij htc.'t, hopen, dat de Maatschappij in kwestie, deze kleine uitbreiding van haar ontwerp in ernstige overweging nemen zal. O er een tijdvak van anderhalf jaar werkt in Rotterdam een industrie, die, op Ameri- kaausch energieke wijze aangevat, reeds nu een be rekkelijk groote vlucht heeft genomen en wier toekomst thans wel verzekerd kan worden geacht. Naar den eisch des tijcis heeft de maat schappij die haar ondernam en wier kantoren te Londen, Brussel, Bazel en Rotterdam ge vestigd zijn de mogelijke winst der eerste jaren gaarne ten offer willen brengen aan de reclame. En reeds nu ondervindt zij dat een dergelijk offer, hos belangrijk ook, geheel in het belang is van het ondernemen; heeft zij ervaren dat alleen reclame haar plannen tot werkelijkheid kan maken. Zoo zijn indertijd de groote Eugelsche zeepfabrieken, in dit geval een zeer actugel voorbeeld; zuo zijn over alle landen massa's industrieën begonneu. Stuiverszeep het goedgevonden woord is al dadelijk een verdienste geweest, is in zeer korten tijd populair geworden. Met uitbundige drukie van reclame is de Siuiverszeep geboren. Overal in de stad deden op muren en reclameborden reusachtige plakkaten de geboorte kond' van de Stuivers- zeep licht-letters van wisselend rood en geel fonkelden in donkeren avond op vele drukke stadsgedeelten, het woord „Stuiverszeep" den wandelaars tegen; in alle bladen, wier omvang van lezerskring eenigszins een welslagen waar borgde, verschenen annonces in wekelijks veranderden vorm; wat humor werd gezocht in een ezel, door de straten geleid, op wiens rug een bord stond met het opschrift: „Waarom gebruik ik geen Stuiverszeep? Omdat ik een ben!"kleurige reclameplaten en metalen bordjes voor winkels riepen „Stuiverszeep" rn ten slotte waren de bclofteu van groote geldloterijen een verlokking voor duizenden Onze Hollaodsche degelijkheid heeft het afgeleerd in zooveel drukte iets antipathieks te zien. Wij hebben ons gewend aan geroep, dat voor nog niet zoo heel langen tijd ons onaargenaam zou wezen. Reclame heeft ook de Hollaudsche goedmoedigheid en berustende afwachting overrompeld en krachteloos ge maakt. De oudernemers van de Stuiverszeepfabri- cage, „Vereenigde Zeepfabrikanten" heeten zij zich, zagen hun voorbeeld in de Eugelsche populaire zeepfabricage. Zij meeuden dat zeer wel Hollandsch fabrikaat het Engelsche vervangen kon en het eerste moest zelf goed- kooper zijn omdat geen inkomende rechten de kosten behoefden te verhoogen.ED, brutaler nog, de stuiverszeep is in het land van de Engelsche zeep gedrongen en doet haar nu op eigen gebied onder den deftigen naam „Hermitsoap" concurrentie aan. Zij pakte naar op Romaansch gebied, alleieerst Belgie en Frankrijk aan als «Sultane savon> en zoo zien wij dan in betrekkelijk korten tijd een groo'eu stiijd ontstaan over de gansche wereld tusschen Engelsche zeep en Stuivers- of Hermit-, of Sultane zeep en wij zijn verlan gend te vernemen wie 't winnen zal, de En gelsche of de Hollaudsche industrie. In elk geval is er voor beide voeldoende terrein in 't haudenwasscheude menschdom, zij kunnen heelgoed naast elkaar leven en de begonneu strijd zal weldra alleen een strijd om de eer, een strijd om de meerderheidzijn. üe Stuiverszeepfabrieken staan aan den Linker Maasoever, op uitgestrekt steeds voor uitbreiding vatbaar terrein waarop ook de ondernemende heeren Van den Bergh hun fabrieken hebben, het terrein tusschen Nas- saustraat en Nassauhaven. De onmiddellijke nabuurschap vaüde margarinefabrieken heeft de meening doen ontstaan dat de Stuiverzeep gemaakt wordt van overgeschoten margarine. Die meeuing, hoewel ze niets bezwarends heeft tegen de kwaliteit van de zeep, is echter niet juist. De Stuiverzeepfabricage zou geen toekomst hebben als ze immer afhankelijk was van de hoeveelheid der overgeschoten margarine, dit spreekt wel vanzelf. De directie wees ons verder op de omstan digheid, dat margarine te duur is om ze als vet-bestauddeel van de zeep te gebruiken. Men bezigt voor de zeepbereidiug gewone natuurlijke oliën Het is heel interesant de Stuiverzeepbereiding te volgen, de geheele industrie na te gaan zooals ze hier over ruime terreinen en hooge lichte zalen verspreid is. (De volgende keer over de bereiding,) Ongeluk. Bij het afdrukken van dit nummer had C. Meijers, de man, die de snelpers draait, het ongeluk met zijn rechterhand beklemd te raken, zoodat de duim erg gekwetst werd. Er bestaat echter hoop dat de duim behouden zal blijven. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Drunen, 24 Februari 1898. Mijnheer de Redacteur In de „Echo van hetZuiden» van 20 Febr. jl., komt eén bericht voor uit Drunen, waarin gemeld wordt dat de heer J. van Drunen zou benoemd zijn als lid der keuringscom missie ter beoordeeling der tentoongestelde schoenmakersartikelen, ingezonden door de leden der St. Jozephsgezellen Vereeniging te Amsterdam. In het »Vakblad voor de Schoenmakerij" worden als juryleden genoemd: de heeren G. Flipse te Arnhem, Joh. B. Tuijn te 's Hage en W. M. Bloem te Hoorn. Hierin missen wij bovengeroemden heer J. van Drunen ie Drunen. VVat is in dit geval nu geloofbaar? Het bericht in de „Echo van het Zuiden" of wel het bericht ut Amsterdam in het „Vakblad»? Is hrt waarheid dat den heer J. van D. werkelijk is benoemd tot lid der jury, dan moeten wij er prijs op stellen en het als eene groote eer beschouwen, dat er ook in Drunen mannen gevonden wordendie aangezocht worden zoo'n verheven taak te vervullen. Hulde dan aan onzen dorpsgenoot Is het echter eene onwaarheid, dan rinden wij het onzin, eene flauwe ongepaste aardig heid, of wel, ons herinnerende het zoo zeer bekende lied: blaf bluf allemaal blut. M; de R.Misschien zijn er onder uwe lezers, die meer omtrent bovenbedoelde zaak welen, dat zij dan zich de moeite eens ge troosten ous daaromtrent nader in te lichten. M. de R Onzen hartelijken dank voor welwillend verleende plaatsruimte. P. en S. WAALWIJK, 25 Febr. 1898. Er was weinig aanvoer ter veemarkt, de han del was ook niet van veel beteekenis, prijzen zijn iets flauwer. kalfbeesten golden f125 k f170. Dito vaarzen f 90 f 145 Jonge varkens aangevoerd stuksver kocht van 1*6.a f7.25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 825 kg. van fl.06 k f 1.16 per kg. Eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. In de huidenuiarkt is weinig verandering. Prijzen blijven vast met vlotten verkoop. Deze week werden te Antwerpen p. m. 10,000 droge en gezouten huiden verkocht. Alles iets boven taxaat. Tengevolge van minderen aanvoer is de voorraad nog 85000 stuks. De nieuw aangevoerde zomer oase huiden vinden gretig koopers, meestal, boven makelaars taxaat. Zoo werden ongeveer 20,000 stuks op levering verkocht tegen den hoogen prijs van fr. 68.dooreen Op 3 Maart a. s. komen te Antwerpen in veiling ca. 14,000 gezouten huiden, waar van 5700 stuks voor|Assuradeurs rekening. Men verwacht vooreerst geen reductie op de prijzen. De gezonde toestand der huidenmarkt begint zichtbaar invloed op de lederprijzen uit te oefenen. In die goede richting schij nen ook bestellingen voor militair schoeisel mede te werken. Hoe het ook zij, er komt meer vraag voor alle soorten. In de wichten van 30/35, 36/40 h. K. en hooger kan men veel gemakkelijker ver- koopen dan enkele weken geleden.Voor licht zoolleder om de 23/26 h.K. besteedde men dezer dagen voor eene flinke partij 65/66 ets. per h.K. met bestemming voor Holland. Voor gezouten Kaap en eene partij W. Ind. mooi licht goed zagen wij ook boven 60 ets. betalen. De handel in schors en andere looiinid— is ook wel zoo levendig. door te Waalwijk, bij Christiaan SCHELDEKENS aldaar (achter den molen) op s' voorm. 10 uur. zal de heer

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6