BUITENLAND. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. China. Amerika. Australië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND, van Griekenland voor djen post heeft voor» gesteld. Want al heeft men in Petersburg het plan laten varen om die candidatuur aan den Sultan op te dringeD, toch beschouwen de Russische staatslieden de aanstelling van dien prins nog altijd als de meest practische op lossing, al hebben zij, om het Europeesch concert niet uit elkaar te laten spatten, re kening gehouden met de protesten van Oos- teurijk en voorloopig bedoelde candidatuur lateu rusten. De Kretenzen weten echter heel goed dat Rusland de benoeming van prins George begunstigt, en daar zij eveneens dezen aan het hoofd van hun land geplaatst willen zien, zullen zij eiken anderen gou verneur weigeren ot hem het regeeren zoo lang onmogelijk maken tot prins George be noemd is. Het diplomatiek succes van Oostenrijk in die zaak is zeer betwistbaar, en men vraagt zich af waarom men in Weenen zich zoo sterk tegen Ruslands wensch verzet heelt. Want bij de vraag wie gouverneur van Kreta worden zal, heeft Oostenrijk rechtstreeks al even weinig belang als Duitschland, en ook hierom zou het wenschelijk ziju dat Kreta tot rust kwam omdat de schepen en soldaten bij Kreta Oostenrijk-Hongarije reeds meer dan 2 millioen gekost hebben. Ja, zegt men op den Ballplatz verhinderden wij niet de benoeming van prius George, dan zouden Bulgarije en Servie ook wat gaan verlangen, en daardoor het sein geven tot allerlei onlusten. Toch is de vrees meer schijnbaar dan wezenlijk, want Rusland zou dan zeker Oosten-ijk helpen om die kleintjes het zwijgen op te leggen zooals van den zomer reeds gebeurd is. Uit eerbied voor den Sultan is Oostenrijks oppositie evenmin te verklaren, want met dezen is men niet gewoon veel omslag te maken. Waarom heeft dan Oostenrijk-Honga rije de in het voorjaar gesloten en uitbundig geprezen verstandhouding liever aan het wankelen gebracht, dan aan den wensch van het Russische hof gevolg te geven, en daardoor het antagonisme tusschen die twee in het Oosten weer uit zijn schijndood laien verrijzen? Ja, dat weel eigenlijk niemand. Wel ziet men dat de Russische bladen weer een zeer scherpen toon tegen het bcdriegelijk Oostenrijk aanslaan, en dat daarin behalve over Oostenrijks houding ten opzichte van Kreta ook nog over de benoeming ran ex- koning Milan tot generaal van het Servische leger bitter geklaagd wordt. Of nu daarbij Hongaarsche invloeden, Poolsche aatipathieën eu Oostenrijksche voorliefde voor Engeland in het spel zijn, wie kan dit beslissen, maar een polemiek tusschen de bekende mevrouw Nowikof en de Pester Lloyd toont hoe weinig er meer over is van de zoogenaamde gemeen schappelijkheid van belangen tusschen Rusland en Oostenrijk in het Oosten. Mevrouw Nowikof schrijft in de Fortnigtly Review, nadat zij het parlementaire stelsel als een verouderden politieken vorm veroor deeld en het Russische absolutisme geprezen heeft, dat Ruslaud twee politieke patiënten heeft den zieken man in Konstantinopel, en de zieke dame in Weenen, die zooals alle lijderessen haar bespotten als zij zich een beeije beter gevoelen maar dadelijk weer naar hem laten vragen als de ongesteldheid ze overvalt. En daarop volgt eene lange lijst van hetgeen Oostenrijk aan Ruslaud te danken heeft, waaronder in de eerste plaats het hulpbetoon tegen de Hongaarsche omwenteling in 1848. Daarop antwoordt de Pester Lloyd nu, dat wat mevrouw Nowikof over den achteruitgang van het parlementaire stelsel zegt, onzin is, eu dat het politeke zwaartepunt der Habs- burgsche monarchie meer in Boedape3t dan in Weenen ligt. Bismarck's beroemd gezegde is in dit opzicht reeds in vervulling gegaan. Hongarije speelt dus de eerste viool, en in dat land is er niemand, die niet de groote tegenstellingen, cn verschillen tusschen Oos tenrijk-Hongarije en Rusland, o. a. een gevolg van hun aardrijkskundige ligging, waar neemt. De Oostenrijksch-H ngaarsche staatslieden moeten steeds de grootste waakzaamheid in acht nemen en op hun hoede zijn tegen het Russische caesarisme. Want Rusland is nog een half barbaarsch rijk niet zoozeer omdat het geen parlement heeftmaar omdat het ten gunste eener imperialistische heer schappij de menschelijke waardigheid van het individu onderdrukt, en men in Ruslaud er naar streeft om door middel van geweld een Russische natie in het leven te roepen met den antocratischen Tsaar als middel punt. Men ziet dat de Pester Lloyd er geen doekjes om windt, en als een officieus orgaan op die wijze over Rusland mag schrijven, en de Oosteurijsch-Hongaarsche staatslieden tot de grooirte voorzichtigheid tegen het Russische caesarisrae aanmaant, dan blijkt daaruit dat de draad tusschen Weenen en Petersburg ge broken is. Het is moeielijk uit te maken of inderdaad de betrekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Siaten zoo gespannen zijn als vele Jingo-bladen het doen voorkomen. Voor hen is het reeds een vaststaand feit dat de verwoesting van de „Maine" aan boos opzet is toe te schrijven; eiken dag bevatten zij be richten die „opnieuw bevestigen" dat de oorzaak der ontploffing buiten het Amerikaan- sche schip gezocht moet worden. Wat ervan waar s, zal men eerst met zekerheid weten na bekendmaking van het officieele onderzoek. Voorloopig zijn slechts twee dingen zeker president Mc. Kinley wil geen oorlog en wil zich, zelfs wanneer het boos opzet wordt bewezen, tevredenstellen met een groote schadeloosstelling. Hij tracht de opgewonden gemoederen zooveel mogelijk te kalmeeren en is vast voornemens zijn veto uit te spreken over elk overijld besluit van het Congres. Niettemin, en dit is het tweede feit dat zeker is, maakt de republiek zich voor eer. eventueelen oorlog gereed. De marinewerf te Brooklyn heeft bevel gekregen alle kanonnen voor de bewapening van de hulp-kruisers gereed te houden. De autoriteiten zelf erken nen thans zonder omwegen dat de noodige toebereidselen worden gemaakt. De Fransche regeering heeft bepaald, dat de verkiezingen den 8sten Mei zullen plaats hebben. De Staatscourant van Spanje bevat het koninlijk besluit tot ontbinding der Cortes. De Turksche regeering heeft bevel ge geven een gehtel legerkorps in Macedonië op voet van oorlog te brengen met 't oog op de gebeurtelijkheden, welke zich in het voorjaar aan de grenzen van Servie en Bulgarije kun nen voordoen. Het Macedonisch revolutionnair oomiié heeft uit Philipopel een manifest tot het Bulgaarsche volk gericht om 't aan te sporen partij te kiezen voor zijn in Macedonië door de Turken verdrukte broeders. BERLIJN, 26 Februari. In de be grootings- commissie uit den rijksdag heeft de staats secretaris van marine Tirpitz verklaard dat de vlootwet voor de regeeringen onaannemelijk zou worden, als niet het geieedkomen van de sch pen dojr bondsraad en rijksdag noodzakelijk geachtbinnen den door de regeeringen mogelijk geachien termijn wetie- lijk werd verzekerd. Bovendien moest ge zorgd wordeu dat deze vloot strijdvaardig bleef. J 6 Tirpitz zeidc verder bereid te zijn ook eventueel veranderingen, die niet tekort deden aan het bij de wet beoogde doel, bij den bondsraad te verdedigen. Zaterdagmiddag heeft te Aken in de kolenmijn Maria een gasontploffing plaats gehad, waardoor drie mijnwerkers gedood en diie levensgevaarlijk gewond werden. Het regeeringsjubileum van den keizer van Oostenrijk. Keizer Frans Jozef heeft vijf millioen bronzen medailles besteld, die bij gelegenheid van zijn 50 jarig regeeringsjubi leum aan alle in actieven dienst zijnde offi cieren onderofficieren en soldaten zullen worden uitgereikt. De medaille, die aan een roodzijden lint gedragen wordt, vertoont aan de voorzijde het beeld van den vorst en aan de keerzijde de jaartallen 1848 1898, om geven door een lauwerkrans. De keizer geeft op den jubileumsdag een feestmaal, waartoe alle generaals van het legrr en van deland- weer worden uitgenoodigd. Alleen generaals zullen aan dit diner deelnemen en slechts die leden van het keizerlijk huis, welke den rang van generaal hebben. Verder zal de keizer een groot diDer geven, waartoe alle officieren worden uitgenoodigd, die vijftig dienstjaren hebbeD. Deze officieren ontvangen uit de particuliere kas des keizers, van den jubileumsdag af tot aan hun dood, een bui tengewoon tractement (betiteld met den minder weidschen naam „Gnadengehalt") dat gelijk is aan hun gewone gage. Een dergelijk „Gna dengehalt" wordt ook toegekend aan onder officieren die 25 jaar actief dienen. Het plau bestaat alle regimentsvaandels te voorzien van een jubileumsteekeu. De kosten van een en ander wordeu uit de particuliere kas bestredeu. De Porte heeft den gezanten laten weten, dat in het vilayet Kossovo 124 Bulgaarsche gevangenen vrij gelaten zijn, terwijl er slechts twee in arrest blijven. De commissie moet geconstateerd hebben, dat de in de Bulgaar sche nota vermelde gruwelen niet gepleegd zijn. Te Konstantinopel heerscht een vinnige koude. Vele huisgezinnen zijn niet in staat steenkolen te koopen, waarvan de prijs aan merkelijk gestegen is. Niettegenstaande het Bairam-feest heeft I ewfik Pasja aan de vertegenwoordigers ran de Porte in het buitenland last gegeven om lo. de vreende regeeringen te wijzen op den ellendigen toestand van de Mohamme danen op Kreta, die weerloos overgeleverd zijn aan op opstandelingen; 2o. de vreemde regeeringen aan te sporen een eind te maken aan hei kwaad, door het ten uitvoer leggen van hun eigen stelsel van zellbestuur voor Kreta, dat, hoewel het al lang door den sultan goedgekeurd is, nog altijd op verwezenlijking blijtt wachten. I Men zegi dat Rusland te Peking een ster ken druk uitoefent om zijn invloed op het Chineesche legerbestuur te versterken en dat de Russische gezant tien eischen dienaan gaande gesteld heeft aan de Chineesche regeering. Een keizerlijk besluit is intusschen uitgevaardigd, waarbij dc plaatselijke gendar merie ingekrompen wordtwegens gebrek aan tucht; ook moeten de provinciale over heidspersonen druk in de weer zijn met het reorganiseeren van de troepen. Volgens een bericht uit Peking is het Ja- pansche garnizoen te VVei-hai-wei verdubbeld. De commissie van onderzoek naar de ramp met de Maine heeft Zaterdag Havana ver laten; heden zet zij haar taak voort te Key- West, maar geen verslag wordt tegemoetgezien vóór Zaterdag. Middelerwijl blijven de partijorganen hun fantazie botvieren. Het Journal weet te vertellen dat vier Spanjaarden met voorkennis van de Spaansche regeering tegen een belooning van 10,000 de Maine in de lucht hebben laten springen. Het Journal, de NewYoiksche World en de Tri bune van Chicago wedijveren in bloeddorstige bewoordingen om Spanje's misdaad te brand merken. Zij schreeuwen moord en brand en roepen om wraak voor de omgebrachte Am-ri- kaansche raatrozen. Sic delenda Carthago Spanje moet West Iudie uitgedreven worden. Daarentegen gaan de gematigde organen voortdeze chauvinisterijen te bespotten. De New Yorksche Tribune haalt met welge vallen de woorden aan van een lid van het Kabinet: dat Mac Kinley weigert, door de Jingo's naar een oorlog gedreven te worden. Zelfs de Herald, schijnt thaus te geloo- ven aan de theorie van een ouderzeesche hel sch e machine. Daar volgens dit blad de duikers Donderdag een gat van elf voet in de kielplaten van de Maine ontdekt hebben met binnenwaarts gebogen kanten.Benneninlog bepleit toch een diplomaiieke oplossing van dc kwestie, bijaldien het bovenstaande bevestigd wordt. iMaar de overtuiging schijnt in Noord- Amerika onbetwistbaar toe te nemen dat een oorlog met Spanje onvermijdelijk iszelfs een groote schadevergoeding door Spanje zou het Amerikaansche volk niet kunnen bevredigen. Zondag predikten vele predikanten in anti-Spaanschen zin terwijl ettelijke reeds hebben gebeden voor Amerika's zegepraal in geval van oorlog. Heden wordt een groote volksvergadering in het Operagebouw te New-York gehouden ten bate van de slacht offers der Maine, vermoedelijk ontaardt ze in een politieke betooging. Een oorlog van de Unie tegen Spanje zou thans zeker po pulair zijn men zegt dat millioenen daartoe aangeboden worden aan de regeering, door bankiers, enz. HAVANA, 1 Maart. Generaal Castellanos heeft bij Najasa de opstandelingen verslagen. Deze hadden 161 dooden en gekwetsten. Door een hevigen prairiebrand in het district Gypssland in de Australische kolonie Victoria, werd alle plantengroei, uren in 't rond, vernietigd. Geheele vlekken en dorpen werden in de asch gelegd, terwijl honderden koloni°ten in hunre woningen of op het veld in de vlam menzee omkwamen. De vlammen joegen voort met de snelheid van den wind en boden, van de heuvelen in den omtrek gezien, een even fantasiischeu als vreeselijken aanblik. Een aantal vluchtelingen bleven urenlang plat op den buik in moerassen liggen, waar het water verdampte, door de hitte van brandende boomen in de nabijheid. De overblijfselen na den brand leverden een droevig schouw spel op. Alles was zwart. Van lijken vond men niets dan wat verkalkte beenderen. Waar honden en paarden waren verbraud, vond men niets dan de metalen deelen van hals banden en tuigen. Reusachtige boomen wankelden op hun verkoolde stammen en stortten bij den ge- ringsten windstoot in. Groote moed werd door de bewoners van het geteisterde district aan den dag gelegd bij de redding van lotgenooten. Door inschrijvingen wordt thans voorzien in den nood der slachtoffers, die hun bestaan vonden in de veefokkerij, doch door deze ramp alles verloren. SYDNEY, 28 Februari. Een orkaan heeft Nieuw-Caledonië verwoest. De Fransche kanonneerboot Loyal is gezonken. Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 3180,23. terugbetaald f 1571,45. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje bedraagt het nummer 1429. WAALWIJK, 2 Maart 1598. Kon besluit van 20 Juli 1897. no. 21. In naam van H. M. Wilhelmina, enz.; Wij Emma, Koningin-Weduwe, Regentes van het Koningrijk. Beschikkende op het beroep, ingesteld door Burg. en Wetli. der gemeente Waalwijk tegen het besluit van Ged. Staten van Noord- Brabant dd. 8 April 1887, G. no. 133, 2e afd, 3e bur., betrefft nde de rekening dier gemeente over het dienstjaar 1895, voor zooveel bij dat besluit ten latste van Burg. en Weth. is gebracht een bedrag van fl 2.50 voor te min ingevorderd vergunningsrecht van W. Brok te Waalwijk Den Raad van Slate enz Overwegende dat Burg. en Weth. bij hun adres van beroep aanvoeren, dat zij, met machtiging van Ged. St., bij besluit van 25 Mei 1889 verleend, aan genoemden Brok vergunning hebben gegeven tot verkoop van sterken drank in het klein, onder voorwaar de dat de vergunning slechts zou gelden van 1 Mei tot 1 Novemberdat, aange zien de vergunning voor een half jaar gold, zij slechts over dat tijdsverloop telkens het vergunningsrecht van den houder vorderden dat de onderwerpelijke vergunning niet het karakter heeft eener tussehentijdsche vergun ning, ten aanzien waarvan art. 7 der drank wet bepaalt, dat het recht bij kwartalen berekend wordt, vermits daarvoor vereischt wordt dat zij n& 1 Mei ingaat, noch eene volle vergunning is, daar deze van 1 Mei tot 30 April daaraanvolgende loopt; dat alzoo het vergunningsrecht slechts berekend is voor den duur barer geldigheidhetgeen niet in strijd is met de wet en overeenstemt met de billijkheiddat wijders, aangenomen dat in het onderhavig geval een vol jaar recht verschuldigd is, dan nog de bevoegd heid van Ged. Staten om het te weinig betaalde vergunningsrecht te brengen ten laste van Burg. en Weth. twijfelachtig is, daar de heffing geschiedt krachtens een be sluit van den gemeenteraad, genomen over eenkomstig de artt. 232 tot 236 der Gem. wet; dat ingevolge art. 1 79a dier wet Burg. en Weth. belast zijn met de uitvoering van het besluit en alzoo in verband met de uit komsten der schatting, bedoeld in art. 6 der drankwet, het bedrag vaststellen door iederen houder eener vergunning te betalen dat, indien Ged. Staten het naar hun oor deel te weinig betaalde vergunningsrecht willen brengen ten laste van Burg. en Weth., zij den aanslag, geschiedende ter uitvoering der betrekkelijke heflingsverordening, zullen moeten verhoogen, waartoe zij noch krach tens de wet, noch krachtens de verordening bevoegd zijndat zij wel het eindcijfer der ontvangsten en uitgaven van de gemeente rekening vaststellen, doch hieraan niet de bevoegdheid ontleenen den aanslag in eene plaatselijke belasting te wijzigen dat ein delijk Burg en Weth. persoonlijk niet aan sprakelijk zijn voor hetgeen te weinig ontvan gen is, daar hunne aansprakelijkheid beperkt is tot de in art. 226 der gem.wet genoemde gevallen, die niet mogen worden uitgebreid Overwegende, dat de onderwerpelijke hef fing, zooals door Burg. en Weth. te recht is aangevoerd, geschiedt krachtens een be sluit van den gemeenteraad op grond van art 6 der drankwet, met inachtneming van de artt. 232 tot 236 der gem. wet vast gesteld dat blijkens art. 2 van dat besluit, vastge steld door den Raad der gemeente Waalwijk den 29 Oct. 1885, goedgekeurd bij Kon. besluit van 12 Dec. daaraanvolgende no. 32, het vergunningsrecht verschuldigd is over een jaar behoudens van vergunningen, die tusschentijds zijn verleend, bedoeld in het 2e lid van art. 2 van dat besluit, waarvan echter in casu ook naar de meening van Burg. en Weth. geeu sprake was dat alzoo burg. en Weth. bij de uitvoe ring van en de heffing krachtens dat besluit het volle vergunningsrecht hadden behooren te heffen en niet bevotgd waren van dat besluit af te wijken dat zij voorts terecht niet zijn ontlast voor het te weinig geheven bedrag, daar de be- voegheid van Ged. Staten, aan wier goed keuring het beheer van Burg. en Weth. zoowel der ontvangsten als der uitgaven is onderworpen, om hen deswege aansprakelijk te stellen, volgt uit art. 222der gem. wet Gezien de evengemelde wet; Hebben goedgevonden en verstaan het door Burg. en Weth. van Waalwijk ingesteld beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant dd. 8 April 1897 G- no. 133, ongegrond te verklaren. (Gemeentestem.) Misdaad? Naar men ons mededeelt zou zekere Br., uit Kaatsheuvel, voor eenige dagen naar Am sterdam zijn gegaan voor zaken; den dag van vertrek k^eeg zijne vrouw 's avonds bericht alles wel; des anderen daags 's morgens be richt om spoedig te komen. Te A. komende deelde men haar mede, dat haar man in een ziekeninrichiing was opgenomen; zij kon hem nog spreken maar hij was weldra overleden. Men zegt dat hij op een verdachte plaats met nog iemand uit K. was terecht gekomen,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2