Tweede Blad. BUITENLAND. Staatkundig overzicht. Duitschland. BINNENLAND. Italië. Griekenland. Amerika. Vervolg Nieuwsberichten. I«i aak rij k V °1) Er is alweer een incident te vermelden in verband met het Zola-proces. De kapitein BegouÏD, verbonden aan den generalen staf, zond den oud-minisier Trarieux, nu senator, een beleedigenden brief in rerband met diens verklaringen in de zaak-Zola voor het Hof van Assises en Trarieux protesteerde hiertegen bij den minister van oorlog Billot. Deze nam evenwel geen notitie van het feit, doch door de tusschenkomst van den president van den Senaat Loubet, bij den minister-president Méline kreeg de kapitein toch een berisping. Trarieux achtte dit laug niet voldoende en nu wil hij interpelleeren hij heeft zich tot zijn collega's in den Senaat en tot de volks vertegenwoordigers gewend om hen op te wekken tot een gemeenschappelijk samengaan ten einde hun ambt te doen eerbiedigen door de officieren van 't leger, Verandering van spijs doet eten er zijn nu reeds zooveel voorstellingen gegeven van de zaak-Dreyfus, dat de aller nieuwste van het conservatieve Engelsche blad The People ook wel recht heeft gekeod te worden. Rusland zou de natie ziju, aan wie inlichtingen zijn verschaft aangaande Frankrijks leger (dat is een opgewarmd nieuwtje) en Esterhazy zou, met medeweten en volledige goedkeuring der legerbestuurtlers en der regeering, als „spion? hebben gefungeerd, aldus aan Rusland ver- schaftende inlichtingen, die eerst werden doorgezieo, gezuiverd en verbeterd naar de officieele gegevens Esterhazy deed zich voor als lid van den generalen staf eu dus werd Rusland leelijk bedrogen Toen er ge vaar ontstond, dat de mystificatie zou uitko men, werd er omgezien naar een figurant Dreyfus werd als slachtoffer uitgekozen, hij werd gearresteerd en veroordeeld en de alliantie tusschen Rusland en Franrijk kwam tot stand Tusschen Mentone en Monaco is een aanslag in den trein gepleegd op een rijke Engelsche dame. Zij bevond zich met een reiziger alleeD in een coupé Deze maakte haar opmerkzaam op iels wat op den weg voorviel en toen zij naar bniten keek, viel de man haal van ach teren aan, sloeg haat een koord um den hals en trachtte haar te worgen; zij was zoo ver standig zich dood te houden. De moordenaar nam haar toen haar kostbaarheden af en wierp haar daarna uit het portier. Gelukkig ging de trein langzaam en bezeerde zij zich niet ernstig. Zij kon eene kazerne bereiken, waar men haar hulp verleende; de moordenaar werd bij aankomst te Monaco gearresteerd. hebben, zonder de toestemming van het Con gres af te wachten voor een millioen dollar munitie aan te koopen. Mc Kinly is, naar het heet, voorstander van een particulier wetsont werp, strekkende om de Cubanen instaat te koopen voor zestig millioen pond sterling in obligatiën, waarvoor de Vereenigde Staten, met de inkomsten van Cuba als onderpand, 3 pet. rente zouden waarborgen. NEW-YORK. 4 Maart De Secretaris van Marine verklaarde, dat Spanje niet verant woordelijk, is voor de ramp der „Maine*. Dr. Campos Salles en Rosa Silva zijn zooals voorzien werd, met groote mee'derheid tot president en vice-president der Vereenigde Staten van Brazilië gekozen. Te Rio de Janeiro heeft de oppositie niet aan de stemming deelgenomen. TT——UW; Bepaalde mededeelingen aangaande de ramp der „Maine" zijn er nog niet, doch na afloop der kabinetsziiting Dinsdag te Washigton, werd bekend, dat de secretaris van de marine Long, nameüs de leden der regeering en Mac Kiuley deed verklaren dat er van schuld aan Spaansche zijde met betrekking tot de ODtplof fing geen sprake meer kon zijn. Groot was de agitatie, doch alras werd bekend, dat dit slechts Long's persoonlijke overtuiging was De nieuwe gezant van Spanje dc heer Polo de Bernabè, heeft Dinsdag Gibraltar verlaten per stoomsch. Kaiser Wilhelm" en zal ver moedelijk 10 Maart reeds in staat zijn, ziju functien te nemen. Blijkens officieuse berichten hebben de vreemde regeeiingen het Grieksche gouverne ment verwittigd, dat de mogenheden dc leening van vijf millioen waarborgden. De Grieksche regeering heelt door haar vertegenwoordigers de mogendheden laten danken. Aan verschillende ho/en, waar men tot dusver tegen de candidatuur van prios George van Griekenland voor den Kretensischen gou- veipementpost gekant was, is ingevolge den aanslag op koning George een wending ten gunste van de Grieksche koningsfamillie inge - treden. De Italiaansche regeering moet ingezien hebben, dat het onmogelijk is, de handels onderhandelingen met Rusland voort te zetten, daar de inwilliging van de eischen dezer mogendheid een vermindering der graan- en petioleumrcchten met ongeveer 15 millioen z«u veroorzaken. Het afbreken der onderl an- delingeu zal vooral Sicilië treffen. Het Spaansche pantserschip „Vizcava" is te Havana aangekomen en aan de haven door een groote menscheDmenigte begroet. Bij Bolpuin en andere plaatsen zijn den op standelingen gevechten geleverd. Aan beide zijden vielen ettelijke dooden. Volgens de Kopenhaagsche Nationalti- deude heeft keizer Wilhelm den Deenschen prins Karei als candidaat voor den post van gouverneur van Kreta voorgesteld. Uit Havana wordt bericht, dat de krijgsbewegingen tegen de opstandelingen der oostelijke provincies hervat zijn; vier sterke colonnes, aangevoerd door generaal Paudo moeten verscheidene dagen achtereen hevige gevechten hebben gehad met benden opstan delingen. De ministerraad van Spanje besloot het inkomend recht op graan tot 6 fiatics per H. L. te verlagen. Graaf Wilhelm von Bismatck heeft aan een feestmaal te Koningsbergen eeu verkiezings rede tegen den >Umsturz" gehouden, waarvan het slot aldus luidde »Het keizerschap is het brandpunt waarin alle stralen van onze vaderlandsliefde samenloopen. Want alleen onder een sterke monaichie kan, zooals de geschiedenis der laatste dagen weder bewezen heeft, dit ideaal der burgerlijke viijheid be schut worden tegen liet geweld der ruwe massa,, Dit is zeker een toespeling op de gebeurieniseien in Frankrijk. Doch de ruwe massa, die daar de verdedigers van het recht beschimpt heeft, behoort immers niet tot de „Umsturz" partijen. Integendeel BERLIJN 2 Maart. De keizer, die iu be trekkelijk langen tijd niet in het openbaar had gesproken, aan het gala tnaal van den Brandeuburgschen provincialen landdag waar hij anders met voorliefde hoogdravende rede voeringen houdt,was hij laatst volslagen heesch heeft gisteren bij de beëediging van de marine recruten in Wilhelmshaven zijn schade blijkbaar ingthaaM. Jammer genoeg, kent men den tekst van zijne rede nog maar bij stukken en brokken. O. a. gaf hij de volgende symbolische verklaring van de Dnitsche rijks kleuren Het zwart is de arbeid, het wit is de rust eu de vrede en het rood is het bloed dat noodig is om de beide eerstgenoemde in stand te houden Verder roerde hij ook nog de marine ex peditie naar Kinoo-tsjo, aan, zeggendeWaai de Duitsche adelaar zich genesteld en zijn klauwen geslagen heeft, daar is het Duitsch en blijft het Duitsch WAALWIJK, 5 Maart 1898. Benoemingen. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd in de commissièn in 1898 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a, der wet tot regeling van het lager onder wijs, in Noord-Brabant a, tot lid en voorzitter de schoolopziener in het distrikt Breda b, tot leden de schoolopzieners in de arrondis sementen Boxmeer, liosendaal, Tilburg en Vechel; c. tot leden-plaatsvervangers de schoolopzieners in het district Eindhoven en de arrondissementen 's-Hertogenbosch, Breda, Zevenbergen, Bergen op Zoom en Helmond Feestcommissie Inlmldigiugsfeestcn alhier. In de op 15 Februari 1. 1. gehouden vergadering van ingezetenen ter verkiezing Woensdag heeft de Paus zijn 88sten vejaar- daggevierd. 's Middags ontving bij het college van kardinalen en de hooge geestelijkheid. Kardiuaal Orgelia hield een toespraak, waarin hij de wederopleving van het katnolicisine onder de Italiaansche jongelingschap prees. Leo XIII sprak zijn hoop uit, dat deze nieuw<- bloei gelukkige gevolgen zou hebben, al zou hij ze dan ook niet meer beleven. „De op positie, zoo sprak hij, die dit réveil heeft uitgelokt, zal dc pauselijke tiara slechts met levendiger glans doen schittereu De Paus scheen zeer gezond en zag er opgewekt cu betrekkelijk jeugdig uit. eener commissie tot viering der inhuldigings- feesten te Waalwijk, werden als zoodanig benoemd 12 leden. Van deze 12 leden hebbende navolgende, heeren de benoeming aangenomen en de functiëu aldus verdeeld: Jlir. Aug. van Grotenhuis, Eere-voorzitter. J. B. Timmermans, Voorzitter. L. van Everdingen, Vice-voorzitter. C. van der Heijden, II. Wiesman, 1ste Secretaris. Ph. Timmermans, 2de secretaris. D. A. Kakebeen, lid J. Spijkerman, I. van Leeuwen, Omtrent de plannen der commissie kunnen we nog niets mededeelen; wij hopen echter in staat gesteld te worden, dit tijdig te kunnen doen. Penningmeester. Gisteren heeft dc koning, omgeven door de koninklijke famillie en het hof, in de troonzaal de leden van het corps diplomatique ontvan gen, die hem de gelukwenschen van hun Houvereinen en de vreemde cabinetten kwamen aanbieden. De koning dankte be wogen. ATHENE, 3 Maart. De Kamers hebben eenstemming een adres aangenomen, waarin de afschuw der natie van den tegen den Koning gepleegden aanslag en baar aanhan kelijkheid aan den vorst en zijn huis wordt uitgesproken. De Amerikaansche minister van marine Long krijgt harde waarheden te hooren, omdat hij zich zou uitgelaten hebben, dat de Spaan sche regeering niet medeplich ig is aan de ramp met de Maine Lewis heeft bij het CroDgres een motie ingediend, waarin in scherpe bewootd gingen die uitlating veroor deeld wordt aangezien zij invloed kan hebben op de uitspraak van de commissie van onder zoek ca bovendien een ongepasten steun geeft aan de speculanten a la hausse in Wall Street. Inmiddels heeft de, minister van marine laten verklareu, dat men hem verkeerd begrepen heeft. De minister van oorlog moet besloten Vreeselijkc aanvaring. Donderdagmorgen te omstreeks half zes voeren vijf personen, uit Raainsdonk herkom stig, tegenover het Waspiksche veer met een roeiboot de rivier de Oude Maas over, wat hun gewoonte was om zich aan de over zijde van de rivier aan hun werk te begeven. Het was ruw weder en er viel een hevige koude bui. Om die reden zaten vier hunner, gedoken in hun kleeding, onder in de boot terwijl ook hij, die op de riemen zat z: K eenigszins tegen de bui beschutte. Opeens, midden op de rivier, bevonden zij zich tegenover de stoomboot Amsterdam- Waalwijk, kapitein L. Wagemakers alhier. Alleen de roeier merkte het, liet van schrik de riemen vallen en riep luidkeels de boot de boot! maar te laat, zij waren reeds aan gevaren door de stoomboot, waardoor de roeiboot zoodanig werd beschadigd, dat allen, die erin gezeten waren, te water geraakten. De stoomboot, die behoorlijk licht voerde was niet door hen opgemerkt, terwijl de ge zagvoerder der stoomboot door het ruwe weder en duisternis en doordat geen licht op de roeiboot was, hen evenmin had bemerkt. Op het hooren van mcnschelijke kreten, gaf de gezagvoerder onmiddellijk bevel lot tegenatoomen, wat met kracht werd uitge- voerd(met groot gevaar zelf aan wal te raken) Voor zoover de duisternis toeliet, werd alles in 't werk gesteld om te redden, wat slechts voor twee man gelukte en alzoo de drie overigen, nl. de gt broeders J. en P. Fijneman en H. var. Gils, drie jongemannen, den dood in de golven vonden. Eigen schuld der roeibootbevarenden, maar treurig voor hunne overblijvende betrekkin gen. Gekwetste drukkersgezel. De toestand van onzen drukkersgezel Cor nells Mijers, die verleden Zaterdag bij het verrichten zijner werkzaimheden tamelijk ern stig gek west werd en sedert in het R C. Gasthuis alhier wordt verpleegd, is viij gun stig te noemenhij is steeds vrij van koorts en er bestaat veel hoop, dat hij het gekwetste lichaamsdeel zal behouden. Persoonlijke dienstplicht. Naar wij vernemen, laat zich de indruk vau het onderzoek van het militie-ontwerp der regeering in de voordat doel druk bezochte afdeelingen der Tweede Kamer aldus samen vatten, dat de groote meerderheid, waartoe ook onderscheiden leden van de anti-revolu tionaire partij behooren, zich heeft verklaard vóór het beginsel van den persoonlijken dienstplicht en tevens vóór het behoud der vrijstellingen, zoodat uit een en ander de conclusie mag getrokken worden, dat de kans op aanneming van het wetsontwerp zeer groot is. Een snuggere voorzitter. In het Noord-Brabantsche plaatsje O. be staat een afdeeling van den boerenbond, en diezelfde afdeeling heeft ook, heel natuurlijk, een president, een langen, gespierden ke rel, die voor een klein geruchtje niet ver vaard is. Aan deze hoedanigheden dankt onze praeses zeker zijn verheven betrekking, want, het moet gezegd, 's mans kennis en ontwikkeling zijn noch in evenredigheid met z'n lengte, noch met z'n lichaamskracht. 't Was in het begin der maand Februari dezes jaars. De „Boerenbond" vergaderdein het schoollokaal en de leden wachtten met ongeduld de komst van hunnen leider. Op ,£ens bons de deur vliegt open en inet meer leven dan gewoonlijk stapt de lang verbeide de vergaderzaal binnen, zijn audi torium met de volgende woorden begroetend „Motdomme jongens, 'k mot Zondag nao Rumuud! 't Stöt in 't krantje Een snugger boertje merkt op, dat Z. E. verkeerd ge zien heeft, de aangekondigde vergadering betreft het hoofdbestuur. „Hal te moei gij, dinkte da 'k nie raèr leze kan?" is het wederwoord. Doodsche stilte, niemand heeft nog iets in te brengen. De groote dag is eindelijk aangebroken. Gestoken in z'n beste plunje (stropdas en hooge drukking uit een lang vervlogen tijd vak ziju niet vergeten) en gewapend met een flinken eiken knuppel begeeft onze afge vaardigde zich op weg naar het nabijzijnde spoorwegstation. De trein brengt Zijne Hoog heid na twee uren in de bisschopstad van het oude hertogdom Limburg. Nu eerst nog eens gesmuld uit den papieren buidel, dien moeder de vrouw manlief in den jaszak ge stoken heeft en dan maar vooruit naar het gebouw, waar vandaag dt gewichtige zaken zullen behandeld worden. In de gelagkamer het aangeduide hotel verneemt onze van president, dat de heeren reeds vergaderd zijn op de bovenzaal. „Dor hör ik ok bij merkt sinjeur a*n en tot verbazing van alle kellners bestijgt de lange boer de trappen, die voeren naar het bewuste salon. Een ruk aan de deur enhet O.sche kopstuk staat in z'n volle lengte voor een 20 tal deftige, gebaarde en gebrile heeren, die verstomd van hun werk opzien. De binnenkomende verbreekt het eerst de stilte met z'n ge- bruikelijken groet „Ik zuij ollie goeien dag zegge Nu ontspon zich het volgende gesprek tusschen den voorzitter van het hoofdbestuur en den president van den Boerenbond te O. V. Wel, vriendje, wat kom je hier doen is je verlangen Wa'k hier kom doen now, da's ok mojje, bè praote ovver 't boeregreij. Maar wie ben je dan Wie 'k zie now da mugde wel weete, ik bin Ties, de presedènt van den Boeren bond te O. V. Ja, vriendje, dat is nu heel mooi, maar wij hebben hier vergadering van het hoofd bestuur en kunnen u daarbij niet gebruiken. P. Now, gij zied me ok enne mojje kletsmeier, dor hör ik ummers ok bij, ik bin van 't högst bij ons. 't Kostte den voorzitter ten slotte heel wat moeite onzen Ties te overtuigen, dat er een groot verschil bestaat tusschen het hoofd bestuur van den Boerenbond en het bestuur van de afdeeling te O., en nog meer moeite Wat P. enne V. P.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5