GoïdenCup voor, VIIOOLIJKE DUS. Advertentiën. Verkrijgbaar a f Ir- per flacon, VERBUNT- Van Overbeek. Fransch, Duitseh en Engelsch komt men de wereld door, J. BOELAARS, Schiedam, Leve de Vreugd. voor 1 en 2 heeren. voor 1 en 2 dames. Ingezonden stukken. Handelsberichten. Standard Cordial Comp. LONDON, h f 2.00 door Stuiverszeepfabriek. vermengd met 2/3 warm water overtreft alles. Wederverkoopers rabbat. Het beste boek om in korten tijd bovengenoemde 3 talen door eigen oefening te leeren spreken, schrij ven en lezen, wordt franco toe gezonden na ontvangst van post wissel Nieuwste komieke Voordrachten- boek, met eene rijke keuze splin ternieuwe Voordrachten, Komieke scènesKamerstukjes enz. Nieuw Voordrachtenboek meteen verzameling splinternieuwe ko mieke Voordrachtenvroolijke Coupletten Kamerstukjes enz. J. D. DIJK, Uitgever, Groningen. om Ties met eeu zacht lijntje de deur uit en de trap af te krijgen. 't Is weer vergadering van den Boereu- bond te O. Wel, praeses, hoe heddet gemakt te Rumund vraagt ons snugger boertje van straks. Allemaol klootkels dor zegt Ties, /yas ik 't geweten haj, zuk er nie hin gegaon zien, zwieg t'r mar stil van." Ons boer.je echter lachte in z'n vuistje. (Historisch.) (Noordbrabanter.) Drunen 4 Maart 18y8. De vergadering van schoenfabrikanten j. 1. Dinsdag bij de Wed. H. van der Sanden, gehouden, was niet druk bezochtbehalve de vorige leden, was er maar één nieuweling opgekomen, en deze ééoe is nog niet, toegetreden, dus minder kan het al niet terwijl er twee van de vorige zijn achtergebleven. Het is te verwonderen, dat velen onzer schoenlabrikanten dit zaakje niet beter be grijpen, dan voo zeker zouden zij zich als lid laten inschrijven. Door eendracht toch wordt men sterk. Welke naam deze vereeni- ging d.aagt is mij nog onbekeud doch dit is zeker dat zij op goede grondslagen rust aangezien Onze Edel Achtb. Heer Burge meester C. van Huiten dezelve als adviseur heeft ter zijde gestaan. Ben ik wel ingelicht dan telt deze vereeni- giug 10 leden, waarvan de voornaamste posten worden vervuld, door M. Klerks al President en H. van der Geld als Penningmeester. Het iniatief in deze nam Jan Evangelist Ypelaar- van de Wiel. Een half jaar lang zal wekelijks worden opgebracht f 2.50 Dat is dus f 2 50 X 26 X 10, of f 650.00 baargeld bijelkaar. Het is voor de handelaars in schoenmakers fournituren, voor elastiekfabrikanten voor de leerlooiers in onze omgeving, enz om te water tanden. Voorwaar een buitenkansje Wij hopen dat deze vereeniging met vrucht moge werkzaam ziju. Hooit men overal gewagen van Kro ningsfeesten hier in onze gemeente wordt er met geen enkel woord van gerepttoch ho pen wij dat weldra door enkele ingezetenen of door Burgemeester en Wethouders de noodige stappen zullen worden gedaan om een feest te organiseeren, onze Geliefde Ko ningin Wilhelmina waardig, Leve Oranje Dussen. Een treurig ongeluk had deze week plaats, zekere J. P. 24 jaar oud, woonachtig alhier, en werkzaam als korenmolenaar te Lathum) prov. Gelderlaud) had het ongeluk Dinsdag II. aldaar door den bliksem te worden getroffen met doodelijken afloop. Donderdag avond arriveerde het lijk ir. de ouderlijke woning, alwaar het met de grootste droefheid ontvangen werd; de ongelukkige heeft verleden Zondag nog in zijn ouders huis alhier een bezoek gebracht, waar hij Maandag wederom was vertrokken, niet alleen wordt de overle dene jongeling door ziju nabestaanden betreurd doch door geheel de gemeente; moge zijn assche in vrede rusten. Omtrent het feit, in het nummer van verleden week vermeld, betreffende de ver nieling van fruitboomen bij den heer A. M., kunnen we nu mededeelen, dat de vermoe delijke daders zijn gevonden. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Amsterdam, 2 Maart 1898. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekende een klei ue plaatsruimte ter beantwoording van een ingezonden stuk, onderteekend met de letters P. en S. voorkomende in 't Tweede Blad van 27 Febr. i. 1. Het bericht van 20 Febr., voorkomende in de Echo van het Zuiden van de tentoonstelling in 't St. Joseph Gezellenhuis te Amsterdam, dat de heer J.van Drunen zou benoemd zijn als lid van de keuringscommissie om de schoen makersartikelen te keuren, is door P. en S. goed gelezen. Het bericht in het vakblad „de Schoenmakerij", aangaande de juryleden is al even zoo goed gezien door P. en S. Zij geven hierover hunne verwondering te kennen, daar in laatstgenoemd blad de naam van den heer J. v. D. wordt gemist. Wat is in dit geval geloofbaar Zoo vraagt P. en S. Welnu, gelooibaar is dit. Door de Schoen makers vakafdeeling werden vier juryleden gekozen, daarbij nog twee heeren tot plaats vervangend jurylid, dat wil zeggen, ingeval er een of twee zouden bedanken, of wel door ongesteldheid verhinderd zouden kunneD zijn, dan daarvoor in plaats te kunnen treden. Het geval deed zich voor dat een jurylid voor de uitnoodiging bedankte. Voor die vacante plaats nu, werd de heer J. van Drunen door de takafd. met alge- meene stemmen gekozen. Ziehier mijnheer de Redacteur de oplossiug, die gevraagd wordt door P. en S. Dus hel is waarheid dat de heer J, van Drunen be noemd is geworden tot jurylid. P. en S. moeten er dus prijs op stellen en het als een groote eer beschouwen dat er in Drunen mannen gevonden worden, die aan gezocht worden zoo een vei heven taak te vervullen. Daarbij kan ondergeteekende de volle te vredenheid der nzenaers getuigen, over het oordeel der jury, dus ook aan den heer van Drunen, zoo kan zonder overdrijving door P, en S. gezegd worden: Hulde aan onzen dorpsgenoot, t Is mij echter niet zeer duidelijk wie I5, en S. van die fl mwe en ongepaste aardigheid zouden verdeuken, en dan het bekende lied, bluf. blut Ja, ik herinner mij ook nog een liedje: „Dat gaat naar den Bosch toe enz Echter, ik kan moeielijk gaan denken, dat P. en S dat overgaan der keuze van Am sterdam naar den Bosch liever niet hadden gezien Wat ik liever had gezien Dat de belang stellende schrijver zich met naam had ge noemd, wat ik beter zou achten als de onder- teekening van de letters P. en S. Ik wil in dit geval namens de vakafdeeling meer duidelijk zijn in het ondeiteekenen. U, M. de R. bereids mijn dank betuigende voor de verleende plaatsruimte J. W. BIERENS, secretaris. Vervolg. De eerste bewerking vonden we op één der terreinen. In groote ronde bakken wordt de caustieke (bijtende) soda met water ge- Smoiten, dan met doorgepersten stoom ver warmd eu opgepompt naar een hooge bo veuverdieping. Op hetzelfde terrein s'aau platte bakken waarin de opening van een stoompijp uitmondt. Gevulde vaten olie, kokos- en palmolie, talk en vet worden op deze opening gezet, de stoomkiaan wordt geopend en in felle stoom- warmte smelt de inhoud der vaten, vloeit weg in den bak en wordt eveneens naar boven opgepompt. En nu een reeks trappen op, vettige hooge trappennaar de bovenzaal, waarheen de bijtende soda en de vetten gepompt worden Daar staan eenige reusachtige kuipen, die elk een ho-veelheid van 30.000 K.G. kunueu bevatten. In deze kuipen worden de vetten gepompt en ook de soda, die onder een bepaalde temperatuur is gebracht. Dit mengsel wordt gekookt, zeven dagen lang en eiken dag wordt het vuilgeworden water uit de kuipen gelaten en schoon water bijgepomptzoodat tenslotte het mengsel volkomen rein en zuiver is. Dan laat men het drie dagen rustig staan. Het is nu een zacht, helder, aangenaam riekend mengsel van zeep geworpen. Na deze drie dagen opent men de kranen van afvoerbuizen en het mengsel loopt naar een verdieping, juist onder deze, waar een aantal kuipen staan, die elk 1200 K.G. kunnen bevatten. In deze kuipen werkt een soort karn, een schroef met bladen die door stoomdruk bewogen, het verwarmde mengsel met groote kracht roert en in stage beweging houdt. Er wordt daar een weinig parfum bijgevoegd, die later een der genoegeus zal wezen vau de gebruik steis der Stuiverszeep. Door de roering is nu het mengsel volko men geworden, vloeibare zeep. Dan, door lange, schuin liggende houten goten wordt het afgevoerd naar een lange van ijzer en steen opgetrokken, binnengalerij, waar hooge langwerpige ijzeren bakken staan, vormen waarin de vloeibare zeep gegoten wordt om er tieu dagen rustig ter bekoeling te blijven. De wanden van deze ijzeren bakken kunnen losgeslagen worden zoodat, na tien dagen zonder moeite het reusachtige stuk zeep kan losgemaakt worden uit zijn ijzeren omhulsel. Het is dan vlak en recht aan alle zijden, behalve aan de bovenzijde, die recht afgesneden wordt. Deze stukken woiden nu gebracht naar de groote werkzaal. Iutusschen heeft zich uit het voorbereidend werk van smelten en doorroeren een andere industrie ontwikkeld. Het vuile water, dat wij geregeld uit de bakken zagen wegvloeien, gedurende de tiendaagsche koking, gaat niet verloren, 't Is namelijk sterk glycerine-hou- dend en 't zou zeker allesbehalve practisch wezen als de glycerine er niet aan onttrokken werd. Goede practische industrie Dat niets verloren gaan. Het glycerinc-houdend water wordt dus opgevangen, alweer in bakken, daar door stoom verwarmd, met zoutzuur vermengd en gefilterddrie malen, tot het volkomen helder is. Het schuim dat zich aau de oppervlakte ontwikkelt, wordt afgeschept, en levert grondstof voor ordinaire zeepsoorten. Het heldere water wordt vervolgeus ver dampt en de ruwe glycerine blijft op den bodem achter. Een kort, vrij ingewikkeld proces maakt van deze ruwe stof de zuivere bekende vloeistof van veel handelswaarde. De directie is voornemens behalve haar stukken Stuiverszeep, ook zeeppoeder in den handel te brengen. Reeds is de bewerking aangevangen en zoodra een groote kwantiteit voorradig is, wordt de verkoop begonnen. Zeeppoeder wordt eenvoudig verkregen door de groote stukken, hard gemaakt door een vermenging met soda, te malen tot poeder. In de groote werkzaal vloeit door veel vensters en stukken glaswand het daglicht vrij binnen, tot het de zaal geheel vult, prettig aangenaam van licht. Daar is een voortdu rende beweging. Machines en apparaten jagen aanhoudend voort, meisjes in blauwe uniformjaponuen de letters V. Z. op de schoudets, zitten aau tafels, in drukke werk zaamheid mannen aan machines en persen arbeiden geregeld door. Het oorverdoovend spectakel van een gewone fabriekszaal heerscht hier niet, de machines maken slechts zachte, schuivende geluiden met maar zeldzame schokken van persen er in. De stukken zeep moeten hier gesneden en geperst worden eu dit is wel het aardigste deel van dit interessant bedrijf. Eerst inde lengte in reepeu en dan in de breedte in stukken worden zij doorgesneden. Voor de zachte, min of meer weeke sub stantie, zijn geen metalen zagen of messen uoodig. legen harde, in verticale richting strakgespannen staaldraden worden de stukken geschoven en i i de krachtige voortbeweging, snijden die draden ze door. Zóó ontstaan kleinere stukken van 30 bij 10 cM Deze worden weer gestapeld en een viif of zestal dagen met rust gelaten om te drogen en nog harder te worden. Dan zijn ze klaar om gestempeld te worden. De primitieve vorm, die ook hier nog voor een klein deel werd toegepast, berustte op het gebruik va:i handpersen. Men heeft er hier vier. Aau elke handpers werken twee mannen. Een draait het rad dat de stempel in beweging brengtde ander legt de blokjes zeep in de machine en haalt ze er na de stempeling weeruit. De handpersen stempelen fraaier en gelijker dan de stoompersen. Elke handpers kan per dag een aantal stukken voor houderd kisten zeep leveren dat is 10.000 stukken. De nieuwe vorm is eenvoudiger en veel meer practisch. Het is die van het gebruik eener groote stoommachine die de stukken, dadelijk na ze gesneden te hebben, in de groo'te van twee tablets stempelt en ze weg schuilt op een eindeloozen leereu riem, die voortbewogen wordt op het middengedeelte van een zeer lange tafel. De riem voert de stukken de geheele tafel langs en meisjes die daaraan zitten grijpen de stukken in hun weg en wikkelen ze in vloei, om ze verder te verpakken in het bekende kleurige omhulsel. Ter vergelijking diene dat deze groote ma chine per dag voor 20ü0 kisten voorraad levert dus 200.000 stuk met veel minder personeel Het is een aardige levendigheid in deze groote zaal. Aan tafelsoveral neergezet werken meisjes aan de verpakking. Kartons worden in een kleine machine gevouwd en gesneden, de meisjes maken er doosjes van en beplakken ze met etiquets, voor elk der drie benamingen: Stuivers- Hermit- eu Sul- lanezeep een ander. De zeepindustrie staat tot zooverre geheel op zichzelf. Voor het overige vinden wij een combinatie met de fabrieken van de heeren Van den Bergh. De kracht voor de werktuigen van de zeepfabriek wordt ontwikkeld in de - zelfde machineruimte, waaruit die voor de andere fabrieken gaat. Zes groote ovens geregeld gestookt, leveren de benoodigde warmte. In de machinekamer werkt een machine van 400 paardekracht, geleverd door de maatschappij de Schelde te Vlissingen, een machine die het zij eigenaardigheids- halve vermeld veel beter voldoet dan een vroeger gebruikte Engelsche machine van 250 paardekracht. Zooveel mogelijk profifeeren zoowel de zeepfabrieken als de fabrieken van Van den Bergh van inlandsch werk. Verder zorgt eenzelfde fraai ingerichte drukkerij voor het vele diukwerk van de beide fabrieken; in eeuzelfde laboratorium worden de grondstoffen onderzocht; beider personeel vindt des middags zijn schaltplaats in dezelfde lokalen, overigens staan de fabrieken, zooals wij reeds zeiden, op zich zelf. In de zeepfabrieken werken honderd men- schen, mannen en vrouwen, het gezamenlijk personeel van dtukkerij en machines er buiten gerekend; de mannen beginnen hun werk 's morgens om 6 uut, de vrouwen om 7 uur en de werktijd eindigt, behoudens de schafturen, voor allen te 6 uur 's avonds. Met belangstelling hebben wij deze aardige industrie iu hare verschillende momenten gevolgd. Zij gaat niet tot diepe moeielijk na te speuren combinaties en zij is toch niet zoo oppervlakkig dat zij zonder bezwaar dadelijk na te gaan is. Door de energieke wijze waarop zij is aangevat en haar product gelanceerd, heeft zij zeker een toekomst. Hermit- Sultane- en Stuiverszeep zijn op krachtige wijze in het verkeer geworpen, zij zullen er verder hun weg wel vinden. WAALWIJK, 2 Maart 1898. De jaarmarkt werd, het slechte weder in aan merking genomen, toch nog druk bezocht. In hoornvee weinig aanvoer, de handel was onbeduidend. kalfbeesten golden f135 f165. Dito vaarzen f 95 k f 155 Jonge varkens aangevoerd 135 stuksver kocht van 1'8.75 a f 13.75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht G13 kg. van 11.05 k f 1.15 per kg. Eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. De voortdurende vastheid der huidenmarkt kenmerkt zich op alle stapelplaatsen. De aanvoer van nieuwe zomer ossehuiden houdt men zéér hoog in prijs en de meeste partijen worden, het zij geheel of gedeeltelijk, bij aankomst verkocht. Men verwacht morgen op de veiling te Antwerpen waar niet anders dan beschadigde en enkele partijen mindere soorten gezouten huiden onder den hamei komen, een vlugge coulante afloop. Er is in den afgeloopen winter weinig gewerkt. Verschillende looiers willen althans een of ineer kaveltjes voor onmiddellijke behoefte": inslaan. Het leder houdt in verre na geen gelijken tred met met het ruwe artikel Maar eenmaal zal het er toch toe moeten, komen, dat er betere prij zen bedonge worden. That s is de verhouding zoo slecht, dat o.a. de zoolleeerlooierij met schade werkt. Er komt wel meer beweging in den leer handel en de prijzen worden wel iets beter, maar er moet minstens 10 a 20 ets. per Kilo bij. Iengevolge van den grooten aan voer van, naar het gewicht verzwaard en vervalsch zoolleder uit het buitenland, ver keert de Ned. looierij in een exceptio— neelen onereuzen toestand. Bovendien kan de Ned. looierij niet uitvoeren. De prijzen in het Buitenland zijn echter over 't. alge meen hooger. Wij willen hopen, dat de glorie dus ditmaal ook eens van daar mag komen. In schors en andere looimiddelen kwamen geringe afdoeningen tot stand aan vorige prijzen. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 84 K.G. Prijs van fl.08. a 1.13; markt gezet op fl, 12 Eieren f 0.80 per 26 stuks. der Prijs 35 cent. Prijs f 0.35. T TPHP TX7TPT Ieder boek 35 ct., liüil WiJli. maar 2 inééns be steld slechts 60 ct. Na ontvangst van het bedrag per post wissel of in postzegels geschiedt de toezen ding franco per post door

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6