BUITENLAND. Frankrijk Spanje. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. A frika. BINNENLAND, Ramp van Amboina donië. Het schijnt, dat men in 't voorjaar een botsing tusschen Bulgarije en Turkije verwacht. De Russische gezant te Konstantinopel Sinowjew heeft eindelijk van de Porte de zoo lang verlangde machtiging bekomen, volgens welke Russische oorlog-schepen de Turksche zeeengten mogen doorvaren. Uit Sanghai wordt aan de Times gemeld, dat de Japanners d»uk bezig zijn in YVeihaiwei de vestingwerken te herstellen, zoodat de ontruiming der plaats onwaarschijnlijk wordt geacht. De duels van overste Picquart. Het tweergevecht tusschen overste Picquart en kolonel Henry had Zaterdag-ochteud half elf plaats iu de manege van de militaire school. De aanvallen der beide partijen wa ren zeer verwoed. Bij de eerste reprise werd kolonel Henry licht aan den voorarm gewond, Bij de tweede kreeg hij een eenige centimeters diepe wonde, waarbij als zenuwverschijnsel optrad verstij ving van twee vingers van de rechter hand. Op advies van de geneesheeren erkenden de getuigen de inferioriteit van koionel Henry en het gevecht werd gestaakt. Henry werd, nadat de wonde gepeild was naar zijn woning vervoerd, waar generaal De Boisdeffre den afloop van het duel afwachtte. Alle personen,die het tweegevecht bijwoonden, ook de partijen, waren in burgerkleediDg. De beide tegenstanders verlieten de plaats van het gevecht zonder elkander te groeten. Picquart weigert te antwoorden op de uitdaging tot een tweegevecht hem door majoor Esterhazy gezonden. De ge'uigen van Esterhazy hebben nu aan Picpuart geschreven, om hem te sommeeren getuigen aan te wijzen, De Temps deelt den geheimzinnige!) dood mede van zekeren Roberty D. die iu ziin woning te Parijs hangende is gevonden. Bij een huiszoeking vond de politie o. a, een papierwaarin Roberty werd verwittigd, dat bij door een rechter van instructie in de zaak Dreyfus zou gedagvaard worden. Alle vragen van den rechter, zeide de brief voorts, moet ge onbeantwoord laten.uw toekomst hangt er van af. Uit een door de po'itie ingesteld onderzoek blijkt voorts, dat Roberty D(utrieux) den 24 December naar Brussel is gegaan en daar met een redacteur van den Matin gesproken heeft. In Spanje is de veikiezingsagitatie al begonnen. Minister-president Sagasla heeft in den ministerraad medegedeeld, dat de liberalen op ongeveer 300 zetels in de Cortes kunnen rekenen. De socialisten treden voor de eerste maal op als zelfstandige partij en zullen met behulp der republikeinen eenige mandaten veroveren, Don Carlos zal tot zijn aanhangers een manifest richten, meer dan 20 Carlisten zullen er echter wel niet in de nieuwe Kamer verschijnen. De aanvoerders der Cubaansche op standelingen Maximo Gomez en Catixto Garcia hebben door tusschenkomst van de Cubaansche junta te New-York, met het oog op de sameuwerking met de Vereenigde Staten ingeval van oorlog, een opgave van strijdkrachten en veldtochtplannen naar Was hington gezonden. Maarschalk Blanco heeft aan een reporter van de Herald verklaard, dat de Amerikaansche burgers te Havana volstrekt geen gevaar loopen en dat betrek kingen met de Vereenigde Staten vriend schappelijk zijn. Het eiland Mayotte, een der Comoren- eilanden, is in den nacht van 27 op 28 Februari door een cycloon vei woest. De re geringsgebouwen zijn gedeeltelijk vernield, vele inlaudsche dorpen mei den grond gelijk gemaakt. De geheele oogst is verloren. Ook moeten er menschen zijn omgekomen. Door een gelijke oorzaak zijn de kazerne en het militaire hospitaal te Batabano op Cuba in puin gelegd. Negen soldaten zijn gedood en 29 gewond. De Times verneemt uit Peking dat Rusland China gesommeerd heeft, ten aanzien van zijn eisch betreffende Port-Arthur, enz., bin nen vijf dagen te antwoorden. Anders zou Rusland gewapenderhand Mantsjoerije bezet ten het dreigt hiermede ook bijaldien geen conventie dienaangaande binnen een maand geteekeud is. Rusland zou het recht willen hebben, soldaten naar Liao-tong te zenden, naar het heet ter bescherming van spoorin- genieurs. Deze eischen zijn geformuleerd op den dag na dien, waarop het Anglo-Duitsche leeningscontract de keizerlijke handteekening verkreeg. In een hootdartikel vestigt de Times de aandacht op de gecombineerde eischen van Rusland en Frankrijk als een duidelijk ant woord op China's concessien aan Engeland. De Times geeft te verstaan dal Engeland onmogelijk zulk een verbrokkeling van China kan dulden. Volgens telegrammen uit Weenen is de toestand van de kroonprinses-weduwe Stepha nie bedenkelijk. Maandagochtend om 5 uur is de keizer aau het ziekbed geroepen. Daarna heeft de hoilcapelaai) de kroonprinses ten volle bediend. Beide longen zijn aangetast door de toenemende ontsteking, een compli catie van de aan de ontsteking voorafgegane influenza. Wat ook de Brusselsche bladen beweeren, de ziekte van aartshertogin Siefanie boezemt de Belgische koninklijke familie hevige onge rustheid in. Het is zeker dat hier in 't paleis alles gereed is voor het vertrek van den Koning en de Koningin naar Weenen. Zij zouden al vertrokken zijn, als niet de dokters van de aartshertogin het hadden afgeraden, rmdat rij vreesden dat de komst van haar ouders de zieke te veel zou aanpakken en haar ziekte verergeren. WEENEN, 5 Maart. De keizer heeft aan het geheele ministerie op zijn verzoek ontslag verleend, en den geheimraad Frans graaf von Thun und Hohenstein benoemd lot minister president met de opdracht, een nieuw babinet te vormen. Tot het nieuwe ministerie klaar is blijft het tegenwoordige kabinet von Gautsch belast met de afdoening van de loopende zaken. Te Praag verzamelden zich Zondagmor gen op de Graben Duitsche en Tsjechische studenten, die grootendeels hun vereenigings- kleuren droegen Er waren honderd agenten op de been, om botsingen te voorkomen. De menigte ging tegen de Duitsche studenten ie keer, eu twee werden er gekwetst. Toen het donker begon te worden, tiok het volk onder het zingen van Tsjechische liederen naar het Duitsche casino en een paar Duitsche koffiehuizen, ee gooide daar de glazen in. De opgewondenheid was zoo groot, dat politie te voet en te paard 's avonds de stra ten moest vrijhouden. Soldaten worden in de kazerne gereedgehouden. Verscheiden leden van den Volksraad hebben een petitie geteekend, waarin dc regeering verzocht wordt, in de aanstaande zitting een ontwerp voor de instelling van een landbouw- departement in te dienen. De vertegenwoordiging van de Z-A. Re publiek in den vreemden zal een uitgave van 60.000 vereischen De aanvrage is heden bij den Volksraad ingeleverd, De ver'egen- woordiginging ZSL\ haar hoofdzetel te Berlijn hebben, met cousulaire posten te Parijs, Londen, Lissabon, den Haag, Brussel, LourenQo-Marquez en andere sleden Men gelooft dat de aanvrage goedgekeurd zal worden. Sprekende over de redevoering van Lord Selborne, zegt de Volksstem De boeren staan gereed om voor hun nationale rechten te strijden. Het blad herinnert er aan, dat de Z.-A, Republiek aangeboden heeft, de kwestie der suzereiniteit door een scheidsgerecht te laten beslissen. Maar het aanbod is door Engeland geweigerd. Engeland drage dus de verantwoordelijkheid voor een ooi log in Zuid-Afrika. Nader meldt men Het is onjuist, dat de Transvaalsche re geering voornemens zou zijn, deu hoofdzetel harer buitenlandsche vertegenwoordiging te Berlijn te vestigen. Voor het geval de volks raad niet genegen is een afzonderlijke verte genwoordiging te Berlijn en te Parijs toe te staan, gelijk de regeering het wenscht, zou de vertegenwoordiging haar zetel krijgen in den Haag eu te Brussel. WASHINGTON, 7 Maart. Spanje heeft zijn eisch dat de Amerikaansche consul Lee teruggeroepen zou worden, ingetrokken. MeD denkt dat hiermee het geval feitelijk afge- loopen is, eu bovendien wordt nu beweerd dat de eisch den vorm had van een eenvou dig voorstel, hetwelk Spanje introk zoodra bleek dat het niet vriendelijk zou worden opgenomen. Na een conferentie in het Witte Huis, waarbij verscheiden voprname leden van het Congres tegenwoordig waren, heeft de voor zitter van de commissie voor de kredieten bij het Huis van Afgevaardigden een wets ontwerp ingediend, strekkende om 50 millioen dollar ter beschikking van de regeering te stellen ten behoeve van de verdediging des lauds. Het ontwerp is weer naar de commissie verwezen. In het rapport van de Spaanschc dui kers, die de Amerikaansche korvet „Maine" onderzocht hebben, wordt verklaard, dat ze geen spoor van een ontploffende stof gevon den hebben. De regeeriug heeft het rapport ter kennis gebracht van de Amerikaansche regeering. WAALWIJK, 9 Maart 1898. Hoog water. Tengevolge van den hoogen waterstand zijn de wegen in het Vlijraensch Veld, in den Baardwijkschen Overlaat en in de Buitenpol ders van Baardwijk en Waalwijk geïnundeerd eu is dus de communicatie daar langs afge sneden. De dienst van de tram der Vicinaux naar 's Bosch en naar hier is dientengevolge ge staakt. Vergadering der Langstraatsche administratieve Vereeniging. In de laatst gehouden vergadering vun de Lang straatsche Vereeniging van burgemeesters, secre tarissen en ambtenaren te»* secretarie zijn o.m. behandeld 1. Aanmerkingen op het concept-hoofdelijken omslag. Dit, naat aanleiding der bezwaren, welke de minister van bintienlandsche zaken heeft gemaakt om de koninklijke goedkeuring te vragen op de nieuwe verordening tot heffing van den hoofde- lijkeD omslag in de gemeente Baardwijk. In deze verordening was de progressie behouden ebleven doch op een anderen leest geschoeid, an in de bestaande verordening. Naar 's ministers meening kunnen bestaande verordeningen slechts dan een grond zijn, om afwijking van het alge meen beginsel van art. 243 der gemeentewet toe te laten wanneer de bepalingen der bestaande verordeningen, waarbij van dien regel wordt af geweken in de nieuwe verordening opgenomen worden. Weliswaar verschilde de verdeelirg der lasten in de nieuwe verordening niet aanmerkelijk van die, welke bij toepassing van den regel van genoemd wetsartikel zou worden verkregen, doch juist uit deze omstandigheid blijkt volgens den minister, dat, nu het gemeentebestuur de heffing van een hoofdelijken omslag op nieuwe grond slagen wenscht te regelen, het geen bezwaar kan ontmoeten, dit te doen met inachtneming van het algemeen beginsel van meergenoemd wetsartikel. De conclusie der vergadering dienaangaande is, dat de progressie van de bestaande verordening in de nieuwe kan worden overgenomen. Over een paar punten van ondergeschikt belang kan de vergadering zich met de bemerkingen ver eenigen. Besloten werd de stukken te stellen in handen der commissie, welke is belast geweest met het eerste ontwerpmet verzoek in eene volgende vergadering een gewijzigd concept iu den bespro ken zin ter tafel te brengen, terwijl de voorzitter een woord van dank brengt aan den burgemeester van Baardwijk, die ons in de gelegenheid heeft gesteld 's ministers oordeel over deze verordening te vernemen. De voorzifter behandelde daarna de definitie van woonplaats gedurende het laatste aan zijne verkiezing voorafgaande jaar, in art. 17 al. 2 der gemeentewet, in verband met art. 7 der kieswet en art. 19 al. 3 der gemeentewet bedoeld. Bij eerstgenoemd artikel is blijkbaar bedoeld «-het* kalenderjaar de verkiezing voorafgaande, bij de laatsten réén* jaar, tijdvak van 365 dagen voor 1 Februari. Daarna kwam ter sprake, het dagvaarden van eenige burgemeesters voor de rechtbank (art. 71 der gemeentewet) in zake onteigening voor werken van den Nieuwen Maasmond, waarbij alsnog eenige dagen beraad gegeven wordt om het aanbod aan te nemen. liet curieuze van het geval is Dat de onteigening gronden of water betreft, staande ten name der betrokken gemeente, doch in eigendom en ongestoord bezit bij derden. In het eene geval loopt de aangeboden som over eenige centen en heeft de gemeente nooit een aanbod gehadin het andere geval is met het aanbod genoegen genomen eu zijn de formalitei ten van hoogere goedkeuring vervuld; desniette genstaande wordt de gemeente genoodzaakt om te procedeeren en zal bijgevolge een procureur moeten stellen; wie zal dat betalen? en toch is deze weg onverraijdellijk wijl de gemeente in deze niet leveren kan. Nog menig onderwerp kwam in behandeling zoodat deze vergadering zeker tot eene der nut tigste op administratief gebied kan genoemd worden. Tentoonstelling 's-Boscli De tentoonstelling, in 1897 te 's- Herto genbosch gehouden kostte f46,128 en bracht f 35,832 op, o. a. f 19,347 aan entrees. Het tekort wordt gedekt donr 39 pet. van het garantie-fonds, groot f26,400. Droogmaking der Zuiderzee Het Dagblad verneemt, dat een wetsontwerp tot drooglegging vau de Zuiderzee in den aanvang van het nieuwe zittingjaar de Tweede Kamer zal bereiken. Het is het groote plan van den heer Lely, met den afsluitdijk van Piaam (Friesland) naar Enkhuizen. iHhuldigingsfecsten. Te Assen zal bij gelegenheid der in- hulding van H. M. de Koningin een histo rische optocht gehouden worden, welke een overzicht geeft van de merkwaardigste tijd stippen uit Drente's geschiedenis. De le groep stelt voor de oudste bewoners van Drente, 100 jaar vóór Christus, met een ossenwagen, waarop hunnebedden. De 9de of laatste groep Een allegorische voorstelling van de kroning der Koningin op een praal wag. n, bespannen met vier paarden en begeleid door pages, de Koningin, ge kroond wordende door de Nederlandsche Maagd, omriugd door het Nedeilaudsche volk, voorgesteld door 11 personen, in de kleeder dracht der 11 proviucien, gerugsteund door het leger, voorgesteld door Indische en Ne derlandsche militairen, voorafgegaan door Overvloed en Rechtvaardigheid (vrouwelijke figuren), het geheel bestuurd door Vrede. De Doofstomme Wielrijder Sutherland Koyaards. De heer Chauvine schijtr uit Hendaye bij Bayonne aan de Amst. Ct. „Hier een uitsta] je makend, hoor ik dat meu het lijk van een wielrijder gevonden heeft in de Pyreneeën, in den omtrek van Pamplona en men meent te moeten gelooven, dat dit niemand anders is dan de doofstomme Ne derlandsche wielrijder Sutherland Royaards. Men zegt dat het lijk geheel uitgeschuld was en dat er geen enkel papier op hem gevonden is. De heer J. Stuhr, Westermarkt 16, te Am sterdam, ontving den len Maart eeu schrijven van den heer Sutherland Royaards, dat het ergste doet vreezen. Aan deze briefkaart, den 28en Eebr. uit Bayonne verzonden, is het volgende ontleend .- »Ik ben thans aan den voet der Pjreneeen en trek er morgen ergens bij Pamplon overheen eti ben dan in Spanje. De moeilijkste tijd begint nu pas en eerst nu draag ik m:jn wapens geladen bij mij. Vaarwel, denk aan mij. Ik weet niet, maar ik voel me niet op mijn gemak eu ben ueer- slachtig.c Men meent algemeen het bericht van den heer Chauvine als waar te moeten aan nemen. De Bazar. Bij de den 24 Februari tcu overstaan van den notaris D. H. Senator gehouden trekking der premie-bewijzen, door de Uitgevers van De Bazar ten geschenke aangeboden aan de abonnees op dat Mode-Weekblad No. 1—12 van den loopendenden Jaargang, zijn de prijzen gevallen op de nummers 1768 en 3083. Elk der winners (Mej. Wed. Eymers te Velp en de firma J. Lebègue Cie te Btussel) ontving een „Singer-Naaimachine", Vibrating Shuttle, No. 3. (Gewone inkoopsprijs f 57.50.) Voor de inteekenaressen op No. 1324 van dezen jaargang zijn weder 2 „Sir.ger- Naaimachinen bestemd. De inteekenaressen zullen het premie-bewijs ontvangen bij De Bazar No. 20, terwijl de trekking zal plaats hebben in Mei aanstaande. De Loudon vergaan. De correspondent van de N. R. Cl. te Batavia seint onder dagteekening van Dinsdag; Het stoomschip Loudon is dicht bij Tam- bolongan gezonken. Schip en lading gingen verloren. De passagie s en de bemanning werden gered door de Zwaan. Aan een schrijven d d. 24 Januari, aan zijne familie in Nederland gericht door den heer Johan van Eupen, leeraar aan de kweek school voor inlandsche onderwijzers te Ambon, ortleenen wij nog de volgende bijzonderheden- Den 6 Januari in den loop van den voor middag, waren er reeds twee vrij hevige scnokken geweest. Om 1 uur ongeveer kregen we een vreeselijke windvlaag en een oogenblik daarna zoo'n hevigen aardschok, dat in een minuut tijds geheel Ambon tegen den grond lag. Ik was met mijne vrouw en de baboe, die ons zoontje droeg, in de achter galerij; wij vielen allen op den grond, gelukkig zonder eenig letsel te bekomen en vluchtten zoo spoedig mogelijk de straal op. l)e bijge bouwen bestaande uit keuken, bedienden - kamers en, aan den anderen kant van het huishet paviljoen, dat wij gebruikten om ledige koffers te bergen, lagen geh-el tegen den grond. De kokkin die in de keuken was, kwam met een wond aan het hoofd aanloopen; zij is gelukkig hersteld. Aan het huis zelf mankeerde niets; het meubilair is ech'er nogal beschadigd. Nadat wij een heelen tijd op straat in den regen gestaan haddeu hebben wij ons begeven naar een afdak, dat zich betrekkelijk dicht bij ons huis bevond en da>t diende tot berging van hout. Daar hebben wij de eerste dagen gelogeerd. Daar de tent aan alle zijden open was, hadden wij veel last van wind en regen; daarbij lagen wij een nacht op het natte gras; alleen ous kind had een paar dunne matrasjes onder zich. Er stonden wel gemakkelijke stoelen, maar daarvan durfden wij geen ge- biuik te maken, uit vrees van bij een nieuwen schok op het kind te vallen. Een paar dagen later hebben we onze matrassen uit het huis laten halen. Toen lagen we wel beter, maar toch nog altijd blootgesteld aau regen en wind. Daarom heb ik zoo spoedig mogelijk op ons erf een inlaudsch huisje laten bouwen, waar wij tegen de ruwheden van het weder beschermd zijn. Niettegenstaande alle doorgestane ellenden zijn wij gelukkig gezond gebleven; wij hebben dan ook alle reden tot dankbaarheid; had dc aardbeving »/4 uur vroeger plaats gehadwie weet wat mijn lot zou geweest zijn want de heele kweekschool is ingestort en de school jongen, die bezig was met het opruimen der boeken, is onder het puin bedolven. De gevangenis eu de artillerie-kazerne zijn ingevallen en de meeste huizen zijn onbe woonbaar. Naar ik vernomen heb zijn er 126 dooden en 250 gewonden. De schokken houden sedert nog aan, maar zijn niet meer zoo hevig en volgen elkander niet meer zoo snel op als de eerste dagen. Tegelijk met of wellicht reeds voor dezen brief zullen de Indische couranten reeds in Nederland zijn aangekomen met meer mede- deelingen, dan ik u kan doen. Ieder had het namelijk hier zoo druk met zich zelf en de 2ijnen, dat de nieuwsgierigheid niet groot was. Uit het bovenstaande zal u echter blijkeo, dat wij er betrekkelijk goed zijn afgekomen. Wel is onze schade nog al groot, maar dat komt wel in orde. Zooals ik reeds zeide is de kweekschool een puinhoop geworden, terwijl mijn huis zich zeer goed heeft gehouden; ik heb het B.-stuur mijn huis aangeboden; dat voorstel is aange nomen en nu is voor mij een kleine woning ingericht, bestand tegen de zwaarste aardbe ving. Intusschen is door den inspecteur van het Inl. Onderwijs, die hier ter plaatse woont> een voorstel aan de Regeering gedaan om de kweekschool naar eene andere plaats over te brengenzoodat we misschien over eenige maanden verhuizen.'t Prettige is er hier ook wel wat afMaar toch, ten spijt van al de miserès, die we achter den rug hebben, blijf ik zeggeu De Oost is een goed land!

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2