Nummer 23. Zondag 20 Maart 1898 Tweede Blad. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. Spanje. China. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. BINNENLAND. Griekenland. Turkije. Vervolg Nieuwsberichten. UITVOERINGEN. INRICHTINGEN, welke gevaar, seliade of kin- der kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Franssen te Besoijen, om ver gunning tot het oprichten eener broodbakkerij in perceel Wijk C r.o 98, kadastraal bekend in sectie C, no 1500. Op "Woensdag den 30 Maart 1898, des voormiddags te elf uren, zal gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bo vengemelde tijdstip, op de secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. Waalwijk, den 14 Maart 1898. Burgemeester en wethouders voornoemd. i—I -l President Mac Kinley heeft Dinsdag in een onderhoud over de relatiën tusschen de Vereenigde Staten en Spanje gesproken als volgt „Liever zou ik wenschen dat mijn presidentschap uitliep op een schandelijk fiasco dan dat het verantwoorlijk zou kunnen worden gesteld voor e.n misdadigen oorlog'" en bij een ruggespraak met William Day, den onderstaatssecretaris van marine, heeft de heer Polo de Barnabe, gezant van Spanje te Washington, denzelfden dag Spanje bereid verklaard genoegdoening te geven voor de ramp der «Maine", wanneer het bewijs van verantwoordelijkheid geleverd kon worden doch tegelijkertijd betoogd: dat de oorlogs toebereidselen van de Vereenigde Stalen Spanje's eerlijk streven tot invoering der autonomie op Kuba belemmerendat de concentratie van een groote vloot te Key West niet kan aangemerkt worden als een vriendschappelijke maatregel en dat een oorlog tegen Spanje onder de gegeven omstandig heden in 't oog der beschaafde wereld zou zijn ongerechtvaardigd en een vergrijp tegen de menschelijkheid en de beschaving. Dat heet spijkers met koppen slaan en deze veiklaring strookt volkomen met de uitlatingen van den minister van marine van Spanje aan eenige verslaggers, volgens welke Spanje de Vereenigde Stalen niet wil navolgen in de demonstratieve oorlogstoebereidselen op groo te schaal doch volgens welk communiqué alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Overigens blijft men te Madrid schijnbaar wonder kalmmen gelooft niet aan den oorlogondanks de campagne der Ameri kaansche bladen en men spreekt van een beursmanoeuvre der Amerikaansche geldlui. Dat naar Mac Kinley's beweren het geschil tusschen Spanje eu de Vereenigde Staten zal geregeld worden langs diplomaiieken weg, is mogelijk en wenschelijk, doch dat het reeds Woensdag vermelde voorstel van den Ameri kaan uit Spaansche ouders, Juan Ceballos ot de nieuwe voorstellen tot aankoop van Kuba door een syndicaat of de plannen der Junta te New York tot onafhankelijk verklaring tegen betaling van 480 millioen peseta's aan Spanje, daartoe zullen leiden, is niet aanne melijk. Die Juan Ceballos heeft Mac Kinley zijn geheele plan tot oplossing der Kubaansche quaestic door volstrekte autonomie onder Spanje's souvereiniteit in naam fde Spaansche troepen zouden het eiland moeten ontruimen) verklaard en wel heeft deze geluisterd, doch gesproken heeft hij geen enkel woord. Aan de geruchten betreffende den aankoop van Kubahecht men te Madrid niet de geringste beteekenis alleen het parlement zou in deze een besluit mogen nemen en geen Spaansche kamer zou daarvoor tot eenigen prijs te vinden zijn. En aan onafhankelijkvei klaring zooals de Junta die wenschelijk acht, zal Spanje ook wel niet denken. Z»o blijft men dus in onzekerheid of ei genlijk in een zee van veronderstellingen terreinverkenningen, voorspellingen en mo gelijkheden rondploeteren .zich verheugend in het twijfelachtig geluk dat 't niet nog erger is Terwijl 't heet, dat de regeering van Spanje onderhandelingen heeft aangeknoopt met de „Compagnte Transatlantique" over de uit rusting als oorlogsschepen van eenige stoomers, wordt uit Lissabon berichtdat van het Amerikaan}che eskader tijdens de aanwezig heid te Lissabon niet minder dan twintig man, bijna allen Spanjaarden,zijn gedeserteerd! Maandag a.s. zal door den afgevaardigde Baron in de kamer van Frankrijk worden geïnterpelleerd over de buitenlandsche politiek der regeering in 't algemeen, over de rol door de republiek te spelen bij een conflict tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, in 't bijzonder en dan zal de sociaal-democraat Pascal-Grousset ook inlichtingen vragen over de buitenlandsche politiek en over dc toe bereidselen voor de mobilisatie van het Noor dereskader welke drukke arbeidzaamheid wordt in verband gebracht met de gebeurte nissen in China en met hel Amerikaansch Spaansche geschil. De Duitsche vlag is Woensdag in den voormiddag om half twaalf neergehaald op het internationale bastion te Kanea en 's middags gingen de schepelingen van de „Oldenburg" aan boord, terwijl een troepen- afdeeling van al de groote mogendheden de honneurs bewees en de muziek het Turksche volkslied deed hooren. Wel zullen nu Frankrijk, Rusland en En geland in de eerste plaats te zorgen hebben voor de regeling der zaken op Kreta, doch Italië en Oosteniijk trekken zich daarom nog niet terug voorloopig althans wordt de Oostenrijksche bezetting op Kreta gelaten. Een gedeelte eer Oostenrijksche scheepsmacht is naar Pola vertrokken om er te dokken, terwijl de „Wien" met admiraal Hinke aan boord, voor eenige dagen naar Kissamo is, waar de Christenen zich weer willen vestigen, mits hun levensmiddelen en ondeikomen worden verschaft. 't Heet nu, dat Ruslands gezant te Kon- stantinopel bij nota aan de Porte verzoekt om de bij gemeen overleg tot 750,000 pond gereduceerde albetaling van de oorlogsschat ting aan Rusland verschuldigd, te voldoen uit 't geen Griekenland heeft opgebracht. Mag men de Times gelooven, dan zou prins George van Griekenland nu met vlag en wimpel de wateren rond Kreta doorvaren om dan roet vliegend vaandel en slaande trom het eilaud binnen te trekken als gouverneur- generaal Zijn aanstelling als stadhouder zou beklonken zijnalle mogendheden zouden haar toestemming hebben gegeven, keizer Frans Joseph en koning Humbert per eigen- haudigen brief aan den czaar het laatst en er zou geen enkele voorwaarde zijn ge steld zelfs niet die aangaande des prinsen afstand van de troonopvolging in Grieken land. De czaar heeft in gehoor ontvangen Chi na's buitengewoneu gezant Hsutschingtscheng; Duitschland zer.dt nog een kruiser eerste klasse (de „König Wilhelm") naar Oost-Azie; Rusland heeft Engeland verzekerd dat't geen plan heeft de Mantsjoerije of gedeel-en van Korea te bezet'en, doch alleen, evenals En geland en Duitschland, de handelsbelangen wil bevorderen in verband met den Oost- Siberischen spoorweg en Ruslands gezant te Peking heeft het Tsung-li-Yamen meegedeeld dat hij over voldoende volmacht beschikt om te onderhandelen, wat, naar de Chineezen hopen, overbodig zal blijken na de zending van den buitengewonen gevolmachtigde naar Petersburg. Uit de beraadslagingen van de Duitsche begrootings-commissie kan men met vrij groote zekerheid opmaken, dat de marinewet wel tot stand zal komen. Bij de eindstemmingen over de dekking der kosten zijn de socialis tische en vrijzinnige voorstellen betreffende een rijksvermogensbelasting verworpen. Uit Konstautinopel wordt aan de Polit. Corr. gemeld dat het in Macedonië veel rus tiger is geworden, sedert de sultan een gematigder poli'iek volgt. Ook verwacht men kalmte bij de Bulgaarsche regc-ering, nade- maal deze verwittigd is, dat zij anders bij geen buitenlandsche macht steuD zal vinden. ooit hun plicht tegenover het vaderland ver geten hebben. „Maar ik meen dat mijn plicht thans is, het lot van mijn man te gaan deelen. Hij L ziek geweest, hij teert langzaam weg in zijn afschuwelijke onverdiende strafin weerwil van zijn zielskracht en zijn heldenmoed, is hij er ni-°t altijd in geslaagd, zijn lijden voor mij verborgen te houden. „Ik smeek u, mij te vergunnen, hem te gaan opzoeken in zijn bagno, hem te mogen weerzien. „Dit verlot, dat uw voorgangers mij niet toegestaan hebben, weigert de wet niet aan de echtgenoote van de ergste misdadigers ik beroep mij op de wet, ik doe een beroep op uw medelijden. »Wat kuut gij te vreezen hebben van mijn aanwezigheid bij mijn man, op dat verre eiland. Ik onderwerp mij bij voorbaat aan den leefregel waaraan hij onderworpen wordt, ik zal dien in alle gestrengheid deelen." Over den jongsten opstaud op de Filippijnen wordt nog gemeld dat de Europeesche telegiaafambtenaren te Boliano ongedeerd gebleven zijn. Een detachement Spaansche soldaten is door de opstandelingen overvallen en 40 Spanjaarden zijn afgemaakt. Ook sol daten en priesters uit dorpen in den omtrek van Bolinao zijn vermoord. Generaal Monet heefi vijf aanvallen op de opstandelingen moeten doen, voordat hij Bolinao ontzet had. Volgens den correspondent van de Indé- peudance beige te Madridis Spanje voornemens voor te stellen om de Maine-kwestie aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, indien de rapporten van de Amerikaansche, en de Spaansche commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp, die dat oor logsschip getroffen heeft, sterk van elkaar mochten afwijken. De Spaansche regeering zou zich dan willen wenden tot den Paus of tot een Eu'opeesche regeering, denkelijk Belgiö. BELMEZ, 18 Maart. In de miju Santa Isabella heeft een ontploffing plaats gehad. Er zijn tal van slachtoffers reeds werden zestig lijkeu bovengebracht. opgewondenheid geheerschtwegens een muiterij van de Albaneesche troepen, wier kazerne aanstonds omsingeld is. Volgens een andere lezing heeft er een botsing tus schen Albaneezen en Kurden plaats gehad. De belhamels zijn intusschen gearresteerd en de orde is hersteld. De Porte heeft een rondschrijven gericht aan haar vertegenwoordigers buitenslands met de opdracht, de regeeringen er tan te herinneren dat zij nog slechts onbepaalde antwoorden gegeven hebben aan de Porte met betrekking tot het Kreta-vraagstuk. De vertegenwoordigers zullen de regeeringen moeten aansporen, die kwestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. De ambassadeurs hebben bij de Porte ge klaagd dat zij nog altijd geen antwoord ontvangen hebben op hun verschillende nota's, in den laatsten tijd over de loopende zaken tot de Porte gericht. PEKING, 17 Maart. De Franschen zijn in onderhandelingen getreden over concessien in het Zuiden. Naar men verzekert, hebben zij concessien gevraagd in Hainau en de provinciën Kwang-si en Kwang-toeng. Het is echter onbekend of de aanvragen betrekking hebben op het pachten van grondgebied in die streken, of op het verwerven van conces sien voor spoorwegen die nu nog ontbreken. SJANGHAI, 16 Maart. Een expeditie van Asnerikaansche geneeskundigen is in den omtrek van Tsjoengkhing aangevallen door het Chineesche gepeupeldat de inlandsche assisteut-geneesheeren mishandelde en een van hen doodde. Te Saarbiücken is een deel der bezetting na het eten van aardappelensla enrstig ziek geworden. Reeds zijn veertig soldaten over leden en driehonderd liggen er nog in het hospitaal. Te Canicatti is een menigte van vierduizend personen, na bij enkele graanhandelaars een dreigende manifestatie gehouden te hebben, naar het station getrokken, waar ze eenige waggons met graan ontladen hebben. De carabiniers zijn er met behulp van een com pagnie infanterie in geslaagd het station vrij te maken en de orde te herstellen. De strengste geheimhouding wordt nog in acht genomen nopens het rapport der commissie welke belast is geweest met het onderzoek der zaak-Crispi. Het rapport is bij de kamer ingediend en zal vermoedelijk den 22sten dezer besproken worden. Mevrouw Alfred Dreyfus heeft den vol genden brief geschreven aan den minister van kolouien „In alle brieven, die mijn man mij geschre ven heeft van de lies du Salut, heeft hij, in weerwil van mijn hevig verlangen om zijn 'ot te deelen, gelast hier te blijven en alles te doen om licht te ontsteken over de gru welijke gerechtelijke dwaling, waarvan hij het slachtoffer is. Nog verleden zomer schreef hij mij, in een brief, welks origineel zich in uwe handen bevindt„Dat doel moet gij bereiken als echte en dappere Franschen, die het marte laarschap dulden, maar die geen van allen, hoe bitter zij ook verdrukt en beleedigd zijn, Op grootsche wijze is te Buda Pest eu in de overige deelen van Hongarije het gedenk- ieest van 1849 gevierd. De hoofdstad was met vlaggen getooid, de winkels waren ge sloten eu een groote menigte bewoog zich door de straten. In een volksvergadering werden redevoeringen gehouden en alles ging goed, tot een redenaar over de persvrijheid en het vereenigingsrecht begon te spreken. Dit lokte stormachtige betoogingen uit, het bestuur verliet de zaal, de socialisten hieven de Marseillaise aan en onder het zingen van het arbeiderslied ging de menigte uiteen, 's Avonds werden door de socialisten luid ruchtige betoogingen gehouden, zoodat de politie moest optreden. Zij herstelde de orde en nam 38 man gevangen. WAALWIJK. Zondag 20 dezer, 's middags 12 uur zal door de liedertafel „Oetening en Vermaak", van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Bede, koor met baryton-solo. Heinze. 2. Aria, koor tenor uit Lohengrin. Wagner. 3. Pelgrimskoor aus Tannhauser. Wagner. Zondag 20 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie ,,1'Espérauce», op de zaal van de erven Van Riel worden uitgevoerd: 1. Brigade Marsch. Kom. 2. Marie Henriette, ouverture. Montagne. 3. Fantasie Originale. Perk. 4. Dans le Bruyère. Canivez. De Atheeusche politie is een antidynasti- sche club op het spoor. Als leden zijn gearresteerd de schrijnwerker Milas en diens zoon, de gepensionneerde kapitein Moraitis, en advocaat Kosopulos. Bij Milas zijn belangrijke papieren in beslag genomen. Men weet niet, of deze club in betrekking stond met de daders van den moordaanslag op den koning. Iu Yildiz-Kiosk heeft Woensdag groote WAALWIJK, 19 Maart 1898. Raadsvergadering. In tegenwoordigheid van minstens een 70 tal belangstellende toehoorders hield gisteren avond ten 7 ure Waalwijks gemeenteraad, onder voorzitterschap van den burgemeester, ecne openbare vergaderingwaarin vele stormachtige momenten voorkwamen. Mededeeling werd gedaan van ingekomen stukken, o.a. een schrijven van de Vioinaux, waarin deze maatschappij bedankt voor de concessie over den dijk, wegens onoverko melijke technische en financieele bezwaren en ze vraagt door de Groote Straat met mildere bepalingen omtrent goederenvervoer. Hieromtrent bepaalde de raad dat, alvorens een besluit in deze te nemen, aan de Mij zal gevraagd worden welke die technische en financieele bezwaren zijn en welke mildere bepalingen zij verlangt. Aangaande eene aanvrage van de feest commissie om verhooging der gemeente sub sidie tot f 2000 is geen definitief besluit genomen. De burgemeester, eerevoorzitter, zal eerst nog eens die aanvraag met de com missieleden besprekeu. Naar aanleiding van de indiening der exploitatierekening van de gasfabriek ont stond een zeer heftig debat. Voor heden bepalen wij ons alleen tot de vermelding. In ons volgend nummer si ellen wij ons voor een uitvoerig verslag te geven. Onderwijzers examen. Met genoegen vernemen wij, dat de Heer G. Van Oudenhoven, hoofd der openbare school te Besoijen, is aangezocht om als plaatsvervangend deskundige op te treden bij de voorjaars-examens in Noord-Brabant, voor onderwijzei en onderwijzeres, en wel in de vakken Ned. taal, lezen en schrijven. Verslag Kamer van Koophandel. In de vergadering der Kamer van Koop handel en fabrieken is besloten de adressen der Kamer te Maastricht (herziening der tarieven) en te Vlissingen (gebruik van post zegels als telegraaf eu kwitantie zegels), te steuuen. Doch niet, dat der Kamer van

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5