Staatkundig overzicht. BUITEN LA NI). Frankrijk. Spanje. Duitschland. Rusland. Griekenland. BINNENLAND. A. s. DONDERDAG 31 Maart JAARMARKT te Waalwijk. dienaren der Kerk tot den krijgsdienst te verplichten, werd onjuist geacht. Eenige leden meenden, dat aan de bezwa ren tegen de voorgestelde ontheffingen van geestelijken enz. kon worden tegemoet ge komen door de bepaling, dat de ontheffing niet zal verleend worden, tenzij de belang hebbende bewijst voldoende geschiktheid en bekwaamheid te bezitten om bij den genees kundigen dienst, de intendance of de admi nistratie, of wel als aalmoezenier in tijd van oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden de dan noodige diensten te verrichten. Voorts werd de klacht vernomen dat de Regeering de vrijstellingen voor de Roomsch- Katholiekeu verder uitbreidde dan voor de andere kerkgenootschappen. Ten aanzien van de vrijstelling van orde broeders werd in de eerste plaats naar het motief der Regeering voor deze ontheffing gevraagd. Een aantal leden had bezwaar legen het voorstel der Regeering omtrent de ontheffing van kostwinners. De voorgestelde bepaling zou, naar men meende, tot veel willekeur aanleiding geven. Door eenige leden werd aangevoerd, dat de militaire autoriteit bij de toepassing der bepaling wel zou moeten afgaan op de in lichtingen van burgemeesters, en dat de eene burgemeester veel gemakkelijker zal zijn in de beslissing, of iemand als kostwinner kan worden aangemerkt dan de andere. Door vele leden werd aangedrongen om, vooral waar nu regelen worden gesteld ten behoere van de vrijstelling van kostwinners die van eenige zoons uit de militiewei te doen vervallen. Door anderen werd hiertegen opgemerkt, dat de opheffing dezer vrijstelling niet in het kader van dit wetsontwerp valt. De Vereeuigde Staten en Spanje. De crisis tusschen de Vereenigde Staten en Spanje heeft-haar hoogtepunt bereikt, deze week moet de beslissing vallen oorlog of vrede en heel weinig is er op 't «ogenblik toe noodig om de schaal te doen overslaan naar oorlog. Nog kan alles ten goede keeren nog kan een gewapend coi flict vermeden worden, doch dan moet door daden een gene zijde van den Atluntischen Oceaan worden getoond, dat de woordenvloed ter verheerlijking van den vrede ernst is en oprecht gemeend. Nu schijnt de toeleg alleen te zijn den schijn te redden en Spanje verantwoordelijk te stellen voor de gebeurtenissen der naaste toekomst. De vre- desmanifestatien door woorden van Mac Kin ley en van leden der regeering te Washington, hebben geen vat meer op hem, die de plannen der heereD kent en als men die woorden toetst aan de daden, komt men tot een treu rig en onrustbarend resultaat. Sagasta, Spanje's minister-president, heeft gezegd, dat er geen nieuwe incidenten zijn voorgekomen en dat hij hoopte alsnog te slagen in zijn streven tot voorkoming van een bieuk tusschen beide rijken generaal Woodford, Amerika's gezant, is ai even erg aan 't fraseeren geweest als de heeren te Washington over de verschrikkingen van den oorlog en over zijn toeleg om den vrede te bewaren de Spaansche staatsman Emijio Castelar zegt niet te gelooven aan den oorlog en acht een oorlogsverklaring van een democratische natie als die der Unie onmo gelijk omdat de geschilpunten geen casus belli vormen of in goed Hollandsch omdat het sop de kool niet waard is, terwijl Sparje's oud gezant te Washington, de heer Dupuy de Lome, elke mededeeling geweigerd heeft waarschijnlijk overtuigd dat hij reeds al te zeer heeft getoond het hart op de tong of juister in de pen te hebben Hoe 't zij, de Kreta-quaestie, de aangele genheden in 't Uiterste Oosten, de verkie zingen in Spanje zelf dit alles is geheel op den achtergrond gediongen door de ge spannen verhouding tusschen Spanje en de Vereenigde Staten, welker incidenten door de diplomaten in de hoofsteden der Euro- peesche rijken met gespannen aandacht wor den gevolgd. En de houding dier rijken? Men fluistert weer van een gedachtenwisseling tusschen de regeeringen der toongevende mogendheden, waartoe het initiatief zou zijn genomen door Frankrijk, welk rijk in Spanje groote financi- eele belangen heeft, doch voor Spanje partij te kiezen door daden, ligt niet in 't plan van één der mogendheden, alleen zou 't kunnen wezen, dat Oostenrijk omrede van dynastieke verwantschap, het Iberische schiereiland mo- reelen steun verleende. Of te Madrid reeds is onl vangen een drei gende nota van Washington uit, ter beëindi ging van den oorlog op Cuba is niet bekend, wellicht - is zoo iets onderweg of nog in voorbereiding, doch zeker is dat Mac Kinley de ontploffing der „Maine" beschouwt als een ongeluk of een incident, terwijl de effec tieve tusscheokomst der Vereenigde Stateu de hoofdzaak wordt. De verontwaardiging in Spanje over het doen der Unie is enorm toegenomen in de laatste etmalen en geen wonder 1 In de eerste plaats brengt de regeering der Vereenigde Staten de ramp der „Maine" in direct verband met de Kubaausche quaestie de regeering te Madrid handhaaft haar meening dat de ontploffing haar oorzaak heeft gevonden in de Maine" zelve en wijst op de conclusien der Spaansche enquête-com missie, elke verantwoordelijkheid af. Dan legt de- Amerikaansche regeering aan de Kamers voor de volgens Spaansche verkla ringen onjuiste rapporten der Amerikaansche consuls op Kuba. Verder maakt de regeering der Vereenigde Staten gebruik van de om standigheden om in den vorm van hulpver leening aan de Kubanen op Kuba tusschen- beiden te komen. En ten slotte ligt 't in het plan der heeren te Washington om Spanje een datum te beteekeneu, waarop de pacifi catie van het eiland moet zijn voltooid Generaal Woodford heeft Woensdag en Vrijdag in zijn qualiteit van gezant der Vereeuigde Staten een onderhoud gehad met de Spaansche ministers van buitenlandsche zaken en koloniën en Vrijdag werd onmid dellijk na ontvangst van het rapport der Spaansche commissie inzake de „Maine"-ramp in een conferentie tusschen de koningin-re gentes en de ministers van buitenlandsche zaken, marine en koloniën alsmede Sagasta, besloten maarschalk Blauco op te dragen een afschrift van dit rapport te doen over brengen naar Mac Kinley, om dat overmorgen den president der Vereenigde Staten voor oogen te leggen. Dat geschiedde in de hoop, dat deze het Amerikaansche rapport alsnog zou terughou den uit het Congres, doch 't schijnt dat Mac Kinley niet van zijn plan is af te brengen geweest om heden die conclusie over te leg gen in Kamer en Senaat. Men is nu te Madrid in afwachting van den indruk, welken het antwoord der regee ring op de nota van 23 dezer, zal maken te Washington een aulvvoord, welks vc^m of strekking niet nader wordt aangeduid. En (L regeering van Spanje en de bevol king, willen de quaestie aangaande de out- ploffing der „Maine« onderwerpen aan een scheidsgerecht, a's toch! Mac Kinley heden het Amerikaansche rapport mededeelt aan Kamer en Senaat, is dat niet meer mogelijk. In elk geval ducht men te Madrid minder de houding van Amerika's Kamer en Senaat in de „Maine"-zaak, dan de tusscher komst van Amerika in de Kubaansche aangelegen heid. En president Mc. Kinley is voornemens eerstdaags een boodschap aan het Congres te zenden over den toestand der niet-strijders op Kuba, waarin een krediet van een half mil- lioen wordt gevraagd om hen onmiddellijk ter hulp te kunnen komen. Mc. Kinley zal tcr- zelfdertijd Spanje uitnoodigen, zorg te dragen voor de Spanjaarden op Kuba, die óók van middelen ontbloot zijn, en op een voorde Cubanen bevredigende wijze eeu eind te maken aan den oorlog. Blijft Spanje in gebreke dit te doen, dan zullen de Vereenigde Staten om der wille van de menschelijkheid gewa penderhand tusschenbeide komen. President Mc Kinley gelooft dat het nog niet te laat is voor een vredelievende oplossing Wèl is te Washington de agitatie groot kapitein Marix moest zich met den revolver in de vuist een weg banen door de menigte aan hel station. Het rapport van de Amerikaansche Maine- commissie is in acht hoofdstukken verdeeld. De conclusien van de commissie zijn de volgende 1. Op het oogenblik van de ontploffing lag het schip in ongeveer zes vademen water. 2. De discipline aan boord was uitstekend, en alles was in overeenstemming met de be velen. De temperatuur in de magazijnen was te acht uur normaal, behalve in het achterste magazijn, bestemd voor het 10 duims geschut, maar dit magazijn is niet ontploft. 3. De ontploffing had plaats te 9 40 's avonds. Zeer kort achter elkander hoorde men twee ontploffingen. Het schip werd opgelicht door de eerste ontploffing. 4. De commissie is tol geeneilei besliste meeuiug kunnen komen Daar aanleiding van de rapporteu der duikers over den toestand van het wrak. 5. Uit technische bizonderheden met be- trekking tot de losgerukte stukken, die in dat deel van het schip gevonden zijn. kan men opmaken dat een mijn onder water ontploft is aan bakboordzijde. 6. De ontploffing is niet aan een misslag van de bemanning der Maine te wijten. 7. De commissie meent dat de ontploffing vau een mijn het springen van twee maga zijnen veroorzaakt heeft. 8. De commissie verklaart dat zij geen bewijzen heeft gevonden die zouden kunnen strekken tot vaststelling van de ram p De leden der commissie zijn met algemeene stemmen tot deze conclusien gekomen. Het rapport maakt geen melding van Spanje of van de Spaanjaarden. De gouverneur-generaal vau Algiers Lépine werd, toen hij te Algiers van eeu wandeling terugkeerde, uitgejouwd door een beode jonge lieden, welke Louis Régis den broeder van den gevangengezetten directeur van den Anti- Juif, vergezelde. Andere personen juichten hem toe. Voor de gevangenis, waarin Max Régis opgesloten zit, hadden samenscholingen plaats. De zouaven dreven ten slotte de menigte, die hen met steenen wierpuileeg tien personen werden in hechtenis genomen. Het verzoek om Max Régis tegen een borg stelling van 5000 francs op vrije voeten te laten, is door het gerecht verworpen. Het Fransche garnizoen van Kong (West Afrika) is veertien dagen lang door 2000 Sohas uit het rijk van Samory belegerd. Den 27sten Februari gelukte het de colonne van majoor Cauchelier het te ontzetten. In de Fransche kamer is zonder debat een wetsvoorstel aangenomen waarbij de regeeriug gemachtigd wordt voor Madagaskar een leening van 5 millioen francs te sluiten, welk bedrag hoofdzakelijk voor het aanleggen van verkeerswegen bestemd is. MADRID 26 Maart. De Staatscourant bevat een telegram uit Havana, volgens het welk generaal Luque de opstandelingen in Sierra Chapara heeft verslagen en zich heeft meester gemaakt van hun kamp en wapenen. Er werden 48 rebellen gedood en 150 gewond; de Spanjaarden hadden één officier en 9 soldaten gedood, 5 officieren en 53 soldaten gewond. HAVANA, 26 Maart. De Spaansche troepen hebben een bende opstandelingen verstrooid. Deze verloren 75 dooden. Uit Manilla wordt bericht, dat de gen darmerie in eene woning tachtig gewapende separatisten overvallen heeft, die een aanslag beraamden. De gendarmen moesten van hun vuurwapenen gebruik uiakentien samen zweerders werden gedood, drie gekwetst en en de overige zijn gevangen genomen. Ook zijn drie gendarmen gewond. Op bevel van keizer Wilhelm werd Don derdagmiddag onverwachts de tweede brigade van de infanterie van de garde gealarmeerd; om 3 uur stond de brigade gepakt en gezakt op het Tempelhofer Feld en omstreeks dezen tijd kwam ook de keizer aangereden. Aan de brigade werden twee eskadrons dragonders en twee batterijen artillerie toe gevoegd, en nu werd een spiegelgevecht ge leverd tusschen een van het Noorden en een van het Zuiden oprukkend leger. Om halfvijf werd het sein tot den aftocht gegeven, en aan het hoofd van zijn garde-soldaten kwam de keizer in de stad terug. Te Sewastopol heeft men ontdekt dat marine-officieren zich aan allerlei omkooping, enz. schuldig gemaakt hebben. Honderd officieren zijn in verband met deze zaak gearresteerd, vijf daatvan hebben zelfmoord gepleegd. Naar 't schijnt zal ook de com mandant van het smaldeel der Zwarte Zee vau zijn post ontzet worden. PETERSBURG, 29 Maart. Volgens amb telijke mededeeling is 27 dezer te Peking tusschen Rusland en China de overeenkomst ge'eekend, waarbij Port Arthur eu Ta-liën-wan met het bijbehoorend laod en de territoriale wateren voor 25 jaar in pacht afgestaan worden. Dit tijdperk kan verlengd worden. Rusland verkrijgt voorts het recht om een spoorweg te bouwen, die deze twee havens verbindt met den grooten spoorweg door Sjberie. Verder wordt in. de mededeeling gezegd dat de overeenkomst het gevolg is van de vriendschappelijke betrekkingen, die tusschen de twee rijkeu bestaan. Terwijl de souvereine rechten van China onaangetast blijven en Rusland's behoeften bevredigd worden, maakt de overeenkomst het voor alle natiën mogelijk, in de naaste toekomst betrekkingen aan te knoopen met de to. heden gesloten kusten van de Gele Zee. De openstelling van Ta-liën-wan voot de han delsvloot van alle natiën schept, dank zij den grooten Siberischen spoorweg, die de beide uiterste punten van twee vastelanden der oude wereld zal verbinden, een nieuwe en belangrijke markt. Karditzi, de dader van den aanslag op het leven van koning George van Griekenland, heeft voor den rechter van instructie ver klaard dat de dynamietbom, welke op hem was gevonden, bestemd was voor den heer Delyannis. Als zijn eerste boos opzet was gelukt, zou hij zich naar de woning van dezen Staatsman hebben begeven om daar de bom te doen ontbranden. Geen enkel advocaat heeft zich bereid verklaard osn den moor denaar voor het gerecht te verdedigen. Het parket heeft hem daarop een verdediger toegevoegd. Karditzi zelf acht een verdediging onnoodig. WAALWIJK, 3ü Maart 1898. VERSLAG van de algemeene vergadering der afdeeling Langstraat van de Noordbr. Mij van Landbouw, gehouden te G'a- pelle, 28 Maart 1898. Te behandelen onderwerp door den heer Van Hoek, Rijkslandbouwlecraar te 's Bosch: Het vruchtbaar maken van den grond, door verbouw van vlinderbloemige gewassen, in verband met het gebruik van kunstmeststoffen. De burgemeester van Capelle opende de vergadering en gaf het woord aan den heer Van Hoek. Eenige fraaie platen ter verduidelijking zijn opgehangen. Met de bekende duidelijkheid besprak ZEd. dit onderwerp en begon uit te weiden over den loop, hoe kunstmeststoffen zich den weg gebaand hebbeu, waarop het verbruik thans gestegen is. Het gebruiken bestond reeds 550 jaren voor onze tijdrekening, doch de wetenschap be moeide zich tot zelfs voor deze eeuw niet met dat vraagstuk. Liebig, bekeud door het vleeschextract naar hem genoemd, schreef in 1840 een boek, dat om zijn degelijken inhoud de wereld als het ware wakker schudde, gaf uitvoerig verklaring van de bemestingsleer, dat de grond naast kalk deze drie hoofdbe standdelen in voldoende mate en opneembaar moet bevatten, zijnde phosphorzuur, stikstof en kali. Vooral door het gebruik der kunstmeststoffen naast de stalmest kan men die stoffen in voldoende mate aan de gewassen toedienen. De stikstof, vooral aanwezig in chilisalpeter, is duur, doch de natuur komt den landman daarin te hulp wanueer hij vlinderbloemige gewassen als erwten, boonen, lupinen, sera- della, knolgroen, spurrie en klaver verbouwt en onderploegt. Deze gewassen hebben de eigenschap de stikstof uit de lucht te halen. Op hooge schrale zandgronden, daar men geen raad mee weet, passen wij dat toe, door eerst 60Ö kilo kalk per hectare toe te dienen; hieraan hebben die gronden vaak gebrek en zijn daardoor zelfs zuur. Meu zaaie steeds hel eene jaar lupinen, het andere jaar rogge met slakkenmeel en kai- nietbemesting, daardoor krijgt men eene voor die gronden flinke opbrengst. In de stijve klei erwten met rijke bemesting van superphosphaaS na rogge en wintergerst om onder te ploegen. Prof. Wagner zegt dat men daardoor de gewassen als het ware hongerig maakt tot het opnemen van stifstof. Ook hier mag de kalkbemesting niet ont breken, vooral in oude gronden; het is gebleken dat ondanks rijke bemesting met stalmest en superphosphaat geen gewas tierde, omdat de kalk ontbrak, die de meststoffen opneembaar voor hen maakt. In weilanden, vooral die vast en mosachtig zijn, moet de weide egge duchtig gebruikt worden om de vruchtbaarheid te verhoogen. De tijd voor den trein brak aan zoodat de lezing een einde nam; de burgemeester dankte den spreker voor de vele nuttige wenken en hoopte dat de belangstellenden daarvan 100- voudige vruchten zullen plukken. Eerste onderwijzers vergadering. De eerste vergadering der onderwijzers in het arr. Waalwijk zal dit jaar gehouden worden den 26en April a.s. met de volgende onder werpen 1 School- en volksbibliotheken 2. De Taalcursus van Hertog en Lohr; 3. Iets over de Nederlandsche letterkunde van de laatste 20 jaren. Inbraak. In den nacht van Zoudag op Maandag is te Sprang een bedrag van f 180 gestolen ten nadeele van een zonderlinge vrouw, die gelijke levens wijze leidt als haar broederdie voor eenigeu tijd is overleden, tengevolge van armoede en vervuiling, niettegenstaande het bezit van een betrekkelijk groot vermogen. De dieven hebben zich door inbraak toegang verschaft. In- en doorvoer van paarden in Belgié Blijkens bericht in den »Moniteur Beige" van 20 Maart 11. zal, met uitbreiding van het Belgische ministrieele besluit van 15 Decem ber 1897, van 1 April a.s. de in- en doorvoer van paarden langs het tolkantoor Lanaken ziju toegestaan, mits die in- en doorvoer op werkdagen geschiede en de gemeeuteveearts 24 uren van te voren gewaarschuwd worde. (St.-Ct.) Vier visschcrs verdronken. Te Monnikendam bracht Vrijdagavond ongeveer halfnegen de vischafslager J. Stavan- kiter in een roeibootje acht Bunschoters, onder wie een jongetje van 12 jaar, naar hun in de haven liggende botters. Door den hevigeu golfslag sloeg het bootje weldra om. Toen het opgemerkt werd, beproefde men nog met een grootere boot te hulp te komen, doch vruch teloos. Tien minuten, later kwam J. Stavankiter reeds aandrijven, die echter, niettegenstaande de aangewende pogingen, niet meer tot be wustzijn kon teruggeroepen worden. Eenigen tijd later dreef het jongetje aan wal, helaas levenloos. Van den visscher Jan Bortz. Hartog is het lijk op de plaats van het ongeluk later opgevischt. Naar het lijk van den vierden verongelukte werd tot heden vergeefs gedreigd. Vijf personen zijn gered. Een vrouw verbrand. In de Rembrandstraat 15 te Rotterdam, woonde op de eerste verdieping Francina Gillet, een 45 jarige juffrouw, die met kamer- verhuren in haar onderhoud voorzag. Sedert eenigen tijd was zij verloofd met een ge- pensionneerd militair en voor het oogenblik had z»j niemand op haar kamers. Juffrouw Gillet is Vrijdagavond in de alcoof achter haar achterkamer te bed gegaanzij

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2