Nummer 28. Donderdag 7 April 1898. Spanje en de Vereenigde Staten, 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. H ANTOON TIELEN 1M) USTR1ËELEN FEUILLETON. UITGEVER Waalwijk. en Langslraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiëx 17 regels f0,60daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsoh- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heer en iodustriöelei worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoe spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. ü'Ug'JU De provinciale commissie voor de onder steuning van rijkswege van de veefokkerij in Noordbrabant zal in den loop van deze maand, voor de geheele provincie, tot dat einde verdeeld in tien districten, keuringen doen houden a. van eenjarige stieren waaronder zijn te ver staan, stieren, die de melktanden nog be zitten en voldoende zijn ontwikkeld, b. van stieren met breede tanden en c. van stieren behoorende aan veefokvereeni- gingen. Die keuringen zullen o.a. worden gehouden d. 27 April te Tilburg, voor het district Tilburg, bestaande uit de gemeenten: Alphen. Baar- le-Nassau, Berkel, Diessen, Dongen, Gilze Goirle, Hilvarenbeek, Loon op Zand,-Moer gestel, Ooetelbeers, Tilburg en Udenhout. h. 26 April te Waalwijk, voor het district Waal wijk bestaande uit de gemeenten: Almkerk, AndelBaardwijk Bezooien, Bokhoven CapelleDrongelen Drunen, Dusscn, En gelen, Geertruiden berg, Giessen, 's Graven moer, Hedikhuizen, Heesbeen, Herpt, Heus- den Meeuwen Nieuwkuik, Oudheusden Raamsdonk, Rijswijk, Sprang, Voen, Vlij men, Vrljhoeve-Capelle, Waalwijk, Waspik, De Werken, Werkendam, Woudrichem en Wijk. De aangifte van de dieren, waarmee men aan de keuring wenscht te doen deelnemen, moet plaats hebben op het keuringsterrein, één uur voor den aanvang der keuring; Geen der dieren mogen tot de keuring worden toegelaten, waaromtrent door de eigenaars niet stiptelijk is voldaan aan de voorschriften van art. 5 van het voor de commissie vastgesteld reglement van 30 September 1897, opgenomen in het provinciaal bijblad van 1897 (No. 96.) Aan onderhoudsbijdragen zijn uitgeloofd voor elk der tien genoemde districten 10 Natuurlijk, zij zal eeuwig duren. Dat laat zich voor jonge ooren zeer aardig aanhooren. En zeker, ook uwe liefde zal duren..tot de ernst des levens komt. Dan ontvlucht zij het vaandel. Misschien niat altijd, majoor, klonk het ern stig en kalm. De majoor antwoordde niet dadelijk, maar toen zij onder het licht van een gaslantaarn kwamen, wierp hij steelsgewijze een blik op de mooie, krachtige gestalte en het open, verstandige gelaat van den jongen maD. Hm, gij spreekt heel verstandig. En als alles waar ia, wat gij zegt. Ik zeg nooit iets anders, dan ik denk en han del ook nimmer tegen mijn innigste overtuiging. In uwe ooren klinkt het misschien aanmatigend, majoor maar ik kan zeggen, dat ik nog nimmer eene onwaarheid heb gesproken of een oneerlijke daad heb begaan. Hoeveel geld zie ik bijna ieder uur vóór mij opgehoopt, toch is nooit de gedachte bij mij opgekomen, mij ook slechts het kleinste muntstukje er van toe te eigenen. Ja, misschien alleen omdat gij nog nimmer door den nood daartoe werdt gedrongen, «eide majoor Beran scherp. Majoor, zoudt gij iets aanraken, zelf al was uw toestand nog zoo wanhopig? Neen. Welnu. Gij zijt officier en ik slechts een een voudig kantoorbediende, maar voor ons beiden is de eer het hoogste goed. De oude majoor zweeg want het lag niet in zijn aard, iemand een bewijs van zijn hoogachting te geven. Maar toen zij voor de huisdeur stonden en Arnold eenigszins aarzelend bleef staan, klonk de stem van den ouden heer vriendelijker dan ooit te voren. Paula zal het eenzaam gehad hebben wij zijn haar wel een kleine schadeloosstelling schul dig, nu het zoo laat is geworden. Ondanks zichzelven voelde de oude officier zich aangetrokken door Arnold's vrijmoedig en open hartig optreden, a. eer.ë van f 100.voor den best gekeurden eenjarigen stier, die daarvoor twee jaren moet worden aangehouden. In elk district kunnen bovendien een of meer eenjarige slieren als reserve worden aangeteekend, waarvoor bijaldien de geld middelen der commissie het toelaten, later nog eene onderhoudsbijdrage van f 80.— kan worden verleend. Voor deze extra-bij dra gen zullen echter in de eerste plaats in aanmerking komen, de reserve-stieran in de districten, alwaar van de toegekende gewone bijdragen gelden beschikbaar zijn gebleven en daarna de reserve-stieren in de overige districten, op- volgelijk, naarmate die districten het groot ste aantal vrouwelijke fokdieren tellen. b. eene van f75.voorden best gekeurden stier met breede tanden, die daarvoor één jaar moet worden aangehouden. c. vijf van f 50.voor vijf veefokvereenigingen, opgericht overeenkomstig de bepalingen van het onder 5° genoemde reglement en onder de voorwaarden, omschreven in d«t regle ment en in het supplement daarvan, onder welk laatste moeten worden verstaan de hootdbepalingen van de door den rijksland- bouwleer voor Noordbrabant ontworpen statuten voor fokvereenigingen. De provinciale commissie tot onder steuning van rijkswege van de Veefok kerij in Noordbrabant, dhr. J. O. DE JONG VAN BEEK EN DONK voorzitter. L. MAX secretaris-penningjneester. De Burgemeester der gemeente Waalwijk; gezien de aanschrijvingen van den commisaris der koningin in deze provincie, van den 24 Mei 1890, prov. bijblad No. 57, 25 November 1891, prov. bijblad No. 105 en 21 Januari 1895, prov. bijblad No. 12; overwegende dat het herhaaldelijk voorkomt dat Nederland- sche Werklieden door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duitschland ten behoeve van industrieële ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter pLatse blijkt, dat zij daar niet ge bruikt kunnen worden vestigt de aandacht der ingezetenen op het wenschelijke om alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten in te gaan, ót zelf öf door tusschenkomst van den Burgemeester zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar In zijne woning en in tegenwoordigheid zijner dochter gaf hij weliswaar weder lucht aan zijn menschenhaat en gewone zwartgalligheid, maar de beide jongelieden waren veel te gelukkig om zich daaraan te storen. Toen majoor Beran een oogenblik naar de zijkamer ging, sloeg Frans den arm om Paula's middel. Zeg mij nogmaals, Paula, hebt ge mij genoeg lief, om eens, als ik een betere positie heb ver worven, mijn lief vrouwtje te worden Zij zag hem in de donkere, trouwe oogen, in zijn eerlijk gelaat, en antwoordde toen op vasten, ernstigen toon Ja, ik bemin u, Frans, en ik geloof ook aan uwe liefde. Eu wat er ook gebeuren moge, vergeet nooit, Frans, dat ik mijn leveD lang de uwe blijf. Dau zijt gij van af dit uur voor God mijn verloofde. En morgen zal ik komen, en uwen vader om uwe hand vragen. Thans stond hij op. Het zou hem onmogelijk geweest zijD, na dit plechtig oogenblik nog eenige gewone woorden te kunnen wisselen. Toen majoor Beran de kamer weder binnentrad, nam Arnold afscheid. Hm, hij schijnt vandaag haast te hebben, uw jeugdige ridder, spotte de majoor, wien hei ei genlijk ook speet, dat Arnold zoo spoedig was heengegaan. Paula bleef eenige oogenblikken sprake loos staan, toen echter trad zij op den ouden man toe. Vader, zeide zij langzaam en ernstig, maar met schitterende oogen vader, morgen, Zondag, komt Frans Arnold u om mijne hand vragen. De majoor gaf eerst geen antwoord. Er trok een donkere schaduw over zijn streng gelaat, hij staarde strak voor zich heen, alsof hij een terug blik wierp op een lang vervlogen verleden, en toen, alsof hij wilde doordringen in een verre, onbekende toekomst.... maar zijne lippen bleven gesloten. Plotseling echter ontmoette hij de smeekende blikken van zijn eenig kind, dat hij nooit de volle kracht van zijn vaderlijke liefde had doen ge voelen, hoewel hij het toch in den grond zijns harten zoo teeder liefhad. De hardheid verdween uit zijne trekken en dat schijnbaar zoo koude hart scheen buitengewoon ontroerd. die ondernemingen zich bevinden, te wenden, ten einde inlichtingen in te winnen omtrent de voor uitzichten tot het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Waalwijk, den 3 April 1898 De Burgemeester voornoemd. Z:edaar la question biülante van den dag. Met de grootste spanning verwachtte de geheele beschaafde wereld de boodschap van Mac Kinley, president der Vereenigde Staten, die Maandag aan Spanje zou worden verzonden. Of dit reeds gebeurd is Neen want het verloop van het geschil heeft eene geheel andere wending genomen, door 't geen Zondag te Madrid is gebeurd. De pauselijke nuntius namelijk meldde zich aan aan het koninklijk paleis met het verzoek door de Regentes in audiëntie ontvangen te worden. Onmiddellijk toegelaten, stelde hij de Regentes een telegram ter hand, dat hij juist had ontvangen. De Regentes liet Sagasta de ministers van koloniën en van buitenland- sche zaken ontbieden en deelde hun het telegram mede, waarin de Paus zijn bemid deling aanbood, indien die door Spanje werd aanvaard. De Paus voeg.Ie eraan toe dat hij niet tusscheu beide kan komen, indien de bloedvergieting niet ophield en dat hij dus schorsing der vijandelijkheden op Cuba ver langde. De Spaansche regeering besloot het aanbod van den Paus aan te nemen onder ecnig voorbehoud haar antwoord werd da delijk naar Rome geseind. Nog dien zelfden dag kwam ook het antwoord uit Washington, meldende dat ook de Vereenigde Staten de bemiddeling des Pausen zou aanvaarden. De sleutel tol de nog geheimzinnige rede nen die de Amerikaanschc regeering genoopt hebben, toe te geven want, zooals men uit bovenstaande ziet is het geschil nu on derworpen aan de bemiddeling van den Paus moet wellicht gezocht worden in een Ja, hij zal ze hebben, uwe hand... Nauwelijks had hij deze woorden gesproken of hij gir.g met groote schreden naar zijne slaap kamer. En den volgenden dag was Paula Beran, de dochter van den gewezen majoor, de verloofde van Frans Arnold, den zoon van den veroor deelde. Toen vertelde Frans in eenvoudige woorden van zijne eerste kindsheid, hoe hij en zijne zus ter hunnen vader in hunne vroegste jeugd had den verloren hij sprak van zijne moeder, van hare zelfopofferende liefde en van den bescher mer, die hem met zich naar Duitschland had genomen. I n hij vertelde ook van zijne jonge schoone zuster, die als gezelschapsjuffrouw ge plaatst was bij eene aanzienlijke dame. Uwe ouders moeten wel zeer rechtschapen menschen geweest zijn, zeide nu de majoor. Welke betrekking bekleedde uw vader eigenlijk Hij was kassier bij een der voornaamste Oostenrijksche fabrikanten. De Helldorl's zijn millionaire. Het i9 geen gemakkelijke betrekking kassier bij eer groot handelshuis. Vooral niet voor iemand, die een gezin heeft. Dan moet men vast in zijn schoenen staan. Het klinken der geldstukken oefent een demonische tooverkracht uit op een zwak menschen hart. Frans hief trots het hoofd op. Mijn vader bleef eerlijk tot op het uur van zijn te vroegen dood. Hij zou nooit de hand naar een zilverstuk hebben uitgestoken, al leden wij ook thuis koude of honger. Zoo sprak moeder ons telkens en tel kens van vader, als man van eer met een vlek keloos karakter. Aan den zoon van zulk een man vertrouw ik ook mijne dochter toe, zeide de majoor ernstig, terwijl Paula haren verloofde teeder omhelsde en een kus op het voorhoofd gaf. En wat trouwen betreft, jongelui, daarmede kunt gij wachten tot dat jonge raensch eerste boekhouder is of zoo iets, meesmuilde majoor Beran, die buitengewoon goed geluimd was. Met Gods hulp zal alles gelukken, zeide Frans, vol blijde hoop. VII. HET KISTJE. De winter had afscheid genomen en langza- telegram van één regel, Vrijdagnacht uit Porto-Rico verzonden, en even lakoniek als gewichtig „De Spaansche torpedoflottielje is te Porto- Rico aangekomen". We hebben Zaterdag nog gewezen op de sterke moreele positie, die Spanje door zijn besluit ten aanzien van de Reconcentrados en door zijn handige diplomatieke nota betreffende Cuba had ingenomen, en her haaldelijk is ook betoogd dat men in regee- ringskringen te Washington wel weten moest wat het gebluf vaa de jingo's waard was tegenover deu toestand, waarin de Araeri- kaansche weermiddelen zich bevonden, en dat ddarin het sterkste motief lag voor een vredelievende oplossing van het geschil hetwelk beide partijen overigens, terwille van het te behalen voordeel, tot het uiterste hebben laten komen. Het hing er nu maar van af, of de schreeuwers den president aan het wankelen zouden brengen, wat geen sterveling voorspellen kon. Wel was het reeds een goed teeken dat de boodschap van den president niet voor Dins dag aan het Congres verzonden zou worden dit moest zwaarder wegen dan de op zichzelf machtelooze bedreigingen van de senaats commissie, Zaïerdagnacht tegelijk daarmede overgeseind. Het strekt president Mac Kinley tot eer, dat hij tot het laatst toe kalm en standvastig gebleven is. Hij heeft daarbij te elfder ure nog een machtigen steun gekregen iD de Naval Board of Strategy, de pas ingestelde commissie, die met een of- en defensief plan belast was. Juist hadden deze officieren, naar de Chro nicle meldt, den president te verstaan gege ven dat als de regeering Spanje den oorlog wilde aandoen, onmiddellijk maatregelen ge nomen moesten worden om de Spaansche ♦orpedofiottielje, van de Canarische eilanden naar Porto-Rico onderweg, „te onderscheppen en te vernielen" (dat doet eenigszins denken aan de ratten, die besloten hadden, de kat de bel aan te binden) toen de tijding van de aankomst der torpedobooten te merhand deed de lente haren intocht. üp het slot van den heer Von Raming was niets veranderd stil en eentonig was voor de be woners de lange winter voorbijgegaan, althans wat betreft hunne aanraking met de buitenwereld, want bezoeken hadden zij niet ontvangen en feestelijkheden werden er niet gegeven. Maar toch brachten zij dikwijls aangename en genotvolle uren door, namelijk op die avonden, welke de slotheer grooteudeels in het salon zijner moeder doorbracht. Raming vertelde dan dikwijls van zijne reizen en avonturen en van de gevaren, waarin hij meermalen had verkeerd. Zijne diepe stem drong diep door tol de harten en zijne bruine oogen tintelden dan van levenslust. Magda liet dan menigmalen de anders bedrij vige nanden werkeloos in den schoot zinken, om naar zijne woorden te luisteren, en alles om zich heen vergetend, rustten dan hare blikken op het geestvol mannelijk gelaat van den spreker. Sedert den dag, waarop zij hem in het slotpark had ontmoet, was zij schuw en terughoudend jegens hem geworden, zij wilde de ontkiemen de liefde in haar hart onderdrukken, zij wilde koel en kalm schijnen. Met opzet ontweek zij elke ontmoeting met hem, en als zij in het park ging wandelen, zocht zij meestal de kleine hut opMagda had met den ouden man een soort van verbond gesloten. Eens wa9 zij het bosch ingegaan kort na nieuwjaarsdag het was zacht en prachtig weder. Het meisie dwaalde ondanks zich zelf den kend aan den jongen man dien zij lief had ge kregen treurig door het stille bosch. Plotseling werd de plechtige stilte verstoord door een angst kreet, en toen Magda ontsteld bleef staan, om te luisteren, drong een tweede kreet, nog hartver- scheurender dan de eerste, tot haar door. En luistertwas dat niet de stem van den grijs aard Magda ijlde den boschweg langs naar de plaats, waar de hut stond. Zij ging naar de deur, lichtte de kliek op en trad binnen. Daar was zij getuige van een droevig tooneel. Op het bed lag de arme idioot, bleek, met gesloten oogen, en het bloed gutste hem langs het voorhootd. Voor de leger stede stond de oude man, handenwringend, terwijl hij opnieuw een kreet van smart uitte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1