BUITENLAND. Belgie. Frankrijk Italië. Griekenland. Turkije. China. Amerika. Rijkspostspaarbank. Porto-Rico bekend werd. Dit was een groot strategisch voordeel voor Spanje, dat nu kruisers en torpedobooien iu West-Indië bij een had, terwijl, zooals men weet, het zwakke punt van de Amerikaansche vloot juist ge legen is iu het gemis van torpedojagers. Het lag dus voor de hand dat men zich te Washington nog eens ernstig bedacht, alvo rens lichtvaardiglijk eeu oorlog te beginen, terwijl en daar kwam het toch op aan Spanje, wat den grond van de zaak betreft, reeds aan Amerika's eischec betreffende Cuba had toegegeven. De beteekenis van de vaderlandslievende betoogingen in Spanje zal daarenboven wel nier voor de Amerikaansche regeering verloren zijn gegaan. De Vereenigde Staten aanvaarden dus 's Pausen bemiddeling, evenals Duitschlaud dit vroeger gedaan heeft, óók in een geschil met Spanje. Men houdt zich overtuigd dat het verzet vau de Cubaansche opstandelingen niet meer zal baten, nu de Vereenigde Staten hun moieelen steun aan den opstand ont trekken. En zoo kan al het rumoer van de laatste maanden dus nog een goed einde hebben. Verschillende berichten, met de crisis in verband staande, hebben nu nog slechts historisch belang. Woodford verzekerde Za terdagavond nog aan eenige dagbladschrijvers dat de Amerikaansche regeering het behoud vau den vrede wenschte als Cuba maar be vredigd en de Amcikaausctie belangen in West-Iudië op den duur beschermd werden. Tegelijk kwam uit Washington de officieuse roededeeling dat de president zijn boodschap aan het Congres eerst Dinsdag zou afzenden. De Spaansche regeering had Vrijdagavond den ernst van den toestand niet ontkend, en zette haar krijgstoerustingen ijverig voort. De tweede torpedoflottielje zou door een smaldeel vergezeld, haar tocht naar de Antil len voortzetten een nationale inschrijving ten bate van de vlooi was reeds geopend. Silvela had verklaard, de regeeriug te zullen steunen. De gezant te Washington had zwart gallige telegrammen naar Madrid gezonden Chili en andere Zuid-Ameiikaamche repu blieken zoo werd nog verteld zouden deelnemen aan het bijeenbrengen van geld om een nieuw eskader, dat te Cadix in gereedheid gebracht werd, uit te rusten enz Maar het wapengekletter zal nu wel spoedig ophouden. Uit het een en ander blijkt dus wel, dat men met Spanje ook nog niet behoeft te spot ten en dat de president der Vereenigde S aten wijs heef' gehandeldt, zich wel tweemaal te bedenken, alvorens Spanje den oorlog te verklaren. Wij spraken hie.ba \ao de vaderlands lievende betoogingen, in Spanje; een staaltje hiervan levert het volgende: Donderdag werd eene patriotische voor stelling in den schouwburg te Madrid gegeven, waaromtrent de volgende bizonderheden zijn te vermelden. De koningi -regentes werd bij het binnen komen met donderende toejuiching ontvangen Deze betooging werd herhaald aan het eind van het derde bedrijf van I Puritani. Het slot van de voorstelling was een apo theose van Spanje. Op een piëdestal in het midden van het tooneel stond een ontzaglijke vergulde leeuw, welke in de eene klauw een schild vasthield met het Spaansche wapen, rustende op een troopec van nationale vlaggen. Achter den leeuw, waarvan de oogen electrisch licht uitstraalden, was een voorstelling gemaakt van de drie caraveelen Pinta, Nina en Santa Maria, waarmede Columbus zijn ontdekkings reis maakte. Op het voetstuk hiervab waieu geschreven de namen van Alphonso XII en Alphonso XIII. Aan beide zijden ran het Colembusmonurnent, waarvan het bovendeel werd ingenomen door een vrouwenfiguur, voorstellende Spanje, stonden marinesoldaten met gevelde bajonetten, en aan den voet was een groep helden opgesteld, die lauwerkransen aanboden. Een aantal militaire tenten waren op hei tooneel opgesteld, en 200 s'ldaten in kampemenl-uüiforrn stouden hier om heen geschaard. Het orkest speelde het Spaansche volkslied, en in verlichte letters las men boven het tooneelViva la Espana. Deze voorstelling bracht op voor het bouwen van een oorlogsschip en voor de noodlijdenden op Cuba 10 millioeu pesetas. Het verdere verloop van de houding tusschen beide rijken, zal door iedereen met spanning worden te gemoet gezien, daar de telegrammen van heden Dinsdagmorgen weer in anderen geest luiden, dan die van gister avond. Wij deelen daarom de voornaamste mede: WASHINGTON, 4 April. Men ontkent officieel dat de Paus formeel zijne bemiddeling tusschen de Vereenigde Staten en Spanje zou hebben aan geboden, en evenzeer, dat de twee regeeringen de bemiddeling van den Paus zouden hebben aan genomen, WASHINGTON. 4 April, President McKinley heeft heden aan de leden van het Congres laten weten dat het bericht, volgens hetwelk de Paus zijne bemiddeling had aangeboden, onjuist was. Hij, de President, wist daarvan niets. Wel voegde hij erbij, verwacht ik elk uur een telegram van de Spaansche regeering, aan Ameiika meldende dat zij een formeel voo stel voor een wapenstil stand heeft gedaan aan de opstandelingen. MADRID, 4 April. De tegenstrijdigheid in de telegrammen uit Madrid en die uit Washington ten aanzien van den Paus, wordt aldus opgehel derd: De Paus heeft aan de Koningin-Regentes e«n telegram gezcr den, waarin hij haar verzoekt een wapenstilstand op Cuba toe te staan, met het doel onderhandelingen te kunnen laten voeren tusschen de Cubaansche autoriteiten en de op standelingen over het sluiten van den vrede. Voordat uit telegram aan de Koningin-Regentes verzonden werd, had de vertegenwoordiger van den Paus te Washinglou aan President Mc Kinley gevraagd of het dezen welkom was dat de Paus aan de Koningin den raad gaf den wapstilstand toe te staan. President McKinly sprak toen den wensch uitdat de Paus alles zou doen wat in zijn vermogen lag, en het gevolg hiervan was, dat de Paus zijn telegram aan de Kotingin verzond. Moret, de minister van marine, heeft een onder houd gehad met den Amerikaanschen gezant, Woodfort, en verklaarde daarbij nadrukkelijk dat Spanje bereid is den wapenstilstand onmiddelijk toe te staan. Wat nu de juiste waarheid is? Het zal blijken uit nadere berichten, die wij nog in dit blad zullen mededeelen. l)e Walen in Antwerpen waren Zondag ochtend opgeroepen tot een groote anti Vlaamsche vergadering in hc» lokaal El Bardo. Vóór het gebouw hadden zich legen het uur dat de vergadering moest beginnen een menigte Vlamingen verzameld die eiken Waal ontvingen met gejouw en gefluit en met het zingen van het Strijdlied van Benoit. Zij wilden zelfs met geweld de vergadering binnendringen maar de politie belette dit door met de sabel in de vuist een uitval te doen. Er ontstond zelfs een kleine vecht partij, waarbij eenige personen eeu blauw oog of een schram kregen. De Brusselsche fransch- gezinde pers geeft natuurlijk een hevig opge blazen verhaal van het geval Het zullen wel meestal opgeschoten jongens zijn geweest die aan de onhandige en onaangename manifesta tie tegen de Walen deelnamen en er zal volgens Belgische gewoonte meer geschreeuwd en met stokken gezwaaid dan werkelijk g*e- slagen zijn. In Luik hebben de Walen Zondag een optocht en een vergadering gehouden en een besluit aangenomen waarbij werd geprote steerd tegen het buitengemeen gevaarlijk streven van het flamingantisme voor de Belgische nationaliteitde eenheid van het vaderland en de ongereptheid van zijn grond gebied, en tegen de „nuttelooze, schadelijke en gevaarlijke wet', terwijl de senaat erin bezwoten werd deze niet aan te nemen. Zola en bet arrest van het Hof van Cassatie. De strafkamer van het hof van cassatie te Parijs heeft de voorziening van Ernile Zola aangenomen en het vonnis vernietigd van het Hof van Assises van de Seir.e, dat hem tot één jaar gevangenisstraf had veroordeeld wegens smaad jegens den krijgsraad. Met den raadsheer-ra »porteur Chambareaud en met aanneming der conclusies van diens rapport heeft het Hof van Cassatie verklaard, dat de minister van oorlog niet bevoegd was in naam van den krijgsraid een vervolging uit te lokken. Alleen de krijgsraad was na beraadslaging in een a'gemeene vergadering bevoegd een aanklacht iu te dienen. Dit wordt uitdrukkelijk bepaald door de perswet van 1881. Aldus luidt in het kort de uitspraak van het Hof van Cassatie, welke beslissing door het uit juristen en journalisten bestaand publiek zonder teekenen van goed-of afkeu ring is aangehoord. Zooals te verwachten was, heeft deze uit spraak al heel wat inkt doen vloeien. De enkele bladen die Zola's zaak verdedigen, hebben een triomflied aangeheven ter eere van het Hot van Cassatie. De andere bladen gaan hevig tekeer tegen dat Hof of deelen het vonnis mede met de opmerking, dat uit een moreel oogpunt de door de jnry uitge sproken veroordeeling onaangetast bl'jft. Dit is o.a. de meening van den Temps. Ook door de rechtsgeleerden wordt de uitspraak vau het Hof van Cassatie zeer verschillend beoordeeld; sommigen keuren die goed, ande ren laken die. De quaestie wordt namelijk zeer ingewikkeld door de vraag, of de krijgs raad, welke over Esterhazy te oordeelen had, al of niet een permanent lichaam is. Alleen permanente lichamen hebben een algemeene vergadering, die een vervolging kan instellen. Was dus de krijgsraad in Be zaak-Esterhazy geen permanente krijgsraad, dan moest volgens de wet de aanklacht uitgaan van den minister vau oorlog, .vat dan ook gebeurd is. Te Parijs heeft het gerucht geloopen dat de minister van oorlog zijn ontslag geno men had doch dit is op geenerlei wijze bevestigd. De Fransche vereeniging voor arbitrage tusschen de volken heeft aan den ministers van buitenlandsche zaken van Spanje en van de Vereenigde Staten een adres gericht waarin zij worden bezworen den oorlog te voorkomen door het bestaande conflict aan scheidsrechtelijke uitspraak te onderwerpen, overeenkomstig hetgeen meermalen in geval van geschillen door de regeeringen van beide landen is gedaan. Het adres is onderteekend door den voorzitter Frédéric Passy, Arthur Desjardins, lid van het Instituut en Charles Richet hoogleeraar in de geneeskunde. Uit Mdcon wordt berichtdat drie jonge meisjes en twee jongelieden, die een oei tochtje op de Suóne maakten, met hun boot omgeslagen zijn. Twee meisjes en een der mannelijke personen verdronken. Op Sicilië nemen de door de armoede ui'gelokte woelingen toe tengevolge van den regenval waardoor de hervatting van den veldarbeid belet wordt. Herhaaldelijk worden in het binnenland manifestaties op touw gezet, doch tot he l:n zijn de autoriteiten er in geslaagd de gemoederen kalm te houden. Vele bewoners schepen zich te Palermo naar Amerika in. Uit Mazzano wordt aan de Secoio be- rich\ dat een groot deel der bevolking zich sinds twee maanden met gras voedt De Politische Correspondenz wordt ui» Petersburg ingelicht dat de tijding dat Rus land, Frankrijk en Engeland besloten waren, prins George van Griekenlaud ook zonder toestemming van den sultan tot landvoogd van Kreta te maken, op niets dan een gissing berust. Wel hopen de regeerders in Rusland dat de candidatuur van prins George mettertijd in Konstantinopel een gunstig oor zal vinden. Van een aanstaand bezoek van den Griek- schen koningszoon in Petersburg is niets bekend. De Nationale Vergadering van Kreta heeft geantwoord op de berisping die de admiraals aan de insurgenten toegediend hadden wegens hun wreedheid. Zij verzekert dat zij dergelijke handelingen tracht te onderdrukken, maar dat ze door wreedheden van de Turken uitgelokt zijn. Voorts zegt de Vergadering dat het beste middel om de ongeregeldheden te onderdrukken zou zijn, te Kandia denzelfden maatiegel te nemen als te Chania: het Turk- sche cordon en alle Turksche gezag op te ruimen. De Turksche regeering heeft strenge bevelen uitgevaardigd om emigratie vau Turken uit de havens van Kreta te beletten. Volgens een bericht uit Konstantinopel zijn er tusschen de Porte en den Iiussischen gezant opnieuw moeilijkheden ontstaan ter zake van de achterstallige oorlogsschatting. De Porte wil 150000 Turksche ponden 'sjaars betalen totdat het achterstallige aangezuiverd is, Rusland verlangt daarentegen 750000 pond in eens. Het besluit waarmede Engeland de wereld verrast heeft om Wei-hai-wei over te ne men als de Japanners het verlaten toont aan dat men in Engelsche regeeringskringeu de knoop van de Chineesche kwestie inderdaad gezien heeft in het gevaar, dat de golf van Tsji-li, met den toegang tot Tientsin. en Pe king, bij een goed verstandhouding tusschen Japan en Rusland (of ook: tusschen China en Ruslandindien China het tegenover Port Arthur gelegen Wei-hai weina het vertrek der Jappanners weer bezette en versterkte) tol een mare clausum gem.iakt kon worden. Het is nu zeer snel in zijn werk gegaan. Natuurlijk kon de regeeriug te Peking Engeland's eisch niet afwijzen, terwijl de krachtige Engelsche vloot reeds uit Hongkong naar het noorden opgestoomd was. Zoo zullen dus Russen en F.ngelschen tegenover elkaar staan, elk aan een kant van de zeeëngfe die de Golf van Tsji-li afscheidt van de Gele Zee. Japan schijnt het of ongeraden geacht te hebben, nu tusschenbeiile te komen, óf door Engeland tevredengesteld te zijn. De Japan- sche kruiser Itsoekisjiina hield de Engelsche oorlogsschepen bij Tsji-foe in het oog, maar het Japansche smaldeel is overigens te Jokoska gebleven. De Chineesche troepen hebben den 27en Port Arthur verlaten. Den volgenden ochtend trokken de Russen de vesting binnen. Reeds te acht uur, toen alle posten door de Russische soldaten bezet waren, werd de Russische vlag in top geheschen door de oorlogsschepen die in de baai lagen, en op hetzelfde oogenblik wapperden de Russische en de Chiueesche standaarden naast elkaar boven het fort van den Gouden Heuvel, door 21 saluutschoten begroet. Te Ta-lifin-wan had tegelijkertijd dezelfde plechtigheid plaats. De orde werd niet verstoord, De Tsaar heeft den scbout-bij-nacht Doe- basof zijn dank betuigd voor de bewonderens waardige wijze, waarop zijn bevelen ten uitvoer gelegd zijn. De Times verneemt uit Tientsin dat een hooggeplaatst ambtenaar den Keizr een me morie gezonden heeft, waarin hij het Tsoeng li jamen beschuldigt, omgekucht te zijn door Rusland, dat ook aan Li hoeng tsjang an derhall miljoen taels betaald zou hebben. De ambtenaar neemt aan een en ander te be wijzen, anders is hij bereid te sterven, maar hij eiseht Li hoeng 'jang's terechtstelling wanneer de bewijzen voor zijn verraad gele verd zijn. In maritieme kringen, zegt een telegram van de Chronicle, is men zeer ongerust over den uitslag van oefeningen, dezer dagen bij Key West gehouden met 'orpedo-boot:n Vijf booten zouden de slagschepen Iowa en Indi ana, en den kruiser New-York aanvallen. De omstandigheden waren ongunstig voor de aanvallers het was bekend dat de aanval zou plaats hebben, en de maan scheen helder. Toch gelukte het een van de torpedobooteu, ongemerkt vlak bij de Iowa te komen, en later kwamen twee booten tusschen de Iowa en de Indiana, in, voordat ze on»dekt werden. Dat inen dezeu uitslag van de manoeuvres in Amerika niet aangenaam vindt, laat zich ver klaren uit de aauwezigheid van de Spaansche torpedoflottieljc bij de Canarische eilanden, die elk oogenblik naar West-Indië kan op- stoomen als ze niet reeds onderweg is, terwijl de Amerikaansche vloot geen torpedojagers NEW-YORK, 4 April. Tengevolge van het doorbrekeu van een dijk langs de rivier de Ohio, is de stad Shawneetown, in I'linois, overstroomd en gedeeltelijk vernield.Ermoeten vijfhonderd meuschen verdronken zijn. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd 10904,39 terugbetaald f6828,81 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2650. "Tinnen l an d. WAALWIJK, 6 April 1898. Raadsvergadering. Tegen heden voormiddag ten 11 ure was de gemeenteraad bijeengeroepen, tot het houden eener openbare vergadering, die bij het ter perse gaan van dit nummer onzer courant, nog voortduurde. Wij kunnen dus hedeu waarschijnlijk nog niets melden van den uitslag. De dagorde luidde als volgt. I. Ingekomen stukken. II. Wijziging der begrooting dienst 1897. Beuocinhigcn. Bij beschikking van den minister van wa terstaat zijn benoemd tot buitengewoon op zichter: E. Wiggelinkhuizen te Leerdam bij het maken van een gedeelte van h ;t Zuider afwateringskanaal van den Winterdijk toi den Achtersten dijk onder Vrijhoeven-Capelln, Capelle, Waspik en Raamsdonk, en J. M.\ Krijger Jr„ bij het onderhoud der rijkszee-l weeringen op Schokland. Uitvoering. Zondag lr April za! de tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd" eene uitvoering geven in de zaal van den heer A. Gerris. Onder meer zal worden opgevoerd Pierre de Galeislaaf, beroemd drama in vijf bedrijven. Wij twijfeleu niet of ook deze laatste Win- teruitvoering zal even druk bezocht worden als de vorige. Ovcr-over-groofmoeder. Men meld ons Door de geboorte van het kind der echtelie den v. A. en A. H. te Sprang, doet zich het al lerzeldzaamste feit voor, dat niet alleen de grootouders van dit kind nog leven, maar ook nog de moeder van den grootvader alsmede de moeder der overgrootmoeder. Alzoo kan het kind zich dus nog in het bezit van een over-over grootmoeder verheugen. Onjuiste berichten. Meermalen hebben we gewezen op onjuiste belichten, die de correspondenten hier in de omstreken van verscheidene bladen aan hun blad ter opneming opzenden en daardoor die valsche berichten in de wereld sturen. Dezer dagen lazen we o.a. weer in de Prov. Noorbr. Courant en Nieuwe Bredasche courant een berichtje uit het naburige Baard wijk, over de koninginnenfeesten aldaar. Van officieuse zijde deelt men ons mede dat daaromtrent nog niets is bepaald, althans door het gemeentebestuur niet. Braud. Zondagavond omstreeks 9 uur brak te Be- zooien een brand uit in de looierij, be- hoorende aan en bewoond door A. Brokken aldaar. Het vuur woedde hevig en in een weinig tijds stond het geheele gebouw in lichte laaie; het in de looierij aanwezige vet, traan enz. enz. droeg daar natuurlijk veel aan bij. Ge lukkig dat gebouw op een afstand der straat stoud daar anders de brand zich niet tot dit perceel zou hebben bepaald; nu echter brandde het adeen in zeer korten tijd tot den grocd af. De oorzaak is onbekend; een en auder is, naar men ons mededeelt, tegen brandschade verzekerd. Diefstal te Sprnug, Werden Donderdag 13 Maart jl. de ge broeders Van Dommelen, schoeumakers te Sprang, in voorloopige hechtenis gesteld, als verdacht van Zoodag 27 Maart een aldaar alleen wonende ongehuwde winkelierster be stolen en mishandeld te hebben, Zaterdag zijn in verband met dit feit alsnog in verze kerde bewaring gesteld Hendrik Cornelis M| en Lambertus van D., beiden iusgelijks te Sprang woonachtig en schoenmakers van

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2