Notaris BINK, Notaris BINK, Notaris BrNK, Notaris BINK, Looiers- en Schoenmakers artikelen, als: i G, ORIE-1 Advertentien Meubelen en huisraad Telegrammen. Handelsberichten. Laatste Berichten. VERPA CR1EJS: VERK O OPEN: YERKOOPEN: verkoopen: Verkrijgbaar tegen concurrerende prijzen alle Peter Böckling, Johanna Adriana Leijtens. te WAALWIJK, zal Vrijdag 15 April 1898, Dinsdag 12 April bij INZET 26 April 1898 bij TOESLAG te Waalwijk, zal 14 APRIL 1898 waaronder: kabinet, bureau, bedden, linnen, pellen en keukengerief. Zoutzuur Wijnsteenzuur Gom Dextrine Brandspiritus verder Glycerine voor 't vullen van gas meters, Levertraan, Genua Olie, Bessensap etc. Eenig verkooper van farine Lactée Stauff er 75 cent per bus. hun ambacht. Een der Van Dommelens, Bas'iaau, is, na te hebben bekend dat hij den diefstal had gepleegd en de gestolen gelden vei borgen, Zaterdag onder behoorlijk geleide naar Sprang getransporteerd, om daar ter plaatse aan den officier van justitie en den recht er-commissaris bij de rechtbank te s'-Hertogenbosch aanwijzing tc doen van de plaats, waar her geld geborgen was, bij welke gelegenheid bleek, dat een som van onge veer f160 onder het dak van zijn wo.iing was weggestopt. Een groot deel der bevol king van Sprang gaf van zijn belangstelling oftewel nieuwsgierigheid blijk, door zich bij dit onderzoek in loco op st.aat en in de nabijheid van de woning der Van Dommelens te vertoonen. Einde van de Atjeh oorlog. Volgens een correspondentie uil Deli in üe Locomotief, is bij eene spiritistische séance op 31 Januari j 1. uitgemaakt, dat Oemar binnen zes maanden zal sneuvelen en dat een maand later de geheele Atjeh-oorlog uit is. Dus vóór de inhuldiging onzer Koningin De meest ongeloovigen zullen wel van harte instemmen met onzen vvensch, dat de voorspelling ditmaal eens uitkomt. Dubbele moord te Rotterdam. tü.£en schokkeud drama, zoo geweldig, dat het zelfs den ouveischilligste een huivering van afsc! uw moet aanjagen, heeft Donderdag te Rotterdam plaats gehad. Een begin van uitvoering van het drama was de ortvoering van een achtjarig meisje, Elisabeth Adriana Ida Witmond, door een man, die haar Donderdagmorgen, terwijl zij onder geleide eener onderwijzeres met andere kinderen van de gymnastiekschool aan de Van Brakelstraat naar de school van mej. Brandei aan het Vasteland terugkeerde, aan greep en in een op eenigeu afstand wachtend rijtuig droeg, dat onmiddellijk daarop door de Zwarte Paardenstraat wegreed. Het gold hier een vader, die zijn eigen kind meenam en aan wien de onder wijzeres het meisje toch had moeten afgeven, wanneer bij zich bekend had gemaakt. Als men echter had kunnen denken, wat deze vader met zijn kind voorhad ja, „als"... De 35jarige koffiehuishouder C H. Witmond, was in de laatste dagen op niet al te goeden voet met zijn echtgenoote, Anna Bijnen, met wie hij in '89 huwde. Er had zich een geval geopenbaard, dat der vrouw aanleiding gaf, haar man mee te deelen, dat hun wegen voortaan uiteenliepen. Herhaalde twisten waren daarvan htt gevolg, totdat ten slotte de vrouw voorloopig met zijn goedvinden, met het haar toebehoorend meubilair van de Katendrechtschelaan No. 40waai hij een calé deed dat intusschen wegens achteruit gang was verkocht, naar de Rosestraat No 7 verhuisde, om haar intrek te nemen bij haren vader. Waar hij in dien tijd bleef, is niet met zekerheid bekend. Doch wel weet men, dat hij in verschillende stadsgedeelten gemeubileerde kamers huurde, aan de betrok kenen voorgevende ze eerstdaags te zullen betrekken. Het vermoeden bestaat ook, dat hij te Arasterdam is geweest, daar mej. Anna Witmond—Bijnen dezer dagen van zijn aldaar wonende zuster een telegram ontving hou dende het dringend verzoek, den twist toch bij te leggen. Hoe het zij, de vrede tusschen de eehtelieden kwam niet tot stand; er ver scheen integendeel zelfs een advertentie waarin hij het publiek waarschuwde, onder geen omstandigheden crediet te verleenen aan zijn echtgenoote. Deze blameerende daad lag juist in den aard van den heer Witmond. Hij schijnt zich de verwijdering tusschen hem en zijn vrouw en zijn kind echter sterk te hebbeu aangetrokken, hetgeen nader zal blijken en wat ook reeds spreekt uit de ont voering van zijn dochteitje. Het spreekt vanzelf, dat de moeder spoedig in kennis werd gesteld van hetgeen er met haar kind was voorgevallen. De arme vrouw verkeerde in de grootste ongerustheid, die nog toenamtoen zij Donderdagavond van haar man over de post een brief ontving waarin hij haar meedeelde, dat hij het kind had ontvoerd en dat hij het zou vermoorden, wanneer zij de politie in de zaak mengde. Met dezen brief begaf zij zich naar den chef der politie te Feijenoord, den heer L. J. C. Vuyk, die, hoewel er vooralsnog geen uitzicht was om krachtens de wet het kind uit de handen van den vader terug te krijgen de welwillendheid hadeen onderzoek in te stellen. De vrouw begaf zich inmiddels naar haar raadsman, mr. A. C vaD Blommenstein, advocaat en procureur aldaar, wien zij het geval meedeelde. De advocaat trachtte de diep ongelukkige moeder gerust te stellen omtrent het lot van haar kind, gaf te kennen, dat haar man de bedreiging misschien in een oogenblik van opgewondenheid had neer0e schreven doch meende onderwijl preven tieve maatregelen te moeten nemen. De eeDige weg om het kind uit de macht van den vader te krijgen, was het instellen van een eisch tot echtscheiding, subsidiair van tafel en bed, waarop de president der rechtbank de toe wijzing aan de eischende partij zou kunnen gelasten. Des avonds van den dag der ontvoering ontving mr. Van Blommenstein bezoek van den inspecteur van politie, deD heer Vuyk, die, ongerust over den afloop van het geval, zich ernstig voor deze zaak inte resseerde. Beide heeren hielden tot elf uur 's avonds een ernstige bespreking, waarvan de slotsom was, dat men, de machteloosheid der politie in dit geval betreurende, tot de overtuiging kwam dat de beste weg zou zijn, op den eisch ot echtscheiding, eeu beschikking van der. president der arrondissements recht bank uit te lokken, opdat de politie handelend zou kunnen optreden. In allerijl maakte mr. Van Blommestein de acte op, liet deze Vrijdagmorgen regisireeren en begaf zich vervolgens naar den president der rechtbank, mr. J. van Heukelom, die den advocaat ontving, hoewel Z. E A. op Vrijdag geen zitiing houdt en speciaal voor dit pressante geval, dat zijn deelneming opwekte, een beschikking gaf. De heer Vuyk had intusschen ook niet stilgezeten. Alleen op de aanwijzing, dat het paard voor het rij uig, waarmede de ontvoe ring had plaats gehad, een vos was, was het hem gelukt, den koetsier uit te vinden. Van dezen vernam hij, dat hij vader en dochter naar de Bergstraat no. 49 gebrachr had. Vrijdagmiddag te 5 uur belde de heer Vuyk daar aan. Hij kreeg echter geen gehoor en begaf zich daarom ten slotte door het aan grenzende benedenhuis naar den achterkant der woning, die Ie Heer Witmond, naar hetgeen uit de verklaringen der buren bleek, Dinsdag jl. had gehuurd en betrokken. De ramen aan den achterkant waien door gor dijnen en doeken zóó afgesloten, dat men iiiet naar binnen kon zien. Met een geleen den sleutel kwam de politie binnen. In de achterkamer kwam men t t een vreeselijke ontdekking. In een bedstede lagen de lijken van de 8-jarige Elisabeth en haar vader. Beiden waren blijkbaar vergiftigd, althans op één van de koffers in het geheel naakte ver trek vond de politie een ledig fleschje en twee glazen, waarin nog een wit bezinksel was achtergebleven. Op denzelfden kofter lag een met zes scherpe patronen geladen revolver. De heer Vuyk liet nu onmiddellijk den heer D. M. Ebbeler, den commissaris van politie, onder wiens atdeeling de Bergstraat ressorteert en de justitie waarschuwen, ten gevolge waarvan kort daarna met de heer Ebbeler ter plaatse verschenen de subst.-off. van justitie inr. L. K. H. Enderlein en de rechtercommissaris mr. H. R. A. Boonen. De politiegeneesheer, dr. Mes, die even eens ontboden was, schreef den dood van vader en dochter aan vergiftiging toe en sprak het vermoeden uit, dat die bij beiden reeds bijna 24 uren te voren was ingetreden. Een uitgebreid onderzoek werd nu door justitie en politie ter plaatse ingesteld, waaruit o. a. bleek, dat de heer W. Donderdagmorgen circa 11 uur per rijtuig was thuisgekomen in zijn nieuwe woning. Uit het rijtuig had hij, na zijn huisdeur te hebben geopend, een meisje gedragen het pas ontvoerde doch tertje dat scheen te slapen, of bewusteloos was, althans haar hoofd hing slap naar be neden, gelijk de buren hadden waargenomen en toen op de stoep haar baret afviel, had zij geen moeite gedaan, er naar te grijpen In den loop van den morgen bad de heer W. aan de vrouw vau den timmerman P. Klip, die boven hem zou komen wonen, en aan wie hij verzocht had, het huis voor hem schoon te willen maken en zijn eten te koken, meegedeeld, dat het afscheid van de moeder, die naar Utrecht was vertrokken, zijn doch tertje bijzonder had aangedaan. Hij drukte juffrouw Klip, die opgemerkt had, dat de man erg zenuwachtig was, nog op het hart, Vrijdagmorgen eeD begiu te maken met het schoonmaken der woning. Gistermorgen had zij echter, evenals ver schillende andere lieden, herhaaldelijk tever geefs gescheld. Bij eenig nadeuken had haar dit zekere ongerustheid veroorzaakt, want zij en haar dochter hadden den vorigen avond tusschen 9 en 10 uur het dochtertje van den heer W. hooren kermen. De moord, door den vader op zijn kind gepleegd, moet dus, volgens deze verklaring hebben plaats gehad op het oogenblik, dat de heeren Van Blommestein en Vuijk beraad slaagden, hoe zij het best de dochter weder aan de rampzalige moeder konden terugbe zorgen. Deze gedachte drukt beiden heeren lood zwaar. Ook de magistraatspersonen, wier raad direct of indirect in deze. huwelijkstragedie, was ingeroepen, zijn geheel onder den indruk der verpletterende gebeurtenis. Vrijdagavond te 10 uur, nadat de in de woning aanwezige goederen in beslag genomen en met den politiewagen naar het bureau-Nassaukade wa ren gebracht, werden de lijken van vader en dochter door de politie naar het ziekenhuis vervoerd. Op den heer Vuijk, wiens bemoeiingen in deze pleiten voor zijn tact en humaniteit, rustte ten slotte de ontzettende plicht, de moeder van het vermoorde meisje, die gis teravond om 10 uur nog van niets wist, van het gebeurde in kennis te stellen. Het laat zich denken, welke uitweiking deze jobstijding had. De ongelukkige verkeert thans in een toestand, grenzende aan waanzin. ■Mgi..iwiwiiwi»iim.wM»i a—r MADRID, 5 April. Een telegram uit Havana deelt mede dat de Cubaansche regeering een ma nifest aan de opstandelingen gericht heeft, waarin gezegd wordt ciat de autonomie den vrede en de eendracht beteekent, die niemand uitsluit, die zich wendt tot allen, die het veld opent voor alle wet tige verlangens en het tijdperk van willekerige handelingen afsluit. Er wordt aan toegevoegd, dat hen die alles aan bedriegelijke edelmoedigheid en buitenlandsche eerzucht willen toevertrouwen, wreede teleurstellingen wachten. Het Cubaansche vaderland moet verdedigd worden tegen binnen- en tegen buitenlandsche gevaren. De Cubaansche constitutie is aan verbeteringen onderhevig De Kamers zijn bijeengeroepen daar kunnen ae Cu banen hun wensch ontvouwen. Dat het wapen rumoer dan ophoude en men elkander broederlijk omhelze 1 NEVV-YORK, 5 April. De Herald bevat een telegram uit Washington, meldende dat een oorlog onvermijdelijk geacht wordt door hen die den inhoud kennen van de Boodschap van den Pre sident. Tusschen komst met de wapenen moet, volgens ontwijfelbaar goede bron, het gevolg zijD van de Boodschap, die gelijkstaat met een akte van beschuldiging tegen Spanje, zoo sterk dit het voortduren van de diplomatieke betrekkingen er onmogelijk door schijnt te worden Waarschijnlijk zul generaal Woodford teruggeroepen worden zoodia de Boodschap aan het Congres gezonden wordt. WASHINGTON, 5 April. Volgens de Post zal in de boodschap van Mac Kinley betoogd worden dat Spanje zich volstrekt onbekwaam tot regeeren heeft getoond. De Amerikaansche handel lijdt schade, lijf en goed van Amerikanen loopen ge vaar door den tegenwoordigen stand van zaken. De president houdt vooits vol dat Spanje verant woordelijk is voor de ramp van de Maine. Hij doet niet rechtstreeks een voorstel, maar geeft duidelijk te kennen dat gewapende tussclienkomst de orde en de rust zal moeten herstellen. Hij beveelt niet de erkenning van de onafhankelijk heid aan, aangezien de oproerlingen den regee- ringsvorra niet hebben vastgesteld. De boodschap staat gelijk met een oorlogsver klaring. De Vercenigde Staten hebben alle on derhandelingen gestaakt en zullen geen bemid deling aanvaaiden. MADRID, 5 April. In een onderhoud meteen verslaggever heelt de minister van buitenlandsche zaken gezegd, dat liet aanbod van den Paus om tusschenbeide te komen door Spanje aangenomen en heden geheel officieel is. Weldra zal er een nota van het Vaticaan komen waarin een voorslag zal worden gedaan om aan den tegenwoordigen toestand een einde te stellen. Hoe dan ook, zal dat voorstel het einde voor den oorlog op Cuba met zich brengen. De minister voegdeerbij.dat men de berichten noch .te optimistisch noch te pessimistisch moet opvatten. Het geschil is nog even ernstig als gisteren. PARIJS, 5 April. Aar. de Temps wordt uit Rome geseind De vertegenwoordiger van den Paus in de Vereenigde Staten, Mgr, Martinelli seint: President Mac Kinley heeftverklaard.dat de bemiddeling van den Paus op de Protestanten van Amerika een slechten indruk zou maken. De President zou overigens het mogelijke doen om een oorlog te voorkomen, maar de openbare meening verlangt onafhankelijkheid voor Cuba. WASHINGTON, 5 April. De leden van het Huis van Afgevaardigden hebben heden ken nis gekregen, dat er schepen zijn gezonden naar Havana om consul Lee, de andere consulaire amb tenaren en alle Amerikanen, die Cuba verlaten willen, aan boord te nemen. PRETORIA, 5 April. Dr. Leyds heeft het aan bod aangenomen om de Zuid-Afrikaansche Re publiek in Europa te vertegenwoordigen. Hij zal zijn standplaats in den Haag hebben. PARIJS, 5 April. Volgens een gerucht is Drey fus overleden. Aan het ministerie van marine weet men echter niets. GORIHCHEM 4 April. De aanvoer van granen was heden gering, met gewonen handel. Men besteedde voor: Ristarwe f S.40 a 8,65roode dito f 8,25 a 8,35 witte dito f8,25 A 8,50, inl. rogge f5,20 a 5,40, buitenl. dito f5,20 a 5,50, gerst f 4,35 a 4,50, haver f3,65 A 3,75, duiveboonen f6,50 a 6.75, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 431 runderen le qual. Kalfkoeien f140 k 170 Kalfvaarzen f 130 a 150 Melkkoeien 1120 k 140 l'/s jarige ossen f 60 A 80 Guiste vaarzen f 70 a 80 Pinken 50 a 60 Graskalveren f 30 a 40 Nuchtere kalv. 8a 10 Aangevoerd 3 vette varkens van 19 a 21 ct., per half kilo, 720 biggen van f6,a 12.per stuk. Eieren f 0.85 a 0.90 per 26 stuks. Boter 45 a 50 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 4 April. Binnenlandsche granen. Tarwe matig aange voerd, kon heden in de puike qual. 20 en overige soorten lö ct. meer opbrengen. Per heet. f 7,— a 8.80 en per 100 kilo f 10 A f 10.60. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche De beste f 4.30 A 5.20. Dito mindere f0,A0. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 9,a 9.35 mindere f 0,a 0,beste Zomer f0.a 0,mindere f0,a 0. Haver. De beste f 2.70 A 3 80. Paardenboonen. De beste f 5.30 A 5 80. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 7,50 a 8,50; Witte boonen. De beste f7.A 9 Blauwe erwten. De beste f6.50 a 7.10 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmnasch zak goed f 0.a Zomerzaad f0,Af 0. Xanariezaad f5.tot f6.50 ROTTERDAM5 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 35 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 920 vette runderen, 1176 magere dito, 346 vette en graskalveren, 598 nuchtere kalveren, 2 schapen of lammeren, 0 varkens, 209 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt: Runderen: le kw. 29 act. 2e kw. 25 k ct 8e kw. 20 a ct. Kalverenle kw. 45 ct., 2de kw. 39 o ct.3de kw. 33 A ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Raadsvergadering Waalwijk. In zijne vergadering van hedenvoormiddag stond de raad aan de feestcommissie voor de ihhuldigingsfeesteu, eene subsidie van f1000 toe. Uitvoerig verslag in 't volgend nummer. H Heden overleed, na voorzien fe zijnl van de PI.II. Sacramenten der Sterven-i I den, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer iu den ouderdom van ruim 71 jaar. Namens de familie, P. ËöOKLING Pz. Waalwijk, 3 April 1898, Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Echt genoote en Moeder, Na een hevig doch geduldig lij den, overleed zij, tijdig gesterkt door de H.H Sacramenten, zacht en kalm in dm leeftijd van 40 jaren. JOS. KLIJBERG en Kinderen. Waalwijk, 30 Maart 1898. nam. 6 ure, ter herberge van W. PULLENS in 't Vosje te Baardwijk, Voor de Godshuizen te 's Bosch ONDER BAARDWIJK, 5 hectaren Hooi- en Weiland in de Voorweiden, Wetering en Hooigracht in 6 perceelen. ONDER BESOIJEN, Hooiland, Oude Straat, groot 3,01,20 hectaren. Wei- en Hooiland, Dijkland, groot 1.61.50 heet. te WAALWIJKzal ten verzoeke van den heer J. FRANSEN, in het koffiehuis te V\ aalwijk, Stationsstraat, vroeger bewoond door den heer Besier, en telkens des nam. 7 ure Een WOONHUIS, waarin winkel en bi oodbakkerij met schuur en tuin te Besoijen, in de Groote Straatsectie D no 988, groot 6.55 aren. Te aanvaarden bij de betaling. te Waalwijk, zal ten verzoeke van zijne principalen inden loop der maand Mei 1898 Een perceel Uiterwaard onder de gemeente Well en Ammerzoden aan de zuid zijde van de Maas, genaamd de LAGE OMLOOP, groot 30,52,20 hectaren. Inlichtingen te bekomen bij voornoemden notaris. voorm. 10 ure ten, ten sterfhuize van Mei', de wed. M. VAN SPIJK te Nieuwkuik,

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 3