Nummer 30. Donderdag 14 April 1898. 21e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 4 <1 1 ANTOON TIELEN, IN D USTRIËEL EN Staatkundig overzicht. FEV1LLET0N. BUITENLAND. Belgie. ÖITGEVEU: Waalwijk. De Echo ras het Zuiden, Wailwyksche en Langstraalsche ('niiranl, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentie* 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsek- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau vaa Adolï Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heeren industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zo» spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. Spanje en de Vereenigde Staten. Spanje heeft een overwinning behaald op zichzelf: zonder dat de opstandelingen er om gevraagd hebben zal de wapenstilstand op Cuba door maarschalk Blanco afgekoudigd worden, en, naar men zegt, onvoorwaardelijk ea voor onbeperkten tijd. We hebben in het vorig nummer er reeds op gewezen dat dit besluit wel het onmiddel lijk ^uitbreken van de vijandelijkheden zal voorkomen, maar dat het oorlogsgevaar er nog niet door afgewend wordt. Men heeft in de eerste plaats nog rekening te houdeD met de Cubaansche opstandelingen, die herhaal delijk verklaard hebben, van geen wapenstil stand gediend te zijn. Dat de Spaansche troepen werkeloos zouden blijven indien zij na het afkondigen van den wapenstilstand door de opstandelingen aangevallen werden, is niet aan te nemen. Een ander gevaar ligt bij het Amerikaansche Congres het heeft in den laatsten tijd ondubbelzinnige blijken ran on geduld aan den dag gelegd. In de latere telegrammen uit Washington en Madrid heerscht zelfs een zeer pessimis tische toon. Ongeregeldhedtu te Madridde boodschap van president Mac Kinley onver anderd nieuwe opstand op de Filippijnen. Maar bij nadere beschouwing gaat er van dit onrustbarende heel veel af. De opstand op Cebu, een.van dekleineFillippijnsche eilanden, vrij ver ten zuiden van Luzon, heeft alleen bij het uitbreken van een oorlog iets te be- 99 12 Nog een oogenblik stond de heer Von Raming in gepeins, toen ging hij haastig naar zijn werk kamer, belde den kamerdienaar en gaf hem de noodige bevelen betreffende den dokter. De val van Frits en zijn won<T waren toch ern stiger, dan zich in het eerst liet vermoeden, en er gingen verscheidene weken voorbij voor de arme jongen weder volkomen in orde was. En gedurende dezen tijd kwam Magda dikwijls in de kleine hut, en zond de slotheer dagelijks versterkende spijzen en een flesch wijn. Zelf wa9 hij echter niet meer gekomen, doch nu en dan liet hij zich door Magda op de hoogte stellen van den loop der ziekte. Van net kistje had Frits geen woord meer ge sproken, en Magda had het ook niet meer in han den van den ouden man gezien. En zoo was .langzamerhand de winter voorbij gegaan en Frits weder volmaakt gezond. Magda kwam nu ook niet meer in de hut, maar als het een mooie dag was, zat de oude man dikwijls op de kleine houten bank voor zijn nederige wo ning, en als Magda voorbij kwam. groette hij haar reeds van verre, en dan moest zij bij hem zitten en vertelde hij haar van zijn vroeger leven. En op deze wijze kende zij langzamerhand zijn geheele levensgeschiedenis slechts over een punt gleed hij haastig heen het was de tijd voor zijn huwelijk, dien hij slechts ter loops aan roerde. En dan kwam het Magda voor. alsof zijn stem haren dienst weigerde, en alsof hij haar nog iets anders wilde zeggenwaartoe het hem óf aan moed ontbrak, óf waarvoor hij de rechte woorden niet kon vinden. Magda, die op het slot geen enkele vriendin had en dikwijls zeer veel te verduren had van de luimen der oude dame, was zoo gewend ge raakt aan het vertrouwelijk gekeuvel met aen ouden man, dat zij buitengewoon was teleurge steld, toen zij op zekeren dag den grijsaard niet Op zijn bank bij de hut vond. Doch daar verscheen Frits in de deur. Zijn teekenen, in verband met den dan te ver wachten aanval van een Amerikaansch eskader op Spaansch Oost-Indie, anders zullen de ongeregeldheden na korter of langer tijd wel onderdrukt worden. Dat het toegeven van l et kabinet te Madrid een krachtige uiting van de ontevredenen in Spanje ten gevolge zou hebben, was te verwachten het hangt er maar van af, welken omvang de betoogingen tegen de regeering zullen aannemen, en tot op dit oogenblik bewijst nog niets dat het gezond verstand en de gematigdheid die de Span jaarden gedurende de crisis aan den dag ge legd hebbeD, op eens ïouden verdwijnen. Wat gebeurde onderwijl in Amerika? De lang verwachte Boodschap van den President is verschenen en Dinsdag 11 April aan het Congres verzonden. In de Boodschap wordt o. a. het volgende gezegd: De quaestie der erkenning van de Cubaan sche opstandelingen als oorlogvoerende wordt daarin als op het oogenblik niet voor behan deling geschikt genoemd, maar ten opzichte van de gewapende macht der Vereenigde Staten wordt het recht voorbehouden daarvan het gebruik te maken dat de president noodig zal achten om de vijandelijkheden te doen eindigen en een duurzaam bestuur te verkrijgen. De regeering vraagt een krediet om de noodlijdende bewoners van Cuba te helpeD. De Maine-ramp houdt de aandacht van den president sterk bezig, die verklaart dat de vernieling van de Maine in de haven van Havana een bewijs is geweest, dat Spanje niet bij machte is, aan de Vereenigde Staten en andere landen voor hunne schepen die veiligheid te waarborgen, welke zij het recht hebben te verwachten. Niettemin wordt erkend, dat Spanje, zooveel als mogelijk is zonder een bijzondere daad van de Cortes, ontkend heeft eenig deel aan de Maine-ramp te hebben en diep leedwezen over de ramp, in een Spaansche haven voorgevallen, heeft uitge sproken. De zaak is verder in handen van de Spaansche justitie. De president verklaart ten slotte dat er j.J! gelaat was bleek, zijne oogen stonden vol tranen. Nu, Frits, waar is uw vader? Er kwam een pijnlijke trek op zijn gelaat. O kom vaaer ziek. Niets praten, in 't ge heel niets Met deze woorden greep hij net meisje bij de hand en trok haar met zich in de hut. Ontsteld volgde Magda den jongen man en met een enkelen blik op den grijsaard kwam zij tot de overtuiging, dat hij in hoogst ernstigen toe stand verkeerde. Beste Michaël, wat is u overkomen Kunt gij niet 9preken. Hij schudde het hoofd en in zijne matte oogen lag een uitdrukking van on uitsprebelijken angst. Maar gij kent mij toch? Hij knikte toestemmend het was of er plot seling meer leven kwam in dien strakken blik. Radeloos wendde Magda zich nu tot Frits. Hoe is dat gekomen Kunt ge 't mij zeggen P Ja? De arme jongen barstte in tranen uit. O, ik niets weet snikte hij. Vader vandaag naar 't bosch willen maar weder terugkomen en toen daar ncdergevalleo. Ik schreien en hij O, hij nu sterver, en ik wegmoeten Magda was diepbewogen. Neen, Frits, gij moogt hier blijven. Altijd, hoort ge? en uw va der zal weder gezond worden. Vol vertwijfeling schudde de ongelukkige het hoofd. O, niet meer gezond worden nooit meer. Op dit oogenblik hief de oude man met groote moeite den arm op. Het meisje naderde hem. Verlangt gij iet9? zal ik den slotheer halen Niet? Zij zag een uitdrukking van ontzetting op zijn vaalbleek gelaat. Kunt gij schrijven P Ja P Op de vensterbank zag zij een lei roet een grif fel liggen, waarmede de arme idioot dikwijls speelde, zij gaf ze nu aan den stervende. Toen schreef hij er met bevende en onvaste hand eenige woorden op, waarna hij de lei aan het meisje teruggaf. En Magda las Ik weet, dat ik thans moet sterven, En ik sterf gaarneden dokter heb ik niet noodig, die kan mij niet meer helpen, en den heer Von Ra ming wil ik niet zien, want dan zou ik niet kunnen sterven. Maar ik wil een gees'elijke heb ben. Ik heb te spreken met mijnen God, Die zal mij verstaan. En mijnen armen Frits, dien bevee aan den oorlog op Cuba een eind moet komen. 1 Aan zijn boodschap heeft de president dc jvolgende verklaring toegevoegd. Sedert het opstellen van mijn vorige boodschap, heb ik, jZoiidag, officieel bericht ontvangen van een 'decreet der Regentes van Spanje, waarbij lBlanco is gelast, ten einde het verkrijgen van 'den vrede te vergemakkelijken, de wapen stilstand af te kondigen. Ik ben overtuigd !van uwe zorgvuldige aandacht hiervoor. In dien de maatregel doel treft, zal wat wij wenschen bereikt worden. Zoo niet, dan zal het een nieuwe rechtvaardiging zijn van de actie over welke we overleggen. De Boodschap is in de Kamer zonder beraadslaging verzonden naar de commissie voor de buitenlaudsche belangen. Volgens de Herald verwerpt Maximo Gomez namens de voorloopige regeering het voorstel van den wapenstilstand, tenzij Spanje Cuba ontruimthetwelk Spanje allerwaar schijnlijkst voor geen prijs zal doen, zoodat de toestand op het oogenblik nog steeds zeer ernstige redenen tot bezorgdheid geeft. Vrijdagavond, toen het bijna donker was, vertrok de stoomboot Cambridge, van de lijn AntwerpenHarwich, van de Statiekade te Antwerpen. Nauwelijks was ze midden op de rivier, of men hoorde eeu hartverscheurend gegil. De mannen die zich over de verschan sing bogen, zagen dat een roeibootje door de schroef van de Cambridge was getroffen en en stukgeslagen, en de bemanning te water geraakt. Het Engelsche schip stopte onmiddellijk en trachtte door gefluit de aandacht te trek ken van eenige werklui die daar dicht bij aan 't werk waren. Twee mannen hoorden het gefluit en de kreten om hulp, sprongen in een jol en roeiden naar de plaats toe. ik in uwe hoede. Laat hem niet geheel aan zijn lot over. En wanneer ik dood ben, kom dan bier en neem den brief, dien gij in de bovenste lade van de ka9t, in den bijbel zult vinden. Beloof mij dat. En Magda knikte toestemmend en beloofde hem, dat zij zijnen wensch zou vervullen. Voor wien is die brief besterad, Michaël Hij strekte de hand uit naar haar. Zij schrok. Voor mij, Michaël ja? vroeg zij snel. Hij knikte met een vrij levendige beweging van het hoofd, alsof hij zich verheugde dat zij hem had begrepen. En nu verlangde hij nogmaals de lei. Magda wischte het geschrevene uit, en leg de weder de griffel in de hand van den grijsaard. Toen schreef hij: „De brief is alleen voor u bestemd. Gij zult er alles uit vernemen.' Het jonge meisje scheen een oogenblik te aar zelen,doch toen zij den ouden man in het angstvolle gelaat zag, beloofde zij hem nogmaals, aan zijn verlangen te zullen voldoen. Alsof hij van een drukkenden last was ont slagen, scheen de zieke weder vrijer te ademen toen zonk hij in zijn kussens terug. Magda overtuigde zich, dat hij sliep nu nader de zij Frits, die in een hoek op een laag bankje zat en voor zich uit staarde. Frits, zeide zij zacht, nu ga ik heen. Maar ik De ongelukkige sprong op. Dat eene woord heengaan had hij be grepen. Neen niet weggaan, Magda bij mij blijven en vóór het hevig geschrokken meisje het kon vermoeden, had de idioot zijn sterken arm om haar heengeslagen. Met een kreet van angst trachtte Magda zich los te rukken Maar als in een roes van waanzin drukte de ongelukkige haar aan zijne borst. Doch juist op dit oogenblik vloog de deur met geweld open, de heer Von Raming verscheen met bleek en toornig gelaat op den drempel. Frits, wat moet dat beteekenen riep hij op gestrengen toon. l)e rampzalige zag op, toen liet hij langzaam het meisje los. Bevend naderde zij nogmaals het bed van den grijsaard, die met half geopende oogen roerloos bleef liggen, en blijkbaar geen deel meer nam in Daar zagen zij twee personen die zwem mende twee aodere boven water trachtten te houden. De zwemmers waren, zooals later bleek, een stoker en een bootsman van de Cambridge, die onmiddellijk over boord waren gesprongen en de hulpeloozen waren beide zwaar gekwetst. De twee mannen in het roeibootje namen de vier drenkelingen op. Ondertuzschen had de Cambridge ook een boot uitgezetde twee Engelschen gingen daarop over, en kwamen behouden terug op huu schip, dat toen zijn reis vervolgde. De eene gekwetste blies, zoodra hij aan wal kwam, den laatsten adem uitde schroef had zijn een been bij de knie afgeslagen. Bij den ander moest het been tot onder de dij worden afgezet, en hij heeft nog meer wonden en kneuzingen. Maar de ergste bleek pas uit een onder zoek van de politie er hadden zes jongelui in het bootje gezeten, en van de vier andere was geen spoor ontdekt. Hun lijken zijn nog niet gevonden. De zes, meest winkelbedienden, haddeo het bootje gehuurd om voor huo plezier wat te gaan roeien. Waarschijnlijk in het bootje bij ongeluk in de zuiging van de schroef gekomen. Bij Schaerbeck heeft een spoorwegon;» geluk plaats gehadde trein van 10,57 uit Antwerpen is op een naar Antwerpen ver» trekkenden trein geloopen. Een tiental per sonen zijn min of meer ernstig gekwetst. Een commissaris van politie teSchaer- beek (Brussel) was Vrijdagavond met zijn vrouw naar een dorpje bij Ieperen vertrokken, voor een familiefeestje. De zorg voor drie kinderen, waarvan het oudste een meisje van dertien jaar was, had hij aan een werkvrouw overgelaten, zelve moeder van vier jonge kinderen. Aan een gaskroon waren verscheidene kronen, een voor een caoutchoucbuis, welke een gastoestel met de leiding verbond. Die kraan heeft de werkvrouw laten openstaan, en Zaterdagmiddag is zij dood in een kamer hetgeen er om hem heen voorviel. De heer Von Raming trad op Magda toe. Wees zoo goed, mij te volgen, zeide hij, bijna gebiedend. Ma^da wees op den onden man. Deze ongelukkige i9 plotseling lam gewor den, mijnheer Von Raming. Hij kan geen woord spreken. Raming boog zich over den grijsaard heen. Herkent gij mij, Michaël P De reeds half gebroken oogen van den sterven de wierpen een schuwen en snellen blik op het gelaat van den edelman. Lijdt gij veel Een ontkennend hoofd schudden volgde, toen zochten de oogen van den stervende Magda. Hij verlangt een priester, geen arts, zeide het meisje. Raming verwijderde zich van het bed toch tegelijk viel zijn blik op de lei en de daarop staande woorden„De brief is alleen voor u be stemd; gij zult er alles uit vernemen.'» Raming sprak er geen woord over, maar ging naar de aeur en vroeg toen aan FritsWeet gij den pastoor te vinden Ja, ik ga dadelijk, en gewillig spoedde de knaap zich weg. Kom thans mede, juffrouw Arnold, binnen een kwartier kan Frits weder hier zijn. Michaël kan zeer goed alleen blijven. Zwijgend, met een bang gevoel in het hart, volgde Magda den slotheer. De oude zal den nacht niet overleven, zeide hij op kal men toon, toen zij buiten de hut waren. En terwijl hij Magda scherp aanzag, vroeg hij ernstig: Wat kan die brief behelzen en in wiens handen zal hij komen? Magda sloeg de oogen naar hem op. In mijne handen, mijnheer Von Raming. Maar wat de in houd er van zal zijn. daarvan heb ik nog geen vermoeden. Haar eerlijke blik, haar kalme stem zeiden hem, dat zij de waarheid sprak. Ën gaat gij dien brief halen P Ja, misschien is het iets, dat Frits betreft. Misschien ook heeft de inhoud betrekking op het kistje. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1