Egypte. BINNENLAND. Telegrammen. Gemengd Nieuws. CORRÉSPONDENTIE. gevonden, terwijl de kinderen, hoewel bewus teloos, nog teekenen van leven gaven. Acht tien uur is men met een jongetje bezig geweest, met het meisje nog eenige uren langer, alles te vergeefs. Alleen het derde kind, een jong tj-, hoopt men iu het leven te houden. PARIJS, 11 April. Volgens de openbaar gemaakte dagvaatding, zou het nieuwe proces tegen Zola beperkt worden tot de becchuldi ging dat de krijgsraad Esterhazy zou hebben vrijgesproken op bevel. Daarmede vervalt de mogelijkheid om de onwettigheid van het tegen Dreyfus gewezen vonnis en dus diens zaak ter sprake te brengen. Om de zaak voor het Assizenhol' te Versailles te kunnen brengen, gaat de dagvaarding cenigszins won derlijk uit van de gedachte alsof daar de gewraakte zinsnede zou zijn gepubliceerd. De Parijsche tentoonstelling in 1900. Thans reeds, nu ons nog twee jaren scheiden van het groote feit, den vreedzamen strijd der volkeien op he. gebied van den arbeid, van de wereldtentoonstelling te Parijs thans reeds wordt er een zee van klachten vernomen over gebrek aan plaatsruimte. Tweienvijftig landen hebben zich aangemeld om in dezen wedstrijd van industrie en nijverheid mee te dingen, en al deze landen te zamen eischer. voor bun uit te stallen producten een plaats ruimte vau 100 H.A terwijl er slechts een terrein van 40 H.A. beschikbaar is. Frankrijk heeft voor zich alleen gereclameeid de helft van de beschikbare ruimte, terwijl het aan de overige landen gezamenlijk de andere helft overlaat. Na Frankrijk komen de grootste inzendingen uit Engelaud, Duilschland en België. Omtrent de slag aan de Atbara wordt het volgende gemeld De strijdmacht van den Sirdar telde 13 000 man, met 21 kano*nen onder kolonel Long en 12 Maxims. De Derwisjen hadden Sjindi met 19,000 man verlaten, n.aar hun leger had veel van desertie te lijden gehad. De Engelsch-Egyptische troepen verlieten het kamo te zes uur 's avonds, bivakeerden in de woestcin en kwamen den volgenden ochtend (Vrijdag te zes uur voor Mahmoed's positie. Eerst werd dit kamp een uur lang gebombardeerd, maar geen Derwisj vertoonde zich. Toen liepen de drie brigaden storm, en namen de vijandelijke ftellingen met de baj met. L)e Derwisjen lagen in kuilen en loopgraven verscholen achter een sterke zari baverspe ring, die ge eel om het kamp heen liep en zij vuurden eerst toen de aanvallers vlak bij waren. De uitwerking van hun vuur was ook ernstig van de Engelschen werden een kapitein en een luitenant gedood twee kolonels, drie majoors, vijf kapiteins en drie luitenants gekwetst Hadden de Derwisjen niet te hoog geschoten, dan zouden de ver liezen nog veel aanzienlijker geweest zijn. De Derwisjen verdedigden hun loopgraven mei groote dapperheid, en hun verliezen moeten zeer groot zijn. Osma Digma is gevlucht. De Engelschen en Euyptenaren hebben tien kanonnen van de Derwisjen buitgemaakt. Am weerszijden schijnt dapper gevochten. De Engelsche correspondenten prijzen den moed der Derwisjen Volgens het zeggen van krijgsgevangenen leden de Derwisjen zware verliezen door het bombardement voor den stormloop. Volgens latere berichten, zijn de lijken van tweeduizend Derwisjen gevonden en be rekent men, dat er nog een duizend meer gesneuveld zijn. Onder de dooden zijn twaalf aanzienlijke emirs; een van hen is de vroe gere emir van Dongola, YVad-cl-Bisjara. We gens het dich'e kreupelhout werd de vervolging zeer bemoeilijkt. Mahmoed gaf de sterkte van zijn leger op als 12 000 man voetvolk, 4000 ruiters en tien kanonnen. Voor zoover bekend sneuvelden er van de Engelschen 3 officiere n en werden er 7 gewond van de Engelsche minderen sneuvelden er 10 en werden er 90 gewond; van de Egyptenaren 51 minderen gedood, en 14 officieren en 319 minderen gewond. Iets over „Ingezonden Stukken." Gisteren werd ons ter plaatsing in de „Echo van het Zuiden" aangeboden een ar tikel, houdende beschouwingen naar aanlei ding van het verhandelde in de laatste ver gaderingen van Waalwijks Gemeenteraad. Gaarne erkennen wij ieders recht om de houding der gemeente autori'eiten en in het algemeen van alle personen, die een openbare betrekking bekleeden, te beoordeelen, aan het algemeen belang te toetsen en, zoo daartoe termen zijn,te veroordeelen. Voor eene ge paste C'itiek zijn wij gewoon onze kolommen open te stellen. Een hoofdvereischte voor de opname van dergelijke stukken is echter, dat die beoor deeling zakelijk blijve en niet ontaarde in persoonlijkheden; de zaken moeten afgeschei den blijven van de personen. In het bedoelde artikel nu is dit geenszins 't geval. In tegendeel bevat het niets dan persoonlijke hatelijkheden, (lie met het al gemeen belang niets hebben uit te staan; het haalt heel oude reeds lang vergeten ge schiedenissen uit de sloot, om eeuigen onzer beschreven vaderen ecus recht onaangenaam te ziju. En hieraan weuscheu wij uiet mede te werken. Wij weigeren dan ook beslist bedoeld stuk op te nemen. REDACTIE juwiMurrrfJc; WAALWIJK, 13 April 1893. Buitengewoon Concert. Het Nederl Vocaal Kwartet, onder leiding van Maurice Hageman, dat een concertreis maakt, zal ook te Waalwijk op Ziterdag 16 April optreden) in de concertzaal van het Hotel de Twee Kolommen. Wij kunnen niet genoeg den Waalwijk- schen kunstliefhebbers aanraden dit beroem de gezelschap te gaan hooren, waaraan ook de eer te beurt vic-1 op eene soiiée bij Z. Exc. de minister van koloniën te worden uitgenoodigd Overigens laten wij hier afdruk volgen van eenige kunstkritieken uit Groniu- gen, waar dit kwartet verleden jaar met enorm succes optrad Prov. Gron. Courant 21 Juli '97. Zij, die het Nederlandsch Opera-ensemble onder directie van den heer Maurice Hageman gisteren avond niet gehoord hebben, hebben een weikelijk kunstgenot verzuimd Het gezelschap te't slechts eerste krach ten. Met hunne solo-voo-drachten oogstten zij allen veel bijval in... Maar het schoonst van alles, waren de ensemble-nummers, die tevens blijk gaven van de ktliisilerische leiding van het geheel. Deze fraaie stemmen leenen zich uitstekend voor Kwartetten met begeleiding en a Capella en deze voi inden dan ook het glanspunt van den avond. De liederen voor a Capella koor van Mendelssohn en Brahm's Liebeswalzer, met begelei'iingklonken prachtig en niet minder het kwartet uit Rigoletlo. O k Ga 'e's eeuwig frissche „F tt ilingsbotschafi" werd fraai gezongen. Het was een zeer welge slaagde avond. Nieuwe Gron. Couran', 20 Juli '97. en w;j hopen de darnes en heeren, die gisteravond onder de zeer artistieke directie van den heer Maurice Hageman optraden, nogmaals te hooren. Men begon, zeer eigenaardig, met een nummer buiten liet programmahet oude Wilhelmus. Daarop volgde het prachtige Ave Verum van Mo/.arl. En toen wisten wij, wat wij hadden aan het vocaal-kwartet; een uit stekend geheel van welgevormde, goed geleide stemmen, op merkwaardige wijze bij elkander voegende, van een rnooi timbre. Wij gingen onder den indruk der mooi gezongtn walsen van Brahmsals mu/.iek prachtig, als voordracht zoo goed genuanceerd en zoo aan rekkelijk, waarbij de heer Maurice Hageman eene partij aan tie piano vervulde," Onzes inziens blijkt uit bovenstaande genoeg zaam, wat we te hooren zullen krijgen, welk een gezelschap Waalwijk met een bezoek zal vereeren, want waarlijk, we mogen het wel degelijk als een groote eer beschouwen, dat zulk ee opera-gezelschap dat in de grootste steden, en bij de hoogstgeplaatste personen in ons land soirees geeft, ook ons Waalwijk wil komen bezoeken. Laten we dan ook allen do^r onze tegen- wooidigheid toonen dat we dit bjzoek hoog op p. ijs stellen en we liefhebbers zijn van de edele toonkunst. (Zie verder achterstaande adverteotie en programma's). Aanbesteding hotel Verwiel. Het bouwen van het hotel Verwiel alhier, is opgedragen aan G. de Bont te Nieuwkuik, den laagst inschrijver op een na, uamelijk voor f 23.787. St. Crispijn. Maandagavond werd het aangekondigde concert van de harmonie „St. Crispijn» ge geven. De muzieknummers, op het programma voorkomende, werden uitstekend en correct ten gehoore gebracht, dit bewezen de luide bijvalsbetuigingen na elk nummer Het tooneelapel „Ooteerd" liep mede goed van stapel, de acteurs hebben weder bewezen dat studie, onderlinge samenwerking en wils kracht veel vermogen en daardoor veel goeds en nuttigs tot stand komt. Na afloop werd nog een gezellig uurtje doorgebracht, waarop ieder voldaan huiswaarts keerde. Koemcenscli gezantschap in den Haag Uit Boekarest wordt gemeld, dat de Kamer met algemeene stemmen een wetsontwerp heeft aangenomen, betreffende de instelling van een Roemeeusch gezantschap in den Haag. De heer C G. Rommenhöüer, consul-gene raai van Roemenië te Rotterdam, deelt ons naar aanleiding van bovenstaand bericht het volgende mede Tot nu toe bestaat er slechts een gezant schap van Roemenië voor België en Nederland te zamen. De Roemeensche gezant, die te Brussel woont, is ook bij ons hof geaccrediteerd. Tot voor tien jaren bestond er zelfs geen consulaat van Roemenie in ons land Op 17 Mei 1888 werd voor het eerst hier te lande een consul van Roemenië benoemd te Rotterdam het was de heer Rommenhöller, die nu uog die betrekking bekleedt. Toen het verkeer tusschen Nederland en Roemenië meer en meer toenam, benoemde de Roemeensche regeering twee jaar geleden een onder het gezantschap te Brussel siaanden zaakgelastigde; deze benoemiug kon als voorloopster van de instelling van een zelf standig gezantschap beschouwd worden. Als zoodanig trad op de heer Nano. De verdere aanzienlijke toename van het verkeer tusschen Nederland en Roemenië waarvan niet het minst de nieuwe stoonvaartlijn vandenRoe- tneenschen staat tusschen Constaniia en Rotterdam getuigt heeft de Roemeensche regee.ing ten «lotte de noodzakelijkheid doen inzien, een gezan'schap voor Nederland alleen in den Haag te vestigen. Voor Nederland, en niet het minst voor Rotterdam, mag dit als het bewijs van den enornien vooruitgang onzer handelsbetrekkingen met dat land van toekomst beschouwd worden. Zug. De Konininginnen zullen in Zwitserland verblijf houden te Schönfels bij Zug. Zij wor den daar begin van Mei verwacht en zullen er ongeveer een maand vertoeven. Zug is de hoofdstad van het gelijknamige kanton, het kleinste der Zwitscrsche kantons. Het bevat het gebied van het Noordelijk deel van het Zugermeer, het liefelijke Aegerimeer het dal van de Loize'en de vlakte ten Noorden van het Zugermeer. Gerard Keller, in zijn boek over Zwitserland, zegt van deze streek „In een groen en geurig dal, omgeven door een prachtig bergland, waarvan de hellingen met rijke vuehtboomen begroeid zijn, ligt een klein stil en droomend meer, waarvan het gouden riet langs de oevers zich wiegelend in den vloed weerspiegelt. Rondom staan liefe lijke woningen geschaard. Dit is her Aegeri meer... Wij bevinden ons in het kanton Zug en beho;ven slechts een geringen afstaud af te legg n om van Unter-Aegeri naar de hoofd stad van het kantoo te komen naar het kleine stadje Zug zooals het zich daar op den oever van het meer verheft, schijnt het ons een waar beeld der middeleeuwen toe. Geen enkele stad, behalve Schaff hansen en St. Gallen, waar men het nog in enkele straten aantreft, heef' in muren en torens, in deuren en poorten, iu kleuren en vormen zoo trouw het karakter der middeleeuwen behouden als Zug zelfs Lucern kan er niet mede vergeleken worden. Het is alsof een Holbein of een Durer het in donkere tinten geschilderd heeft op den licht groenen achte-grond van den Zugerberg, en in den helderen spicge1, die het meer hein voorhoudt, aanschouwt het zijn gelaat zooals het dit voor eeuwen reeds zag. Zug ii een ZwiiserSCh Neurenberg... Na gewezen te hebbeu op het sombere ka rakter van dii stadje, vervolgt Keiler „Reeds het uitzicht van de kade op den Rigi en den Pilatus is onbeschrijfelijk schoon en verder nog kan men den blik laten gaan, wanneer men den toren bestijgt van de St. Oswalds kerk of later nog de Zugerkerk, waar het geheele panorama zich aan onze voeten ontrolt. Schijnt des zomers de zon in vollen gloed, dan neemt het meer een eigenaardige goud groene kleur aan en ademt lieflijke rust, even als de geheele landstieek, die het omringt en die bestaat uit onaanzienlijke heuvels, akkers, wingerden en dennenbosschen, uit weiden en boomgaarden. Welk een geheel anderen en levendigen indruk maakt het meer van Zttrich Het meer van Zug is daarentegen veelal somber en droevig, stil en droomerig het is een plekje vol ernst en poëzie. Van den Zugerberg heeft men het gezicht op tallooze bochten en inhammen van het meer op heuvels, die zich ver in de golven naar voren dringen, op hef zware bosch, op den donkeren voogrond, waarin tusschen het loof eenige boerensteden en groepen huizen slingeren vervolgens ziet men in de verte de kasteelen St. Adreas en Buonas. Richt men den blik naar het Noorden, den staart men op een effen groene vlakte in een eindeloozen boomgaard, vol liefljke dorpen, die zich tot aan den voet van de Albislceten uitstrekt Tot zoover Keiler. Onze Koninginnen gaan dus wel een liefljke plek in 't heerlijke land van het Zuiden op zoeken. De bewoners van Zug houden zich in hoofd zaak bezig met landbouw, veeteelt en kaasbe reiding. Ook de ooftbouw is van veel belang, L)e industrie bepaalt zich tot het vervaardi gen van zijde, papier, Kirschwasser en katoenen stoffen. Zug heeft 5600 inwoners, het ligt aan den spoorweg tusschen Luceru en Zitrich. Heusden. Tot hoofd eener school alhier is benoemd de heer J. H. Verhoeven te Breda, no, 3 van de vootdracht, mei 5 stemmen. De heer Scholten kreeg 2 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat hij de be noeming ter vernietiging zou voordragen ingevolge art. 70 der Gemeeutewet, en in verband met art. 3L der wet op het lager onderwijs. LONDEN, 12 April. (Part.) Volgens tele grammen uit Washington heett de Senaats commissie van buitenlandsche zaken heden besloten, in een resolutie aan te bevelen dat Amerika gewapenderhand tusschenbeide moet komen op Cuba. De telegrammen uit Amerika komen-hierin overeen, dat algemeen diepe teleurstelling gewekt is door Mac Kinley's boodschap. Niet alleen de oorlogspartij, seint de correspondent van de Times te New York, ook de vredelievende vrienden van Mac Kinley zijn er door teneergeslageu omdat Mac Kinley daarin feitelijk afstand doet van zijn gezag, alles overlaat aan het Congres, en zijn onbekwaamheid erkent. Mac Kinley wacht naar het schijnt, verdere orders af van het Congres. Ziedaar, zegt de correspondent, het grootste gevaar, want het Congres schijnt vast besloten, niet langer te wachten, maar door te tasten. De correspondent van de Dai'y Chronicle meldt evenzoo de wapenstilstand, op Cuba afgekondigd, alsook Mac Kinley's aanbeveling om dat besluit zorgvuldig te overwegen, strekken om den wensch te ver sterken dat er op de een of andere wijze spoedig een eind kome aan den gespannen toestand. In het Congres wordt duidelijk te verstaan gegeven dat Spanje Mac Kinley in de val heett laten loopen, zoodat de Ame- rikaansche natie in een vernederende positie gekomen is, zonder uitweg. De wapenstilstand wordt een arglistige valstrik van Spanje ge noemd het zal blijken dat de Cubanen in elk geval dien wapenstilstand afwijzen. WASHINGTON, 12 April. Men verzekert dat de commissie voor de buitenlandsche zaken uit den Senaat besloten heeft in beginsel eene resolutie aan te nemen ten gunste van onmiddellijke tusschenkomst 'op Cuba, eu voorts behelzend dat aan Spanje het verzoek moet wordeu gericht Cuba te ontruimen. CHANIA, 12 April. Een Turksch soldaat heeft verscheiden geweerschoten gelost op een Frauschen soldaat en twee burgers gewond. Hij is vervolgens gevlucht bij de wacht van een moskee, uit welke Turksche soldaten hunne geweren richtten op een Fransch detachement. De schuldigen werden in hech tenis genomen door Montcnegrijusche gen darmes. De aanleiding tot deze voorvallen is onbekend. Ongeveer 160 kilometer van Stokholm ver wij erd, vindt men den grooten waterval Elfkarleby, die aan den staat behoort en bij gemiddelden waterstand een arbeidsvermogen van ongeveer ÏOUOOO paardenkracht verte genwoordigt. Reeds sedert langen tijd was men van plan, van deze belangrijke kracht voor Stokholm gebruik te maken, maar eerst voor eenige maanden heceft tnen de zaak ernstig ter han 1 genomen en aan verschillende ingenieurs en eleclrotechnici van naam de opdrach. gegeven, een onderzoek in te stellen naar de plaatselijke omstandigheden en een gedetailleerd plan te ontwerpen. Dit plan is nu gereed. De ontwerpers stellen zich voor, van de ÏOO.OOO paardenkracht, voorloopig slechts 20000 te gebruiken. De kosten worden als volgtvoor de stations tot omzetting vau het door het vallende water geleverde ar beidsvermogen in electrische energie met inbegrip van alle noodige machines, 3210000 krouen; voor de overbrenging van die kracht over den afstand van 160 kilometer 4276000 krouen; voor gebouwen en translormatoreu in Stokho m 5I40oO kronen; in het geheel dus 8 millioen kronen. Men berekent h*t kiachtverlies bij de overbrenging op één vier de, zoodat in Stokholm nog 150U0 paarden kracht beschikbaar blijtt. Verhuurt men deze voor 40 kronen per paardenkracht in het jaar, dan krijgt men een opbrengst van 600.000 kronen. Het bestede kapitaal kan dus, na afschrijving der kosten voor ondeihoud, af schrijving en bedieningeene goede rente afwerpen. (H. C.) Het duurste telegram werd eens afgezoudeD door het Biitsche parlementslid Hennicker Heaton, was bestemd voor Australië en kostte niet minder dan f 38.400. Reuter's bureau ontving eens per telegraaf een uit 4000 woorden bestaand uitvoerig bericht uit Australië over het proces van den moordenaar Deeming. De kabel was er ge durende 24 uren door versperd voor de overbrenging van andere berichten; daarvoor moest het telegram dan ook t 19.200 kosten. In het jaar 1893 werd eens een telegram van 1800 woorden naar de Argentijnsche Republiek gezonden en daar ieder woord destijds f 10 30 kostte, bedroegen de sein- kosten totaal f 18,648. Het telegram ging van Londen over Brest naar Nieuw Fouod- land, vaudaar naar New York en verder over de landlijneo naar Rosario In 1890 kwam te Londen een telegram aan van 131 regels, elke regel tegeD 6 woorden gerekend, dat uit Buenos Ayres aan de Times was gericht en f 4401.60 kostte, benevens nog een an Ier van 231 even lange regels, en v/aarvoor f 7761.60 was betaald moeten worden. Het duurste particuliere telegram kau wel dat zijn geweest, hetwelk de koning van Italië met de tijding van het overlijden van zijn zoon, den hertog Van Aosta, naar den hertog der Abruzzen verzond, die zich destijds met zijn schip te Rio de Janeiro ophield; het kostte f 6408 90. In December van dat jaar werd Swinburne's treurspel Lochrine uit Londen over den transatlanlischen kabei naar de New York Times getelegrapheerd binnen den tijd van vijf uren voor de som van t 3000. De grootste som, door een dagblad in ééne week voor telegrammen uitgegeven, was die welke voor de Times te Londen betaald werd voor een kabeldienst op Buenos Ayres tijdens de revolutie in de Argentijnsche Republiek, welk bedrag in ééne week tot f 72.000 opliep (H. C.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2