Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. Jaarmarkt te Waalwijk op Donder dag 21 April 1898. kunnen verkrijgen zij, die voor liet gezin niet kunnen worden gemist, wier afwezigheid in naasten kring tot armoede aanleiding zou kunnen geven. Maar ook om dezelfde rede nen zijn. ook maatregelen genomen om liet afbreken van studiën tot een minimum tijd te beperken, en tevens bepalingen voorgesteld om het zich vestigen in het buitenland voor handel en industrie zoo weinig mogelijk te belemmeren, daarom is de Regeering zelfs zoo ver gegaan ook de gelengenheid open te laten van dieüstruiling voor lietzg. blijvende gedeelte. Zij ontkent dat het reservekader bij invoering van persoonlijken dienstplicht geen reden van bestaan meer zou hebben. In verband met de opmerking om het b 1 ij vend gedeelte geheel uit vrijwilligers saam te stellen, zoodat de loting daarvoor en dus ook de nummerwisseling zou kunnen vervallen, ver klaart de Minister gaarne bereid middelen aan te wenden om het aantal vrijwilligers te doen toenemen. Het voornemen bestaat om de s o 1 d ij voor de vrijwilligers bij de infanterie op f0.13 per dag te brengen; de maximale termijn van 6 maanden, bedoeld in art. 126 der militie wet ware te verkorten tot 4 maanden. Wat betreft de ontheffingen van den werkelijken dienst aan geest el ij ke personen enz., zegt de Regeering dat zij niet voor stelt die ontheffingen in te voeren, maar slechts om in de bestaande ontheffingen en kele wijzigingen te brengen en er eenige uitbreiding aan te geven, waar zij dit nood zakelijk acht, juist wegens de invoering van den persoonlijkeu dienstplicht. Inzake de opmerking over de vr ij stelling van ordebroeders zegt de regeering, dat de grond voor deze ontheffing niet gelegen is in de bestemming tot ziekenverplegers dezer broeders maar omdat de hierbedoelde personen, hoewel in den kannonnieken zin geen geestelijken, „clerici", maar "regulares", echter gehouden ziju tot een geestelijk leven, met welks eigenaardigheden en eischen de krijgsdienst niet is overeen te brengen en dat de tijd, waarin zij tot dienst zouden worden verplicht, juist valt iu de jaren, waarin zij in den regel hunne eigenaardige geestelijke vorming be ginnen. De Regeering is voornemens te bevorde ren, dat de voor de theologische vorming bestemde leerlingen van de 5e en 6e klas- senvan de gymnasia als studenten in de godgeleerdheid zullen worden beschouwd. Van de zijde der Doopsgezinden is geen bezwaar gemaakt tegen de afschaffing. Spanje eu de Vercenigde Staten. Moet de mogelijkheid op een conflict tus- schen den senaat en de Vereenigde Staten welke Zaterdagavond eindelijk heeft aange nomen de resolutie vau de commissie voor buitenlandsche zaken, waarbij Spanje in weinig hoffelijke termen wordt uitgenoodigd Kuba te ontruimen met de toevoeging nog wel in een amendement, dat de Kubaansche repu bliek erkend wordt en het huis van afge vaardigden der Uniewelks resolutie een milderen vorm had, beschouwd worden als gunstig of ongunstig? Kan het kenmerkend verschil tusschen beide resolutien leiden tot een uitstel in de uitvoering en dus tot een nieuwen tijd van beraad? Zou 't kunnen wezen dat de voorstanders van den vrede de meer derheid in kamer en senaat alsnog overtuigden van de onwettigheid van haar drijven (regee ringen van andere staten mogen alleen worden erkend door de uitvoerende macht in de Unie)? Aldus is 't Zaterdag gegaan in den senaat, die Vrijdagavond om half zes de verdere beraadslagingen had verdaagd tot den volgenden morgen Het lid Allen be toogde, dat de president den gezanten bij hun bezoek op April 11. had moeten mee- deelen, nat de Vereenigde Staten geen in menging dulddendoch andere senatoren betoogden dat er geen gegronde reden was voor een oorlogsverklaring; dat er nog wel mogelijkheid was den vrede te handhaven; dat Amerika er verantwoordelijk voor zou zijn als de carlisten de dynastie in Spanje omverwierpen enz. Die beraadslaging was kalm en niet ont moedigend, doch feitelijk bleef 't bij woorden: met 67 stemmen tegen 21 werd aangenomen de resolutie van de commissie voor buiten landsche zaken, (versterkt met het amendement van den democraat Turpie) welke aldus luidt: „Overwegende, dat de afschuwwekkende toestanden, welke langer dan drie jaar hebben bestaan op het eiland Kuba zoo dicht aan onze grenzenhet zedelijk gevoel van het volk der Vereenigde Staten hebben geschokt en een schande zijn geweest voor de christe lijke beschaving en hun hoogtepunt hebben bereikt in de vernietiging van een oorlogsschip der Vereenigde Stalen met twee honderd zes en zestig officieren en manschappen terwijl het een vriendschappelijk bezoek bracht aan de haven van Havana niet langer kunnen worden geduld, zooals door den president der Vereenigde Stateu is uiteengezet in zijn boodschap aan het congres van 11 April 1898, waarvoor het oo;deel van het congres werd gevraagd werd besloten 1. Dat de bevolking van het eiland Kuba is, en rechtens behoort te zijn, viij en onaf hankelijk. 2. Dat het de plicht is der Vereenigde Stateu om te eischen, zooals de regeering der Vereenigde Staten hierbij eischt, dat de regecring van Spanje onmiddellijk afstand doet van zijn autoriteit en het bewind over het eiland Kuba en de troepen zijner land en zeemacht vau Kuba en uit de Kubaansche wateren terugtrekke. 3. Dat de president der Vereenigde Staten gemachtigd zü, en hierbij gemachtigd en gerechtigd is, om gebruik te maken van de ganschc land- en zeemacht der Vereenigde Staten en tot den werkeÜjken dienst op te roepen de militie der verschillende staten, voor zoover zulks noodig mocht blijken om deze besluiteu ten uitvoer te brengen.'- In Turpie's amendement verklaart de senaat zich „ten gunste van de onmiddellijke erken ning der republiek op Kuba, zooals die op bet eiland georganiseerd is, als een vrije en onafhankelijke sourereiuc mogendheid onder de naties der wereld" en deze verklaring werd eerst op zichzelven aangenomen met 51 tegen 37 stemmen. De kamer heeft Maandag met 179 tegen 155 stemmen het besluit van den seuaat aangenomen, doch na er op voorstel van Dingley een wijziging in gebracht tc hebben De eenige wijziging, die door het besluit der kamer in de besluiten van den senaat is gebracht, bestaat in het weglaten van de woorden: »de Vereenigde S aten erkennen de republiek Cuba als de wettige regeering van het eiland," maar de woorden het volk van Cuba moet vrij zijn, blijven behouden. Nadat Dingley had voorgesteld ze te schrap per, stelde de republikein Bromwell voor, de besluiten van den senaat in hun geheel aan te nemen; maar de voorzitter Reed deed opmerken; dat volgens het reglement dit voorstel eerst in aanmerking kon komen na dc stemming over Dingley's voorstel. Slechts veertien republeinen stemden tegen Dingley's voorstel, d. w. z. tegen de politiek van Mac Kinley. De voorstellen werden kwartier over vijven naar den senaat teruggezonden met het ver zoek van de kamer on. een conferentie met den senaat. Davis voorstel tot zulk een con ferentie werd onmiddellijk aangenomen. Nog is Polo de Barnabe, Spar.je's gezant bij de Unie, op zijn post te Washington; no,? is generaal Woodford, Amerika'?; gezant bij Spanje, op zijn post te Madrid, doch zoodra Mac Kiuley een gemeenschappelijke resolutie in den zin van de conclusien der beide kamers, heeft afgezonden naar Madrid, zal men het den heeren gegunde respijt bij uren kunner. tellen In elk geval zal 't nog wel een paar dagen duren eer Mac Kinley zijn ultimatum naar Madrid seiDt. Alweer of nog altijd spreekt men van een nieuw of gemeenschappelijk optieden der ge- zanteu te Washington op last van hun re geeringen en ter voorkoming van den oorlog steeds wordt er gespeculeerd op des pausen bemiddeling, doch te Madrid acht men een breuk na het votum van den Senaat onver mijdelijk, zelfs al mochten de mogendheden en de paus 't nog een willen probeeren een vergelijk tot stand te brengen. Terwijl het Congres zal te beslissen hebben over de oproeping van 400000 man militie troepen (dat zijn nu juist geen gedrilde en geoefende soldateu in verband met de be hoeften, wordt den befaamden cow-boy Buf falo Bill het voornemen toegedicht een leger corps van 30.000 Indianen te paard te or- ganiseeren een mooi plan voor reusachtige operettevertooning Hoe de oorlogskoorts aan den gang gehou den wordt, meldt de New York Herald Te Chicago maakt men zich al gereed, het uitbreken nan den oorlog met Spanje in het openbaar te vieren. Het bericht zal worden verkondigd door klokgelui in alle kerken(!) en door de stoomfluiten van alle locomotieven. Ook verscheiden steden in het westeu en het zuiden zullen de gebeurtenis vieren met op tochtera, vuurwerk, en dankzegging in de kerken. Met 47 tegen 39 stemmen en 4 blanco's heeft de senaat het wetsontwerp waarbij Ne- derlandsch en Fransch gelijk worden gesteld, aangenomennadat verschillende amende menten waren verworpen. De meerderheid is dus groöter geweest dan men verwachtte, eu de Vlamingen hadden alle reden om in Antwerpen, Brussel en elders feest te vieren. In Antwerpen werden aan Coremans serena des gebracht. Het totstandkomen van de wet, dat nu is verzekerd hebben de Vlamingen vooral te danken aan hun krachtig aanhouden en aan de houding van den minister van justitie Begerem, die telkens voor de wet heeft gesproken. De scherpste bestrijder was als altijd de liberaal Bara. De opgewondenheid tegen Amerika. Wat den toestand aan den Spaanschen kant bedenkelijker begint te maken in dezen t"d van gespannen verhouding tusschen Spanje en Amerika, is dat het volk, te Madrid niet alleen maar ook in de provinciën, de kalmte en het geduld begint te verliezen, waarvan het lot nogtoe zulke eerbiedwaardige blijken heeft gegeven. Te Malaga is iets bepaald ernstigs gebeurd. Een menigte heeft daar de ruiten van het Amerikaansche consulaat stukgeslagen en het wapenschild afgerukt, dat door de straten gesleept werd. Politie char geerde en bemachtigde het schild; de prefect liet het met zijn verontschuldigingen aan den consul terugbrengen en het onder hevig straatrumoer en protest van het publiek weer aan het huis bevestigen hetwelk nu sterk bewaakt wordt. In dezelfde stad drong een troep betoogers in den schouwburg door verweet den toeschouwers dat zij zich op dit oogenblik vermaakten en dwong de directie het volkslied te laten spelen eu den schouwburg te sluiten. De regeering heeft dadelijk aan den prefect van Malaga geseind den consul zoo beleefd mogelijk te behandelen en de daders te straf fen; deze zijn reeds gearresteerd. De Madrid- sche pers keurt het gebeurde sterk af. Maar ook te Valencia is het onrustig en te Barcelona heeft de politie tegen manifes- teerende studenten moeten optreden. De rector aldaar heeft de lessen laten schorseu en de senaat der academie heeft tot tijdelijke sluiting besloten. Aan al de ongeregeldheden nemen anarchisten socialisten republikeinen en Carlisten deel. De Correo Espanol bevat een manifest van Don Carlos in den vorm van een brief van dezen vorst aan het lid der Cortes Mella zijn vertegenwoordiger. Het is niet duidelijk of dit manifest hetzelfde is als waarvan vroeger melding gemaakt werd. Maar het loont de moeite er de laatste helft van te vertaleu welke luidt Indien men te Madrid den door Washington in het aangezicht van Spanje geslingerden handschoen opneemt, dan zullen wij voortgaan met hetzelf.le voorbeeld van zelfverloochening te geven dat ik tot heden gegeven heb hoezeer ook betreurende geen deel te kunnen nemen in den strijd dan door het uiisprekeD van wenschen en den invloed van mijn naam Ik zal van heeler harte hen toejuichen, die het geluk zullen hebben ten stiijde te trekken en ik zal de Carlisten beschouwen als mijn zaak gediend hebbende door zich te verbinden om tegen de Vereenigde Staten te oorlogen, welke chef hen ook zal aanvoeren. Om voor de geschiedenis de verantwoor delijkheid van het verlies van Cuba niet op mij te nemen heb ik gewacht en zal ik wachten tot het uiterste tijdstip. Als ik Cuba onherroepelijk verloren zal zien, dan zuilen Spanje en ik onzen plicht doen. En als, gelijk alles doet vreczen, de staat kunde van vernedering voortduurt, zullen wij de wapens rukken uit de handen van hen, die niet waardig zijn ze te dragen en zullen wij hun plaats innemen. Volgens officiëele opgaaf zijn bij de ramp in de mijn Kaïolinengllick bij Bochem den 17en Februari 116 mijnwerkers verongelukt, en wel 77 verbrand en 39 gestikt. Er zijn 58 weduwen en 105 kinderen die recht op scha devergoeding hebben. De Berlijnsche correspondent van de Times meldt dat een nieuwe spoorwegcon cessie door Duitschland verkregen isinSjan- toeng Ze betreft een spoorweg van de stad I-tsjou naar de hoofdstad van de provincie Tsi-nan. Deze lijn zou de twee andere spoorwegen, van Kiau-tsjou naar Tsi-nan en naar I-tsjou, waarvoor reeds vroeger concessie verkregen is, met elkaar verbinden. Prins Heinrich van Pruisen is met de Gefiou te Shanghai aangekomen, er had geen offici eele ontvangst plaats maar de taotai van Sjanghai kwam dadelijk na de aankomst van den prins iu het gebouw der Duitsche legatie zijn opwachting maken. BERLIJN, 18 April. Naar ik uit goede bron verneem, hebben Duitschland en Enge land te Washington en Madrid iu vertrouwen doen weten dat zij bij oorlog elke kaperij als openbare zeeroof zouden behandelen. De andere groote mogendheden zullen waarschijn lijk hetzelfde verklaren. Een proces wegens hoogverraad is Ie Sint Petersburg gevoerd. De beschuldigden bleken verdedigingsstukken aan Oostenrijk te hebben verkocht. De hoofdschuldigen Perovnof en zijn vrouw zijn naar Siberie verbannen. WAALWIJK, 20 April 1898. Concert NcderJ. Vocaal Kwartet. Wat een buitengewoon kunstgenot hebben allen gesmaakt, die Zaterdagavond het coucert bijwoonden, gegeven op Musis Sacrum door het Nederlandse!) Vocaal Kwartetonder leiding van den heer Maurice Hagemann. Ons bestek laat niet toe, ieder nummer afzonderlijk te bespreken; laat ons alleen dit zeggen, dat zij, die wij gehoord hebben, allen eerste krachten waren, en dat alle stukken door hen gezongen een enormen bijval hebben geoogst. Toch kunnen wij niet nalaten, enkele stuk ken afzonderlijk te vermelden, die naar onze opvatting aller verdienstelijkst werden gezon gen, nl.Kwartet uit de opera „Rigoletto" van Verdi, „Wandervöglein» eu „Trio uit de opera Faust." Het eerste stuk met zijn heerlijk ge nuanceerde voordrachtvond een uitbun dig succès. Het tweede is van den leider van het kwartet, de heer Maurice Hageman zelf. De prachtige muziek, en voornamelijk het wonderlijk zacht uitloopend laatste regeltje Sie kehren nicht» waren voldoende om het publiek te doen uitbarsten iu een applaus, waaraan geen einde scheen te komen. Op 't voortdurend levendig aandringen van 't auditorium, werd het stuk gebisseerd. De ingenomenheid met en tevredenheid over de zangers steeg ten top, toen we tot slotnummer kregenbovengenoemd „Trio uit Faust." Allen kwamen onder den indruk dier harmonische, pakkende stemmendie zoo aantrekkelijke, ongekunstelde voordracht van allen leden; hoe dit waardig slot het publiek aangreep blijkt genoegzaam hieruit, dat aan de toejuichingen geen einde kwam, alvorens het betooverende stuk werd herhaald. Hulde dan aan dit gezelschap artisten, dat ons de eer aandeed, ook Waalwijk up zijn tournée te bezoeken, en ons daardoor een avond verschafte zoo genotvol, als de inwo ners van Waalwijk zich nog zeer weinig zullen herinneren. Zeer veel is er van deze buitengewone gelegenheid om iets goeds te hooren gepro fiteerd, ook door inwoners der omliggende dorpen, die getoond hebben, iets voor de schoone en edele toonkunst te gevoelen; want de zaal was zeer goed bezet en vooral Capelle was zeer goed vertegenwoordigd. En wij roepen het »Nederlandsch Vocaal Kwartet," ook uit naam der Langsïraatsche liefhebbers, eeu hartelijk „tot spoedig weer zien" toe. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de heer Jean M. Tijssen, wiens naam op het programma voorkwam, zich verhinderd had gezien te komen, maar dat hij op waardige wijze vervangen werd door den heer Jau Dijker Benoemingen. Met ingang van den le Mei a.s., is over geplaatst naar Haarlem de heer C van Rijssel, deurwaarder bij 's rijks directe belastingen alhier. Wij wenschen deti heer Van Rijssel geluk met deze zoo schoone promotie. Eervol ontslag. Bij kon. besluit is op zijn verzoek eervol omslag verleend, met ingang van 1 Juni, aan J. A. Bossers, als notaris te Loonopzand. Iuhuldigiugsfeesten te Waalwijk. Zondagavond had bij Mej. Wed. van Dijk de aangekondigde vergadering plaats van inwoners der Stationsstraat, om eeu bestuur te kiezen voor hunne buurt (Loint to' 't spoor) Een zestigtal inwoners waren opgekomeu. Gekozen werden de heeren P, Nelissen, Frie van Iersel, Verhoeven, Mulders eu J. W. van Schuppen. Met een leve de koningin! en 't zingen van Wien Neerlandsbloed werd deze levergade- ring gesloten. Op de Maandagavoud gehouden vergade ring bij den heer J. Franssen, van bewoners der Zeine, waarbij de heer Kakebeen weder om met alle ambitie presideerde, werden ge kozen de heeren A. Verbeek, A. Kemperman, M. Mutsaers, R. de Ruijt:r, L. Pijnenburg. Ook de gisteravond uitgeschreven verga dering van marktbewoners onder leiding van den heer Ph. Timmermans was druk bezocht. Gekozen werden de. heeren P. Verwiel, Wil- bers, J. Verhulst, Max Govaerts, A. Coppcns. De heeren Wilbers, Jau Verhulst en A. Coppens hebben de benoeming staande de vergadering aangenomen, de twee andere waren niet tegenwoordig. Met een leve de koningin! waarmede alle aanwezigen instemden, sloot de voorzitter de vergadering. Volharding in den Strijd. Zondagavond gat de tooneelvereeniging Volharding in den Strijd hare laatste winter- uitvoering, die wel goed doch door het reeds gevorderde seizoen, niet zoo druk als ge woonlijk werd bezocht. Het drama in vijf bedrijven „Pierre de Galeiboef" werd uitste kend vervolkt. Men kon merken, dat de acteurs als gewedijverd hadden wie het best zijn rol zou uitvoeren. Onder alle opzichten is dan ook deze uit voering een der best geslaagde, die het ge zelschap ooit gegeven heeft. De heer K. alhier droeg vóór en na de bedrijven eenige fraaie stukken op de piano

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2