Nummer 34. Donderdag 28 April L898. 21e Jaargaii Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen* Bekendmaking. i I I i a ANTOON TIELEN 1ND USTRIÈELEN BE 0 0 BLO G FEUILLETON. tl Ü1TÜEV K Waalwijk. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. tu8schen SPANJE en de VEREE NIGDE STATEN, om Cuba. De Echo van het Zuiden, en Laiffstnatsehe Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, grootc letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen (foor het advertentiebureau vaa Adole Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich onledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heeren iodustrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zo» spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. Be kamer van koophandel en fabriekue voornoemd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van J. Franssen te Besoijen, om op het perceel, kadastraal bekend in 3ectie C no, 1500 eene broodbakkerij te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Waalwijk, 23 April 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Zaterdag avoud om elf uur zijn de eerste schoten, tien in getal, van het fort Marow, aan den ingang van de haven van Havana, gelost op het Amerikaansche erkader van twaalf schepen, dat Vrijdagavond onder bevel van den vice-admiraal Sampsou, tot op twaalf mijl vau de stad was genaderd. 't Kwam niet tot een beantwoording en de projectielen bereikteD geen doel de in slag orde gestationneerde schepen werden niet getroffen. Zondag nu heeft maarschalk Blanco naar Madrid gemeld, dat het Amerikaansch eskader, na op 5 mijlen afstands van Havana genaderd te zijn, in Noordelijke richting verdween. Wat moet men daar nu vau denken Tracht Sampson de Spanjaarden beettene men of is de blokkade van Havanna, die HS» 13 t» 99 Op zekeren stormachtigen winteravond zat ik op mijn kamer bij de warme kachel een roman te lezen, toen ik driftig de deur hoorde openen. De secretaris van den baron trad binnen. Wnt is u overkomen riep ik ontsteld want hij zag er uit als een lijk. Denk een9, ltitter, de baron heeft een be roerte gehad. Ik moet den dokter laten halen. En nu staat alles op het spel. Begrijpt gij mij Ik begreep hem niet volkomen. Nu boog hij zich tot mij over en fluisterde mij iets in het oor. Ik vond het in mijn schrijftafel. Daar daar lees, Ritter. liet mag niet gebeuren Nooit Verstaat gij? Gij hebt destijds gezegd: waartoe al die zorgen als het zoover is, zullen wij han del#"» 'Joed, handel thans, Ritter. Denk over de zaak na. Er moet iets gebeuren, alvorens er een telegram naar Duitschland wordt verzonden. Lees dit stuk. Vannacht kom ik hier om het terug te halen. En toen ik alleen was, begon ik het document te lezen, dat de secretaris mij in de handen had geduwd. Het was een testament van den baron, waarin deze zijnen neef, den zoon van zijne zuster, die meer dan twintig jaren geleden was ver Iwenen, tot universeel erfgenaam benoemde van zijn vor stelijk vermogen. Baion Wörthem had woordelijk het volgende geschreven „Ik zou geen rust in het graf en geen zaligheid daarna vinden, wanneer ik den eenigen zoon van mijne ongelukkige zuster, de hem wettig toeko mende erienis onthield. Het is mijn wcnsch en wil, dat hij de militaire loopbaan zal vaarwel zeggen en zich, öfhier, öf, als hij dat liever wenscht, in zijn I>uit9che vaderland, als grondeigenaar vestigt. Aan mijne beambten vermaak ik een som van duizend pond sterling. Aan mijn secretaris, die mij lange jaren heeft ter zijde gestaan, een som van vijf hondeid pond sterling. Hetzelfde bedrag .aan den klerk, Michaël Ritter.' juist formeel was aangevangen, reeds weer opgegeven Hoe 't zij den Amerikanen zal een aanval op Havanna niet al té gemakkelijk vallen. Aan den ingang van de haven liggen 70 stukken modern geschut op aarden wallen, en het fort Morro aan het Oostelijk uiteinde van den ingang, waar zich de vuurtoren be vindt, is wel is waar van verouderden bouw, maar in de kazematten met uitstekend ge schut voorzien. Aan dezelfde zijde tegenover de stad, aan het in vaart-kanaal dat ongeveer P/a K M. laug en 400 lot 500 Meter breed is, licht het fort Cabana. De haven vormt aan de Oostzijde een halven cirkel om de stad, aan welker Zuid zijde het arsenaal ligt. Dat de toegang be schermd wordt door onderzeesche mijnen, is reeds lang bekend, Aan de Westzijde, vlak aan de kust, be vindt zich de slerke batterij „La Reina", en meer Oostelijk, ongeveer 1800 meter het land in, het fort „del Principe", dat op een heuvel gebouwd is, De haven bezit een groot drijvend dok, dat elk oorlogsschip kan opnemen. Een kleiner dok kan schepen bevatten van 2800 ton. De Amerikanen zullen waarschijnlijk trachten, deze kostbare dokken te verwoesten, wanneer althans niet de Spanjaarden zelf deze inrichtingen onbruikbaar maken, ten eiude te voorkomen, dat zij in handen van den vijand vallen. Om de forten tot zwijgen te brengen, zullen reusachtige oorlogsschepen noo;lig zijn. En al gelukt dit den Amerikanen, slagen zij er iu hun troepen aan land te zetten, dan zullen zij nog te kampen hebben met een vijand, die niet minder geducht is dan het Spaansche leger n.l. met het klimaat. lutusschen acht de New-York Herald dien vijand niet zoo gevaarlijk als men meestal gelooft. „Men moet in het oog houden", zegt dit blad, „dat de neerslag gedurende den regentijd aan de kustlijn veel geringer is dan in het binnenland en toeneemt met de hoogte boven dcu zeespiegel. l)e Westelijke helft vaD Cuba is in den regel droger dan de Tot zoover had ik gelezen. Aan zijnen gunsteling slechts zulk een geringe som in verhouding tot zijnen grooten rijkdom? Dat begreep ik niet toen nog niet. Twee dagen later wel.... Wat voor mij bestemd was, was in mijne oogen eeu ver mogen. Nu volgden nog vele legaten voor het dienst personeel van zijn bijna vorstelijke huishouding de Duitsche baron had getoond een edelmoedig heer te zijn. En tot slot kwamen de meest uitvoerige bepa lingen omtrent de teraardebestelling. „Deze moet in alle pracht plaats hebben; ik druk het mijnen erfgenaam bijzonder op het hart. Niet ter wille van den.ijdelen glans, maar om dat ik wensch dat er geld onder de menschen komt. Dit is mijn onveranderlijke wensch en wil en ik druk mijnen neei als een heiligen plicht op het hart, dit testament in alle opziciiten met nauw gezetheid uit te voeren. En zooals ik zijn karakter heb leeren kennen, kan >k alles met volkomen gerustheid aan zijne handen toevertrouwen. Geschrevenen den lOen Juli 18te N Engeland. üuido Egon, Baron von Wörthem. Lionel Morton, Rolph Ewerton. Getuigen.' Thans eerst begreep ik, waarom de secretaris de onbegrijpelijke vermetelheid had gehad zich dit stuk toe te eigenen. Allerlei verwarde en on zinnige gedachten begonnen mij nu door het hoofd te woelen. En toen dtfbecretaris tegen middernacht •veder bij mij binnentrad, werd ik met zulk een schrik uit mijne overpeinzingen wakker geschud, alsof ik een slechte duad had begaan, en daarbij betrapt was geworden. Nu, Ritter, hebt gij het gelezen? Het gaat slecht met den zieke. De doctoren gelooven, dat het nog nauwelijks eukele dagen kan duren. Hij is buiten kennis. Ik zag den jongen beambte in het gelaat. Hij was doodsbleek in er lag iets waanzinnigs in zijn oogen. Breng dat stuk terug! Dadelijk! zeideiknu met vaste stem. Hij lachte luid. In zijn oogen vlamde demo nisch \utir. Gelooft gij werkelijk, dat ik zoo onnoozel ben? Weken lung heb ik er naar gezocht gezocht in koortsachtige spanning betgach'ige Oostelijke helft, waar tegenwoor-. dig de opstandelingen grootendeels de macht/ in handen hebben. Het is dus waarschijnlijk,' zoo wordt er vervolgd, dat wanneer men de. opstandelingen ruimschoots voorziet van le vensmiddelen en wapenen en ammunitie, hun' voorwaarts dringen naar het Westen een ernstige bedreiging zou zijn voor de provin cies Havana en Matanzas daardoor zou dan tevens de taak vergemakkelijkt worden van een leger, dat een inval zou wagen en zich er hoofdzakelijk toe zou bepalen om in de Westelijke districten op te treden, waar de regenval minder sterk is, minder gevaar is voor ziekte en de wegen minder doorweekt zijn' Mac Kinley nu, wil de blokkade van Kuba, zonder bombardement van een der steden en de Vereenigde Staten zullen in de eerste vier, zes of acht weken nietr. kunnen beginnen op Kuba het Amerikaansche leger verkeert nog in zulk een toestand, dat zijn effectief op treden een totale onmogelijkheid is. Er is gebrek aan transportmateriaal, en het nood zakelijk gevolg daarvan is, dat de troepen niet kunnen gebracht worden naar de plaatsen waar zij behooreu te xijn. De president heeft 125,000 vrijwilligers op geroepen. Van dezen zijn 80,000 bestemd voor de operaties op Kuba, terwijl de overi gen zullen worden ingedeeld bij de artillerie in de kustplaatsen, hoofdzakelijk ter bediening van de suandbatterijen. Intusschen maken de verschillende staten hun militie mobiel de gouverneur van Massachusetss heeft bevel gegeven tot onmiddellijke mobilisatie en de Kamers van Rhode Island hebben 150,000 dollars togestaan voor hetzelfde doel. Of Mac Kinley met zijn would-bemensch- iievendheid ver zal komen, blijft de vraag verschillende leden van het kabinet, waarin Sherman aan buitenlandsche zaken vervangen is door William Day en Geary aan posterijen door Emon Smith, zijn 't met Mac Kinley eens, doch de lui van de marine willen met geweld optreden en stellen voor in den nacht een bombardement te openen op Havanna, en thans, nu ik het gevonden heb, nu ik den in houd ken, nu zou ik het teruggeven? Weder liet hij een hoonenden lach liooren. Nu zou ik met vijfhonderd pond de wijde wereld ingaan? Neen nimmer I Toen fluisterde hij mij iets toe. Ik diensde vol ontzetting terug. Dat is een misdaad, zeide ik beslist. En bo vendien, het testament is immers ook yr.eekend door twee getuigen En kan dit niet een kopie zijn, terwijl het oorspronkelijke in handen van een der getuigen is Neen, slechts dit eene exemplaar bestaat. Ik weet het zeker, Op zekeren dag had de baron mij naar Londen gezonden, en toen ik vroeger thuis kwam dan ik verwacht werd, «loop ik onbemerkt in de kamer naast de zijne en luisterde, want ik vermoedde dat de baron mij opzettelijk had weg gezonden. Maar ik kwam te laat en hoorde slechts, dat één der getuigen vroeg Zoudt u het niet raadzaam vinden, baron, er een kopie van te laten nemen Neen, luidde het antwoord, waartoe Ik ben immers nog volkomen gezond en in staat, het gewichtige document zelf te bewaren. Maar mocht ik ziek worden, dan laat ik u roepen mijnheer Lyton en dan zal ik het u ter hand stellen, Ik verklaar u, mijne heeren, dat ik tegenover dien andere grootmoediger zou geweest zijn maar die trek in zijn karakter ergert mij meer dan ik zeggen kan. Dit hoorde ik den baron duidelijk zeggen maar wien hij eigenlijk met „dien andere' bedoelde weet ik thans. En nu, dit zweer ik u, Ritter, nu wil ik een streep halen door de rekening van dien knaap. Begrijpt ge mij? Sprakeloos staarde ik hem aan. Ik was wel geen toonbeeld van deugd, maar wat hij in zijn scnild voerde, dat ging toch naar mijne meening alle perken te buiten. Endelijk zeide ik nogmaals: Dat is een misdaad Met zijne doordringende oogen zag hij mij scherp in het gelaat. Toen greep hij mijne hand. Luister, Michaël herinner u eens dien zo mernacht in dat Duitsche landstadje, toen wij allerlei plannen maakLen om rijk te worden. Weet gij dat nog wel, Michaël Zeker, dat wist ik nog- Ik dacht bijna met weemoed aan die uren terug. Toen was onze ziel vol van een gloeiend Aflangen naar glans en dat, naar zij meenen, alleen het vuur uit de forten en de havenbatterijen tot zwijgen zou brengen. In elk geval strekt de blokkade zich niet verder uit dan 2000 kil. in 't noorden van Kuba en in 't zuiden is alleen Cienfuegos ingesloten, terwijl de oostkust geheel openligt. In 'i noorden liggen behalve Havanna, dat 230.000 zielen telt, alleen de sleden Cardenas (17,500 inwoners) en Matanzas (37,000 in woners), terwijl Cienfuegos 65,000 inwoners telt. Zondering wel is de taktiek der Ameri kanen als 't hun doel is de Spanjaarden op Kuba door honger te dwingen tot overgave, lijden de insurgenten toch ook gebrek en een expeditie om den laatsten hulp te verleenen, zou de Spaansche posteu moeten passeeren, wat zelfs 2500 man, die naar 'i heet er heen zouden gaan van Key West en Tarapa uit, nogal moeielijk zou vallen Uit Washington wordt desondanks aan de Herald gemeld, dat stellig kan worden ver zekerd, dat een overeenkomst is getroffen voor een krachtige samenwerking met de Kubaansche opstandelingen. De volgende week zal een expeditie uit Tampa vertrekken om oorlogsmateriaal voor Maximo Gemez op een punt van de Kubaansche kust te landen onder bescherming der oorlogsschepen. Oudeitusschen wordt op Hawaï een kolen station gevestigd voor de zeemacht der Vereenigde Staien (geen annexatie dus voor 't momenten bevelen zijn uitgevaardigd voor het leggen van mijnen onder tal vaa Amerikaansche havens. De plaatsing dezer mijnen wordt geheimgehouden, doch de mij nen zullen zoodanig bewaakt worden, dat schepen van bevriende naties er niet van te lijden zullen hebben Het vliegend eskader te Hampton Roads zou voorloopig blijven waar het is, doch vau Hongkong vertrokken vijf schepeu van het Amerikaansch eskader met geheime orders. De „Olympia" en de „Baltimore" wachten op de aankomst van den Amerikaanschen consul van Manilla en zullen dan volgen. rijkdom, dat is waar, rmar toen dachten wij er nog niet aan, ons dien rijkdom door een mis daad te verwerven En than9? Nu trok de secretaris mij vertrouwelijk opeen stoel naast zich, en hij sprak lang en overredend, en steeds werd hij welsprekender en on tstuimiger, er. toen hij mij eindelijk met schitterende oogen aanzag en vroeg: O, Michaël het moet zoo gebeuren, nietwaar? En gij gij zult mij daarbij helpen? toen verliet mijn goede engel mij «n ik zeide: Ja, ik zal u daarbij helpen. En een kleiu uurtje was genoeg geweest om ons beiden tot misdudigers te maken^. Vier dagen later was baron Von Wörthem een lijkhij was niet meer tot bewustzijn ge komen. En toen notaris Lyton in tegenwoordigheid der beide getuigen naar het testament zocht, werd het niet gevonden. Maar in plaats daarvan lag in de bewuste lade der schrijftafel een gesloten brief, geadresseerd aan den heer M. Lyton. De notaris scheurde het couvert open en las toen met luider stem het volgende Ik, Guido Egon baron Von Wörthern, herroep hiermede plechtig en in het volle bezit mijner gestvermogens, het testament dat ik den 10 Jali 18... heb gemaakt. Wegens redenen, die voor mij van overwegend belang zijn, onterf ik mijnen neef en benoem ik in zijne plaats mijn secretaris tot universeel erf genaam. Al mijne andere beschikkingen blijven echter van kracht, en op mijnen erfgenaam rust de heilige plicht mijnen ge'heelen uitersten wil met nauwgezetheid ten uitvoer te brengen. Eigenhandig door mij onderteekend te N...., in Engeland, op den 22en December 18 Guido Egon baron Von Wörthem. G. Aston Burne, Robert Hawton, Getuigen.* Onder diep stilzwijgen had de rechtsgeleerde dit document voorgelezen er viel niets aan te merken. Het was het schrift van den baron, met ZÜre handteekening bekrachtigd, liet droeg alle kenmerken, dat het in volkomen helderheid van geest was opgesteld, en het was mede ondertee kend door twee getuigen, die men ongetwijfeld wel zou k unnen vinden. Het was geschreven ach dagen vóórdat de baron door de beroerte werd getroffen, die hem ten grave sleepte. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1