BUITENLAND, belgie. Frankrijk. Duitschland. BINNENLAND. Met de telegrafische verbinding van Havana is 't lang niet zoo treurig gesteld als men wel gelooft en hoopt te Washington: zelfs al mocht de verbinding verbroken worden tus- schen Havana en Key West, dan heeft maarschalk Blanco nog alrijd communicatie met Madrid over Londen, Halifax, Bermuda en Jamaica of wel over Zuid-Amerika. De Spaansche oorlogsbepalingen zijn gepu bliceerd in Spanje's officieel orgaan de Gaceta en luiden aldus „De diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten zijn verbro ken. Nu de toestand van oorlog tusschen beide landen begonnen is, doen zich verschil lende vraagstukken van internationaal recht voor, die nauwkeurig moeten worden vastge steld. Wij moeten met de grootst mogelijke getrouwheid de beginselen van het volkeren recht naleven. De regeering is van oordeel dat het feit, dat Spanje niet is toegetreden tot de Parijsche overeenkomst van 1856, ons niet ontheft van de verplichting om de aangenomen beginselen te eerbiedigen. Ken beginsel, dat Spanje op genoemd tijdstip beslist weigerde te erkennen, was de afschaf- fiug van de kaapvaart en de regeering meent dat het op het oogenblik onvermijdelijk is om ten opzichte van dit punt het meest volstrekte voorbehoud te maken'1. Het besluit luidt aldus „Aan alle Amerikaansche schepen die in onze havens liggen, zullen vijf dagen wordeu gegeven, te rekenen van de openbaarmaking van dit besluit, om vrij te gaan. »De regeeriug beveelt, dat de volgende regelen van het zeerecht in acht zullen wot den genomen „lo. De onzijdige vlag dekt koopwaren van den vijand, behalve oorlogscontrabande. „2o. Koopwaren van onzijdigen, behalve oorlogscontrabande, mogen niet in beslag worden genomen zelfs al worden ze vervoerd onder vijandige vlag. 3o. Een blokkade moet effectief zijn. 4o. De Spaansche regeering handhaaft haar recht om kaperbrieven uittcgeven. 5o. Zij zal met koopvaardijschepen een dienst van hulpkruisers voor de oorlogsvloot organisecren. Gene vaartuigen zullen met deze samenwerken en onder de juridictie der oorlogsmarine worden geplaatst, ten einde vijandige schepen te kunnen nemen en koop waren des vijands benevens oorloogscontraban- de in beslag genomen. „60 De koninklijke marine, de hulpkruiscrs en later ook de kapers zullen het recht van onderzoek op volle zee en in vijandige wateren uitoefenen. »Als oorlogscontrabande wordt beschouwd kauouneri, geweren, wapenen, kogels, bommen, lulminater, kruit,dynamiet, ontplofbare stoften, lederen riemen, hout, militaire equipementen en machines voor schepen. „Als zeeroovers zullen worden beschouwd de kapiteins, de schippers,, de officieren en twee dciden van de bemanning van schepen, die hoewel niet van Amerikaansche nationa liteit zijnde, genomen worden terwijl zij een daad van oorlog begaan tegen Spanje, ook al zijn zij voorzien van papieren der Vereenigde Staten." Hierop komt 't aan de regeering handhaaft haar recht kaperbrieven uit te geven, doch zal zij er ook gebi uik van maken Genomen zijn nu door Amerika de onder Spaansche vlag varende koopvaardijschepen „Buenaven ura", „Pedro«, „Mathilde» en „Miguel-Jovan" door Spanje hetAmerkaan- sche koopraardijschip »Shenandoa". De „Buenaventura" is in de haven van Key West gestraod op een zandbank (de equipage zou het vaartuig lek hebben geslooten om het te doen zinken) en reeds is door de Engelsch-Spaansche reederij geprotesteerd te Washington bij den Franschen gezant, we ke volgens nadere berichten reeds bij de Ameri kaansche regeering protest heeft aangeteekend. Feitelijk is de bemeestering van de „Buena- ventuia" een daad van zeeroof: de tijd van het ultimatum was nog niet verloopen. De „Pedro* is te Bilbao genomen. De ka pitein was van meening, dat hij ongemerkt tusschen de scheper», die het Amerikaansche eskader in de Kubaansche wateren vormen, zou kunnen doorsluipen, doch het schip werd opgemerkt door de kanonneerboot „Eootec, die onmiddelijk daarvan kennis gaf aan de New-York", welke op het Spaansche schip afging. De Spanjaard deed, alsof hij het waarschuwingssein, bestaande in een schot voor den boeg, niet begreep, doch toen een tweede schot volgde, achtte het schip het geraden om bij te draaienbiunen enkele minuten was daarna „ensign" Marble met de noodige bemanning aan boord. De kapitein en de equipage waren niet bekend met de oor logsverklaring tusschen Spanje en de Vereenig de Staten. Het schip we»d door de „Hornet" naar Key West ges'eept. „De Spaansche schoener „Mathilde is door de torpedoboot „Porier genomen en naar Key-West gcslcepi. De kanonneerboot „He lena» heeft de stoomboot „Miquel Jover" van New-Orleans naar Barcelona bestemd, en ge laden met katoen en graan, opgebracht. De „Miquel Jover" is een boot van ongeveer 2000 tons. De „Shenandoah" is een vierma'ter en voert eeu lading graan tot een waarde van 150,000 dollars. De Spaansche oorlogschepen, die ook Vrij dag huu slag hadden kunneu slaan door de bemeestering van twee Amerikaansche koop vaarders, meenden dat het internationale recht zulk een daad niet duldde. Intuschen zou het kunnen zijn dat Spanje nu een goeden slag sloeg door zich meester te pnaken van den Americanliner Paris", Vrijdagmiddag van Southampton vertrokken en vermoedelijk Zaterdagmorgen bij Lizard gezien. Dat de Amerikanen hierop niet erg gerust zijn, blijkt wel daaruitdat zij het schip de kruisers »Minneapols" en »Colubia" hebben tegemoet gezonden. In zijn Boodschap beroept de president zich op de besluiten van het congres, en op het aan Spanje gestelde ultimatum. Hij vestigt de aandacht op de nota, den 21en Aptil door Gulloo aan Woodford gericht Het afbreken van de diplomatieke betrekkingen zoo werd daarin gezegd toont aan, dat Spanje, kennis genomen hebbende van de besluiten van bet ceugres en van de maatregelen, waartoe de president gemachtigd werd, daarop antwoord de, door de redelijke eischen van Amerika te beschouwen als een vijandige maatregel, waarop het afbreken van de betrekkingen zou moeten volgen Deze eigen daad van Spanje is er een, welke volgens de gewoonten tus schen volkeren bestaande met den staat van oorlog gepaard gaat. Na voorts gewezen te hebben op hande lingen als de blokkade van Cuba, waartoe de president reeds gedwongen is over te gaan, beveelt Mac Kinley het onmiddellijk nemen van een besluit aan, waarbij verklaard wordt dat er oorlog bestaat tusschen de Vereenigde Sïateu en Spanje, door welk besluit het be kend wordt dat de Vereenigde Staten in oorlog zijn en hunne rechten en verplichtingen als oorlogvoerende partij verzekerd worden. De president heeft het besluit, waarbij de oorlog verklaard wordt, geteekend. De laatste berichten zijn nog dat de Lloyd's Office een telegram uit Washington heeft aangeplakt, volgens hetwelk de zes Spaansche koopvaardijschepen door de Amerikanen genomen, onmiddellijk weer de vrijheid zullen herkrijgen omdat ten gevolge van de aan zegging der Engelsche overheid de nog toevende schepen van het Amcrikaansch eskader heden de haven verlaten 'nebben. De commodore en de Amerikaansche consul teekenden verzet tegen de order aan het vertrek was h. i. nog niet noodig, daar de Amerikaansche regeering nog geen bericht van de oorlogsverklaring had gezonden en dus een Spaansche stoomboot, die uit Sega kwam, h-ieft door de blokkade weten heen te komen. Het eskader van admiraal Dewydoor Engeland gedwongen HoDgkong te verlaten heeft order gekregen Manilla te gaan blok- keeren en dus is de kans op een treffen ter zee weer grooter. Te Manilla liggen 12000 Spaansche soldaten, 5000 inlaudsche soldaten en 2u00 Spaansche vrijwilligers. Volgens de China Gazette ligt dc Bocht van Manilla van het eiland Corre- gidor tot aan het Zuidelijke punt vol onder- zeesche mijnen. Het edand Corregidor heeft een bezetting van 2000 man en beschikt over verscheiden stukken geschut van 6 cM. Manilla wordt aan de zeezijde van Marinales tot Malate beschermd door talrijke sirandbaterijen; te Cavite zijn onlangs ook talrijke strand- batterijen opgesteld. In het oosten van het eiland Luzon, waarop de hoofdstad Manilla ligt, heerscht groote bedrijvigheid. De Span jaarden vreezen, dat de opstandelingen Manila tegelijkertijd van verschillende zijden zullen aanvallen. Er vinden dagelijks kleine schermutselingen plaats tusschen de Spaansche troepen en de opstandelingen die door de Amerikanen worden ondersteund. Wauneer Manilla geblokkeerd wordt, is de toestand van den kapitein generaal en zijn troepen niet benijdenswaardig, daar zij door het optreden der opstandelingen niet vrij in hun bewegingen zijn, terwijl er zich geen dokken bevinden en de kolenvoorraad niet van langen duur zal zijn. Ook de Amerikanen zullen spoedig last krijgen van gebrek aan steenkool, en het aantal hunner schepen is bovendien te klein om de gaosche eilanden groep te kunnen blokkeeren. Omtrent de sterkte der beide eskaders, die zich in deze omgeving bevinden het volgendeSpanje heef: er „Isla de Cuba", kruiser met pant- serdek, „Isla de Luzno", 1,040 ton, 15,9 knoopen „Reina C'nistina", kruiser, 3,090 ton, 14 knoopen „Castilla", houten kruiser, met een snelheid van 14 knoopen; „Don Antonio", 3de klasse kruiser en „Don Juan", 1152 ton, elk 13 knoopen; „Velasco", sloep 1139 ton, 14.2 knoopen benevens een aantal kanou- neerbootenAmerika heeft er: „Olympia" 2de klasse kruiser, 5800 ton, 21.6 knoopen „Baltimore», 2de klasse kruiser, 4600 ton, 20 knoopen; «Raleigh", 2de klasse kruiser, 3183 ton, 19 knoopen; „Boston", 2de klasse, 3189 ton, 15 knoopen; benevens twee kanonneer- booten. Wel is Spanje's vloot bij de Phillip- pijnen dus sterker in aantal, maar het mate riaal is van veel geringer kwaliteit dan het Amerikaansche. 't Heet, dat Portugal zal gedwongen wor den Britiannie's voorbeeld van Hongkong te volgen en dat daarom Spanje's eskader te Sint-Vincent (Kaap-Verdische eilanden) zal worden aangezocht het ruime sop te kiezen. Een en ander doet dus wèl een treffen ter zee op korten termijn verwachten 1 De Amerikaansche journalisten hebben reeds drie schepen ingericht om den oorlog op zee te volgen. Zij zelve zullen in hoofdzaak den matro/.endienst verrichten. Het zou voor Span je niet onaardig wezen als het deze drie booten kon bemachtigen en daarmee de Amerikaansche pers bcrooven van alle inlich tingen. ONZIJDIGHEIDS-VERKLARINGEN. Terwijl Canada en Mexico reeds verklaard hebben, onzijdigheid te zullen betrachten, is in de Oude Wereld een dergelijke verklaring thans afgelegd door Engeland, Nederland, Denemarken en Italic; de drie eerstgenoemde staten hebben bezittingen in West-Indie. De onzijdigheidsverklaring van Frankrijk zal hedenavond in het Journal Officiel verschijnen. Daarentegen wordt officieus verzekerd dat Duitschland zulk een verklaring niet zal af leggen, evenmin als bij het uitbreken van den Chineesch-Japanschen en den Turksch- Griekschen oorlog. Het wil vrijheid van handelen behouden. KEY WEST, 26 April. De Mangrove is hier aangekomen met de Spaansche transat lantische stoomboot Panama, welke den 20en April van New-York vertrokken is naar Havana met Spaansche vluchtelingen en een kostbare lading,waaronder zich krijgs- en mondvoorraad voor het Spaansche leger moet bevinden. De MaDgrove maakte zich van de Panama meester op 20 mijlen afstand van Havana. De kanonneerboot Newport is hier aange komen met twee Spaansche zeilschepen, en hedenochtend werden in de buurt van Havana twee andere kleine schepen buit gemaakt. De Mangrove, die de Panama buit heeft gemaakt, is slechts een sleepboot, behoorend tot de kleinere schepen, die de vloot verge zellen, met eene bemanning van 13 koppen en gewapend met twee zesponders en vier revolverkanonnen. De Mangrove joeg drie schoten door den boeg van de Panama, het laatste schot op slechts honderd el afstands en dreigde de Panama een vierde schot in de zijde te geven, toen deze zich overgaf. L)e vermeestering van de Panama is van be- teekenis omdat de Spaansche regeering haar gekocht had als hulpkruiser. ST. VINCENT, 26 April. Het eskader ligt nog altijd hier, en niets duidt aan, dat het vandaag vertrekken zal. De schepen gaan voort met het inladen van steenkolen en mond voorraad. NEW YORK, 26 April. Het tranportschip P.iuther met 800 soldaten, is vanochtend van Hampton Roads vertrokken naar Cavohueso, onder begcleidir-g van den kruiser Montgomery en de kanonneerboot Vicksburg. De te Key-West verschenen dagbladen melden dat een Spaansch transportschip buit is gemaakt met 900 soldaten aan boord. Hoe duur het oorlogvoeren is, blijkt cenigszins uit de volgende berekening Een zeeslag vau één uur tusschen het Amerikaan sche oorlogsschip „Massachusetts" eu het Spaansche oorlogsschip „Pelayo" zou niet minder kosten dan 4 miilioen gulden, zonder nog de schade aan de schepen mee te reke nen. Als een der schepen zonk zou er dan nog 2 miilioen gulden bij komen. Ieder schot der vier 13 c.m. kanonnen van de „Massachusetts" kost f 3000. In een uur kunnen die kanonnen te zamen 220 maal vuren Dat is dus alleen van die stukken reeds f 1,920.100. En als de zestien kanonnen van hel Spaansche schip „Pelayo" tegelijk vuren, dan kost dat telkens niet minder dan f27,500. Ook te Antwerpen voelt men nu reeds den invloed van den oorlog. Verscheiden Ame rikaansche schepen, die teeds geladen waren, hebben hun vertrek uitgesteld, uit angst voor Spaansche kruisers. Verscheiden Spaansche schepen nemen in allerijl steenkool in. De diamant-industrie welke een sterken afzet naar de Vereenigde Staten heeft, gevoelt niet minder den invloed van den krijg. Daar de uitvoer naar Amerika op dit oogenblik „stokt", zijn reeds 151)0 diamantslijpers werk loos, en men vieestdat dit aantal nog zal loeuemen. De regeering heeft het noordzee-eskader bevolen naar de Antillen te vertrekken en in de nabijheid dier eilanden, zoolang de oorlog tusschen Spanje en Amerika duurt, te blijven manoeuvrecren. De Zeventigste verjaardag van koning Al- bert van Saksen, tevens zijn 25ste troonsver- jariug, is in Dresden met groote feesten gevierd. De keizers van Oostenrijk en Duitschland waren, met nog tal vau vorste lijke personen, te gast. De stad met weelde versierd, heeft de gasten hartelijk ontvangen, 's Middags was er parade; keizer Wilhelm voerde het tweede Saksische grenadieren regiment aan, Franz Jozeph zijn eerste Uhla- nenregiment. Om vijf uur kwam Hohetilohe met den Bondsraad den koning komplimen- teeren. Bij het galadiner toostte Franz Jozeph op den jubilaris. Het Koning-Albert-Jubileumsfonds van de stad Dresden bedraagt 2 miilioen mark en zal voor ruim drie vierde dienen tot het aanleggen van een groot park en voor de rest voor het aanleggen van plantsoenen, die de bekoorlijke Saksische hoofdstad nog aan trekkelijker zulleD maken. WAALWIJK, 27 April 1898. Stierenkeuring. Op de gisteren alhier gehouden keuring waren voor de categorie zware stieren met breede tanden, de volgende examplaren aangevoerd, waaraan zijn toegekend als volgt: De stier van H. Vermeulen, Haarsteeg 47!'4 punt. Gemeente Vlijmen 463/4 Van TilborghSprang 47 Floris Nieuwkuik 46s/* Jaap Buijs Herpt 503/4 Brandei horst Eeten 47 Dirk van Buuren Meeuwen 53 Prijs van f 75 aan laatstgenoemde. Zware stieren zonder breede tanden Aangevoerd een stier van den heer Ant. Grevenbroek Herpt, waaraan werden toege kend 451/3 punt. Deze stier bekwam een prijs van f 100. Matinéc liedertafel. Wegens het vergevorderde seizoen zal de liedertafel a.s. Zondag eene groote matinée in plaats van een concert geven. Behalve Bede vao Hol, groot koor met tenorsolo's kwartetten enz., dat voor het eerst wordt ten gehoore gebrachtzullen o a. nog worden uitgevoerd Frtthlings Netz, van Goldmark en Hulde aan den Arbeid, van Dirkx. Onderwijzcrsvergaderiug. Gisteren had alhier op Musis Sacrum de eerste vergadering plaats van de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk. Tegenwoor dig waren 46 ouderwijzers benevens de heeren Verheijen en van Oppenraaij arrondissement en district schoolopziener. Herkozen werd tot secretarisp. de heer G. van Oudenhoven te Bezooie». Besloten werd uit de kas eene uitgave van f 25 te doen aan de weduwe v. L. te Kaatsheuvel. Als p'aats waar de volgende feestvergadering gehouden zou worden, werd Heusden gekozen. Behandeld werd de schets eener salarisregeling van onderwijzers in Noordbrabant, opgesteld door hei Gewestelijk Bestuur van het N. O. G., wat tot vele vrucht bare discussies aanleiding gaf. Iuiiuldigiugsfeesten alhier. Morgenavond om 9 ure heeft er bij den heer Chr. v. d. Werff eene vergadering plaats van de verschillende buurtcommissies met de hoofdcommissie. Alsdan zullen enkele be sprekingen gehouden worden en zullen de verschillende buurtcommissies hunne voor zitters kiezen. Diefstal met lijmkoutjes. Door de politie alhier is aangehouden de zich noemende J. H. Pender, eksteroogsuijder en goochelaar, die in de R. C. Kerk te Baardwijk de offerblokken wist leeg te goochelen en zoodoeude ongeveer een dertig gulden te bemachtigen; op heeterdaad in het bezit bevonden van nog een ruim bedrag, bleek de goocheltoer met lijmhoutjes te hebben plaats gehad, daar de lijm zich aan het geld bevond. Heden is hij overgebracht naar 's Bosch ter beschikking van ileu heer officier van justitie. Brand. Maandagmorgen brak vermoedelijk door een gebrek in den schoorsteen, brand uit in de woning vau dc landbouwer Kroot aan de Galgewiel alhier. In korten tijd waren huis en inboedel verteerd. Het vee echter werd gered. Naar men ons meldt, is een en auder tegen brand schade verzekerd. Spanje Amerika en.... Nederland. Vanwege het ministerie van buitenlaudsche zaken werd heden een waarschuwing uitge vaardigd aan de Nederlanders in het buiteu- land, in het bijzonder in Amerika, om de meest strikte neutraliteit in acht te nemen in den oorlog tusschen Amerika en Spanje. Het pantserdekschip Friesland zal Woens dag de reis naar Curasao aanvaarden. Onze Koninginnen op reis. HH. MM. de koningiunen zijn Donderdag morgen 11 uur 20 min. van Parijs te Cannes aangekomen. Lang voor de aankomst van den expres- trein was er een talrijke menigte voor het station en op de boulevards, waar de stoet moest langs komen, verzameld. De spoor wegmaatschappij had den vorstelijken salon met planten en zeldzame bloemen smaakvol doen versieren Op het perron bevonden zich de hertogin van Albany, zuster van H M. de Koningin- Regentes, en prinses Alice, de prins van Nassau, oom van H. M. dc koningin-regentes, de prefect G. Leroux, de maire Perrissol, de Nedcrlandsche gezant de heer L. H. Rysse- naers de vice-cousul, de heer Bernard, en verschillende leden der Hollandsche kolonie. De koningin-regentes stapte het eerst uit en omhelsde de hertogin van Albany en haar kinderen. De hertogin van Albauy bood der jonge koningin een bouquet oranjebloemen aan en de maire heette de hooge bezoeksters wel kom in naam der gemeente.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2