BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Enge! and. Italië. BINNENLAND. een van de masten van de Boston werd stuk geslagen. Luitenant Calkins, die de Olympia bestuurde, bemerkte echter dat de kaarten niet geheel juist waren, en wist de schepen voorzichtig tot op 2000 meter van de Spaansche vloot te brengen. Nu konden ook de kleine kanonnen hun werk doen, en de hagel van projectielen die op de Spanjaarden neerkwam, was vreese- lijk. Weldra zag men drie vijandelijke sche pen in brand staan. Te half acht hield het vuren op aan boord van de Amerikaansche schepen ging men ontbijten. Tot bij elven bleef men buiten het bereik van het vijandelijk geschuttoen werd de slag hervatnu mocht, de Baltimore vooropgaan. Het vuren van dit schip had zulk een uilwerking, dat Dewey de Raleigh, Boston, Concord en Petrel last gaf, de vijan delijke schepen in de Bakor-baai te gaan vernielen. De kleine kanonneerboot Petrel, die slechts 892 ton meer en 4 meter diepgang heeft, kon de vijandelijke vloot tot op 1000 el naderen. Alle nog zeewaardige Spaansche schepen werden nu vernield de Ulloa werd het laatst verlaten en zonk. De Spaansche vlag op het arsenaal van Cavite werd neergehaald en te half een steeg de witte vlag in de lucht. De verlaten Don Juan de Austria, Marques del Duero, Isla de Cuba en Correo werden nu vei brand, het groote transportschip Manilla Isla de Mindanao) en vele kleinere schepen vielen den Amerikanen in handen. Drie aan vallen van torpedobooten waren zonder moeite afgeslagen. De slag duurde ruim zes uren. De Amerikaansche vloot blokkeerde na de haven van Manilla. De Amerikanen leden geen ander verlies dan acht gekwetsten (niet ernstig), waaronder een officier. (Men moet in aanmerking nemen, dat de correspondent van een Amerikaansch blad hier aan 't woord is Het relaas van den slag schijnt nogal gekleurd te zijn. Red. C.) Daarentegen hadden dc Spanjaarden 150 doodcn en 90 gewonden op de Reina Cristina (ook admiraal Montejo werd, naar men zegt, gewond); 5 dooden en 29 gewonden op de Austria, 4 dooden en 50 gewonden op de Ulloa. In het geheel schat men de verliezen der Spanjaarden op 1200 dooden en gewon den. Zij hebben voorts 10 oorlogsschepen, eenige torpedobooten en twee transportsche pen verloren, en de marinewerf te Cavite en 9 batterijen werden vernield. Generaal Augusti geeft als zijn verlies op 6Ió man, en voegt er bij dat Manilla niet gebombardeerd is op het vertoog van de vreemde consuls. De minister van marine Long heeft aan commodore Dcwey geseind De president dankt u en uw officieren namens het Ameri kaansche volk voor uw schitterende overwin ning. Plij heeft u tot admiraal bevorderd, en zal aan het Congres voorstellen, een motie van dank aan u uit te brengen." De blokkade van het eiland Kuba heeft tot dusver weinig uitgewerkt 't zij de bedoeling der Ame'ikanen is een bombardement van eenige havensteden en ontscheping van troe pen, 't zij de overgave door uithongering beoogd wordt gebeurtenissen van eenige beteekenis bebben er bij of op den „Parel de»- Antillen" nog niet plaatsgevonden. Het kleine bombardement van Mauianzas van 27 April, de landing van eeu paar officieren en de mislukking van een andere landing dat is zoowat alies en 't beteekent bitter winig. 't Is alles voorspel en introductie de groote dingen gaan gebeuren als de Amerikannen op groote schaal de insurgenten te hulp komen of als de Spanjaarden mochten probeeren de blokkade te verbreken 1 Tien Spaansche koopvaardijschepen zijn nu genomen door de Ameiikanen en van deze vangsten is wel de gewichtigste die van de »Argonauta« omdat aan boord van dat vaartuig belangrijke gegevens zijn gevonden aangaande den staat van zaken op Kuba. Men leeft nu in groote spanning in gevolge de volgende telegrammen: - Zaterdag meldde een particulier telegram, uit Gibraltar te Madrid ontvangen, dat de Spaansche en Amerikaansche eskaders elkan der hadden [ontmoet op [den Atlantischen Oceaan de uitslag van den slag zou bevre digend voor Spanje zijn geweest en Zondag werd aan de World uit Puerto Plata op San Domingo bericht „Ambtenaren op San Domingo rapporteeren dat zij bij Monte Christi, aan de Noordkust van het eiland, een zware kanonnade hebben gehoord. Men gelooft dat het eskader van admiraal Sampson slaags is geraakt met het Spaansche Atlantische eskader Het geschut vuur begon omstreeks negen uur Maandag morgen en was bijzonder hevig." Meer is nog niet bekend, maar men ver moedt, dat het eskader van admiraal Sampson, dat een paar dagen geleden uit Key-West is vertrokken met een onbekende bestemming, slaags is geraakt met het Spaansche eskader van de Kaap Verdische eilanden ouder admiraal Cuzera. Het Spaansche bericht meldt reeds dat de strijd ten gunste van Spanje zou zijn beslist maar dit werd ook gemeld van den zeeslag in den Philippijnschen archipel en de latere berichten hebben doen zien wat daarvan waar was! Uit het Ameri kaansche bericht blijkt alleen, dat het gevecht zou hebben plaats gehad ter hoogte van de Noorkust van San Domingo. Dit bericht stelt den strijd op Zondag, terwijl het telegram van uit Gilbraltar betrekking heeft op een gevecht, dat vroeger zou hebben plaats gehad. De allerlaatste tijding omtrent de plaats, waar de Spaansche vloot zich bevond, komt uit Washington en meldt dat het eskader van admiraal Cuzera ter hoogte van Sr Thomas was gekomen, terwijl de Amerikaansche vloot niet ver van daar was. zoodat men spoedig een treffen verwachtte. Monte Cristi ligt aan de noord-westelijke punt van San Domingo, op de grens van deze republiek en die van Heïti, tusschen het eiland Tortue en kaap Isabella. Is het bericht waar, dan zou de tweede groote zeeslag geleverd zijn verder van Porto- Rico Kuba af, dan men meende dat geschieden zou. De vloot van admiraal Sampson, komende van Havanna of Key-West, moet dan het Spaansche eskader ontmoet hebben, toen het op weg was naar Kuba, ter verbreking der blokkade. De regeering te Washington had Zondag nog geen bevestiging van de geruchten, dat bij de noordkust vau Haïti een zeeslag geleverd zou zijn. Er is uog een omstandiger bericht gekomen van een gevecht tusschen den Amerikaanschen kruiser Montgomery en een veel sterker Spaansch oorlogsschip, Zaterdag nacht, ter hoogte van Le Cap Haitien de officieren van het Fransche stoomschip Olinde Rodriguez moeten dat te Cap verte d hebben maar ook dit is nog niet bevestigd. Zeker is alleen dat het smaldeel van schout-bij-nacht Sampson, uit drie groote oorlogsschepen en vier kleinere bestaande, met torpedobooten enz. thans bij de Westkust van Portorico kruist, wachtende op een bericht van de snelvarende hulpkruisers St. Louis, Harvard en Yale, die ten oosten van St. Thomas zijn om de nade ring van de Spaansche vloot te melden, en dat het vliegend eskader var. commodore Schley nog te Hampton Roads ligt. Men begint nu wel wat ongerust te wordeu over de drie Amerikaansche oorlogsschepen die langs de Braziliaansche kust koers zeiten naai het noorden. Maar terwijl de Marietta slechts een kleine kanonneerboot is van 1000 ton, en de Nictheroy, onlangs van de Bra ziliaansche regeering gekocht, tot de geheel ongepanlserde kruisers behoort, is het slag schip Oregon, meer dan 10,0ü0 ton groot en krachtig gepantserd en bewapend, een niet gering te sc atten tegenstander, die zelfs een geheel eskader aardig wat te doen zou kunnen geven de Spaansche marine bezit geen enkel schip van die afmetingen en dien bouw Wat den aanval op Sau Juan (Porto-Rico) aangaat, wordt bericht, dat de consul van Amerika te Kingston (Jamaica) uitstel heeft aangeraden tot men beschikt over een flink landingscorps en lot er wapens en ammunitie zijn aangevoerd voor 50.000 inboorlingen die daarop alleen wachten om tegen de Span jaarden in opstand te komen. Zooals men weet heeft de »Alfons XIII" op Porto Rico 1000 man bezittingstroepen, 10 kanonnen en ander oorlogsmaniaal geland, wat wel het vermoeden wekt, dat deze kolonie verdedigd zal woiden. De aanval op Porto Rico was oorspronkelijk bepaald op 7 dezer. Een onmiddellijke bezet ting lag in niet het plan. Wanneer na het bom bardement de kolen-depóts konden worden genomen of vernietigd zou het voornaamste doel van admiraal Sampson bereikt zijn. Te Sau Juan bevinden zich zes duizend man Spaansche troepen, de batterijen zijn in den laatsten tijd versterkt, sterke aarden weikeu zijn aangelegd. Maar aan .het Amerikaansche ministerie van marine is men van oordeel, dat de vloot van admiraal Sampson sterk genoeg zou zijn, om de batterijen tot zwijgen te brengen na een paar uur. Te Cadix heeft admiraal Camara Zaterdag het bevel aanvaard over het nieuwe eskader, welks bestemming wordt geheim gehouden. Proces Zola Men weel dat Picquart een aanklacht we gens laster tegen het blad «Le Jour* heeft ingediend. Hij heeft dit gedaan in een schrijven aan den procureur van de Republiek Athalin, waarin hij verklaart te kunnen bewij zen dat hij sedert 26 Nov., den dag van zijn terugkeer uit Tunis, Parijs niet heeft verlaten. MADRID, 7 Mei. De commandant-generaal Biscayes heeft uit Libuan, in den Filippijnen archipel geseind Na vier uren vechtens heb ik mij meester gemaakt van Panay, het voor naamste brandpunt van den opstand. De opstandelingen hebben 172 man op het slagveld gelaten, en de kolonne die ik uit gezonden heb om hen te achtervolgen, meldt dat zij meer dan 500 gedood heeft. Deze operatie zal van grooten invloed zijn voor de pacificatie. De Spanjaarden verloren twee officieren en 45 soldaten. Het nog restende deel van de Chiueesche schadevergoeding aan Japan met de kosten vpor de bezetting van Wei-hai-wei voor een jaar, werden Zaterdagmiddag in de Bank van Engeland te Londen aan den vertegenwoor diger van Japau uitbetaald in tegenwoordig heid van den directeur der bank. De Japanner ontving een cheque van 11.008,887 pond sterling, 10 chillings en 9 pences. Volgens een telegram uit Liverpool wordt de opstand in Sierra Leone zoo ernstig geacht, dat de regeering Enge'sche troepen naar de kolonie zal zenden. Tot heden toe zijn daar. met uitzondering van het artillerie- corps van Sierra Leone, en zeesoldaten van de Engelsche oorlogssc epen, slechts inland- sche (West-Indische en Afrikaansche) soldaten tegen de opstandelingen in het veld gebracht binnen een paar weken gaan er waarschijn lijk 500 of 700 man uit Engeland heen. Van alle zijden komen nog berichten dat factorijen verwoest en handelsagenten ver moord zijn. Op den Amerikaanschen zen- dingspost te Rotifunt zijn vijf vrouwelijke en een mannelijke zendeling vermoord. Het broodoproer in Italië. Te Milaan is de bevolking, door honger gedreven, in heiligen opstand gekomen en in andere streken van het land heeft de bevol king, schoon minder ernstig, dit voorbeeld van wanhoopsuiting gevolgd. In Milaan was de beweging verschrikkelijk. De volksleiders hadden een geheel plan van aanval op en verdediging tegen de troepen opgesteld en overal in dc stad lieten zij barricades opwerpen. Met verbittering werden deze barricades aangevallen en verdedigd, en als de troepen er in ges'aagd wxren een barricade te nemen, vloog de menigte op de huzaren in en wierp van de daken steenen op de soldaden. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zon dag, bij donker weer, is er iu de straten van Milaan hevig gevochten. De achtduizend sol dalen konden zich meestal nauwelijks staande houden tegen de massa der arbeidersbevol king die op hen aandrong. Batterijen hier en daar op hoofdpunten neergezet kwamen hen in ernstige oogenblikken te hulp. Het is omogelijk nog na te gaan hocvelen in deze vreeselijke revolutie werden gedood en gewond. Dc censuur weigert telegrammen aan te nemen, doch mag men Milaneesche journalisten, die te Rome zijn aangekomen gelooven, dan waren er 300 dooden en 1000 gewonden. Het oproer is thans in Milaan onderdrukt. Sterke troepenmachten hebben alle volkswij ken afgezet en bewaken alle pleinen. Maar de verbittering is gebleven. Uit Florence, Ravenna, Urbino, Arezzo en tal van andere plaatsen komen berichten van onlusten. In Livorno werd Zondagmiddag op verschillende plaatsen saaragescholen. Vau een der menigten stegen oproerige kreten op. Een eskadron cavalerie werd met steenworpen ontvangen, de soldaten maakten nu gebruik van hunne wapens, doodden één persoon en verwondden er vele anderen. Twee soldaten werdeD door steenworpen gekwetst. Meer dan honderd vrouwen werden gevangen genomen. In Salle (Abruzzen) plunderde de menigte het raadhuis. In Florence werd op de me nigte, die zingend langs de straten ging en hier en daar de ruiten inwierp, geschoten door de karabiniers. Een oude man werd gedood, een blinde vrouw zwaar gewond. Id Prato, bij Florence, ging het volk, gewapend met bijlen, haken en revolvers naar het belasting kantoor bij het station en staken het in brand. Met moeite dreef de politie de menigte uiteen. Ook hier een aantal gewonden. In al de genoemde steden is de staat van beleg afgekondigd. LUGANO, 9 Mei. De toestand in Milaan schijnt niet verbeterd te zijn. Er loopen geen treinen meer tusschen Chiasso en Milaan. Men beweert dat de stakende spoorwegbe ambten het centraal station te Milaan bezet houden. Boeren uit Brianza, met hooivorken gewapend, ziju de werkstakers ter hulp gesneld. LONDEN, 10 Mei. De correspondent van dc Daily News te Milaan geeft thans het eerste uitvoerige telegrafische verhaal vau de jongste gebeurtenissen aldaar, waarin beves tigd wordt dat de straatgevechten op Zater dag en Zondag veel moorddadiger geweest zijn dan de autoriteiten erkennen. Het aantal gedooden bedroeg wel duizend, terwijl dal der gewonden vermoedelijk nimmer bekend zal worden. Dertien barrikadeu waren enkel op het Corso Garibaldi opgeworpen. Gelijk gcwooulijk waren de vrouwen het felstsom mige gilden de vechtende soldaten toe; Lafaards MoordenaarsWij zwoegen om jelui te laten luieren Zelfs kinderen vochten mee. Toen de feesttrein voor Turijn gereed stond om daarheen te vertrekken, riepen de opstandelingen in het centraalstation Daar gaan ze pretmaken. Schande, schandeen honderden wierpen zich voor de locomotief op de rails, het treinpersoneel toegillend vooruit maar dan over onze lijken 1 De correspondent vertelt vele bijzoudere gevallen van persoonlijken moed. Toen de opstandelingen het Ospedale Maggiore be dreigden, vatte de conservatieve senator, de bekende dr. Porro in de binnenpoort post, waar de menigte hem spoedig ontwaarde. Kijk, werd er geroepen, daar is Porro, onze verdrukker I Maar Porro antwoordde kalm De eerste die biunenkomt, vindt een goede revolver klaar. Ik zal toonen, hoe een genees heer zijn plicht verstaat. Niemand nam de uitnoodiging aan. Van de daken wierpen de opstandelingen, behalve steenen en pannen, ook geheele schoorsteenen ueer. De straten vertooneu allerwege sporen van bloedigen strijd, Geluk kig werd dadelijk de internationale ambulan cedienst ingericht om de dooden weg te dragen en de gewonden te helpen. De Times-correspondent te Rome seint dat het herstel van de rust te Milaan en elders slechts schijnbaar is en deels een fictie van de regeering. In politieke kringen verwacht men verdere onlusten. De redevoering van den koning te Turijn stelt de publieke opinie teleur, welke verontwaardigd is over den premier en de aodere ministers en hun de schuld geeft voor den staat van zaken. Men verwacht een ministerieele crisis. WAALWIJK, II Mei 1893. De Parijsche Tentoonstelling in 1900. Door de bijzondere Commissie voor Groep XIV (INDUSTRIE CHIMIQUE) is de na volgende circulaire verzonden Door Uis vermoedelijk voor eenige maanden ontvangen een exemplaar van het Programma der Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, U door de Centrale Commissie toegezonden.' Tot heden is, voor zoover ons bekend, aan het Hoofdbureau der Centrale Commissie te 's-Graverihage geene mededaeling ontvangen dat uwe firma voornemens is, de Nederlandsche Afdeeling der Tentoonstelling met eene in zending te verrijken. Daar, met het oog op de le nemen maat regelen, het voor onze Commissie dringend noodig is reeds nu over een volledig overzicht der te verwachten iuzendiogen te beschikken en in andere groepen de aanmeldingen de beschikbare ruimte reeds overtreffen, richten de ondergeteekenden tot U het beleefd maar dringend verzoek, aan het adres van den Heer P. L C. de Charro, Secretaris der Bijzondere Commissie voor Groep XIV, te 's-Gravenhage, ten spoedigste de mededeeling te doen toeko men van uw voornemen tot inzending en van de ruimte, waarover U wenscht te be schikken, en wel door inzending der aan bovengenoemd progamma toegevoegde »opga- ve voor deelneming aan de Wereldtentoon stelling te Parijs in 1900". Mochten door U alsnog inlichtingen van alge- meenen of financieelen aard worden verlangd, zoo is de Heer P L. C de Charro voornoemd gaarne bereid u die op uwe aanvrage te vertrekken, terwijl aan vragen van meer bepaald technischen aard, die in verband met uwe inzending door U gesteld kunnen worden, door de deskundige leden in ons midden de meeste aandacht zal worden ge schonken. Kosten van plaatsruimte, bewaking en decoratief in de Nederlandsche Afdeeling te Parijs komen niet ten laste van inzenders. Wij vestigen nog inet nadruk uwe aandacht op de belangrijke voordeelen, welke in menig opzicht en meer bepaaldelijk wat besparing van kosten en plaatsruimte aangaat, verbonden zijn aan eene collectieve inzending, die door de beoefenaren eener zelfde tak van nijver heid bij ouderling overleg zoo gemakkelijk is tot stand te brengen. De Commisaiis-Generaal, Mr L. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen. De Bijzondere Commissie voor Groep XIV der Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 C. H. Hintzen, te Rotterdam, Voorzitter. Jac. Ankersmit, te Amsterdam. Dr. S. Hoogewerff, le Delft. H. Löhnis, te Zwolle. J. B. Timmermans Wzn., te Waalwijk. Dr. II. Yssel De Schepper, te Gouda. P. L. C. de Charro, te 's-Graveuhage. Secretaiis. De commissie streeft er o. a. ook naar, om, in overleg met Lederfabrikanten, een flinke collectieve inzending van producten der Nederlandsche Lederindustrie daar te stellen. Heeren leerlooiers en andere nijveren, die daaraan wenschen deel te nemen, worden beleefd uitgenoodigd zich rechtstreeks, hetzij tot de Centrale, hetzij tot de bijzondere Commissie te wenden of tot het lid dier Com missie de Heer J. B. Timmermans Wz. te Waalwijk, meer bijzonder aangewezen voor klasse 88Leder eu huiden (Grondstoffen, materieel, wijzen van bewerking en voort brengselen.) I. Ruwe huiden. Looistoffen en extracten van looistoffen, Grondstoffen voor de behandeling van leder en vellen. II. Materieel en methoden voor de looierij, het leertouwen, zeemtouwerij, zeemlooierij en in 't algemeen voor de verschillende berei dingen van leder en huiden. III. Gelooid leder, Gelooid en verder be reid leder, Verlakt leder, Marokijnleder, Zeemleder, Perkamentleder. Akte examen Lager Onderwijs. Gisteren slaagde te 's-Bosch mejuffrouw M. A. F.. J. Zijlmaus aldaar. Kroningsfeesten. Naar wij vernemen bestaat, er kans dat de hoofdcommissie voor de inhuldigingsfeesten er in zal slagen middelen te vinden, om bij de te vieren feesten de armen te gedenken. Men deelt ons mede dat in de vergadering der buurtcommissie (afdeeling Hoek) deze commissie aldus is samengesteld: Frits Müllerspresident. G. van Loon-Sars, secretaris-penningm. H. Meulkens, G. Vermeer en P. Trom mels leden.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2