Nummer 39. Zondag 15 Mei 1898. 21e Jaargaii Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, Spanje en de Vereenigde Staten. ANTOON TIELEN, IND TJSTR1ËEL EN Hoog invoerrecht op Paarden in Frankrijk. ÜITGE'YER: 4,/ De Eeho van het Zuiden, Waalwijksche rn Langslraalsche Courant, Dit Blad verschijnt W oensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet gelieele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsoh- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk houdt zich ocledig met het opmaken van het verslag over 1897. Heeren industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig mogelijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koophandel en fabrieken voornoemd. De Nederlandsche paardenhandel en paar denfokkerij is weder gevoelig getroffen. Met 427 tegen 60 stemmen heeft de Fransclte kamer het voorstel Méline aange nomen, om verhoogd invoerrecht te heffen op alle in Frankrijk aangevoerde buiten- landsche paarden. Deze maatregel is te danken aan den toenemeuden invoer in de laatste jaren van Ameiikaansche paarden in Frankrijk. De heer Wilson, minister van Landbouw in Amerika, doet al het mogelijke om den verkoop van Amerikaansclie paarden in 't buitenland te bevorderen. En niet zonder succes. In Frankrijk werden uit de V. S. ingevoerd: In 1893 2500 stuks. h 1894 5000 1895 13000 n 1896 25000 1897 40000 Geen wonder, dat de Frausche fokkers zich ongerust begonnen te maken. Eene commissie van kamerleden en sana- toren begaf zich naar den heer Méline, verzoekende een besluit te doen nemen waarbij bepaald werd dat lo. Een inkomend recht van 200 frank van ieder paard geheven zou worden 2o. Een quarantaiue van 90 dagen voor ieder ingevoerd paard 3o. Brandmerk voor ieder vreemd paard met gloeiend ijzer onder de manen. Het sub 1 vermelde verzoek is thans toegestaan; de beide andere gelukkig niet. Gelukkig, zegt de heer Bultman, want waren ook die punten aangenomen, de schade zou voor de Nederl. paardenfokkerij nog veel grooter zijn. Het invoerrecht in Frankrijk bedraagt thans: Voor hengstenruins en merriën van 5 jaar of daarenboven 150200 fr. Beneden dien leeftijd 100150 Veulens en jonge paarden 5075 Door de verhoogde rechten worden vooral onze paarden getroffen, die voor f 400 f 500 worden verkochtterwijl het er voor onze paardenfokkerij leelijk gaat uitzien indien Amerika nu den overvloed, welke in Frankrijk niet geplaatst kan wordenop onze markten gaat werpen. De heer Bultman is dan ook van meening dat de Nederlandsche paardenfokkerij, eene zorgvolle toekomst tegemoet gaat(Z.L.) van beide partijen niet eens defensief optreedt; waar 't alleen schijn heeft, dat het koloniaal bezit geheel aan zichzelf zal worden over gelaten waar het moederland zijn scheeps macht niet waagt aan een treffen met de vloot van den overweldiger, doch de oorlogsbodems veilig en wel geborgen houdt in de bescher- mende vaderlandsche havens? Wel heeft Spanje's regeering 't nog niet aangedurfd harerzijds wereldkundig te maken den terugkeer naar Cadix van de vloot onder admiraal Cervera, welke 29 April 11. van de Kaap Verdische eilanden vertrok op aandrang van de Portugeesche regeering, die haar neutraliteit bedreigd zag wel wil de regeering te Madrid nog niet erkennen dat zij fei telijk geen „plan de campagne" hadwel blijft men te Washington nog altijd rekening houden met de, zij 't dan ook al heel gering? niogelijkhei 1 dat te Cadix een concentratie zal plaats hebben vanSpanje's zeemacht en dat dan zal worden uitgetrokken naar Amerika's kust of West-Indie, doch de kans dat van Spanje uit nog actief zal worden opgetreden, terwijl de vloot op 't moment vierduizend zeemijlen zoo ongeveer verwijderd is van Porto Rico, in de nabijheid waarvan de beslissende ont moeting tusschen beide vijandelijke eskaders moest plaats vinden of reeds begonnen was, naar men tot voor enkele etmalen meende, is uiterst gering Is dat nu een openlijke bekentenis van onvermogen van Spanjewil de regeering tot eiken prijs, zelfs tot spot van gansch de beschaafde wereld, een nieuwe nederlaag ontgaan wil men aldus komen tot een spoe- digen vrede of zou 'i kunnen wezen, dat men werkelijk alle heil zoekt in een verdediging van het grondgebied van Kuba, van Porto Rico en van (ie Philippijnen en overtuigd is dat gerustelijk over te kunnen laten aan de bezettingstroepen op deze eilanden Hoe 'r zij, de schijn is legen Spanje de Unie wordt aldus feitelijk gedwongen tot een doortastend offensief optreden tegenover Kuba en Porto Rico beide en het heet dat Mac Kinley zelfs in beide koloniën tegelijk een inval zou willen doen Wat zon een verbitterde tegenstand op Kuba en Porto Rico nu nog kunnen baten de verbinding mei het rnoeder'and is feitelijk afgebroken en indien 't Spanje's bedoeling is den oorlog te rekken of de mogendheden te nopen tot tusschenkomst om het Iberische schiereiland te redden van den ondergang, heeft het zich geducht misrekendop den duur zou 't zelfs heel wel mogelijk zijn, dat Amerika's zeemacht het vasteland van Spanje kwam bedreigen en aldus den vrede kwam voorschrijven naar te Washington vastgestel de regelen en nu het handelsverkeer tusschen Europa en Amerika weder den gewouen loop kan nemem is er tot een bemiddelend op treden der mogendheden niet de minste reden de veilige ligplaats van de Spaansche vloot garandeert ook de veiligheid van het scheepvaartverkeer tusschen Oude eu Nieuwe Wereld De oorlog kan er feitelijk nog wel gesproken worden van een oorlog, waar een Of men te Washington ook in zijn schik is Daar heeft men zich nu dagenlang bezorgd eu ongerust gemaakt over de geheimzinnige plannen van eeu eskader, dat men feitelijk tot alles in staat achtte, dat men nu eens hier, dan daar waande en ondertusschen dobberde admiraal Cervera met zijn vier kruisers en drie torpedobooten rustig en kalm uaar de vaderlandsche kust, alle oorlogslau weren versmadend en alleen bedacht op het behoud van de schepen en de bemanning, die in vredestijd bij parades als anderszins nog zulke onschatbare diensten kunnen be wijzen Spanje te dwingen tot een vrede tot eiken prijs, Kuba te bezetten en de Spanjaarden te verjageu, Porto Rico te vermeesteren tol eigen gerief ziedaar het program van Broeder Jonathan, in welks uitvoering hij nu wel niet gestoord zal worden, doch waartoe toch allicht wat meer lijd noodig is dan men, of juister dan de grcote massa, meent. Een weinig ontstemd zijn velen in Amerika toch ook een nieuwe overwinning A l'inslar van admiraal Dewey bij Mauillahad nog wat meer houding gegeven aan een mogend heid, die nu ook aan de veroveringspolitiek gaat doen, die nu ook een rol wil gaan spelen in 't Uiterste Oosten Admiraal Sampson vooral is van streek hij zou admiraal Dewey zoo graag overtroefd hebben, hij zou hem in populariteit zoo graag de baas zijn geworden en terwijl de leidende lui te Washington wel geporteerd zijn voor den vrede, mits Spanje er om aanhoudt, zint Sampson op een of andere verrassende daad. 't Heet nu dat de schout-bij-nacht Schley van het vliegend eskader bij Hamptan Roads bij de landing der troepen op Kuba zal medewerken en dat Sampson onderwijl Porto Rico zal aanvallen en blokkeeren, terwijl men druk bezig is met de toebereidselen om aan commodore Dewey voor Manilla, de noodige strijdmiddelen te verschaffen. De transport schepen zijn reeds gecharterd en de expeditie zal misschien tegen het einde dezer week kunnen vertrekken. Zij zal bestaan uit de kruisers „Charleston" en de „City of Pekin", die het noodige materiaal voor reparatie met zich zal voeren de „City of Sidney" vervoert 3000, de „Australia" 2000 manschappen. Als alle versterkingen zijn aangekomen zal de commandant van het escader, zonder zijn eigen macht te verzwakken, minstens 2000 man van zijn eigen corps aan land kunnen zetten, om met het leger samen te werken. In elk geval zal 't nog wel eenigen tijd duren eer Schley te Havanna in maarschalk Blanco's paleis zetelteer Sampson te San Juan vasten voet heeft en eer Desvey van Manilla uit de Philippijnsche eilanden be- heerscht De bewering, dat generaal Gomez, de aan voerder der Kubaansche opstandelingen, in staat zou zijn om den nieuwen oogst geheel te vernietigen, schijnt wel min of meer over dreven te zijn. Hij moet namelijk op dit oogenblik hoog stens 300 man te zijner beschikking hebben, terwijl de totale sterkte van het leger der Kubaneu niet de 3500 man overtreft. Daar entegen is het geregelde leger der Spanjaar den 60,0u0 tot 90,000 man sterk, waarbij nog komen 30.000 vrijwilligers. Dezen kunnen een terrein afzetten, groot genoeg, om zich zeiven vau de noodige levensmiddelen te voorzien. De berekening moet niet op losse gronden berusten. Zij is afkomstig, zegt decorrespon dent der Times, van iemand, die Kuba kent. Van uilhougering van het eiland zal dan voorloopig ook nog geen sprake zijn. De Amerikanen zullen dus uitsluitend, of hoofd zakelijk, hun kracht moeten zoeken in een inval. En zóó overtuigd zijn ze van hun meerderheid, ook in dit opzicht, dut zij tegen Juli het einde der campagne tegemoet zien. Want het Spaausche leger, zelfs als het zich achter versterkingen verschuilt, wordt niet sterk genoeg geacht om de Amerikaansche troepen te weren! Wat nu de Philippijnsche eilanden betreft, van waaruit het gelukkig niet nader bevestigde gerucht is verspreid, dat admiraal Montejo, Spanje's eskader-chef, met zijn twee zoons zou vermoord zijn te Manilla, kan verzekerd, dat er vóór de eerste week van Juni geen versterking van Amerika uit kan arriveeren. Terwijl volgens bericht uit Washington een deel der publieke opioie uit den terugkeer van het Spaansche escader van de Kaap- Verdische eilanden naar Cadix de hoop put, dat de vrede nabij is, zien verscheiden waar- digheidsbekleeders in dit feit juist een aan wijzing, voor de verlenging van den oorlog. Spanje is zeggen zij, overtuigd van de on- mogelijkheid om Kuba en Portorico langer te kuneu behouden, en besloten om al zijn strijdkrachten ter zee te vereenigen en alleen een defensieve houding aan Ce nemen tegen over de operaties der Amerikanen tegen Kuba en Portorico. Noch te Portorico, noch in de wateren van Cuba bevindt zich een Spaansch escader dat den strijd met de vloot van admiraal Sampson zou kunnen en durven aanvaarden. In de havens der beide eilanden liggen slechts onbeduidende schepen: twee kruisers, de „Al fonso Doce" en de „Reina Mercedes", elk van ongeveer 3000 ton, de nog kleinere kruisers „Conde de Venadito", „Infant* Isabel" en Marques de Ensenada", van 1040 en 1152 ton en alle ongepantserd, benevens eenige kanonneer- en torpedobooten. Havanna en San Juan de Portorico zijn dus, wat de marine betreft, nog veel slechter verdedigd dan Manilla en Cavite op de Philippijnen. De Engelsche kanonneerboot Linnet te Honkong aangekomen, had Maandag Manilla verlaten. Volgens haar verkeeren al de Phil- lippijnen in volslagen anarchie, en is Dewey onmachtig iets te begiunen, ook indien het Spaansch gezag wordt afgeschaft. Op de op standelingen toch is geen o >g te houden. Er zou een groote macht en een bijzondere ondervinding vereischt worden om de orde op de eilanden te herstellen. De Spanjaarden houden inmiddels Manila, hadnekkig weige rend de stad over te geven, en Dewey aarzelt haar te beschieten. Immers hij hoopt de stad, door honger gedwougen.zich te zien overgeven. De Spanjaarden van hun kant zijn vol ver trouwen dat ze het zullen kunnen uithouden. Voor Manila waren twee Duitsche, een Fransch en eeD Japansch vaartuig aangekomen, terwijl eeu Russisch werd verwacht. Het voik lijdt gebrek en begint wanhopig te worden. Long heeft een telegram van Dewey ont vangen de telegrafische gemeenschap in de golf van Manilla is hersteld. Dewey zegt, dat er weinig verandering in den toestand is gekomen sinds zijn laatste telegram. Hij heeft de vuurwapens, buitgemaakt op de Spaansche oorlogsschepen, doen laden voor tiansport, evenals den voorraad van het arsenaal van Cavite. En hij handhaaft de strenge blok kade. NIEWE OORLOGSFEITEN. Volgens een telegram uit Fort de France, aan het Journal, beschieten negen Ameri kaansche schepen thans San Juan op Porto Rico. Er is eeu nieuw gevecht geleverd bij Carde nas, en het duurde een uur. De kanonneerboot Wilmington, het gewapende koopvaardijschip Hudson en de torpedoboot Winslow zijn de haven binnengevaren, ten einde eenige Spaan sche kanonneerbooten aan te vallen. Ze koDden deze echter niet ontdekken, en de Spaansche batterijen begonnen te schieten. Toen kwamen de Spaansche kanonneerbooten te voorschijn en begonnen eveneens op de Amerikanen te schieten. De Hudson bracht vandaag uaarKey- West de lijken van luitenant tweede klasse Dagley en vier man; met vijf gekwetsten, onder wie luitenant BernadoD, de commandant van de Winslow, tot welke boot trouwens alle dooden en gekwetsten behooren. Het vuur der Spanjaarden, zoowel van de batterijen als van hunne schepen, richtte zich bijna uitsluitend op de Winslow, waarvan de ketel is gesprongen. Toen kwamen de Wil mington eu de Hudson te hulp en alle drie trokken zich terug. Wilmington en de Hudson hebben eerst beproefd afleiding te geven ten bate van de Winslow, maar het mocht hun niet gelukken het hevige vuur op de Winslow gericht, te doen verminderen. De ketel van de YViuslow sprong, door een bom geraakt. De Hudson slaagde er ten slotte in de Winslow op sleeptouw te nemen. Er waren nog maar drie man op de Winslow in staat, de touwen te verbinden Een poging van de Amerikanen om bij Cienfugos te landen, is Donderdag mislukt. De Amerikanen trokken zich terug voor het vuur der Spaansche infanterie, die op de kust verborgen was opgesteld. Aan Spaansche zijde werden veertien man gekwetst. Vrijwilligers

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 1