Notaris BINK, Notaris RANT, Advertentiën. Telegrammen, Handelsberichten. publiek verkoopen publiek verpachten op 25 Mei 1898, op Vrijdag 27 Mei 1898, Overlijden Mr. Buklinann. Een treurig incident had gisteren tijdens de openbare vergadering der Tweede Kamer plaats. De heer Bahlmann namelijk zeeg, ter wijl hij zijn* rede uitsprak, plotseling op zijn zetel neder, met het hoofd tegen het blad van de tafel der achterstaande bank Ou mid dellijk snelden leden naar hem toe, die hem geest-opwekkende middelen toedienden en zijn hoofd met water waschten. Gedurende deze behandeling opende de heer Bahlmann nog enkele oogenblikken de oogen. Inmiddels schorste de voorzitter dc ver gadering een kwartier, met last tot ontruiming der tribunes: Een zich op de tribune bevin dende militaire arts meldde zich aan en werd tot den heer Bahlmann toegelaten, kort daarna gevolgd door dr. Nortier, wiens bijstand inmiddels was ingeroepen. Zij trachtten nog het bewustzijn zooveel mogelijk op te wekken, maar moesten weldra den dood constateeren. Voordat de dood was ingetreden, gat eeu der aanwezige r.-kath. geestelijken den stervende de absolutie. Verschillende Kamerleden, o. a de heeren Van Vlijmen, Travaglino en de Bieberstein, knielden naast het lijk neder, dat tusschen de spreekplaats en het bureau lag uitgestrekt. Het stoffelijk overschot werd in de zaal op een matras gelegd en door verschillende katholieke leden uit de zaal naar een nabij gelegen vertrek in het gebouw gedragen. De heer mr. B. M. Bablmann had sedert 1880 in de Kamer zitting voor het kiesdistrict Tilburg. Verder lezen wij het volgende in >De Residentiebode» Mr. Bahlmann is op betrekkelijk jeugdigen leeftijd overleden en zal ternauwernood de vijftig bereikt hebben. Sedert December 1880 vertegenwoordigde hij onafgebroken het district Tilburg, waar hij wijlen mr. Verheijen verving. Hij was een uitnemend redenaar en scherpzinnig „deba'er Niets deed in de laatste dagen zijn nade rend einde verwachten. Donderdag neg sprak hem aan het Station van den Hollandschen Spoorweg een onzer medewerkers. Hij was op weg Daar Haarlemwaar hij 's winters woonde en vanwaar hij daaglijks als er Kamer was naar Den Haag heen en terug reisde. Hij sprak toen het voornemen uit na afloop dezer kamerbijeenkomst naar zijn zomerver blijf >Geldersch Hof», bij Nijmegente vertrekken. Nog geheel onder den indruk der verplette rende tijding van het plotseling overlijden van den Afgevaardigde voor het Hoofdkiesdistrict Tilburg, nemen wij de pen op om een enkel woord aan de nagedachtenis van mr. B. M. Bahlmann te wijden of liever om den veteraan onder onze Katholieke Afgevaardigden het eeresaluut te brengendat ieder, wien de Katholieke zaak in Nederland ter harte gaat, hem verschuldigd isen dat allen, om het even van welke richting, die eerbied koesteren voor karakter en eerlijke en gloeiende over tuiging, hem met ware piëteit brengen zullen. „Teneamus Confessionem" „Houden wij vast aan ons Geloof", dat was de naam van het Leidsche Gezelschap van Katholieke studenten, waarvan mr. Bahlmann, als wij het wel hebben een der oprichters, maar waarvan hij in elk geval de ziel was. „Teneamus Confessionem" dat was de eenvoudige, maar in haar eenvoud toch zoo Sere leuzedat was de onopgesmukte, maar in haar kortheid toch „alles» zeggende zin spreuk, die het geheele leven van mr. Bahl mann niet gekenmerkt, maar beheerscht heeft. „Teneamus Confessionem" beleed de stu dent, verkondigde de jonge rechtsgeleerde betoonde door zijn geheele politieke loopbaan heen de Katholieke Afgevaardigde. Wat een gloed, welk een warmte van overtuiging! „Een geloof», als waarvan de H. Schrift gewaagt, dat „bergen kon ver zetten." Uit ieder zijner daden sprak deze over tuiging, dat geloof, om het even of het een vraagstuk gold van den meest materieelen aard, of de zaken raakte der allerhoogste orde. Gold het de Handelspolitiek en het be vechten der op dit stuk hier te lande gevolgde gedragslijn de bestiijding van mr. Bahlmann ging tpt het uiterste, maar leverde tevens het bewijs van de vastheid zijner overtuiging. Gold het een quaestie als de uitbreiding van het Kiesrecht, zqnder daaraan den door hem noodzakelijk geoordeelden Stemplicht vast te knoopen mr- Bahluianp was niet tevreden met bloot getuigen maar pischte dit iu de daad YJtP het uitgebrachte „votum", dat wel een neder? Jaag zijn mocht, 'maar toch aan het nageslacht tponen zou, dat meP "jet had geaarzeld, den strijd vopr het begipsel te aanvaarden. Gold hel dep pprsppnlijken diepsipliph^ waa"1* mr. Pahlpiann op den dupr een gevaar zag voor de vrije opleiding der geestelijken stervend heeft mr. Bahlmann het bewezen, hoe hij vaststond voor zijn overtuiging en hoe bij niet sphroopadp yogr dP VPfded.igipg daarvan iu perspon op te komen en als een irpuw soldaat pal te staan. Gisteren, fteifdag van Mr- ÏUhlqiann, was het juist een j*a* geleden, d&t hij in onze gemeente, op Musis Sacrum voor cep zeer talrijk publiek eepe politieke lezing ge houden heeft, aldus blijk gevende van groote belangstelling in onze streek, waar hij tal van warme vrienden en vereerders telde, die wederkeerig op hem konden rekenen, en die hij met alle hem ten dienste staande mid delen hielp, als zijn medewerking gevraagd werd. De looiers o. a. zullen zich zeker nog wel dankl aar herinneren, hoe Mr. Bahlman in 1883 zich hunne zaak aantrok, toen hij te Tilburg eene groote looiersvergadering kwam presideeren en een adresbeweging op touw zette. Zijner nagedachtenis zij hiervoor nogmaals hulde gebracht. Requicscat in pace. Onze Koninginnen op reis. Onze.Koninginnen, die Dinsdagmiddag te Zug aankwamen, begaven zich terstond naar Kummer's kur-inrichting Schöofels op den Zugerberg, waar hare majesteiten eenige we ken zullen vertoeven en waar met dit doel 42 kamers voor de koninginnen en haar gevolg besteld zijn. Inhuldigingsfeestcn tc 'sGravenhage. De voornaamste festiviteiten alhier bij ge legenheid van de inhuldiging, welke met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zullen worden vereerd, ziju de volgende Vrijdag 9 September. Circa 12 uur. Aan komst te 's-Gravenhage. 3*'j—4.50. Plech tigheid in de Groote Kerk. 9—10. Rijtoer langs de illuminatie. Zaterdag 10 September. ÏO1^lD/s Aubade der schoolkinderen achter het Paleis. D/j Bloeinenoptocht van leden van den Alg. Nederl. Wielrijdersbond. 2—3V4 Rijtoer naar Scheveninge». S1/* 4l/z Hulde- betooging en défilé van fanfare-muziekkorpsen. 8—9»/é 10. Gala-voorstelling, tableaux- vivants. Zondag 11 September. Rijtoer buiten de gemeente 's-Gravenhage. Maandag 12 September. 24. Rijtoer, waarbij te 21/s uur een bezoek wordt gebracht aan de schoolteesten in de Maliebaan. 9. Militaire fakkeltocht. Dinsdag 13 September. 9—1. Volksspelen. 11—12. Bezoek van Hare Majesteiten aan de volksspelen. Concours-hippique. Hare Majesteiten rijden te 2 uren uit. 9. Groot vuurwerk op het strand te Sche- veningen. Een mooi plan Te Amsterdam worden plannen gemaakt voor een grooten op tocht bij avond, een licht- stoet (cortage aux lumières.) Deze optocht zou bestaan uit 6 Afdeelingen, waarin onder meer 3 muziekcorpsen en eenige zangverenigingen zijn opgenomen. In den stoet worden aller lei middelen van verlichting meegedragen .- fakkels, lampions, Bengaalsch vuur, electrisch licht, enz. Men stelle zich o.a. voor een cavalade van 24 ridders in blinkende harnassen, rijdend in het verblindend licht van magnesium-fakkels. Van afstand tot afstand komen groote zege wagens met allegorische voorstellingen een gewijd aan Neerland's flora, met planten en bloemen, door honderden gloeilampen verlicht een geheel opgetuigde schoener als symbool van de scheepvaart, met vuurlijnen langs alle deelen der tuigage daarna een zegewagen met Neerlands Glorie, waarop beroemde pesouen, gekroond door de Faam; een wagen, gewijd aan het Vorstenhuis, met de voornaamste Oranjerorsten. Ten slotte een hulde aan de Koningin, bestaande uit een wagen, waarop de Koningin is voorgesteld omgeven door de 11 provinciën (vrouwen-figuren) en andere symbolen. Het geheel moet een schitterende optocht worden stralend van licht, een echte licht- stoet, waarvoor alle andere verlichting zal wijken. N w s. Bedrog. Bij de bakkers te Almkerk en Nieuwendijk werd door de politie het brood gewogen en op één na bij allen te licht bevonden 1 Mishandeld. Eenige voorbijgangers zagen even buiten Os- sendrecht zekeren J. Romas uit Putten (Noord- Brabant) bewustfloos op den openbaren weg liggen. Bij onderzoek bleek, dat de man zwaar was mishandeld. Nadat hij eenigszins tot bewustzijn was gekomen, kwam men tot de ontdekking dat hij voor f 500 was bestolen. De man verkeert niet buiten gevaar. De daders zijn nog onbekend, PHSspq12 Mei. Voor een talrijk publiek werd door de Dussensche fanfaire »Wilhel- mina» het eerste zomer-concert gegeven in de zaal bij den heer J. H. K:\rqp alhier; het program bev^tg een achttal nummers, te zeven uur des avonds werd het concert geopend met het spelen vau de volgeude nummers 1 Le Petit Major, pas rcdoublé. A. Torelli. 2 La Gentille, vals$ Kessels. 3 rdignpnDette, ouverture facile J. Baumann. 4 Artin, pas redoublé. V.J.Benoodt. Daarna een halfuur pauze. 5 Potpourri populaire No. 2 F. Reqaqd, 6 Le conccrit, pas redqijl^lg, A. Forelli. 7 ba de poeur, ouverture. Ger. Duval. 8 Cours avant, pas redoublé. A. Koro. Boveustaande nummers werden flink uitge voerd getuige het daverend applaus dat ftcfctcr elk stuk lgsfearstie, Na afloop van hpt cpncert werd tot slqt het Wien Neer lands bloed, gespeeld, waarna de leden van eer en honoraire leden voorzeker voldaan huiswaarts keerden. Lang leve „Wilhelmina» is onze welgemeende wensch. LONDEN, 13 Mei De Standard verneemt uit New-York, dat volgens een telegram uit Saint-Thomas gistermorgen te vijf uur het bombardement van San Juan begon en dat twee Spaaitsche schepen vernield zijn. Het gerucht wordt vermeld, dat San Juan zich na een strijd van acht uur zou hebben overgeg ever. MADRID, i3 Mei Het ambtelijk bericht van Portorico luidt, dat het Amerikaansche eskader zich met zware averij teruggetrokken heeft. Een schip moest op sleeptouw worden genomen. De beschieting van San Juan op Portorico heeft lichte schade toegebracht aan de kazerne, waar vier man gedood en eenigen gewond werden. De nederlaag van het Amerikaansche eskader voor Portorico wordt bevestigd. Elf schepen namen aan het bombardement deel, maar de aanval werd roemrijk afgeslagen, vooral door de Spaansche batterijen met haar Krupp-kanonnen van 26 cM. Het bericht wekt hier groote geestdrift, KEY WEST, 13 Mei. Volgens latere telegrammen schijnt de schade, aan de forten van San Juan toegebracht van minder be lang dan men aanvankelijk dacht, aangezien de Spaansche batterijen bleven schieten ter wijl de Amerikaansche vloot wegstoomde. De Iowa en de New York werden herhaal- delijk getroffen, zonder zware averij op te loopen. WASHINGTON, 13 Mei. De minister van marine Long bevestigt, dat een Spaansch eskader ten Westen van Martinique ge zien is. PARIJS, 13 Mei. Aan de Temps wordt uit Liverpool geseind De Spaansche vloot is op veertig mijl ten oosten van Sandy Hook gezien. FORT MONROE, 13 Mei. Hedenochtend te tien uur kreeg het vliegend eskader van kapitein-ter-zee Schley bevel, zee te kiezen, met onbekende bestemming, PORT-AU-PRINCE, 13 Mei. Gisteren vódr het opgaan der zon, kwam admiraal Sampsoin met negen schepen in het gezicht van San Juan op Portorico. De „Iowa* loste het eerste schot, daarna opende de „Indiana*' het vuur. In enkele minuten was de Morzo- citadel een puinhoop. De kanonnen van het fort losten op het vuur van het eskader slechts enkele schotenbijna onmiddellijk werden zij tot zwijgen gebracht. De vreemde consuls en vele duizenden inwoners zijn in het binnenland gevlucht. De hulpkruiser „Yale" nam de Spaansche stoomboot „Rita* en maakte de bemanning tot krijgsgevangene. KEY WEST, 13 Mei. Het stoomschip Gussie heeft gisteren, na een scherp ge vecht. te Cabanas een expeditie aan wal zet. Bijzonderheden van den slag van Cabanas Toen de Gussie daar aankwam, vond zij niet, gelijk verwacht werd, opstandelingen, maar Spanjaarden, die op de Amerikaansche troepen schoten. Deze slaagden er in, onder dekking van het vuur van de kanonneerboot Wasp aan wal te komen, maar zij moesten terugtrekken voor de Spanjaarden, die hen krachtig aanvielen. Het doel van de beweging was met de opstandelingen in aanraking te komen, maar het werd niet bereikt. De Gussie blijft intusschen in het gezicht van de kust kruisen, naar een gelegenheid uitziende om de landing opnieuw te beproeven. De verliezen, der Amerikanen zijn twee dooden en zeven gewonden. HONKONG 13 Mei, (R, B. D.) Volgens een particulier schrijven, hier ontvangen, heeft een deel der opstandelingen op de Filippijnen de Amerikanen met vreugde be groet, maar willen vele anderen- van hun inmenging niets weten. Deze zeggen dat zij bereid zijn, de Spanjaarden te helpen om de Filippijnen te verdedigen, als hun hervor mingen toegezegd worden Volgens een bericht heeft een bende opstandelingen de Amerika nen bij Cavite aangevallen, en eenige gedood en de overige verdreven uit een dorp, waar de opstandelingen later de Spaansche vlag hescheq. WASHINGTON, 13 Mei. Het eskader van Schley is uitgezeild om het Spaansche eskader te ontmoeten, FORT MONROE, 13 Mei. Het vliegend eskader is hedenmiddag te 3.40 in volle zee gegaan, de Brooklyn voorop. NEW YORK, 13 Mei. Aan het Journal wordt van St. Thomas geseimd, dat Sampson met zijn eskader de baai van San Juan heeft verlaten om het Spaansche eskader op te zoeken. BERN, 13 Mei. Een groot aantal Italianen, die in colonnes uit Zwitserland naar Italië trokken, zijn door de troepen tot terugkeeren genoodzaakt. Aan het station te Bern waeh- ten nog een 500-tal Italianen een groot aantal van hen zijn dienstplichtigen, die onder de wapenen zijn geroepen. PRETORIA, 12 Mei. Bij de plechtigheid der eedsaflegging van president Kruger na zij-i herkiezing, sprak de president een rede uit, waarin hij zeide dat de regeering alles in het werk stelde om den mijnbouw te helpen en niet zou rusten voordat de prijs Vi\n bet dynamiet nog meer verlaagd was. Bij zijn toespraak tot het corps diplomatique zeide president Kruger dat hij op vriend- schappelijken voet wenscht te blijven met alle natiön dal uitlanders altijd welkom zullen zijn, dat hij hen wilde helpen fortuin te ma ken, hun vertrek zou betreuren en als zij wilden terugkeeren hen met open armen zou ont vangen. Kruger gispte streng de houding van den oud-rechter Kotze hij verklaarde dat wanneer Kotze's zienswijze ten opzichte van de suzerei- niteit juist was, deze de geheele grensquaestie opnieuw aan de orde zou stellen en misschien zou veroorzaken dat Transvaal het zwaard zou moeten trekken tegen Engeland. WAALWIJK ,~13 ~MeTÏ89fT_ Bij flinken aanvoer ter veemarkt was de handel weer vlug en levendig vooral voor weibeesten. kalfbeesten golden f130 k f170. er waren geen prima exemplaren aan de markt. Dito vaarzen f 100 k f 145 Jonge varkens aangevoerd 175 stuks, ver- kocht van f6.75 a f 12.25. Weilamraeren aangevoerd 375 stuks, prijzen van f3,25 a f8, Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 545 kir. van f 0.82 k f 0.98 per kg. Eieren f 2.50 a 3.per 100 stuks. In den huidenhandel is de tendentie weer gewijzigd. Er is de laatste 8 14 dagen veel gekocht op de Europeesche hoofdmarkten zoowel voor Duitschland als voor Engeland in de prima zware soorten. Frankrijk en Belgie gaven ook weer teekenen van leven doch de Hollandsche looierij hield zich aog geretireerd. De lederprijzen zijn tegen den tegenwoordigen stand der huidenraarkt niet loonend. De ledermarkt is echter ook wel zoo vast vooral voor prima zwaar en voor alle soorten lichtleder. In schors en de meeste vreemde looimid- deleu zooals Garouille, Valonea, Mirabolanen en verschillende extracten is de haudel stil. Bij veel aanbod zijn de prijzen moeielijk te handhaven. DUSSEN. Ter botermarkt aangevoerd 281 K.G. Prijs van f0.78 a 1.00; markt gezet op f0.90. Eieren f 0.65 per 26 stuks. te WAALWIJK, zal 23 Mei bij INZET en 6 Juni 1898 bij TOESLAG, telkens des nam. 7 ure, in het hotel „de Twee Kolommen'/ te Waalwijk, voor de Erven van den heer A. J. VAN DONGEN en den heer J. B. H. MARCHAND, ONDER WAALWIJK. Een huizinge met 3 woningen, looierij, erf, tuin en boomgaard, sectie C nos 1718 1719, 1720 1721, 588 en 1048, groot 19,25 aren. Weiland, Gezeiten, sectie B nos 155 en 1178, groot 89,30 aren. Weiland, sectie B no 1179, groot 23.70. Weiland, 2e Zeine, sectie B nos 356 4.74-, 475, 1041 en 1078 groot 3,16,10 hectaren Bouwland, sectie B nos 347 en 481, groot 1.09.30 heet. te WAALWIJK, zal A. voor den heer JAN UIJTHOVEN te Drongelen, 11a afloop van de verpachting van den staat, in het hotel GERRIS te Waalwijk, Het voorgras van de helft van de Zo- merkade, vanaf het Drongelsche Veer tot Hagoort pl.m. 18 hectaren, in perceelen zoo als afgebakend. B. voor den heer MARIJN RIJKEN te Capelle c.s. ter herberge van G. KRAMERS, te Doeve ren, 's namiddags 2 uur, Het VOOl gras van den Zuiderdijk vanaf Doeveren tot de Brug hij Heesbeen pl.m. 20 hectaren^ in perceelen van dijkpaal 'ai dijkpaal

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6