"buitenland. Engeland. Duitschland. Italië. China. Japan. BINNENLAND. wachtten buiten de haven; en dat zij, doordat de Amerikaansche consul te Willemstad op Curasao een protest indiende tegen het ver blijf van het Spaansche Kaap-Verdische eskader aldaar, Maandag op verlangen van den gouverneur van Curasao vertrokken zijn, maar vermoedelijk om de uabijzijnde fourage- en kolenschepen te ontmoeten, want men gelooft dat de Spaansche vloot vergezeld is van vier kolenschepeu, met 8000 ton steen kolen, genoeg om den koleuvoorraad van elk der schepen te vernieuwen. De Herald bevat een telegram uit Washing ton, meldend dat het marinedepartement zich zeer belemmerd gevoelt door het gemis van berichten betreffende de bewegingeu van het Kaap-Verdisci e eskader. Waar het thans verblijft weet men niet afwachten is de boodschap. VIJANDELIJKHEDEN OM EN OP CUBA. Particuliere telegrammen uit Havana geven bijzonderheden betreffende het gevecht in de haven van Havana Zaterdag. Om vijf uur 's middags richtten zich de beide schepen Conde de Vena dito en Nueva Espana onder de toejuichingen derop de kaden saamgeslroomde menigte naar de drie Amerikaansche blokkade schepen. Er werd geschoten en bij ieder kanonschot riep de menigte Leve Spanje. Eensklaps hield een groot Amerikaansch schip met vuren op en werd door een ander op sleep touw genomen. Alle drie verlieten daarop de haven en de Spaansche schepen keerden naar hun ligplaats terug onder het gejuich van het volk. Een van de Amerikaansche schepen die Zaterdag door de Spaansche in de baai van Havanna aangevallen werden, is de andere Amerikaansche schepen tegemoet gegaan, welke zich bezig houden met de bescherming der poging tot ontschepen (totnogtoe alle mislukt), met bevel aan al die schepen om zich in de baai van Havana te concentreeren. Elf Amerikaansche schepen worden daar nu gezien, maar allen houden zich buiten het bereik van het vuur der Spaansche batte rijen. Een telegram uil Havana meldt dat de Spaansche troepen de hoofdmacht der op standelingen te Larosa bij Encrucyado in de provincie Santa Clara ontmoet hebben. De opstandelingen die een sterke verschanste positie innamen,openden eeu hevig geweervuur maar de Spanjaarden, na versterking bekomen te hebben, sloegen hen terug met een verlies van 17 dooden. De Spanjaarden vonden in het versterkte kamp een groote hoeveelheid krijgsvoorraad. Het samenwerken der Amerikaanen met de Cubaansche opstandelingen blijkt ook niet de verwachte gevolgen te hebben De New York Herald zegt naar aanleiding hier van »Het wordt met den dag duidelijker dat men zeer weinig vertrouwen kan stellen op de opstandelingen, als het op militaire expe dition aankomt. Ze zullen hun guerrilla voort zetten als vroeger, maar een geregelde tioe- penroacht met hen te laten samenwerken, is een hopelooze taak." PROTESTEN. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan een journalist verklaard dat de Spaansche regeering een nota tot de mogendheden zal richten ter zake van hel bombardeeren van steden door de Amerikanen, zonder vooraf gaande waarschuwing. De regeering verklaart voorts dat de blokkade van Kuba niet als effectief kan worden erkend en spreekt de hoop uil dat de s'.aten van Europa en Ame rika zullen weigeren een dergelijke blokkade te erkennen. Een telegram uit Washington aan de Commercial Advertiser bericht, dat er Maan dagmorgen een protest is gericht aan de Nederlandsche regeering, omdat deze aan de Spanjaarden heeft veroorloofd op Curasao kolen in te nemen. De Nederlandsche gezant heeft Maandag ochtend een bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken gebracht. Terwijl men in Spanje werkelijk plan schijnt te hebben Manilla te hulp te komen (de „Pelayo", de „Carlos V", de „Alfonso XIII'twee hulpkruisers en drie torpedobooten zouden met 600 man eerstdaags naat de Philippijnen vertrekken) wordt van Manilla naar Hongkong gemeld dat, hoewel een deel der Philippijnsche opstandelingen de Ameri kanen gaarne hebben zien komen, velen hun tusschenkomst zeer onaangenaam is. Zij ver klaren, dat zij de Spanjaarden zullen helpen om de Philippijnen te verdedigen, mits dezen hervoimingen toezeggen. Het gerucht gaat, dat een troep opstandelingen bij Cavite een aanval deed op de Amerikanen, eenigen van hen doodden en de rest verdreven uit een dorp, waar zij daarop de Spaansche vlag heschen. Aan een overgave denkt de bezetting van 25000 man te Manilla geenszins en 't heet nu, dat de haven zal geblokkeerd worden of dat de beschieting der stad door admiraal Dewey onverwijld 7al aanvangen, in verband waarmee de aanwezige vreemde schepen reeds zouden zijn vertrokken. Toen aan admiraal Montojo gevraagd werd, waaraan zijn nederlaag was te wijten, ant woordde hij, dat alleen de regeering te Madrid de schn d daarvan droeg. Herhaaldelijk had hij om meer schepen gevraagd, om meer kanonnen en torpedo's, maar er werd in het geheel niet op gelet. Hij beweerde onder meer dat behalve de kanonneerboot »Velasco«, ook de kruiser „Don Antonio de Ulluo" geen dienst kou doen. Admiraal Montojo heeft toegegeven, dat de kapelaan van zijn schip is gedood, even als de bootsman, de constabel en zestig an deren. Ongeveer 150 man zouden, volgens zijn berekening, gewond zijn. Hij schatte de totale verliezen der Spanjaarden op 400 dooden en 600 gewonden aan boord der schepen en op 24 gesneuvelden en 150 ge wonden aan landde verliezen, welke aan land zijn geleden, kunnen evenwel ook veel grooter zijn. Hij gaf tevens toe, dat hij er de voorkeur aan zou hebben gegeven, om het gevecht te aanvaarden in de Subig Baai en dat hij zelfs de week voor het gevecht naar deze Baai is gegaan, om te zien wat er gedaan kon worden. Maar de forten waren te zwak en de kanonnen konden niet binnen den lijd van een maand van Cavite naar daar worden gevoerd. Hij was, verzekerde hij verder, overtuigd van een nederlaag, reeds voor de slag was begonnen, doch hij had gedaan wat hij kon. Admiraal Dewey heeft hem, vertelt hij verder, doen weten, dat hij hem gaarue de hand zal drukken, zoodra de oorlog ten einde is, om hem geluk te wenschen met zijn kra nige houding. Hij is niet uit de linie der batterijen gekomen, omdat de Amerikaansche schepen zooveel sterker waren dan de zijne. Zijn vlaggeschip wer.l meer dan zeventig maal getroffen en stond aan beide kanten in brand, toen hij de hulp in riep van de»Don Juan de Austria*, waarop hij later zijn ad miraalsvlag overbracht. Een kogel verbrijzelde de stoompijp, die naar den condensor leidde, een tweede vernielde de brug. Zoodra zijn vlag op de „Don Juan de Austria" was ge- heschen, weid dit schip tiet mikpunt der Amerikaansche kanonnen, die daarop een doodetule uitwerking uitoefenden. Toen hij nu zag, dat elk verder gevecht nutteloos was, signaleerde hij aan zijn kapiteins, dat zij hun schepen m lesten laten zinken en zich aan wal begeven. Gladstone ligt op het uiterst. Het einde kan elk oogenblik verwacht worden. Slechts voort durende inspuitingen met morphine maken zijne pijnen dragelijk. De staatsman is volkomen verzwakt, hij neemt met groote tusscheupoozen uog wat bouillon. Zijn geest blijft helder, hij heeft o. a. met Roseberry en Russel politieke gesprekken gevoeid, die getuigden van goed inzicht in den huidigen toestand. De hertog van Cambridge spreekt het gerucht tegen dat hij Vrijdag aan een officie- renfeeslmaal gezegd zou hebben, dat Frankrijk Engeland een ultimatum heeft toegezonden om binnen de maand Boessang, iu West-Afrika, te ontruimen. Uit een bericht in de Vossische Zeitung blijkt ons, da: de Nederlandsche regeering aan de rechtbank in Duitschland de vraag gericht heeft of een gedeserteerd torpedist van de Duitsche marine, zekere Julius Jansen, die hier op verzoek van de Duitsche overheid in hechtenis genomen is, uitgeleverd kan wor den aan Duitschland. De deserteur bad van Bilbao uit een van zijne vroegere superieuren, luitenant Holweg in Kiel, een langen brief geschreven, waarin hij dezen verzocht aan zijn adres te Rotterdam een paar duizend mark te zenden om met deze som naar Ameri ka te kunnen verirekken. Werd het geld hem geweigerd, dan dreigde hij de geheimen van de Duitsche marine betreffende de te Kiel gebruikelijke seinen en torpedo's aan Frankrijk of Rusland te zullen verradenhij voegde er nog een bedreiging met moord en doodslag aan toe. Jansen zelf had verzocht om zijne zaak hier te lande te laten dienen, wat echter door den rechter geweigerd is, omdat het misdrijf niet hier is gepleegd. Aan de Daily News wordt uit Milaan geseind: Generaal Bava Beccaris zegt, dat de staat van beleg voorduuit tot het parlement bijzondere wetten tot handhaving van de orde vastelt. Hij weigert aan de Secoio de ver gunning om weer te verschijnen, en ook om in de zommermaanden te Milaan de wedren - nen te laten doorgaan. De Italiaansche gendarmerie heeft 70 Italiaansche arbeiders, die Zondag er in slaagden de Zwitsersche Gotthard-grens te overschrijden, gearresteerd. Tweehonderd hadden de Zwitsersche gendar mes, die hen opwachtten te Bellinzena, Lugano en Chiasso, verschalkt door den Gotthard-trein voor Airoio te verlaten. Ziehier eenige bijzonderheden over de aankomst van prins Heinrich van Pruisen te Peking. De Duitsche gezant baron Heyking was van Tientsin naar de reede van Takoe gegaan, waar hij den prins begroette bij de ontvangst was ook een hooge mandarijn tegenwoordig als vertegenwoordiger van de Chineesche overheidspersonen. Bij de forten van Takoe, in Tankoe en in Tientsin stonden soldaten langs den weg geschaard, die toen de prins voorbijkwam het geweer presenteer den, lerwijl hunne officieren knielden. In Tankoe werd prins Heinrich door den on derkoning ontvangen. Volgens den correspon dent van een Beriijnsch blad bracht het volk den prins bij het vertrek van den spoortrein naar Peking „levendige ovaties". In Peking stond de broer van den keizer van China diens gast op te wachten aan het station, dat door een reusachtige volksmenigte omringd was. Na de plechtige begroeting had de intocht binnen de hoofdstad plaats. Op straat waren weer soldaten opgesteld. Bereden mandarijnen openden den stoet achter dezen liep een afdeeling mariniers. Prins Heinrich zat in een prachtigen draagstoel met gele draagstokken, dus geschilderd in de kleur van den keizer van Chinazijn gevolg werd eveneens gedragen. Uit Jokohama wordt gemeld dat meer dan 200 visschersschuiten met 1500 menschen den llen gedurende een hevigen storm bij Savate, op de noordoostkust van Japan, vergaan zijn. WAALWIJK, 18 Mei 1898. Raadsvergadering. De gisteravond ten 7 ure gehouden gemeenteraadsvergadering werd bijgewoond door alle leden. De dagorde luidde I. Ingekomen stukken. II. Kohier Hoofd, omslag. III. Geldleening groot f 1000, voor de kos ten der Inhuldigingsfeesten. IV. Benoeming van een lid der school commissie. V. Idem van een lid van 't gasthuis- bestuur. Na voorlezing en vaststelling der notulen der vorige vergadering, werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Besluit van Gedeputeerde Staten hou dende de goedkeuring subsidie feestcommissie. b. Besluit van Gedeputeerde Staten ver werping reclame tegen den H. O. van G. v. Loon. c. Verslag der teekenscbool; ter visie. d. Adres Kamer van Koophandel; ter visie. e. Hetgeen betaald moet worden aan Mr. Loeff met f95 verhoogen. f. Rekening gasthuis-bestuur. Door Burg. en Wetb, werd verder aan geboden het kohier hoofdelijken omslag voor 1898, en gesteld in handen eener commissie, tot leden waarvan benoemd worden de hee- ren Quirijns, Mombers en Timmermans Bz. Besloten werd op voorstel van Burg. en Weth. f 1000 te leenen ter bestrijding der kosten voor de aanstaande Inhuldigings feesten. Benoemd werden I tot lid der schoolcom missie Dr. Sweens II. Tot lid van het R. C. gasthuisbestuur, de heer P. C. van Loon. Op eene vraag van den heer Verbunt, nopens de stand der onderhandelingen met de Vicinaux antwoordde de voorzitter, dat Bug. en Wetb. voldaan balden aan de op dracht van den gemeenteraad, en verzocht hadden om opgave der gewijzigde voorwaar den. Dat deze nog niet in zijn bezit waren gekomen, maar dat hij ze elk oogenblik ver wachtte, waarna de zaak kou afgehandeld worden. Na nog een vraag van den beer Mulders omtrent de veldwachterswoning, van den beer Verbunt omtrent den toestand vau den rij weg op de havenkade, en een opmerking van den beer van Schijndel omtrsnt de lei ding van de openbare raadsvergadering door den voorzitter, sloot deze de vergadering. Het uitvoerig verslag in 't volgend nummer. Het nieuwste nieuws. Reeds meermalen is er door ons op gewezen dat correspondenties uit Waalwijk, in elders verschijnende bladeD, meermalen aan juistheid veel te wenschen overlaten. Thans weer treffen wij in de „Bourse aux Cuirs de Liège" van 12 Mei 1898, een artikel aan over den toestand der lederindustrie in onze streek. Dit artikel nu, geeft den toestand van een paar jaar geleden, want het is geheel ontleend aan het verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk over 1896. Het wordt nu echter den lezers van dat blad als iets nieuws aangeboden. Onderwijzers-vergadering. 29 Juni a. s. zal de gewestelijke Vereeni- ging Noordbrabaut van het Ned. Oud. Ge- noDtschap waarvan het bestuur alhier gevestigd is, hare laatste vergadering houden te Boxtel. Concert l'Espérancc. Zondag 1.1. werd de reeks der tuinconcer- ten geopend door een van de harmonie l'Espérauce in den tuin van den heer Chr. Appels. Het was waarlijk geen goed begin, dit wil niet zeggen, van den kant van onze gunstig bekende harmonie, die natuurlijk haar ouden roem handhaafde, maar van den kant van het weder. De regen viel aanhoudend bij stroomen neder, zoodat velen in 't geheel niet gingen en anderen, er tegenwoordig, weinig konden profiteeren. Het was dan ook niet druk bezet, wat vooral jammer was voor den kastelein die zich zoovele moeite en kosten had moeten getroosten; maar laat ons hopen dat hij het een volgende keer treft en dat het weder a.s. Donderdag wat aanmoe- digender is, daar genoemde harmonie dan 's namiddags om 6 uur, iu den tuin van den heer J. Fransen een concert zal geven, uit gaande van de handboogschutterij „Willem Teil» waarvan het program niet minder aan lokkelijk is dan het vorige. Nederland en de Verecnigde Staten. Naar wij vernemen was tot Dinsdagmiddag bij de regeering geen protest ingekomen tegen de aanwezigheid van Spaansche oorlogssche pen in de haven van Curasao, noch door tusscheukomst van onzen gezant te Washing ton, noch door bemiddeling van den Ameri- kaanschen gezant te 'sGravenhagen. Begrafenis van mr. B. M. Bahlmann. Te Nijmegen had gisteren de plechtige begrafenis plaats van den heer mr. B. M. Bahlmann, afgevaardigde voor Tilburg. Te ongeveer 12 ure werd het lijk uit den Haag via Arnhem per Staatsspoor aldaar aange bracht. Aan het station vormde zich de lijk- statie. Achter den lijkwagen gingen onmid dellijk te voet de heeren van het personeel der firma Bahlmann en Co. te Nijmegen, daarna de leden van de Sl. Vincentius-con- ferentie en de leden van het Armbestuur. Daarna volgden de staatsie- en rouwkoetsen, ongeveer dertig in getal, met omfloersde brandende lantarens, waarin waren gezeten de familieleden, bijna alle katholieke kamer leden, vrienden van den overledeun, de chefs der firma Bahlmann in de overige magazijnen, verschillende notabelen van Nijmegen en een deputatie uit Tilburg. Voorts werden in den stoet opgemerkt: de oud-afgevaardigde voor het district Eist, de heer Van Dedem, en een vertegenwoordiger van de R. K. kiesvereeniging te Rotterdam, waarvan de oveiledeue eere-voorzitter was. De kist was van eikenhout met zilveren kruis cn naamplaat en gedekt met twee kran sen. Onder het gelui van alle kerkklokken zette de stoet zich in beweging en begaf zich van het station langs den Stationsweg, Keizer Karelsplein, Molenstraat, Broerstraat, Burcht straat, Kelfkensbosch en Hertogstraat naar het R. IC. kerkhof, waar hij omstreeks 1 uur aankwam. De beaarding geschiedde Moor den Zeer- Eerw. heer A. J. Hordijk, pastoor van Beek en Ubbergen, terwijl het zangkoor St. Francis- cus bij de kerkelijke gezangen assisteerde. Daarna hield dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, de lijkrede. Inhuldigingsfeesten Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken tot alle burgemeesters in het land eeu schrijven gericht, waarbij opgave verzocht wordt van alle teestelijkheden, welke in ieder der steden of dorpen van gemeentewegen zullen plaats hebb.u, ter gelegenheid van de inhuldiging van Hare Majesteit de Koningin. Ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten te Tilburg zal eeu historische optocht worden gehouden, welke uit twee hoofdafdeelingcn zal bestaan de eerste betrekking hebbende op de geschiedenis van Tilburg, dc tweede voorstellende Frederik Hendrik en de gouden eeuw. Vertraging in het spoorwegverkeer. Dinsdagmorgen te 4 uur is het Noorsche vaartuig Chipman bekneld geraakt tusschen het remmingswerk van de spoorwegbrug te Dordrecht, waardoor de brug niet gesloten kan worden en het treinenverkeer belemmerd is. Het vaartuig was al voor 7/8 door de brug, toen de tros van de sleepboot brak, waardoor het ongeval ontstond. Het schip zit schuin in de vaargeulmen hoopt het met hoog water vlot te krijgen. In het spoorwegverkeer wordt voorzien door de treinen te laten rijden tot aan de brug. De passagiers stappen daar uit en gaan te voet over de brug. De brugopening kan niet geheel dichtde overige ruimte is overbrugd met stevige planken. Nader meldt men Te ongeveer kwart over één is de Chipman vlot gekomen, waardoor het spoorwegverkeer hersteld is. De Vusco de Gama-feesten. Reuter seinde Maandag uit Lissabon .- In de plechtige vergadering der Sociedade de Geographia hebben de Nederlandsche gezant baron van Heeckeren van Keil, de commandant van de Evertsen, kapiteiu-ter-zee B. de Groot, en de état-major van dit schip, benevens de Nederlandsche gedelegeerde, aan den Koning eere president van het genoot schap, het album en den verguld zilveren krans aangeboden als hulde van Nederland aan de nagedachtenis vau Vasco de Garaa. De commandant De Groot hield een rede voering vol lof over de ontdekkingen van den grooten Portugeeschen zeevaarder. De Koning antwoordde in bewogen termen Portugal was zeide Zijne Majesteit diep getroffen door deze bewijzeu van sympathie van Nederland.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 2