Dejeuners, Diners en Soupers, GEBAK. Fijne Desserts k. C. m TILBURG, J.C. MARKS en ZOON, GEWEREN ELECTRISÜ GELEIDINGEN, Verzamelt gebruikte Postzegels het goed Werk van Bethlehem te J alousieën ¥JHiEliifl®r Advertentiën. Assortiment de plats de cuisine. Ontvangen JACHT ARTIKELEN. J. C. Marks en Zoon. Vaals (Limburg). Het beste adres Gerard van Dijck Burgerlijke stand. Handelsberichten. De Philippijnen. Patisserie Moderne. Cuisine Frangaise Hollandsch en Fransch als: kook- en braadpannen, grijs- en blauw geëmail leerd prima petroleum- kooktoestellen. WAALWIJK. AALWIJK, Confiseur, PAtissier, Cuisinier, Glacier. WAALWIJK. KoperslagersWAALWIJK. EENE RUIME SORTEERING met bij levering van alle daartoe benoodigdheden. Voor de kwaliteit van dit alles wordt ingestaan. van alle Landen zelfs de meest gewone ter bevordering van de geestelijke roeping voor arme kin deren. Kostbare religieuse aan denken zullen hen worden me degegeven. is bij aan de Haven is het nieuwste Voordrach tenboek met komieke Voordrachten, hu moristische coupletten vroolijke scènes enz., met en zonder zang, (bekende wijzen) en geschikt voor vroolijke partijen. Dit geheel vroolijke boek wordt na ontvangst van postwissel k f 0.55 of van II blauwe postze gels franco toegezonden door J. D. DIJK, boekhandelaar-uitgever, Nieuwe Kijk-in-'t Jatstraat, GRONINGEN* De koopman in pluimgedierte J. Thomas vertrok den 12 Mei om 4 uur 's morgens per hondenkar naar Autwerpenop geen vijf minuten afstand ran zijne woning, in de onmiddelijke nabijheid der^Belgische grens, krijgt hij plotseling met een zwareu stok een slag in den r.ek. Hij springt over de honden heen van de kar, maar ontvangt tegelijkertijd met een ijzeren voorwerp, waarschijnlijk een boksbeugel, een slag op het been, waardoor hij ter aarde stort. Terwijl een der beide aanvallers hem op hoofd en borst sloeg en trapte, doorzocht de andere zijne zakken, ontnam hem zijne portemonnaie en eene portefeuille, waarin papieren geld, samen ter waarde van 950 francs, en trachtte hem daarop met zijn eigen mes dood te steken. „Maak hem maar gauw af», zeide de een "'t is niet meer noodig", antwoordde de auder, hij heeft al genoeg Daarop verwijderden zich de beide aanvalle-s, den armen drommel, uit verscheideue wonden bloedende, voor dood latende liggen. Deze kroop daarop naar eeoe nabijgelegen woning, waar men, tenge volge van het vroeger morgenuur, niets had gehoord. Hoewel zijn toestand op het oogen - blik redelijk is, is hij niet buiten gevaar. De daders zijn nog uiet ontdektmen beweert echter, dat zij reeds eenige dagen in die streek rondzwierven. Vermoedelijk is een van hen een gedeserteerden soldaat, afkom stig uit Zundert, thans te Antwerpen verblijf houdende, een man, die in die streken ge vreesd is, door zijne ruwheid en buitengewone lichaamskracht. Sprang. Eergisteren herdachten de echte lieden H. van Zeist en J. de Rooij alhier deo dag waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur, terwijl voor de woning der feestvierenden een schoone' boog met toepasselijk gedicht was gezet. Vele blijken van belangstelling mochten de oude luidjes in den loop van den dag ontvangen. Van harte hopen wij dat de jubilarissen nog vele jaren in ougestoorde vreugd aan elkanders zijde mogen doorbrengen. Capelle, 19 Mei. Volgens jarenlange ge woonte gaf de zangvereeniging «Oefening kweekt Kunst* onder haren onvermoeibaren directeur de heer de Cortie heden namiddag wederom eene uitvoering in het schoollokaal in de Heijstraat. De vereeniging kan er zich onzes inziens op beroemen, dat zij met die jaarlijksche uitvoeringen eenen echt populairen feestdag heeft geschapen. Het is voor eiken mensche'n- vriend een waar genot op te merken, hoe jong en oud, rijk en arm, kortom iedereen, uit deze en omliggende gemeenteu zich ver maakt. Wij zullen niet alle nommers van 't wel- voorzienne programma met de verdienste er van aangeven, maar het achste nommer «Die Bethende" moetjafzonderlijk vermeld worden, als een reiu kunstgenot te hebben verschaft aan wie ook aan eenig gevoel voor muziek heelt. Geen wonder voorzeker, dat er voor de zangers geen ontkomen aan was, dat zij de schoone schepping van Diabelli nogmaals uitvoerden. Een eeresaluut aan de dames, die zoo schoon »De laatste zwaluw zougen Ook de komiek, de heer Burlage voldeed goed, niet het minst met zijn A,*B, C, Zola, waarbij allen, die voor jecht gloeien, gele genheid vonden aan dat gevoel uitdrukking te geven. Tot ons genoegen kan op een rijker ont vangst dan ooit gewezeu worden. BT ———«lil SPRANG. van 1—15 Mei. GEBORENSebrecht Cornelia, z. van Sebrecht Cornelia Haverhala en Anna Maria van der Hoeven Dirk Adriaan, z. van Maurits Voa en Maria Timmermans. HUW.-AANGIFTENWillem Kruijf, jm. oud 24 j. met Neeltje Johanna van Oversteeg, jd. oud 21 j. Hubertua Chabot, jm. oud 26 j. met Johanna Klootwijk, jd. oud 25 j. HUW.-AFK.Adriaan Dekkera, jm. oud 25 j. met Cornelia Johanna de Bruijn, jd. oud 23 j van CapelleHerbert Paans, jm. oud 25 j. met Maria Josina Pelt, jd. oud 23 j. van Loonopzand. G EHÜWD: Martinus Chabot, wed. van Christina Johanna Chabot, oud 35 j. met Huiberdina Nieuwenhuizen, jd. oud 28 j. van Vrijhoeve Capelle. OVERLEDEN Adriaan de Bie, jm. oud 6 m. Johanna Adriana ten Bosch, echt- genoote van Francois Maat, oud 32 j. CAPELLE Van 115 Mei. GEBORENJan, zoon van Cornelis van Peer en Jacoba Nerings. OVERLEDEN Maaike Geenen, echtgenoote van Dirk Schouten, 42 jaar. Leendert Blom, 35 jaar. Pieter Remmeren, laatst echtge noot van Jacoba Pols, vroeger weduwnaar van Johanna van Mol en nog vroeger ven Huiberdina de Bont, 74 j. GEHUWD: Abraham Koninga, 22 j. en Johanna van Carapen, '19 j. Johannes Kruif, 25 j. te Sprang en Elisabeth van den Hoven, 24j. Hl) WELIJRS-AANGIFTEAdriaan Dekkers, 25 j. te Sprang en Cornelia Johanna de Bruijn, 23 jaar. HUWELIJKS-AFKONDIGINGEN Josephus Rem meren, 43 j. en Petror.ella van Dongen, 32 j., te Waspik. Gerrit Andries le Sage, 21 j. en Antonia de Jong, 21 j., te Loonopzand. WAALWIJK20 Mei 1898. Er wa9 lieden wederom veel hoornvee ter markt. De handel was zeer vlug. kalfbeesten golden f115 f176. Dito vaarzen f 110 f 155 Jonge varkens aangevoerd 125 stuksver kocht van f 5.a f 13.25. Weilamraeren aangevoerd 375 stuks, prijzen van f2,75 a f7,25. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 315 kg. van t'0.88 f 1.02 per kg. Eieren t 2.50 a 3.50 per 100 stuks. De vraag voor huiden is zeer levendig vooral voor lichte soorten waarvan de prils vast, en zelfs iets en hausse is. In Antwerpen verkocht men Casa Blanca os fr. 72 voor 20/25 en fr. 75 voor 25/32. Voorleer is de vraag goed, hoewel prijzen nog le wenschen over laten. Voor p'ima zwaar leer betaald meu 721/° tot 78 ets a 80 ets. Voor licht gezouten B.-A. os of koehuiden 20/28 61/68 ets a 70 ets. Bijsoorten licht droog goed als kaap n andere soorten 57^062 ets. In voorjarige schors bestaat de laatste tijd meer vraag zoodat prijzen wel zoo vast zijn. Voor het nieuwe product waarop tot dus verre ongunstig weder is getroffen, is nog geen prijs gemaakt. Ofschoon het grootste deel der Philippijn- sehe eilanden bijna geheel beschaafd is, zijn dit merkwaardig land en zijn schilderachtige zeden nog weinig bekend. De onmetelijke baai var» Manilla is de grootste en een der prachtigste der wereld. Ze wordt beheerscht door een machtig hoog land, de Sierra de Mariveles, die het oude Cindad der vroegere veroveraars, de stad van Philips II, met haar roode daken, met de ouderwetsche grijskleurige muren en ontelbare massieve torentjes fraai doet uit komen. Een breede stroom, de Pasig, loopt door de stad en vloeit door een estuarium met honderd mondingen in zee de grootste ver takking vormt een ware haven en van de monding tot de Spaansche brug liggen sche pen van alle soorten en uit allerlei landen naast elkaar. De oorlogsschepen ankeren tegenover Manilla, bij Cairté, het groote arsenaal van den Philippijnschen archipel. De kaden van den Pasig herinneren door de geweldige drukte en het handelsgewoel aan onze groote Europeesche dokken. Manilla bestaat uit twee geheel afgescheiden deelen de Cindad, de ommuurde stad, die bewoond wordt door de monnikenorden, de troepen en het bestuur, heeft een zeker karakter van naargeestige grootheid bewaard. De vale, zware gebouwen zijn geheel stijlloosbij elke schrede ontmoet men in de recht-lijnige straten nare puinhoopen, bedekt met doorn struiken een derde van de stad is zoo door verschrikkelijke teremotos (aardbevingen) neergeworpen. De lage huizen met één ver dieping zijn leelijk en zien er stuursch uit. De uitwendig banale kerken zijn inwendig ongehoord weelderig en prachtvol Manilla heeft reusachtige voorsteden. In deze wijken, die twintig maal belangrijker zijn dan de ommuurde stad, komt de vroo- lijkheid, het leven en de beweging van het volk los. In de onmiddellijke omgeving van Manilla is de plantengroei betrekkelijk schraal men moet eenige mijlen ver gaan om de tropische weelde te vinden. Men kan zeggen, dat de eilanden van de Philippijnen een waar aardsch paradijs vor men, waarin de schoonste orchideëen, tabak, suiker, indigo, abaca (soort van hennep), cacao, thee, rijst en overheerlijke vruchten bijna in het wild groeien, waar men de kostelijkste mineralen vindt, koper-, ijzer-, en kaolinmijnen, waar goud iu overvloed is, als stof, in korrels, in de bergstroomen en in rijke aders bijna aan de oppervlakte van den grond. Het klimaat, dat een onverdienden roem geniet, is veeleer verraderlijk de Europeaan heeft te kampen met bloedarmoede, dyssen— terie, cholera, en sinds eenige jaren met rotkoorts. Pokken en tering richten groote slachtingen aan onder de inboorlingen. De Tagal met dezen naam worden de gedoopte en aan het Spaansche gezag onder worpen stammen aangeduid is klein, baardeloos, welgevormd, zijn gitzware haren glanzen of liever druipen van cocosoliezijn blik is glinsterend en zachtzinnig, de neus ietwat dik, soms plat en zijn gelaat is niet onbevallig. De Tagal, die vroolijk en slen terig is houdt veel van muziek, van dansen, van tooneel voorstellingen, hanengevechten en.... vliegers. Bijna overal op de Philippijnen is het dagelijks feestbals, concerten, gastmalen, processies en serenades volgen elkaar het geheele jaar door op. Onder de wilde stammen zijn er die de schoonheid bezitten van de schoonste Indi sche rassen, terwijl de negrito's veel op apen gelijken. De Philippijnsch-Indische vrouw en de kleurlinge (bijna altijd dochter van een Tagalsche en een Spanjaard) zijn vermaard om haar bevalligheid en bekoorlijkheid. Ze hebben sculpturale vormen, prachtig, los hangend haar, groote zwarte oogen en ver wonderlijk kleine handen en voeten. De Philippijnsche vrouw is vroolijk, sentimenteel en razend behaagziekm 't bevalligheid draagt ze een bon tgest reepte sleepjapon, saya geheeten, die met ecu stuk zwarte faille om de heupen gesnoerd en op zij sierlijk gestrikt wordt. Óver de welgevoimde buste wordt een lichte chemisette met kostbaar borduurwerk gedragen, welke vaak een waarde van 1U0 piasters en meer heeft, een lichte in een punt op de schouders gelegde fichu valt los over de borst neer. De voet wordt gestoken iu een fluwcelen met paarlen bewerkte chinela, die door den gekromden kleinen teen aan den rand wordt vastgehouden. Slechts één smetje kleeft er op dit protret de Philippijnsche schoone rookt geweldige sigaren en kauwt kuyo (een mengsel van bctelblaren, arekenoot en kalk Is de kleedij der vrouwen sierlijk en beval lig, die van de mannen is door en door be spottelijk. Over een linnen of licht lakenschen broek fladdert met. de slippen in de lucht een uit Europa ingevoerd hemd. De Indiër is er niet toe over te halen dit stuk onder goed voor zijn naaste le verbergen. Hij draagt op een geruiten zakdoek een lichten fan- taisiehoed en aarzelt in plechtige omstandig heden niet een kachelpijp op te zetten. Het lustige leventje van den Indiër begint 's avonds. Dan baden de schouwburgen in licht en wordt er gedold op de bals, de tertulias. In de bamboehutten bij het ener veerend tinrintintin der bamboeinstrumenten voeren de jonge meisjes, de diragas, met raannenhoeden op de flaraencas-dansen uit; de castagnetten klapperen, de guitaren zingen in trémolos, een furia breekt los, die dansers en danseressen in dolle jalèos en fandangos meevoert. De Indiër is evenals de mesties bijzonder gastvrijde Europeaan kan bij allen op elk uur binnentreden en is er zeker van zelfs onder het meest schamele dak een hoffelijk onthaal te vinden.Zijn tegenwoordigheid wordt als een eer beschouwd. De bamboehutten, meestal op palen ge bouwd, zijn zindelijkde Tagal, die op den grond zittende eet en op de latten van den vloer slaapt, heeft geen meubelen noodig; in eenige tampipis, een soort van lichte doozen is de geheele garderobe van het huisgezin geborgen. De Indiër, die zeer vroom is, reserveert een geheelen wand van zijn hut voor heiligen- prentjes, waarvoor onafgebroken een lampje brandt. Docli breekt de nacht aan, dan maakt de godsvrucht voor heel andere gedachten plaats dan glijden donkere schaduwen door de duistere straten, dan slaat het uur der serenades, het uur, waarop de Philippijner onder het balcon van zijn schoone de pava (pauw) gaat spelen, waarop hij aan het Monte of Panguiqui-spel kwijt raakt, wat hij bezit of niet bezit, het uur eindelijk, waarop in de vuile hut van den Chinees het opium triomfeert. wmmm enz. Aanbevelend en alle andere Verder bevelen ondergeteekenden zich be leefd aan, tot het leggen van Beleefd aanbevelend INLICHTINGEN te bevragen en Post zegels te zenden aan voor Jalonsieën van af f2,50 de vierkante Meter. Zeer solied en net afgewerkt. INHOUD Jan Halfcentje. Een rom melzootje. De regisseur van Bommelen bakkie. Naar 'l bal-masqué. Ik weet er alles van. De verkiezingsbode. De kellner. De koopman in lucifers. Mijn laatste stuiver. Vroolijke potpourri. Als Mijn Saartjelief. De vroolijke soldaat. Na het souper. De vroolijke student. Zes trouwlustige juffers. Levie Prikker. De kermis. De struik- roover. Het verheugde mij. Twee koppen koffie. Ware liefde. De ver velende dikke. Jantje de knappe of Jantje de rijke. Dc gevolgen van een verjarings feest. De grens-kommies. De raad van tante. Een nieuw program.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 6