Nummer 43. Zondag 29 Mei 1898. Tweede Blad. BUITENLAND. Belgie. jHrariiu'ïjk. Spanje. Engeland. Duitschland. Turkije. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Jüngst. cie Vliegh. Kückeu. («rafftosevui In Aalst zijn Maandagavond vrij hevige vechtpartijen met de politie geweest. De gen darmes te paard moesten herhaaldelijk uit vallen doen, en tal van menschen, ook politie agenten, zijn gekwetst. Het volk spande ijzerdraad om de paarden van de gendarmes te laten struikelen eu wierp een barrikade op, die de politie echter spoedig weer afbrak. Acht personen werden in hechtenis genomen, en tegen vijltien werd proces-verbaal opge maakt. De aanleiding tot de opstootjes schijnt te zijn geweest de aanhouding van een werkman de menigte wilde hem bevrijden. Een geweldige mijnramp is Woensdag in den middag in de kolenwerken van Frameries (nabij Bergen) gebeurd. Een ont ploffing had plaats in een mijnafdeeling, waarin 18werkliedeu aan den arbeid waren. Veertien dezer werden op de plaats doodge slagen, vier konden nog levend den uitgang bereiken, doch zeer ernstig verbrand. Onder de gedooden was Maroille, broeder van den socialistischeu afgevaardigde. Ouder de be volking is groote verslagenheid. In de machinefabriek van Gadisseur en Dechtron te Luik, geraakten op tot nog toe onverklaarbare wijze twee werklieden tusschen het valgewicht en het aambeeld van den stoomhamer de een werd verpletterd en de ander doodelijk gewond. Dreyfus De laatste brief, dien Dreyfus aan zijn vrouw heeft gezonden, is gedateerd 20 Maart. Hij schrijft daariu dat zijn smarten ondrage lijk zijn, hij leeft in een aanhoudende span ning, die hem afmat en zijne zenuwen vermoeit. Ik heb mij gewend lot de hooge rechtvaardigheid van den president der repu bliek om hem de revisie van mijn proces te vragen. Ik omarm je, lieve vrouw, met heel de innigheid waarmee ik je bemin, u en onze lieve, aangebeden kinderen. De Gau'ois deelt mede dat de Hooge Raad van het Legioen van Eer binnen enkele dagen samenkomt om te beraadslagen over de schrapping van Etnile Zola uit de lijsten. Carrara, de moordenaar van den looper van het Comptoir d'Escompte te Parijs, is door het assizenhof van de Seine ter dood veroordeeld zijn vrouw tot levenslangen dwangarbeid. Carrara heeft cassatie aange- teekend. zulien rechts naast de baar gaan de prins van Wales, Salisbury, Balfour,Rosebery en Rendel, president van de Walesche universiteitlinks de hertog van York, lord Kimberley, Harcourt, Rutland en Amstead. Zaterdag om half twaalf ongeveer begint de plechtigheid. Zij wordt geopend en gesloten door marches funèbres van Beethoven, Schubert en Handel en gedurende de plechtigheid zelve zingen de koren psalmen en liederen onder meer ook van Handel. Het koor van Westminster is versterkt door dat van St. Paul's, van den koninklijken kapel, van de Temple en van St. Margaretskerk. De gezangen zijn in het Latijn naar de vertaling van Gladstone, toen hij 50 jaren was. LONDEN, 26 Mei. Duizenden uit alle standen, waaronder vele parlementsleden, peers, geestelijken zoowel protestan'sche als katholieke, bezochten heden Westminster Hall waar Gladstone op het praalbed iag. De kis» stond op een hooge katafalk, aan eiken hoek brandde een groote waskaars, aan het hoof deneind stond een eenvoudig geelkoperen kruis. Negens bloemen. Het was een streng eenvoudig tafereel. LONDEN, 26 Mei. Er is berekend dat ten minste honderdduizend menschen vandaag Gladstone's lijkkist in Westminster zijn voor bijgetrokken, als een laatste indrukwekkend huldebetoon, waarbij werklieden uit de laagste volksklassen zich vrijelijk'en ordelijk mengden onder de edellieden van de hoogste standen. De kroonprins van Griekenland en zijn vrouw zijn te Berlijn bij den keizer. Zij werden gistermorgen door den keizer met groot militair gevolg, aan het station opgewacht. Van Frausche zijde was beweerd dat bij 's keizers laatste bezoek aan den Elzas een hoog officier uit zijn omgeving onder zoekingen had gedaan in de va'lei van Maneaux om de strategische waarde in een oorlog met Frankrijk te bepalen. Officieus wordt nu medegedeeld, dat de keizer geen enkel officier in ziju gevolg had. De keizer wil ziju zoons blijkbaar nog strenger militair opgevoed hebben dan zichzelf en zijn broer Heinrich, die na hunne aanne ming naar het gymnasium in Kassei gingen en Uaar eindexamen deden. De kroonprins en prins Etel Frits keereu echter dadelijk na de Pinksteren naar Plön terug, om daar nog verscheidene jaren de lessen aan de militaire academie te volgen. In October gaat de derde zoon van den keizer, prins Adalbert, eveneens naar Plön om daar te blijven tot hij aan boord van een oorlogsschip dienst kan doen. de lieer Jos Mahieu, die onlaugs zijn onslag genomen had, heeft, naar men ons mededeelt, op herhaald aanzoek weder zij directeurschap aanvaard. Bekroningen. Op de groote tentoonstelling van paarden, rundvee, wolvee en varkens, die vanwege de afdeeling Dordrecht en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ter viering van haar 50-jarig bestaan, Donderdag en Vrijdag aldaar is gehouden, behaalden de twee rijkshengsten "Waltram" Oldenburgsch en „Alderic II", gekruist ras, van de De politie te Barcelona heeft in de Guar diastraat een dievenbende ontdekt die, over geheel Europa werkte. Zij zonden overal brieven heen ook naar Nederland waarin gesproken werd van een verborgen schat, waarvan de plaats tegen overmaking van 500 1000 francs zou worden aange wezen. Een massa goedgeloovigen ziju er ingeloopen. Gladstone. Woensdag den geheelen dag hebben de bewoners van Hawarden, Gladstone's goede buren, een laatsten blik mogen werpen op het lijk van den grooten staatsman. Het lag op een sopha, met een kalmen gelukkigen trek op het gelaat. Van II uur 's morgens lot 8 uur 's avonds ging een rij bedroefde landgeuooten door de "bibliotheekzaal in langzamen tred, maar zonder ophouden. Donderdag werd een Lkdieust gevierd in den kapel van Hawarden voor familie en vrienden. Om zes uur Donderdag werd het liik in de eenvoudige kist naar het station gedragen en om één uur kwam het met een specialeu trein in Londen aan. In het reeds vroeger medegedeelde programma van de begrafenisplechtigheid is geen verandering gekomen. Gladstone's zoon heeft in een schrijven aan lord Salisbury aangedrongen om bespoediging der begrafenis ter wille van zijn moeder, die door het groot verlies hevig aaDgedaan is en er zenuwachtige gemoedstoestand slechts verergeren kan, door lange voorbereiding van Be begrafenis. Vandaar dat de plechtigheid reeds op Zaterdag is bepaald. Voor den lijkdienst zijn reeds alle voor bereidingen getroffen. Als slippendragers De Sultan moet thans den Tsaar hebben verwittigd dat hij geen bezwaar meer heeft tegen de benoeming van prins George van Griekenland tot landvoogd van Kreta. De Turksche-Grieksche grens is nu bijna geheel afgepaald. Alleen over een stukje grond bij Gribova kan de grenscommissie her niet eens worden. Alle leden van de commissie willen het aan Turkije geven behalve de Griek en de Rus, die het aan Griekenland toewijzen. WAALWIJK. Zondag 29 dezer, 's namiddags ten 12 ure zal door de liedertafel »Oefening en Vermaak* van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum, wordeu uitgevoerd: 1. Klslein von Caub 2. Neerlands Mannenzang 3. Schweigen der Nacht Zondag 29 dezer, 's middags 12 uur, zal door de harmonie „l'Espérance», op de zaal van de et ven Van Riel worden uitgevoerd: 1. Marche militaire Van Hemert. 2. Ouverture sur l'opéra Zarapa Herold. 3. Frühlingskinder Wals Waldteufel. 4. Feuilles d'album fantaisie Bouman. 1898. WAALWIJK, 28 Mei Benoemingen. Met 8 stemmen van de 13 boenoemde de Raad der gemeente Kaatsheuvel-Loonopzand tot onderwijzer aan de openbare school aldaar, den heer H. Verwiel te Waalwijk. De heer Donker van Waalwijk bekwan 5 stemmen. St. Crispgn. De directeur der harmonie St. Crispgn, ras provinciale commissie voor de paardenfokkerij in Noord-Brabant de eerste prijzen, zijnde twee gouden medailles. Deze bekroningen mogen voorzeker strek ken als een üieuw bewijs van de deugde lijkheid der beide dieren. Candidatuur 2c Kamer. In de op 25 dezer gehouden vergadering der R. K. kiesvereeniging „District te Til burg" zijn als voorloopige canditaten gesteld voor de Tweede Kamer de heeren J. F. Jansen, burgemeester van Tilburg, met 160 stemmen, A. L. J, Van Waesberghe met 48, A. H. Arts met 17. J. C. J. M. Hubar met 13 en J. A. Wolters, die ver zocht had niet in aanmerking te komen, met 11 stemmen. Er waren 254 stemmen uitgebracht waar van 4 blanco en 1 van onwaarde. Kcvue over de oorlogsvloot. Van welingelichte zijde verneemt het z/Hbl dat na de inhuldiging, omstreeks half September, door H. M. de koningin eene revue over onze oorlogsvloot zal wor den gehouden. Deze revue zal niet, zooals in 1894, ter reede van Tessel, doch op een onzer zuidelijke reeden plaats hebben. Hr. Ms. stoomschoener Zeehond, belast met het politietoezicht op de visscherij, zal voor die gelegenheid tot koninklijk jacht worden ingericht, aangezien het stoomjacht Valk daartoe niet meer geschikt wordt ge acht. Men meldt nader uit den Haag: De vlootrevue voor H. M. de Koningin zal op het Hollandsch Diep, in den omtrek van Moerdijk, worden gehouden in de 2e helft van September. Persoonlijke dienstplicht. In zooverre was het Donderdag een merk waardige dag in de Kamer, dat het lot van het wetsontwerp met de stemming over art. 1 feitelijk beslist werd. Artikel 1 bevat de geheele serie van wijzigingen, welke door het ontwerp tot afschaffing van de dienst- vervanging in de militiewet worden aange bracht. Wie over art. 1 stemt, stemt over het ontwerp, stemt over het beginsel. Dit beginsel is niet 71 tegen 19 stem men goedgekeurd van de 92 leden, die de presentielijst hadden geteekend, stemden alleen de katholieken tegen, terwijl de heeren Van Dedem en Van der Zwaag zich uit de zaal hadden verwijderd. Nadat de overige artikelen zonder stemming waren goedge keurd, werd, teu einde de gelegenheid te geven de noodige redactiewijzigingen aan te brengen, de eindstemming op aanstaanden Woensdag bepaald. Besluit vun den minister omtrent inontorrijtuigen. De minister van waterstaat heeft tot we deropzegging vergunning verleend tot het berijden van de onder beheer van het rijk staande wegen met een montorrijtuig. Aan de vergunning zijn tien voorwaarden verbonden, waarvan de strekking is om te voorkomen dat het gewone verkeer door het gebruik van motorrijtuigen gevaar ol overlast ondervindt, zonder dat gebruik meer dan met het oog op de belangen van dat verkeer noodzakelijk is, belemmerd wordt. Overal waar mogelijkerwijze voor het gewone ver keer gevaar of hinder ontstaan kan, moet met de grootste behoedzaamheid met het rijtuig gereden worden en de bestuurder zal daarvan te allen tijde volkomen meester moeten zijn Komen ten aanzien van het rijden klach ten in, dan zal voorloopige intrekking der vergunning daarvan het gevolg zijn en bij gegrondbevinding de intrekking onvermijde lijk worden gehandhaafd. De commissaris der Koningin in Gelder land heeft, naar aanleiding van een schrijven van genoemden minister, de gemeentebesturen uitgenoodigd om, zoo door het gebruik van bedoelde rijtuigen ongevallen mochten voor komen, hem daarvan onverwijld mededeeling te doen. Indische vorsten in ons land. Naar wij vernemen zullen de Indische prinsen, die in Nederland toeven om tegen woordig te zijn bij de inhuldigingsfeesten, eerlang buitenslands gaan en verschillende groote Europeesohe steden bezoeken. De aan hen door de regeering toegevoegde controleur der le klasse bij het B. B. in Nederl.-Indië, thans met verlof, de heer A. van Senden, zal de vorstelijke bezoekers op die reizen vergezellen. Met het ss. Lawoe van de Rotterdamsche Lloyd is dezer dagen te Marseille aangeko men sultan Hasjimin van Siak, die de in huldiging van H. M. de kongin komt bij wonen. De sultan wordt begeleid door den gep. ads.-ress. G. A. Schouten. (Hbl.) Ruiterstandbeeld van Z 31. Willem III. Donderdagavond waren een groot aantal belangstellenden, waaronder verscheidene hoofdofficieren van het leger en de schutterij, bijeengekomen in het Nederlandsch Panop ticum, door de directie uitgenoodigd om getuige te zijn van de onthulling van het ruiterstandbeeld van Z. M. koning Willem III. De directeur der instelling, de heer Martin Wolff, leidde de plechtigheid in met een toespraak, waarin hij uiteenzette hoe het Panopticum door de opdracht van dit kunstwerk een tweeledig doel beoogd heeft. Ten eerste heeft het willen huldigen den laatsten Koning uit ons Oranjehuis, den va der onzer geliefde koningin, een koning, die in onze herinnering zal blijven voortleven als een braaf soldaat, die de in onze con stitutie beschreven volksrechten en vrijhe den met onwankelbare trouw heeft bewaakt en gehandhaafd. Ten tweede heeft de directie de kunst willen dienen door aan een onzer jonge beeldhouwers van talent, den heer A. Hesselink, de gelegenheid te geven, die den beeldhouwers in ons land schaars geboden wordt, om zijn krachten te beproeven aan een grootsch ontwerp. Want het is niet meer dan een ontwerp, dat hier getoond wordt, een ontwerp op 8/4 der ware grootte. Spreker hoopte evenwel dat het den kunste naar zal gegeven zijn, zijn werk eenmaal in brons te doen herrijzen, ter versiering van een onzer pleinen. Hij wensebte Hesselink hartelijk geluk met het welslagen van zijn taak en bood hem een lauwerkrans aan. Daarna bedankte hij de aanwezigen voor hunne komst, en sprak hij den generaal Verspijck afzonderlijk toe als een diergenen, die bij den koning in hooge gunst heeft gestaan, en die zich die gunst zoozeer waard heeft getoond, door menigmaal zijn leven voor Koning en Vaderland veil te hebben en onze soldaten tot de overwinning te leiden. Ten slotte deelde hij mede, dat aan den heer Hesselink door de directie opge dragen was, het beeld der koningin te boet- seeren gelijk zij ons straks voor oogen zal staan bij de plechtige inhuldiging in Sep tember, ter plaatsing in het Panopticum, dat thans alleen nog in het bezit is van haar beeld op jeugdigen leeftijd. Generaal Verspijck, het woord nemende, dankte den spr. voor zijn huldigend woord en zeida gaarne aan de uitnoodiging gehoor te heb ben gegeven om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van hel beeld van eenen koning, dien hij diep vereerd heeft in zijn goedheid en ridderlijkheid. Hiermede was dit officieele deel der plechtigheid geëindigd. Het monument met zijn omgeving maakt door zijn kloeke conceptie en fraai opgaande lijnen een gunstigen indruk. De gelijkenis van den Koning is uitmuntend getroffen en werd ook door den generaal Verspijck teu zeerste geroemd. Kroningszung. De eerste uitvoering, in optima forma (door Arnhem's kranige Manneuzangvereeniging „Aurora", met Orelio als solist en de Arnh. Oskestvereeniging voor de begeleiding) van Amory's Kroningszang, op 17 Mei j.l„ was voor den compouist, die ziju werk persoonlijk dirigeerde, een groot succes. De Arh. Courant (Semi-Brevis) zegt naar aanleiding van deze uitvoering o.a. "Er zit vuur, kracht, melodie, goede in- strumenteering eu vooral liefde voor zijne Koningin in de tonen, die de componist heeft weten neer te schrijnen.

Echo van het Zuiden | 1898 | | pagina 5